https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/rumenice-turnanska-pelynek-pancicuv-jazycek-vychodni.jak-ochranit-vzacne-byliny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ruměnice turňanská, pelyněk Pančičův, jazýček východní. Jak ochránit vzácné byliny?

21.11.2024 06:39 | PRAHA (Ekolist.cz)
Důležitým nástrojem ochrany biotopu vzácných rostlin je pastva.
Důležitým nástrojem ochrany biotopu vzácných rostlin je pastva.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ruměnice turňanská je kriticky ohrožená bylina. Její přirozený výskyt je omezený na velmi specifické lokality s vápenitým podkladem, kde se jí daří na suchých a slunných stanovištích, často na skalnatých svazích a v suchých trávnících.
 

Ruměnice turňanská je jakýmsi ukazatelem zdraví vápenitých trávníků. Její přítomnost na lokalitách svědčí o kvalitě a přírodním charakteru daného ekosystému.

Vyskytuje se pouze na pěti lokalitách v Evropě, z toho čtyři jsou na Slovensku a jedna v Maďarsku.

Jedním z druhů, které signalizují zachovalost přírodních stepních společenstev a jeho přítomnost svědčí o kvalitě a přírodním charakteru lokality, je pelyněk Pančičův. V Evropě roste pouze na 10 lokalitách, z toho na tři lokality jsou na Moravě.

Orchidej jazýček východní roste na Slovensku pouze na pěti lokalitách, v České republice v současnosti neroste, ale jeho výskyt je znám z historických záznamů.

Nejen tyto ohrožené, a tudíž zákonem přísně chráněné rostliny jsou předmětem zájmu projektu LIFE Sub-pannonic.

Projekt se zaměřuje na ochranu a zkoumání lokalit, kde se tyto rostliny vyskytují. Jde konkrétně o 450 hektarů suchých a stepních trávníků tzv. panonské oblasti, která na jižním a východním Slovensku i jižní Moravě hostí množství teplomilných druhů.

Současně jsou však tyto trávníky ohroženy opuštěním tradičního hospodaření. To se projevuje změnou zhoršováním stavu trávníků, zarůstáním dřevinami nebo invazními druhy rostlin.

Z tohoto důvodu je také cílem projektu zajistit už v jeho průběhu, ale také po jeho skončení návrat tradičního způsobu využití, především kosení a pastvy ve spolupráci s místními farmáři.

Z projektu tak nebude mít prospěch pouze příroda, ale také lidé. Z jeho přínosů budou těžit jak majitelé dotčených pozemků, místní obce a školy, tak i široká veřejnost a návštěvníci regionu.

V jednotlivých lokalitách bude také instalováno celkem 22 objektů drobné infrastruktury, vytvořeny čtyři naučné stezky a instalovány další informační panely.

Smyslem projektu je chránit na jižním a východním Slovensku i jižní Moravě celkem 28 chráněných území a tím i několik výjimečně vzácných druhů rostlin.

Projekt koordinuje Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ), za slovenskou stranu je partnerem Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky. Za českou stranu je partnerem projektu Český svaz ochránců přírody základní organizace Onyx ve spolupráci s Jihomoravským krajem.

LIFE – program pro lepší život

Projekt LIFE Sub-pannonic je realizován za přispění Ministerstva životního prostředí ČR a evropského programu LIFE.

Program LIFE je finanční nástroj Evropské unie, který podporuje aktivity související se zlepšením životního prostředí a klimatu. Od roku 1992 pomohl financovat a realizovat více než 5 500 projektů za téměř 6 miliard euro napříč celou Evropou.

Jeho dlouhodobým cíle je přispět k přechodu na udržitelné, oběhové, energeticky účinné hospodářství založené na energii z obnovitelných zdrojů, které je neutrální z hlediska změny klimatu a odolné vůči změně klimatu, k ochraně, obnově a zlepšování kvality životního prostředí, včetně ovzduší, vody a půdy, a k zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti a k řešení degradace ekosystémů.

Česká republika začala využívat program LIFE po svém vstupu do Evropské unie v roce 2004. Od té doby se uskutečnily na území naší republiky desítky projektů za stovky milionů korun, které významně pomohly při ochraně životního prostředí. Program se stal i u nás významnou součástí podpory projektů v oblasti ochrany přírody a krajiny, životního prostředí a klimatu.


reklama

 
Další informace |
Článek byl na Ekolistu vydán v rámci projektu LIFE for Czechia s přispěním unijního programu LIFE.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

21.11.2024 07:20
Opět naprosto špatné výrazy: "Smyslem projektu je !!chránit!! na jižním a východním Slovensku i jižní Moravě celkem 28 chráněných území a tím i několik výjimečně vzácných druhů rostlin."
Rozhodně je zločin používat slovo chránit -vzbuzující pocit k nicnedělání. Je třeba zavést !!konzervativní!! historický způsob obhospodařování. Včetně pastvy a s omezením veterinárních odčervovacích a jiných přípravků. Ty ničí nejen hmyz, ale i ostatní živočichy (červy) a zejména houby, co se účastní mykorrhizy. A ta je široce rozšířená, nejen u orchidejí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist