https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zahradkari-se-bat-nemusi-zakaz-vlastnich-semen-nehrozi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zahrádkáři se bát nemusí. Zákaz vlastních semínek nehrozí

8.11.2013 01:41 | PRAHA (Ekolist.cz)
Registrace se týká a dále bude týkat jen výrobců semen pro trh
Registrace se týká a dále bude týkat jen výrobců semen pro trh
V poslední době mohly malé zahrádkáře vyděsit zprávy a petice upozorňující na „bruselský diktát“ a plán EU zakázat pěstování a vyměňování si vlastních semínek. Podle odborníků, kteří se evropskou legislativou zabývají, však lidé obavy mít nemusí. Nové nařízení se sice připravuje, má ale pravidla pro nakládání se semeny naopak spíše zjednodušit.
 

Po e-mailu a sociálních sítí se poslední měsíc opět začaly šířit zprávy o „bruselském diktátu“, který lidem zakáže pěstovat zeleninu z vlastních semínek, vyměňovat si semínka se sousedy, zkrátka zasít cokoli, co předtím nebylo registrováno. Což by mohlo znamenat například i konec pro staré nebo místní odrůdy rostlin.

Pravda je ale taková, že i když bude návrh schválen, používáním vlastních semínek ani vyměněním semínka dýně se sousedkou se do ilegality nedostanete. Takové věci totiž v současném návrhu vůbec nejsou.

„Žádné omezení výměny semen mezi zahrádkáři nikdo nenavrhuje, stejně tak ne ponechání si semen z vlastni produkce,“ uvádí Ladislav Miko z Generálního ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele EU, který na přípravě návrhu pracuje. Dále bude možné prodávat semínka lokálně, třeba na trzích. Nové nařízení nemá nijak omezit ani permakulturní pěstování.

Povinná registrace osiv také není žádnou novinkou, probíhá už roky. Do českých zákonů byla zavedena dávno před vstupem do EU. Podle Ladislava Mika je to právě registrace osiv, díky které se evropští střední a malí producenti drží na trhu. Nikdo jim totiž nemůže jejich registrovanou odrůdu "ukrást".

Používáním vlastních semínek ani vyměněním semínka dýně se sousedkou se do ilegality nedostanete
Používáním vlastních semínek ani vyměněním semínka dýně se sousedkou se do ilegality nedostanete

Registrace se týká a dále bude týkat jen výrobců semen pro trh. Diskutované nařízení umožní nově jednoduchou registraci bez testování i místním, starým a krajovým odrůdám. Toto opatření by mělo zabránit podvádění s líbivými označeními jako je „stará“ či „krajová“ odrůda. Malé firmy by mohly prodávat semena v malých balení i bez registrace a testování. Více informací na http://www.margit.cz/narizeni-o-rostlin/.

Obavy šířené internetem vycházejí pravděpodobné z pracovní verze nařízení. Na aktuální a jedinou oficiální verzi z května 2013 nereagují. Kompletní znění návrhu se nachází na stránkách Evropské komise. Do 6. prosince 2013 lze poslanci evropského parlamentu Pavlu Pocovi (ČSSD) posílat pozměňovací návrhy. Od 10. 12. se budou pozměňovací návrhy k nařízení projednávat ve výboru ENVI. Zahájení platnosti nařízení se odhaduje na rok 2015, účinné by mohlo být od roku 2018. Během tří let by měly být vypracovány potřebné prováděcí vyhlášky.


reklama

 
Další informace |
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist