https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/asociace-vodni-turistiky-a-sportu-mala-vodni-elektrarna-dubina-se-stavet-nebude
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Asociace vodní turistiky a sportu: Malá vodní elektrárna Dubina se stavět nebude

5.9.2021
Schematické znázornění stavebních úprav.
Schematické znázornění stavebních úprav.
Zdroj | Asociace vodní turistiky a sportu
Krajský úřad Karlovy Vary rozhodl o odvolání AVTS ke stavbě MVE Dubina na řece Ohři. V rámci přestavby jezu v lokalitě Dubina měl být postaven obří 4 m vysoký jez sice s vodáckou propustí, ale také velmi nebezpečným podjezím. Hrozilo zde, že v případě zvýšených průtoků budou vodáci vtaženi do jezu, kde by jim hrozilo utonutí. Dále pro zvýšení spádu bylo plánováno odbagrovat velkou plochu vodního toku pod jezem v délce 310 m a hloubce až 1,7 m s odtěžením až 13 100 m3 sedimentů říčního toku (celkový objem výkopu z řeky byl plánován na 38 793 m3). Stavba hodná rozměrů socialistické megastavby byla ale rozhodnutím kraje zrušena v celém rozsahu a vrácena zpět k prvoinstančnímu řízení.
 

Stavba, která mohla být jednak nebezpečná pro vodní turistiku na řece, navíc by ji minimálně 1 sezónu zcela zastavila, ale také mohla způsobit drenáž poříčních podzemních vod s dlouhodobým poklesem hladiny podzemní vody, se nebude realizovat. Krajský úřad zrušil kladné rozhodnutí z prvoinstančního řízení v celém rozsahu a vrátil věc zpět k novému projednání.

Velký podíl na zrušení rozhodnutí mělo Ministerstvo životního prostředí, které zrušilo stanovisko k zásahu do významného krajinného prvku (VKP) řeky Ohře. Více o podrobnostech zrušeného stanoviska je na MŽP zrušilo stanovisko do VKP pro MVE Dubina. Krajský úřad sice většinu z námitek AVTS neuznal, nebo jen částečně, ale zrušené závazné stanovisko nebylo možné opominout. Odmítl například námitky směřující na neúplnou projektovou dokumentaci, na nebezpečnost stavby pro rekreační plavbu i bagrování pod jezem. Dle jeho názoru se k nim v rámci současné legislativy spolek nemůže vyjadřovat.

Je nutné si uvědomit, že samotná stavba jezu i následný provoz by měl velmi negativní dopad na místní vodní turistiku, kdy např. po dobu stavby by byla zakázána plavba v úseku Dubina - Kyselka, což by mělo negativní dopady na místní půjčovny lodí, kempy, občerstvení a další podnikatele. Ti by přišli o veškerý zdroj příjmů a museli by propouštět zaměstnance.

Současná podoba jezu.
Současná podoba jezu.
Zdroj | Dronte

Stavbou bezobslužné MVE by se sice vyrobila elektrická energie, ale všechny MVE se na celkové výrobě podílí pouze z 1,22%. Z toho 65 MVE v přehradách nebo na jezech na Labi a Vltavě vyrobí přes 50%, druhou polovinu vyrobí 1392 MVE. Tedy pouhých 0,6% z celkové výroby. 6 promile za zničené a velmi silně fragmentované řeky, kde se střídají rybníky a suchá místa, kde řeka už není tou tekoucí a životadárnou silou přírody a kde je industrializována krajina se spoustou betonu. Co přináší a kolik stojí MVE daňové poplatníky si můžete přečíst na Co stojí daňové poplatníky MVE.

Pokud chcete podpořit naše úsilí nejen v tomto projektu, ale i dalších, kterým se intenzivně věnujeme (např. se má postavit zcela nový jez kousek níže u Vojkovic), staňte se členy AVTS nebo využijte možnosti darovat finance na náš provoz.


reklama

 
Asociace vodní turistiky a sportu

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

5.9.2021 10:25
Tak to je podpora ekologické výrobě elektřiny, jen co je pravda !

Vodáky by to nikam nestáhlo. Bohužel však jsou na vodě tací, co se za ně vydávají a pak to tak dopadá !
Odpovědět
PE

Petr Eko

5.9.2021 11:10 Reaguje na smějící se bestie
Je to krásný kus řeky, za mě zachovat stávající stav. Podpora nemusí být za KAŽDOU cenu !! To vám není líto, pro pár MV zničit kus přírody ??! A navíc si na tom namastí kapsu někdo jiný.. Čili za mě jste technokrat bez vztahu k přírodě. Vám by asi nevadily i větrné elekrárny na Sněžce či na ŘÍpu, že ano..
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.9.2021 11:27 Reaguje na Petr Eko
Zajímavé !

Mnozí nejen zde, chválí Rakousko, jak využívá vodní toky k tomuto a tady to najednou vadí. 6ádný kus přírody ba se nezničil, spíše by to přírodě pomohlo - zadržení vody.

Větrníky bych nejen v uvedených místech nikdy nepodpořil ! Jsem vidlák - jestli víte, co to znamená. Ne panelákovej zelenej !
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.9.2021 11:28 Reaguje na smějící se bestie
Žádný
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

5.9.2021 13:45
MVE dokážu za cenu veľkého a zväčša nenávratného poškodenia vodného toku získať nepatrné a bezvýznamné množstvo elektrickej energie. https://euractiv.sk/section/voda/opinion/male-vodne-elektrarne-su-horsie-ako-velke-dokazov-je-dost/
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.9.2021 14:27
JJ, Zabij bobra, zachráníš strom. Klasický rozpor mezi dvěma skupinami či metodami ochrany přírody.
Je "štěstí" že nás ekologičtí exponenti obtěžují pouze pouhých asi 40 let. Kdyby to bylo tisíc let, nejspíš by neeexistoval ani Karlův most a pražáci by se z levého na pravý břeh Vltavy přesunovali přívozy. S ekologickým pohonem, nejspíš tedy ručním.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.9.2021 11:35
Díky bohu za to.
S ohledem na nepatrný přínos těch MVE je fakt nejlíp nechat řeku řekou, tj. na pokoji.
Odpovědět
DP

David Pecha

17.9.2021 13:24
Vážení pánové a dámy. Jako muškař, který chodí patnáct let našimi řekami, vám popíši, co se za tu dobu stalo. Postavilo se mnoho MVE s těmito důsledky. Voda se ohřívá a mizí kyslík. V důsledku toho mizí řece život. Nad jezy je rybniční bahno resp. režim. Původní říční ekosystém zmizel. Ještě horší je však svedení vody do náhonu, kdy zmizí stovky metrů původní řeky a zůstane jen potůček v suchém korytě. Případ Lužické Nisy, Jizery, Blanice, Labe, Smědé..., ale třeba i Teplé Vltavy. Pro pár grošů pro jednotlivce a pár zanedbatelných kilowat se likvidují i malé toky. Stát nedokáže před jednotlivci ochránit veřejný zájem resp. přírodu. Takové je bohužel Česko, takový jsme my. Stejná písnička jsou tisíce billboardů v našich městech. Viděli jste něco takového v Rakousku? Ne. Ve Francii? Ne.. ale v Bangladéši a u nás ano. Ale to už je jiné téma.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist