https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/albrechtova-simona-moznosti-permakulturniho-farmareni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Simona Albrechtová: Možnosti permakulturního farmaření

4.8.2017
Mezinárodní konference o permakulturních farmách probíhala v ekologickém institutu pro udržitelný rozvoj (EISD).
Mezinárodní konference o permakulturních farmách probíhala v ekologickém institutu pro udržitelný rozvoj (EISD).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Simona Albrechtová
V červenci se konala Mezinárodní konference o permakulturních farmách. Součástí programu byla i exkurze po farmách na Moravě, Slovensku a v Maďarsku. Permakultura se zaměřuje na trvalou udržitelnost a regeneraci přírodních zdrojů, účastníci získali tipy, jak toho docílit. Konference dále poskytla odpovědi na otázky typu, zda je permakultura vhodnou volbou nejen pro malé rodinné zahrady, ale i pro větsí zemědělské projekty a produkční farmy. Účastníci získali přehled o situaci a perspektivách v permakulturním zemědělství, se zaměřením na střední Evropu a její podmínky.
 

Mezinárodní projekt Permakulturní farma je výsledkem historicky první spolupráce organizací z několika zemí střední Evropy. Konference se zúčastnily organizace a úspěšní farmáři z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Ukrajiny. Hlavním koordinátorem celého projektu byl Pavlo Ardanov z Ukrajiny.

V rámci setkání bylo možné shlédnout šest pozoruhodných projektů na Moravě, Slovensku a Maďarsku. Po exkurzi následovala třídenní konference v Ekologickém institutu pro udržitelný rozvoj (EISD) v maďarském Gömörszőlősi.

Na Moravě jsme navštívili zahradu Petra Háby, odborníka na léčivé byliny.
Na Moravě jsme navštívili zahradu Petra Háby, odborníka na léčivé byliny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Stanislav Miler

Permakultura na Moravě

První navštívenou farmou byl statek Vartovna u obce Jasenná. Manželé Přímalovi tam chovají ovce a kozy, prodávají jejich produkty a pěstují zeleninu a ovoce, především švestky a jabloně. Rodina prezentovala efektivní způsoby týkající se hospodaření s vodou a výroby elektřiny.

Druhou zastávkou byla zahrada Petra Háby, odborníka na léčivé byliny tradiční indické a čínské medicíny. Zahrada se nacházela u jeho domu ve Vizovicích. Tam Hába pěstuje byliny, kterých má vskutku pestrou sbírku, svého času až 260 druhů. Byliny pěstuje i na svém dalším pozemku za městem. Hába poskytl výklad o léčivých účincích moruše trnavské (Morus trnaviensis), černého kořene (Scorzonera hispanica) a perily křovité (Perilla frutescens). Představil také extrémně mrazuvzdorné odrůdy vína a kiwi.

Kromě pěstování bylin a plodin k vlastní obživě realizuje Hába řadu originálních technických řešení, kterými byla například vylepšená Trombeho stěna, geotermálně vyhřívané pařeniště či skleník walipini, zanořený do půdy, automatické krmítko a kurník s děravým dnem pod nimž vznikal kompost.

Druhý den následovala prezentace revitalizačních projektů Petra Marady v jihomoravských Šardicích. Pan Marada v okolí Šardic skupuje půdu a zřizuje tam remízky, biokoridory, biopásy, extenzivní sady, jezírka a mokřady. Snaží se tak proměnit mnohdy monokulturní lány v pestřejší biologicky cennou krajinu. Inspiraci nachází v dřívějších letech, kdy zemědělskou krajinu tvořila políčka oddělená remízky, sady, lesy a rybníky. Pro svojí činnost pan Marada čerpá grantovou podporu na obnovu krajiny od ministerstev zemědělství a životního prostředí.

Agrokruhy Jána Šlinského jsou velmi efektivním řešením pro pěstování zeleniny na větších plochách.
Agrokruhy Jána Šlinského jsou velmi efektivním řešením pro pěstování zeleniny na větších plochách.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ján Šlinský

Slovenské projekty

První zastávkou na Slovensku byla obec Nová Bošáca v Bílých Karpatech, kde působí nadšený sadař Ludovít Vašš. Pan Vašš tam spolu s přáteli vysazuje a revitalizuje extenzivní sady, v tamní krajině dále zmlazuje staré stromy a dohlíží na to, aby prospívaly. Stíhá i výjezdy na jiná místa Slovenska, mapuje staré ovocné odrůdy a lektoruje workshopy.

Velice zajímavá je jeho školka ovocných stromů, kde dorůstají tisíce sazenic starých a místních odrůd, určené k budoucímu prodeji zájemcům. Tato činnost mi osobně přijde velmi smysluplná a důležitá.

Druhá zastávka byla u Jána Šlinského a jeho agrokruhů. Pan Šlinský je svérázný originální vynálezce – biozelinář. Jeho agrokruhy jsou vynálezem, který pomáhá zvládat pěstování zeleniny na několika hektarech natolik, že k obhospodařování postačí jeden člověk. Nebýt zmíněného vynázezu by hospodaření na jeho pozemku představovalo neúnosné množství práce. Princip agrokruhů spočívá v elektřinou poháněném ramenu dlouhém cca 10 m, které krouží kolem ústředního bodu a vykonává různé úkony, od kypření půdy přes setí, zavlažování, sázení.

Rychlost pohybu příslušného zařízení se reguluje tak, aby práce probíhala stále stejně rychle. Ramena se mezi kruhy převážejí, tudíž na několik kruhů postačí jen jedno.

Ve vedlejší vesnici Szuhafő jsme navštívili zelinářskou zahradu pana Gyulaie. Tam nám vysvětlil svoji metodu hlubokého mulčování a ukázal své výpěstky.
Ve vedlejší vesnici Szuhafő jsme navštívili zelinářskou zahradu pana Gyulaie. Tam nám vysvětlil svoji metodu hlubokého mulčování a ukázal své výpěstky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Simona Albrechtová

Maďarsko - cíl putování

Druhé červencové pondělí se program již konal v maďarském Gömörszőlősi poblíž slovenských hranic.

Ekologický institut pro udržitelný rozvoj (EISD) tam pomáhá revitalizovat místní komunitu, podporuje ekoturistiku a tradiční řemesla. Vesnice představovala skanzen, její strarosta sbírá tradiční starožitné předměty a nástroje. K vidění byly chalupy tradičního architektonického stylu s dřevěným vyřezávaným zdobením, pod jejichž střechami tu a tam sídlily vlaštovky.

Předseda EISD Iván Gyulai nám ukázal ekocentrum zřízené ve staré usedlosti. Zaujaly především sušárny na dřevo a ovoce, kompostovací záchod a kořenová čistírna.

Ve vedlejší vesnici Szuhafő se nachází zelinářská zahrada pana Gyulaie. Tam nám vysvětlil svoji metodu hlubokého mulčování a ukázal své výpěstky. Jelikož pan Gyulai chová koně, tak může na záhony na podzim navrstvit několik decimetrů vysokou vrstvu koňského hnoje se slámou a nechat ji do jara rozložit. Půda se časem proměnila v čistý humus a jak jsme viděli, zelenina tam dorůstá vskutku gigantických rozměrů.

Další dny probíhaly prezentace na zajímavá témata, z nichž lze zmínit například evropský projekt minoritních plodin, zmlazování starých ovocných dřevin, Rozumovy záhony, žížalí kompost, přehled permakulturního pěstování zeleniny a ovoce, využívání divoce rostoucích bylin k jídlu i léčení a kompostovací záchody.

Nechyběla ani prezentace pana Marady o jeho zmíněných revitalizačních projektech a Evy Hauserové, předsedkyně českého spolku Permakultura (CS), z. s. o českém projektu KomPot a Veselé biofarmě ve Velkých Hostěrádkách.


reklama

 
Další informace |
Simona Albrechtová

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist