https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/asociace-lesnich-materskych-skol-planujeme-podani-zaloby-proti-vladnim-opatrenim
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Asociace lesních mateřských škol: Plánujeme podání žaloby proti vládním opatřením

12.4.2021
Děti mají být prioritou, jejich ztracený čas jim nikdo neproplatí. Ilustrační snímek.
Děti mají být prioritou, jejich ztracený čas jim nikdo neproplatí. Ilustrační snímek.
Asociace lesních mateřských škol je připravena podat žalobu na nová opatření ministerstva zdravotnictví. Důvodem je chaotické jednání s občany s vážnými dopady na nejmenší děti, která nejsou odůvodnitelná epidemickou situací. V případě, že další opatření vlády neumožní všem dětem návrat do předškolních zařízení, je Asociace lesních mateřských škol připravena podat žalobu proti opatření ke krajskému soudu, aby stav napravila.
 

Pro nás i pro rodiče předškolních dětí je neakceptovatelné, aby vzdělávání malých dětí bylo vládou omezováno nahodilými opatřeními ode zdi ke zdi. Jakmile vláda a její poradci nejsou zajedno, jedna věc by měla být jasná – děti mají být prioritou, jejich ztracený čas jim nikdo neproplatí.

V reakci na nová vládní opatření, která zakazují dětem mladším 6 let vzdělávání v předškolních zařízeních vyjma předškoláků, odeslala Asociace lesních MŠ v pátek 9. 4. 2021 ministrovi zdravotnictví Arenbergerovi žádost o výjimku, která by umožnila i mladším dětem sociální rozvoj a vzdělávání. Tato žádost zatím zůstala bez odpovědi. Skupinky do počtu 15 dětí, homogenní skupiny, pravidelné testování a důraz na zvýšenou hygienu – to vše jsou lesní školky schopny plně zajistit. Vláda však osobní přítomnost ve školce dopřála jen dětem rodičů vybraných profesí a dětem v režimu povinného předškolního vzdělávání. Mladší děti a děti obyčejných rodičů tak mají smůlu. Mají zavřené školky a poslední opatření ministra Arenbergera jim zakázalo stýkat se s kamarády.

Ptáme se po smyslu takového opatření. Vláda jako prioritní prvek všech opatření uvádí mobilitu. Jsou to však právě děti předškolního věku, které, logicky, mají mobilitu nejnižší, obzvlášť, když 8 hodin denně stráví ve školce. Jakékoliv jiné řešení těmto dětem mobilitu zvyšuje (rodiče musí brát děti všude s sebou) a ještě je dostává mimo homogenní testované prostředí, které nabízí předškolní zařízení. Opravdu se jedná o řešení, které vláda chce? Navíc za cenu absolutní rezignace na vzdělávání a socializaci dětí?

Za Asociaci lesních mateřských škol Tereza Valkounová


reklama

 
Asociace lesních mateřských škol

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist