https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/arnost-bucek-lesni-pozar-muze-vzniknout-i-z-nevedomosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Arnošt Buček: Lesní požár může vzniknout i z nevědomosti

26.7.2022
Zdroj | Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.
Dlouhodobé sucho a nadprůměrně vysoké teploty zvýšily riziko lesních požárů na maximum, na některých místech v České republice již hasiči bojují s rozsáhlými plochami hořícího lesa. Ve většině případů by však k požáru vůbec dojít nemuselo, na vině jsou často nezodpovědní návštěvníci lesa, kteří nedodržují platná nařízení. Uhasit takový požár může trvat i několik dní a škody na životním prostředí i majetku dosahují nevyčíslitelných hodnot.
 
První plameny v lese se mohou rozšířit i z malého zdroje, proto legislativa jasně zakazuje rozdělávat oheň nejen v lese, ale i v okruhu 50 m od lesa. Velmi riziková je i suchá tráva, která může hořet na délce desítek metrů, až plameny doputují k lesnímu porostu. Přísný zákaz rozdělávání ohně neznamená pouze zapalování táboráku, ale také kouření cigaret, rozpalování přenosného grilu či vaření na plynové bombě.

I sebemenší plamínek může nenápadnou jiskrou zapálit celý les. Ačkoliv se může zdát, že je oheň pod kontrolou, shoda nešťastných náhod vede k neštěstí. Lesní požáry mohou vznikat i s několikadenním zpožděním, protože lesní hrabanka často prohořívá nepozorovaně ve spodních vrstvách a teprve po několika dnech se může rozfoukat do rozsáhlého požáru.

Zdroj | Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.

Jiskra ani plamen nemusí být jedinou příčinou ohně, rizikem jsou i odhozené odpadky či špatně parkující auta.

Při extrémním suchu stačí odhozená plechovka nebo kousek skla, který soustřeďuje sluneční paprsky. Riziko představují i automobily odstavené na suché trávě. Pokud pominu fakt, že motorová vozidla mají zákaz vjezdu do lesa i parkování na kraji lesa mimo přímo vyhrazené plochy, přidává se k tomu ještě nebezpečí vznícení trávy od horkého motoru.

Naši kolegové zintenzivnili kontroly lesních porostů. Všichni pracovníci v lese jsou poučeni o velmi důsledném dodržování bezpečnostních opatření a některé práce v lese v tomto období ani neprobíhají.

V uplynulém víkendu zasahovali hasiči na Bunči nedaleko Velehradu (Polesí Kroměříž), kde oheň zachvátil více než dva hektary hospodářského lesa. Na místě zasahovalo šest jednotek hasičského záchranného sboru. Příčina požáru i vyčíslení škod jsou stále v řešení.


reklama

 
foto - Buček Arnošt
Arnošt Buček
Autor je jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

26.7.2022 13:31
V některých okolních zemích se uplatňuje v době sucha zákaz vstupu do vyschlého lesa.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.7.2022 14:20 Reaguje na Slavomil Vinkler
To skryté ohnisko může být někde ukryté týdny, než ho rozšíří
například vhodně nasměrovaný vítr. Rovněž tak to sklo tam může
ležet roky a pouze souhra náhod z něho udělá lupu pro zahoření.
Omezit a zakázat lze cokoliv, ale musí to mít skutečně smysl.
Veřejnost se vyloučí a strážce odhodí nedopalek cigarety. On
to přece tak dělá roky a nikdy nic nechytlo. Takto bohužel
přemýšlejí všichni včetně těch strážců a opravdu to nechytlo
hned, ale rozhořelo se až za týden. Totéž je bouřka, která
někde nebyla měsíc, ale strom zasažený bleskem doutnal měsíc,
dokud nezafoukal vítr a on nevzplál plamenem. Vznik není tak
podstatný, podstatou je množství vydatné potravy pro oheň a
tím jsou ty ponechané souše v lese a celoplošné pokrytí půdy
klestím.
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.7.2022 14:51 Reaguje na Břetislav Machaček
s tou zákeřnou lupou z odhozené flašky je to dobrá legenda. netvrdím, že to nejde (ostatně jako děti jsme dělávali pokus s kusem ledu z potoka, který jsme hřáli v rukou, olizovali a opracovávali jazykem tak dlouho, až vzniklo cosi jako lupa a zkoušeli jsme tím zapálit suchou stařinu - párkrát se to někomu z nás i podařilo).
teoreticky může vzniknout oheň i všelijak jinak, můžeme si vymýšlet všelijaké za vlasy přitažené varianty, třeba třením větve jedné souše o větev druhé souše ve větru :).
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.7.2022 20:18 Reaguje na Lukas B.
Asi se budete divit, ale přesně takto( sklo jako lupa) zahořelo kdysi i v našem okolí.
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.7.2022 09:18 Reaguje na pavel peregrin
nebudu se divit. laicky se tomu říká zákon velkých čísel. vymyslíme si scénář se strašně malou pravděpodobností, a proti tomu dáme obrovské množství pokusů. něco jako loterie - pravděpodobnost, že Vy nebo já vyhrajeme jakpot je maličkatá, ale tu a tam někdo vyhraje. čili výsledek těch velkých čísel není jestli se to stane, ale kdy a kde se to stane.

nakonec, Vy jste sedlák, určitě jste už slyšel nějakou historku, jak na louce po dešti při vylezení sluníčka vzplanula kupka sena přikrytá před deštěm igelitem.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

27.7.2022 10:57 Reaguje na Lukas B.
Takto je to už lepší.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.7.2022 15:53
Jak se zdá, tak poslední dobou je té nevědomosti nějak moc !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.7.2022 20:35 Reaguje na smějící se bestie
ono to není o té nevědomosti ale totálního nechutenství se poučit od jinud. To, že požáry budou a že budou i větší bylo jen otázkou času, to že dneska na to koukáme jako telata na povodně kdysi, je opakování se situace. Jde o opatření která se přijmou a zvýšit kapacity
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.7.2022 09:36 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Přesně tak. Na změny se musíme připravit, nenechávat v
lese ohni vydatnou potravu, pořídit i ta hasící letadla
a vyřazené vojenské helikoptéry nerozdávat, ale vybavit
bambivaky na podobné požáry. Místo MIGU s několika tunovým bambivakem tu létají zachranářské vrtulníky s půltunovými "pytlíky", které jsou platné asi tak, když chci plivnutím zahasit táborák.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist