Karel Zvářal: Přemnožený původní predátor může škodit stejně drtivě jako nepůvodní (invazní)
Dovolím si tvrdit, že i domácí predátor dokáže za určitých okolností být stejně destruktivní, jako ten invazní. Těmi (novodobými!) skutečnostmi může být 1) jeho ochrana před smrtelnou nákazou (orální vakcinace proti vzteklině), 2) antropicky zajištěný nadbytek potravních příležitostí a 3) praktická nemožnost efektivní regulace predátora (noční aktivita, zástavba, zákonná omezení způsobu lovu, negativní kampaň). A tyto tři body přinášejí ve výsledku až řádově vyšší početnost, než jaká byla cca před padesáti lety!
Jako příklad poslouží dobře známá kuna skalní, která se dle mého názoru fatálně podepsala na vymizení stromové populace sýčka obecného, ale stejně tak i kdysi hojné kavky. A jako bych slyšel okamžitou nesouhlasnou reakci: „Kunou to být nemůže, ta tu byla vždycky! Navíc se nemůže přemnožit, protože je to predátor!“ Než by připustili vyhubení druhu predátory, přijdou „vědátoři“ spíše s nesmyslnou teorií „škodlivého“ světelného smogu...A teď pozor – kuna není obyčejný predátor! Je to všežravec, který má své potravě vysoké zastoupení rostlinné složky. Je to vlastně potkan v říši šelem, a to i tím, že se dokonale přizpůsobila životu v moderní zástavbě. Nepohrdne odhozenou svačinou, padaným ovocem, granulemi v miskách u domovních dveří, či čímkoliv poživatelným. V noci se vydává na toulky do okolí, kde loví hlodavce, mladé zajíce, ptáky, plení jejich hnízda, ale stejně tak navštěvuje vnadiště k lovu prasat, pravidelně rozesetá v naší krajině. Pouhá hrst šrotu či kukuřičných zrn jí pomůže v době nouze přežít, v čase odchovu mláďat (jinak chudém na rostlinné zdroje potravy) je vítaným příkrmem. Tím se kuna liší od specializovaných predátorů, například sov, které v důsledku latence hlodavců odtáhnou jinam, jako např. kalousi, nebo vynechají hnízdění, což je běžné v případu stálého puštíka.
Zatímco kuna každoročně odchovává mláďata a zaplavuje další generací již tak hustou populaci. Osídlí půdu kdejaké samoty, stodoly či chaty, ve městech jich žijí často desítky až stovky jedinců vzdálených od sebe co pár set metrů a srdnatě bránící své teritorium, přičemž pro přespání jí poslouží motorový prostor auta. Většina lidí si pod pojmem přemnožený představí holožír housenek, mračno kobylek, nebo stokrát omleté klišé o okousaných semenáčcích spárkatou zvěří. Avšak jednotlivě žijící kuna je nechává v klidu... Ta přemnoženost se zde nedemonstruje kumulovanými vysokými počty, nýbrž systematickou celoplošnou kontrolou všech dutinových úkrytů, které má v dosahu, a tudíž jejím vlivem na vyhubení zranitelné kořisti, tj. dutinových ptáků, jakými jsou sýček či kavka.
Zdálo by se, že alespoň v letech bohatších na hlodavce mají ptáci od kuny pokoj, protože má dostatek „hlavní“ kořisti. Žel, není tomu tak. Má-li kuna možnost vyplenit hnízdo, neváhá, a u potravně-konkurenčních druhů to platí obzvlášť! A podobně jako kosatky mají vliv na výskyt a početnost žraloků, nejinak tomu je tomu ve vztahu kuna vs. kolčava, hranostaj, tchoř, sýček…: všechny tyto druhy se staly vzácnými v posledních dekádách, kdy přišel prudký nárůst stavů lišky, kuny skalní, částečně i kuny lesní. A nebylo to zdaleka jen jejich „vytlačením jinam“, predace slabších konkurentů zde sehrála zásadní roli.
Kdyby tomu bylo skutečně tak, jak praví brožurková mantra – tedy že predátor loví slabé a nemocné – byla by to zřejmě ideální situace. Jak je však známo zejména chovatelům holubů či drůbeže, po noční návštěvě kuny jim často zůstanou oči pro pláč – tato šelma pozabíjí vše, co jí přijde do rány. Jestli je tento lovecký amok vrozený, či je vyprovokován nepřirozenou koncentrací kořisti, to je otázka. Lze však předpokládat, že spíše platí to první, neboť kuna si tak vytvoří zásoby na horší časy. Tato hbitá šelmička se v noci řídí všemi smysly, tzn. i zrakem, a je schopna najít vysoko na stromě budku s vejci, která všechna sežere. Stejně tak si počíná u mláďat – žádné pro ni není dosti perspektivní, aby ho nechala žít.
Z nedávné minulosti je popsána spousta příkladů fatálního dopadu člověkem vypuštěných predátorů na faunu nově kolonizovaných území. To se týká zejména endemických druhů na ostrovech, kde ten efekt vymizení trval jen několik málo desetiletí, takže nebylo možno učinit opatření k jejich záchraně. Ale někde se eradikace nepůvodních predátorů může podařit a vrátit část jimi vyhubených původních druhů. Na hlavní ostrov Nového Zélandu se ochranáři chystají vypustit (v roce 2050) asi šest druhů, kterým se poštěstilo před predátory (potkan, kočka, prase) „ukrýt“ na špatně přístupném Jižním ostrově. Mezi těmito druhy je ikonický papoušek soví (kakapo), ale také zástupce hmyzu – jako myš velký cvrček weta. A dokáže-li predátor vyhubit i relativně plodný hmyz, je fatální vliv predace přímo hrozivý a neoddiskutovatelný!
Domnívám se tedy, že tak jako naše „obyčejné druhy“ ohrozily v nedávné době cizí faunu, mohly v daleké minulosti provést něco podobného i ve své domovině. To se však dnes už nedozvíme, přesto teoretici berou dnešní (nedávný) stav jako výchozí (historicky daný), což je stěží akceptovatelné. Před mnoha tisíci lety se výzkumem a ochranou diverzity nikdo nezabýval, lidé byli rádi, že vůbec přežili, přičemž v centru jejich pozornosti byli zejména velcí býložravci, jako mamuti, pratuři, koně, zubři aj. A dobře víme, jak to s většinou z nich dopadlo – byli vyhubeni. To jen tak na okraj, neboť je to proti mantře o nevyhubení kořisti predátorem, kterým Homo sapiens bezesporu byl a je.
A dokáže-li svou kořist vyhubit predátor z nejinteligentnějších, proč to není přijatelné v případě kuny? Záleží potom, kdo a jak na tuto otázku nahlíží. Např. v Německu vyráběná budka pro sýčka má za vletovým otvorem speciální prolízačku, která brání dospělé kuně vniknout do hnízdní komory. Ale i tak se jí daří ulovit mláďata posedávající před vyletěním v chodbičce či hned za ní. Díky protáhlé hlavě a dlouhému krku na takto „ukrytá“ mláďata dosáhne. S těmito ztrátami je příroda schopna se vyrovnat a tamní populace sýčka je stabilní.
Podobné speciálně upravené budky se instalují i v Holandsku a Belgii, kde početná budková populace je pravděpodobně základem pro přežití druhu. Nelze opomenout ani přímořské mírnější klima a podstatně lepší topické podmínky, než máme u nás: menší pole, rozptýlenou zástavbu (selské dvory), pastviny, louky i zeleň, nižší povolenou rychlost jízdy, méně architektonických pastí aj. Další otázkou je tamní početnost kun, neboť třeba v jižní a střední Anglii se kuna lesní nevyskytuje (kuna skalní vůbec), zatímco v severněji položeném Skotsku a Walesu kuna lesní žije. A s výskytem sýčka na ostrovech je tomu obráceně – v Anglii jsou, ve Skotsku jen na úplném jihu. Nižší početnost kuny v některých západních zemích může mít určitou souvislost s absencí vlka či rysa, kteréžto druhy člověk-pastevec v minulosti vyhubil. Pokud chovatelům holubů či drůbeže kuna ve zmíněných zemích škodí, přistupují k ní stejně jako k potkanovi.
Je samozřejmé, že predace není jedinou příčinou vymizení některých druhů, včetně sýčka. Ale uvádí-li se u pěvců jako průměrná míra predace na hnízdě (vajec a mláďat) hodnota okolo 70%, je to dosti vysoké číslo. To znamená, že lokálně to může být i více, zejména u ptáků hnízdících na zemi, jako je chocholouš, lelek, koroptev či pilich. Což jsou všechno druhy, které vymizely z mnoha oblastí v průběhu posledních dekád! A přidáme-li predační tlak na adulty ze strany dravců a šelem, může predace způsobit úplné vyhubení druhu. To se jistě v minulosti také stávalo, jen k tomu nejsou žádné písemné údaje. Známe jen dnešní realitu, kdy místo volně rozptýlených druhů po celé planetě se tísní kolonie tisíců až desítek tisíc ptáků na malých ostrovech, kde absentují pozemní predátoři. Žraloci číhající na špatně létající nezkušená mláďata nezpůsobí takové ztráty, aby to ohrozilo existenci druhu.
Zdaleka ne všechny ptačí druhy mohou hnízdit na izolovaných ostrovech, převážná většina je odkázána na pevninu, kde s větší či menší úspěšností odchovávají potomstvo. A druhy vymíraly nejen v minulosti, jsme toho svědky i dnes. Důvodem nemusí být jen pesticidy a destruktivní změny habitatu. I přemnožení predátoři dokáží vyhubit či silně omezit početnost některých ještě nedávno hojných druhů. Popisovaný příklad všudypřítomné kuny je jen jedním z mnoha přehlížených ekologických problémů.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (165)
Hunter
21.12.2020 07:28Zbyněk Šeděnka
21.12.2020 10:29 Reaguje na HunterKarel Pavelka
25.12.2020 23:41 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJan Knap
28.12.2020 19:29 Reaguje na Karel PavelkaMiroslav Vinkler
21.12.2020 08:18Přesto se domnívám, že se mýlí.
Svého času, v druhé polovině šedesátých let byla řeka Morava díky výrobě celulózy v Jindřichově prakticky mrtvým tokem.
Přesto, mohu-li porovnat druhovou pestrost okolí - život na polích,loukách i v lesích , jsme na tom byli podstatně lépe než dnes.
Hmyz se musel z reflektorů motorek a aut prakticky denně smývat, zajíců,koroptví a bažantů by ses nedopočítal a řada bylin dnes kriticky ohrožených byla celkem běžná.
Již za bolševika se výroba celulózy odstavila, to bylo i na tehdejší poměry moc, a po vstupu do EU se rapidně zlepšil stav ovzduší a díky výstavbě ČOV apod. i stav vodních toků.
Z makro pohledu rapidní zlepšení, ale někde musíme dělat obrovskou chybu, protože biodiverzita jde rapidně dolů. Není komplexnějšího a objektivnějšího ukazatele stavu životního prostředí než je právě biodiverzita.
Její stav tehdy - polovina 60. roků a dnes - je téměř kriminální. Ptám se proč,když se vynaložily obrovské prostředky na zlepšení stavu ŽP, máme soubor právních norem týkajících se ŽP, od územního plánování přes ochranu půdy,vody,ovzduší a objemné seznamy chráněných druhů, které se neustále doplňují a státní orgány ochrany přírody MŽP,AOPK , ČIŽP , řadu vědeckých odborných ústavů vč. celé plejády zelených neziskovek.
Jsem na prášky,když se jásá nad návratem vlka do české krajiny , ale nikoho kompetentního nezajímá neustále se zhoršující stav právě biodiverzity.
Za posledních deset let jsem nečetl ani jedinou českou odbornou publikaci, která by se tímto problémem zabývala.
Typicky příklad kostlivce ve skříni , o kterém všichni vědí, ale nikdo nenachází odvahu dveře od skříně otevřít.
Stav popisovaný autorem příspěvku považuji z tohoto pohledu za určitou obdobu nastupujícího chaotického chování systému , který byl původně ve stabilním klidovém stavu.
Závěr : Skutečná ochrana životního prostředí je zjevně nepostačující a systémově deformovaná , výkon státní správy na tomto úseku je katastrofálně neefektivní a předražený . Převažuje formalistický přístup (zde má máslo na hlavě i Brusel) , který s principem trvale udržitelného rozvoje nemá zbla společného.
Katastrofální stav nejen regionální, ale globální biodiverzity je důkazem neudržitelného antropogenního tlaku na naši přírodu a krajinu , který musí skončit kolapsem přírody anebo společnosti.
Jaqen Hghar
21.12.2020 11:55 Reaguje na Miroslav VinklerJarek Schindler
21.12.2020 12:07 Reaguje na Miroslav VinklerAni se pomalu nepamatuji kdy jsem viděl naposledy hranostaje. O kolčavě ani nemluvím. No hlavně že mám "kolem baráku" převýřeno. Za chvíli ( za pár dní) si každý bude moci výry spočítat sám. Je to děs. Stejně tak krkavec. Každý den ráno vidím z kopců do polí letět přes třicet krkavců. Je to normální? Hlavně, že různí predátoři jsou ochranáři stále více chránění.
Pamatuji ještě dobu kdy, když se dědovy objevila v revíru liška, vyrazil na ni. Dnes by se uběhal.
Ochranáři nejsou prostě schopni zajistit rovnovážný stav v přírodě. Stejně tak jak se " hospodaří" se spárkatou zvěří je potřeba hospodařit i se zvěří dravou. No a k tomu je potřeba i změna legislativy ve prospěch toho hospodaření. Prostě nejde něco chránit na věčné časy. Třeba sojka je krásným příkladem takové nesmyslné ochrany. Již minimálně deset let měla mít znovu dobu lovu.
Je potřeba si položit otázku co u nás bylo lovem vyhubeno. Kromě velkých šelem vlastně nic. No a otázka velkých šelem není ve vyhubení lovem ale spíš v podmínkách pro jejich život v naší silně zalidněné krajině.
Nevím kdo to psal ale strašně se mi líbilo vyjádření jedné soudružky ekoložky o tom, že člověk patří do města a vlk na vesnici.
Já tvrdím, že nemůžeme mít divočinu deset minut jízdy od supermarketu. Takto divočina nefunguje.
No a ta všemi zaklínaná biodiverzita. Ta s tímto bohužel hodně těsně souvisí.
Karel Zvářal
21.12.2020 12:59 Reaguje na Miroslav VinklerNejsem z těch, co se považují za neomylné, nicméně bych rád, kdyby jste byl konkrétní a uvedl, kde chválím dnešní biodiverzitu. Všude píšu, že bych se musel hanbou propadnout, kdybych se této parodie na ochranu přírody účastnil na profesionální úrovni. Bratrstvo dobře vědělo, proč mě mezi sebe nechtějí, nejsem holt dostatečně šedý. Mediální prostor se zaplní vlkem a zatoulaným medvědem, a na nějaké koroptve, čejky, chocholouše či sýčky již nezbývá místo.
Otázku úbytku hmyzu jsme zde již probírali, nevylučuji moderní technologie (5G), které na mnohem citlivější hmyz zřejmě působí, pomineme-li vliv pesticidů či suchých let. Shodne se asi na tom, že systém je narušený a že spíše vědci tápou o jeho příčinách, než že by znali přesnou příčinu a tu navrhovali účinně řešit. Výsledek je ten, že vytvořený chaotický systém je řešen rovněž chaoticky, proto jsem se k tomu dovolil také vyjádřit. Naši předkové dobře věděli, proč predátory je dobré držet na uzdě, a to včetně prasete, které dokázali v krátkém čase eradikovat. Něco podobného bych navrhoval i pro dnešní dobu (drasticky snížit stavy), a v krátkém čase by šlo poznat, zda je to k něčemu či nikoliv. V této věci jsem však pesimista, jediné, co mě těší, že se lze k tomu chaosu svobodně rozepsat.
Miroslav Vinkler
21.12.2020 15:49 Reaguje na Karel ZvářalA kritizuji to, že se k tomu MŽP , AOPK i vědecké kruhy staví nevšímavě.
Četl jsem si roční zprávy o stavu ŽP v EU z Bruselu týkající se biodiverzity , výslovně se na to upozorňuje, ale ani stopa snahy o nápravu.
Hlavně, že se všichni můžou pos..t z EGD a snižování emisí CO2 nebo malováním svatozáře kolem vlka obecného.
Přestávám tomuto světu se světlými zítřky rozumět.
Byl jsem vždycky optimistou ,ale stav krajiny a přírody konkrétně v ČR je horší než před rokem ´89.
Něco skutečně děláme hodně špatně a nejhorší na tom je, že se tomu nevěnuje absolutně žádná pozornost.
Karel Zvářal
21.12.2020 16:15 Reaguje na Miroslav VinklerVe sterilně udržované krajině, bez mezí, sadů, luk, s megalány pravidelně ošetřovaných pesticidy, těžko můžete očekávat existenci (bohatého) života. Od samého začátku jsem toho kabinetního ekonoma nemusel, to ten způsobil hluboký propad diverzity (Dotace do zemědělství netřeba, všechno dovezem...)! Tam vidím začátek konce malebné české krajiny ve jménu růstu Růstu: Zemědělec je nepotřebný plebs, to banky tvoří ekonomiku. Atd. atp. Takže máme co jsme chtěli...
Petr Blažek
21.12.2020 16:32 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
21.12.2020 16:43 Reaguje na Petr Blažekpavel peregrin
22.12.2020 07:26 Reaguje na Karel ZvářalJaqen Hghar
21.12.2020 17:23 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
21.12.2020 17:25 Reaguje na Jaqen Hgharvladimír šmídl
22.12.2020 01:44 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
22.12.2020 02:11 Reaguje na vladimír šmídlpavel peregrin
22.12.2020 07:28 Reaguje na Karel ZvářalSvatá Prostoto
22.12.2020 11:44 Reaguje na Karel ZvářalJaroslav Pobeha
27.12.2020 12:29 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
27.12.2020 12:41 Reaguje na Jaroslav PobehaJaroslav Pobeha
4.5.2021 13:58 Reaguje na Karel ZvářalJarek Schindler
27.12.2020 20:43 Reaguje na Jaroslav PobehaJan Knap
28.12.2020 19:27 Reaguje na Jaroslav PobehaJaroslav Pobeha
4.5.2021 14:05 Reaguje na Jan KnapMichal Ukropec
21.12.2020 08:36Břetislav Machaček
21.12.2020 09:14Otázkou bude jak? Lovit kunu, ale i norka, vydru atd. pouze odstřelem
je iluze a návrat k otráveným návnadám a pastem asi průchodná nebude.
Někde bude třeba buď slevit a nebo najít jiné účinné způsoby lovu. Rady
drobnochovatelům, chalupářů a automobilistům jsou stále pouze o vypuzení
kun, ale nikde rada o účinném zásahu jednou pro vždy. Víte, kdysi, když
se objevila v okolí kurníků kuna, tak se chovatel nikoho neptal, nastražil sklopec či železa a bylo to vyřešeno. Taktéž často s drzou liškou, která se podhrabala pod plotem a nebála se přijít pro slepici i ve dne. Opět se sedlák nikoho neptal, dal tam železa a selka měla nový liščí límec.
Dnes se máme pouze spoléhat na povolené druhy lovu, respektovat
doby hájení natažené nesmyslně na maximum a na ten zbytek myslivců
ochotných mrznout na čekané na kunu, norka, lišku, či jezevce. Co dál
a jak z toho ven? Nechci to ventilovat, abych nebyl obviněn z navádění
k nezákonným postupům a nechám to na odpovědných orgánech a nebo na
uvážení každého ze zúčastněných. Od aktivistů mimo vaší, mé a kritiky jiných střízlivě uvažujících lidí nic dobrého nečekám. Ti budou omílat
stále to samé a odpovědné orgány už postupují díky provázaností s těmi
aktivisty naprosto stejně. Co říci závěrem? No pouze to, že nás nečeká
nic jiného, než si vypít kalich hořkosti do dna a pak začít od nova za
daleko složitější situace a podmínek. Kdysi se říkalo, že lidská hloupost
pramení v nevzdělanosti a dnes tu hloupost produkuje mnohdy i vzdělání
a pokřivený pohled na realitu. Když tu čtu ty bláboly "vědců", tak se
obávám o budoucnost jako takovou.
Karel Zvářal
21.12.2020 13:03 Reaguje na Břetislav MachačekJaqen Hghar
21.12.2020 17:33 Reaguje na Břetislav Machačeknechytíte :-))))
Břetislav Machaček
21.12.2020 18:00 Reaguje na Jaqen Hghara s živou nástrahou, jako je třeba holub bezpečně oddělen
pletivem. Obdobou byly jestřábí koše na lov pernaté a jiné
pasti. Víte o tom prd a je to dílo ochranářů kteří živou
nástrahu nedovolí "týrat". Krkavcovití se lovili na tkzv.
výrovkách i pomocí vycpaných a umělých výrů. Bohužel to je
vše minulostí a to nehovořím o otrávených vejcích, které
byly sice brutální, s vedlejšími úhyny necílových zvířat,
ale velice účinné, pokud je pokládali zkušení myslivci,
kteří věděli kam a nepohazovali je pouze bez rozmyslu po
revíru. Vykuřovaly se nory a norovalo s trénovanými psy.
Lišky decimovala vzteklina a taky ty vlky. I prašivina
bývala častější a věřte mi nebo ne, i na ně může přijít,
protože pouze díky myslivcům to bylo téměř vymýceno.
"Divočina" je i o té vzteklině a to se budete divit, až
ji sem zavleče nějaká migrující smečka. To budete prosit
myslivce, ať ji zlikvidují, aby nepadla celá populace.
Bez regulace člověkem to už nejde a tak už nesněte o té divočině. Hrajte si doma s křečkem a přírodu nechte těm,
kteří o ní něco vědí, žijí s ní, v ní a pro ni.
Petr Pekařík
22.12.2020 16:41 Reaguje na Břetislav MachačekJan Olejníček
21.12.2020 20:45 Reaguje na Jaqen HgharJan Šimůnek
21.12.2020 09:35Zbyněk Šeděnka
21.12.2020 10:28 Reaguje na Jan ŠimůnekKarel Zvářal
21.12.2020 13:11 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJaqen Hghar
21.12.2020 11:46Hunter
21.12.2020 12:05 Reaguje na Jaqen HgharJarek Schindler
21.12.2020 12:28 Reaguje na Jaqen HgharHunter
21.12.2020 12:47 Reaguje na Jarek SchindlerJaqen Hghar
21.12.2020 17:25 Reaguje na Jarek SchindlerPetr Blažek
21.12.2020 13:03Jinak ve volné přírodě bych k té kuně dnes přidal přemnožené divočáky, kteří zlikvidují vše co hnízdí a pohybuje se po zemi. Naše zkušenost z okraje Prahy - vevnitř pražského okruhu kde nebyli divočáci bylo vždy podstatně více zajíců než zvnějšku. A to i přes to, že se kolem sídlišť pohybují stovky lidí se psy lidí se psy.
Hunter
21.12.2020 13:07 Reaguje na Petr BlažekHunter
21.12.2020 13:09 Reaguje na HunterKarel Zvářal
21.12.2020 13:15 Reaguje na HunterPetr Blažek
21.12.2020 16:40 Reaguje na Karel ZvářalDalí problém se stařinou je na jaře když je sucho, tak je snadným přenašečem požáru. Všimněte si, že v jižních teplejších státech se snaží okolo silnic mít před horkým létem trávu vysekanou právě z důvodu požáru. A jestli se tady bude dál oteplovat tak nás nemine také.
Karel Zvářal
21.12.2020 16:49 Reaguje na Petr BlažekVedle zarostených mezí doporučuji osévat širokořádky, zejména v letech s předpokladem pro- či gradace hlodavců. V letech latence tam může být ozim či pícnina, těch pár hrabošů žádnou měřitelnou ztrátu nezpůsobí.
Vladimir Mertan
21.12.2020 21:03 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
22.12.2020 00:40 Reaguje na Vladimir MertanJenda
21.12.2020 13:19 Reaguje na HunterPetr Blažek
21.12.2020 16:25 Reaguje na JendaJosef Novák
21.12.2020 14:20prase divoké je velký predátor drobné zvěře, v honitbách kde se loví ještě zajíc, tak prase je vzácností. Chápu, že pro některé lovce je prase nedotknutelné, protože při stejném počtu kostí,jak u zajíce, je na něm více zvěřiny. Je článek reálný, bohužel ochranáři nechápou, že žijeme v kulturní krajině, kde neplatí vztahy z divočiny a v České republice žádná divočina není a proto se zde mohou přemnožit predátoři. Zajíčkovi je jedno jestli ho sežere norek nebo chráněný krkavec. Rozdíl je pouze pro ochranáře - norek je invazní druh - zabít. Krkavec je dle nich vzácný a chráněný druh i když místy je jich jak ........
David Hromádko
21.12.2020 20:21Miroslav Vinkler
21.12.2020 21:17 Reaguje na David HromádkoKarel Zvářal
22.12.2020 00:39 Reaguje na David HromádkoNení nic snazšího, než na tento text odpovědět vlastním, aspoň se uvidí, kdo je blíž pravdě. A ano, kdybych psal knihu, bylo by tam toho více, toto je jen na ukázku.
pavel peregrin
22.12.2020 07:38 Reaguje na David HromádkoKarel Zvářal
22.12.2020 07:49 Reaguje na pavel peregrinJosef Novák
22.12.2020 09:06 Reaguje na Karel Zvářalpavel peregrin
22.12.2020 11:01 Reaguje na Josef NovákJarda Vesničan
22.12.2020 19:31 Reaguje na pavel peregrinKarel Zvářal
22.12.2020 07:47 Reaguje na David HromádkoBřetislav Machaček
22.12.2020 08:46 Reaguje na Karel Zvářalpouze ti "správní" ekologové chválící počiny DUHY, AOPK atd.
plácající stále tu teorii samoregulace a divočiny a bez
kritických reakcí čtenářů. Takové souznění duší postrádá,
protože mu došly argumenty, tak jako vlkomilům a jiným
aktivistům. Oni nejsou zvyklí na oponenturu a je jim proti
srsti názor praktiků. Je to typická salónní ekologie
vyzkoumaná z Wikipedie a článků stejně postižených osob.
Ono to smrdí ekologickou totalitou, kdy je jiný názor
hříchem proti jejich teoriím. Když to tak vidím, tak je
asi nechám spinkat na vavřínech, nějak dožiji svůj život
a nebudu se okrádat o čas věnovaný oponentuře těch jejich
nesmyslů. Sice mě to bude užírat, ale pokud se toho nechopí
opravdoví odborníci, kteří za to přijmou i osobní zodpovědnost, tak se nic nezmění. Školy vychrlí žáky těchto
profesorů a obsadí zbytek odpovědných funkcí bez osobní odpovědnosti a veřejnosti vnutí ty své jediné správné
teorie. Pouze čas a výsledky ukáží, kdo měl pravdu a kdo
se mýlil. Bohužel my to vidíme už dnes a zbytek se opájí
nadějí, že se "něco" změní samo od sebe, když do toho
člověk nebude zasahovat. On do toho ale zasahuje odjakživa
a záleží na tom jak. Nyní bohužel zcela mylně, ba přímo
mnohde škodlivě.
Karel Zvářal
22.12.2020 09:01 Reaguje na Břetislav MachačekSlovan
22.12.2020 18:08 Reaguje na David HromádkoTak jste si, pane Hromádko, dovolil moc. Zvářal je místní vědec, který má jedinečná data, které chce citovat půlka odborné veřejnosti u nás. To si nevymýšlím, to o sobě sám pod jednou diskuzí napsal :) A taky ho odborné časopisy a servery cenzurují! Obávám se však, že o cenzuru se nejedná a vy jste to ve vašem příspěvku napsal nakonec moc hezky.
“ Když si pročítám diskusi hromadící se pod článkem vidím tu jen názory k návratu trávení, chytání do želez atd.”
To bohužel není jen pod touto diskuzí. Někteří jedinci jsou prostě “jednodušší” a člověk opravdu někdy nevěří, co čte a zda se řeší s lidmi ze středu Evropy...
Slovan
22.12.2020 18:11 Reaguje na SlovanKarel Zvářal
22.12.2020 18:35 Reaguje na SlovanČech M.
22.12.2020 23:25 Reaguje na Karel ZvářalAle Váš článek šmahem neodsuzuju.
Karel Zvářal
23.12.2020 06:07 Reaguje na Čech M.Petr Pekařík
24.12.2020 07:16 Reaguje na Čech M.A pak vlk jde a toho jediného koloucha lani uloví.... a přírůstek je v prd... :-) . Kdo uloví to vlče ?
Jiří Daneš
26.12.2020 16:54 Reaguje na Slovan"v paneláku" na počítači a čerpají z odborných článků v renomovaných časopisech.
Ta česká příroda je totiž tak obyčejná a co je lasice proti gorile horské, nebo střevle proti arapaimě gigas,že ano?
Jiří Daneš
26.12.2020 17:04 Reaguje na SlovanKarel Zvářal
26.12.2020 17:50 Reaguje na Jiří DanešKarel Zvářal
22.12.2020 18:28 Reaguje na SlovanMně nemůže urazit ani inteligent, natož nějaký tuctový žvanil nebo anonymní vlkofil. Na článek na Avifauně také nikdo nereagoval, neb neměli čím - ale za úbytkem lelka je světelný smog:-))) A jestli na to máte koule, a zajisté po dnešním tažení i zvednutý adranalin, zkuste zodpovědět na tři otázky, které jsem výše položil. Ano, vím, budete to hrdě ignorovat, protože ignorace je to jediné, co tato partička zvládá skvěle.
Karel Zvářal
22.12.2020 18:52 Reaguje na SlovanLžete jak když tiskne, doložte tento nesmysl zkopírovanou verzí, ubožáčku!
Břetislav Machaček
22.12.2020 19:29 Reaguje na Karel Zvářalseznam ohrožených a vyhynulých druhů zvířat o další
jména. Obviní zemědělce, myslivce, rybáře, ale jaksi
zapomenou na sebe. Vždyť oni na to mají studie,
tabulky, grafy a tituly z "odborných" škol. My jsme
pouhými laiky, kteří jim přece nebudeme radit, že
to už nevyřeší nějaká samoregulace, když oni jsou
o tom přesvědčeni. Je to podobné jako s množením
lidstva, které se zahubí pouhým vyčerpáním zdrojů.
Predátor vymření své potravy přežije pouze pár
dnů, pokud se nezaměří ne jinou. Ta potrava tu
možnost ale nemá, pokud ji nebude chránit člověk.
Karel Zvářal
22.12.2020 19:38 Reaguje na Břetislav MachačekAni pan Elton nemá odvahu se zapojit, ač po mně chtěl rozdíl v porovnání s Holandskem... Ale to je přesně jejich styl. Buďto oponenta zahltit spoustou nesmyslného balastu, na který normálně reagovat nejde, nebo diskusi ignorovat. Vůbec, ale opravdu ani trochu se mi po nich nestýská.
Slovan
22.12.2020 22:43 Reaguje na Karel Zvářal"Ale jestlliže mám z více zdrojů potvrzené, že psát umím a že mám jedinečná data, tak vrátit článek bez udání důvodů mi přijde při nejmenším sprosté."
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-zvaral-pletivo-ani-elektrina-vlka-nezastavi
Sýčka nechám ornitologovi - třeba panu Johnovi.
Karel Zvářal
23.12.2020 05:10 Reaguje na SlovanK té kuně jsem napsal, že "si dovolím tvrdit", a také uvádím důvod - REÁLNÉ vymizení stromové populace kavky a sýčka. A dokládám to blábolem ekologistů, že loví jen "slabé a nemocné". Na FOTKÁCH máte doloženo, že sežere VŠECHNA vejce, VŠECHNA mláďata.
Protistrana nedokáže doložit fotkou, že kuna sežrala polovinu osazenstva hnízda a druhou nechala. Takže kdo je tu blíž pravdě? Opisovat a citovat fráze o "změně hospodaření" dokáže každý studentík. A protože napadám jejich posvátnou mantru, tak za to jsem trestán, toť vše.
A ty otázky nejsou jen pro ornitology, to zvládne člověk myslící logicky. Proč by se budky musely zabezpečovat, když ta predace nehraje klíčovou roli? Jak sám vidíte, nemá ani jeden z jmenovaných chuť na ně odpovídat. Kdyby na to měli argumenty, jistě by tak učinili...
Miroslav Vinkler
23.12.2020 08:15 Reaguje na Karel ZvářalOni nechtějí diskutovat, ale zvednout si sebedůvěru osobními invektivami. Ser.e na ně.
Máte dobré postřehy , dlouholetou praxi i velmi dobrý rozsah pozorování svého okolí.
A vaše příspěvky (nejen tento) si vždy rád přečtu. Hezké vánoce.
Břetislav Machaček
23.12.2020 08:33 Reaguje na Miroslav VinklerUž to svědčí o slabém sebevědomí, když
někdo svoje názory schovává za přezdívku.
Karel Zvářal
23.12.2020 08:35 Reaguje na Miroslav VinklerKarel Zvářal
23.12.2020 08:36 Reaguje na Karel ZvářalOndřej Dočkal
23.12.2020 09:20 Reaguje na Karel Zvářal- ano, je jasné, že když kuna přijde na hnízdo, sežere všechno. Jasné je i to, že se to tak dělo vždycky - v určité míře. Kdyby nebylo predace /a nemocí, a nedostatku potravy,...), během každého roku nám populace ptáků vzrostou několikrát - zejména populace některých plodných druhů.
Otázka, kterou si pánové Slovan a Hromádko pokládají, je otázka pravděpobnosti - a porovnání vlivu predace s ostatními vlivy (úbytek hnízdních příležitostí, ztráty dopravou, skleněnýma plochama, úbytek potravy,...). prostě je to o statistice.
Jak častá je predace kunou? Kolik % hnízd padne kunou, kolik % parazitací, kolik % zachlazením, kolik % z jiných důvodů?
A jaké % ptáků skončí ve skle? Jaké % kočkama? Jaké % srazí auta? Kolik jich zmizí proto, že trávníky ve městech jsou broušené před tím, než zaplodí? atp.
Jste ornitolog, nepochybuji o tom, že o těchto faktorech víte víc jak já, ale je škoda, že tohle vyhodnocení v tom článku nenacházím. Já mám taky pocit, že kun "je nějak moc", ale tohle by nemělo být o pocitu, tohle by mělo být o statistice - o datech, velkých souborech dat.
Když jsem četl název článku, velmi jsem se těšil, že se dozvím nějaká tahle data - konkrétní, statisticky vyhodnocená "tvrdá" data o tom, např. jaké % je predace hnízd kunou v různých biotopech (včetně měst), jak moc ta predace roste v čase, jak v čase rostou populační hustoty kun... bohužel, těchto konkrétních dat jsem se nedočkal. Kdyby jste udělal nějaké pokračování článku s těmito daty, bylo by to super.
K tomu zabezpečování budek: samozřejmě že se zabezpečují. když člověk investuje peníze do instalace budek, chce mít výsledky, aby to nebyla zmařená investice. Ale opět: tohle není o tom, že by někdo popíral holý fakt, že kuna plení hnízda. To je o té statistice.
Máte tam někde že predace hnízd je cca 70% ztrát - máte k tomu prosím nějaký zdroj? To je predace všemi predátory? KOlik z toho v tom výzkumu dělaly např. ty kuny? A kolik jiní predátoři? Na jakých ptácích to bylo děláno? Rád bych si o tom přečetl víc, zajímá mě ta metodika výzkumu - děkuji.
Břetislav Machaček
23.12.2020 09:46 Reaguje na Ondřej DočkalNelze začínat s ochranou druhů od ochrany
predátorů a divit se, že vyhubí i ten
zbytek potravy. Ve své slepotě z PC monitorů to asi nevidíte a nebo pouze
vidět nechcete. Je to vaše povolání a tak
vás chápu, že nebudete kopat do vlastní
branky, ale požadovat po oponentech
čísla a statistiky je podpásovka, neboť
víte, že to mohou vypracovat pouze ti,
kteří nic jiného léta nedělají a i oni
se ale mohou mýlit. Kdysi jsem viděl
v přírodě plno drobné zvěře, ptáků atd.
Predátoři byli vzácností a dnes je tomu
naopak. Lišky toulající se po městech,
kuny kousající kabely aut, kdysi plaché sojky a straky plenící hnízda ptáků i na
domech v centru měst. Pokud tomu říkáte
normální stav, tak si připravte červenou knihu ohrožených druhů k dalším zápisům. A nebude to díky myslivcům, rybářům a zemědělcům. Nebude to ani světelný smog
a jiné lidské činnosti. Bude to hlavně lidská NEČINNOST tomu pouze přihlížet a nechat predátorům zlikvidovat i ten zbytek. Je to vaše budoucnost a máte to
plně v rukách. Zanechte snění a myslete
logicky, že nelze potravní řetězec stavět
od shora.
Miroslav Vinkler
23.12.2020 10:00 Reaguje na Břetislav MachačekKarel Zvářal
23.12.2020 10:17 Reaguje na Břetislav MachačekOndřej Dočkal
24.12.2020 01:29 Reaguje na Břetislav MachačekChtít argumentaci s podporou dat je podpásovka? To sem teda dlouho neslyšel ... jako bych se díval pár set let zpátky, do dob Koperníka a Galilea... víte, je zásadní rozdíl mezi vědou a vírou. Věda se ptá, protože v tom nemá jasno. Víra se neptá, protože v tom všem má zcela jasno.
O potravních řetězcích s dovolením něco vím. Píšu tam snad někde o tom, že je potřeba absolutně chránit kunu? Ať se střílí a loví do sklopců jak je komu libo, pokud to bude legálně, nemám k tomu nic (a legální to je - kuny jsou zvěří obhospodařovatelnou lovem - viz ZoM). Já si kladu jen tu (kacířskou) otázku, kterou by si měl klást každý, kdo se snaží na problém nahlížet komplexně. Otázka zní: jak je to vlastně s těma % škod kunou a jinými vlivy? nedostatek potravy, hnízdních příležitostí, nemoce, ostatní predace, toxiny, apod.?
A proč si tu otázku kladu? Inu proto, že pokud bychom jen věřili tomu, že hlavní podíl má kuna, a začali ji ještě intenzivněji lovit, mohli bychom opomenout věnovat se ostatním faktorům, které mohou být taky dost důležité. Abychom se třeba pak nedivili, že vystřílíme kuny, a ptáků moc nepřibyde - protože fakt třeba nemají kde hnízdit a moc co žrát, protože naše krajina vypadá tak, jak vypadá... nebo proto, že se ti ptáci jaksi infikují nějakýma nemocema na krmítkách, a pak někde v ústraní hynou, nebo já nevím proč.
Prostě pečlivá analýza jakéhokoli problému je základ pro jeho úspěšné vyřešení. Bez analýzy je to náhodné trefování se. Může to vyjít, ale ani nemusí.
PS: já taky viděl hejna vrabců, když sem byl kluk. Živili se na polích, kde byly plevele a z vleček občas něco spadlo, a v obcích se přikrmovali na malochovech drůbeže. Dnes moc vrabců nevidím. Nevidím ani plevele na polích. Nevidím ani moc drůbeže v obcích. Technika co potkávám na polích je taková, že toho moc po sobě nenechá.. A ano, potkávám v obcích víc i ty kuny (což jsem přiznal - viz výše), a zase teda vůbec nepotkávám vzrostlé trávníky, kde mají šanci dozrát semena, a žít nějaký hmyz. A teď otázka: co je podle vás hlavní příčinou úbytku vrabců?
Karel Pavelka
25.12.2020 23:40 Reaguje na Břetislav MachačekSlovan
23.12.2020 15:11 Reaguje na Ondřej DočkalOndřej Dočkal
24.12.2020 01:32 Reaguje na SlovanSlovan
25.12.2020 13:59 Reaguje na Ondřej DočkalPřeji hezké svátky :)
Slovan
23.12.2020 16:17 Reaguje na Karel ZvářalVyhynutí srstnatého nosorožce zase pravděpodobně zapříčinila klimatická změna, kdy se na něj příliš oteplilo.
https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(20)31071-X
Člověk mohl být jedním z faktorů u některých druhů, ale dle mého ne tím rozhodujícím. Dokud se do dnešní Afriky nedostali lidé z jiných konců světa, pytláci vyzbrojeni palnými zbraněmi, tak tam byla neuvěřitelná hojnost velkých savců i přesto, že je lidé lovili pro maso. Zajímavé. Dost totiž pochybuji, že pravěcí lidé měli lepší lovné zbraně.
Jak již bylo napsáno níže... kolika % jsou kuny odpovědné za smrt dospělých sýčků a kolik % hnízd takto vyplení? To jsou přeci nejdůležitější data pokud takto kunu obviňujete. Nebo alespoň u vás, kde ty sýčky, případně kavky, sledujete. Sýček je dnes jedním z nejsledovanějších ptáků, tak proč byste na tento problém upozorňoval z branže jako řekněme jeden z mála? Respektive dával tomu tak obrovskou váhu? Zmiňujete kavky... velké snížení populace kavek bylo již v 70. - 80. letech pokud se nepletu. Proč, když v té době tolik kun nebylo a dnes ta populace není sice zrovna velká, ale ani nijak extrémně neklesá?
Karel Zvářal
23.12.2020 16:55 Reaguje na SlovanÚčelově jste vynechal pratury, zubry, koně, možná i ti mamuti měli podobný osud. Vlk, rys, orli... Dnes se vrací, ale i zde jsem zastáncem přiměřenosti.
Co se týká kun, jejich populace je +- nasycená, hodně jich hyne na silnicích, a to nejen zajetím při hledání potravy (zajíců, ježků, žab, myší), ale také když za jízdy opustí bejvák a seskočí pod kola. Mraky pochytají a potráví chovatelé, přičemž tyto úlovky se do žádných statistik nedostanou. Nicméně ty stavy jsou v porovnání s minulostí řádově vyšší, a právě tolikrát míň je tchořů (dříve se běžně lovil, dnes je chráněný), hranostajů, lasek. To vše kontroluje kuna. Kuny žijící na okrajích měst a v divočině mají právě na svědomí tu stromou populaci sýčků a kavek.
Takže nelovit dominantní predátory znamená blbě (stupidně) chránit. Všeho má být "tak akorát", včetně lidí. To byla doba, kterou pamatuji. Volavka byla (kvadrát obsazen), ale netropila neplechu.
Ondřej Dočkal
24.12.2020 01:49 Reaguje na Karel ZvářalSamozřejmě že ztráty potomstva jsou velké, a tím větší, čím nedokonalejší a bezbrannější potomstvo konkrétní druh má. Já ptáky nedělám, tak mě těch 70% zaujalo, toť vše.
Karel Zvářal
24.12.2020 07:33 Reaguje na Ondřej DočkalKarel Zvářal
23.12.2020 17:39 Reaguje na SlovanSlovan
23.12.2020 20:58 Reaguje na Karel ZvářalSmím se zeptat, kde potkáváte jednu volavku každých 300 metrů? Protože u nás, v Lužických horách, žádná takto velká populace opravdu není a to bydlím kousek od řeky, kde ryby jsou. Ani v Brdech, kde se pohybuji také velice často takové populace prostě nejsou. A to ani u Padrťských rybníků, kde je ryb skutečně dost. Neříkám, že je volavek málo, ale zas tolik tedy ne. Jinak nevím koho zde máte jako zpěvce, nicméně bych to nesrovnával s rybami. Do tohoto tématu se zapojovat tedy nebudu.
Okey, řekněme, že populace kun je skutečně vyšší. Zajímalo by mě však, proč to není znát např. na populaci veverek, která já osobně vidím všude - v lesích, obcích i městech. Veverka je totiž asi nejoblíbenější potravou kuny, ale na veverkách to není vůbec poznat. Jinak, třeba v tropech je predace hnízd ještě vyšší než v našem prostředí. A ikdyž tam ptáci mají v porovnání s těmi našimi míň vajec... prosperují. Vy zmiňujete 70% hnízdní mortalitu - jenže téměř všechny naše ptačí druhy dokážou po ztrátě vajec během několika dní zasednout na náhradní snůšku. U tohoto čísla zmiňujete konkrétně pěvce... u drobných pěvců je však běžné v případě hnízdního neúspěchu opakování až šesti náhradních snůšek za rok.
A konkrétně na sýčka třeba změna krajiny má evidentně velký vliv. Možná větší, než si vy dokážete připustit. Myslím si, že predace může u sýčka hrát roli až jako pomyslný poslední hřebíček do rakve u živořící populace, kterou se snad podaří do budoucna ochráncům zachránit.
Jinak jste mi ještě neodpověděl na otázku, proč populace kavek zaznamenala v 70-80. letech tak velký pokles i přesto, že jak říkáte, bylo těch kun o dost méně než dnes.
Jan Šimůnek
25.12.2020 10:51 Reaguje na SlovanKarel Pavelka
25.12.2020 23:22 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
26.12.2020 09:15 Reaguje na Karel PavelkaNevědí to ani dnes, ale zaplať pámbu, že aspoň konečně vyhlásili ZP pro tento druh.
Protože jedině aktivní ochranou se můžeme dopracovat k nějakým konkrétním údajům. Pokud jsou schopní odchovat 5-6 mláďat, tak problém asi nebude "potravááách", jak mi oponovali pesimisti. Ani "kruté zimy", jak psával jeden z kolegů, neb v poslední dekádě byly zimy téměř beze sněhu, přesto zmizelo i to málo, co na Moravě ještě přežívalo. Takže kromě predace je třeba si posvítit na tech. pasti (šachty, nádrže, sklo), a věřím, že během pár let se to začně projevovat. Kdybych ty "první vlaštovky" nemohl sledovat s pomocí podobně nadšeného kolegy-profesionála, díky kterému se repatriace projevuje v širším okolí, ale i doma, asi bych si ušetřil zbytečné starosti a cejch blázna.
A co mě těší nejvíc, že i v zahraničí k tomu přistupují podobně. A když se podíváte na tu budku - nemůžete si nevšimnout, že to není obyčejný velký špačník, ale protikuní konstrukce. Takže ano, sporné názory to jsou, ale jen pro ty, co věci nerozumí.
https://naturschutz.ch/news/natur/der-steinkauz-ist-der-vogel-des-jahres-2021/154039
Jiří Daneš
26.12.2020 13:13 Reaguje na David HromádkoKarel Zvářal
23.12.2020 10:10Podobně to dopadalo se sovníky. Od dřevěných jsem přešel k plastovým, neb do nich kuna nezatne, smeká se a sedíc na střeše dostává nařezáno od samky - ta ji prudkým náletem na hlavu srazí na zem. Mám k tomu i fota (svou zkrvavenou mordu), neb puštík útočí i na člověka. Mohl bych napsat na to téma další článek, ale pánové z branže o tom dobře vědí, jen ze setrvačnosti zůstávají v zakopaných pozicích. Navíc bych nerad zatěžoval laickou veřejnost monotematickými články, protože ti, co na to mají reagovat v první řadě, to mají u zádele (viz. dnešní mlčení). Sýček je proti puštíkovi muší váha, ten se zmůže na strašení poklonkami či gagotavé varování - pokud samka zavčasu opustí dutinu. Většinou dopadne tak, jako zbytek odchovávaného osazenstva dutiny-(. To rousňák vysoko na hladkém budu vykoukne a stihne se zachránit. Dutina ve vrbě ve výšce 1-2 m je během vteřiny kunou zatarasená...
Pokud chcete tvrdá data, sežeňte si publikaci Owls in their changing landscapes z r. 2009. Najdete tam na str. 445 - 452 článek od J. de Jonga o Tyto alba. Za třicet let budkařiny navýšil stavy z OSMI (!) párů na 576. Myslíte, že tam do té doby nebyla potrava? Nebo že tam neměly sovy přístupné sklady sena? Prostě ta bezpečnost hnízdění je základ přežití (halasné, usyčené) pálenky mimo nedostupné kostelní věže. A na těch půdách úřadovaly i kočky, ta kuna se podepsala mimo zástavbu.
Co se týká potravy, je sýček i dnes schopen odchovat 5 - 6 mláďat, viz. letošní výsledky skupiny pro sýčka, která monitoruje poslední mohykány v sev. a stř. Čechách - samozřejmě v bezpečných budkách, nikoliv na půdách a v sadech, jak tomu bývalo ještě v 60. - 70. letech.
Ondřej Dočkal
24.12.2020 02:17 Reaguje na Karel ZvářalMoje dotazy směřují k jedinému: je nutno vědět co nejvíc o tom, jaké faktory ohrožují jaké druhy/populace a v jaké míře, aby bylo možno zaměřit se na řešení těch hlavních problémů. POkud mám populaci, která má hlavní problém v tom, že nemá moc co žrát, tak tam ať střílím kuny sebevíc, nepomůžu jim. A proto jsem se ptal po těch %.
Pálenka: neuvěřitelná čísla - klobouk dolů před tím pánem! No ale přiznejme si - tohle je vlastně tak trochu umělý stav. Oni tam ty pálenky tak nějak "chovají" (velké uvozovky). Než se nadechnete k nějaké jadrné reakci - já to fakt nemyslím špatně, dnešní krajina je holt "nemocná" a tak je potřeba to nějak "léčit", ale když bychom si představili, že lidi ze dne na den zmizí, co se s početností té pálenky stane, až se ty budky rozpadnou?
Tím netvrdím, vykašlat se na budky - rozhodně ne. Jenom prostě jsem zvyklý klást si otázky, které si úplně každý neklade.. toť vše.
Karel Zvářal
24.12.2020 02:46 Reaguje na Ondřej DočkalKarel Zvářal
24.12.2020 04:20 Reaguje na Ondřej DočkalJan Knap
24.12.2020 14:59 Reaguje na Ondřej DočkalJosef Novák
23.12.2020 13:48Bohužel móda kožešin je trnem v oku ochranářů.
V důsledku zateplování budov zanikla městská populace sýčka, je smutné, že dotace MŽP pomáhají likvidovat ptáky ve městech, přitom by stačilo málo, aby se v rámci zateplování budov umístili budky pro ptáky. Na každém paneláku by se našla vhodná plocha a náklady by nebyly tak velké, tento požadavek by měl být podmínkou dotace. Je smutné , že dotace od MŽP přispívá k ohrožení ptáků, které má toto ministerstvo chránit. Je i zarážející, že organizace které mají ochranu ptáků jako předmět činnosti to neprosadily, lépe se o to ani nesnažily. Na druhou stranu sýčkové mizí a tak můžeme získat granty na jejich ochranu, kdy byli ve městě na každém druhém paneláku, tak by peníze nebyly.
Karel Zvářal
23.12.2020 14:22 Reaguje na Josef NovákKarel Zvářal
23.12.2020 15:16 Reaguje na Josef NovákROMAN PAVLIŠ
23.12.2020 18:19 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
23.12.2020 18:27 Reaguje na ROMAN PAVLIŠJan Šimůnek
25.12.2020 10:58 Reaguje na ROMAN PAVLIŠA, mimochodem, spousta lidí má na umělé kožešiny a podobné materiály alergii, zatímco na přírodní materiály jsou alergie daleko méně početné.
Petr Pekařík
24.12.2020 07:25 Reaguje na Josef NovákKarel Pavelka
25.12.2020 23:34 Reaguje na Petr PekaříkPetr Pekařík
27.12.2020 09:16 Reaguje na Karel PavelkaPár stovek TZ ( tech. zpráv) mi rukama ročně projde a to byste se divil. Kolaudace je pak věcí další a když se chce, tak všechno jde.
Jan Šimůnek
25.12.2020 10:54 Reaguje na Josef NovákKarel Pavelka
25.12.2020 23:02 Reaguje na Jan ŠimůnekKarel Pavelka
25.12.2020 23:01 Reaguje na Josef NovákPetr Pekařík
27.12.2020 09:22 Reaguje na Karel PavelkaDesítky % domů jsou zatepleny bez dotace ( nebo provedena oprava zateplení popř. vyčištění fasády). Jedna věc je metodika a druhou je praxe.
Už jste byl někdy do té střechy vlezlý ? A co stará kousací izolace made in Vertex šitá na kartonu ,nekousala ? Možná jste stál na střeše a jenom se kochal.
ROMAN PAVLIŠ
23.12.2020 18:08Karel Zvářal
23.12.2020 18:22 Reaguje na ROMAN PAVLIŠKarel Zvářal
24.12.2020 02:43Ad) Volavky - jestli nevěříte, přijeďte, ony sedávají jednotlivě a nesmějí se vidět, jinak se dosti agresivně nahánějí. Mají +- svá oblíbená loviště, která opuštějí jen při vysoké vodě. Co loví v tu dobu jsem nesledoval, možná na polích žížaly, když je po dešti... K tomu morčáci, kteří "za nás" nebývali, teď jsou na toku v řádu nízkých desítek a i hnízdí.
Co šlo od těch časů nesmírně nahoru, jsou březňačky, které byly jako náhrada za polní pernatou vypouštěny a rychle si zvykly na městský život s přikrmováním. Zde také hnízdí, ale produktivita je velmi nízká, něco vysečení, ale většinou vlivem predace a rušením psy. Flintu ale znají, to vždy, když jdu i s krátkým žebřem, berou roha. Řeším to tak, že sklopím hlavu, to jen neklidně pojíždějí a s napětím sledují každý můj pohyb. Na krmišti se motají pod nohama, ale pokud přeletí mimo město, chovají se mnohem opatrněji a úniková vzdálenost se zvětší na desítky metrů.
Nevím, jestli jste četli ten poslední odkazový článek, tam byste možná se něco málo dovtípili. Psát laikům všechno polopaticky je dosti únavné, člověk má pocit, že psal a píše úplně zbytečně. Přes toho plodného zajíce a koroptev, kteří chybí i v ideální krajině bez chemizace, jsem nabyl jistoty, že všechny ubývající druhy má na svědomí enormní predační tlak. A když jsou dravci a krkavci chránění, nemotivuje spoustu myslivců lovit ani srstnatou škodnou, protože ptáci hned využijí úbytku srstnaté škodné a své stavy navýší. Takže je to začarovaný kruh, řešením by byl KOMPLEXNÍ přístup a lov podle početnosti, nikoliv podle aktuální podoby seznamu (absolutní chrana dříve vzácných (dnes PŘEMNOŽENÝCH druhů)). Krkavců je místy tolik, že to připomíná scény z Hičkoka, přesto jsou stále chránění. Takže proč lovit kunu, když ... Atd. atp.
Jan Knap
24.12.2020 15:16 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
24.12.2020 16:01 Reaguje na Jan KnapJinak děkuji za podporu a přeji všechno nejlepší do nového roku.
Karel Pavelka
25.12.2020 23:14 Reaguje na Jan KnapJan Knap
28.12.2020 19:18 Reaguje na Karel PavelkaSlovan
25.12.2020 13:56 Reaguje na Karel ZvářalAno, ono veverek je méně, hlavně oproti první polovině 20.století. To byl ovšem z mého pohledu nepřirozený počet a i pro ptáky to nebyla nejlepší zpráva, protože i veverka ničí hnízda ptáků a podle některých výzkumů má na celkové predaci nemalý podíl. Dnes se mi ovšem nezdá, že by jejich populace nějak klesala a to i přesto, že veverka má spoustu přirozených predátorů a k tomu jich spousta zemře na silnicích.
Počet kání je skutečně celkem velký - minulý rok jsem si vychutnal páreček, který učil 5 svých mláďat létat (lovit) a vidím je celkově dost často. Nicméně si také nemyslím, že se jedná o přemnoženého predátora - navíc se na predaci zase tolik nepodílí. Každopádně veverka je druh, který se vysoké úmrtnosti dokázal jednoduše přizpůsobit tím, že mají mláďata 2x do roka. Podobně se přizpůsobují i druhy ptáků - takový kos má také velkou predaci hnízd a i přesto jeho počty stoupají. To samé pěnkava obecná, jejíž počty jsou stabilní. Řekl bych tedy, že u sýčka i kavky budou i jiné, mnohem závažnější, problémy na které upozorňují často ornitologové a které mě osobně dávají větší smysl, než vaše analýza.
Neříkám, že nevěřím. Pouze konstatuji, že ve mnou zmiňovaných oblastech tohle nevidím. Jinak ani nevím kam, stále jste mi neodpověděl odkud jste (myšleno cca - nějaké hory v okolí apod.). S Březňačkami naopak souhlas v tom, že jich je dost. U nás na řece pravidelně jeden pár vyvádí mladé - posledních pár let vidím pravidelně “mamku” s cca 4-5 mláďaty.
Brdy nebo Doupovské hory jsou zajíců plné. Hlavně po setmění. To jsou podle mě ideální místa. Nevím, co je ideální místo pro vás, nicméně na těch dvou se jim fakt daří a nemyslím si, že těch predátorů by tam bylo méně než jinde. Zajíc je také druh, kterého loví spousta predátorů, nicméně jeho úbytek bych po zkušenostech z Brd i Doupovských hor dával opravdu spíše změnám v krajině, chemizaci, apod.
Jiří Daneš
26.12.2020 17:27 Reaguje na SlovanSlovan
28.12.2020 16:56 Reaguje na Jiří DanešKarel Zvářal
28.12.2020 17:27 Reaguje na SlovanZkuste se prokousat tímto textem. Už jsem jednou dával, ale asi jste nebyl ve škole.
https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/MYSLIVOST-Straz-myslivosti/2020/Zari-2020/Vyznam-zajice-v-dnesni-krajine
Karel Zvářal
24.12.2020 07:06To pro pochybovače, co si myslí, že sýček ve městě je sci-fi.
Jan Šimůnek
25.12.2020 11:02Dnes mají jedni sousedi pět slepic, druzí o něco víc slepic a pár králíků. Chov čehokoli ostatního se začal těžce nevyplácet. A hmyz tu skoro nelítá, to je jasné.
Karel Zvářal
25.12.2020 15:13Koukám, že odkazové články vůbec nečtete, protože hlavní oblast působení tam máte. A na dotazy z toho článku se ornitologové neodváží odpovědět – nenajdou na to jiný argument, než jaký jste uvedl u Doupova-))) Káně rovněž může být jednou z příčin vymizení stromové populace sýčka, byť vcelku marginální – v porovnání s kunou. Sojky, když objeví puštíka, spustí hysterický povyk, bo puštík je intenzivně loví – je ŠESTÁ! v pořadí mezi ptáky lovených puštíkem. Na křik sojky reaguje káně, kerá během chvilky začně kroužit nad místem dění, a pokud tam není člověk, zapluje do porostu. Mladé výskočky loví zcela běžně, je schopna ulovit i dospělého (samku inkubující na starém hnízdě káně). Takže pokud sojky či straky objeví mladé sýčky, jsou samy schopny je oslepit a uklovat (útočí nejen na výra, ale i puštíka, kalouse či sýčka), ale na odnešení jsou (mladí sýčci, puštíci) dosti velcí, to zvládne hravě káně.
Ano, veverky predovaly, byly mnohem početnější, ale také se běžně lovily, dnes jsou chráněné. Lovily se nejen kuny, ale i sojky, kterých je dnes tolik, že jim les už nestačí, podobně jako strakám, a jsou i ve městech, parcích obcí, což za našich mladých let nebylo. V minulosti se lovil na výrovce i krahuj, i káně, takže ta predace hnízd veverkou či kání a lov adultů krahujem se tím krásně eliminovaly a ptáků bylo tudíž mnohem více, viz. např. vrabec domácí, moudivláček, chocholouš, strnad, ťuhýk, koroptev, hrdlička divoká aj.
Karel Pavelka
25.12.2020 23:05 Reaguje na Karel ZvářalKarel Pavelka
25.12.2020 23:27 Reaguje na Karel ZvářalKarel Pavelka
25.12.2020 23:29 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
26.12.2020 04:05 Reaguje na Karel PavelkaAd vrabci pro p. Dočkala) (Váš zbytek (KP) nemá cenu komentovat, bravurně to popsal pan Machaček 23. v 9,46). Prostě ti pěvci jdou do kopru jako celek, to se se stavy v 60.-80.-tých letech vůbec nedá srovnávat. Stačí vzít ten nejobyčejnější druh – vrabce domácího. Mám celoročně na okně krmítko zejména kvůli nim, ve čtvrti pověšené budky. Do budek se postupně rozšířili bělokrci (kromě obligátní koňadry), na krmítku jsou k vidění (kromě Ko, Mo, Br, KČ a SV) jen polňásci, kteří hnízdí i přespávají v šachtách po s. velkém. Ještě na podzim chodila na slunečnici a pšenici jediná (!!) samka v. domácího, v posledních týdnech jsem ani ji už neviděl. Zato na sousední budce (půl metru od krmítka) pravidelně zahlídnu číhat dravčíka s rezavým vlnkováním a šedými zády (a nezaletuje sem sám)… každý dva pěvce denně – a pak se můžem divit… K tomu vliv silvestrovské akustické tsunami...
Karel Zvářal
26.12.2020 07:21 Reaguje na Karel PavelkaBřetislav Machaček
26.12.2020 10:41nesmysl a bez regulace predátorů dojde na vyhynutí některých druhů jejich
potravy a taky samotných predátorů. Ostatní se přizpůsobí jiné potravě a to
bude výsledek té přírodní rovnováhy bez zásahu člověka. Budou evolučně
úspěšnější, přežijí a jiní vyhynou. To pak jsou ale zbytečné záchranné
programy jednotlivých druhů, když ani ony bez pomoci člověka nepřežívají.
Oni ti drobní ptáci, žáby a třeba i ryby nejsou tak mediálně vděční jako
vlci, zubři, pratuři a divocí koně. Ti se lépe lidem ukazují a lze tak
prokázat "úspěchy". Ostatní druhy jsou na okraji zájmu a budou těmi
adepty na zápis mezi ohrožené a nebo vyhynulé druhy i bez TV kamer
a "odborných" diskusí. Tiše a nenápadně se vytratí z naší krajiny a tu
obsadí ty úspěšnější a ty usilovně chráněné. Plná pusa druhově bohaté
přírody se zvrhne na velká zvířata a pár přizpůsobivých druhů, které
to přežijí. Bohužel své vlastní chyby nikdo rád nepřizná a dosud jsem
neslyšel omluvu za kormorány, bobry a místně přemnožené predátory všeho
druhu. Stále tak pouze slyším zástupné důvody, které nijak nezpochybňuji
a vidím, že i kořisti ubývá potravy a možnosti k obnově populace. Tu je
třeba začít s nápravou taky a to masivně. Mnohde se začalo s biopásy
a ponecháním části produkce na polích i po sklizni. Toto chválím z hlediska
potravy, ale je říci i "B". Zkusme vytvořit oblasti bez regulace predátorů
a s regulací predátorů, jaká byla v minulosti. Pak porovnejme po x letech
obě oblasti a můžeme dělat závěry. Obě oblasti budou stejně chemizovány
a obě budou mít přibližně stejné rozlohy polí, luk a lesů. Uvádím to proto,
že pamatuji tkzv. "uznané bažantnice" s intenzivním chovem bažantů a jiné
drobné s intenzivním tlumením škodné. Tyto bažantnice byly rezervoárem
jak drobné, která se odtamtud šířila do okolí, tak i ptačí drobotiny
přiživující se u bažantů a chráněné před predátory.Byly obklopeny lány
polí stejně obhospodařovány jako i jinde a přesto tu byly rozdíly v
počtu dnes ohrožených druhů. Takové "rezervoáry" dnes chybí a tak se už
nemají kam ukrýt a v klidu rozmnožit při nepříznivých létech, kdy dojde
k nárazovému přemnožení predátorů. Nepomáhat vší té drobotině ,je jako
podepsat nad ní ortel vyhubení druhů ve jménu naivní představy o mocné
samoregulaci v přírodě, která už prostě nefunguje a fungovat nebude.
I v rezervacích v Africe už regulují početnost jednotlivých druhů zvířat,
aby předešli masivnímu kolísání populací, jak tomu bylo před příchodem
člověka. Mnoho býložravců= vypasení savany= migrace za potravou, nebo hlad.
Mnoho predátorů=málo býložravců= nespasená savana neodolá ohni, který ničí
keře a stromy. Obojí je špatně a tak se nyní regulují vrcholoví predátoři.
Při přemnožení býložravců se sami dokáží namnožit a člověk je nereguluje.
Při poklesu býložravců člověk reguluje predátory a umožní vzestup stavů
jejich potravy. Pomýlenům ochranářům je to proto srsti, ale ono to tam
funguje a takto regulované soukromé rezervace jsou dnes rezervoárem
všech druhů zvířat, bez těch cyklických a často katastrofických výkyvů. Ty se sice děly v minulosti zcela neřízeně, ale ani nikomu moc nevadily. Dnes je to voda na mlýn alarmistům, kteří nechápou, že je to zcela normální
evoluční pravidlo. Pokud tu chceme zachovat vyrovnanou krajinu, tak už ji
musíme buď regulovat a nebo pouze přihlížet k masivním výkyvům v populaci
jednotlivých druhů a nebo i jejich vymírání.
Karel Zvářal
26.12.2020 11:27 Reaguje na Břetislav Machačeka s regulací predátorů, jaká byla v minulosti. Pak porovnejme po x letech obě oblasti a můžeme dělat závěry. Obě oblasti budou stejně chemizovány a obě budou mít přibližně stejné rozlohy polí, luk a lesů. Uvádím to proto, že pamatuji tkzv. "uznané bažantnice" s intenzivním chovem bažantů a jiné
drobné s intenzivním tlumením škodné. Tyto bažantnice byly rezervoárem jak drobné, která se odtamtud šířila do okolí, tak i ptačí drobotiny přiživující se u bažantů a chráněné před predátory..."
V tomto duchu psal výše pan Knap, zůstalo však bez komentáře všeználků - proč asi? Ano, to je ten požadovaný vědecký přístup, který je starým praktikům upírán, neb ty propastné rozdíly poznají "baj oko", a nepotřebují u toho šustit statistikou. Proto návrh pana Machačka by měl být uvden v život co nejdříve, aby i pan John se na Vlastní oči mohl přesvědčit, že člověk dokáže lépe chránit přírodu, než nezřízený chov původních i nepůvodních predátorů.
https://www.denik.cz/ze_sveta/krajta-florida-premnozeni-20201225.html#utm_content=freshnews&utm_term=krajty%20florida&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz
Břetislav Machaček
26.12.2020 15:15 Reaguje na Karel Zvářalrealizován dosavadní garniturou, která už v tom má jasno
a prosazuje jedinou "správnou" cestu. Doloží to čísly,
tabulkami, grafy a nakonec těmi zápisy do knih ohrožených
a vyhynulých druhů. Bohužel na rozhodujících místech už
jsou žáci svých učitelů a tak ani nic jiného nečekám.
Hraji si pouze na svém "písečku", dělám to, na co mi síly stačí ve svém okolí a snažím se brzdit ty nesmysly alespoň takto. Dokonce jsem došel tak daleko, že ani nezveřejňuji své nálezy a poznatky z výskytu různých druhů, aby jim to nebylo nakonec na škodu a to včetně té veřejné ochrany s tabulkami upozorňujícími na výskyt a ochranu. Bez nich si těch zvířat ani nikdo nevšimne, nikdo je tak nevyhledává a neruší. Nechci, aby se z jejich stanovišť stalo ZOO, kde
se lidé budou fotit u těch poučných tabulí na naučných stezkách. Mnohdy je totiž dobrý úmysl na škodu přírodě samotné, když pak čelí davům "milovníků" přírody i v době hnízdění a rozmnožování, kdy by tam měl být hlavně klid. Mnohdy stačí málo, třeba nasměřovat pár soušek při pádu
přes stezku a je tam božský klid. Na druhou stranu pak
se ale jiným stezkám nebráním, protože lépe mít laiky
na stezce, než mimo ně. Správný ochranář ani sám ty
tvory neruší pro své zážitky a pseudověděcká zkoumání.
Naši předkové neměli statistiky, tabulky a grafy, ale
měli pro přírodu cit, praktické znalosti a krajinu měli
plnou zvířat, ptáků, ryb, hmyzu a květnaté louky. Dnes
máme zástupy vědců a výsledek je horší a horší.
Karel Zvářal
26.12.2020 16:03 Reaguje na Břetislav MachačekPetr Pekařík
27.12.2020 09:42 Reaguje na Břetislav MachačekMyslivec by řekl , že zvěř potřebuje 3 K ( klid , krmení a klid). A to platí i pro ostatní faunu. Stačí se podívat , zda jsou ty podmínky v lokalitě plněny a pak je výsledek jasný. Svodnice vysekané Povodím Labe, Ohře....2x ročně, JZD je odorá na hranu , zcelené lány monokultur ( to rozdělení se doufám snad nějak projeví) , počet chemických zásahů v kultuře,...sklizeň a obdělání během dne a noci. Kdysi jsem četl starou ornitologickou příručku snad z r. 1910-20. Obrovské množství ptactva ( vč. supů , sokolů a dalších tlumených predátorů , ovšem bez hrdličky zahradní apod.). Takže hodně predátorů v i užitkových ptáků. Krajina to prostě uživila. Zástřely sokolů , luňáků, rarohů... tam byly v desítkách kusů a nic. Pořád byly vysoké stavy.
Jarek Schindler
27.12.2020 21:13 Reaguje na Petr PekaříkSlovan
27.12.2020 14:40 Reaguje na Břetislav MachačekTo samé se u býložravců. Kde se střílí kvůli jejich příliš vysokému počtu (kromě malé regulace slonů v Botswaně - kde je to způsobeno ale hlavně nemožností (nebezpečností) migrace např. do Angoly, což se díky bohu nyní mění. Migrace býložravců je na spoustě míst naprosto normální a ochránci s tím počítají a věnují tomu nemalou pozornost. Ona by totiž probíhala za jakékoli populační hustotě. Podobně jako u našich stěhovavých ptáků.
Břetislav Machaček
27.12.2020 15:57 Reaguje na Slovantoužíte každého nachytat na moudrostech vyčtených z knih.
Já to pouze viděl v nějakém TV pořadu, kde v soukromých rezervacích sledují počty šelem a při přemnožení prodávají
jejich odstřely bohatým lovcům. Ani v rezervacích bez plotů
nelze ponechat predátory bez regulace, protože oni mimo
oblasti se zvířaty nepůjdou.Ty jsou pouze v těch rezervacích a mimo už jsou plantáže a nebo země zmítány válkami bez
zvěře. Oni si nemohou dovolit to neregulovat, aby jim ubylo
to, co je živí. Je živí Safari a poplatkové lovy vší zvěře.
Po létech praxe si stanovili počty těch zvířat i predátorů.
Udržují tyto stavy tak, aby nedošlo na výrazné výkyvy.
Nereguluje to příroda, ale člověk a nebýt jeho, tak už to
mnohde dopadlo stejně, jako jinde bez té regulace. Vám se
slovo regulace nelíbí z principu, ale ona už je nezbytná,
pokud nemá dojít na obrovské výkyvy v populacích a nebo
rovnou vymírání druhů. Jde samozřejmě o druhy, které moc
nemigrují, protože u migračních druhů to zrealizují jiní
mimo rezervace. Je to jako s našimi tažnými ptáky. My je
chráníme a v jižních státech EU je nadále loví a to už
nehovořím o arabských a afrických zemích. Změnou životních
podmínek se ale mění i migrační návyky a mnozí ptáci už
ani neputují na zimoviště. Tak samo dopadají i zvířata
v těch rezervacích, kde se jim migrační trasy naruší
ploty kolem plantáží a nebo ohradami s hospodářskými
zvířaty. Lidé jim v rezervacích vytvoří takové podmínky,
aby snížené stavy nemusely migrovat za potravou a taky
je regulují na přijatelné výši. To je ta udržitelnost
pomocí regulace na omezeném území, ale to vy nechcete
ani slyšet.
Karel Zvářal
27.12.2020 16:22 Reaguje na SlovanV té Africe je nejohroženější šelmou gepard, který se chová kvůli tomu na farmách. Reguluje se tam druh, který je proti nim mnohem a mnohem početnější a který jim často krade potravu, a to se děje zcela v tichosti, aby se předešlo hysterii ekologistů. Jde to dedukovat také z tety Wiki, doporučuji k pozornosti zejména odstavec EFEKT HRDLA LAHVE. Před 100.000 lety tam žádný trofejní lov nebyl, přesto UŽ TEHDY!!! hrozilo gepardům VYHYNUTÍ – právě z důvodu jak predačního tlaku (zabíjení mláďat), tak i permanentní kradení kořisti hyenami, lvy, levharty i supy. Později též před 12000 lety – Ta genetika!!!-) Viz. též Ochrana gepardů, ale tam dle tradic to hodí na poptávku po kožešině, že... O hyenách ani zmínka, kde by se na to zhrabali…
A pěkně jste to pane Machačku napsal – snaží se nachytat… Že všechny dosavadní rozepře prohrál, to neuzná, ale najde opět chlup, aby s ním “vítězoslavně" argumentoval...
Slovan
27.12.2020 21:53 Reaguje na Karel ZvářalVaše představa o Africe, jak to tam funguje a vypadá mi říká, že se vy naopak o tohle moc nezajímáte a už vůbec jste tam nebyl. To co vy popisujete funguje maximálně na nějaké soukromé a oplocené farmě v JAR, ale rozhodně ne na soukromých rezervacích třeba u Krugera, kde to oplocené není a zvířata migrují mezi těmito soukromými rezervacemi a samotným parkem neustále. A už vůbec ne jinde v Africe.
Upřímně jsem dlouho nečetl tolik hloupostí o Africe jako teď od vás. A ještě k tomu v tak relativně krátkém příspěvku. Každý, kdo se Africe nějakým způsobem trochu víc věnuje musí při čtení jen valit oči. Raději s vaším "zdravím rozumem a regulací" zůstaňte v našem koutku. Zde to vaše plácání bude mít možná malý úspěch u některých jedinců :)
KZ: Já o Africe, vy o Maďarsku... :D Achjo.
Dále bych řekl, že Vlček etiopský je třeba vzácnější než gepard. Ale vy jste místní vědec :)
No a nakonec. Vy jste nejspíš v důchodu, podobně jako mnoho místních "odborníků". Já ne. Pracuji a pracuji letos i přes tyto svátky. Nemám náladu ani čas se hádat s člověkem, který zmizení zajíců ze značné části ČR přičítá predátorům a ne tomu, že zmizela malá políčka a nahradili je obrovské lány mnohdy plné jedů. Že zmizeli remízky, různé křoví atd. Nedokážete pochopit, že na mnoha místech kde ten zajíc dříve žil už žít prostě nemůže a že dnes je pro něj ideálním ekosystémem travní porost s členitými lesíky a křovinami. Viz. Doupovské hory. Možná byste si měl udělat výlet :)
Takže vám tímto gratuluji k "výhře" ve vašem mozečku :D Jak napsal pan Pavelka... "Vy jste skutečně naivka. Myslíte si, že Ti lidé mají čas reagovat na ty Vaše mnohdy sporné výplody? Nemají...Kromě toho tyhle diskuze s lidmi, kteří o mnohých základních věcech v zoologii a ekologi nemají páru jsou konraproduktivní."
Už se těším na váš sálodlouhý výplod vašich teorií a myšlenek. Ale ztrácet čas tu s vámi pod tímto článkem už nebudu.
Karel Zvářal
28.12.2020 01:27 Reaguje na Slovan..."Kromě toho tyhle diskuze s lidmi, kteří o mnohých základních věcech v zoologii a ekologi nemají páru jsou konraproduktivní."... Ano, a tohle přesně sedí na lidi vašeho typy, neboť ta hůl, kterou ten "mozeček"-) mlátíte, má dvě strany!
Ano, ti lidé si myslí, že mají před sebou nevědce... nějaký Zvářal, pche! Tak když jezdíte na ten Doupov, vysypejte z rukávu historické výřady! Ptal jsem se na koroptve, kolik jich tam napočítáte? Planě žvanit dokážete sáhodlouze, jako pan viz. níže.
Já jsem v tom článku (odkazovém) UVEDL tvrdá data - průměrný podzimní hon (vcelku) - 200 ks! Dnes se neloví, a krajina se přitom ZLEPŠILA!!! Takže tak asi... Opět jste šlápl na hrábě, ale jak známo, do rána či do týdne se z toho vylížete:-) Neumíte prohrávat, víte prd, ale nabíháte si neustále...
Karel Zvářal
28.12.2020 02:46 Reaguje na SlovanTakže toto je podle vás asi nesmysl:...(teta Wiki): Mortalita je velmi vysoká, hlavně protože lvi, hyeny nebo paviáni je zabíjejí, pokud je najdou. Matka proto koťata často přenáší z místa na místo. Přesto ale do jednoho roku věku přežije jen 5 % mláďat..."
Anonymní trole, takže PĚT procent přeživších mláďat vám nic neříká, že? Že to historicky mohlo být, a také bylo, méně? To, že přežili do dneška, je tak trochu zázrak, a to je i to, na co narážím v tomto článku. Źe v historii mohlo zmizet spousta druhů, díky predaci, ale dnes se už o tom nedozvíme...
To jsou nesmysly, co? To vám na školení vlčích hlídek určitě neřekli:-)
Břetislav Machaček
28.12.2020 13:19 Reaguje na Karel Zvářalnikdy nebude kamarádit a vše bohužel rozsoudí
až budoucnost. Užijme si toho, co zatím trvá
a zavzpomínejme na minulost. Budoucnost patří
bohužel dnes snílkům a oni si musí vypít i ten kalich, který momentálně plní podle sebe vínem
a podle nás něčím hořkým. Oni věří svým teoriím, tak jako se v minulosti věřilo na
různé vědecké teorie a nenaslouchalo se
lidem z praxe bez prací plných čísel a grafů.
Po hořkých výsledcích je vždy tendence vše
dělat úplně obráceně a myslet si, že tak to
má být. Budiž, já si zalezu tam, kde je mi
fajn a nechám to tomu novému "myšlení".
Nemá cenu hrotit spory s fanatiky a chtít po
nich trochu zdrženlivosti a využití zkušeností našich předků. Každá mladá generace snědla
veškerou moudrost světa a ty starší považuje
za hlupáky a staromilce. Nebyli jsme jiní
a i oni budou jednou staří a možná budou
sami bojovat se svými následovníky.
Nekazme si zbytek života "bojem"
s novou generací, protože to bude jejich
vizitka, jak tu bude ta příroda vypadat a
bude to jejich životní prostředí a život.
Já už to vzdávám, protože pokud o tom budou
i rozhodovat, tak to bude neodvratné. No a zatím to tak vypadá, že nastolený směr už nepůjde asi zvrátit. Ono i potom tu něco
bude a možná budou vzpomínat ještě na to
málo, co tu je nyní.
Jan Knap
28.12.2020 16:45 Reaguje na Břetislav MachačekKarel Zvářal
28.12.2020 17:39 Reaguje na Břetislav MachačekKdyž ani argumentace s dvakrát vzkříšenou ikonou afrických savan nezabere, tak člověk musí souhlasit s klasikem: je to marné, je to marné, je to marné!
Jan Knap
28.12.2020 18:58 Reaguje na Karel ZvářalJan Knap
28.12.2020 19:09 Reaguje na SlovanSlovan
28.12.2020 23:42 Reaguje na Jan Knaphttps://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2002/Zari---2002/STAVY-ZAJICE-POLNIHO
Schválně sem dávám článek z myslivosti, abyste mne neobvinil z nějaké “ideologie” a který je z mého pohledu pravdivý. Takže jaké autor uvádí důvody?
“Mezi hlavní negativní faktory patří bezesporu nevhodná struktura agrární krajiny a vysoká intenzita rostlinné produkce. Pokud se oba uvedené faktory navzájem prolínají, je výsledkem prudké zhoršení životních podmínek nejen pro zajíce, ale celou řadu dalších živočišných druhů.” - důvod, který uvádím celou dobu já a jistý diskutující “s ptákem na ruce” to odmítá.
Jako další důvod autor udává chybné (nepřiměřené) hospodaření s danými zaječími stavy samotnými myslivci, což by mohl být důvod, proč třeba u vás zajíci skoro nejsou (nevím však o jaké lokalitě se bavíme).
“K největším problémům dochází především tam, kde myslivci přistupují k péči o zajíce a k jeho lovu stále ještě tak jako před několika desetiletími, kdy životní podmínky a populační přírůstky zaječí zvěře byly podstatně jiné než dnes.”
Nakonec jsem si nechal predaci v kulturní krajině. Ale teď si nalejme čistého vína - vadí někomu lov a regulace lišek nebo kun? Je to vůbec nějak regulováno (max. počet zabitých lišek za rok) nebo ne? Vždyť taková liška ani nemá dobu hájení - je jen na myslivcích, zda uloví matku starající se o mláďata a ty nechají zemřít krutou smrtí. To se snad děje jen vyjímečně. Spousta myslivců lišky ani neloví. Kuny už vůbec ne. Někdy se mi prostě zdá, že stavy mnohé zvěře myslivci nezvládají ukočírovat a myslím, že nejsem jediný. V konečném důsledku jsou ale stejně některými lidmi obviňováni ochránci - naprosto bezdůvodně a jen kvůli jejich přesvědčení, že oni za vše mohou. Ale v tomhle myslivce nikdo neomezuje. Brečí na špatném rameni.
Já zde celou dobu jen tvrdím, že úbytek nejenom zajíců není způsoben jedním faktorem (predací), ale mnoha dalšími a z mého pohledu i závažnějšími problémy. Jestli je tohle třeba pro vás nesmysl... to fakt nevím.
Karel Zvářal
29.12.2020 04:35 Reaguje na SlovanJarda Vesničan
29.12.2020 16:16 Reaguje na SlovanKarel Zvářal
27.12.2020 18:52Karel Zvářal
28.12.2020 20:00Podobně kavka - dříve hojný obyvatel stromových dutin, dnes není žádná stromová kolonie známa - kavky hnízdí toliko na nepřístupných budovách, z toho často v instalovaných budkách. Jestli tomuto jevu nedovedou přijít na kloub ani po přečtení tohoto článku, je mně jich upřímně líto. Očekávám, že předloží tvrdá data, jak tito ptáci rok po roku mizeli ze stromových dutin a z tradičně obsazených lokalit. Jinak jejich zoufalá snaha o "vědeckou oponenturu" zanechává divnou pachuť.