https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ciwf-cesko-svetovy-den-bez-kleci-upozornuje-na-nalehavou-potrebu-zakazat-klecove-chovy-v-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

CIWF Česko: Světový den bez klecí upozorňuje na naléhavou potřebu zakázat klecové chovy v EU

13.10.2022
Klecový chov. Ilustrační snímek.
Klecový chov. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | OBRAZ – Obránci zvířat
Dnes, 13. října 2022 ve Světový den bez klecí, si připomínáme, jak krutý je život hospodářských zvířat uvězněných v klecích. Celoevropské hnutí apeluje na Evropskou unii, aby splnila svůj slib a tuto zastaralou praxi jednou provždy ukončila.
 
V roce 2018 zahájilo 170 organizací v čele s Compassion in World Farming (CIWF) evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové - petici, která umožňuje Evropanům navrhovat právní předpisy. Více než 300 milionů hospodářských zvířat v EU – slepic, křepelek, králíků, prasnic, telat, kachen a hus – tráví většinu nebo celý život v klecích, které jim zásadně brání ve volném pohybu a v přirozeném chování. Evropští občané jsou tímto krutým zacházením zděšeni a chtějí, aby se s ním přestalo.

Během jediného roku od zahájení podepsalo evropskou občanskou iniciativu 1,4 milionu lidí a vše vyvrcholilo v červnu 2021, kdy Evropský parlament drtivou většinou hlasů podpořil postupné zrušení klecí. Později téhož měsíce přijala Evropská komise historický závazek zakázat klece pro slepice, prasnice, telata, králíky, křepelky, kachny a husy do roku 2027.

Dokud nebudou všechna hospodářská zvířata vysvobozena z klecí, hnutí za Konec doby klecové bude i nadále upozorňovat na špatné zacházení s nimi a odhalovat krutou realitu průmyslových velkochovů. Nejnovější investigace CIWF, zveřejněná v červenci tohoto roku, ukazuje zneklidňující záběry z 16 farem v Itálii, Španělsku, Francii a Polsku a odhaluje stres, frustraci a utrpení, které jsou nuceny snášet prasnice v klecích. Mezi navštívenými farmami jsou i ty, které dodávají takzvané „prémiové" produkty – pro výrobu parmské a bayonské šunky. Investigace zjistila, že prasnice na těchto farmách jsou chovány ve stejně krutých podmínkách jako prasnice na „standardních" farmách.

Přibližně 85 % všech prasnic v EU, v ČR je to více než 90 %, je nuceno strávit téměř polovinu svého dospělého života v kleci, kde se nemohou ani otočit. Úřad EU pro bezpečnost potravin (EFSA), nedávno potvrdil, že současné zásadní omezení pohybu, kterému jsou prasnice v těchto systémech vystaveny, způsobuje zbytečné utrpení. Vhodné alternativní způsoby chovu totiž již existují.

Zpráva vydaná letos v březnu Institutem pro evropskou environmentální politiku (IEEP) dospěla k závěru, že k podpoře zemědělců a zajištění hladkého přechodu na bezklecové chovy zvířat lze využít jak finanční mechanismy EU, tak vnitrostátní dotační nástroje. Část této finanční podpory je již zemědělcům k dispozici.

„Utrpení zvířat v klecích je nesporné. Evropská komise musí s tímto krutým zacházením konečně skoncovat a v příštím roce navrhnout tolik očekávaný zákaz klecí v rámci revize právních předpisů o životní pohodě (welfare) zvířat. Následně je nutné zajistit, aby Česká republika tento návrh podpořila v Evropské radě. K tomuto účelu jsme zorganizovali petici a vyzýváme veřejnost, aby se k ní připojila,“ říká Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko a členka výboru evropské občanské iniciativy Konec doby klecové.

Petici je možné podepsat online na www.konecdobyklecove.cz. Její patronkou se stala spisovatelka a novinářka Adéla Knapová a podpořilo ji již 13,5 tisíce českých občanů včetně řady známých osobností, jako je Tomáš Klus s manželkou Tamarou, herečka Kristýna Frejová, zpěvák Kuba Ryba, filmová režisérka Mira Fornay, spisovatel David Zábranský a výtvarnice Veronika Šrek Bromová.


reklama

 
Další informace |
Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství) založil v roce 1967 britský chovatel dojnic, který byl znepokojen rozvojem průmyslových velkochovů. Dnes je CIWF přední mezinárodní organizace na ochranu hospodářských zvířat odhodlaná ukončit průmyslové velkochovy a docílit humánního a udržitelného zemědělského hospodaření a výroby potravin. Ústředí má ve Spojeném království, kanceláře ve Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku, Belgii a USA a své zastoupení v České republice, Německu, Španělsku, Švédsku, Číně a Jihoafrické republice. Více informací na www.ciwf.cz.
CIWF Česko

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

13.10.2022 14:01
Naléhavá potřeba to je snad pro ty signatáře. Domácí vířata jsou proto domácí, protože jsou domestikovaná a to už s ohledem na to, aby jim chovné prostředí vyhovovalo. Proto máme na maso brojlery a ne orly a na vajíčka nosnice a ne vlaštovky.
Pokud je dané prostředí nevhodné, tak chované zvíře neprosperuje, je ve stresu, nepřibírá, nesnáší vejce.
Odpovědět

Viktor Šedivý

13.10.2022 14:12
Evropští občané jsou tímto krutým zacházením zděšeni?
Spíš bych řekl, že jim je to jedno.
A kdyby jim došlo, jaké důsledky má třeba rušení klecových chovů slepic - od více stresovaných slepic máme horší vejce za vyšší cenu - asi by místo lhostejnosti nastoupilo zděšení z podobných aktivistů.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.10.2022 06:13 Reaguje na Viktor Šedivý
1*
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.10.2022 09:39 Reaguje na Viktor Šedivý
Ideálem by bylo deset slepic na dvorku jako kdysi, ale hala byť bez
klecí s tisícem nosnic není o nic lepší, než klec na nosnic šest. Slepice nejsou od přírody určené k životu v tisícihlavých hejnech.
Kdo je třeba sleduje doma na dvorku, tak zjistí, že jedna je vůdce
a ostatní se ji podřizují. Pak mám i jednu individualistku, která
chodí sama a ke kolektivu se přidá pouze při krmení. Dokonce nocuje
na jiném hřadu a večer se vrací do kurníku poslední. Takže velké
hejno bez možnosti se ostatním vyhnout by ji asi stresovalo. Je to
jako u lidí, kterým je lépe v malém bytě velkého paneláku, než
kdyby měli žít společně z celého paneláku ve velké hale bez soukromí.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

14.10.2022 13:30 Reaguje na Viktor Šedivý
jsem dloholetý chovalel drůbeže a JSEM také pro zrušení klecových chovů drůbeže a i prasnic.jáké ty neblahé důsledky by to tedy měly jako být u těch chovů s přístupem do výběhu a na zelenou pastvu ?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.10.2022 17:58 Reaguje na radim buffalo tobias
Představte si dnes ty plochy výběhů pro nosnice všech těch
vajec produkovaných ve světě! No a samozřejmě problémy s
ptačí chřipkou a sezónností snůšky ve výbězích. Mi když
přepeřují, tak už mám vytvořeny zásoby pouze pro sebe a
zbytek odběratelů má smůlu, ale představte si výpadek
vajec v celé EU při přepeřování, nebo když nebude možné
jako v klecích venku uhlídat různé nemoci drůbeže. Já
těm svým umožňuji přepych stálezeleného výběhu, potoka,
popeliště, hrabaniště, stínu i osluněného místa. Zkuste
to ale ve velkém a zjistíte, že spasou i kořínky a z
hlíny utvoří trusem znečištěný mlat. To někteří stále
považují za EKO a BIOchov, ale já za zhovadilost horší
než ty klece!
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.1.2023 19:28 Reaguje na radim buffalo tobias
Například ty křepelky budete také chovat ve výběhu? Jak velkou plochu výběhu by měla mít jedna slepice?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist