CIWF Česko: Světový den bez klecí upozorňuje na naléhavou potřebu zakázat klecové chovy v EU
Během jediného roku od zahájení podepsalo evropskou občanskou iniciativu 1,4 milionu lidí a vše vyvrcholilo v červnu 2021, kdy Evropský parlament drtivou většinou hlasů podpořil postupné zrušení klecí. Později téhož měsíce přijala Evropská komise historický závazek zakázat klece pro slepice, prasnice, telata, králíky, křepelky, kachny a husy do roku 2027.
Dokud nebudou všechna hospodářská zvířata vysvobozena z klecí, hnutí za Konec doby klecové bude i nadále upozorňovat na špatné zacházení s nimi a odhalovat krutou realitu průmyslových velkochovů. Nejnovější investigace CIWF, zveřejněná v červenci tohoto roku, ukazuje zneklidňující záběry z 16 farem v Itálii, Španělsku, Francii a Polsku a odhaluje stres, frustraci a utrpení, které jsou nuceny snášet prasnice v klecích. Mezi navštívenými farmami jsou i ty, které dodávají takzvané „prémiové" produkty – pro výrobu parmské a bayonské šunky. Investigace zjistila, že prasnice na těchto farmách jsou chovány ve stejně krutých podmínkách jako prasnice na „standardních" farmách.
Přibližně 85 % všech prasnic v EU, v ČR je to více než 90 %, je nuceno strávit téměř polovinu svého dospělého života v kleci, kde se nemohou ani otočit. Úřad EU pro bezpečnost potravin (EFSA), nedávno potvrdil, že současné zásadní omezení pohybu, kterému jsou prasnice v těchto systémech vystaveny, způsobuje zbytečné utrpení. Vhodné alternativní způsoby chovu totiž již existují.
Zpráva vydaná letos v březnu Institutem pro evropskou environmentální politiku (IEEP) dospěla k závěru, že k podpoře zemědělců a zajištění hladkého přechodu na bezklecové chovy zvířat lze využít jak finanční mechanismy EU, tak vnitrostátní dotační nástroje. Část této finanční podpory je již zemědělcům k dispozici.
„Utrpení zvířat v klecích je nesporné. Evropská komise musí s tímto krutým zacházením konečně skoncovat a v příštím roce navrhnout tolik očekávaný zákaz klecí v rámci revize právních předpisů o životní pohodě (welfare) zvířat. Následně je nutné zajistit, aby Česká republika tento návrh podpořila v Evropské radě. K tomuto účelu jsme zorganizovali petici a vyzýváme veřejnost, aby se k ní připojila,“ říká Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko a členka výboru evropské občanské iniciativy Konec doby klecové.
Petici je možné podepsat online na www.konecdobyklecove.cz. Její patronkou se stala spisovatelka a novinářka Adéla Knapová a podpořilo ji již 13,5 tisíce českých občanů včetně řady známých osobností, jako je Tomáš Klus s manželkou Tamarou, herečka Kristýna Frejová, zpěvák Kuba Ryba, filmová režisérka Mira Fornay, spisovatel David Zábranský a výtvarnice Veronika Šrek Bromová.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Richard Vacek
13.10.2022 14:01Pokud je dané prostředí nevhodné, tak chované zvíře neprosperuje, je ve stresu, nepřibírá, nesnáší vejce.
Viktor Šedivý
13.10.2022 14:12Spíš bych řekl, že jim je to jedno.
A kdyby jim došlo, jaké důsledky má třeba rušení klecových chovů slepic - od více stresovaných slepic máme horší vejce za vyšší cenu - asi by místo lhostejnosti nastoupilo zděšení z podobných aktivistů.
Břetislav Machaček
14.10.2022 09:39 Reaguje na Viktor Šedivýklecí s tisícem nosnic není o nic lepší, než klec na nosnic šest. Slepice nejsou od přírody určené k životu v tisícihlavých hejnech.
Kdo je třeba sleduje doma na dvorku, tak zjistí, že jedna je vůdce
a ostatní se ji podřizují. Pak mám i jednu individualistku, která
chodí sama a ke kolektivu se přidá pouze při krmení. Dokonce nocuje
na jiném hřadu a večer se vrací do kurníku poslední. Takže velké
hejno bez možnosti se ostatním vyhnout by ji asi stresovalo. Je to
jako u lidí, kterým je lépe v malém bytě velkého paneláku, než
kdyby měli žít společně z celého paneláku ve velké hale bez soukromí.
radim buffalo tobias
14.10.2022 13:30 Reaguje na Viktor ŠedivýBřetislav Machaček
15.10.2022 17:58 Reaguje na radim buffalo tobiasvajec produkovaných ve světě! No a samozřejmě problémy s
ptačí chřipkou a sezónností snůšky ve výbězích. Mi když
přepeřují, tak už mám vytvořeny zásoby pouze pro sebe a
zbytek odběratelů má smůlu, ale představte si výpadek
vajec v celé EU při přepeřování, nebo když nebude možné
jako v klecích venku uhlídat různé nemoci drůbeže. Já
těm svým umožňuji přepych stálezeleného výběhu, potoka,
popeliště, hrabaniště, stínu i osluněného místa. Zkuste
to ale ve velkém a zjistíte, že spasou i kořínky a z
hlíny utvoří trusem znečištěný mlat. To někteří stále
považují za EKO a BIOchov, ale já za zhovadilost horší
než ty klece!