https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/blazek-petr-je-potreba-otevrit-diskuzi-nad-smlouvami-typu-green-deal
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Blažek: Je potřeba otevřít diskuzi nad smlouvami typu Green deal

15.10.2022
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jako sedlák si myslím, že by naše vláda měla využít současného předsednictví v EU a otevřít diskuzi nad smlouvami z minulosti typu Green deal a podobně. Tyto smlouvy byly v minulosti v rámci zeleného populizmu odkývány výměnou za štědré dotace do národních rozpočtů. Většina z nás vnímá změnu klimatu a potřebu se přizpůsobovat, to ale neznamená si totálně zničit celé hospodářství.
 
Ve zpravodajství se čas od času objevují příspěvky, kolik lidí zemřelo za rok kvůli emisím. Tu je to milion, jindy zase deset milionů. Na světě před průmyslovou revolucí nežilo ani půl miliardy lidí. Díky této revoluci a později (hlavně po druhé světové válce) díky rozvoji spalovacích motorů došlo k velkému uvolnění lidí ze zemědělství a z těžkého průmyslu. Došlo k obrovskému mnohonásobnému navýšení produktivity práce. Díky tomu se velká část lidí mohla začít věnovat studiu, vědě, ale i takovým oborům jako jsou služby nebo kultura. V zemědělství tyto skutečnosti měly zásadní vliv na zvýšení výnosů plodin za podstatně nižší náklady a nižší náročnost na pracovní sílu. Když to shrneme, tak v konečném důsledku můžeme říci, že na světě žije díky emisím o 7,5 miliardy více lidí.

Přes 2 století svět upravujeme pomocí strojů a technologií. Došlo to tak daleko, že jsme v tomto množství lidí na těchto technologiích totálně závislí. Bez nich nebude voda, potraviny, teplo natož nějaké nadstavby jako kultura nebo dovolené. A všechny tyto technologie potřebují a budou potřebovat energii.

Jak už jsem psal výše, uvědomuji si nutnost změn při výrobě energií. To ale neznamená, že popřu fyzikální zákony a budu se řídit ideologií, kde hlavním kritériem je, jestli má auto výfuk nebo ne.

V minulosti strana (Brusel) a vláda rozhodla, co je bez emisní a co je emisní. To už je ze své podstaty nesmysl. Všechno, co dnes používáme, se minimálně pomocí emisí vyrábí. A u takových věcí jako jsou fotovoltaické elektrárny nebo akumulátory nejsou zrovna malé, proto se převážně vyrábí v zámoří, kde je levnější elektřina. Zároveň se u těchto technologií absolutně popřela cena. Zamázne se to dotací a je to vyřešeno. Tak se stalo, že díky hlouposti minulých vlád se v Evropě zavírali jaderné a uhelné elektrárny s tím, že je nahradíme OZE (občasný zdroj energie), které ovšem musí být stoprocentně zálohovány, nejčastěji plynovými elektrárnami. Zároveň se podporovala změna lokálních topenišť, tepláren a malých hutí zase převážně na plyn. Toto se dělo hlavně na základě toho cáru papíru, kde se psalo, co je emisní a co ne. Vůbec se nebrala v potaz skutečnost, že výroba energie v moderních odsířených elektrárnách má v konečném důsledku (od těžby, dopravy a spalování s podobnou účinností) stejnou ekologickou zátěž jako u plynových. Je to podobné jako u elektroaut. Lokálně jsou sice emise nižší, ale po započtení celého řetězce už to žádná výhra není, pouze je to dražší.

A tak jsme se dostali tam, kde jsme. Díky zelenému populizmu se vyřazovaly levné zdroje a nahrazovali jsme je drahými technologiemi, závislými na dovozu energií z ciziny.

Zajímavé je, že tu je určitá skupina lidí, typu pana Křetínského, kteří si to dokázali spočítat a skupovali špinavé uhelné elektrárny a podíly na plynovodech. Oni si na tom dnes pěkně mastí kapsu a my jim za to ještě musíme být vděční, protože nebýt jich, tak tu elektřinu nemáme vůbec.

Je smutné poslouchat hraběcí rady politiků, kde všude máme šetřit. Celá ekonomika je postavená na růstu a je jedno, jestli to je zboží, energie nebo služby. Jestliže si něco odpustíme, tak na druhé straně někdo přijde o práci. Samozřejmě, že každý z nás při pohledu na složenky šetří energie, ale dvě třetiny obyvatel nedosáhnou ani na průměrnou mzdu a z toho minimálně polovina jede od výplaty k výplatě. Tito lidé šetří trvale a jestli se zapojili do výměny kotlů, tak se mnohdy dostávají do neřešitelných situací. To je bohužel důsledek naprosto neekonomického myšlení bruselské garnitury. Je hrozné pomyšlení, že pracující člověk si musí žádat o dávku na bydlení nebo energie. Toto šetření se pravděpodobně promítne v mnoha domácnostech navýšením plísní. Dokonce i rady typu nepoužívat sušičky povedou k tomuto problému. Všechny moderně zateplené domy a byty jsou tak odizolované, že jste jak v igelitovém pytli. To znamená, že při sušení prádla v interiéru se vám tato voda vysráží na nejchladnějších místech a pokud neotevřete okno, tak se jí nezbavíte.

Navíc tyto úspory (jakkoliv jsou v současné době důležité) jsou zanedbatelné proti tomu, o kolik budeme muset v budoucnu zvýšit výrobu elektřiny. Přechod k nízkoemisní ekonomice bude prakticky celý přes elektřinu. Ať už se jedná o výrobu zeleného vodíku, nebo nějakých kapalných paliv, tak se pravděpodobně nejdříve někde vyrobí elektřina a pak z ní požadované palivo. To znamená, že do budoucna nejde o náhradu stávajících zdrojů, ale o jejich zněkolikanásobení. Když vezmeme příklad Třineckých železáren, které by při přechodu na zelený vodík potřebovaly skoro celou energii z Temelína (cca 2000 MW). Takových firem v průmyslovém Česku je mnoho. Náhrada například elektrárny Počerady (1000 MW) fotovoltaickými panely s výrobou vodíku by zabralo plochu okolo 150 km2. Takovéto čísla značí, že i když OZE bude mít své místo, tak bez nových jaderných zdrojů se neobejdeme. Jestli to myslíme se změnou vážně a nechceme opakovat chyby Německa, je potřeba rozjet výstavbu ne jednoho, ale rovnou 3-4 reaktorů, což by se samozřejmě promítlo i do jednotkové ceny. U OZE by se podpora měla soustředit na výrobní haly, kde co si vyrobí, to si spotřebují. Velké celky typu větrných farem by se měly podporovat pouze v souvislosti s technologiemi ukládání energie (vodík…). Přestat mrhat prostředky na výměnu uhelných elektráren za plynové a naopak zajistit si chod těch uhelných až do spuštění nových JE.

Každá země EU by si měla povinně zajistit energie na celý rok a ne pouze na dobu, kdy svítí sluníčko nebo příjemně fouká. Obchod mezi státy by se měl omezit pouze na vykrývání energetických špiček nebo na pomoc při řešení havárií, či plánovaných odstávek zdrojů. Sice se tvrdí, že dochází k decentralizaci zdrojů, ale opak je pravdou. Větrné parky, které jako jediné dokáží pohánět průmysl, jsou soustředěné v jednom severozápadním rohu Evropy a odtud musí docházet k obrovským přetokům energie napříč Evropou. Pak stačí banální oprava na vedení či porucha a hrozí blackout v několika zemích.

Když se vrátím ke svému oboru, myslím si, že co se týká potravin, čeká nás stejná krize jako s energiemi. Politici mají pořád představu, kolik Evropa vyrábí přebytků. Současná válka odhalila, do kolika zemí se vyváželi potraviny z Ukrajiny a hrozí světová potravinová krize. A to se válčí pouze v jedné zemi. Přes to se v Evropě výroba potravin neustále uměle utlumuje a nahrazuje se ekozemědělstvím. Tento obor u nás již pokrývá 20 % půdy, vyčerpá okolo 30 % dotací a vyrobí 3,5 % potravin. Přepočteno na dny v roce, tak cca 15 dní vás živí eko a zbývajících 350 dní hrozní klasičtí zemědělci, které neživí dotace, ale jejich produkty. Opět se vrátím k hraběcím radám, jak se nešetří. Potraviny, zvláště ty čerstvé, jsou rychlokazící se zboží. Každý z nás zažil, jak po příchodu ze supermarketu zjistil, že koupené zboží už je vlastně zkažené. Myslím si, že nikdo z nás se nechce vrátit do doby, kdy lidé byli nuceni jíst i zkažené nebo plesnivé jídlo. Žádný normální člověk jídlem nemrhá. Zde jsou asi největší rezervy ve veřejném stravování, kde se nakládají nějaké normované porce a pak se zbytečně vyhazují zbytky.

Evropa potřebuje do budoucna jak zemědělství, tak průmysl. A tyto sektory by měly mít šanci fungovat ekonomicky nezávisle na politicích. Jedině tak se zachová jejich schopnost vyrábět levné produkty, které obstojí v konkurenci na světových trzích.


reklama

 
foto - Blažek Petr
Petr Blažek
Autor je sedlák.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (198)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

15.10.2022 07:20
Lidé už ve školách, by měli chodit na brigády do zemědělství, aby věděli " o čem je řeč " a poznali, že potraviny nerostou v regálech márketů !
Odpovědět
RP

Radim Polášek

16.10.2022 11:22 Reaguje na smějící se bestie
Tak přikázanými brigádama ze školy bychom se navraceli k totalitními socialistickému režimu nebo třeba dnes k Lukašenkově Bělorusku. Kdy zemědělci neuměli třeba sklidit brambory vlastními silami a museli jim je sklízet studenti nebo dokonce lidi z kanceláří z podniků.
Jinak vidím v tom směru dva hlavní problémy. Za prvé zemědělské brigády jsou obvykle ve venkovských oblastech, zatímco školy jsou obvykle ve městech a za prací v zemědělství by tak museli jezdit desítky kilometrů. Mnohem smysluplnější pro studenty jsou třeba brigády v restauracích, protože ty bývají ve městech třeba hned u studentských kolejí. A vidí tam, že jídlo nevzniká samo o sobě jako amarouny, ale lidi musí ty potraviny očistit, nakrájet, uvařit, naložit na talíře, roznést atd.
A za druhé dnešní mladí nejsou zvyklí fyzicky pracovat a neumí to. Fyzicky pracovat se lidi nejlíp naučí, když napříkad doma pracují, vypomáhají rodičům už od dětského věku. Na zahrádce nebo v dílně atd a potom během dospívání plynule na to naváží brigádami s manuální prací. Ve 14 - 15 letech třeba lehkou, v 18 - 20 třeba už i fyzicky těžkou. Vyhnat lidi , kteří do svých 15 - 20 let jen seděli za počítači a u chytrých mobilů a sportovali maximálně jen rekreačně na nějakou fyzickou práci je nesmysl, protože nebudou tu práci stíhat a ve srovnání s manuálně pracujícími bude jejich výkon obvykle směšný. A když se na ně bude skutečně tlačit, se za pár hodin zmrzačí a budou se muset třeba 14 dní léčit s puchýři a podobně. Protože za prvé nemají z předchozí manuální práce dostatečně odolné ruce, kůži na nich atd a za druhé nenaučili se manuální práci dávkovat tak, aby mohli takhle pracovat dlouhodobě.
Zvrat v tomto může nastat až v budoucnosti, až se rozšíří produkce potravin v uzavřených prostorech, ve všelijakých hydroponických a akvakulturách, které bude výhodné umísťovat uvnitř měst a hustě obydlených regionů. Studenti tak budou mít tyto brigády hned vedle kolejí a škol.
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

17.10.2022 12:02 Reaguje na Radim Polášek
Já bych se toho nebál. Většinou se jednalo o 1-2 týdenní brigády s ubytováním. Řešily se "akutní" zemědělské práce. Člověk se alespoň trochu seznámil se zemědělským provozem. S tím, že práci Vám plánuje příroda a nedá se to ukecat. :)
Ani se nejednalo nic enormně fyzicky náročného.
A pokud to někoho totálně vyčerpává, tak by se měl zamyslet nad svým způsobem života. Asi nežije dostatečně zdravě, aby přežil dost dlouho i za tím počítačem. :)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 07:43
To je konglomerát nesmyslů, to není možný. Nepočítá se s energií na výrobu zařízení OZE, ty se musí stoprocentně zálohovat, když budete sušit prádlo v zatepleném domě, nemůžete vyvětrat atd. atd. atd. Celá série nakousnutých a zcela nesouvisejících témat o kterých je jasné, že dotyčný vůbec nic neví.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.10.2022 10:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Já tam našel více smysluplného než toho chybného. Je třeba nejdříve naslouchat, pak přemýšlet a až nakonec kritizovat. To se vám, pane Hanzle, evidentně nezdařilo.

Autor zjevně moc nerozumí zateplování budov. Když je budova opravdu dobře zateplená, v interiéru neexistují studené povrchy, kde by se mohla pára srážet a něco plesnivět. Lidé by si pak v zimě měli větrat tak, aby bylo v interiéru příjemných 50 % relativní vlhkosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 11:44 Reaguje na Jiří Svoboda
Ty smysluplnosti bych chtěl vidět.
Pasivní dům se větrá rekuperací a vlhkost i množství čerstvého vzduchu řeší chytří trpaslíci.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.10.2022 12:51 Reaguje na Pavel Hanzl
To vám věřím, že byste chtěl. Když ale někomu není dáno...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

15.10.2022 13:25 Reaguje na Pavel Hanzl
P. Blažek ovšem nic nepíše o pasivních domech.
Stejně tak v rámci všemožných rad na snížení spotřeby vytápění nikdo nemluví o pasivním standardu, ale o pouhém zateplování.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 18:53 Reaguje na Jaroslav Studnička
No a co? Tam nemůžete větrat a máte v koutech plíseň? Fakt?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

15.10.2022 19:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Chápete psaný text? Co to plácáte za bláboly?
Odpovědět
Ze

Zellosh

16.10.2022 11:22 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nechápe nic,je to hanzl.Když ve wiki hledáte slovo diletant,vyskočí na Vás obrázek hanzla.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

16.10.2022 08:33 Reaguje na Jiří Svoboda
Autor vychoval 5 dětí, které se po dosažení dospělosti osamostatnily a vystřídaly postupně několik bytů. Takže věřte, že nějakou zkušenost s novými, nebo zateplenými byty mám. Vezměte malometrážní byt (20-45m2), 2 dospělí, z niž jeden sportuje a k tomu 1-2 děti. Pračka běží minimálně obden a prádlo a ručníky se suší prakticky nepřetržitě. Máte 2 možnosti buď vám trvale poteče voda po oknech (zvláště střešních), nebo si pořídíte sušičku. Moderní sušička s tepelným čerpadlem ušetří určitě více energie než trvale odevřené okno. To je příklad jak jsme závislí na technologiích.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

16.10.2022 11:30 Reaguje na Petr Blažek
Tak ono by možná bylo výhodnější si v malém bytě pořídit vlhkoměr a kondenzační vysušovač. Pokud totiž máte v bytě nad 80 % relativní vlhkosti, vždy v něm něco vlhne.
A vlhkost do vzduchu se dostává nejem praním a sušením prádla, ale veškerou činností. Pokud nemáte kamna nebo topení plynem, které z bytu vzduch v zimě pravidelně odsává a tím se vlhkost snižuje.
Srazit vlhkost v bytě z těch 80 % na třeba 50 % znamená z toho bytu dostat desítky litrů vody, protože tu vodu máte nabsorbovanou třeba ve zdech, hlavně pokud jsou klasické z cihel a malty.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

21.10.2022 16:43 Reaguje na Radim Polášek
Jistě, ale vy řešíte následky. Sušička řeší příčinu.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

16.10.2022 08:33 Reaguje na Jiří Svoboda
Autor vychoval 5 dětí, které se po dosažení dospělosti osamostatnily a vystřídaly postupně několik bytů. Takže věřte, že nějakou zkušenost s novými, nebo zateplenými byty mám. Vezměte malometrážní byt (20-45m2), 2 dospělí, z niž jeden sportuje a k tomu 1-2 děti. Pračka běží minimálně obden a prádlo a ručníky se suší prakticky nepřetržitě. Máte 2 možnosti buď vám trvale poteče voda po oknech (zvláště střešních), nebo si pořídíte sušičku. Moderní sušička s tepelným čerpadlem ušetří určitě více energie než trvale odevřené okno. To je příklad jak jsme závislí na technologiích.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.10.2022 12:01 Reaguje na Petr Blažek
Asi jste to napsal v článku příliš zkratkovitě a jakousi, byť opakovanou, zkušenost příliš generalizoval. Možná považujete za zateplený byt něco, co si takový název vůbec nezaslouží. Takto to vypadá, že nelze postavit kvalitně zateplený dům s velmi nízkou spotřebou energie, kde by se nedalo denně přirozeně usušit prádlo.

Opak bývá problémem - v zimě příliš suchý vzduch v interiéru.
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

17.10.2022 12:21 Reaguje na Jiří Svoboda
Bohužel, takto je zateplených spousta starších bytů a rodinných domků. Navíc se na to dostala i dotace :).
Stačí rodinný domek z 1990, siporex. Vzhledem k přesahu střechy tam dáte max. 15cm zateplení. Nebo předělat i střechu (na to už dotaci nedostanete). Zateplení nedostatečné, tepelné mosty ještě zůstanou a vlhkost zůstane ve zdivu. Vzduchotechnika žádná. Zbývá pravidelně větrat (a více než se muselo před zateplením). Úspora no topení skoro žádná, ale v létě je to lepší. Dům se tak nepřehřívá. :)
Nově postavený dům se správně provedeným zateplením (jinak to snad už ani nejde) je jiné kafe. Rosný bod je daleko za zdivem, mikroventilace funguje, případně se dá zajistit i automatika nebo přímo rekuperace. U novostavby už to takový rozdíl v ceněn není.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.10.2022 11:03 Reaguje na Oldřich Vašíček
Bohužel se stále staví a zatepluje blbě. Jde se v zateplení pořád na nejnižší normové hodnoty a tepelné mosty zůstávají neošetřeny (při různých architektonických zrůdnostech to ani nejde).
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.10.2022 13:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Sám jste "konglomerát nesmyslů", Hanzle. Když někdo hovoří o nulových emisích, a že se to děje často, tak "s energií na výrobu zařízení OZE" zjevně nepočítá, stoprocentně zálohovat se OZE nepochybně musí, protože se běžně stává, že se jejich výkon limitně blíží nule, atd. Vy opravdu nejste ten pravý, kdo by mohl hodnotit dotyčné, jestli něco ví nebo neví.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 19:05 Reaguje na Emil Novák
V emisních bilancích se počítá se vším, vůbec se nebojte.
Výkon jaderky nebo uhláku se musí taky zálohovat na sto procent, protože se občas odstavují.

Ale všechno je to zase jen žabomyší válka a hnidopišení.
V principu německá Energiewende fungova celkem bezproblémů, dokud zrůda nezablokovala plyn, což nikdo nečekal. Co s tím má co grýndýl moc nechápu.
Faktem ale je, že nablblé Východní státy ten vývoj nestíhaly a Západ to nějak zvlášť nezajímal.
Ale příčina té krize to není.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.10.2022 19:33 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Já jsem ale nepsal o emisních bilancích, příkladů kdy se píše o nulových emisích je víc než dost. Právě o tom se zjevně píše v článku
2) Opět dokazujete že tomu vůbec nerozumíte. Jaderky se zálohují vzájemně, typicky třeba v ČR se bloky v odstávkách pravidelně střídají tak, že prakticky neustále je právě jeden blok v odstávce. V půlce září např. skončila odstávka druhého bloku Temelína a o dva týdny později začala odstávka třetího bloku v Dukovanech. Navíc se odstávky plánují tak, že větší bloky se odstavují na jaře a v létě, kdy je poptávka nižší a menší bloky na podzim a v zimě. Naprosto nesrovnatelné s občasnými zdroji, které vyrábějí náhodně a běžně se stává, že nevyrábějí prakticky nic všechny současně a proto se musí také prakticky všechny zálohovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 09:12 Reaguje na Emil Novák
Zálohování OZE je celý, propojený systém a těch prvků má skutečně dost.
Důkazem je, že Německo, které už předloni mělo z OZE řádově polovinu spotřeby elektřiny a už jen zbývající JE, nemělo žádné energetické problémy.
Ty začaly zcela náhodou s tím, jak Putin zaškrtil plyn.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.10.2022 09:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Prvků zálohování OZE je dost a prakticky všechny jsou postavené na spalování fosilních paliv. Důkazem je Německo, které má řádově polovinu spotřeby elektřiny z OZE a přesto má energetiku s pětkrát vyšší emisní intenzitou než Francie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 20:39 Reaguje na Emil Novák
Nepsal jsem o sodovkáči. DNES zálohují OZE fosilem, ale ten vývoj běží velmi rychle. Za jak dlouho to bude už minimum?
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.10.2022 21:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak se to vaše "vývoj běží velmi rychle" projevuje konkrétně? Hned odpovím - vůbec NIJAK!
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.10.2022 09:33 Reaguje na Pavel Hanzl
A jak se jim to daří je také vidět v článku o kterém probíhala diskuze o víkendu:

https://oenergetice.cz/nemecko/stabilizace-prenosove-soustavy-nemecko-vloni-stala-23-miliardy-eur-nejvice-historii?

Ale co naplat, s novým týdnem tu Hanzl bude trollovat se stejnou dávkou demagogie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 20:42 Reaguje na Jaroslav Studnička
"Oproti roku 2020 vzrostly o 60 %, zejména vlivem nárůstu nákladů na aktivaci konvenčních elektráren pro redispečink".
A zkuste napsat, PROČ museli aktivovat konvenční elektrárny a tím nastal i problém s redispečinkem.
Já vím, grýndýl to sice není, ale kachňál je fakt těžší.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.10.2022 22:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže pro analfabeta Hanzla ještě jednou...

Vysvětlení redispečinku je v článku a zároveň jeho textaci máte níže:

"Redispečink představuje stav, kdy jsou namísto původních konvenčních zdrojů, které měly dodat elektřinu do sítě, nasazeny zdroje v jiném místě pro předejití přetížení prvků elektrizační soustavy. Omezování výroby podporovaných zdrojů (OZE a KVET) za stejným účelem označuke Německo jako tzv. Einspeisemanagement, jehož objemy a náklady jsou uvedeny výše. Tato opatření jsou nákladná, jelikož je nutné odškodnit původní výrobce za nemožnost dodávky energie do sítě, a zároveň zaplatit za vyrobenou elektřinu na místo nich nasazovaných zdrojů."

Co na tom je nepochopitelné je mi záhadou?

Tedy zkusím ještě terminologií prvního stupně ZŠ:

Elektrárna "A" má dle operátora sítě naplánovanou výrobu.
Jelikož vlivem rozmarů počasí v jiném místě dojde ke stavu, se kterým nebylo počítáno a OZE nevyrábí to co by měli, je nutné, aby operátor sítě zrušil výrobu pro elektrárnu "A", ale zároveň uvedl do provozu elektrárnu "B", která bude schopna vyřešit v daném místě vzniklý problém.

Ve výsledku je ovšem to, že operátor zaplatí elektrárně "A" za ušlý zisk a elektrárně "B" za skutečnou výrobu.

Za vaší poslední větu děkuji. Připomněl jste se s tématy, kterým taktéž absolutně nerozumíte a to jste ještě v rámci kachňálu mohl připomenout vaše ostrovní a poloostrovní elektrárny...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.10.2022 19:52 Reaguje na Pavel Hanzl
A co se týká poruch, klasické parní turbíny v uhelkách a jaderkách umí prakticky okamžitě zvyšovat a snižovat výkon, starší o cca 5 % svého výkonu, novější snad ještě o trochu víc. Jakmile tak máme elektrickou síť s více než pár desítkami takových elektráren, tak teoreticky není třeba ani žádnou okamžitou zálohu rychle nahoditelného zdroje pro případ krytí nějaké nečekané poruchy jedné elektrárny. Jako je vodní nebo akumulační vodní elektrárna v záloze nebo nově třeba velkoblok lithiových akumulátorů.
Ty uhelky a jaderky se prostě zálohují samy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 09:14 Reaguje na Radim Polášek
To je vidět zvláště ve Francii u jejich jaderkách.
OZE je prostě jiný zdroj elektřiny, má jinou strukturu výroby, má své výhody a nevýhody. kdo to pochopí a dokáže využít, je v poho, ovšem ropák to není.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.10.2022 14:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Co sem taháte Frantíky a jejich EU? Tam je provoz primárně provozní, prostě na to dlabali. Pokud budete prdět na údržbu u větráků, solárů, bioplynek, kotlů na biomasu nebo u čehokoli jiného, tak to dopadne úplně stejně.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.10.2022 14:21 Reaguje na Svatá Prostoto
... problém .. kua fix
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 20:44 Reaguje na Svatá Prostoto
Jak se provádí údržba větřáků, nebo třeba fve?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.10.2022 08:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Trochu laickým pohledem např. zde: https://www.denik.cz/cesko-a-eu/radek-kubinec-20201130.html
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.10.2022 12:08 Reaguje na Pavel Hanzl
"V principu německá Energiewende fungova celkem bezproblémů, dokud zrůda nezablokovala plyn, což nikdo nečekal."

Čekal to leckdo a vsadit ekonomickou budoucnost a energetickou bezpečnost EU na jednu kartu, kterou je neomezený přísun ruského plynu za hubičku je taková kokotina, že si větší těžko představit.

Co tam máte dál?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 20:46 Reaguje na Svatá Prostoto
Jakou jednu kartu? To píšete o čecháčkistánu?
V Německu mohl dělat ruský plyn možná 10% z celého mixu....
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

17.10.2022 12:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Zálohovat OZE opět fosilní elektrárnou je principiální nesmysl. Když bojuji proti fosilním zdrojům, tak stavět nové pro svoji zálohu je na hlavu.
Německo právě krásně dokazuje, že Energiewende nefunguje. Obrovskými investicemi na snížení emisí má Německo i přes polovinu produkce z OZE, největší emise. A nepomohlo by, ani kdyby byly jen z plynových elektráren. A vymlouvat se na Putina je ubohost. Pád celého systému začal už před válkou a stopnutím dodávek plynu. Ono totiž postavit energetickou koncepci na tom, že v případě špatného počasí budu dovážet energii od sousedů a zároveň sousedy přesvědčovat, aby ty špinavé uhelné a jaderné elektrárny taky zavřely a postavili větrníky a solárníky, když to u nás funguje, je trochu na rozum. Od koho se pak bude tedy ta energie dovážet, když na tom budou všichni stejně? :)
Každý stabilní zdroj se zálohuje. Každý má nějaké opravy a údržbu. Ve většině případů jsou to plánované odstávky a regulačně to nedělá problém. OZE se, jaksi, odstavují samy a neplánovaně. Tzn. i ta záloha musí jet skoro nonstop alespoň v horkém neprodukčním stavu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 20:55 Reaguje na Oldřich Vašíček
Německo nemá žádné největší emise, zase čistá lež.
Německo 395g a 45% OZE
ČR 450g a 14% OZE
Polsko 626g a 22% OZE
"Pád celého systému začal už před válkou a stopnutím dodávek plynu."
A KDO TEN PLYN Němčourům stopnul už před válkou? Zlý grýndýl?
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

17.10.2022 12:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Článků s podobnou tématikou čtu relativně dost. A ve vztahu k současné situaci jsem i těmto náznakům porozuměl. Autor to přímo nezmiňoval, ale jako úsporná opatření se preferuje zateplit kde jaký objekt, jak to jen jde. Tzn. i starší stavby, kde na rekuperaci můžete zapomenout (z technického, ale i finančního důvodu). Zároveň se momentálně probírá návrh ministerstva školství na omezení větrání ve školách. To určitě bude souznít i s omezením větrání kdekoli, kde se bude snaha ušetřit. Znám dost domácností, které se větráním mají problém už nyní. Hlavně z důvodu šetření energií (jsou to většinou starší lidé ve straších domech). Určitě nemají doma chytré skřítky, spíše těžké závěsy a deku kolem oken.
Ano, tímto způsobem je tam více nakousnutých témat. Je na čtenáři, aby si je doplnil. Nevidím v tom problém a textu jsem rozuměl.
A OZE se opravdu musí zálohovat skoro v celém svém výkonu. Nebo máte jinou zkušenost?
Odpovědět
RM

Roman Mysík

15.10.2022 08:46
Kacíř! Kacíř! Zpochybňuje Svaté slovo Velkého Bruselu! Upálit! Upálit! Nebo alespoň vymazat ze všech sítí! Sláva Bruselu na výsostech!
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

15.10.2022 09:37
Zcela trefný článek, který v rámci jednotlivých částí nastiňuje palčivé problémy.
Pro ty, kdo se v této oblasti alespoň v základu orientují, tak ví.
To neplatí o "expertovi" Hanzlů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 10:48 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jaké cha cha "palčivé problémy"? Že se v zatepleném domě nevětrá? Ten truba asi vůbec netuší, jak to funguje!! Dalších x cypovin jsem radši ani nečetl.
Jen mi není jasné PROČ ten konglomerát blbostí uveřejnili.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.10.2022 10:53 Reaguje na Pavel Hanzl
To je chyba, že na základě jedné vadné úvahy zaignorujete 10 rozumných/správných.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 11:03 Reaguje na Jiří Svoboda
Mám to číst a vypisovat všechny další?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 11:35 Reaguje na Jiří Svoboda
Na začátku opakuje demagogie typu nikdo nepočítá emise výroby zařízení vyrábějící OZE a podobné nesmysly, (emise elaut), kdy se považují všichni lidi za pitomce. Samozřejmě se tam vše počítá, a hlavní efekt se projeví až v další generaci. To pan autor skutečně netuší.
"Díky zelenému populizmu se vyřazovaly levné zdroje a nahrazovali jsme je drahými technologiemi, závislými na dovozu energií z ciziny". Jistě. OZE je typicky dovezená energie, dokonce až ze Slunce.
"Tito lidé šetří trvale a jestli se zapojili do výměny kotlů, tak se mnohdy dostávají do neřešitelných situací". Jistě. Nový kondenzační kotel má úsporu 30% plynu a za cenu 3kč/kWh se vrací do čtyř let. vyložená tragédie, harapak.
Výroba el. z větru se soustřeďuje na SZ německa, cha cha, to je další cypovina, větrné pobřeží Evropy ma asi 10 tisíc km a Němci jsou v tom nejdále. Prostě série všeobecně opakovaných nesmyslů a pololží.
Pozitivní tam vidím rozvoj jádra, bez kterého se při plánované reorganizaci celé energetiky neobejdeme.
Ale to ví všichni i bez něho.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.10.2022 13:05 Reaguje na Pavel Hanzl
No jenom třeba k těm eautům. Automobilky mají na auta nějaký průměrný CO2 limit. Každé vyrobené eauto se započte, jako by se vyrobila 2 eauta s nulovými emisemi.

Vy víte, kolik emisí má na svědomí nová střešní FVE a kdo to do nějaké bilance započetl?

Lidé co topili uhlím si pořídili plynový kotel a teď zírají na faktury.

Na SZ Německa je opravdu nejvíce VE.

Jde v podstatě o to, zda ten text chápete jako upřímnou, byť ne zcela propracovanou, kriku a nebo hned od začátky nastavujete nohu s kuřím oken ke šlápnutí. Je váš projev lepší?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 19:20 Reaguje na Jiří Svoboda
Ten text beru jako upřímnou kritiku jedince, který má selský rozum, ale je do určité míry prostě ve vleku všeobecné ropácko-proruské demagogie. Vadu vidím v tom, že se tam naplácá kopa nesouvisijících témat typu výstřel do tmy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 19:38 Reaguje na Jiří Svoboda
Každé vyrobené eauto se započte, jako by se vyrobila 2 eauta s nulovými emisemi.

Tohle je skutečně mimo mé možnosti chápání.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.10.2022 20:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak se dělá Green Deal. Co na tom nechápte? 90 % se ho vyprodukuje na papíře.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.10.2022 20:12 Reaguje na Jiří Svoboda
Teď jste mě pobavil! Jestliže existuje mediální masáž, potom je povolání "mediální masér". Někteří pracují prakticky non stop:-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 07:36 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak mi to vysvětlete. Za jedno elauto se počítají dvě. Skutečně kachňál.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.10.2022 08:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Dvě minuty hledání na internetu: "Tabulka ICCT navíc dokazuje (sloupec SC), že celkový průměr ovlivňují právě superkredity, tedy kredity za vozidla s nízkými emisemi, pod 50 g CO2/km. Takové registrované vozidlo se totiž ve výpočtu pro flotilové emise započítává dnes dvakrát, což je pro automobilky výhodné."
https://www.auto.cz/jakym-automobilkam-hrozi-pokuty-za-vysoke-emise-limit-presahly-vw-fiat-nebo-ford-138026
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 09:16 Reaguje na Emil Novák
Ouřední šiml řehtá ďa šarkán....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 19:40 Reaguje na Jiří Svoboda
"Haselhuhn již v roce 2015 uvádí, že panely ze sériové produkcevroce 2009 měly EPBT (Energy Pay Back Time) dobu energetické návratnosti v jižní Evropě mezi 0,6 až 1,9 roku, vyprodukovaly při plánované životnosti 20 až 75 násobek energie. Dnes EPBT ve střední Evropě dosahuje u nejlepších technologií 100 násobek vyrobené energie oproti vynaloženým energetickým nákladům, včetně recyklace!"
https://www.email.cz/download/k/RjPiOnuAEzfpmVjCBLsPXBj6kHjqMpMbSeqCDYibihCUBapikHcA0Vtu3bDnemm8Qob1yM4/tz-cfa-28042020-final.pdf
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.10.2022 19:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, když chcete dávat na něco odkaz, nemůže to být odkaz do vaší e-mailové schránky. Tam si to nikdo nepřečte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 21:56 Reaguje na Emil Novák
Sorry jako, je to dost staré, ale dnes to bude asi už standard. Vy jste kadet na gůglování a určitě si to můžete dohledat sám.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.10.2022 22:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Já si to nepotřebuji dohledávat, dohledejte si to sám, pokud chcete svoje tvrzení doložit zdrojem. Jinak bylo to kopírování odkazu úplně zbytečná práce - opět.
Odpovědět
Ze

Zellosh

16.10.2022 12:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Bože to je blb to není možný.Argumentační genius...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.10.2022 14:24 Reaguje na Emil Novák
Ale zase je to škoda, Hanzlova korespondence by byla možná docela zajímavá:-))).
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.10.2022 14:28 Reaguje na Svatá Prostoto
Pravda, asi jsem na to šel špatně a měl požádat ještě o heslo k tomu odkazu. :-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.10.2022 20:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale já se ptal na uhlíkovou stopu celé FVE a ne jedné komponenty.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 07:44 Reaguje na Jiří Svoboda
Netuším. Ale panely jsou asi nejnáročnější. Všechno jde ale recyklovat za cenu určité energie, která už bude asi hlavně z OZE.
To znamená, že v další generaci bude uhlíková stopa celého systému blízko nule.
A v tom je kouzlo OZE i elektromobility.
Elauto je výrobně energeticky náročnější než spalovák asi o 50%, ovšem za celou životnost nevypustí nic (samozřejmě je nabíjen z OZE nebo jádra) a pak jde do recyklace, která jede taky na OZE. Takže nový stroj už má uhlík. stopu minimální.

Dýzlák celou životnost pálí naftu a tím vypouští tuny CO2 každý rok, recyklace je ale stejná.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.10.2022 08:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže typický Hanzl. Na jasně položenou otázku odpověď nezná, tak místo toho odpovídá na něco úplně jiného a přidává k tomu své vlhké zelené snění o budoucnosti.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

16.10.2022 11:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Recyklací FV panelů bude mít FV elektrárna uhlíkovou stopu jen o cca třetinu až polovinu menší. Podle toho, jak moc se využijí komponenty demontované ze staré elektrárny pro výstavbu nové FV elektrárny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 20:49 Reaguje na Radim Polášek
Především ale podle toho, jak bude vyráběna energie na recyklaci potřebná. Pokud bude z OZE, bude uhlíková stopa nula.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

17.10.2022 10:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Energie z OZE pro průmyslovou výrobu nebude mít ještě dlouho nulové emise. Bude muset být zálohována buď fosilními zdroji nebo akumulací a obojí vytváří dost velkou ekologickou stopu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 20:59 Reaguje na Radim Polášek
Vodíkový cyklus má uhlíkovou stopu minimální a to jen v první generaci. A další tůsoby akumulací se musí posuzovat každý zvlášť.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.10.2022 22:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Vodíkový cyklus má uhlíkovou stopu minimálně 3×-4× větší než má elektřina spotřebovaná v tomto cyklu. Takže to může být úplně klidně přes 100 gCO2/kWh, a to už není považováno za nízkoemisní. Samozřejmě za předpokladu že by ten vodíkový cyklus někdo uvedl do praxe, což se zatím nestalo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 21:00 Reaguje na Radim Polášek
Asi pojede syntetické palivo, to má stopu skoro nula.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.10.2022 22:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Na to jste přišel jak, Hanzle, že "to má stopu skoro nula"? Zase vlhké dojmy?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

15.10.2022 13:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Autor píše: "To znamená, že při sušení prádla v interiéru se vám tato voda vysráží na nejchladnějších místech a pokud neotevřete okno, tak se jí nezbavíte."

Pokud chápete psaný text, není tam nic o tom, že se v zatepleném domě nevětrá nebo se nemůže větrat.

No, jelikož jste nepobral ani tuto formulaci, těžko pochopíte další uváděné problémy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 19:21 Reaguje na Jaroslav Studnička
Hádat se o tom, že mám otevřít okno, když suším prádlo, skutečně odmítám. Hnidopišení mě prostě nebaví.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

15.10.2022 19:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to plácáte, to není žádné hnidopišení?

Vše je o vašem nepochopení psaného textu.

Odpovědět
EN

Emil Novák

15.10.2022 19:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale "hnidopišit" jste tu začal vy sám.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.10.2022 09:40
Slušně napsáno.
Jen bych měl výhradu k těm větrníkům. Vzhledem k našim podmínkám úplně stejný menší větrník neboli úplně stejná z peněz daňových poplatníků dotovaná investice vyrobí u nás cca 8x méně elektřiny než stejný menší větrník a tudí stejná investice umístěná na západním pobřeží Britskýc ostrovů. Velký moderní větrník u nás vyrobí asi 4x méně elektřiny než na západním pobřeží Británie. A cca 3,5 krát méně než stejný větrník na německém pobřeží Severního moře a cca 3x méně elektřiny než úplně stejný větrník za stejnou cenu na polském pobřeží Baltu.
Je tedy na zváření, jestli u nás větrníky vůbec stavět, když ta elektřina z nich nás, kdo to dotujeme, vychází minimálně 3 - 8 x dráž než větrná elektřina z pobřeží moře.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

15.10.2022 09:47 Reaguje na Radim Polášek
Je na zvážení, jestli se při stavění věterníku používá zváření, nebo sváření :-)
Ale inak súhlasím, veterníky alebo aj solárne panely treba stavať tam kde majú vysokú účinnosť
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.10.2022 10:09 Reaguje na Vladimir Mertan
Ony se stavějí tam, kde má společnost zbytné prostředky na
jejich stavbu a nehledí až tak moc na ekonomický efekt. Tam,
kde by byly efektivní, tak ty prostředky nemají a jdou cestou nižší primárních nákladů, byť třeba z fosilních paliv. Prví mrhají financemi a druzí nenahraditelnými
zdroji. Cesta ven je soustředit to, co je někde efektivní
právě tam a nedeformovat energetiku dotacemi. Dotace jsou
zlo, které vytvořilo z ekonomiky EU to, čím nyní je, když
splaskla bublina levných zdrojů surovin a paliv. Tváří
v tvář světu ale EU pokračuje zarputile v sebevraždě tím,
že pouze do ekonomiky přilévá nekryté peníze. Míra dluhů
udělá z EU do budoucna klienta, kterému už nikdo nic na
dluh neprodá, ale to už bude na reparát pozdě!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 10:51 Reaguje na Břetislav Machaček
Vy máte prostě Vinklerův syndrom, že povžujete všechny chytřejší lidi za pitomce. Prostě enegetici jsou hlupáci, kteří tomu nerozumí a těží jen dotace, které jim ještě hlupší politici dávají. Že je výsladek zcela opačný, vám už nedochází.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 10:58 Reaguje na Radim Polášek
Tohle je velmi důležitá rozvaha. Vše je otázka poměru. Kromě porovnání s mořským pobřežím je ale důležitější porovnat to s našimi klsickými zdroji. To vyjde možná ta návratnost výrazně lépe.
příklad:
Budu z fve živit domácnost, která má 1 kWh za dříve 5 kč, nebo elauto, kdy benzínové má 1kWh za 13 Kč.
Tam mi pak ta návratnost vychází zcela rozdílně.
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

17.10.2022 13:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud ta domácnost bude vždy živena tou FVE, tak je to v pohodě.
Pokud občas musí sosnout do sítě, protože nesvítí, tak nám, kteří nemají FVE (nevhodné podmínky, nevhodná střecha, nemám prachy), dost zdražují elektřinu. Jedině, že by se udělal tarif pro občasné sosače. A zrušili se dotace. Já je nedostanu, ale z mých daní se platí. Navíc mi ještě zdraží energie. Ať se raději zadotuje nákup CT v blízké nemocnici, z toho bych alespoň něco mohl mít.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 21:03 Reaguje na Oldřich Vašíček
Občasné sosnutí ze sítě nikomu nic nezdražuje, spíš naopak. Ta stejná fve v létě naopak do sítě dodává drahou špičkovou elektřinu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.10.2022 22:38 Reaguje na Pavel Hanzl
To má být vtip, Hanzle? V létě v poledne drahá špičková elektřina? Vy soutěžíte sám se sebou, jakou ještě větší kravinu dokážete vymyslet?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.10.2022 14:33 Reaguje na Pavel Hanzl
No, první, na co bych se v dané souvislosti ptal je, zda pro tu elektřinu z FVE nebudu mít doma nějaké lepší uplatnění, než je nabíjení emobilu. Protože pokud nebydlíte v nějaké fakt divné haluzně, tak na normální barák, nebo nedej přírodo třeba řadovku, se vám těch FVE moc nevejde a rozhodně se nebudete dostávat do situace, kdy nebudete vědět co si s těmi přebytky počít.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 21:07 Reaguje na Svatá Prostoto
Vejde se mi na střechu 15 kWp (za rok 15 MWh) a spotřebu celého baráku mám za rok 13 MWh.
To je odhad, ale jižní Morava je slunečnější, než většina ČR a panely budou přes roh na JV a JZ.
Jak to celé vyjde, netuším.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.10.2022 22:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak se připravte na to, že od začátku dubna do konce září z těch 15 MWh vyrobíte víc jak 11 MWh, no a na tu druhou půlku roku vám nezbydou ani ty 4 MWh.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.10.2022 10:52
Řekl bych, že ta diskuse už nějaký čas běží, minimálně na stránkách Ekolistu. Dovedu si některé z oponentů představit na místě Mr. Tesaře, neb o něm je obecně známo, že se někdy (řádně) utne. Odpojit se od spolehlivých zdrojů a vsadit na vítr a slunce...a všude-/jednotně... Tak trochu Darwinovka online, ale snad se ten křik už k pomazaným donesl. A jinak dobrý článek, je vidět, že selský rozum lepší ideologického.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 11:01 Reaguje na Karel Zvářal
Taky žádné odpojení od zdrojů a podobně nikdo po nikom nechce, to jsou je demagogie a lži.
Navíc příčina té krize to skutečně není.
příklad: Silně fosilní Česko, kde OZE nedělá snad ani 10% elektřiny, je postiženo daleko více, než země s vysokým podílem OZE. Superuhelné Polsku je na tom úplně stejně. Kde asi soudruzi ropáci udělali chybu?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.10.2022 11:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Těch chyb byla celá řada, ovšem většina z nich způsobená mediálním tlakem. Každému jen trochu technicky vzdělanému člověku je jasné, že v mixu se bez jádra ani fosilu pěkných pár desítek let neobejdeme. Musel přijít nešťastný konflikt, aby se souběh mnoha chyb obnažil. Takže v hodině dvanácté zachraňujeme, co se dá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 11:41 Reaguje na Karel Zvářal
Ta chyba tam byla prakticky jedna a to velmi důležitá. Evropa uvěřila (i přes varování Američanů), že Putin není gauner, zrůda a že ji nepodrazí a nebude chtít zničit. I když to sám říkal.
Ten konflikt přišel zcela zákonitě (i když prakticky nikdo nečekal tu razanci) právě v tuhle dobu. Naštěstí Evropa není tak blbá, jak si on maloval.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.10.2022 14:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Jaká chyba? Naopak, bylo to zcela správné řešení ... dyť vám to tady Angela píše ... https://echo24.cz/a/S9VUf/zpravy-zahranici-merkelova-rusky-plyn-zavislost-energie-valka-ukrajina

"Dodala, že levný ruský plyn Německu umožnil pokračovat v utlumování výroby energie z jádra a uhlí." ... a tohle je ještě lepšejší. Ona prostě na férovku říká, že raději šla na ruku Rusku kvůli dodávkám levného plynu, aby mohla utnout uhelnou energetiku ... což bych ještě i tak nějak chápal ... a současně energetiku jadernou.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 21:08 Reaguje na Svatá Prostoto
Němčouři mají natlučený do koblihy ten odpor k jádru snad kladivem.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

15.10.2022 13:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl stále nechápe elementární zákonitosti liberalizace trhu a tím pádem i cenová propojenost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 19:23 Reaguje na Jaroslav Studnička
Plác bum výstřel do tmy. Studnička nechápe vůbec nic. Zcela srovnatelné sdělení.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

15.10.2022 19:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Na váš komentář:

"příklad: Silně fosilní Česko, kde OZE nedělá snad ani 10% elektřiny, je postiženo daleko více, než země s vysokým podílem OZE. Superuhelné Polsku je na tom úplně stejně. Kde asi soudruzi ropáci udělali chybu?"

Je můj komentář: "Hanzl stále nechápe elementární zákonitosti liberalizace trhu a tím pádem i cenová propojenost."

Naprosto adekvátní!!!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2022 21:54 Reaguje na Jaroslav Studnička
Kdák. Musel byste to vysvětlit. Což zásadně nikdy neděláte.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.10.2022 14:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale vždyť vám to pan Studnička vysvětlil ... příčinou vámi popisovaného jevu je liberalizace evropského trhu, v tomto případě s elektřinou.

Si to kua namalujte, když jsou na vás písmenka moc složitá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 21:13 Reaguje na Svatá Prostoto
Jakým způsobem doslala do problémů ČR a Polsko liberalizace trhu?
Tomu fakt nerozumím, tam to sdělení schází.
Rozumím tomu, že když někdo vyškrtí plyn a schází v Evropě 140 miliard kubíků, nastane nedostatek a tím zvýšení cen. To je liberální trh. Ale sám o sobě?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.10.2022 22:40 Reaguje na Pavel Hanzl
To je Hanzle přesně to, co vám jako analfabetovi chybí. Tedy elementární povědomí. Jediné, co jste schopný pochopit = Putin, ale to je málo.

Díky liberalizaci trhu s energiemi se obchody provádí na burze a burzovní ceny ovlivňují i případné přímé kontrakty.
Evropský trh je propojený, pokud v jednom státě je nedostatek el. energie a ostatní státy nejsou schopné ten nedostatek pokrýt, vyskočí cena s drobnými odchylkami všem státům, které na daném trhu jsou.
Pokud je na trhu nedostatek el. energie, závěrné zdroje jsou shodou okolností ty, které mají problém s palivem, tak to postihne celý propojený trh.
Jedním z nejpostiženějších států je Německo, ceny el. energie se tak přelévají i na ČR.
Podíl OZE je v tuto chvíli zcela irelevantní.
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

17.10.2022 13:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč tedy Německo, které je s 50% produkcí z OZE vlastně za vodou, naleje do zastropování energií z plynu nejvíce peněz? Vždyť by u nich měla být energie v podstatě zadarmo a jejich průmysl měl válcovat, levnou e zelenou produkcí, celý svět.
To mi nějak nevychází.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 21:14 Reaguje na Oldřich Vašíček
Není za vodou. Bralo na zálohování OZE asi 40% plynu z Ruska.
Kdyby nemělo ty OZE vůbec, je v bankrotu.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.10.2022 22:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Omyl. Pokud by Putin počkal ještě několik let, bylo by pak Německo v bankrotu, jelikož by mělo odstavené všechny JE a mnoho uhelných elektráren.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.10.2022 12:30
Ale jenom když je elektřina, že.
Nebo ty domy mají el. proud v zásuvce furt !
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.10.2022 12:32 Reaguje na smějící se bestie
Patří pod Hanzla 11:44
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.10.2022 15:40
Francie se obává, že válečný konflikt na Ukrajině skončí americkou ekonomickou nadvládou Evropy. Francouzský ministr financí a hospodářství Bruno Le Maire se tento týden hned dvakrát ostře pustil do Spojených států kvůli přemrštěným cenám zkapalněného plynu, když USA prodávají LNG do Evropy čtyřikrát dráž než na domácí americký trh.
--------------------

Autor článku výstižně popsal podstatu problému. Zelení hlupci v Bruselu vedou EU "zugrunt" a ještě si přitom tleskají jak zachraňují svět. Všichni s jiným názorem jsou zesměšňováni, popřípadě uklizeni mimo scénu.

Profesor Fritz Vahrenholt, člen SPD a bývalý ministr zemské vlády v Hamburku patří k veteránům německého tažení za záchranu přírody, v roce 2019 byl ovšem vyloučen z dobré společnosti za pochybnosti o smyslu klimatické politiky.
Uvedl totiž " USA ve svých dějinách vypustily 250 miliard tun, Čína 225 miliard tun, Německo – včetně NDR, která emitovala jako o život – 45 miliard tun.
Na stroj nebo auto vyrobené v Německu vznikne jen třetina emisí, které vzniknou, když úplně stejný stroj a úplně stejné auto vyrobí někdo v Číně. My touto politikou jen podporujeme trend stěhování výroby do zemí jako Indie, Čína, USA. Tím se klimatu nepomůže, naopak."

Místo velkohubých gryndýlovských prohlášení ve stylu Hitlerovy bible "Mein Kampf" se podívejte na čísla o vývoji ekonomiky EU, tempa zadlužování Unie a podílu unijního HDP na globálním trhu.
Stále více firem hovoří o tom, že kvůli rostoucím cenám energií buď svůj provoz zcela zastaví nebo přemístí tam, kde se ještě úplně nezbláznili jako v EU.
Aktuální motivací pro tento krok je především nekontrolovatelný růst cen energií. Ten je přímým důsledkem zvýšené poptávky po nich v konfrontaci s nižší nabídkou způsobenou vypínáním stabilních energetických zdrojů a jejich nahrazováním zdroji „občasnými“ (OZE). Nebo přesněji důsledkem neuvážené „zelené“ politiky a všech těch „grýndýlů“, „dekarbonizací“ a podobných záležitostí nalomeného duševního zdraví.
V EU se zkrátka podniká čím dál tím hůř a pokud to takhle půjde dál, tak se změní ve skanzen progresivismu a varovným příkladem pro zbytek světa, kam až může dojít to, když místo lidí, kteří dané problematice rozumí, mají největší slovo nedoukové žijící v představě, že elektřina vzniká v zásuvce a peníze v bankomatu.

Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

15.10.2022 19:47 Reaguje na Miroslav Vinkler
Doplním zdroj: https://echo24.cz/a/SV8Ld/zpravy-ekonomika-francie-nemecku-dosla-trpelivost-astronomicke-ceny-usa-lng-plyn

Ano, je to tragikomické.

No a další zajímavý článek:
https://echo24.cz/a/SQJb3/rozhovor-kniha-promeny-zivota-profesor-vahrenholt-dikybohu-jsou-zeme-ktere-nejsou-tak-hloupe-jako-nemecko
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.10.2022 19:54 Reaguje na Jaroslav Studnička
A představte sí, že se sebezapřením a vypětím všech sil prodloužili život jádru o půl roku! Nejsou to borci?-)

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nemecti-zeleni-podporili-prodlouzeni-chodu-jadernych-elektraren/2271547?utm_source=rss&utm_medium=feed
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.10.2022 08:48 Reaguje na Karel Zvářal
Teď ještě přejít od slov k činům :-)
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

17.10.2022 13:24 Reaguje na Karel Zvářal
Už jsem na to upozorňoval v jiné diskusi. To povolení provozu je alibismus. Prodloužení provozu nebude možné. Ty elektrárny byly směrovány k zavření a tomu odpovídaly i servisní a provozní procesy. Nejpozději v únoru se budou muset zavřít a zkontrolovat. Pak se zelení ozvou, jak je jaderná energetika nespolehlivá a nemá cenu se jí vůbec zabývat. Nedej bože bude nějaká malá havárie v důsledku zanedbané údržby.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 08:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
"Aktuální motivací pro tento krok je především nekontrolovatelný růst cen energií. Ten je přímým důsledkem zvýšené poptávky po nich v konfrontaci s nižší nabídkou způsobenou vypínáním stabilních energetických zdrojů a jejich nahrazováním zdroji „občasnými“ (OZE). Nebo přesněji důsledkem neuvážené „zelené“ politiky a všech těch „grýndýlů“,

Zase čistá lež. Ta krize je způsobena zablokováním plynu z Ruska v objemu asi 140 mld. kubíků za rok a výpadkem francouzských jaderek průběžně asi 20 GW.
Francouzi dnes dodávají asi 30 GW a od začátku roku 23 slibují plný výkon 50 GW. Plynu je dnes nedostatek, ale cena jde dolů, protože nový terminál v Holandsku s kapacitou 8 mld. kubíků už jede a další dva v Německu mají být hotové do konce roku. Pak se chystá dalších asi šest. Tím bychom se mohli dostat do normálních cen už v zimě (plyn pod 100 eur, elektřina pod 100 eur) a pak už to jde dole vodou.

Samozřejmě zatím probíhá silná výstavba OZE a rozvíjí se grýndýl, takže Evropa se bude postupně zbavovat závislosti na importu energií. Prostě přesný opak co tvrdí p. Vinkler a jeho ropáci. Stačí se podívat na dnešní ceny, už se to začíná projevovat.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.10.2022 08:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy tu něco pište o "čistých lžích", Hanzle. Čistá lež je vaše tvrzení "výpadkem francouzských jaderek průběžně asi 20 GW". Najděte jednu jedinou hodinu v roce, ve které letos francouzské jaderky dodávaly výkon o 20 GW nižší než v předchozích letech. Ani se k tomu nepřiblížily, vy lháři.
S cenou plynu pod 100 €/MWh se rozhodně nedostaneme na cenu elektřiny pod 100 €/MWh, to je další totální nesmysl. K výrobě jedné MWh je potřeba spálit cca 2 MWh plynu a zaplatit cca 0,4 povolenky, sečíst si to dokážete snad i vy, abyste přišel na to, kolik by v takovém případě byla cena elektřiny.
Žádná "silná výstavba OZE" se na cenách elektřiny projevovat nezačíná, opět další nesmysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 09:03 Reaguje na Emil Novák
https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/dostupny-vykon-francouzskych-jadernych-elektraren-se-priblizuje-k-30-gw-ledna-by-mel-narust-50-gw?consent=CPV7wEhPW-V3ND3ACBCSCkCsAP_AAEPAAATIIDoBhCokBSFCAGpYIIMAAAAHxxAAYCACABAAgAABABIAIAQAAAAQAAQgBAAAABQAIAIAAAAACEAAAAAAAAAAAQAAAAAAAAAAIQAAAAAAAiBAAAAAAABAAAAAAABAQAAAgAAAAAIAQAAAAAEAgAAAAAAAAAAAAAAAAQgAAAAAAAAAAAganAlAAWABUAC4AGQAQAAyABoADmAIgAigBMACeAFUAMQAfgBCQCIAIkARwAnABSgCxAGWAM0AdwA_QCEAEWALQAXUAwIBrAD5AJtAWoAvMBkgDSgGpgAA.YAAAAAAAAAAA&sznclid=uNHchYmMgYiNiIyLgYiMioqMio6Mio6IxMyFiY2Jj4yIgIiJjZaIi47EzN2FiY6OjYGIi4uNgJaIiozE24X6gf6MiIiL-oiBgI35j477-_qIifqNjYqI-4GK-YD8iQ&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=leg0&dop_req_id=Icu4zcaoiI8-202210160655&dop_id=18130745

"Dostupný výkon francouzských jaderných elektráren se tento týden přiblížil k hranici 30 GW,","....měla začátkem ledna navýšit hodnotu dostupného výkonu na 50 GW."
Tohle je můj argument pro to, aby šla cena el. dolů.

Hodně se řeší oddělení ceny el. od plynu, což chápu tak, že se plynové závěrné elektrárny nadotují, aby neprodražovaly celý systém, pak by to snad šlo.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.10.2022 09:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Jste schopen pochopit, že nelze porovnávat výkon na podzim, kdy každoročně dobíhá řada letních odstávek, s výkonem v lednu, kdy se naopak těch odstávek plánuje minimum?
A že tedy tvzrení o výpadku "asi 20 GW" je lživé?
Stejnou "logikou" byste mohl tvrdit, že ta krize je způsobena výpadkem výroby solárních elektráren, které v říjnu vyrábí jen polovinu toho co v červnu a v listopadu a prosinci to bude ještě horší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 09:45 Reaguje na Emil Novák
Píšou tam, že neparacuje snad polovina instalovaných francouzských JE, ale hnidopišit nebudu.
Každopádně opakuji svůj argument, že když navýší do konce roku Frantíci výkon svých jaderek o 20 GW, což slibují, půjde zase cena el. dolů. A skoro 10 kompletních Temelínů v Evropě skutečně něco už udělá.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.10.2022 10:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Pořád dokola, jste jako kolovrátek, Hanzle. Nikdy nepracují všechny reaktory najednou, vždy jsou nějaké v odstávce, v závislosti na ročním období buď více nebo méně. Když je tedy polovina reaktorů odstavených, neznamená to že jich polovina chybí, protože nebyly konstruované na to, aby běžely pořád všechny najednou. Jste schopen tuto jednoduchou věc pochopit a zapamatovat si ji, nebo budete příště plácat zase ty samé nesmysly jako teď?
A k tomu jak půjde cena el. dolů: On se do ledna nenavýší jen výkon reaktorů ale hlavně také spotřeba elektřiny, zvlášť ve Francii, kde se elektřinou hodně topí. Takže kdybyste se podíval na futures na jednotlivé měsíce, na leden a únor je elektřina výrazně dražší než na říjen nebo listopad. Takže vaše laické představy o fungování trhu s elektřinou jsou opět úplně mimo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 10:42 Reaguje na Emil Novák
"....když navýší do konce roku Frantíci výkon svých jaderek o 20 GW, což slibují, půjde zase cena el. dolů." Fakt makačka na bednu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.10.2022 11:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Tvrdíte vy, že půjde cena el. dolů, vy makačko na bednu. Vy si myslíte, že trh nepočítá s možností, že ten výkon jaderek navýší a pořád pracuje s těmi 30 GW?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 18:57 Reaguje na Emil Novák
Počítá, proč? A proč by stahoval gatě (snižoval cenu), když brod je ještě daleko. Dnes je elektřiny málo a tak je drahá, až jí bude dost, bude levná.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.10.2022 19:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Co nechápete na "kdybyste se podíval na futures na jednotlivé měsíce, na leden a únor je elektřina výrazně dražší než na říjen nebo listopad."? Ty futures nejsou o tom kolik je elektřiny dnes, když se neprodávají na dnes. Jsou o predikcích, kolik bude elektřiny a jaká bude spotřeba právě v tom lednu nebo únoru, na to nemá stav dnes vůbec žádný vliv. Opět dokazujete, že vůbec nevíte o čem je řeč.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.10.2022 14:44 Reaguje na Emil Novák
"Co nechápete na "kdybyste se podíval na futures na jednotlivé měsíce ..."

... teda vy máte dotazy. Co na tom nechápe ... co tak na tom může zrovna Hanzl chápat ... nic ... ok, možná ten leden a únor.
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

17.10.2022 13:34 Reaguje na Pavel Hanzl
A nepřipadá Vám to absurdní? Že celá bezemisní obnovitelná energetika je tak kriticky závislá na fosilním plynu? Není absurdní zrušit moderní uhelné elektrárny a budovat další fosilní elektrárny? Není to zbytečná invetsice?
Není absurdní zrušit stavbu JE z důvodu nebezpečné závislosti na Rusku a nahradit to ještě větší závislostí na Ruském plynu?
Jak je ekologické vytěžit plyn na jedné straně zeměkoule, energeticky náročným procesem ho zkapalnit, tankerem převést přes půl světa a pak ho zplynovat a hnát kompresory do trubek?
Někde v té koncepci něco smrdí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.10.2022 14:48 Reaguje na Oldřich Vašíček
Já bych to trochu doplnil ... ona není kriticky závislá na fosilním plynu ... ona je kriticky závislá na LEVNÉM plynu, a to dostatečném, tedy kua velkém, množství.

A celý grýndýl s tím počítal, resp. to byla jeho nutná podmínka.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 21:21 Reaguje na Oldřich Vašíček
Celé je to proces a plyn je považován za přechodové médium. Lepší nemáme a nebýt šíleného Putina, žádný plyn přes půl zeměkoule netaháme a žádná krize není.
Odpovědět
Rz

Roman z Vysočiny

15.10.2022 18:11
Jako chápu kritiku Green Dealu, ale pokud je jeho hlavním cílem odklon od fosilu a vypnutí zdrojů z pochybných států, tak tomu jen tleskám, dekarbonizace je nezastavitelná a elektromobilita v současné podobě je jen začátek, nevylejval bych s vaničkou i dítě, trendy jsou dané a nelze je vzít zpět, byl bych realista a ne jako tady v diskuzi, kde je to vidění podle mě hodně černobílé, realita je odstín šedi a uvidíme co z toho vzejde, nemám předsudky, burzy holt nejsou stavěny na dobré počasí (s válkou se úplně nepočítalo) a budou se muset přehodnotit, za pár let celkem cajk jako covid, spíš mě chybí potrestání skutečných viníků, kteří se připravovat měli a mohli, ale neudělali to a doplatí na to daňový poplatníci, což je pro mě nepřijatelný závěr.
Jinak na jádro je pozdě, nejsme schopni za 20 let postavit ani blok, natož 3-4 nebo podle mě nutných aspoň 6. Náběh v r. 2045 je fakt prostě pozdní. Investoval bych do krajiny, ale ne ve smyslu současných agrobaronů, ale naopak ekologického pěstování, které umí zajistit mnohem větší podíl potravin vč. GMO, ale jen to po něm zatím nikdo pořádně nechtěl, obsadí místo konvenčního zemědělství a osobně bych přešel na zatím popelku třeba agrolesnictví, kde se dá vyřešit leccos, produkci z plochy podle výzkumů lze zvýšit klidně až o 40%, průmyslová revoluce by mohla směřovat tímto směrem, ale to je jen moje vize, klima si tu změnu tímhle směrem stejně vynutí a jen připravení se budou moci adaptovat a alespoň trochu potravinově zajistit, lidi se ale aspoň naučí jak bylo zmíněno potravinami šetřit a vážit si běžných věcí, ty plísně jsou též první co mě napadlo, to bych viděl jako hlavní problém letošní sezóny a znečištění z nedokonalého hoření apod.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.10.2022 18:47 Reaguje na Roman z Vysočiny
Zemědělství má zajistit dostatek potravin pro Česko, ale nemůže mu zajistit ekonomickou prosperitu a to ani s GMO.
Co se týče OZE tj. občasných zdrojů energie tak mají své místo, ale na příklad v Německu je už v zásadě v případě vhodných podmínek trh OZE saturován protože vznikají záporné ceny. Do 20 let se určitě nepodaří vyřešit akumulaci. kterou OZE potřebují, aby mohly pokrývat spotřebu celoroku. Naopak v Česku pro ně není příliš vhodno. Rozvoj každé nové technologie v historii trval cca 50 let a s akumulací OZE to bude podobné (a malými reaktory taky. Standardní JE by se nám na těch 50 let vyplatily. Jinak nám klekne průmysl a čím se bude Česko živit?
Odpovědět

Viktor Šedivý

15.10.2022 23:50 Reaguje na Roman z Vysočiny
Je-li na JE pozdě, je na místě uvažovat, nelze-li přeskočit některé administrativní kroky před stavbou.
My totiž tu elektřinu životně nutně potřebujeme a žádné FVE nám ji nezajistí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 08:13 Reaguje na Roman z Vysočiny
Rozumný názor, grýndýl je prostě nutnost, to ale ropák nikdy nepochopí. Ten by pálil uhel co to jde a až dojde? Chuj s tym, mám to zapár.
Nevím, koho chcete trestat za tuhle krizi, kterou způsobil Putin a jeho napoleonský komplex a všeobecný evropský názor, že takovou válku nikdy nerozpoutá.
Prostě by žádnému politikovi (zvláště u nás) neprošlo, kdyby prosazoval zásobování dražším americkým plynem místo levného ruského.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.10.2022 09:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy byste pištěl jako první. Nikdy byste nepřipustil obcházení burzy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 09:47 Reaguje na Jaroslav Studnička
Proč? Na burzu jde jen zlomek kupovaného plynu, většina jde na přímých smlouvách s producenty, ne snad?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.10.2022 11:01 Reaguje na Pavel Hanzl
V rámci ČR, o čemž tu sám píšete, žádné přímé smlouvy nejsou a nebyly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 18:54 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jistě. My nemáme ani trúbu, zásobník, nebo plynoměr. Tak na co smlouvu a s kým?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.10.2022 20:43 Reaguje na Pavel Hanzl
To jste si tedy moc reputaci nevylepšil :-))).

Tento víkend z vaší strany opět propadák...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.10.2022 14:50 Reaguje na Pavel Hanzl
A najednou, ještě ani ne před rokem jste tu psal pohádky o tom, jak se veškerý plyn prodává/kupuje na burze v Rotterdamu a jak máme Rusko na háku:-))).
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.10.2022 08:16 Reaguje na Roman z Vysočiny
Tak napište, milý Romane z Vysočiny, když je prý na jádro pozdě, jak to uhlí chcete nahradit jinak - rychleji. A nahradit myslím ne v roční statistice ale jednu každou hodinu v roce. Žádný rychlejší recept totiž nemáme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 08:40 Reaguje na Emil Novák
Uhlí nenahrazovat, pálit ho na plný pecky a když dojde, vozit ho jako hloupí Pšonci z Kamerunu a Austrálie.
Grýndýl je úplná blbost a globální oteplení neexistuje, už loni se začalo ochlazovat (Kalenda, Žarkovová).
Každopádně je nutno ihned dojet do Kremlu a žádat gigakubíky plynu za 6 eur, jak slibuje Vladimír Štěpán.

Samozřejmě je ale nutnost vyhodit tuhle neschopnou vládu, která tu krizi způsobila a není schopna nic udělat.

Byl jsem na školení v Kremlu a tam mi to soudruzi řádsky posoudružsky vysvětlili a tak jsem se prekabátil na ryzího ropáka. Jste rád? Studnička s Vinklerem budou pištět nadšením, mají tu asi málo obdivovatelů!!
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.10.2022 08:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, podobné vaše výlevy tu opravdu nikoho nezajímají.
Na to máte svého psychiatra.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 09:06 Reaguje na Jaroslav Studnička
Tak nevím. Jako zeleňáka mě dupete jak potkana, když se prekabátím na ropáka, je to zase špatně. Co kdybych skákal po hlavě a odrážel se ušma, to by se vám líbilo?
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.10.2022 09:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Pro začátek by úplně stačilo, kdybyste se přestal chovat jako malé dítě, kterému sebrali hračku, Hanzle.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.10.2022 09:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Hezky jste se tu do diskuse vyzvracel, ale co jste těmito bláboly chtěl sdělit? Ani jedno z toho jsem nikdy netvrdil, tak jaký má být účel takového stavění slaměných panáků? Vy máte nějakou vnitřní utkvělou představu, že musíte nutně okomentovat každý příspěvek v této diskusi, i když k němu nemáte vůbec žádný argument?
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

17.10.2022 13:53 Reaguje na Roman z Vysočiny
V podstatě máte pravdu. Jsem všemi deseti zavřít jakékoli fosilní elektrárny. Jsem pro ochranu krajiny. Chci se procházet zdravým lesem, sbírat houby, utrhnout si malinu, borůvku, apod. Chci vidět bohaté lány potravinářských plodin.
Jen se, bohužel, nepodařil "technologický" skok a odnese to opět příroda. Fyzice se nedá poručit, ta se musí zkoumat a vědění dále využít. Tzn. když nemám náhradu za současné zdroje, tak je neruším. Když jediný bezemisní zdroj je jádro, tak ho podporuji. Podporuji jeho výzkum, zavádění nových technologií.
Stejně tak podporuji čisté zemědělství, ale nebráním se GM. A hlavně neničím výzkum.
Elektrická auta jsou budoucnost (pokud nenalezneme jinou přeměnu "uskladněné" energie na pohyb), ale nemají šanci v současné koncepci.
Vezměte si příklad, kdyby se obdobné peníze jako do výzkumu ukládání energie do betonových bloků stavěných jeřábem do věží (víte jak to zvedne cenu betonu :) ), daly stejné peníze do radioizotopových baterií, tak tu mohl být místo drahého a nebezpečného Liion akumulátoru s malou kapacitou a velkou vahou, radioizitopový box s výkon 50kW, váhou 50kg a životností 20-30let. Po celou životnost auta už netankujete. :)
Je to stejné scifi, jako dobíjecí akumulátor se stejnou vahou a výkonem dobitý za 5 min a životností 15 let. A to kněmu ještě musíte tu enenrgii nějak přivést a vyrobit.
Odpovědět
ms

16.10.2022 01:21
Kéž by měli naši zelení a nazelenalí politici aspoň trochu selského rozumu jako sedlák pan Blažek. A pro zelené pitomce i naivkym které zde v disskusi reprezentuje známá osoba, přiložím jednu zprávu, z níž vyplývá, proč jsou dotované OZE v Německu tak báječné.. Všechny problémy a astronomické náklady se budou zvyšovat, protože v roce 2030 chce mít Německo ve FVE a VTE dohromady 370 GW!!! https://oenergetice.cz/nemecko/stabilizace-prenosove-soustavy-nemecko-vloni-stala-23-miliardy-eur-nejvice-historii?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sbrowser#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sbrowser.box
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 08:30 Reaguje na
Putin rozpoutal proti Evropš energetickou válku, kterou měl vemi dlouhodobě a pečliva nachystanou, takže udeřil správně a tvrdě.
Což nechápu, že to někdo nechápe a bečí, jak hloupí Němci platí gigantické škody, které ta válka přináší.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.10.2022 08:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Politruku Hanzle, co to plácáte?
Výše uvedený příspěvek a odkaz na článek v žádném případě nesouvisí se současnou energetickou krizí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 09:35 Reaguje na Jaroslav Studnička
Souvisí, je to přímo příčina.
"Náklady Německa na opatření na stabilizaci přenosové soustavy v loňském roce vzrostly na 2,3 miliardy eur, a dosáhly tak nejvyšší hodnoty v historii. Oproti roku 2020 vzrostly o 60 %, zejména vlivem nárůstu nákladů na aktivaci konvenčních elektráren pro redispečink."

PROČ bogajego museli Němčouři aktivovat odstavené uhláky? Jen tak z čuriny, nebo grýndýl??
Ne.
PROTOŽE NEDOSTALI PLYN Z RUSKA!!
A ještě živí frantíky, ale to je asi detail.

Fakt to nedáte? Skoro vám vyšel i kachňál a něco tak jednoduchého ne a ne!!
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.10.2022 10:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč do toho motáte redispečink, který slouží ke kompenzaci nedostatečné kapacity přenosové soustavy? Protože vůbec netušíte co to je a jen jste si opět někde něco přečetl a nepochopil...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 10:44 Reaguje na Emil Novák
Já to nikam nemotám. To je v článku.
Každopádně museli Němčouři oživit odstavené uhláky, aby nahradili výpadky ruského plynu a s tím související problémy. A za to zaplatili ty miliardy, v jaké struktuře je už fuk.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.10.2022 11:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, redispečink o kterém je v článku mimo jiné řeč, nesouvisí s energetickou krizí a s tím, že Německo teď nahrazuje plynové elektrárny uhelnými.

Máte to níže v článku dokonce vysvětlené:

"Redispečink představuje stav, kdy jsou namísto původních konvenčních zdrojů, které měly dodat elektřinu do sítě, nasazeny zdroje v jiném místě pro předejití přetížení prvků elektrizační soustavy. Omezování výroby podporovaných zdrojů (OZE a KVET) za stejným účelem označuke Německo jako tzv. Einspeisemanagement, jehož objemy a náklady jsou uvedeny výše. Tato opatření jsou nákladná, jelikož je nutné odškodnit původní výrobce za nemožnost dodávky energie do sítě, a zároveň zaplatit za vyrobenou elektřinu na místo nich nasazovaných zdrojů."

Dalším faktem je, že to je statistika za rok 2021, tedy ani v nejmenším nemůže souviset se současnou energetickou krizí vyvolanou válkou na Ukrajině.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 09:24 Reaguje na Jaroslav Studnička
Právě v roce 21 Putin zaútočil, podívejte se na cenu plynu, ten graf plynu je všude.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.10.2022 09:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, klidně pokračujte ve svých demagogiích.

V mém příspěvku výše to máte vytažené z článku, stejně tak si to v článku můžete klidně 10x přečíst.

Odpovědět
EN

Emil Novák

16.10.2022 11:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale motáte, Hanzle, řeč je o energetické krizi a s tou redispečink vůbec nesouvisí. Článek jste vůbec nepochopil, ty miliardy nezaplatili za oživování odstavovaných uhelek ale za redispečink obnovitelných zdrojů, které by rády vyráběly ale jejich výkon není jak přenést ke spotřebitelům, proto se musí OZE odškodnit za nevýrobu a zaplatit k tomu určeným disponibilním zdrojům v jiné části Německa, aby ten chybějící výkon nahradily. To se dělo před energetickou krizí a děje se to i v ní, čím více OZE na severu Německa, tím se to musí dít ve větší míře.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 09:29 Reaguje na Emil Novák
Takže tvrdíte, že Německo má problémy v nevyváženosti zdrojů a odběratelů a tím problém v přenosové soustavě.
To je samozřejmě možné, tak gigantické přebudovávání celé energetiky v tak krátkém čase samozřejmě tyhle problémy zcela logicky přináší. A do toho ta Putinova válka. Ala já za to fakt nemožu (zcela vyjímečně).
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.10.2022 11:57 Reaguje na Pavel Hanzl
V jakém krátkém čase? Vždyť už tu energetiku přebudovávají 22 let a pořád je největším zdrojem uhlí! Za tu dobu Francie přebudovala energetiku celou úplně bez problémů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 13:06 Reaguje na Emil Novák
Grýndýl je starý snad 3 roky a Frantíci postavili všechny jaderky za 22 let? určitě?
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.10.2022 13:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč do toho motáte Greendeal? Němci zahájili svoji Energiewende v roce 2000, takže to je 22 let.
Francouzi postavili za 22 let všechny současné jaderky až na ty čtyři poslední, a i bez nich mají krásný nízkoemisní mix, o jakém se Německu ani nezdá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 07:56 Reaguje na Emil Novák
Motáme se pořád dokola kolem jediné věci, kterou nikdo nerozporuje samozřejmě ani já ne. Němčouři zdupali odchod od jádra, nebýt toho, Putinův útok by měl poloviční razanci.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 07:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Cože? Přečtěte si o čem byla řeč, vy "nikdo nerozporuje"!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 10:37 Reaguje na Emil Novák
Tak kdo to rozporuje?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.10.2022 13:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy zase perlíte, to je blábol za blábolem...😀
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 17:16 Reaguje na Jaroslav Studnička
Áje, už jede jen cluster C23, čili nic.
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

17.10.2022 14:00 Reaguje na Pavel Hanzl
A proč mají energetiku postavenou na Ruském plynu když to byla bezpečnostní hrozba? Jádro z Ruska bylo ihned zamítnuto, ale plyn ne? To mě hlava nebere. Jako celá koncepce snižování emisi stavěním paralelních energetických soustav. Jednu bez emisní a druhou fosilní (závislou na Ruském plynu).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 17:34 Reaguje na Oldřich Vašíček
Nikdo nemá energetiku postavenou na ruském plynu, Němčouři brali od nich asi 40%. Kolik to dělá v celém mixu ví určitě pan Novák,já bych to odhadl kolem 10%.
Plyn se dá koupit jinde (jak je dnes vidět), ovšem jaderné palivo je úplně jiný kafe.
Doufám, že to, co došlo k nám naposled do Dukovan, experti extra pečlivě prověřují. Energetika je přece zbraň, říkal Puťka a my jsme nepřítel, kterému slíbil vyrazit zuby.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

17.10.2022 17:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, vzhledem k tomu, kolikrát jste tu již opakoval téma vyražení zubů je to již dost podezřelé.
Vždyť vy už určitě svoje zuby nemáte, tak co se tak bojíte?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 07:52 Reaguje na Jaroslav Studnička
A to jsem si myslel, že dáte aspoň kachňála...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.10.2022 08:05 Reaguje na Pavel Hanzl
To jste se zase s něčím připomněl :-))).
Co ty vaše ostrovní a poloostrovní provozy :-)))?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 10:34 Reaguje na Jaroslav Studnička
Co je s nimi?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.10.2022 11:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Jo, vy už jste raději zapomněl :-)))
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.10.2022 18:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to zase melete, Hanzle? Jaderné palivo se snad podle vás nedá koupit jinde? Máte to v hlavě úplně pomotané. Jak snad každý kromě vás vidí, koupit takové množství plynu ze dne na den jinde je obrovský problém, celou Evropu to uvrhlo do neuvěřitelných problémů, průmysl je kvůli tomu na pokraji krachu, úplně to rozvrátilo trh s energiemi, zatímco s jaderným palivem nejsou problémy vůbec žádné! Vy jste pomatenec.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.10.2022 08:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl je zase zcela mimo jako obvykle. Ruská fosilní paliva si kupovala celá Evropa, zejména soudruzi z NDR a postavili si na nich svoji hospodářskou prosperitu a dokonce nemalou část gryndýlu.
Teď vyhlásili embargo na dovoz paliv z RF a diví se, stejně jako Hanzl, že je jim najednou ouzko a shání svetry na zimu.
Výsledkem je , že EU nakupuje cca 4x dražší plyn od USA i zemí,kde je běžné směnit manželku za velblouda. Jen tak dál a za chvíli bude z EU skanzen chudoby.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 09:30 Reaguje na Miroslav Vinkler
Samozřejmě plyn kupovala celá Evropa, to byl přece Putinův záměr, abychom získali závislost.
Žádné embargo na dovoz plynu není, to je zase čistá lež. Je na uhlí a na ropu až od prosince. Samozřejmě ten plyn začal Puťka škrtit už loni touhle dobou, dávno před nějakými sankcemi.
Samozřejmě kupujeme plyn 4x dráž, protože je ho nedostatek (polopatě: protože Putin nedodává skoro nic), ale jak se tahle krize vyřeší - tj. terminály, bude ho dost a cena půjde dolů. Což se děje už dnes.
Fakt je to tak složitý??

Vsaďte se, že to takhle proběhne a nenastane váš černý scénář, jak se z EU stane skanzen chudoby.
Vy máte prostě chyby už v základu, v axiomech a dogmnatech, na kterých to celé stavíte.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.10.2022 09:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Nikdo Evropu nenutil, aby brala plyn od Ruska.
A pokud ho brala a stala se na něm závislou ,nehledě na energetickou bezpečnost, byla to její chyba.
Cena energie dolů nepůjde, protože EU bude oškubána jako kavka, příkladem mohou být USA, spojenec nejvěrnější :-), který si na EU mastí kapsu krize nekrize.
Cestu do hrobu nám vykopali idioti s gryndýlem a Putin neudělal nic jiného, než že ty schody do sklepa hlupcům z Bruselu namydlil.

Jsem skutečně zvědav jaká bude zima, klaním se ke studenému průběhu , a pak si na jaře můžeme vykládat ,kdo měl pravdu.
Ještě že průběh počasí není závislý na Bruselu, to by už byl skutečně bláznivý kolotoč.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 10:07 Reaguje na Miroslav Vinkler
Píšu to pořád, Evropa uvěřila, že Putin není gauner a podrazník. To je celý.
Zvláštní je, že cena plynu je dnes asi 150 eur a začátkem září byla skoro 300. Co se od té doby stalo, Američani uronili slzu a dali nám to levněji? A už nás neškubou jako kavky?
Nikoliv.
Holanďani zprovoznili LNG terminál s kapacitou 8 mld. kubíků ročně.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.10.2022 10:19 Reaguje na Pavel Hanzl
V EU se ročně spotřebuje asi 500 miliard kubíků plynu ročně a cena plynu klesla z 300 na 150 proto, že "Holanďani zprovoznili LNG terminál s kapacitou 8 mld. kubíků ročně." Logika level Hanzl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 10:46 Reaguje na Emil Novák
Jistě. Je to cena závěrné elektrárny - plynu, které určují cenu.
Znáte jiný důvod?
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.10.2022 11:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Tvrdil jste že cena plynu klesla o polovinu kvůli spuštění terminálu, který zajišťuje 1,6 % spotřeby plynu v EU, tak do toho laskavě nemotejte závěrné elektrárny!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 14:36 Reaguje na Emil Novák
Kolik dodává do systému závěrná elektrárna, která stanovuje cenu?
Kolik to je v celkové spotřebě celé Eu za celý rok, jak to počítáte vy?
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.10.2022 14:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Vůbec to nesouvisí s vaším tvrzením, že cena plynu klesla o polovinu kvůli spuštění terminálu, který zajišťuje 1,6 % spotřeby plynu v EU. Jen obvyklá snaha odvést řeč od nesmyslu, který jste vyplodil, někam jinam.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 14:51 Reaguje na Emil Novák
Přece to tvrdíte vy. Plyn se kupuje na base load na přímé smlouvy a na spotovou burzu jde minimum. A ten pokles je právě na ní a tam to asi něco fakt udělá. Jaký jiný důvod to může být? Puťka nám to zarazil celý, mělo by to spíš vystřelit nahoru. Kšeftaři tvrdí, že v zime půjde cena pod 100 eur, pokud se zprovozní další dva terminály. Tak čím to teda je?
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.10.2022 15:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to zase melete? Kde jsem tvrdil že se plyn kupuje na baseload? To je úplný nesmysl, nic takového jsem nepsal. Mluvíte úplně z cesty.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 09:31 Reaguje na Emil Novák
Dobře, termín je špatný. Plyn se kupuje na dlouhodobé i jiné smlouvy a na burzu ho jde tak málo, že jediný terminál jeho cenu ovlivní.
Napište jiný důvod, proč šla cena tak výrazně dolů.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.10.2022 12:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Na to jste zase přišel jak, že "plyn se kupuje na dlouhodobé i jiné smlouvy a na burzu ho jde tak málo, že jediný terminál jeho cenu ovlivní"? Pořád dokola jen vaše ničím nepodložené dojmy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 13:04 Reaguje na Emil Novák
Rusi zablokovali plyn Evropě kromě TurkStreamu úplně, začíná zima a cena plynu klesla o 100 eur.
Jak je to možný? Čím to je?
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.10.2022 13:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, já se ptal první, takže neodpovídejte otázkou a odpovězte, jak jste přišel na to, že "plyn se kupuje na dlouhodobé i jiné smlouvy a na burzu ho jde tak málo, že jediný terminál jeho cenu ovlivní"! Zase vaše dojmy jako obvykle?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 17:36 Reaguje na Emil Novák
Já jsem to odhadl a určitě dobře.
Ale vy jste neodpověděl na otázku, jaký jiný vliv srazil cenu plynu tak razantně dolů.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.10.2022 18:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže jako obvykle nic než vlastní dojmy nemáte, ještě loni jste tvrdil, že plyn kupujeme na burze v Rotterdamu, a teď se tu podle vás najednou z ničeho nic urodily "dlouhodobé i jiné smlouvy a na burzu ho jde tak málo"...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 07:50 Reaguje na Emil Novák
Přestaňte plácat a napište, PROČ šla ceny plynu tak dramaticky dolů, když Rus to zablokoval celý a začíná zima.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 07:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Vrchní plácalista Ekolistu vyzývá "přestaňte plácat". Vy přestaňte plácat, Hanzle!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 10:33 Reaguje na Emil Novák
Napište, proč ta cena šla tak výrazně dolů.
Vy se stavíte mrtvým broukem jak Studnička, to je jeho parketa.
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 10:40 Reaguje na Pavel Hanzl
UTFG!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 13:20 Reaguje na Emil Novák
Kličkujete jak zajíc na honu, ale už se vám pletou packy...
Odpovědět
EN

Emil Novák

18.10.2022 13:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Nejsem automat na odpovědi na vaše přiblbé dotazy, Hanzle, zvlášť ne když se chováte jako pako.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

18.10.2022 11:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, každou kokotinu, kterou gramotný člověk pochopí zcela bez problémů, vám 100x opakovat nebudu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2022 13:19 Reaguje na Jaroslav Studnička
proč ta cena šla tak silně dolů?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 10:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy se klaníte před Bohem Zmaru a přejete Evropě to nejhorší, to píšete furt.
Odpovědět

Milan Šálek

16.10.2022 09:32
Pane Blažku, děkuji za Váš příspěvek, Kéž by bylo co nejvíce takových lidí jako Vy se zdravým kritickým myšlením!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.10.2022 11:08
Vloni 15. února 2021, došlo zatím k historicky nejvyššímu zatížení české elektrizační přenosové soustavy, kdy toho mrazivého dne před devátou hodinou ranní dosahovalo celkové zatížení v české síti 12.292 MW!

K blackoutu, tedy celoplošné tmě a zimě v celé ČR, toho dne NEDOŠLO JENOM DÍKY TOMU, že v ten okamžik české a moravské elektrárny dodávaly do sítě: 5.100 MW elektrárny uhelné, 3.500 MW elektrárny jaderné, 1.500 MW elektrárny na zemní plyn, 1.100 MW elektrárny vodní, zatímco všechny české a moravské solární, biomasové, větrné a jiné tzv. obnovitelné zdroje se na vykrytí tohoto extrémního zatížení podílely pouhými 600 MW, tedy ani ne desetinou!

Jsem však klidný, Hanzl postaví před zimou na zahradě větrák a v době nouze to roztočí tak, že elektřiny bude pro všechny dost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2022 14:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy jste skutečný komik, to není možný.
Sám píšete, že visíme na fosilu a měli jsme skoro blackout.
OZE dodaly sotva desetinu. Proč? Bo výkon OZE v naší soustavě dává asi tu desetinu. Tak čemu se čemu?

Mám uhelnou elektrárnu a na střeše JEDEN fv panel. Z nějakého důvodu se uhlák přetíží, vypadne a sviňa panel to nezachrání, protože nedělá, lemra líná, ani desetinu, co ten uhlák!! Harapak, vyhodit panel!!! Typicky vinklerovská logika ďa cyp.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.10.2022 21:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdy jste si naposled dělal IQ test ? To už je asi hodně dlouho, doporučuji alespoň nějaký základní , na webu jich naleznete plno. Výsledek testu psát ani nemusíte, abyste se nestal terčem uštěpačných poznámek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2022 09:34 Reaguje na Miroslav Vinkler
Běžně dosahuji 256 bodů, ale když mě tu zdupou ropáci, klesne mi to na 252.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.10.2022 14:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Vyřiďte ošetřujícímu personálu, že víkendový experiment s vaší medikací fakt nezabral, bo co do téhle diskuze píšete za kraviny, to je i na vás docela síla.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist