V Plzeňském kraji funguje unikátní projekt Zdravá krajina
Jaká je historie Zdravé krajiny? Na jejím počátku stála komplexní studie – Regionální strategie adaptačních opatření Plzeňského kraje pro zadržení vody v krajině (RESAO). V ní bylo pomocí analýzy vytipováno prvních 20 oblastí, kterými se nyní kraj zabývá podrobněji. Tyto tzv. prioritní oblasti kopírují drobná hydrologická povodí IV. řádu a velikostně se pohybují přibližně od 7 km² do 40 km². Postupně se v nich zpracovávají detailní krajinné studie. Výsledkem studií je návrh konkrétních opatření. Ta budou pomáhat v krajině při adaptaci na klimatickou změnu přesně tam, kde je to potřeba. Na jaře 2024 byly dokončené první dvě studie, a to na Dobřansku v povodí Radbuzy a Klatovsku v povodí Úhlavy. V dalších dvou oblastech se intenzivně pracuje a kompletní studie budou hotové v lednu 2025. Jedná se o povodí Zlatého potoka na Přešticku a povodí říčky Chuchly západně od Holýšova. Na tyto studie je čerpána finanční podpora v rámci Národního plánu obnovy, Next Generation EU.
Škarohlídi by mohli namítnout, že se jedná o další drahé dokumenty „do šuplíku“. Záměr Plzeňského kraje je ale přesně opačný. Realizaci navržených opatření kraj dál aktivně prosazuje. Dělá to pomocí komunikace s místními obyvateli i obcemi už v průběhu zpracování studií i po jejich dokončení. Zájemcům o realizaci opatření pak nabízí poradenství a pomoc například s vyřízením dotací. Během první poloviny příštího roku jsou tak očekávána první skutečně vybudovaná opatření v krajině.
Zdravá krajina, to ale nejsou jen studie. Kromě nich se Plzeňský kraj začal zabývat také značkou Partner Zdravé krajiny. V rámci ní se mohou do péče o krajinu zapojit soukromé subjekty, například formou finančního příspěvku na realizaci opatření nebo výkup pozemků vhodných pro vytvoření chráněných území. Z tohoto zdroje je možno čerpat finance třeba na ta adaptační opatření, která nemohou být podpořena od AOPK a jiných větších zdrojů.
Z dalších aktivit, které se pojí se Zdravou krajinou, můžeme jmenovat například osvětu. Proběhlo několik přednášek na Západočeské univerzitě nebo Střední škole zemědělské a potravinářské v Klatovech, zapojila se také mateřská škola v jedné z prioritních oblastí. Pracovníci Zdravé krajiny se zúčastňují konferencí a dalších akcí, kde předávají dále své zkušenosti. Jako vlastní příklad dobré praxe využívají přírodní rezervaci Janovský mokřad. Plzeňský kraj zde vykoupil pozemky od soukromého zemědělce. Ten je plánoval odvodnit a pěstovat na nich kukuřici. Z pohledu retence vody ale bylo území velmi významné, protože díky činnosti bobra evropského zde docházelo k přirozenému rozlivu a zadržování povrchové vody. V části území, které bylo vyhlášeno jako rezervace, jsou nyní zřízeny pastevní areály pro velké kopytníky a zároveň tu byl ponechán prostor pro klidné hnízdění vodního ptactva.
Na projektu Zdravá krajina se mimo jiné spolupracuje s odborníky z Agentury ochrany přírody a krajiny, Povodí Vltavy, Státního pozemkového úřadu a dalšími subjekty. Informace o průběžném dění kolem projektu jsou pravidelně zveřejňovány na webových stránkách www.zdravakrajinapk.cz a sociálních sítích Facebook a Instagram.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Slavomil Vinkler
21.12.2024 08:18 Reaguje na smějící se bestieJaroslav Řezáč
21.12.2024 09:16Slavomil Vinkler
21.12.2024 13:07 Reaguje na Jaroslav ŘezáčSlavomil Vinkler
22.12.2024 09:01 Reaguje na Slavomil VinklerJindřich Duras
22.12.2024 12:10 Reaguje na Slavomil VinklerTenhle přístup (kořistnická mentalita) nás dovedl, kde jsme teď a určitě není východiskem pro udržitelnou existenci lidí.
Zkusil bych určitě víc pokory. O Přírodě víme prd a setrvale ničíme prakticky všechno, takže přicházíme (my všichni) o stabilitu svého jediného životazáchovného systému. S prvními důsledky se už potkáváme, ale pořád málo na to, aby se nám v zabedněných hlavách konečně rozbřesklo. Jak říkal můj známý: Blbí mají to školné holt dražší.
Jestli si nezačneme Přírody vážit, myslím tím opravdu, ne jen kecy na výplach úst, nikdy nic úspěšně nevyřešíme.
Slavomil Vinkler
22.12.2024 19:34 Reaguje na Jindřich DurasSlavomil Vinkler
23.12.2024 11:34 Reaguje na Jindřich DurasJak psal, bude-li se občanům zakazovat vstup do lesů, ztratí ti občané o lesy zájem, nebude je zajímat, co se v nich a s nimi děje. Docela pochopitelné.
Jindřich Duras
26.12.2024 21:14 Reaguje na Slavomil VinklerVstup do lesů mělo smysl zakazovat v kritických obdobích, myslím. Dlouhodobě s tím nikdo nepočítal. Každopádně nápor lidí do lesů je docela slušný, ne :-)?