Petr Blažek: Je potřeba otevřít diskuzi nad smlouvami typu Green deal
Přes 2 století svět upravujeme pomocí strojů a technologií. Došlo to tak daleko, že jsme v tomto množství lidí na těchto technologiích totálně závislí. Bez nich nebude voda, potraviny, teplo natož nějaké nadstavby jako kultura nebo dovolené. A všechny tyto technologie potřebují a budou potřebovat energii.
Jak už jsem psal výše, uvědomuji si nutnost změn při výrobě energií. To ale neznamená, že popřu fyzikální zákony a budu se řídit ideologií, kde hlavním kritériem je, jestli má auto výfuk nebo ne.
V minulosti strana (Brusel) a vláda rozhodla, co je bez emisní a co je emisní. To už je ze své podstaty nesmysl. Všechno, co dnes používáme, se minimálně pomocí emisí vyrábí. A u takových věcí jako jsou fotovoltaické elektrárny nebo akumulátory nejsou zrovna malé, proto se převážně vyrábí v zámoří, kde je levnější elektřina. Zároveň se u těchto technologií absolutně popřela cena. Zamázne se to dotací a je to vyřešeno. Tak se stalo, že díky hlouposti minulých vlád se v Evropě zavírali jaderné a uhelné elektrárny s tím, že je nahradíme OZE (občasný zdroj energie), které ovšem musí být stoprocentně zálohovány, nejčastěji plynovými elektrárnami. Zároveň se podporovala změna lokálních topenišť, tepláren a malých hutí zase převážně na plyn. Toto se dělo hlavně na základě toho cáru papíru, kde se psalo, co je emisní a co ne. Vůbec se nebrala v potaz skutečnost, že výroba energie v moderních odsířených elektrárnách má v konečném důsledku (od těžby, dopravy a spalování s podobnou účinností) stejnou ekologickou zátěž jako u plynových. Je to podobné jako u elektroaut. Lokálně jsou sice emise nižší, ale po započtení celého řetězce už to žádná výhra není, pouze je to dražší.
A tak jsme se dostali tam, kde jsme. Díky zelenému populizmu se vyřazovaly levné zdroje a nahrazovali jsme je drahými technologiemi, závislými na dovozu energií z ciziny.
Zajímavé je, že tu je určitá skupina lidí, typu pana Křetínského, kteří si to dokázali spočítat a skupovali špinavé uhelné elektrárny a podíly na plynovodech. Oni si na tom dnes pěkně mastí kapsu a my jim za to ještě musíme být vděční, protože nebýt jich, tak tu elektřinu nemáme vůbec.
Je smutné poslouchat hraběcí rady politiků, kde všude máme šetřit. Celá ekonomika je postavená na růstu a je jedno, jestli to je zboží, energie nebo služby. Jestliže si něco odpustíme, tak na druhé straně někdo přijde o práci. Samozřejmě, že každý z nás při pohledu na složenky šetří energie, ale dvě třetiny obyvatel nedosáhnou ani na průměrnou mzdu a z toho minimálně polovina jede od výplaty k výplatě. Tito lidé šetří trvale a jestli se zapojili do výměny kotlů, tak se mnohdy dostávají do neřešitelných situací. To je bohužel důsledek naprosto neekonomického myšlení bruselské garnitury. Je hrozné pomyšlení, že pracující člověk si musí žádat o dávku na bydlení nebo energie. Toto šetření se pravděpodobně promítne v mnoha domácnostech navýšením plísní. Dokonce i rady typu nepoužívat sušičky povedou k tomuto problému. Všechny moderně zateplené domy a byty jsou tak odizolované, že jste jak v igelitovém pytli. To znamená, že při sušení prádla v interiéru se vám tato voda vysráží na nejchladnějších místech a pokud neotevřete okno, tak se jí nezbavíte.
Navíc tyto úspory (jakkoliv jsou v současné době důležité) jsou zanedbatelné proti tomu, o kolik budeme muset v budoucnu zvýšit výrobu elektřiny. Přechod k nízkoemisní ekonomice bude prakticky celý přes elektřinu. Ať už se jedná o výrobu zeleného vodíku, nebo nějakých kapalných paliv, tak se pravděpodobně nejdříve někde vyrobí elektřina a pak z ní požadované palivo. To znamená, že do budoucna nejde o náhradu stávajících zdrojů, ale o jejich zněkolikanásobení. Když vezmeme příklad Třineckých železáren, které by při přechodu na zelený vodík potřebovaly skoro celou energii z Temelína (cca 2000 MW). Takových firem v průmyslovém Česku je mnoho. Náhrada například elektrárny Počerady (1000 MW) fotovoltaickými panely s výrobou vodíku by zabralo plochu okolo 150 km2. Takovéto čísla značí, že i když OZE bude mít své místo, tak bez nových jaderných zdrojů se neobejdeme. Jestli to myslíme se změnou vážně a nechceme opakovat chyby Německa, je potřeba rozjet výstavbu ne jednoho, ale rovnou 3-4 reaktorů, což by se samozřejmě promítlo i do jednotkové ceny. U OZE by se podpora měla soustředit na výrobní haly, kde co si vyrobí, to si spotřebují. Velké celky typu větrných farem by se měly podporovat pouze v souvislosti s technologiemi ukládání energie (vodík…). Přestat mrhat prostředky na výměnu uhelných elektráren za plynové a naopak zajistit si chod těch uhelných až do spuštění nových JE.
Každá země EU by si měla povinně zajistit energie na celý rok a ne pouze na dobu, kdy svítí sluníčko nebo příjemně fouká. Obchod mezi státy by se měl omezit pouze na vykrývání energetických špiček nebo na pomoc při řešení havárií, či plánovaných odstávek zdrojů. Sice se tvrdí, že dochází k decentralizaci zdrojů, ale opak je pravdou. Větrné parky, které jako jediné dokáží pohánět průmysl, jsou soustředěné v jednom severozápadním rohu Evropy a odtud musí docházet k obrovským přetokům energie napříč Evropou. Pak stačí banální oprava na vedení či porucha a hrozí blackout v několika zemích.
Když se vrátím ke svému oboru, myslím si, že co se týká potravin, čeká nás stejná krize jako s energiemi. Politici mají pořád představu, kolik Evropa vyrábí přebytků. Současná válka odhalila, do kolika zemí se vyváželi potraviny z Ukrajiny a hrozí světová potravinová krize. A to se válčí pouze v jedné zemi. Přes to se v Evropě výroba potravin neustále uměle utlumuje a nahrazuje se ekozemědělstvím. Tento obor u nás již pokrývá 20 % půdy, vyčerpá okolo 30 % dotací a vyrobí 3,5 % potravin. Přepočteno na dny v roce, tak cca 15 dní vás živí eko a zbývajících 350 dní hrozní klasičtí zemědělci, které neživí dotace, ale jejich produkty. Opět se vrátím k hraběcím radám, jak se nešetří. Potraviny, zvláště ty čerstvé, jsou rychlokazící se zboží. Každý z nás zažil, jak po příchodu ze supermarketu zjistil, že koupené zboží už je vlastně zkažené. Myslím si, že nikdo z nás se nechce vrátit do doby, kdy lidé byli nuceni jíst i zkažené nebo plesnivé jídlo. Žádný normální člověk jídlem nemrhá. Zde jsou asi největší rezervy ve veřejném stravování, kde se nakládají nějaké normované porce a pak se zbytečně vyhazují zbytky.
Evropa potřebuje do budoucna jak zemědělství, tak průmysl. A tyto sektory by měly mít šanci fungovat ekonomicky nezávisle na politicích. Jedině tak se zachová jejich schopnost vyrábět levné produkty, které obstojí v konkurenci na světových trzích.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (198)
smějící se bestie
15.10.2022 07:20Radim Polášek
16.10.2022 11:22 Reaguje na smějící se bestieJinak vidím v tom směru dva hlavní problémy. Za prvé zemědělské brigády jsou obvykle ve venkovských oblastech, zatímco školy jsou obvykle ve městech a za prací v zemědělství by tak museli jezdit desítky kilometrů. Mnohem smysluplnější pro studenty jsou třeba brigády v restauracích, protože ty bývají ve městech třeba hned u studentských kolejí. A vidí tam, že jídlo nevzniká samo o sobě jako amarouny, ale lidi musí ty potraviny očistit, nakrájet, uvařit, naložit na talíře, roznést atd.
A za druhé dnešní mladí nejsou zvyklí fyzicky pracovat a neumí to. Fyzicky pracovat se lidi nejlíp naučí, když napříkad doma pracují, vypomáhají rodičům už od dětského věku. Na zahrádce nebo v dílně atd a potom během dospívání plynule na to naváží brigádami s manuální prací. Ve 14 - 15 letech třeba lehkou, v 18 - 20 třeba už i fyzicky těžkou. Vyhnat lidi , kteří do svých 15 - 20 let jen seděli za počítači a u chytrých mobilů a sportovali maximálně jen rekreačně na nějakou fyzickou práci je nesmysl, protože nebudou tu práci stíhat a ve srovnání s manuálně pracujícími bude jejich výkon obvykle směšný. A když se na ně bude skutečně tlačit, se za pár hodin zmrzačí a budou se muset třeba 14 dní léčit s puchýři a podobně. Protože za prvé nemají z předchozí manuální práce dostatečně odolné ruce, kůži na nich atd a za druhé nenaučili se manuální práci dávkovat tak, aby mohli takhle pracovat dlouhodobě.
Zvrat v tomto může nastat až v budoucnosti, až se rozšíří produkce potravin v uzavřených prostorech, ve všelijakých hydroponických a akvakulturách, které bude výhodné umísťovat uvnitř měst a hustě obydlených regionů. Studenti tak budou mít tyto brigády hned vedle kolejí a škol.
Oldřich Vašíček
17.10.2022 12:02 Reaguje na Radim PolášekAni se nejednalo nic enormně fyzicky náročného.
A pokud to někoho totálně vyčerpává, tak by se měl zamyslet nad svým způsobem života. Asi nežije dostatečně zdravě, aby přežil dost dlouho i za tím počítačem. :)
Pavel Hanzl
15.10.2022 07:43Jiří Svoboda
15.10.2022 10:50 Reaguje na Pavel HanzlAutor zjevně moc nerozumí zateplování budov. Když je budova opravdu dobře zateplená, v interiéru neexistují studené povrchy, kde by se mohla pára srážet a něco plesnivět. Lidé by si pak v zimě měli větrat tak, aby bylo v interiéru příjemných 50 % relativní vlhkosti.
Pavel Hanzl
15.10.2022 11:44 Reaguje na Jiří SvobodaPasivní dům se větrá rekuperací a vlhkost i množství čerstvého vzduchu řeší chytří trpaslíci.
Jiří Svoboda
15.10.2022 12:51 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
15.10.2022 13:25 Reaguje na Pavel HanzlStejně tak v rámci všemožných rad na snížení spotřeby vytápění nikdo nemluví o pasivním standardu, ale o pouhém zateplování.
Pavel Hanzl
15.10.2022 18:53 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
15.10.2022 19:41 Reaguje na Pavel HanzlZellosh
16.10.2022 11:22 Reaguje na Jaroslav StudničkaPetr Blažek
16.10.2022 08:33 Reaguje na Jiří SvobodaRadim Polášek
16.10.2022 11:30 Reaguje na Petr BlažekA vlhkost do vzduchu se dostává nejem praním a sušením prádla, ale veškerou činností. Pokud nemáte kamna nebo topení plynem, které z bytu vzduch v zimě pravidelně odsává a tím se vlhkost snižuje.
Srazit vlhkost v bytě z těch 80 % na třeba 50 % znamená z toho bytu dostat desítky litrů vody, protože tu vodu máte nabsorbovanou třeba ve zdech, hlavně pokud jsou klasické z cihel a malty.
Petr Blažek
21.10.2022 16:43 Reaguje na Radim PolášekPetr Blažek
16.10.2022 08:33 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
16.10.2022 12:01 Reaguje na Petr BlažekOpak bývá problémem - v zimě příliš suchý vzduch v interiéru.
Oldřich Vašíček
17.10.2022 12:21 Reaguje na Jiří SvobodaStačí rodinný domek z 1990, siporex. Vzhledem k přesahu střechy tam dáte max. 15cm zateplení. Nebo předělat i střechu (na to už dotaci nedostanete). Zateplení nedostatečné, tepelné mosty ještě zůstanou a vlhkost zůstane ve zdivu. Vzduchotechnika žádná. Zbývá pravidelně větrat (a více než se muselo před zateplením). Úspora no topení skoro žádná, ale v létě je to lepší. Dům se tak nepřehřívá. :)
Nově postavený dům se správně provedeným zateplením (jinak to snad už ani nejde) je jiné kafe. Rosný bod je daleko za zdivem, mikroventilace funguje, případně se dá zajistit i automatika nebo přímo rekuperace. U novostavby už to takový rozdíl v ceněn není.
Jiří Svoboda
18.10.2022 11:03 Reaguje na Oldřich VašíčekEmil Novák
15.10.2022 13:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.10.2022 19:05 Reaguje na Emil NovákVýkon jaderky nebo uhláku se musí taky zálohovat na sto procent, protože se občas odstavují.
Ale všechno je to zase jen žabomyší válka a hnidopišení.
V principu německá Energiewende fungova celkem bezproblémů, dokud zrůda nezablokovala plyn, což nikdo nečekal. Co s tím má co grýndýl moc nechápu.
Faktem ale je, že nablblé Východní státy ten vývoj nestíhaly a Západ to nějak zvlášť nezajímal.
Ale příčina té krize to není.
Emil Novák
15.10.2022 19:33 Reaguje na Pavel Hanzl2) Opět dokazujete že tomu vůbec nerozumíte. Jaderky se zálohují vzájemně, typicky třeba v ČR se bloky v odstávkách pravidelně střídají tak, že prakticky neustále je právě jeden blok v odstávce. V půlce září např. skončila odstávka druhého bloku Temelína a o dva týdny později začala odstávka třetího bloku v Dukovanech. Navíc se odstávky plánují tak, že větší bloky se odstavují na jaře a v létě, kdy je poptávka nižší a menší bloky na podzim a v zimě. Naprosto nesrovnatelné s občasnými zdroji, které vyrábějí náhodně a běžně se stává, že nevyrábějí prakticky nic všechny současně a proto se musí také prakticky všechny zálohovat.
Pavel Hanzl
17.10.2022 09:12 Reaguje na Emil NovákDůkazem je, že Německo, které už předloni mělo z OZE řádově polovinu spotřeby elektřiny a už jen zbývající JE, nemělo žádné energetické problémy.
Ty začaly zcela náhodou s tím, jak Putin zaškrtil plyn.
Emil Novák
17.10.2022 09:18 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.10.2022 20:39 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
17.10.2022 21:08 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
17.10.2022 09:33 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://oenergetice.cz/nemecko/stabilizace-prenosove-soustavy-nemecko-vloni-stala-23-miliardy-eur-nejvice-historii?
Ale co naplat, s novým týdnem tu Hanzl bude trollovat se stejnou dávkou demagogie.
Pavel Hanzl
17.10.2022 20:42 Reaguje na Jaroslav StudničkaA zkuste napsat, PROČ museli aktivovat konvenční elektrárny a tím nastal i problém s redispečinkem.
Já vím, grýndýl to sice není, ale kachňál je fakt těžší.
Jaroslav Studnička
17.10.2022 22:52 Reaguje na Pavel HanzlVysvětlení redispečinku je v článku a zároveň jeho textaci máte níže:
"Redispečink představuje stav, kdy jsou namísto původních konvenčních zdrojů, které měly dodat elektřinu do sítě, nasazeny zdroje v jiném místě pro předejití přetížení prvků elektrizační soustavy. Omezování výroby podporovaných zdrojů (OZE a KVET) za stejným účelem označuke Německo jako tzv. Einspeisemanagement, jehož objemy a náklady jsou uvedeny výše. Tato opatření jsou nákladná, jelikož je nutné odškodnit původní výrobce za nemožnost dodávky energie do sítě, a zároveň zaplatit za vyrobenou elektřinu na místo nich nasazovaných zdrojů."
Co na tom je nepochopitelné je mi záhadou?
Tedy zkusím ještě terminologií prvního stupně ZŠ:
Elektrárna "A" má dle operátora sítě naplánovanou výrobu.
Jelikož vlivem rozmarů počasí v jiném místě dojde ke stavu, se kterým nebylo počítáno a OZE nevyrábí to co by měli, je nutné, aby operátor sítě zrušil výrobu pro elektrárnu "A", ale zároveň uvedl do provozu elektrárnu "B", která bude schopna vyřešit v daném místě vzniklý problém.
Ve výsledku je ovšem to, že operátor zaplatí elektrárně "A" za ušlý zisk a elektrárně "B" za skutečnou výrobu.
Za vaší poslední větu děkuji. Připomněl jste se s tématy, kterým taktéž absolutně nerozumíte a to jste ještě v rámci kachňálu mohl připomenout vaše ostrovní a poloostrovní elektrárny...
Radim Polášek
15.10.2022 19:52 Reaguje na Pavel HanzlTy uhelky a jaderky se prostě zálohují samy.
Pavel Hanzl
17.10.2022 09:14 Reaguje na Radim PolášekOZE je prostě jiný zdroj elektřiny, má jinou strukturu výroby, má své výhody a nevýhody. kdo to pochopí a dokáže využít, je v poho, ovšem ropák to není.
Svatá Prostoto
17.10.2022 14:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.10.2022 20:44 Reaguje na Svatá ProstotoJaroslav Studnička
18.10.2022 08:07 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
17.10.2022 12:08 Reaguje na Pavel HanzlČekal to leckdo a vsadit ekonomickou budoucnost a energetickou bezpečnost EU na jednu kartu, kterou je neomezený přísun ruského plynu za hubičku je taková kokotina, že si větší těžko představit.
Co tam máte dál?
Pavel Hanzl
17.10.2022 20:46 Reaguje na Svatá ProstotoV Německu mohl dělat ruský plyn možná 10% z celého mixu....
Oldřich Vašíček
17.10.2022 12:31 Reaguje na Pavel HanzlNěmecko právě krásně dokazuje, že Energiewende nefunguje. Obrovskými investicemi na snížení emisí má Německo i přes polovinu produkce z OZE, největší emise. A nepomohlo by, ani kdyby byly jen z plynových elektráren. A vymlouvat se na Putina je ubohost. Pád celého systému začal už před válkou a stopnutím dodávek plynu. Ono totiž postavit energetickou koncepci na tom, že v případě špatného počasí budu dovážet energii od sousedů a zároveň sousedy přesvědčovat, aby ty špinavé uhelné a jaderné elektrárny taky zavřely a postavili větrníky a solárníky, když to u nás funguje, je trochu na rozum. Od koho se pak bude tedy ta energie dovážet, když na tom budou všichni stejně? :)
Každý stabilní zdroj se zálohuje. Každý má nějaké opravy a údržbu. Ve většině případů jsou to plánované odstávky a regulačně to nedělá problém. OZE se, jaksi, odstavují samy a neplánovaně. Tzn. i ta záloha musí jet skoro nonstop alespoň v horkém neprodukčním stavu.
Pavel Hanzl
17.10.2022 20:55 Reaguje na Oldřich VašíčekNěmecko 395g a 45% OZE
ČR 450g a 14% OZE
Polsko 626g a 22% OZE
"Pád celého systému začal už před válkou a stopnutím dodávek plynu."
A KDO TEN PLYN Němčourům stopnul už před válkou? Zlý grýndýl?
Oldřich Vašíček
17.10.2022 12:12 Reaguje na Pavel HanzlAno, tímto způsobem je tam více nakousnutých témat. Je na čtenáři, aby si je doplnil. Nevidím v tom problém a textu jsem rozuměl.
A OZE se opravdu musí zálohovat skoro v celém svém výkonu. Nebo máte jinou zkušenost?
Roman Mysík
15.10.2022 08:46Jaroslav Studnička
15.10.2022 09:37Pro ty, kdo se v této oblasti alespoň v základu orientují, tak ví.
To neplatí o "expertovi" Hanzlů.
Pavel Hanzl
15.10.2022 10:48 Reaguje na Jaroslav StudničkaJen mi není jasné PROČ ten konglomerát blbostí uveřejnili.
Jiří Svoboda
15.10.2022 10:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.10.2022 11:03 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
15.10.2022 11:35 Reaguje na Jiří Svoboda"Díky zelenému populizmu se vyřazovaly levné zdroje a nahrazovali jsme je drahými technologiemi, závislými na dovozu energií z ciziny". Jistě. OZE je typicky dovezená energie, dokonce až ze Slunce.
"Tito lidé šetří trvale a jestli se zapojili do výměny kotlů, tak se mnohdy dostávají do neřešitelných situací". Jistě. Nový kondenzační kotel má úsporu 30% plynu a za cenu 3kč/kWh se vrací do čtyř let. vyložená tragédie, harapak.
Výroba el. z větru se soustřeďuje na SZ německa, cha cha, to je další cypovina, větrné pobřeží Evropy ma asi 10 tisíc km a Němci jsou v tom nejdále. Prostě série všeobecně opakovaných nesmyslů a pololží.
Pozitivní tam vidím rozvoj jádra, bez kterého se při plánované reorganizaci celé energetiky neobejdeme.
Ale to ví všichni i bez něho.
Jiří Svoboda
15.10.2022 13:05 Reaguje na Pavel HanzlVy víte, kolik emisí má na svědomí nová střešní FVE a kdo to do nějaké bilance započetl?
Lidé co topili uhlím si pořídili plynový kotel a teď zírají na faktury.
Na SZ Německa je opravdu nejvíce VE.
Jde v podstatě o to, zda ten text chápete jako upřímnou, byť ne zcela propracovanou, kriku a nebo hned od začátky nastavujete nohu s kuřím oken ke šlápnutí. Je váš projev lepší?
Pavel Hanzl
15.10.2022 19:20 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
15.10.2022 19:38 Reaguje na Jiří SvobodaTohle je skutečně mimo mé možnosti chápání.
Jiří Svoboda
15.10.2022 20:07 Reaguje na Pavel HanzlKarel Zvářal
15.10.2022 20:12 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
16.10.2022 07:36 Reaguje na Jiří SvobodaEmil Novák
16.10.2022 08:50 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.auto.cz/jakym-automobilkam-hrozi-pokuty-za-vysoke-emise-limit-presahly-vw-fiat-nebo-ford-138026
Pavel Hanzl
15.10.2022 19:40 Reaguje na Jiří Svobodahttps://www.email.cz/download/k/RjPiOnuAEzfpmVjCBLsPXBj6kHjqMpMbSeqCDYibihCUBapikHcA0Vtu3bDnemm8Qob1yM4/tz-cfa-28042020-final.pdf
Emil Novák
15.10.2022 19:49 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.10.2022 21:56 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
15.10.2022 22:41 Reaguje na Pavel HanzlZellosh
16.10.2022 12:55 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
17.10.2022 14:24 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
17.10.2022 14:28 Reaguje na Svatá ProstotoJiří Svoboda
15.10.2022 20:13 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.10.2022 07:44 Reaguje na Jiří SvobodaTo znamená, že v další generaci bude uhlíková stopa celého systému blízko nule.
A v tom je kouzlo OZE i elektromobility.
Elauto je výrobně energeticky náročnější než spalovák asi o 50%, ovšem za celou životnost nevypustí nic (samozřejmě je nabíjen z OZE nebo jádra) a pak jde do recyklace, která jede taky na OZE. Takže nový stroj už má uhlík. stopu minimální.
Dýzlák celou životnost pálí naftu a tím vypouští tuny CO2 každý rok, recyklace je ale stejná.
Emil Novák
16.10.2022 08:37 Reaguje na Pavel HanzlRadim Polášek
16.10.2022 11:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.10.2022 20:49 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
17.10.2022 10:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.10.2022 20:59 Reaguje na Radim PolášekEmil Novák
17.10.2022 22:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.10.2022 21:00 Reaguje na Radim PolášekEmil Novák
17.10.2022 22:36 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
15.10.2022 13:29 Reaguje na Pavel HanzlPokud chápete psaný text, není tam nic o tom, že se v zatepleném domě nevětrá nebo se nemůže větrat.
No, jelikož jste nepobral ani tuto formulaci, těžko pochopíte další uváděné problémy.
Pavel Hanzl
15.10.2022 19:21 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
15.10.2022 19:40 Reaguje na Pavel HanzlVše je o vašem nepochopení psaného textu.
Radim Polášek
15.10.2022 09:40Jen bych měl výhradu k těm větrníkům. Vzhledem k našim podmínkám úplně stejný menší větrník neboli úplně stejná z peněz daňových poplatníků dotovaná investice vyrobí u nás cca 8x méně elektřiny než stejný menší větrník a tudí stejná investice umístěná na západním pobřeží Britskýc ostrovů. Velký moderní větrník u nás vyrobí asi 4x méně elektřiny než na západním pobřeží Británie. A cca 3,5 krát méně než stejný větrník na německém pobřeží Severního moře a cca 3x méně elektřiny než úplně stejný větrník za stejnou cenu na polském pobřeží Baltu.
Je tedy na zváření, jestli u nás větrníky vůbec stavět, když ta elektřina z nich nás, kdo to dotujeme, vychází minimálně 3 - 8 x dráž než větrná elektřina z pobřeží moře.
Vladimir Mertan
15.10.2022 09:47 Reaguje na Radim PolášekAle inak súhlasím, veterníky alebo aj solárne panely treba stavať tam kde majú vysokú účinnosť
Břetislav Machaček
15.10.2022 10:09 Reaguje na Vladimir Mertanjejich stavbu a nehledí až tak moc na ekonomický efekt. Tam,
kde by byly efektivní, tak ty prostředky nemají a jdou cestou nižší primárních nákladů, byť třeba z fosilních paliv. Prví mrhají financemi a druzí nenahraditelnými
zdroji. Cesta ven je soustředit to, co je někde efektivní
právě tam a nedeformovat energetiku dotacemi. Dotace jsou
zlo, které vytvořilo z ekonomiky EU to, čím nyní je, když
splaskla bublina levných zdrojů surovin a paliv. Tváří
v tvář světu ale EU pokračuje zarputile v sebevraždě tím,
že pouze do ekonomiky přilévá nekryté peníze. Míra dluhů
udělá z EU do budoucna klienta, kterému už nikdo nic na
dluh neprodá, ale to už bude na reparát pozdě!
Pavel Hanzl
15.10.2022 10:51 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
15.10.2022 10:58 Reaguje na Radim Polášekpříklad:
Budu z fve živit domácnost, která má 1 kWh za dříve 5 kč, nebo elauto, kdy benzínové má 1kWh za 13 Kč.
Tam mi pak ta návratnost vychází zcela rozdílně.
Oldřich Vašíček
17.10.2022 13:12 Reaguje na Pavel HanzlPokud občas musí sosnout do sítě, protože nesvítí, tak nám, kteří nemají FVE (nevhodné podmínky, nevhodná střecha, nemám prachy), dost zdražují elektřinu. Jedině, že by se udělal tarif pro občasné sosače. A zrušili se dotace. Já je nedostanu, ale z mých daní se platí. Navíc mi ještě zdraží energie. Ať se raději zadotuje nákup CT v blízké nemocnici, z toho bych alespoň něco mohl mít.
Pavel Hanzl
17.10.2022 21:03 Reaguje na Oldřich VašíčekEmil Novák
17.10.2022 22:38 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
17.10.2022 14:33 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.10.2022 21:07 Reaguje na Svatá ProstotoTo je odhad, ale jižní Morava je slunečnější, než většina ČR a panely budou přes roh na JV a JZ.
Jak to celé vyjde, netuším.
Emil Novák
17.10.2022 22:45 Reaguje na Pavel HanzlKarel Zvářal
15.10.2022 10:52Pavel Hanzl
15.10.2022 11:01 Reaguje na Karel ZvářalNavíc příčina té krize to skutečně není.
příklad: Silně fosilní Česko, kde OZE nedělá snad ani 10% elektřiny, je postiženo daleko více, než země s vysokým podílem OZE. Superuhelné Polsku je na tom úplně stejně. Kde asi soudruzi ropáci udělali chybu?
Karel Zvářal
15.10.2022 11:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.10.2022 11:41 Reaguje na Karel ZvářalTen konflikt přišel zcela zákonitě (i když prakticky nikdo nečekal tu razanci) právě v tuhle dobu. Naštěstí Evropa není tak blbá, jak si on maloval.
Svatá Prostoto
17.10.2022 14:39 Reaguje na Pavel Hanzl"Dodala, že levný ruský plyn Německu umožnil pokračovat v utlumování výroby energie z jádra a uhlí." ... a tohle je ještě lepšejší. Ona prostě na férovku říká, že raději šla na ruku Rusku kvůli dodávkám levného plynu, aby mohla utnout uhelnou energetiku ... což bych ještě i tak nějak chápal ... a současně energetiku jadernou.
Pavel Hanzl
17.10.2022 21:08 Reaguje na Svatá ProstotoJaroslav Studnička
15.10.2022 13:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.10.2022 19:23 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
15.10.2022 19:45 Reaguje na Pavel Hanzl"příklad: Silně fosilní Česko, kde OZE nedělá snad ani 10% elektřiny, je postiženo daleko více, než země s vysokým podílem OZE. Superuhelné Polsku je na tom úplně stejně. Kde asi soudruzi ropáci udělali chybu?"
Je můj komentář: "Hanzl stále nechápe elementární zákonitosti liberalizace trhu a tím pádem i cenová propojenost."
Naprosto adekvátní!!!
Pavel Hanzl
15.10.2022 21:54 Reaguje na Jaroslav StudničkaSvatá Prostoto
17.10.2022 14:42 Reaguje na Pavel HanzlSi to kua namalujte, když jsou na vás písmenka moc složitá.
Pavel Hanzl
17.10.2022 21:13 Reaguje na Svatá ProstotoTomu fakt nerozumím, tam to sdělení schází.
Rozumím tomu, že když někdo vyškrtí plyn a schází v Evropě 140 miliard kubíků, nastane nedostatek a tím zvýšení cen. To je liberální trh. Ale sám o sobě?
Jaroslav Studnička
17.10.2022 22:40 Reaguje na Pavel HanzlDíky liberalizaci trhu s energiemi se obchody provádí na burze a burzovní ceny ovlivňují i případné přímé kontrakty.
Evropský trh je propojený, pokud v jednom státě je nedostatek el. energie a ostatní státy nejsou schopné ten nedostatek pokrýt, vyskočí cena s drobnými odchylkami všem státům, které na daném trhu jsou.
Pokud je na trhu nedostatek el. energie, závěrné zdroje jsou shodou okolností ty, které mají problém s palivem, tak to postihne celý propojený trh.
Jedním z nejpostiženějších států je Německo, ceny el. energie se tak přelévají i na ČR.
Podíl OZE je v tuto chvíli zcela irelevantní.
Oldřich Vašíček
17.10.2022 13:17 Reaguje na Pavel HanzlTo mi nějak nevychází.
Pavel Hanzl
17.10.2022 21:14 Reaguje na Oldřich VašíčekKdyby nemělo ty OZE vůbec, je v bankrotu.
Jaroslav Studnička
17.10.2022 22:41 Reaguje na Pavel Hanzlsmějící se bestie
15.10.2022 12:30Nebo ty domy mají el. proud v zásuvce furt !
Miroslav Vinkler
15.10.2022 15:40--------------------
Autor článku výstižně popsal podstatu problému. Zelení hlupci v Bruselu vedou EU "zugrunt" a ještě si přitom tleskají jak zachraňují svět. Všichni s jiným názorem jsou zesměšňováni, popřípadě uklizeni mimo scénu.
Profesor Fritz Vahrenholt, člen SPD a bývalý ministr zemské vlády v Hamburku patří k veteránům německého tažení za záchranu přírody, v roce 2019 byl ovšem vyloučen z dobré společnosti za pochybnosti o smyslu klimatické politiky.
Uvedl totiž " USA ve svých dějinách vypustily 250 miliard tun, Čína 225 miliard tun, Německo – včetně NDR, která emitovala jako o život – 45 miliard tun.
Na stroj nebo auto vyrobené v Německu vznikne jen třetina emisí, které vzniknou, když úplně stejný stroj a úplně stejné auto vyrobí někdo v Číně. My touto politikou jen podporujeme trend stěhování výroby do zemí jako Indie, Čína, USA. Tím se klimatu nepomůže, naopak."
Místo velkohubých gryndýlovských prohlášení ve stylu Hitlerovy bible "Mein Kampf" se podívejte na čísla o vývoji ekonomiky EU, tempa zadlužování Unie a podílu unijního HDP na globálním trhu.
Stále více firem hovoří o tom, že kvůli rostoucím cenám energií buď svůj provoz zcela zastaví nebo přemístí tam, kde se ještě úplně nezbláznili jako v EU.
Aktuální motivací pro tento krok je především nekontrolovatelný růst cen energií. Ten je přímým důsledkem zvýšené poptávky po nich v konfrontaci s nižší nabídkou způsobenou vypínáním stabilních energetických zdrojů a jejich nahrazováním zdroji „občasnými“ (OZE). Nebo přesněji důsledkem neuvážené „zelené“ politiky a všech těch „grýndýlů“, „dekarbonizací“ a podobných záležitostí nalomeného duševního zdraví.
V EU se zkrátka podniká čím dál tím hůř a pokud to takhle půjde dál, tak se změní ve skanzen progresivismu a varovným příkladem pro zbytek světa, kam až může dojít to, když místo lidí, kteří dané problematice rozumí, mají největší slovo nedoukové žijící v představě, že elektřina vzniká v zásuvce a peníze v bankomatu.
Jaroslav Studnička
15.10.2022 19:47 Reaguje na Miroslav VinklerAno, je to tragikomické.
No a další zajímavý článek:
https://echo24.cz/a/SQJb3/rozhovor-kniha-promeny-zivota-profesor-vahrenholt-dikybohu-jsou-zeme-ktere-nejsou-tak-hloupe-jako-nemecko
Karel Zvářal
15.10.2022 19:54 Reaguje na Jaroslav Studničkahttps://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nemecti-zeleni-podporili-prodlouzeni-chodu-jadernych-elektraren/2271547?utm_source=rss&utm_medium=feed
Jaroslav Studnička
16.10.2022 08:48 Reaguje na Karel ZvářalOldřich Vašíček
17.10.2022 13:24 Reaguje na Karel ZvářalPavel Hanzl
16.10.2022 08:00 Reaguje na Miroslav VinklerZase čistá lež. Ta krize je způsobena zablokováním plynu z Ruska v objemu asi 140 mld. kubíků za rok a výpadkem francouzských jaderek průběžně asi 20 GW.
Francouzi dnes dodávají asi 30 GW a od začátku roku 23 slibují plný výkon 50 GW. Plynu je dnes nedostatek, ale cena jde dolů, protože nový terminál v Holandsku s kapacitou 8 mld. kubíků už jede a další dva v Německu mají být hotové do konce roku. Pak se chystá dalších asi šest. Tím bychom se mohli dostat do normálních cen už v zimě (plyn pod 100 eur, elektřina pod 100 eur) a pak už to jde dole vodou.
Samozřejmě zatím probíhá silná výstavba OZE a rozvíjí se grýndýl, takže Evropa se bude postupně zbavovat závislosti na importu energií. Prostě přesný opak co tvrdí p. Vinkler a jeho ropáci. Stačí se podívat na dnešní ceny, už se to začíná projevovat.
Emil Novák
16.10.2022 08:14 Reaguje na Pavel HanzlS cenou plynu pod 100 €/MWh se rozhodně nedostaneme na cenu elektřiny pod 100 €/MWh, to je další totální nesmysl. K výrobě jedné MWh je potřeba spálit cca 2 MWh plynu a zaplatit cca 0,4 povolenky, sečíst si to dokážete snad i vy, abyste přišel na to, kolik by v takovém případě byla cena elektřiny.
Žádná "silná výstavba OZE" se na cenách elektřiny projevovat nezačíná, opět další nesmysl.
Pavel Hanzl
16.10.2022 09:03 Reaguje na Emil Novák"Dostupný výkon francouzských jaderných elektráren se tento týden přiblížil k hranici 30 GW,","....měla začátkem ledna navýšit hodnotu dostupného výkonu na 50 GW."
Tohle je můj argument pro to, aby šla cena el. dolů.
Hodně se řeší oddělení ceny el. od plynu, což chápu tak, že se plynové závěrné elektrárny nadotují, aby neprodražovaly celý systém, pak by to snad šlo.
Emil Novák
16.10.2022 09:16 Reaguje na Pavel HanzlA že tedy tvzrení o výpadku "asi 20 GW" je lživé?
Stejnou "logikou" byste mohl tvrdit, že ta krize je způsobena výpadkem výroby solárních elektráren, které v říjnu vyrábí jen polovinu toho co v červnu a v listopadu a prosinci to bude ještě horší.
Pavel Hanzl
16.10.2022 09:45 Reaguje na Emil NovákKaždopádně opakuji svůj argument, že když navýší do konce roku Frantíci výkon svých jaderek o 20 GW, což slibují, půjde zase cena el. dolů. A skoro 10 kompletních Temelínů v Evropě skutečně něco už udělá.
Emil Novák
16.10.2022 10:08 Reaguje na Pavel HanzlA k tomu jak půjde cena el. dolů: On se do ledna nenavýší jen výkon reaktorů ale hlavně také spotřeba elektřiny, zvlášť ve Francii, kde se elektřinou hodně topí. Takže kdybyste se podíval na futures na jednotlivé měsíce, na leden a únor je elektřina výrazně dražší než na říjen nebo listopad. Takže vaše laické představy o fungování trhu s elektřinou jsou opět úplně mimo.
Pavel Hanzl
16.10.2022 10:42 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
16.10.2022 11:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.10.2022 18:57 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
16.10.2022 19:15 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
17.10.2022 14:44 Reaguje na Emil Novák... teda vy máte dotazy. Co na tom nechápe ... co tak na tom může zrovna Hanzl chápat ... nic ... ok, možná ten leden a únor.
Oldřich Vašíček
17.10.2022 13:34 Reaguje na Pavel HanzlNení absurdní zrušit stavbu JE z důvodu nebezpečné závislosti na Rusku a nahradit to ještě větší závislostí na Ruském plynu?
Jak je ekologické vytěžit plyn na jedné straně zeměkoule, energeticky náročným procesem ho zkapalnit, tankerem převést přes půl světa a pak ho zplynovat a hnát kompresory do trubek?
Někde v té koncepci něco smrdí.
Svatá Prostoto
17.10.2022 14:48 Reaguje na Oldřich VašíčekA celý grýndýl s tím počítal, resp. to byla jeho nutná podmínka.
Pavel Hanzl
17.10.2022 21:21 Reaguje na Oldřich VašíčekRoman z Vysočiny
15.10.2022 18:11Jinak na jádro je pozdě, nejsme schopni za 20 let postavit ani blok, natož 3-4 nebo podle mě nutných aspoň 6. Náběh v r. 2045 je fakt prostě pozdní. Investoval bych do krajiny, ale ne ve smyslu současných agrobaronů, ale naopak ekologického pěstování, které umí zajistit mnohem větší podíl potravin vč. GMO, ale jen to po něm zatím nikdo pořádně nechtěl, obsadí místo konvenčního zemědělství a osobně bych přešel na zatím popelku třeba agrolesnictví, kde se dá vyřešit leccos, produkci z plochy podle výzkumů lze zvýšit klidně až o 40%, průmyslová revoluce by mohla směřovat tímto směrem, ale to je jen moje vize, klima si tu změnu tímhle směrem stejně vynutí a jen připravení se budou moci adaptovat a alespoň trochu potravinově zajistit, lidi se ale aspoň naučí jak bylo zmíněno potravinami šetřit a vážit si běžných věcí, ty plísně jsou též první co mě napadlo, to bych viděl jako hlavní problém letošní sezóny a znečištění z nedokonalého hoření apod.
Slavomil Vinkler
15.10.2022 18:47 Reaguje na Roman z VysočinyCo se týče OZE tj. občasných zdrojů energie tak mají své místo, ale na příklad v Německu je už v zásadě v případě vhodných podmínek trh OZE saturován protože vznikají záporné ceny. Do 20 let se určitě nepodaří vyřešit akumulaci. kterou OZE potřebují, aby mohly pokrývat spotřebu celoroku. Naopak v Česku pro ně není příliš vhodno. Rozvoj každé nové technologie v historii trval cca 50 let a s akumulací OZE to bude podobné (a malými reaktory taky. Standardní JE by se nám na těch 50 let vyplatily. Jinak nám klekne průmysl a čím se bude Česko živit?
Viktor Šedivý
15.10.2022 23:50 Reaguje na Roman z VysočinyMy totiž tu elektřinu životně nutně potřebujeme a žádné FVE nám ji nezajistí.
Pavel Hanzl
16.10.2022 08:13 Reaguje na Roman z VysočinyNevím, koho chcete trestat za tuhle krizi, kterou způsobil Putin a jeho napoleonský komplex a všeobecný evropský názor, že takovou válku nikdy nerozpoutá.
Prostě by žádnému politikovi (zvláště u nás) neprošlo, kdyby prosazoval zásobování dražším americkým plynem místo levného ruského.
Jaroslav Studnička
16.10.2022 09:04 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.10.2022 09:47 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
16.10.2022 11:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.10.2022 18:54 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
16.10.2022 20:43 Reaguje na Pavel HanzlTento víkend z vaší strany opět propadák...
Svatá Prostoto
17.10.2022 14:50 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
16.10.2022 08:16 Reaguje na Roman z VysočinyPavel Hanzl
16.10.2022 08:40 Reaguje na Emil NovákGrýndýl je úplná blbost a globální oteplení neexistuje, už loni se začalo ochlazovat (Kalenda, Žarkovová).
Každopádně je nutno ihned dojet do Kremlu a žádat gigakubíky plynu za 6 eur, jak slibuje Vladimír Štěpán.
Samozřejmě je ale nutnost vyhodit tuhle neschopnou vládu, která tu krizi způsobila a není schopna nic udělat.
Byl jsem na školení v Kremlu a tam mi to soudruzi řádsky posoudružsky vysvětlili a tak jsem se prekabátil na ryzího ropáka. Jste rád? Studnička s Vinklerem budou pištět nadšením, mají tu asi málo obdivovatelů!!
Jaroslav Studnička
16.10.2022 08:59 Reaguje na Pavel HanzlNa to máte svého psychiatra.
Pavel Hanzl
16.10.2022 09:06 Reaguje na Jaroslav StudničkaEmil Novák
16.10.2022 09:28 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
16.10.2022 09:26 Reaguje na Pavel HanzlOldřich Vašíček
17.10.2022 13:53 Reaguje na Roman z VysočinyJen se, bohužel, nepodařil "technologický" skok a odnese to opět příroda. Fyzice se nedá poručit, ta se musí zkoumat a vědění dále využít. Tzn. když nemám náhradu za současné zdroje, tak je neruším. Když jediný bezemisní zdroj je jádro, tak ho podporuji. Podporuji jeho výzkum, zavádění nových technologií.
Stejně tak podporuji čisté zemědělství, ale nebráním se GM. A hlavně neničím výzkum.
Elektrická auta jsou budoucnost (pokud nenalezneme jinou přeměnu "uskladněné" energie na pohyb), ale nemají šanci v současné koncepci.
Vezměte si příklad, kdyby se obdobné peníze jako do výzkumu ukládání energie do betonových bloků stavěných jeřábem do věží (víte jak to zvedne cenu betonu :) ), daly stejné peníze do radioizotopových baterií, tak tu mohl být místo drahého a nebezpečného Liion akumulátoru s malou kapacitou a velkou vahou, radioizitopový box s výkon 50kW, váhou 50kg a životností 20-30let. Po celou životnost auta už netankujete. :)
Je to stejné scifi, jako dobíjecí akumulátor se stejnou vahou a výkonem dobitý za 5 min a životností 15 let. A to kněmu ještě musíte tu enenrgii nějak přivést a vyrobit.
Pavel Hanzl
16.10.2022 08:30 Reaguje naCož nechápu, že to někdo nechápe a bečí, jak hloupí Němci platí gigantické škody, které ta válka přináší.
Jaroslav Studnička
16.10.2022 08:57 Reaguje na Pavel HanzlVýše uvedený příspěvek a odkaz na článek v žádném případě nesouvisí se současnou energetickou krizí.
Pavel Hanzl
16.10.2022 09:35 Reaguje na Jaroslav Studnička"Náklady Německa na opatření na stabilizaci přenosové soustavy v loňském roce vzrostly na 2,3 miliardy eur, a dosáhly tak nejvyšší hodnoty v historii. Oproti roku 2020 vzrostly o 60 %, zejména vlivem nárůstu nákladů na aktivaci konvenčních elektráren pro redispečink."
PROČ bogajego museli Němčouři aktivovat odstavené uhláky? Jen tak z čuriny, nebo grýndýl??
Ne.
PROTOŽE NEDOSTALI PLYN Z RUSKA!!
A ještě živí frantíky, ale to je asi detail.
Fakt to nedáte? Skoro vám vyšel i kachňál a něco tak jednoduchého ne a ne!!
Emil Novák
16.10.2022 10:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.10.2022 10:44 Reaguje na Emil NovákKaždopádně museli Němčouři oživit odstavené uhláky, aby nahradili výpadky ruského plynu a s tím související problémy. A za to zaplatili ty miliardy, v jaké struktuře je už fuk.
Jaroslav Studnička
16.10.2022 11:05 Reaguje na Pavel HanzlMáte to níže v článku dokonce vysvětlené:
"Redispečink představuje stav, kdy jsou namísto původních konvenčních zdrojů, které měly dodat elektřinu do sítě, nasazeny zdroje v jiném místě pro předejití přetížení prvků elektrizační soustavy. Omezování výroby podporovaných zdrojů (OZE a KVET) za stejným účelem označuke Německo jako tzv. Einspeisemanagement, jehož objemy a náklady jsou uvedeny výše. Tato opatření jsou nákladná, jelikož je nutné odškodnit původní výrobce za nemožnost dodávky energie do sítě, a zároveň zaplatit za vyrobenou elektřinu na místo nich nasazovaných zdrojů."
Dalším faktem je, že to je statistika za rok 2021, tedy ani v nejmenším nemůže souviset se současnou energetickou krizí vyvolanou válkou na Ukrajině.
Pavel Hanzl
17.10.2022 09:24 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
17.10.2022 09:43 Reaguje na Pavel HanzlV mém příspěvku výše to máte vytažené z článku, stejně tak si to v článku můžete klidně 10x přečíst.
Emil Novák
16.10.2022 11:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.10.2022 09:29 Reaguje na Emil NovákTo je samozřejmě možné, tak gigantické přebudovávání celé energetiky v tak krátkém čase samozřejmě tyhle problémy zcela logicky přináší. A do toho ta Putinova válka. Ala já za to fakt nemožu (zcela vyjímečně).
Emil Novák
17.10.2022 11:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.10.2022 13:06 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
17.10.2022 13:11 Reaguje na Pavel HanzlFrancouzi postavili za 22 let všechny současné jaderky až na ty čtyři poslední, a i bez nich mají krásný nízkoemisní mix, o jakém se Německu ani nezdá.
Pavel Hanzl
18.10.2022 07:56 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
18.10.2022 07:59 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
17.10.2022 13:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.10.2022 17:16 Reaguje na Jaroslav StudničkaOldřich Vašíček
17.10.2022 14:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.10.2022 17:34 Reaguje na Oldřich VašíčekPlyn se dá koupit jinde (jak je dnes vidět), ovšem jaderné palivo je úplně jiný kafe.
Doufám, že to, co došlo k nám naposled do Dukovan, experti extra pečlivě prověřují. Energetika je přece zbraň, říkal Puťka a my jsme nepřítel, kterému slíbil vyrazit zuby.
Jaroslav Studnička
17.10.2022 17:57 Reaguje na Pavel HanzlVždyť vy už určitě svoje zuby nemáte, tak co se tak bojíte?
Pavel Hanzl
18.10.2022 07:52 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
18.10.2022 08:05 Reaguje na Pavel HanzlCo ty vaše ostrovní a poloostrovní provozy :-)))?
Jaroslav Studnička
18.10.2022 11:33 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
17.10.2022 18:08 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
16.10.2022 08:57 Reaguje na Pavel HanzlTeď vyhlásili embargo na dovoz paliv z RF a diví se, stejně jako Hanzl, že je jim najednou ouzko a shání svetry na zimu.
Výsledkem je , že EU nakupuje cca 4x dražší plyn od USA i zemí,kde je běžné směnit manželku za velblouda. Jen tak dál a za chvíli bude z EU skanzen chudoby.
Pavel Hanzl
16.10.2022 09:30 Reaguje na Miroslav VinklerŽádné embargo na dovoz plynu není, to je zase čistá lež. Je na uhlí a na ropu až od prosince. Samozřejmě ten plyn začal Puťka škrtit už loni touhle dobou, dávno před nějakými sankcemi.
Samozřejmě kupujeme plyn 4x dráž, protože je ho nedostatek (polopatě: protože Putin nedodává skoro nic), ale jak se tahle krize vyřeší - tj. terminály, bude ho dost a cena půjde dolů. Což se děje už dnes.
Fakt je to tak složitý??
Vsaďte se, že to takhle proběhne a nenastane váš černý scénář, jak se z EU stane skanzen chudoby.
Vy máte prostě chyby už v základu, v axiomech a dogmnatech, na kterých to celé stavíte.
Miroslav Vinkler
16.10.2022 09:43 Reaguje na Pavel HanzlA pokud ho brala a stala se na něm závislou ,nehledě na energetickou bezpečnost, byla to její chyba.
Cena energie dolů nepůjde, protože EU bude oškubána jako kavka, příkladem mohou být USA, spojenec nejvěrnější :-), který si na EU mastí kapsu krize nekrize.
Cestu do hrobu nám vykopali idioti s gryndýlem a Putin neudělal nic jiného, než že ty schody do sklepa hlupcům z Bruselu namydlil.
Jsem skutečně zvědav jaká bude zima, klaním se ke studenému průběhu , a pak si na jaře můžeme vykládat ,kdo měl pravdu.
Ještě že průběh počasí není závislý na Bruselu, to by už byl skutečně bláznivý kolotoč.
Pavel Hanzl
16.10.2022 10:07 Reaguje na Miroslav VinklerZvláštní je, že cena plynu je dnes asi 150 eur a začátkem září byla skoro 300. Co se od té doby stalo, Američani uronili slzu a dali nám to levněji? A už nás neškubou jako kavky?
Nikoliv.
Holanďani zprovoznili LNG terminál s kapacitou 8 mld. kubíků ročně.
Emil Novák
16.10.2022 10:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.10.2022 10:46 Reaguje na Emil NovákZnáte jiný důvod?
Emil Novák
16.10.2022 11:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.10.2022 14:36 Reaguje na Emil NovákKolik to je v celkové spotřebě celé Eu za celý rok, jak to počítáte vy?
Emil Novák
16.10.2022 14:49 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.10.2022 14:51 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
16.10.2022 15:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.10.2022 09:31 Reaguje na Emil NovákNapište jiný důvod, proč šla cena tak výrazně dolů.
Emil Novák
17.10.2022 12:03 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.10.2022 13:04 Reaguje na Emil NovákJak je to možný? Čím to je?
Emil Novák
17.10.2022 13:13 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.10.2022 17:36 Reaguje na Emil NovákAle vy jste neodpověděl na otázku, jaký jiný vliv srazil cenu plynu tak razantně dolů.
Emil Novák
17.10.2022 18:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.10.2022 07:50 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
18.10.2022 07:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.10.2022 10:33 Reaguje na Emil NovákVy se stavíte mrtvým broukem jak Studnička, to je jeho parketa.
Pavel Hanzl
18.10.2022 13:20 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
18.10.2022 13:34 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
18.10.2022 11:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.10.2022 13:19 Reaguje na Jaroslav StudničkaPavel Hanzl
16.10.2022 10:08 Reaguje na Miroslav VinklerMilan Šálek
16.10.2022 09:32Miroslav Vinkler
16.10.2022 11:08K blackoutu, tedy celoplošné tmě a zimě v celé ČR, toho dne NEDOŠLO JENOM DÍKY TOMU, že v ten okamžik české a moravské elektrárny dodávaly do sítě: 5.100 MW elektrárny uhelné, 3.500 MW elektrárny jaderné, 1.500 MW elektrárny na zemní plyn, 1.100 MW elektrárny vodní, zatímco všechny české a moravské solární, biomasové, větrné a jiné tzv. obnovitelné zdroje se na vykrytí tohoto extrémního zatížení podílely pouhými 600 MW, tedy ani ne desetinou!
Jsem však klidný, Hanzl postaví před zimou na zahradě větrák a v době nouze to roztočí tak, že elektřiny bude pro všechny dost.
Pavel Hanzl
16.10.2022 14:44 Reaguje na Miroslav VinklerSám píšete, že visíme na fosilu a měli jsme skoro blackout.
OZE dodaly sotva desetinu. Proč? Bo výkon OZE v naší soustavě dává asi tu desetinu. Tak čemu se čemu?
Mám uhelnou elektrárnu a na střeše JEDEN fv panel. Z nějakého důvodu se uhlák přetíží, vypadne a sviňa panel to nezachrání, protože nedělá, lemra líná, ani desetinu, co ten uhlák!! Harapak, vyhodit panel!!! Typicky vinklerovská logika ďa cyp.