https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/cizp-zachrana-raku-muze-nadelat-vetsi-skodu-nez-uzitek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP: Záchrana raků může nadělat větší škodu než užitek

29.7.2015
ČIŽP upozorňuje na skutečnost, že naše původní druhy raků, včetně raka říčního jsou v současnosti ohroženy nikoli vysycháním vodních toků, ale šířením račího moru přenášeného zejména raky zavlečenými ze Severní Ameriky
ČIŽP upozorňuje na skutečnost, že naše původní druhy raků, včetně raka říčního jsou v současnosti ohroženy nikoli vysycháním vodních toků, ale šířením račího moru přenášeného zejména raky zavlečenými ze Severní Ameriky
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V hlavní zpravodajské relaci České televize, v Událostech, byla v úterý 28. července odvysílána reportáž „Stěhování raků kvůli suchu“. Jednalo se o záchranu raků ve východočeském Novém Městě nad Metují, které ochránci přírody stěhovali z koryta Janovského potoka do okolních říček, přítoků Metuje. Jistě dobře myšlená činnost není jenom porušením předpisů, což ochránci vědí, jak sami uvedli, ale především velmi špatný návod.
 


Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) upozorňuje na skutečnost, že naše původní druhy raků, včetně raka říčního jsou v současnosti ohroženy nikoli vysycháním vodních toků, ale šířením račího moru přenášeného zejména raky zavlečenými ze Severní Ameriky. Tyto druhy s nemocí dlouhodobě koexistují, zatímco naše původní druhy raků po zavlečení račího moru na dané lokalitě v krátké době vyhynou. "Záchrana" několika raků někým, kdo jednotlivé druhy od sebe nepozná, z vyschlého potoka do jiného toku proto může způsobit vymření stovek či tisíců raků v lokalitě, kam je přenesl. Proto ČIŽP doporučuje, aby lidé sami žádné raky nezachraňovali, mohou přitom nadělat mnohem více škody než užitku. Situaci lze řešit oznámením některé z Národní sítě záchranných stanic, jejichž seznam a kontaktní údaje jsou na webové adrese www.zvirevnouzi.cz

Problematický může být i přenos zdravých raků říčních na jinou lokalitu, kde se tento druh vyskytuje. Ta (zvláště při současném suchu) bude zřejmě obsazena maximálním počtem raků, kteří jsou schopni se na ni uživit a pokus o záchranu tak povede jen k úhynu z jiných příčin než je vyschnutí.
 

ČIŽP

tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist