Nejlepší koupání bylo ve Vltavě. Pražské plovárny v době své slávy předběhly Evropu
První plavci? Vojáci
Největší na Vltavě i ve střední Evropy
Další koupaliště přibývala. Na Františku, v Braníku, na Zlíchově, u Císařské louky nebo při ostrovech – na Žofíně a Štvanici. Plovárenský boom nastal hlavně za první republiky. Dva ikonické podniky ale vznikly ještě předtím. „Slovanka“ u Žofína držela prvenství nad střední Evropou jako největší říční plovárna. Vešlo se sem až 1200 lidí a molo lemovalo téměř polovinu ostrova. Postupně se ještě rozšíříla, její rozrůstání je dobře vidět na leteckých snímcích z různých období v aplikaci Praha včera.Léto jedině v Podolí
Po vzoru Občanské plovárny brzy vznikly Vyšehradské říční lázně. Vybudoval je Jan Podlipný, pozdější starosta Prahy a první starosta českého Sokola. Narozdíl od plováren dál po proudu místo nenabízelo žádné prostory na břehu. Zato tu byla Vltava daleko čistší, dřív totiž ještě neexistovala kanalizace a veškerý odpad putoval právě do řeky. 3 bazény, převlékárny, šatny, sprchy a kbelíkové záchody tu sloužily až 800 hostům. Od okolního města je ale odděloval plot z prken, aby polonazí plavci nepohoršovali ostatní obyvatele. Plovárna inspirovala podnikatele a iniciativy za rohem, za vyšehradskou skalou. Díky méně znečištěné vodě a volným prostranstvím se Podolí rychle stalo letní destinací číslo jedna.
Vznikly tu plovárny rovnou tři, z nichž jedna přežila do dneška. Roku 1910 tu sdružení občanů vybudovalo První podolské lázně, nejrozsáhlejší v celé Praze – až pro 10 tisíc lidí. Vor s bazény tu doplňovaly plochy pro slunění, hřiště, restaurace a potřebné zázemí. Lázním se začalo říkat žluté podle barvy jejich plotu. Ve stejném roce vznikly vedle Nové podolské lázně, které tu založili zaměstnanci železnice. Co do velikosti byly poloviční a orientovaly se spíš na bohatší zákazníky. Těm se říkalo modré, protože měly plot pro změnu nabarvený na modro. Konkurenční podniky však nakonec spojilo znárodnění po roce 1948. Nové žluté lázně se těšily velké oblibě až téměř do 90. let. Lidé si tu mohli předplatit kabinky na celou sezónu, využívat spoustu sportovišť nebo tu dokonce potkat filmové hvězdy. Pravidelně sem chodila třeba Olga Schoberová.
Další podnik za vyšehradskou skálou vybudoval plavec František Mejzlík s manželkou Marií. Takzvaná „Mejzlíkárna“ sestupovala po terasách k řece za podolským přístavem, na místě dnešní restaurace Podolka. Plovárnu později vedly děti zakladatelů, dokud je o správu nepřipravilo znárodnění.
Proč se ve Vltavě přestalo plavat?
Pražanů, kteří se chodili ochlazovat do Vltavy, od 50. a 60. let postupně ubývalo. Po dokončení Orlíku a Slap totiž teplota řeky v letních měsících výrazně klesla, protože z přehrad odchází voda spodem a u dna má mnohem nižší teplotu (přes zimu naopak vyšší). Roli hrálo i znečištění v čím dál průmyslově rozvinutější metropoli. Navíc začaly přibývat bezpečnější a hygieničtější plavecké bazény – roku 1965 se například otevřel „plavečák“ v Podolí. Někdejší slávu vltavských plováren chce ale tu a tam někdo oprášit. Na břehu Štvanice se otevřelo koupaliště Baden Baden, s plánem na moderní plovoucí plovárnu také přišlo studio Brainwork.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (21)
smějící se bestie
6.8.2022 08:19pavel peregrin
6.8.2022 13:13 Reaguje na smějící se bestiesmějící se bestie
6.8.2022 17:22 Reaguje na pavel peregrinMajka Kletečková
7.8.2022 14:32 Reaguje na smějící se bestieRadim Polášek
12.8.2022 07:54 Reaguje na smějící se bestieVoda z praní, z mytí nebo špína z kuchyně se chrstla někde pod bez a tak se zasákla.
Takže mimo velice koncentrované městské osídlení, kde už se musely to odpady nějak odvádět na větší vzdálenost a toho bylo málo, ostatní osídlení až na výjimky domů těsně u vodního toku defakto žádné vodní toky neznečišťovaly.
To se změnilo až se zaváděním vodovodů do domů, a potom hlavně splachovacích záchodů a ještě později se to dorazilo zavedením automatických praček. A významným zvýšením frekvence jednak praní a jednak hygienické očisty s vysokou spotřebou vody - sprchování či koupání ve vanách. Nejdřív pokládali odpadní potrubí od baráku 50 - 100 metrů daleko do nejbližšího příkopu, když to nestačilo a smrdělo, pokládali to do nejbližšího potůčku, když to zase nestačilo, smrdělo a potok vytrávilo, zatrubnili celý potok a pouštěli to do nejbližší větší řeky. A to jsme u nás na vesnici už tak v letech 1970 - 80. Ono to potom začalo otravovat a smrdět i v těch řekách včetně těch největších. Takže se začala splašková kanalizace oddělovat od ostatní kanalizace a splašky se vedly do čističek.
vaber
6.8.2022 08:34proto že nepoužívali prací prášky ,sprchové gely,chemii na mytí nádobí,
spotřena vody byla zlomek dnešní spotřeby
a potom ,že pokrok a bohatství přináší jen samé plusy
Miloš Zahradník
6.8.2022 20:26 Reaguje na smějící se bestieDole v Troji asi valna nebyla ale na stredni Vltave, Berounce a Sazave moc prumyslu nebylo a tak ta voda v Podoli byla mozna opravdu docela cista
Břetislav Machaček
7.8.2022 11:25 Reaguje na Miloš Zahradníksrovnání s minulostí. Senzoricky čistá voda může být
až sterilně mrtvá a nebo taky obsahovat i jedy.
Zkuste si do chlorované "pitné" vody pustit třeba
buchanky a zjistíte, zda je vhodná pro život.
Ony i ty nečistoty organického původu v únosné
míře přispívají k úživnosti vod a záměrně se třeba
hnojí. Naopak vody chudé na živiny jsou pro život
vodních organismů nevhodné a ty se musejí spoléhat
na živiny z okolí vod. Pstruzi tak loví mušky
a čekají na deště, až přinesou nějaké žížaly. Ono
je i otázkou, kde se ty nečistoty "ztratí". Někde
pouze sedimentují a čekají na průplach a odnesení
dole po proudu. Jinde se průběžně pouštějí a při
poklesu vody v řece vodu otráví. Člověk to zpackal,
ale může taky napravit rozumnou regulací, ale musí
mít možnost to regulovat. Pokud se to děje napůl,
tak to taky napůl dopadne. Jednou se to podaří a
jindy zase nikoliv. Budiž nám varováním absence
to nějak řídit, když už jsme to zpackali. Za sucha
se v řekách koncentrují "vyčištěné" odpady a potřebují naředit čistou vodou z přehrad. Pokud
ji nemám, tak čekám na štěstí, že to naředí déšť.
Pokud nepřijde a nebo nedej bože přinese i splachy
škodlivin, tak je vymalováno. Mimochodem babráme
to dál nevhodnými kanalizacemi a ochozy čističek
při přívalových srážkách. Nenutíme nikoho, kdo
vypouští odpadní vody mít retenční nádrže pro
kontrolu vypouštěné vody a nebo pouze jako zálohu pro zachycení havárie. Čeká se na zázrak, že se
nic nestane a pak se hledá viník. Viníkem je ale
absence prevence a nebo její obcházení za úplatu
ve formě pokut a povolení k vypouštění nečistot.
Radim Polášek
12.8.2022 07:59 Reaguje na Břetislav MachačekLukas B.
8.8.2022 08:37 Reaguje na Miloš Zahradníkještě na začátku devadesátek bylo vtipné sledovat soutok vltavy a sázavy a vltavy s berounkou, jak každá řeka měla úplně jinou barvu a vůni (vltava bývala temná a inertní po vyčištění na kaskádě, sázava byla žlutě blátivá a berounka hnědě fekální).
no a takové ty horské říčky téměř čistou krajinou (chrudimka, orlice a podobně) byly plné takových těch vodníkových vlasů od maloměstských kanalizací pouštěných rovnou do řeky.
Jaroslav Řezáč
7.8.2022 14:13 Reaguje na vaberJaroslav Řezáč
7.8.2022 14:05Radim Polášek
12.8.2022 08:07Nebo možná při dalším rozvoji jaderných elektráren postavit tuto elektrárnu u třeba Lipna a chladit ji ne odpařovacím způsobem, jak se to u nás dělá, ale průtočným. A ohřátou vodu pouštět do Vltavy a zvyšovat tak samočisticí efekt řeky.
Lukas B.
12.8.2022 14:01 Reaguje na Radim Polášekvladimír šmídl
22.10.2023 21:10 Reaguje na Masunta nejosvícenějšíMiroslav Vinkler
28.2.2023 12:28Tato schopnost vymizela zejména díky chemickému znečištění vody a ohromnými splachy průmyslových hnojiv z polí.
rýpal lesní
13.8.2023 08:28Ostatně, jak bývá vládním zvykem.
<rýpal lesní>