https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-elektrinu-z-ceskeho-uhli-brzy-dokazi-nahradit-zahranicni-levnejsi-zdroje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: Elektřinu z českého uhlí brzy dokáží nahradit zahraniční levnější zdroje

25.9.2024 11:30 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Elektřinu z českých uhelných elektráren mohou v nejbližších letech dostatečně spolehlivě nahradit levnější zdroje z okolních států, vyplývá ze studie projektu Fakta o klimatu, kterou má ČTK k dispozici. Naopak v teplárenství se podle autorů studie bude v nejbližších letech uhlí dál spalovat a dekarbonizace bude pomalejší. Pro udržení nízké ceny elektřiny a tepla je při odklonu od uhlí důležitý rozvoj moderní energetiky založené na obnovitelných zdrojích, uvádí studie.
 
Drtivou většinu českých uhelných elektráren by podle analytického týmu Fakta o klimatu při zvýšení cen emisních povolenek nebylo ekonomicky výhodné provozovat. Z trhu s elektřinou by tyto elektrárny vytlačily levnější zdroje především z okolních států, jejichž kapacita je dostatečná i na pokrytí potřeb ČR. Odlišná situace je ale v uhelném teplárenství, kde podle studie nelze výrobu tak snadno nahradit, jako je tomu u elektřiny.

Ze studie vyplynulo, že Česko potřebuje rozvíjet solární a větrnou energetiku, neboť by to mohlo snížit velkoobchodní ceny elektřiny a zároveň její dovoz. Nutné je také rozšiřovat sítě, aby bylo možné připojovat další obnovitelné zdroje. K zajištění spolehlivé a cenově dostupné dodávky elektřiny a tepla bude důležité dočasně udržet v provozu zbývající uhelné teplárny a k tomu nutnou těžbu uhlí, dokud nebudou k dispozici náhradní zdroje. Udržet v provozu uhelné elektrárny vychází podle studie odhadem asi na šest miliard korun veřejné podpory ročně do roku 2028.

Mezi státy, které při dražší emisní povolence navýší export, patří Švédsko, Rumunsko nebo Itálie. Některé státy se z čistých dovozců stanou vývozci, například Rakousko nebo Řecko.

Studie se zabývá dvěma způsoby, jak rozvíjet energetické zdroje do roku 2028. Rychlejší rozvoj má proti pomalejšímu, přirozenějšímu vývoji několik výhod. Bude potřeba méně dovážet elektřinu ze zahraničí, výroba elektřiny bude levnější a vznikne méně emisí. Navíc, pokud se správně postaví nové kogenerační zdroje, které vyrábí teplo i elektřinu zároveň, a posílí se schopnost ukládat a řídit energii, může Česko snadněji nahradit větší množství uhelných tepláren, vyplývá ze studie.

Rychlejší rozvoj zdrojů do roku 2028 v rozsahu uvedeném ve studii může velkoobchodní elektřinu v Česku zlevnit téměř o sedm eur (v převodu kolem 176 Kč) za megawatthodinu, uvádí studie. Elektřina v Česku i tak nejspíš bude dražší než v Německu, avšak levnější než v Polsku.

Evropská unie se chce stát klimaticky neutrálním blokem do roku 2050, což vyžaduje odklon od uhlí, a tím snížit emise skleníkových plynů. Jedním z nástrojů je přechod na obnovitelné zdroje energie, což ukládají politické iniciativy v Zelené dohodě pro Evropu (Green Deal). Dalším příkladem mohou být emisní povolenky, které platí provozovatelé z energeticky náročných odvětí za vypouštění emisí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

25.9.2024 12:47
Proboha, to jsou pitomci. Ani slovo o potřebě záložních zdrojů a motivaci k regulaci spotřeby, která tento problém nesmírně zesložiťuje a zdražuje. Jak může někdo takovou studii brát vážně?
Odpovědět
IK

Ivo Kohn

25.9.2024 12:56 Reaguje na Jiří Svoboda
Jen pitomec kritizuje studii, kterou nečetl: "K obnovitelným zdrojům bude kromě vysoce účinné kogenerace potřeba doplnit i špičkové zdroje elektřiny s pružnou regulací výkonu. Jde o důležité záložní zdroje pro období s největší poptávkou po elektřině a současně s nízkou výrobou ze slunce
a větru. Z celkového pohledu se to týká jen malé části roku a mnohdy jen krátkých úseků v délce pouhých několika hodin, nicméně může jít i o úseky dlouhé až týden nebo dva. Pro vyrovnávání špiček je velmi důležitá flexibilita spotřeby a krátkodobá akumulace elektřiny (viz KAPITOLA 5.2), ale nelze na ni výhradně spoléhat."
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.9.2024 14:33 Reaguje na Ivo Kohn
Jak si to představujete? Obecně je to tvrzení pravda, ale je to sen jako o králových šatech. Ony takové zdroje reálně neexistují. Buď by potřebovaly ruský plyn, anebo vodík. Ani jedno z toho není.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.9.2024 15:13 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jiná věc je, co s tou elektřinou z OZE v době obrovských přebytků. Elektrolyzéry jsou strašně drahé. Jak skladovat vodík? Jak z něj něco smysluplného (třeba jedovatý metylalkohol či čpavek) vyrábět? Kdo to snese za humny? Těch problémů je strašně moc a nelze před nimi zavírat oči.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.9.2024 16:07 Reaguje na Jiří Svoboda
Těch problému nebude asi fakz cha cha "strašně moc", ale hlavně se už dlouhodobě řeší a rozvoj vodíku i jiných akumulací běží na plný pecky. Ale ono to trvá, zdroje OZE se budují rychleji, bo je v tom bambilión soukromých investic a technologie jsou dávno zmáknuté.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.9.2024 15:08 Reaguje na Ivo Kohn
Tak proč to nejpodstatnější není v článku zmíněno? Nebo mi chcete namluvit, že autoři studie ten článek neschvalovali a nechali si ze studie vytáhnout jen to, co se pro propagaci OZE hodí?

Jak to, že se autoři studie k článku v tomto smyslu, aspoň dodatečně nevyjádřili?

Odpovědět

Radek Čuda

25.9.2024 15:19 Reaguje na Ivo Kohn
Nic proti té tezi .. ale její praktická realizace by měla v reálu vypadat jak? Přesněji řečeno, jaké zdroje by měly bt těmi špičkovými s pružnou regulací výkonu.
A ještě přesněji ... kde je vezmeme a v jakém časovém horizontu? Když tedy článek hovoří o "brzy".
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.9.2024 15:48 Reaguje na Radek Čuda
Myslím, že jedině zdroje na LNG. To je dekarbonizace jak noha. Nahradit uhlí plynem, to je zhruba setina cesty k dekarbonizaci. A to jen o nás či EU. A co zbytek světa?

Navíc jsem ve studii nenašel nic, co by odpovídalo dekarbonizované společnosti potřebující výrobu elektřiny zhruba ZTROJNÁSOBIT.

Kdo to všechno bude organizovat a řídit, jak budou subjekty motivovány/donuceny, aby dělaly to "správné"?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.9.2024 16:10 Reaguje na Jiří Svoboda
Vám tam uniká to nejdůležitější. Plynem se nahrazuje jen výpadek OZE zdrojů, tj. dny, později to budou hodiny ročně. Uhlí jelo celý rok, dost podstatný rozdíl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.9.2024 16:01 Reaguje na Jiří Svoboda
Píše to člověk, který tomu rozumí několik násobně lépe, než vy.
Odpovědět
JO

Jarka O.

25.9.2024 16:03
Ta lež v titulku, jak faktická, tak ekonomická, připomíná lži o meandrech a poldrech, které měly ochránit lidi před účinky záplav. Nebude to fungovat bez regulačních stupňů, odchodu průmyslu, lidí a škod na zdraví ve státech, které se opět nechají obelhat. A jejich výprodeje... OZE pomáhá snad jen cizím akciovým a důchodovým fondům.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.9.2024 16:14 Reaguje na Jarka O.
To vám nakukal kdo? Tykač už ohlašuje zavírání svých uhláků, Křetínský to samé. Prostě elktřina ze zahraničí je levnější, což náš ropákistán neráčí chápat už nějaké desetiletí. Nějaké regulační stupně je asi jen něčí zbožné přání, nikde se nepužívají (pokud vím) ani v zemích, kde dávají OZE většinu.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

25.9.2024 16:11
Rozvíjet fotovoltaiku nebo dokonce větrníky je nesmysl, protože elektřinu z nich budeme potřebovat v době, kdy nebudou nic vyrábět. Jakmile vysvitne slunce, dostaneme tuto elektřinu zdarma z Německa, kde i teď jsou čím dál častěji záporné ceny.
A v tom to je. Mít zdroj po dobu, když OZE nefunguje. Z Německa víme, že mít takový energetický mix vede k nejdražší ceně elektřiny.
Proto je cestou vyměnit politiky, kteří úmyslně přijímají zákony, které nám energie zdražují. Dnes už to nemohou svádět na svou hloupost, dnes už vidí, jaké důsledky to pro EU má.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist