https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/memorandum-prebytky-z-agrovoltaiky-budou-moct-vyuzit-obce-ke-svemu-rozvoji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Memorandum: Přebytky z agrovoltaiky budou moct využít obce ke svému rozvoji

23.8.2024 12:57 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Přebytky energie vyrobené z tzv. agrovoltaiky budou nově moct využít obce ke svému rozvoji. Vyplývá to z memoranda, které dnes na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích podepsali zástupci ministerstev zemědělství, průmyslu a obchodu, životního prostředí a místního rozvoje spolu se Sdružením místních samospráv ČR (SMS ČR) a Agrární komorou ČR.
 
Zatím zemědělci přebytky dodávají do sítě distributorům elektřiny. Fotovoltaickými panely lze v Česku podle studie státního Ústavu zemědělské ekonomiky a informací pokrýt zhruba 15 milionů metrů čtverečních ploch zemědělských budov.

Zemědělci v současnosti přebytky energie prodávají do sítě distributorům, projekt ale nově umožňuje, aby se využily přímo v obcích. “Cílem je, aby obyvatelé obcí měli přístup k čisté energii a moderní infrastruktuře, a k tomu mohou zemědělci významně přispět,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

V agrovoltaice jsou solární panely instalovány třeba na zemědělské plochy nad zemí, takže pod nimi mohou růst plodiny či se pást zvířata. Systém tak pomáhá zvýšit využití půdy a snižovat závislost na fosilních palivech.

Podle studie, kterou vypracoval Ústav zemědělské ekonomiky a informací pro ministerstvo zemědělství, lze solárními panely v Česku například pokrýt plochu zemědělských budov v rozsahu zhruba 15 milionů metrů čtverečních. Celková plocha zemědělských střech je asi 48 milionů metrů čtverečních. Zemědělci přitom podle Výborného pro zabezpečení energetické soběstačnosti potřebují pouze osm milionů metrů čtverečních ploch, potenciál k přebytkům je tak podle něj obrovský.

Prezident Agrární komory Jan Doležal doplnil, že v době, kdy zemědělci čelí klesajícím tržbám, nižším výnosům a rostoucím nákladům, je memorandum jednou z příležitostí, jak náklady zemědělců do budoucna snižovat, kompenzovat klesající tržby a být více soběstační. Podle Doležala může spolupráce také zvýšit lokální prodej zemědělských komodit. "Já si dokážu představit, že rodina přijede do zemědělského podniku nebo k farmáři na nákup a mezitím si nabije elektromobil," uvedl.

Projekt totiž počítá také s vytvořením dobíjecích stanic v zemědělských areálech, což podpoří širší zavedení ekologické dopravy. "Obce a zemědělci jsou zásadními aktéry, kteří formují život ve venkovských oblastech a prohloubení jejich spolupráce je logickým a velmi přínosným krokem, který přispěje k rozvoji našich regionů, úsporám a k větší energetické soběstačnosti,” uvedla předsedkyně SMS ČR Eliška Olšáková.

Výborný zároveň připomněl, že jeho úřad ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí připravuje vyhlášku o agrovoltaických elektrárnách, která upravuje podmínky agrovoltaické výrobny elektřiny a stanovuje, jaké zemědělské pozemky jsou vhodné pro agrovoltaiku. Očekává, že vyhlášku předloží Legislativní radě vlády příští měsíc a účinnosti by měla nabýt od ledna příštího roku.

Agrovoltaickou výrobnu elektřiny lze podle vyhlášky umístit na vinice, chmelnice, ovocný sad, školky, plochy s kontejnery nebo s lanýži. Výborný se ale nebrání do budoucna rozvíjet možnosti využití dál.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

23.8.2024 13:37
Jasný návod na vytvoření ideálního trvale udržitelného světa.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.8.2024 15:41 Reaguje na Jiří Svoboda
Pořád to neřeší říjen-březen. To musíte máít něco jiného. Stavět dva či více zdrojů je není nic o udržitelnosti.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.8.2024 17:46 Reaguje na Slavomil Vinkler
Omyl. FVE pro slunečné dny, větrná když náhodou fouká, vodní turbínu na potok když má občas dost vody ... a připojení na rozvodnou síť necháme, protože když celý ten cirkus nic nevyrobí, mám přeci "nárok" na spolehlivé dodávky z veřejné rozvodné sítě.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.8.2024 12:28
Uvidíme kolik toho ten solární farmář v tom stínu pod panely vypěstuje, aby
k němu někdo jezdil nakupovat a přitom si dobít elektromobil. Zvláště pak
ve dnech, kdy i bez zastínění je osvit plodin mizerný. Bez dostatku slunce
nebudou mít plodiny cukr a kvalita bude mizerná. V našich podmínkách není
slunce pro dozrávání nazbyt a ještě rostliny připravit o to málo se může
vymstít. Je to pouze legalizace zastavění zemědělské půdy fotovoltaikou a
ta bude HLAVNÍ NÁPLNÍ agrovoltaiky a nikoliv ta zemědělská činnost. Pod
panely jim bude nakonec stačit tráva a ziskoví budou i tak.
Odpovědět
pk

pepa knotek

24.8.2024 12:43
Bože můj, kdo tu vyhlášku psal ? FVE na chmelnici - to jsem zvědav, který pěstitel chmele si nechá zničit produkční chmelnici stavební firmou jež mu v ní instaluje konstrukcí pro uchycení panelů FVE. Kdo z chmelařů o tom uvažuje ? Hlaste se.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.8.2024 17:22 Reaguje na pepa knotek
A když bude dotace na tu blbost vyšší, než obvyklý výnos z pěstování chmele?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.8.2024 17:57 Reaguje na Viktor Šedivý
No ale z panelu pivo uvaříte?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.8.2024 08:49 Reaguje na pepa knotek
Jak znám chmel, tak využije konstrukci pro panely jako oporu, hezky
ji omotá a panely zakryje. Jsem zvědav, kdo bude od šlahounů chmele
ty panely ručně ve výšce čistit. No a pro vinnou révu je slunce
požehnáním a ne aby byla ve stínu panelů, které budou omezovat i
proudění vzduchu osušujícího listí a hrozny od rosy a deště. Při
dozrávání omezovat sluneční osvit hroznů je hloupost zvláště pak
u pozdních odrůd.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist