Leden 2011: Rozhovory s diskusemi a další doporučení, co nevynechat na Ekolistu
je tady další ohlédnutí za minulým měsícem. Co bylo v lednu 2011 jiné než v ostatních měsících? Zapomenout bychom jistě neměli na uvedení nového ministra životního prostředí do funkce. Pravda, k něčemu podobnému docházelo uplynulý rok a půl každou chvíli, přesto si tahle událost stále drží punc jisté výjimečnosti. S nástupen Tomáše Chalupy do úřadu se ovšem rozpoutala zajímavá debata. Mají s ním vůbec nevládní ekologické organizace splupracovat? Podle jedněch je normální s ním spolupracovat stejně jako s jakýmkoli jiným ministrem životního prostředí. Jiní ho ovšem považují za tak ideologicky zaslepeného člověka, že by s ním spolupráce byla nebezpečná. Podrobnosti najdete v této debatě Ekolistu.
Právě debaty Ekolistu patřily v lednu mezi články, které nejvíc přitahovaly pozornost čtenářů. Zaujaly jak odpovědi na otázku, zda potřebujeme nové bloky Temelína, tak téma "Ohrozí klimatické změny naši bezpečnost?" či přemítání, jestli je lepší za „ekologickými“ nákupy vyrazit na farmářské trhy, nebo do supermarketu.
Jak známo, světem hýbou peníze a sex. Ekolist články o sexu zrovna nehýří, přece by se ale něco našlo. Samičky jakéhosi afrického okáče prý od samečků přebírají výrazné ornamenty na křídlech a s nimi i původně "mužskou" roli nápadníků, takže nakonec na své kresby lákají vybíravé samce. Děje se tak ovšem pouze v případě, že tyto samičky vyrůstají v chladném počasí. Zdá se mi to být v současných mrazech celkem potěšující zjištění, když nad tím ale tak dumám, připadá mi, že lidské samičky se výraznějšími ornamenty než samečci pyšní pořád. Možná se ale pletu, protože nejsem motýl. Každopádně o penězích se toho na Ekolistu dočtete mnohem víc - třeba jak ušetřit za elektřinu.
Když už jsem tady začal s tím diskutováním, musím připomenout ještě jednu reportáž. Je o Velké Jizerské louce a už samotný článek je pěkný. Stejně neobyčejná je ovšem i diskuse, která se rozpoutala pod ním. No a jak tady tak nenápadně kroužím kolem těch diskusí, pomalu se dostávám ke svému hlavnímu lednovému trumfu. My jsme totiž zavedli něco úplně nového, co tady zatím nebylo - udělali jsme rozhovor a zpovídaného poprosili, zda by v diskusi pod rozhovorem mohl ještě dva až tři dny odpovídat na otázky čtenářů. Prvním odvážným byl biolog David Storch, jenž v rozhovoru vysvětlil, proč jsou veškeré odhady poklesu globální biodiverzity naprostá hausnumera. Následoval ho klimatolog Jan Pretel, jenž zase objasňoval, jak to je s klimatickými změnami. Co si budeme povídat, oba rozhovory byly trháky jako hrom a na tom druhém je pěkné i to, že ho s Janem Pretelem vedl Honza Rybář - naše nová posila z vodafonské soutěže Rok jinak.
Na závěr by to chtělo ještě nějaký tip na výlet do přírody. Ano, je zima a leckomu se vůbec nechce ven. Když se ale podíváte do téhle knížky o ledových Čechách, možná ani nebudete vědět, kam dřív vyrazit!
Tak ať se vám daří, pěkný zbytek zimy přeje
reklama
Další články autora |
Online diskuse
díky - 18. 2. 2011 - Jan Stejskal/Ekolist.czDobrý den, moc děkujeme za vzkaz a za přání. Budeme rádi, když u nás i nadále najdete články, které Vás zaujmou. Ať se Vám daří. |