Únor 2012 aneb Hrozné mrazy a hlasování ve sněmovně
v únoru jsme si užili opravdu pěkné mrazy. Vůbec proto není divu, že vás tento měsíc nejvíc zaujala zpráva, podle níž chystaná uhlíková daň podraží uhlí o polovinu. S teploměrem někde u -25 °C by to vyděsilo asi každého. Teď už se oteplilo, tak si přejme, aby sníh odtával raději pomalu a nedošlo k něčemu podobnému jako v Bulharsku, kde se po tání sněhu protrhla přehrada a zaplavila vesnici.
V únoru jsme pro vás rovněž připravili jednu novinku, která vlastně úplnou novinkou není. Před lety jsme docela pravidelně sledovali, jak poslanci ve sněmovně hlasovali o zákonech týkajících se životního prostředí. Z technických důvodů jsme od toho na čas ustoupili. Teď jsme se k tomu však vrátili a některé články o dění v Poslanecké sněmovně budeme doplňovat přehlednou tabulkou, v níž snadno zjistíte, kolik zákonodárců z jaké strany hlasovalo pro nebo proti nějakému konkrétnímu návrhu. Dlužno říct, že hned při prvním hlasování, které jsme tabulkou opatřili, se poslanci skutečně vyznamenali - průmyslovým a energetickým podnikům totiž zrušili poplatky za znečišťování ovzduší. Paradoxně to udělali zrovna v době, kdy se lidi po celé republice dusili smogem překračujícím stanovené zdravotní limity.
Energetika vůbec přicházela minulý měsíc na přetřes. Hodně vás zaujal i článek Karla Dolejšího, v němž se zamýšlel nad tím, co dělat po ropném zlomu. Z poněkud jiného úhlu se energetice věnoval Martin Mach Ondřej v článku o dokumentárním filmu Martina Marečka Pod sluncem tma. Jak se dočtete, příběh dvou Čechů zajišťujících zambijské vesnici elektřinu z fotovoltaických panelů zanechává silný dojem, i když dokumentární vlastně moc není.
Ačkoli se o Češích tvrdí (do určité míry oprávněně), že je svět za jejich hranicemi moc nezajímá, o čtenářích Ekolistu to platí jen zčásti. Napovídá tomu nejen zájem o Marečkův film a článek o něm, ale i o další texty, které se týkají snah zlepšit poměry ve světě. Když jsme totiž zveřejnili článek Civilizaci hrozí úplná smršť problémů, varují vědci s politiky, pojednávající o zprávě Programu OSN pro životní prostředí, dosáhla hlavně díky tomuto textu denní čtenost Ekolistu nejvyššího čísla někdy od jara 2009, kdy padala vláda se zelenými a vznikal program Zelená úsporám. Je to pro nás překvapivé, ale třeba to něco naznačuje - možná že nám Čechům není dění ve světě tak ukradené a nejsme tak do sebe zahledění, jak by vyplývalo z vyjádření mnoha našich, i vysoce postavených spoluobčanů. Ledy praskají, a možná nejen na našich řekách.
Pěkný příchod jara vám přeje
reklama