Petr Blažek: Současná zelená politika nemá stanoveny priority
Tito lidé sice tvrdí, že zachraňují planetu na základě vědeckých zpráv o klimatické změně, ale už vůbec se neobtěžují si nechat udělat studie o dopadu a účinnosti změn, které nařizují. Více jak 20 let vymýšlejí, jak dusit spalovací motory, aby neprodukovaly oxidy dusíku. Většina těchto zařízení nejenže prodražuje jejich výrobu, ale i zvětšuje jejich spotřebu, tím pádem vyšší CO2. A pak se dozvíte, že asi 15 největších lodí světa vyprodukuje stejné oxidy jako všechna auta na světě.
Dál to nebude lepší. Předhánějí se v tom, kdo dříve zakáže spalovací motory, přičemž vůbec neznají, jak to bude ve stavebnictví nebo zemědělství. Oni vůbec neví, že například takový kombajn za den spotřebuje více nafty než 100 osobních aut. Na to, aby mohl fungovat na baterie, by si sebou musel táhnout asi 15 tunový vlek, přičemž polovina spotřeby by padla na valivý odpor, o utužení půdy radši ani nemluvit... A jelikož máme na dvoře čtyři takové kousky a ještě čtyři podobně žravé traktory, tak bychom na noc potřebovali elektrickou přípojku jak malé město a to ještě na několika střediscích, neboť se s technikou průběžně přemisťujete a elektřinu si na rozdíl od nafty v cisterně na pole nedovezete.
V rámci zelené hysterie rozhazují peníze bez určení priorit a tak se ve většině případů začíná od konce. Místo, abychom nejdříve řešily zdroje, tak zvyšujeme uměle spotřebu. Každý nový elektromobil, dokonce i každé tepelné čerpadlo, je další článek, který prodlouží život uhelných elektráren. Je potřeba nejdříve zabezpečit nízkoemisní zdroje a to rozhodně není plyn nebo biomasa. Je potřeba diverzifikovat do budoucna zdroje energií tak, aby se veškerá energie nepřenášela po drátech. To, co nyní zažíváme, jak se všechno snaží udělat na elektřinu, dělá naši společnost hrozně zranitelnou.
Sice naši zelení spoluobčané tvrdí, že když budete mít na střeše elektropanely, tak se vás nic netýká. Jenže pohromy nechodí za krásných slunečných a lehce větrných dnů. Bohužel, je můžete očekávat za zimních mrazivých a hodně větrných sněhových bouří. Za těchto podmínek OZE prakticky nefunguje a první, co při přírodních katastrofách, ať už to jsou vichřice, zemětřesení, záplavy nebo ohně, vypadává, je elektřina. My potřebujeme dál paralelní toky energií, něco jako je umělá ropa nebo plyn. Ale bohužel, o tom vůbec není slyšet, nejvíce se bojím, až nějaký chytrák vymyslí sanitku nebo hasičské auto na elektřinu.
Energetická bilance státu (unie) by měla být velice snadno spočítatelná. Z hlediska statistik je velice podrobně známá spotřeba i časový rámec spotřeby. Na základě těchto údajů lze relativně snadno navrhnout strukturu pevných tvrdých zdrojů, které nepodléhají přírodním vlivům, a OZE, které ovšem musí být náležitě (až pětinásobně) předimenzováno, aby se dokázalo vyrovnat s výkyvy počasí. Každý sedlák vám potvrdí, že jedno a to samé pole vám jeden rok dá úrodu osm tun pšenice po hektaru a jindy nedá ani dvě tuny. Jak se říká, pánu bohu neporučíme.
A stejně tak se musí počítat s výkyvy elektřiny z OZE. Zatímco pšenici dovezeme třeba z Austrálie, s elektřinou to tak snadné není. Ostatně, dnešní dny nám to velice názorně deklarují. Ačkoliv celkový výkon OZE v Evropě nedělá ani 30 %, tak stačí, aby pár dní nefoukalo, a je zaděláno na problém.
Teprve, když splníme tento první krok, můžeme pokračovat a začít z přebytků vyrábět syntetická paliva a vodík. A až poté můžeme začít mluvit o konci spalovacích motorů na ropné produkty. Jestliže se to snažíme dělat naopak, nejenže zlikvidujeme veškerý průmysl, ale určitě se dostaneme do katastrofických situací, kdy nebude dostatek energie ani na základní životní funkce státu.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (97)
Miroslav Vinkler
16.10.2021 08:45A těch bruselských přímo na kvadrát.
Dobrá otázka zní, jak z toho ven.
Pavel Hanzl
17.10.2021 08:36 Reaguje na Miroslav VinklerPouze úplný pitomec (nevím, proč se povyšuje na sedláka), může kdákat takový pitomosti, protože absolutně netuší o kom vlastně píše, natož aby tušil jeho znalosti.
Pane Vinklere, já vidím odtrženost pouze u vás, to je školením z Kremlu.
Poslední volby celkem hezky řekly, jak to s tou odtržeností je....
Karel Ploranský
17.10.2021 23:30 Reaguje na Pavel HanzlMyslím že typickým příkladem toho, jak někdo neví o kom (a hlavně o ČEM) píše, jste vy.
Aby nebyla mýlka, já nejsem zásadním odpůrcem OZE. V úterý to bude týden, co m mi dokončili montáž FVE. A právě proto - opakuji PRÁVĚ PROTO - vím, že mi nikdy nemůže zajistit ani zdání soběstačnosti. A také jsem si vědom toho, že dosažení rozumné doba návratnosti té investice je navzdory dotaci, která je prakticky polovinou ceny, je velmi nejisté. Naději zvyšuje růst ceny silové elektřiny, snižuje ji riziko poruchy některých komponent až po uplynutí záruky na ně.
Prostě OZE nejsou - a ani v dohledné době nebudou - tím, za co je považujete.
Pan Blažek na to jde selským rozumem a ten se opět osvědčil. Má prostě pravdu. Ať se vám to líbí, nebo ne.
Pane Blažku, za Váš příspěvek Vám děkuji.
Pavel Hanzl
18.10.2021 07:37 Reaguje na Karel PloranskýPan Blažek v článku přece popisuje jen zcela evidentní a 200x omleté skutečnosti, pouze tvrdí, že odborníci to neví. Za to ho kritizuji.
Svatá Prostoto
18.10.2021 15:20 Reaguje na Pavel HanzlObčas to dělá každý z nás, někde to na místě je, někde není a vždy je to subjektivní.
Ale zkoušet to takto okecávat ...
Pavel Hanzl
18.10.2021 16:10 Reaguje na Svatá Prostoto" Tito lidé vůbec netuší souvislosti a myslí si, že když nějakou věc zakážou nebo přikážou, tak je to vyřešeno."
"Tito lidé sice tvrdí, že zachraňují planetu na základě vědeckých zpráv o klimatické změně, ale už vůbec se neobtěžují si nechat udělat studie o dopadu a účinnosti změn, které nařizují."
A další sérii perel, tak prostě pitomec JE, sorry jako.
Jako kdyby tvrdil, že třeba výrobci automobilů netuší, že je nutno do auta nalít benzín, takže bez něho to nejede.
Svatá Prostoto
19.10.2021 11:44 Reaguje na Pavel HanzlTak to prostě je.
Pavel Hanzl
19.10.2021 15:37 Reaguje na Svatá ProstotoMichal Konečný
19.10.2021 12:49 Reaguje na Pavel HanzlPan Vinkler se prostě provinil proti vašemu náboženství a to se neodpouští.
Peter Banas
16.10.2021 10:07Nezapomněli naši vědci na emise kapalné a pevné?
Kapalné emise mám zejména na mysli.
Mi jako lidstvo den co den vypouštíme i kapalné emise.
Nejhorší na oněch kapalných emisích je skutečnost, že navíc jsme pro tyto emise společně po celé planetě vybudovali systém potrubí, které neomylně veškerou odpadní vodu obohacenou o tyto emise doručí do řek řeky se postarají o doručení obvykle do oceánu.
Tyto kapalné emise obsahují prvky stejně jako plynné obsahují různé koncentrace různých prvků. Většina prvků obsažených v plynných emisích je součástí koloběhu kupříkladu nebýt uhlíku není biomasy.
Emise kapalného charakteru obsahují některé prvky které jsou schopné v oceánu za určitých podmínek ,,tj. teplota a tlak" krystaly. Bohužel jak většina z vás ví již ze základní školy například sůl Na Cl ve vodě musí dosáhnout obrovské koncentrace aby byla schopná přejít z kapalného stavu do pevného. A nyní sloučenina jakou je kupříkladu voda je taktéž náchylná na drobné změny koncentrací minerálů. Čím více minerálních látek se v ní nachází tím hůře přechází z kapalného do pevného stavu. 80% minerálních látek emitovaných člověkem pochází z těžby povrchové či podpovrchové na pevnině.Tyto látky jejich využitím změníme jejich konzistenci z pevného skupenství na kapalné, gravitace neomylně zabezpečí přesun těchto hmot do nejnižšího místa což je obvykle oceán. A tam kde to neobvykle není oceán je to nejmarkantnější jako hezký příklad je Mrtvé moře kam směřuje řeka Jordán sebou nesoucí tyto emise, které stejně jako v oceánu zvyšují svoji koncetraci, která je v případě mrtvého moře již tak vysoká že v letním období kdy je hladina velmi přehřátá a vlimem odparu Při hladině je tak vysoká koncetrace solí že vznikají krystalky, jejichž hmotnost je přiměje sestoupit do nižších vrstev kde se opět rozpustí. Další přiklad tohoto schematu je nepřírodního charakteru ale vznikl lidskou chybou, nic to nemění na faktu, že jako důkaz pro mé tvrzení je to ideální. Jedná se o místo na území spojených státu salten city. Původně sladkovodní jezero vzniklo nedopatřením a tehdy by yni nikoho nenapadlo jak se jeho stav dramaticky za velmi krátkou dobu změní natolik , že dnes je to téměř neobyvatelné místo. Co je to oceán přesně tak jako mrtvé moře Salten city jedná se o bezodtoký rezervoár vody který díky zvyšující se koncentraci minerálů doznává jistých změn ve schopnosti tvořit krystalickou mřížku tj. přecházet do pevného skupenství. Čím je méně ledu tím více dochází k absorbci infračerveného záření tj. zvyšuje se teplota oceánu který pokrývá více než 3/4 plochy naší planety a je především tím kdo ovlivňuje globální klima. Jsme to my lidé kteří urychlili proces, který by bez nás nastal za miliony let. Miliardy tun minerálních látek ročně, končí svoji pouť v oceánu. Takže se ní co divit že mizí polární led a zvyšuje se globální teplota ruku v ruce s touto skutečností je zde velmi zavádějící skutečnost, že díky globálnímu oteplování tají i ledovce pevniské bohužel pro nás to je špatná zpráva jelikož nyní tato voda z pevnniských ledovců lehce snižuje onu koncetraci minerálů v oceánu, až tyto ledovce nebudou nebude tu nic co by toto ředění suplovalo a v tento moment nastane skutečně prudký nárůst teplot které z většiny povrchu naší planety udělají neobyvatelnou zónu.
Mé teorii se spousta lidí vysmívá budiž poslužte si ale CO2 není viník našich společných potíží s globální teplotou.
Někdy si připadám jako kdyby došlo k posunutí času a já křičím přece se točí. Není to tak dlouho když právě vědci přišli s důkazy o prospěšnosti kouření jelikož je zmátla taková blbost jako je pouhá statistika. Ano staisticky se kouřící lidé v dřívějších dobách dožívali vyššího věku.
Jenže bylo to tím, že ten kdo měl peníze na tabák měl také peníze na lepší lékařskou péči, kvelitnější vyváženější stravu a díky tomu že nemusel dřít těžce nebyl takový člověk vystaven rizikům jako ostatní lidé.
Jiří Svoboda
16.10.2021 10:45 Reaguje na Peter BanasTím nechci tvrdit, že ty další aspekty ochrany planety nepopisujete, byť zbytečně dlouze a nešikovně, správně. Jiný problém je, jak to, co popisujete, řešit.
Miroslav Vinkler
16.10.2021 11:52 Reaguje na Peter BanasVe V.B. již zkrachovalo 12 firem prodejců energií, na Slovensku nejméně tři, v ČR zatím dvě. A za nimi milióny domácností, které byly doslova předhozeny hyenám.
Stav ve kterém se evropská energetika nyní nachází lze označit pouze jako chaos.
Vysloveně systémové selhání, před kterým drahnou dobu varovali odborníci z branže.
Abych nebyl osočován z nesmyslů , zde je výrok bývalého šéfa ČEZu a vládního zmocněnce pro jádro ,pana Míla:
"Při bližším pohledu však zjistíme, že dnešní stav vychází z přístupu národních vlád v EU po roce 2014. Ty společně s Evropskou komisí neřeší při svých snahách ovlivňovat energetický trh cenu výsledného produktu, elektrické energie, plynu a tepla pro konečného spotřebitele....Jsou zcela ignorovány připomínky a názory odborníků, fyzikální zákony i přírodní podmínky jednotlivých zemí."
A to šílenec France Timmermans ,mpř. EK tvrdí, že "jde o detaily" a "masové nasazení dalších zástupů OZE vše vyřeší."
Není to blb ? Správná odpověď zní :Je!
Petr Eko
17.10.2021 11:15 Reaguje na Miroslav VinklerPořád připomínám - "Co se jednomu jeví jako chyba v řízení, je pro druhého ZÁMĚR"..
A záměr je jasný - zničit průmyslový potenciál Evropy (snad jen té Západní), aby nebyla konkurencí pro jinou zemi.
Když toto pochopíte, vše od sebe zapadne a nic Vás už v tomto směru nepřekvapí, Green Dead je jasný směr.
Michal Konečný
19.10.2021 12:56 Reaguje na Petr EkoPavel Hanzl
17.10.2021 16:34 Reaguje na Miroslav Vinklerhttps://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/posledni-letosni-aukce-onshore-vetrne-elektrarny-nemecku-se-zaplnila-ceny-mirne-poklesly
Emil Novák
17.10.2021 19:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.10.2021 20:21 Reaguje na Emil NovákKulový a ještě s přehazovačkou.
Jaroslav Studnička
17.10.2021 20:29 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.10.2021 20:45 Reaguje na Jaroslav Studničkakarel krasensky
16.10.2021 10:34 Reaguje na karel krasenskyVáclav Kain
16.10.2021 13:01Jarek Schindler
16.10.2021 13:45Karel Zvářal
16.10.2021 15:01Jiří Svoboda
16.10.2021 16:55Nejsou mi ale jasné tyto dvě věty:
"Je potřeba diverzifikovat do budoucna zdroje energií tak, aby se veškerá energie nepřenášela po drátech."
"Na základě těchto údajů lze relativně snadno navrhnout strukturu pevných tvrdých zdrojů, které nepodléhají přírodním vlivům..."
Třeba někdo chápe a vysvětlí.
Jaroslav Řezáč
16.10.2021 19:24 Reaguje na Jiří Svobodatvrdé zdroje na bázi zásobníků, jako je třeba dnes zemní plyn, tepelných čerpadel či ve větším jaderný kotel...podstatou věci je zkrácení dopravy el. energie po drátech, protože odporem se ztrácí až 30% dopravované elektřiny...proto má smysl diverzifikace zdrojů a ne jeho kumulování v podobě Temelínů a Dukovanů...
Jaroslav Řezáč
17.10.2021 19:21 Reaguje naPetr Blažek
16.10.2021 23:58 Reaguje na Jiří Svobodaad 2 Jako tvrdé zdroje bych viděl v první řadě JE a v další řadě v budoucnosti nějaké druhy tepelných elektráren buď na vodík nebo syntetické palivo, které bude vyráběno z OZE v době přebytku a uskladňováno v dlouhodobých zásobnících. Ovšem aby se vyrobilo takové množství aby to pokrylo dopravu a ještě zbylo na tyto zásoby, to je hudba hodně daleké budoucnosti. To jsou reálnější ta JE.
Petr Blažek
17.10.2021 00:00 Reaguje na Petr Blažeksmějící se bestie
17.10.2021 07:05 Reaguje naUž aby to bylo ! ! !
Petr Pekařík
17.10.2021 11:08 Reaguje na smějící se bestievaber
17.10.2021 09:05 Reaguje napřesto může kšeftovat s elektřinou skoro každý jak s rohlíky, to rozhodli politici
všichni ignorují, že v JE je možné mít zásoby paliva na rok i déle , což u jiných zdrojů nelze
Viktor Šedivý
17.10.2021 20:58 Reaguje na vabervaber
19.10.2021 09:27 Reaguje na Viktor Šedivýkdyž dojde ke kolapsu budete muset zredukovat svoje potřeby na absolutní minimum a to je nažrat se a přežít, to bude mít absolutní přednost , nějaké mytí ,čerpací stanice, pravidla společnosti a.j, půjdou stranou
Jiří Svoboda
17.10.2021 09:44 Reaguje na Petr BlažekAd 1 - vaše vyjádření bylo dvojsmyslné: a) žádná energie po drátech, b) ne všechna energie po drátech. b) je správně a tak tomu dnes i je.
Významnou prioritou el. sítě by měla být maximalilizace její robustnosti a pak jsou investice do jejího lokálního zálohování na milionech místech neobhajitelnou investicí. Spíše bych tedy doporučoval investice do robustnosti a náhrady za škody způsobenými výpadky provozovateli sítě - motivace k investicím do robustnosti. Spolu s dostatečným v čase rostoucím zdaněním ceny fosilního uhlíku v dotacemi nezdeformovaném tržním prostředí to vytvoří ekonomický tlak na vznik stabilní bezemisní elektroenergetiky. Chce to provádět tento stabilní přiměřený ekonomický tlak s daným střednědobým výhledem a neprovádět žádné hurá akce typu Green Deal nebo šachování s emisními povolemkami.
Karel Ploranský
17.10.2021 23:43 Reaguje na Jiří SvobodaTi kdo vidí v OZE řešení a spásu, evidentně nevědí, co to obnáší, to vynucené posílení sítě zajistit, jak obří investice si to vyžádá a také že to je úkol na dlouhé roky.
Michal
16.10.2021 19:10Jaroslav Řezáč
16.10.2021 19:26 Reaguje na MichalPavel Hanzl
17.10.2021 08:45 Reaguje na MichalTohle by chtělo dokázat, dejte mi nějaký odkaz. Pokud vím, tak je to totální pitomost.
Michal Konečný
19.10.2021 16:35 Reaguje na Pavel HanzlAle vy máte nějaký PROKAZATELNÝ DŮKAZ, jaký je procentní podíl člověka na oteplování planety?
Nebo jen obvyklé "Většina vědců tvrdí, že..."
Břetislav Machaček
16.10.2021 19:27co chybí mnoha politikům, aktivistům a bohužel i některým vědcům, kteří
se příliš zahleděli do vizí odtržených od praxe. Lidstvo už šlo cestou mnoha slepých uliček, ale nikdy to nebyla tato dálnice odnikud nikam. Realitu mocní tohoto světa buď přehlížejí z neznalosti, nezájmu a nebo záměrně. Taková záměrně rozpoutaná krize je pro některé zlatým dolem,
ale pro jiné hrobem, ze kterého se už nedostanou. Mnoho aktivistů se
možná bude divit, až i je smete jimi propagovaná zelená politika,
protože nejhůře dopadnou ti, kteří nebudou mít čím platit základní
lidské potřeby. Za rady a protesty si chleba, ani energii nekoupí.
Pavel Hanzl
17.10.2021 08:44 Reaguje na Břetislav MachačekTen nešťastník jednak neví, o kom vůbec píše, natož aby znal jejich erudici. Klasický demagogický blábol.
Jiří Svoboda
17.10.2021 09:52 Reaguje na Pavel HanzlVáclav Hajduček
17.10.2021 00:29Miroslav Vinkler
17.10.2021 05:31 Reaguje na Václav HajdučekJe jím Václav Cílek , český geolog, spisovatel a popularizátor vědy. Ale na rozdíl od psychopatů se nedere do politiky a zůstává svým.
Pavel Hanzl
17.10.2021 08:39 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
17.10.2021 11:52 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.10.2021 15:49 Reaguje na Jiří SvobodaViktor Šedivý
17.10.2021 21:01 Reaguje na Pavel Hanzlsmějící se bestie
17.10.2021 07:09 Reaguje na Václav HajdučekBohužel, tak jsme to v té demokracii dopracovali.
Jiří Svoboda
17.10.2021 10:03 Reaguje na Václav HajdučekK tomuto jsem se již vyjádřil výše. Nepovažuji za správné rezignovat na spolehlivost centrální sítě a flikovat to hodně složitým budováním záložních sítí lokálního charakteru. To je něco, jako bychom chtěli nahradit sociální roli státu plošnou sítí nadací.
Pavel Hanzl
17.10.2021 08:32Prohlásit, že tihle lidé neznají přírodní zákony, ani nic jiného, může jen totální pitomec.
Pavel Hanzl
17.10.2021 08:49Tenhle supervzdělaný jedinec v energetice, sám se označující jako "sedlák" (což je už samo urážka sedláků) tu všem vysvětluje, jak světoví odborníci v celé problematice energietiky i klimatologie jsou úplně blbí a nevzdělaní. Co je to proboha za vola???
vaber
17.10.2021 09:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.10.2021 11:20 Reaguje na vabervaber
17.10.2021 19:03 Reaguje na Pavel Hanzlurážet a nadávat, tomu se vyhýbám, je to známka primitivizmu
Karel Ploranský
17.10.2021 23:51 Reaguje na Pavel HanzlVy soustavně popíráte a zlehčujete každou námitku, kterou proti vašim iluzím o OZE, o baterkách (tam už jste polevil), o vodíku atd., což vše prohlašujete za jasné a už skvěle vyřešené, uplatní odborníci z oboru. Lidé. kteří to znají nejen teoreticky, nýbrž i z praxe, často mnohaleté.
Pavel Hanzl
18.10.2021 07:46 Reaguje na Karel PloranskýSvatá Prostoto
19.10.2021 11:47 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
17.10.2021 09:51 Reaguje na Pavel Hanzljiným názorům, než jsou ty vaše. Vás taky nikdo netituluje tak, jak
by jste zasluhoval, ale vy ty zábrany nemáte. Lidé vašeho ražení
jsou neštěstím každé společnosti a máte štěstí, že se schováváte
za klávesnicí PC a nediskutujete s lidmi naživo. Pán na rozdíl
od vás nepapouškuje cizí myšlenky včetně těch zcestných, ale sám
logicky dává do souvislostí příčiny i následky, které snílci
neberou v potaz. Zkuste mu odpovědět na to, čím budou poháněny
kombajny, traktory, bagry, buldozery, většina nákladních aut,
lodí, lokomotiv, letadel, mobilních elektrocentrál atd. Napište
že soláry a větrníky a hodnocení mi cenzor smaže, což vám ne!
Aktivisté řeší osobní auta jako vrchol pyramidy, ale tu jde o
tu základnu, která potřebuje jiný pohon než ty osobní auta.
Přitom ta základna je největším spotřebitelem fosilních paliv
a dlouho bude, pokud se snílci nevrátí k lopatě, motyce a
zvířecím potahům.
Pavel Hanzl
17.10.2021 11:47 Reaguje na Břetislav MachačekNázory pana Blažka jsou naprosto standardně ropácké a čtu je tu stále dokola. Ale to mi nevadí.
Vývoj nových technologií běží velmi rychle dopředu (to dělají ti hloupí a od života odtržení absolventi hunanitních věd) a v současnosti se rozjíždí pohony bateriové (pro lehkou zátěž) a vodíkové. A právě syntetické palivo je děláno pro dýzlové motory i pro palivové články.
A vodík se dá poměrně jednoduše vyrábět i ve velkém z OZE všeho typu. Uhlík je dodáván jako biouhlík všemožného typu nebo CO2 odchytávané ze vzduchu.
Vývoj ropáci prostě nezastaví, jen můžou pořád prudit.
Karel Ploranský
17.10.2021 23:53 Reaguje na Pavel HanzlKdo může být vvětším ropákem a člověkem méně spjatým s přírodou, než sedlák, že?
Vy jste fakt komik.
Pavel Hanzl
18.10.2021 07:48 Reaguje na Karel PloranskýPrůmyslové zemědělství patří mezi netvrdší devastátory přírody nejen u nás.
Jarka O.
18.10.2021 09:18 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.10.2021 16:20 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
19.10.2021 08:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.10.2021 12:01 Reaguje na Jarka O.Petr Pekařík
17.10.2021 11:11 Reaguje na Pavel HanzlTou Grétou , co nemá ani výuční list a asi cca plzeňským způsobem získané základní vzdělání ?
Pavel Hanzl
17.10.2021 11:24 Reaguje na Petr PekaříkKarel Zvářal
17.10.2021 12:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.10.2021 16:02 Reaguje na Karel ZvářalKrize přejde a energie půjdou dolů, ale na původní úroveň asi ne.
Proto je velmi dobrá zpráva, že Němčouři vydražili další VE parky s výkonem větším než blok Temelína za así 50 eur.
Tudy cesat vede, píšu to pořád.
Navíc JE považují všichni (už se to láme i v Němcku) za stabilní a čistou elektřinu.
Pavel Hanzl
17.10.2021 16:03 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
17.10.2021 20:31 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.10.2021 20:43 Reaguje na Jaroslav StudničkaA všechny dřívější ceny platín taky.
Tak proč tak děsivě vyletěla cena elektřiny??
Emil Novák
17.10.2021 22:33 Reaguje na Pavel HanzlPokud by tedy např. právě teď vyráběla elektřinu větrná elektrárna s vysoutěženou cenou 50 €/MWh, dostala by aktuální tržní cenu 238 €/MWh a nikoliv těch vysoutěžených 50.
Svatá Prostoto
18.10.2021 15:29 Reaguje na Emil NovákJe to nevděčná a nikdy nekončící dřina, ty Hanzlovy bláboly uvádět na pravou míru, ale je fajn, když se toho vždy někdo ujme, a navíc věcným a fundovaným způsobem.
S Hanzlem je to jako s tím okřídleným úslovím o blbosti ... nikdy nad ní nelze definitivně zvítězit, ale vždy je potřeba s ní bojovat.
Klikou je, že ač panu Hanzlovi přeji ještě řadu let ve zdraví, zcela vážně a upřímně, na rozdíl od blbosti on, stejně jako my ostatní, není věčný:-).
Pavel Hanzl
18.10.2021 16:22 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
18.10.2021 16:37 Reaguje na Pavel HanzlTechnology specific tenders, only PV projects can apply (there are special combined wind and PV auctions also, but they are out of the scope of this work).
The support is a one-sided floating premium (participants bid price level (a strike price), if market prices are lower, they are compensated and if higher they can keep the total income)."
https://www.mdpi.com/1996-1073/14/2/516/htm
Tak si to laskavě už konečně zapamatujte a přestaňte tu šířit nesmysly.
U inovativních aukcí ta tržní prémie není plovoucí ale pevná, ale o těch řeč nebyla, tak je do toho nezatahujte.
Jaroslav Studnička
18.10.2021 08:15 Reaguje na Pavel HanzlJá doplním.
Vychloubáte se zde tím, že tu uvádíte "přímo články (nejvíc z webu oenergetice.cz)", nicméně zásadní je také těm článkům rozumět.
To není ovšem váš případ a pak jsou vaše příspěvky demagogické, nesmyslné a mnohdy lživé.
pavel peregrin
17.10.2021 11:58 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Pavel Hanzl
17.10.2021 16:06 Reaguje na pavel peregrinPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Svatá Prostoto
18.10.2021 15:25 Reaguje na Pavel HanzlHmmm ... proč by se jako nemohl označit sedlák, když zjevně jím je:-)?
Nebo vy máte nějakou spešl Hanzlovu definici sedláka:-)?
A s tou ruskou demagogií jste už opravdu roztomilý ... kdo nesouhlasí s Hanzelem, je zaprodanec Kremlu. :-)
Vy máte krásně prostý život;-).
vaber
17.10.2021 09:25řekl bych, jen nahrabat více peněz a množit se,
panem et circenses ,pro plebs to platí už od dávnověku
Milan Šmid
17.10.2021 10:52Pozor: není to ke smíchu, ale k zamyšlení!
Jak bruselský zákaz vývozu českých pastiček do Ruska položil Rusko na kolena.
Miliony kusů pastiček na myši, vyráběných v KOVO DRUŽSTVU Olomouc, byly zařazeny do seznamu zakázaného dovozu do Ruska.
Vedle letadel sankce i na pastičky na myši.
Jistě je všichni známe, ani po letech se nezměnily.
Tedy několik cm plochého dřívka nebo i plíšku, pérko a potom jen připíchnout kousek sýra, či tvrdého chleba.
Přiběhne nebohá myška,… pérko cvakne a myška je chycena.
Díval jsem se nevěřícně na zprávy ČT 24, kde nešťastný předseda tohoto družstva, divákům sdělil, že na vývoz pastiček do Ruska, se vztahují přísn
Jirka Černý
17.10.2021 19:26Miroslav Vinkler
18.10.2021 07:461) Gazprom navrhoval EU dlouhodobý kontrakt za pevnou cenu. EU odmítnuto s tím, že se pojede na spotové ceny,t.j. okamžité burzovní ceny .
Spor se dostal až k soudu, který dal za pravdu EU a byla tak nastavena volná tržní pravidla.
2) Na základě tohoto postupu EU si Gazprom sjednal dlouhodobé dodávky plynu do Asie za výhodné ceny
3) všechny svoje smluvní povinnosti ve vztahu k dodávkám do Evropy si Gazprom v době krize plní , potvrzeno samotnou EU
Závěr -- o tak citlivé a vysoce odborné věci rozhoduje parta naprostých diletantů, která si říká Evropská komise.
Tomuto spolku bláznů by bylo nejlepší dát sbohem .
Břetislav Machaček
18.10.2021 10:57 Reaguje na Miroslav VinklerTo zaháčkování je už jako suchý zip, který se dá odtrhnout často
pouze s látkou, na které je přišitý. U snědeného krámu, který je
navíc v cizích rukou, je čekání na levné zboží marné. Chyba nastala
před pár desítkami let výprodejem základní infrastruktury a taky
tím, že se často továrny kupovaly pouze proto, aby se zavřely.
Šlo o to se zbavit konkurence a to se za "symbolickou" korunu
vyplatí. Otázkou je, zda to byla pouze naivita a nebo záměr,
ale při pohledu na konta politiků z tehdejší doby, asi záměr.
Oni na tom tak jako tak vydělali a nyní je jim to ukradené. Nás
oblbli vějičkou zbohatnout taky, ale bohužel nemohou být bohatí
všichni, protože bohatnout lze pouze na úkor ostatních. A tak to
je i se státy v EU. Jedny byly, jsou a zůstanou bohaté a jiné
ještě více schudnou. Je to neokoloniální politika hry na
svobodné rozhodnutí v rámci mantinelů nastavených kolonisty.
Komu se to nelíbí, bude odstřižen od všeho a donucen prosit o
almužnu. Tady by pomohl pouze zcela jiný koncept, pro který ale
není ani vůle a ani odvaha, protože bohatí jsou i mocní a ti si
to nepřejí. Ten impuls musí přijít zevnitř jejich zemí a i to se
dá čekat, až už nebude odkud brát. K tomu už ale směřujeme,
protože i dobře zásobený krám musí mít solventní zákazníky a ti
budou brzy scházet. Drahé energie neslevní, ale budou přesměrovány
k solventním odběratelům a energetická krize je pouze předvojem
krize komplexní.
vaber
19.10.2021 09:36 Reaguje na Miroslav Vinklerkaždý kapitalista vyšroubuje cenu za jakékoliv zboží až do maxima co mu dovolí trh ,to se zřetelně ukazuje nyní ,
ovše nikdy to nepřizná a svede růst cen na někoho jiného a svést to na Rusko je politicky velice výhodné
Pavel Hanzl
19.10.2021 12:11 Reaguje na Miroslav VinklerJe zcela úžasný, většina (nebo všichni??) chtějí z něho vystoupit a pokud se o to někdo skutečně pokusí, je vojensky napaden.
Pokud bychom my vystoupili z EU, budeme jediní, kdo tam vstoupí a celý svět se bude řehtat jak stádo koní, takové blby nemjí ani v Kamerunu.....