Miroslav Vinkler: Co je to European Green Deal a co nám přinese?
Nejdříve se v dokumentu Zelený úděl prokazuje, že:
- více než 75 % skleníkových plynů je svázáno s energetikou a užíváním energií, - 40 % spotřeby energie je spjato s budovami, - průmysl recykluje pouze 12% materiálů, - doprava reprezentuje 25% emisí. Což se musí pod kuratelou Evropské komise rychle změnit. Poté se přebrodíme močálem frází: - cesta pro spravedlivý a společenský přechod, - navržen tak, aby nezůstal pozadu žádný jednotlivec ani region, - cílem je stát se prvním klimaticky neutrálním kontinentem na světě do roku 2050. Abychom se dostali k jádru pudla, co se vlastně navrhuje.Abychom se dostali k jádru pudla, co se vlastně navrhuje. Scénář je následující: komise předloží návrh evropského klimatického zákona, tj. nařízení – právní normy nejvyšší síly, kterým bude uloženo národním státům, co budou muset dělat. Doslova se zde praví: „Politický závazek se změní na právní (tedy vymahatelný) závazek.
Toto poselství je skutečným jádrem Zeleného údělu. V roce 2020–2021 pak má následovat smršť legislativních opatření, která se promítnou jako závazná opatření i do života jednotlivých zemí EU.
Poté se namalovaly straky na vrbě pro občany EU / What’s in it for me?/ o přínosech Údělu:
- čistý vzduch, voda a půda,
- čistá energie,
- recyklace, méně odpadů,
- lepší veřejná komunikace,
- zdravější potraviny,
- méně pesticidů,
- více dobíječek pro elektroauta,
- více ekologických produktů v obchodech,
„Cílem je transformovat EU na spravedlivou a prosperující společnost s moderní a konkurenceschopnou ekonomikou efektivně využívající zdroje, která v roce 2050 nebude produkovat žádné emise skleníkových plynů a ve které bude hospodářský růst oddělen od využívání zdrojů. EU má kolektivní povinnost transformovat svou ekonomiku a společnost, aby se dostaly na udržitelnější dráhu. Toto sdělení představuje počáteční plán klíčových politik a opatření nezbytných k realizaci Zelené dohody pro Evropu…“
Závěrem se deklaruje, že EU bude globálním lídrem pro dosažení cílů Pařížské dohody o klimatu a bude je vymáhat (jak?) i po ostatních. Bude spolupracovat s Afrikou, zeměmi G20, rozšíří se na Západní Balkán, bude kamarád s východními a jižními sousedy a partnery, vytvoří Zelenou alianci s Latinskou Amerikou, Asií a Pacifikem.
Končí hrdým poselstvím, že 40 % financí na světě proti klimatické změně pochází z EU. Úplně na konci textu nás Frans Timmermans, místopředseda EK, plat cca 23 tis. €/měsíc, poučí, že Green Deal má plnou podporu a stane se realitou.
A jak se to bude všechno financovat?
Ve spolupráci s Evropskou investiční bankou se vytvoří Fond o objemu 100 miliard eur. Budou vytvořeny příznivé podmínky pro soukromé i veřejné investory.
Cílem je podpořit uhelné regiony, aby neměly problémy při přechodu na jiné formy hospodaření. Další podprogram se jmenuje snížení zranitelnosti dopadů Zeleného údělu na sociálně citlivé vrstvy a to tím, že se nabídnou možnosti rekvalifikace, energeticky úspornějšího bydlení, investice na boj proti energetické chudobě, přístup k cenově dosažitelnému bydlení s čistými energiemi.
Uhlíkově náročná odvětví průmyslu obdrží podporu při přechodu na nízko-uhlíkové činnosti. Investoři obdrží atraktivní podmínky, budou dosažitelné půjčky, slibuje se pomoc při zakládání malých firem s předmětem výzkumu a inovace.
Budou vytvořena nová pracovní místa v zelené ekonomice, nastoupí další digitalizace, vzniknou výhodné půjčky pro samosprávy na zlepšení energetické infrastruktury a centrálního vytápění.
Ostatně, celé poselství si můžete přečíst sami.Zažil jsem už pět prezidentů, dva protikladné režimy, ale toto je pro mě silná káva.
Za prvé to není technicky možné, za druhé to není možné ani finančně, to byste potřebovali ne 100 miliard, ale nejméně 100 biliónů euro, tedy tisícinásobně více. Za třetí to popírá samotné fyzikální zákony – zde odkazuji zejména na termíny energetická hustota paliv a hustota energetických toků. EU je v oblasti OZE jako jed, v malých dávkách prospívá, ve velkých usmrcuje.
Plně souhlasím s hodnocením o vysokých rizicích změny klimatu a vlivu antropogenního znečištění vody, půdy, atmosféry na globální ekologickou rovnováhu. Stav je skutečně alarmující a musí se rychle jednat. Tato cesta, výslovně míněna role OZE, je však cestou do pekla.
Profesor Václav Smil, kanadský vědec, jehož díla si považuje i Bill Gates, považovaný oprávněně za typ renesančního člověka naší doby, se hluboce zabýval i těmito otázkami. Analýzou dosažitelných dat došel k poznání, že:
„Jestliže se ročně vyprodukuje 40 miliard tun uhlíku, jestliže po světě jezdí více než miliarda aut se spalovacími motory, jestliže po mořích plují tisíce obřích lodí a ve vzduchu létají desetitisíce letadel, jestliže jsou po zemi rozvedené čtyři miliony kilometrů potrubí na rozvod ropy a plynu, to vše v ceně trilionů dolarů, dá nám to obrázek fosilní civilizace. A to jsme my. Jsme fosilní civilizace a ještě dlouho jí zůstaneme, rychlé zastavení nebo radikální změna tohoto současného koloběhu jsou nemožné, vše je globálně provázané. Posuny v energetických systémech byly historicky pomalým procesem, zejména ve spojení s dlouhodobou infrastrukturou. To vysvětluje pomalý a nevýznamný pokrok, kterého jsme dosáhli při přechodu na moderní obnovitelné zdroje.“
Nerespektování přírodních, ale i společenských zákonů bude znamenat v ČR drastické navýšení cen energií, které se promítnou i do cen služeb, potravin, dopravy, bydlení a citelného zhoršení sociálního postavení většiny populace.
Úplné pochybnosti vzbuzuje i doslova ďábelské tempo při přijímání Zeleného údělu. Po volbách do europarlamentu (květen) a handrkování o tom, kdo bude předsedou EK, prezentovala poslední kandidátka na předsedu Ursula von der Leyen (červenec) Zelený úděl jako „number one“ ve svém spisku: Politické směry pro příští Evropskou komisi (2019–2024) – „Unie, která si klade vyšší cíle: Moje agenda pro Evropu“.
Komisí emitován v říjnu 2019 a již v prosinci protlačen europarlamentem a Evropskou radou.
Aniž bych se dámy chtěl osobně dotknout, sami Němci ji považovali a považují za vůbec nejhoršího ministra obrany v dějinách SRN, její poslední působiště v letech 2013-2019.
Není v silách ani silně inteligentně nadprůměrného člověka, aby během několika týdnů dokázal vypracovat zcela novou zásadní strategii, která bezesporu ovlivní životy stamiliónů Evropanů.
To by nedokázal ani Einstein, který rád a často citoval heslo „ Raffiniert is der Gott, aber boshaft is Er nicht“ /Bůh je rafinovaný, není však zlomyslný/. V tomto případě jsem na pochybách, zda by to řekl i po přečtení European Green Deal.
Podívejte se na graf Globální spotřeba primární energie (1800-2017) v části Kolik energie spotřebuje svět?, a vysvětlete, jak OZE mohou nahradit standardní zdroje, aniž by došlo k narušení trvalého ekonomického růstu založeného na zvyšující se spotřebě energií pro každý další časový úsek. Jak by podotkl Jára Cimrmann : "Stojíte-li na severním pólu, potom v libovolném směru dalšího pochodu vždy vyrazíte na jih."Poznámky:
1) Litr nafty vydá stejné množství energie jako šedesátikilová baterie. Do akumulátorů Tesly S vážících 600 kg lze napěchovat 100 kWh elektřiny. To zní docela dobře, ve skutečnosti však tato energie odpovídá deseti litrům nafty. S touto zásobou Tesla ujede maximálně 500 kilometrů, moderní naftové auto na stejnou vzdálenost spotřebuje zhruba 25 litrů paliva, což odpovídá zhruba 20,5 kg hmotnosti zdroje energie - nafty.
2) K zabezpečení plynulé dodávky elektrické energie je třeba plynulé dodávky zdroje energie. Většina obnovitelných zdrojů energie nesplňuje podmínku plynulosti toku energie = nutnost vybudovat záložní zdroje.
3) Hustota energetického toku udává tok energie na jednotku horizontální plochy země nebo vody. Její jednotkou jsou v tomto případě watty na metr čtvereční (W/m2) a její násobky. Jedna z obrovských výhod hustoty energetického toku je, že nám dovolí vyhodnotit a porovnat množství energetických toků z různých zdrojů. V současné době, za rozmachu obnovitelných zdrojů, je to jeden z hlavních faktorů, který dokáže přiblížit potenciální podíl těchto zdrojů v globální energetice.
Koeficient využití. Je to podíl skutečně vyrobené elektrické energie a maximální možné výrobě elektrické energie. Vzorec pro výpočet koeficientu využití je:
Hustota energetických toků/HET/:
Jaderná elektrárna - 1600 W/m2
FVE – cca 5W/m2
Účinnost se pohybuje okolo 10 % až 20 %. HET - hustota energetického toku je u fotovoltaických zařízení nízká, a to zejména pokud bereme celou zastavěnou plochu solární elektrárny. Například Tenggerd Desert solární park má instalovaný výkon 1547 MWp na rozloze 43 km2 s koeficientem využití 18 %. HET je tedy 6,5 W/m2. Americký Topaz solární park má HET 5,6 W/m2 a Německý Waldpolenz solární park má okolo 4 W/m2.
VE – cca 2,5 W/m2
Podle EIA byl v roce 2017 průměrný koeficient využití větrných parků 36,7 %. Americká Shepherds Flat větrná farma, která má instalovaný výkon 845 MW a rozkládá se na rozloze 78 km2, by při již výše uvedeném koeficientu využití měla HET 4 W/m2. Německá DanTysk offshore farma má hustotu energetického toku 2,2 W/m2 při odhadovaném koeficientu využití 51 %. Rumunská Fântânele-Cogealac větrná farma má HET 1,6 W/m2 (600 MW/110 km2 a koeficient využití je v tomto případě odhadován na 30 %).
4) Například Německo má spotřebu energie více jak 1 W/m2, znamenalo by to, že něco přes 20 % celkové rozlohy Německa by muselo být zastavěno solárními panely k pokrytí spotřeby energie. Protože 48 % celkové rozlohy Německa je využíváno zemědělstvím, zbývá nám pouze 52 % plochy území. Potom by výsledná zabraná plocha pro FVE byla neuvěřitelných 70 %.reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (334)
Richard Vacek
7.2.2020 05:52Jakub Graňák
7.2.2020 09:20 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
7.2.2020 12:31 Reaguje na Jakub GraňákKdyby už tehdy věděli o trvale udržitelném rozvoji, nic z toho by nedělali a průmyslová revoluce by neproběhla.
Pavel Hanzl
7.2.2020 13:07 Reaguje na Richard VacekVaclav Sobr
7.2.2020 13:58 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
7.2.2020 15:51 Reaguje na Vaclav SobrPavel Hanzl
7.2.2020 16:49 Reaguje na Vaclav SobrVladimír Wagner
8.2.2020 10:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.2.2020 12:37 Reaguje na Vladimír WagnerDal jsem vám odkaz na přednášku paní Dráboevé, ale možná, že to bylo v jiné, nejsem si na sto procent jist. Ale je to asi jen ptákovina, ne? Vy mě kádrujete pořád na marginalitách ale nikdy nekritizujete moje názory, tj systém.
Jakým způsobem je možno zastavit tu klimatickou "změnu", dle vašich názorů.
Jakub Graňák
7.2.2020 13:38 Reaguje na Richard VacekVaclav Sobr
7.2.2020 13:45 Reaguje na Jakub GraňákPoužívalo se především dřevěné uhlí (vyrábějící se z čeho...)
výsledek byla ohromná devastace lesů v danou chvíli - těžba uhlí a jeho spalování se pro průmyslu ukázalo jako mnohem efektivnější než použití biomasy, protože té biomasy prostě dost nerostlo. A ani dnes neroste.
(proč si dánsko na své bio- elektrárny musí dovážet dřevo z Kanady...)
Jakub Graňák
7.2.2020 15:31 Reaguje na Vaclav SobrJan Šimůnek
7.2.2020 15:56 Reaguje na Jakub GraňákMíra odlesnění před 30letou válkou byla obrovská: Naprostá většina současných lesů buď neexistovala vůbec nebo jen jako řídké lesní ostrůvky mezi poli a vesnicemi.
Pak se zhoršilo klima a úroda ve vyšších polohách vesničany neuživila, do toho přišla válka a spousta vesničanů skončila v jamách hromadných hrobů, nicméně tam, kde to mělo smysl, byly vsi obnoveny, ve vyšších polohách byla pole přeměněna na pastviny a posléze zarostla lesem.
Jakub Graňák
7.2.2020 16:10 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
8.2.2020 09:10 Reaguje na Jakub GraňákJe to prokázáno archeologickými výzkumy, v některých lesích jsou terénní změny, vzniklé při obdělávání půdy, dodnes patrné (alespoň pro výzkumníky, co na to mají vycvičené oči). Pro některé zaniklé osady je stanoveno docela přesně, jak velkou plochu k obdělávání měly přidelenu a kolik z toho mohli mít obyvatelé úrody.
Za Josefa II už řada z těch lokalit byla sekundárně zalesněná.
Jde o to, že první katastr obdělávaných a neobdělávaných půd byl vytvořen (kvůli daním) za jeho matky Marie Terezie. Z dřívějších dob písemné záznamy nejsou, jen ty plužiny v lesích, které existovaly už za toho Josefa II.
Richard Vacek
7.2.2020 17:59 Reaguje na Jakub Graňákhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Lesnictv%C3%AD
Šílený sadař
7.2.2020 19:32 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
9.2.2020 15:28 Reaguje na Šílený sadařTomas Moravec
7.2.2020 20:52 Reaguje na Jakub GraňákJarek Schindler
8.2.2020 21:21 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
9.2.2020 14:21 Reaguje na Jarek Schindlervaber
9.2.2020 15:00 Reaguje na Jarek SchindlerJakub Graňák
9.2.2020 15:16 Reaguje na Jarek SchindlerVladimir Mertan
9.2.2020 13:48 Reaguje na Jakub GraňákMiloš Večeřa
7.2.2020 16:12 Reaguje na Richard VacekFilip Kondapaneni
9.2.2020 22:32 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
7.2.2020 10:32 Reaguje na Richard VacekA příroda je chce logicky zase zpátky, pokud máme mít stejné klima. Pokud je nevrátíme, nastane klima takové, jako když byl všechen uhlík ve vzduchu. Teplota moří 45°C, na souši daleko více a nulový život.
Richard Vacek
7.2.2020 12:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.2.2020 12:53 Reaguje na Richard VacekJan Šimůnek
7.2.2020 15:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.2.2020 16:48 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
9.2.2020 09:16 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.2.2020 17:28 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
11.2.2020 08:45 Reaguje na Pavel HanzlJinak by se daly zrušit platby politickým nevládkám, nebránil bych ani zrušení státních dotací pro ČT. A existuje i spousta dalších naprosto nesmyslných výdajů v oblasti ekologie, které by se mohly zrušit a ty peníze přesměrovat tam, kde je to potřebné.
Vladimir Mertan
9.2.2020 20:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.2.2020 10:41 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
10.2.2020 21:21 Reaguje na Pavel HanzlVilém N
7.2.2020 07:13A teď. Ryhle jsme se prokousali k Euro 6d a už tu máme elektromobily. Lidi kupujte elektromobily, musíte zachránit planetu. A už se uvažuje o vodíku v dalekém budoucnu. Ale lidé nestačili všichni ještě přejít na Euro 6, nemají na to peníze. Když se rozhlédnu po sídlišti, tak odhadem polovina jezdí do max Euro 4. Protože moderní auta a natož elektro stojí v základu mega. To je fajn, pro pár procent společnosti. Nebylo by tedy ekologičtější, tu většinu napřed dotáhnout nad Euro 6 a zbavit se starých pekáčů? A pak to hnát výš?
Pavel Hanzl
7.2.2020 08:18 Reaguje na Vilém NVaclav Sobr
7.2.2020 13:47 Reaguje na Pavel Hanzlaby mohli platy těmto lidem vzrůst má stát prakticky jedinou možnost- zvýšit daně a odvody, jiná cesta není.
Jakub Graňák
7.2.2020 16:02 Reaguje na Vaclav Sobrpro ilustraci příklad: jedna nejmenovaná instituce v níž jsem dříve působil obměňovala telefony zaměstnanců, cca 1000 přístrojů po 6000 Kč. S kolegy jsme se podívali kde se dá takový model a za kolik pořídit a ejhle volně byl k mání za 3500 Kč. Samozřejmě instituce zaplatila i s "množstevní slevou" těch 6000 Kč. Tudy a podobnými kanály fučí naše daně do oblak.
Pavel Hanzl
7.2.2020 18:25 Reaguje na Jakub GraňákPavel Hanzl
7.2.2020 08:28Fve se normálně počítá s hustotou 20 W/m2 jako celoroční průměr (1000 Wp sluneční výkon x 0,16 účinnost panelů děleno 8 celoroční průměr oslunění). Jenže je zcela nesmyslné až demagogické tvrdit, že celý výkon Německa se má vytvářet ve fve panelech, když už dnes je většina OZE v Německu tvořena větrnými parky v Severním moři. A tam je prostoru skutečně dost.
Miroslav Vinkler
7.2.2020 08:42 Reaguje na Pavel HanzlZa posledních deset let bylo Naturschutzbund Deutschland-eV.(obdoba našeho ČSOP) zahájeno 44 soudních sporů kvůli špatnému umístění FVE a v současné době v Německu existuje více než 1000 občanských iniciativ , které se negativně vymezují vůči FVE.
Řečeno drsně - lidi už mají dost těch krámů, které jim zohyzďují okolí a negativně ovlivňují ŽP.
Pavel Hanzl
7.2.2020 10:13 Reaguje na Miroslav VinklerPorovnávat OZE se zelenou loukou nelze.
Ty můžeme porovnávat pouze s uhelnou (paroplynovou, mazutovou, jadernou) elektrárnou. A to potom přece vychází úplně jinak.
Richard Vacek
7.2.2020 12:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.2.2020 13:09 Reaguje na Richard VacekVaclav Sobr
7.2.2020 13:51 Reaguje na Pavel Hanzluvážíme li že v kombinované výrobě tepla a elektřiny celkově v ČR máme spotřebu nějakých 40GW, potřebujeme realizovat mnohem víc.
bez akumulace (na kterou se pokud se budou elektrifikovat auta na světě stejně nevytěží dost materiálu pro baterie) by to bylo ještě násobně víc.
Nu a vezmeme li běžný 3MW větrník pro vnitrozemí... tak jich je třeba cca 1500 na to aby nahradili jeden Temelín - plus identická akumulace jako u té fotovoltaiky.
a na těch 1500 krámů se spotřebuje víc betonu a oceli než na 1 jadernou elektrárnu... a zaberou výrazně více místa.
Vaclav Sobr
7.2.2020 13:57 Reaguje na Vaclav Sobr(a i tak z léta do zimní inverze si výkon stejně neuložíme)
Pavel Hanzl
7.2.2020 16:51 Reaguje na Vaclav SobrPavel Hanzl
8.2.2020 16:51 Reaguje naPavel Hanzl
9.2.2020 08:24 Reaguje na"roční výkon jednoho bloku Temelína by vytvořily fve panely s plochou 10x10 km."
Nic víc nic míň, nikdo to nechce stavět natož "nahrazovat".
Jan Šimůnek
9.2.2020 09:22 Reaguje na Pavel HanzlNo, a pak stačí tu plochu násobit příslušnými koeficienty (aby elektřina byla od svítání do soumraku, aby byla i za pošmourného dne, aby pokryla ztráty při akumulaci, aby byla zásoba energie pro delší období se sníženým slunečním svitem atd.) a jste na ploše mnohonásobně vyšší.
Jistěže jsou to vše jen odhady, ale řádově správné jednoznačně jsou.
Karel Ploranský
9.2.2020 19:43 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.2.2020 08:53 Reaguje na Karel PloranskýJiří Svoboda
10.2.2020 10:18 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.2.2020 19:23 Reaguje na Jiří SvobodaFilip Kondapaneni
9.2.2020 22:58 Reaguje na Pavel Hanzl1blok Temelína má roční produkci 7000GWh
100MW FVE potřebuje 800 akrů. To znamená, potřebujete 70 takových elektráren
Pavel Hanzl
10.2.2020 09:00 Reaguje na Filip KondapaneniAle pořád se po hybujeme v nějakém rozmezí.
Ten podstatný rozdíl je ale v tom, že nikdo nebude pokrývat u nás plochu 220 km2 panely, ale bude tisíce malých fve na střechách a zpevněných plochách po celé zemi. Jak v Německu. Má to taky výhodu, že se silně odlehčí přenosová soustava.
Jan Šimůnek
11.2.2020 08:47 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
7.2.2020 16:08 Reaguje na Pavel HanzlDalší věcí je, že FV panely jsou černé, drasticky se na slunci ohřívají a zcela jistě to teplo ovlivňuje klima (a zcela jistě směrem k vyšším teplotám). Obávám se, že je to významnější záležitost než ten proklínaný CO2.
Pavel Hanzl
7.2.2020 10:20 Reaguje na Miroslav VinklerPředevším na kontaminaci ropou, nohy od větrníků jim skutečně nevadí. Ale zkusme popsat jen to, co funguje dnes:
Vypumpovat někde ropu, načerpat do cisterny, dosmykat k tankeru, přetahat přes půl světa, zase do cisterny, dovézt do fabriky, krakovat, zase cisterna k pumpě a tam jedu s motorem 30% účinnosti, který ještě fučí co2.
Vše za obrovského dýmání dýzlových agregátů, úniky metanu, rizik ropných katastrof, milióny tun oceli a betonu, gigantická uhlíková stopa.
Kolik procent energie půjde do kol a kolik smradu tím vytvoříme?
Jakou stopu má pak lihtiová beterie,jejíž výroba není taky suprčistá, ale vydrží tisíc nabíjecích cyklů? A ideální je ji nabíjet z fve, která s minimální údržbou vydrží 30 let?
Vaclav Sobr
7.2.2020 13:56 Reaguje na Pavel Hanzl(fauna nesnáší vibrace přenesené do půdy - ikdyž přímo ptáky neposeká (či spíše lépe - změnou tlaku vzduchu jim neroztrhá plíce - lopatce se většinou vyhnou)) tak je to smrťák likvidující hnizdiště v řádu kilometrů.¨
Tak jako tak - na německou elektřinu tady s českými platy mít nebudeme (co na tom že ta elektřina je skoro zadarmo když náklady na síťové služby - letí nahoru výrazně rychleji než tzv "klesá" cena elektřiny.)
Pavel Hanzl
7.2.2020 16:59 Reaguje na Vaclav SobrKolik se propálí nafty při přepravě uhlí a kolik splodin vyfučí samotný komín!!!
Co tady proboha chcete srovnávat!!! Jedna k miliardě?
Jan Šimůnek
9.2.2020 16:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.2.2020 10:44 Reaguje nahttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lukasn-hrabek-proc-je-pro-nas-v-cesku-tak-tezke-pochopit-o-cem-je-nemecka-energiewende#dis-id-
vaber
9.2.2020 15:05 Reaguje na Pavel HanzlKarel Ploranský
9.2.2020 17:57 Reaguje na vaberAby nevznikla mýlka, já NEJSEM příznivcem těžby hnědého uhlí a nechci velkolomy hájit. Ale jsem příznivcem OBJEKTIVITY při posuzování čehokoliv.
Jo, a prosím pana Hanzla, aby mi vysvětlil, jak to velkolom udělá, že "zamoří kraj dýzlovými čmoudy".
Pavel Hanzl
10.2.2020 10:46 Reaguje na Karel PloranskýPavel Hanzl
10.2.2020 22:50 Reaguje na Karel PloranskýJestli vy tahle území považujete za rajskou zahradu, tak já rozhodně ne. Totálněji zdevastované území se těžko hledá, odkaliště po uhelné těžbě na Ostravsku je zase malé území, ropné laguny po havárii ropovodu u Střelic taky byla síla, ale malého rozsahu. Ovšem to, co se děje na Sibiři musí být mimo představu normálního člověka (to jsem viděl jen na fotkách).
Filip Kondapaneni
9.2.2020 23:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.2.2020 09:08 Reaguje na Filip KondapaneniJenže nádrž benzínu vyjdete za 500 km a potřebujete novou se stejným svinstem za sebou.
Lionka má životnost asi 1000 nabíjecích cyklů a panel se počítá zase na 30 let životnosti.
Tohle jsou srovnávací veličiny.
Filip Kondapaneni
11.2.2020 21:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.2.2020 09:34 Reaguje na Filip KondapaneniAmíci mají nějaký vynález, kde se fotosyntézou odbourává vzdušný CO2, (píše to Microsoft).
Jenže to není všechno. Je potřeba zablokovat přemnnožování obyvatel, celkově snížit spotřebu všeho (především plastů) a celkově se chovat jako lidi a ne jako hovada.
To vidím jako nejtěžší, tygr si teprv protahuje tlapy.
Pavel Hanzl
10.2.2020 22:52 Reaguje na Filip KondapaneniKarel Ploranský
9.2.2020 21:41 Reaguje na Pavel HanzlTakovým se ty Zelené úděly, případně jiné fantasmagorie, vnucují opravdu snadno.
Pavel Hanzl
10.2.2020 09:12 Reaguje na Karel PloranskýTakže si ty čisté duše nechte pro jiné ropáky.
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lukasn-hrabek-proc-je-pro-nas-v-cesku-tak-tezke-pochopit-o-cem-je-nemecka-energiewende#dis-id-
Filip Kondapaneni
10.2.2020 22:22 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
11.2.2020 08:51 Reaguje na Filip KondapaneniFilip Kondapaneni
11.2.2020 12:33 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Daneš
7.2.2020 11:07 Reaguje na Pavel HanzlCo se stane s proudem vzduchu, když předá část své energie větrníkům. Cose stane, když těch větrníků bude v tom moři, kde je místa dost (zatím, podle Pavla Hanzla), tolik za sebou v řadách až ten vzdušný proud předá větrníkům celou svou pohybovou energii? Víte to? Víte vůbec, že energii ani hmotu, nejde vyrobit, ani nechat zmizet, jen měnit z jedné formy na druhou? A také, že pocity, nejen Vaše, jsou jen pocity a z realitou zpravidla mají společného jen to, že je mnozí za realitu zaměňují a stejné je to i s tím normálním počítáním u FVE.
Pavel Hanzl
7.2.2020 13:20 Reaguje na Jiří DanešVětrníky zasahují pouze pozemní proudění, tj. můžou mít vliv leda na výšku příboje, kdyby moc. Kdyby u pobřežní byly větrolamy nebo vzrostlý les, ten odpor bude asi stejný. Na naši klima to má vliv absolutní nula. Ovšem jeden stupň sluneční energie navíc v celkovém klimatu tvoří giga mega terra energie navíc, proto se tvoří daleko horší hurikány, tornáda a vůbec děsivé klimatické jevy, protože ta energie se musí někde vybít.
Kdybychom dokázali jenom to navýšení využít na výrobu elektřiny, jsme zcela za vodou.
Jiří Daneš
7.2.2020 14:50 Reaguje na Pavel Hanzl2)že tu "giga mega terra energii navíc" člověk rozhodně neprodukuje, ani v součtu všech zdrojů, které v téhle chvíli jsou v provozu.
3) Na to vyžití toho Vámi inzerovaného navýšení měli využít solárními panely, museli bychom se ze Země odstěhovat jinam. Při energetické účinnosti solárů, by pro lidi nebylo nejspíš na Zemi místo."
Vaclav Sobr
7.2.2020 14:53 Reaguje na Jiří Danešale kupříkladu solární energie už nám nijak nepomůže na Marsu, (je od Slunce tak daleko že tam je jen polovina světla) a větrníky v tamní řídké atmosféře taky budou k ničemu.
celkově řečeno... v dlouhodobém měřítku nemůže s obnovitelnými zdroji přežít prakticky nic.
(slunce tuhle planetu za 2-3 miliardy let upeče na trout tak jako tak až bude pálit víc a víc hélia)
za 5-6 miliard let slunce vybuchne a možná uran a neptun si udrží svou atmosféru... Jupiter a Saturn určitě ne.
Jiří Daneš
7.2.2020 14:57 Reaguje na Pavel Hanzl2)že tu "giga mega terra energii navíc" člověk rozhodně neprodukuje, ani v součtu všech zdrojů, které v téhle chvíli jsou v provozu.
3)Na to vyžití toho Vámi inzerovaného navýšení využítí solárními panely - to bychom se museli ze Země odstěhovat jinam. Při energetické účinnosti solárů, by pro lidi nebylo nejspíš na Zemi místo
Pavel Hanzl
7.2.2020 16:43 Reaguje na Jiří Danešad 2) ten příměr "terea giga" je ta energie, která zůstává ve skleníku, tj. nevyzáří se do vesmíru.
ad 3) Vůbec jsem nepmyslel žádné panely, ale "nějak" tuhle energii využít. Vím, že to nejde. Ale potřebu elektřiny celého lidstva by zvládla fv elektrárna na Sahaře o velikosti 200 x 200 km. Zase jen teorie.
Pavel Hanzl
8.2.2020 16:58 Reaguje naPavel Hanzl
8.2.2020 20:25 Reaguje naProtože je to blbost, existují tisíckrát lepší systémy.
Jan Šimůnek
9.2.2020 16:58 Reaguje na Pavel HanzlVladimir Mertan
10.2.2020 21:32 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
7.2.2020 09:51Miroslav Vinkler
7.2.2020 09:58 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
7.2.2020 10:11 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
7.2.2020 18:14 Reaguje na Jiří SvobodaAbych byl upřimný, myslel jsem , že i u Ekolistu to neprojde.
Pavel Hanzl
7.2.2020 10:26 Reaguje na Miroslav VinklerPokud vyjdu z axiomu, že oteplování planety způsobuje hlavně antropogenní CO2, tak jaké řešení navrhujete vy?
Nechumelismus a eskalace produkce skleníkáčů vede zcela zákonitě k tragickým koncům.
Jiří Svoboda
7.2.2020 10:44 Reaguje na Pavel Hanzlhttp://amper.ped.muni.cz/~msvob/CLIMA/WEB/HANDOUT/CZ_jednotna_globalni_uhlikova_dan.pdf
Zajímal by mne váš názor.
Jiří Daneš
7.2.2020 11:30 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
7.2.2020 14:14 Reaguje na Jiří DanešPavel Hanzl
7.2.2020 16:16 Reaguje na Jiří SvobodaOvšem problém jeden jediný, ale zcela zásadní je v tom, že je to zcela nereálné. Nikdy to neprojde přes hlavní producenty ropy, tj. především přes Rusko. Arabové atd. by možná k něčemu přistoupili, protože jim se začne připalovat krupon velmi brzo. Ale Rusko má v OSN právo veta a vytváří propáckou demagogii, jich se ta tragédie bude týkat až jako posledních.
Jiří Svoboda
7.2.2020 21:43 Reaguje na Pavel HanzlPokud koncept postavíme tak, že je to metoda, jak postupně, optimálně a "přirozeně" opustit uhlíkovou ekonomiku při zachování lidských svobod i svobody podnikání, mohlo by to ve srovnání s jinými, mnohem brutálnějšími a neefektivnějšími metodami přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku, uspět. Koneckonců pád SSSR byl velmi rychlý a i v Rusku se může odehrát cokoli velmi rychle.
Pavel Hanzl
8.2.2020 12:08 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
8.2.2020 14:58 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
8.2.2020 14:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.2.2020 17:00 Reaguje na Jiří SvobodaFilip Kondapaneni
9.2.2020 23:28 Reaguje na Pavel HanzlDo roku 2018 bylo možné v EU používat v klimatizacim systému automobilů chladivo R410a. 1kg chladiva je ekvivalent cca 2000kg CO2. V autech byla průměrná náplň 2-3kg s tím, že po pár letech vše uteče a pak se to zase doplní. Bez jakékoliv evidence. Evropa přešla na náhradu od r. 2018, která je z tohoto hlediska 3x lepší, ale zbytek světa nikoliv. Stejné chladivo, nebo mnohem horší je i v klimatizacich pro budovy. V Evropě se eviduje jen od množství 3 kg a výše, a úniky jsou zcela běžné. Máte nemocnici, v ní chladící stroj, havárie, z okruhu uteče 60kg chladivá R410 čili 120tun ekvivalent CO2. Kolik to je vyrobené el. Energie z uhlí?
Pavel Hanzl
10.2.2020 09:33 Reaguje na Filip KondapaneniSamozřejmě se nepodchycuje metan, který uniká hlavně při těžbě ropy a plynu a je taky horší skleníkáč než CO.
Ale ty objemy asi hovoří pravdu a bojovat by bylo potřeba na všech frontách. Zdanit všechny skleníkáče.
Jan Šimůnek
12.2.2020 11:15 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
10.2.2020 10:23 Reaguje na Filip KondapaneniFilip Kondapaneni
10.2.2020 22:06 Reaguje na Jiří SvobodaPetr Eliáš
13.2.2020 10:01 Reaguje na Filip KondapaneniRichard Vacek
8.2.2020 01:45 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.2.2020 12:11 Reaguje na Richard VacekOtázka ale zní, jak bude drahé sanovat miliardy lidí v krajině, která bude kvůli vedru neobyvatelná. Myslím si, že tohkle se srovnat vůbec nedá.
Jiří Svoboda
8.2.2020 15:06 Reaguje na Richard VacekPokud zastáváte názor, že spalování fosilního uhlíku klima neovlivňuje, pak jde o jiné zadání problému a uhlíková daň je blbost.
Pavel Hanzl
8.2.2020 19:08 Reaguje na Jiří SvobodaSrovnávají fv elektrárnu se zelenou loukou a vyjde jim, že je horší a má daleko horší uhlíkovou stopu. To je samozřejmě nesmysl, protože louka nevyrábí elektřinu.
Museli by fve porovnat s velkolomem na uhlí a celou uhelnou elektrárnou s giga emisemi. To pak vychází úplně jinak.
Dnes porovnávají, kolik by stálo přejít na OZE a srovnávají to se stavem, že bude vše jako dnes a nějaké oteplování není. Zase to samé.
Ty výdaje musí porovnat s tím, co nastane, když nic neuděláme a to je zase úplně někde jinde, už dnes platíme miliardy za poškozené lesy a celé zemědělství. A to je teprv začátek.
Pavel Hanzl
10.2.2020 10:48 Reaguje nahttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lukasn-hrabek-proc-je-pro-nas-v-cesku-tak-tezke-pochopit-o-cem-je-nemecka-energiewende#dis-id-
Karel Ploranský
9.2.2020 21:31 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
10.2.2020 10:32 Reaguje na Karel PloranskýJan Šimůnek
12.2.2020 11:18 Reaguje na Jiří SvobodaEkonomika je prostě jako povodeň, která si vždy najde cestu, bez ohledu na to, že napáchá ještě větší škody, než by napáchala v korytě, které jí "géniové" zablokovali.
Jiří Daneš
7.2.2020 11:15 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
7.2.2020 11:20 Reaguje na Jiří DanešVaclav Sobr
7.2.2020 13:53 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
7.2.2020 16:22 Reaguje na Jiří DanešPřevážet to může giga obchodní loď na jederný pohon.
Tavit lithium (i sklo na fve panely) může vodíkový plamen, má vyšší teplotu i výhřevnost než uhlí nebo ropa. Vyrábět se může přímo ve fabrice z fve elektrolýzou vody. Je to prakticky technicky zvládnuté (jen skladování vodíku má problém). Potom to celé skutečně nemá žádnou uhlíkovou stopu.
Výroba želaza i cementu potřebuje přímo uhlík jako chemický prvek, je možno ho dotávat v nejen plastovém, ale prakticky jakémkoli odpadu, dodatečné teplo dodávat vodíkem nebo z jádra. Já vím............fantazie.......Prunéřov, Chvaletice atd. budou fučet jedy na věky věkův ámen.
Miloš Večeřa
7.2.2020 16:44 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.2.2020 17:03 Reaguje na Miloš VečeřaJiří Svoboda
7.2.2020 21:49 Reaguje naJan Šimůnek
8.2.2020 09:16 Reaguje na Jiří SvobodaNehledě k tomu, že "férový systém" je pojem politický a nikoli technický. A je silně závislý na politických preferencích toho, kdo ho bude hodnotit.
Jiří Svoboda
8.2.2020 15:16 Reaguje na Jan ŠimůnekZa férový systém považuji rovnou příležitost uplatnění se na dotacemi nezdeformovaném trhu pokrývajícím co nejširší spektrum výrobků, opatření, technologií....
Pavel Hanzl
8.2.2020 17:09 Reaguje na Jiří SvobodaProstě dnešní nesmyslný hon za produktivitou a každoročně rostoucího HDP, tvořené především výrobou předmětů, které jsou někdy odpadem okamžitě (jednorázové plasty) nebo se jím stávají velmi rychle, se musí změnit.
Jiří Svoboda
9.2.2020 10:55 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.2.2020 17:37 Reaguje na Jiří SvobodaChtělo by to vytvořit módu (ještě lepší nánboženství), kde by se za nemorální považovalo používat špinavé věci. V určitých komunitách to už funguje, ale je to spíš jen exhibice.
Jiří Svoboda
10.2.2020 10:36 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
9.2.2020 16:59 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
9.2.2020 17:38 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
11.2.2020 08:52 Reaguje na Pavel HanzlTen systém je jasný. Říká se mu trh. Stačí v rámci celé EU přestat masivně dotovat a legislativně zvýhodňovat oze parodie na elektrárny. Nejvhodnější řešení, tedy JE se pak prosadí samo.
Pavel Hanzl
7.2.2020 18:29 Reaguje na Miloš VečeřaPavel Hanzl
8.2.2020 17:10Jan Šimůnek
9.2.2020 13:58 Reaguje na Pavel HanzlŠvýcaři mají dodnes malér z toho, že podporovali Hitlera tím, že od něj kupovali drahé kovy "těžené" z úst zplynovaných Židů (dokonce válečné a krátce poválečné švýcarské mince z drahých kovů mají příměs rtuti z doby, kdy byly tyto kovy současně s amalgámovými plombami v zubech obětí nacismu).
Přitom se obávám, že ta ekologická podpora Číny a jejích gulagů je daleko horší, protože o těch gulazích se obecně ví, zatímco na koncentráky a plynové komory až do osvobození těch prvních v roce 1944 prakticky nikdo nevěřil.
Pavel Hanzl
9.2.2020 17:40 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
11.2.2020 08:54 Reaguje na Pavel HanzlMiloš Večeřa
7.2.2020 16:28 Reaguje na Jiří DanešMiloš Večeřa
8.2.2020 01:00 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
8.2.2020 15:21 Reaguje naJiří Svoboda
9.2.2020 17:04 Reaguje naAle oba se shodujeme, že jen tak to nechat být a nevšímat si nelze.
Pavel Hanzl
8.2.2020 17:18 Reaguje naPři současné eskalaci skleníkáčů se za pár desetiletí přímo upečeme. U nás nepřežije žádný strom tepotu 50°C a už dnes je měřena občas přes čtyčicet. při současné eskalaci teplot to vidím už v tomhle desetiletí.
Jan Šimůnek
9.2.2020 14:00 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
11.2.2020 08:55 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.2.2020 09:39 Reaguje na Jan ŠimůnekMiloš Večeřa
8.2.2020 19:11 Reaguje na Pavel HanzlZkusil jste se někdy zamyslet, proč všechny ty pseudokonference o klimatu nikdy nedopadly. Jsou věci, které v demokracii jen těžko prosadíte. Já jsem se narodil těsně po revoluci a žádnou novou totalitu nebudu podporovat. Nehledě k tomu, že tolik oblíbené tvrzení, že je třeba myslet na budoucí generace, je pouhé klišé a jen málokdo v historii to myslel skutečně vážně.
Pavel Hanzl
8.2.2020 22:26 Reaguje na Miloš VečeřaUSA snižuje emise výrazněji než Evropa , ovšeem nic nechce podepisovat, Čína je největší nejen výrobce, ale i uživatel solárních panelů. Obávám se, že nejzaprděnější je v tomhle samozřejme Rusko a hned pak my.
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/bnef-globalni-investice-oze-presahly-loni-280-mld-usd-dominovala-opet-cina
Jiří Svoboda
9.2.2020 11:07 Reaguje na Pavel HanzlNa sumitu v Madridu jsem 4 dny byl soukromě propagovat globální uhlíkovou daň. Byla to monstrakce, která evidentně nemohla k něčemu být. Ale jako snaha se to dát jistě výborně vykázat!
Jan Šimůnek
9.2.2020 14:06 Reaguje na Pavel HanzlTím snížili produkci CO2 daleko víc než naziland. A tohle je taky cesta.
Bude-li se to lidem násilím vnucovat za cenu strašlivého zbídačení mas (což je cesta, kterou prosazuje EU v čele s Německem), tak se snadno může stát, že ty masy povstanou a ekology zlikvidují, jak povstalci za Francouzské revoluce šlechtu.
A, mimochodem, ekologové krátce po revoluci zmařili průzkum geotermální energie na našem území, přitom by v oblasti severozápadního výběžku Čech mohla klidně stát geotermální elektrárna o výkonu Temelína.
Karel Ploranský
9.2.2020 21:25 Reaguje na Miloš VečeřaV historii to skutečně vážně nemyslel vůbec nikdo.
Miloš Večeřa
8.2.2020 19:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.2.2020 22:19 Reaguje na Miloš VečeřaJan Šimůnek
9.2.2020 17:01 Reaguje na Pavel HanzlMiloš Večeřa
9.2.2020 14:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.2.2020 10:55 Reaguje na Miloš VečeřaSchválně, která má větší pravděpodobnost že nastane.
Miloš Večeřa
10.2.2020 17:41 Reaguje na Pavel Hanzl1) Neuděláme nic a usmažíme se, jak nám mnohdy líčite.
2) Použime-li drastická navrhovaná opatření:
a) Může se ukázat jako nemožné. Produkce potravin pro 8mld. lidí je čistě závislá na ropě.
b) Demokraticky budou odmítnuta - konec viz. 1)
c) Dojde k nastolení nové totality, která si to vymůže represemi.
Miloš Večeřa
10.2.2020 17:47 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.2.2020 19:36 Reaguje na Miloš VečeřaA všechny obchodňáky, fabriky, megacentra atd. atd, jsou katedrály konzumu budované k větší Slávě Boží úplně stejně, jak ve středověku.
Jen ten Bůh by mohl být už někdo jiný, tžeba Země nebo Příroda.
Jiří Svoboda
8.2.2020 15:19 Reaguje na Miloš VečeřaJiří Svoboda
7.2.2020 11:17 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
7.2.2020 16:10 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
7.2.2020 16:23 Reaguje na Jiří SvobodaLukas B.
7.2.2020 18:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.2.2020 18:32 Reaguje na Lukas B.Zkorumpované systémy nikdy nefungují (jak vidíme v Africe, v různých JM despociích, na Středním východě nebo v Rusku). Jenže EU funguje velmi dobře.
Jan Šimůnek
8.2.2020 09:27 Reaguje na Pavel HanzlTen pojem jsem ukradl soudruhovi Husákovi, který mluvil o "reálném socialismu" coby socialismu, který už není vázán na zásoby, nakřečkované z dob kapitalismu.
Ten jsme v podstatě nikdy neměli; v řadě oblastí jsme žili z toho, co bylo vyrobeno/postaveno za první republiky, nebo po válce před únorovým pučem (včetně lidských sil). Ještě krátce před rokem 1989 byla např. na chemickém ústavu naší fakulty nejkvalitnější analytická váha ta, která byla dodána někdy v roce 1947 v rámci UNRA.
A když jsme se téhle definici začali blížit, tak se to celé ekonomicky podělalo a přišel rok 1989.
Jiří Svoboda
7.2.2020 21:53 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
8.2.2020 09:18 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
8.2.2020 15:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.2.2020 17:19 Reaguje na Jiří SvobodaVladimír Wagner
8.2.2020 23:55 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.2.2020 08:33 Reaguje na Vladimír WagnerOdhlasovali to přece socani s komunisty a US, i nějaký hlas dodali KDU a žádní zelení vůbec v parlamentu nebyli, Bursík nebyl ani řadový poslanec. Zodpovědnost v demokracii je přece na těch, kteří mají právo něco uzákonit a ne na tom, kdo text připraví.
Vladimír Wagner
9.2.2020 13:42 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.2.2020 17:49 Reaguje na Vladimír WagnerKarel Ploranský
9.2.2020 21:21 Reaguje na Pavel HanzlPoslanci pro ně pak buď zvednou ruku nebo ne, a to podle toho, jak dobře je zpracovali lobbisté. A do jaké míry jim ty zákony získají popularitu o lidu obecného, čili kolik z toho kouká hlasů při příštích volbách.
Bohužel, lid obecný vnímavě absorbuje nápady, které nabízejí líbivé vize. A nezkoumá, do jaké míry jsou reálné a skutečně přínosné.
Jiří Svoboda
10.2.2020 21:20 Reaguje na Karel PloranskýJan Šimůnek
11.2.2020 08:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.2.2020 08:35 Reaguje na Vladimír WagnerVladimír Wagner
9.2.2020 14:26 Reaguje na Pavel HanzlV politické a ekonomické rovině by přechod neměl být tlačen zákazy a příkazy, ale stimulován ekonomickými nástroji, například daňovými. Uhlíková daň určitě může být dobrou cestou.
Co je však ještě důležitější, je podpořit šetrné a ekologické chování ke krajině, její odolnost vůči změnám klimatu, ať už jsou přírodního nebo antropogenního původu.
Pavel Hanzl
9.2.2020 17:56 Reaguje na Vladimír WagnerKdyž odmažete ideologické kdákance ropáků o "diktátu z Bruseli", o "zvýšení uhlíkové stopě celé OZE" atd. atd. takvýmnm vyjde prakticjky to, co píšete. Samozřejmě při praktickém provedení se tam dělají chyby, ale EU je schopna je napravovat (povinnost přimíchávat biopaliva).
Samozřejmě tam působí velké nložství parciálních zájmů, takže to nidy nebude ideální, navíc bezhlavá kritika všechno vždy (třeba taky od vás) tomu taky nepřidává.
Filip Kondapaneni
9.2.2020 23:46 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
9.2.2020 11:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.2.2020 11:02 Reaguje na Jiří SvobodaVladimír Wagner
7.2.2020 15:53Pokud hrozí klimatické změny (ať už přírodními nebo antropogenními vlivy), tak nejhorší, co můžeme udělat, je zaříznutí schopností civilizace a společnosti jim čelit. Pochopitelně je rozumné realizovat přechod k nízkoemisní energetice, ale efektivním a racionálním způsobem.
Jan Šimůnek
7.2.2020 16:12 Reaguje na Vladimír WagnerKarel Ploranský
9.2.2020 21:14 Reaguje na Jan ŠimůnekSkoro jsem rád, že jsem už senior. Ale mrzí mne, že v tom úžasném světě, kde se bude rozlišovat nejméně 16 různých pohlaví, budou jezdit jen samá elektroauta (na která ale budou mít jen ti nejbohatší), bude zakázáno říci o čemkoliv na plnou hubu pravdu, místo polí a luk budou záhony fotovoltaických panelů (proč ne, potraviny není třeba pěstovat, když je lze dovážet) a místo stromů větrníky (protože když se nevykácí lesy, tak se už nikam nevejdou), budou muset žít moji potomci.
Ale nebudou tady sami, naše řídnoucí degenerované obyvatelstvo doplní nová krev z poledních krajin. I na tom se už pilně pracuje.
Trochu přeháním - ale obávám se, že ne až tak moc....
Petr Eliáš
10.2.2020 19:53 Reaguje na Karel PloranskýJan Šimůnek
12.2.2020 11:22 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
13.2.2020 10:11 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
15.2.2020 08:58 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
7.2.2020 16:34 Reaguje na Vladimír WagnerA dnes je 5 minut po dvanácté a je potřeba něco skutečně udělat. Vůbec si nemyslím, že Němci se vrhají do něčeho po hlavě a bez rozmyslu, vůbec si nemyslím, že ten "zelený úděl" znamená nějakou destrukci demokracie a ekonomiky atd. atd. atd. Spíš je to příležitost pro technologické firmy a tohle vždy v historii vedlo ke konjunktuře.
Zato v tom vidím velmi jasnou stopu ruských demagogů, kteří bez fosilních paliv zemřou hlady a proto nám tlučou nesmysly do hlav.
Už za komára se přece tvrdilo, že "imperialisté z Volstrítu jsou na hraně bankrotu", jak "USA se do roka ekonomicky zřítí", jak "SSSR bude mít v roce 1964 8x větší HDP než USA" a podobné kecy. Tohle je přece ze stejné dílny!
Vladimír Wagner
7.2.2020 18:12 Reaguje na Pavel HanzlFrancie má už dávno nízkoemisní elektroenergetiku. A nebýt Vám podobní zelení fanatici, tak ji mohla mít celá Evropa. Takže opravdu neplatí, že skutek utek. Jen někde tomu zelení fanatici zabránili. Pokud někdo likviduje životní prostředí a dlouhodobě brání snižování emisí CO2, tak jsou to právě zelení fanatici s nulovými znalostmi problematiky, kteří veškerý čas věnují ideologické kampani a prosadí absolutně nesmyslné koncepce biopaliv a spalování lesů pro masivní výrobu elektřiny. Na rozdíl od těch, kteří se snaží problematiku poznat a najít reálné a efektivní cesty k ochraně životního prostředí a snížení emisí v energetice.
Pavel Hanzl
7.2.2020 19:03 Reaguje na Vladimír WagnerPovažovat Němčoury za blbce nám nakecávají Rusi, a to hlavně v politice všeobecně a green deal je jen dalším klackem ropáků.
Vladimír Wagner
7.2.2020 20:36 Reaguje na Pavel HanzlTomas Moravec
7.2.2020 21:08 Reaguje na Vladimír WagnerPavel Hanzl
7.2.2020 21:35 Reaguje na Vladimír Wagnerhttp://www.osel.cz/10930-jadro-vraci-uder-startup-nuscale-vyviji-prevratny-maly-reaktor.html
Vladimír Wagner
7.2.2020 23:44 Reaguje na Pavel HanzlNaopak je tam velice a kriticky okomentována značně problematická situace Německa s jeho vysokými emisemi (využívá moji oblíbenou mapu emisí elektroenergetiky různých států).
Pavel Hanzl
8.2.2020 12:17 Reaguje na Vladimír WagnerNevím, jestli je tom přesné anevím ani ve které minutě to řekla a hlavně nevím, proč mě chytáte za slovo, tohle je přece jen volná diskuse a ne disertační komise.
Vladimír Wagner
9.2.2020 00:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.2.2020 18:00 Reaguje na Vladimír WagnerProstě mě zase obviňujete z toho, co jsem nikdy nenapsal.
Pavel Hanzl
7.2.2020 21:52 Reaguje na Vladimír WagnerKdyž vidím, kolik nesmyslů a vyložených lží nám nakecali "špinavci" (třeba jak Merkelová tahá do Evropy imigranty) atd. atd. atd. atd. tak vidím jasně která bije.
Samozřejmě vím, že v tom zeleném nadšení se dělají chyby (biopaliva). Ale nejsem si jist, že se vozí dřevo z Kanady do bioplynky v Anglii (není to fake news??), ale my vyvážíme dřevo do Číny jasně. Ale proti stovkám giga tankerů s ropou (a dnes i s uhlím)je to přece zase jen ptákovina, ne?
Richard Vacek
8.2.2020 01:53 Reaguje na Pavel HanzlProstě to, že otec naakumuloval bohatství, není zárukou, že to syn nerozhází.
Pavel Hanzl
8.2.2020 17:24 Reaguje na Richard VacekJan Šimůnek
9.2.2020 17:06 Reaguje na Pavel HanzlFilip Kondapaneni
10.2.2020 00:05 Reaguje na Pavel HanzlMám spousty bývalých kolegů z východních zemí Německa a to by jste koukal co mi všechno říkají ale sousedovi by to neřekli aby neztratili práci nebo bydlení. V kruhu se vrátili tam, kde v 89 skončili.
Dostatek levné energie, potravin, bydlení a pořádku je zárukou sociálního smíru. Současní vůdci dělají ve své nadutosti nevědomky sociální experiment který skončí možná dost krvavě a možná že řada těch co hlásí zelené zítřky, skončí hodně špatně.
Vladimir Mertan
9.2.2020 13:11 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
8.2.2020 09:29 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
8.2.2020 09:31 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.2.2020 17:27 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
9.2.2020 17:07 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.2.2020 11:06 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
11.2.2020 09:12 Reaguje na Pavel HanzlPetr Eliáš
13.2.2020 10:13 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
15.2.2020 09:01 Reaguje na Petr EliášFaktem ovšem je, že Greenpeace je v některých zemích (u nás, bohužel, ještě ne) brána jako extrémistická či teroristická organizace.
Jan Šimůnek
7.2.2020 16:14Pavel Hanzl
7.2.2020 16:46 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
8.2.2020 09:32 Reaguje na Pavel HanzlMiloš Večeřa
7.2.2020 17:13Pro spoustu lidí je normální si nasednout do letadla a za několik hodin být na druhém konci světa bez úžasu a bez vydaní jediné kalorie. Pod tíhou této zdánlivé všemocnosti je poté snadné pro někoho říct, že zasypeme naleziště fosilních paliv, ikdyž tím podříznou pílíř naší civilizace.
Osobně se neobávám budoucnosti jako pan Vinkler. Politici nakonec couvnou pod tíhou např. nespojených motoristů. Obdobně jako ve Francii se zalekl prezident Macron před žlutými vestami. Ti co necouvnou, nebudou zvoleni v příštích volbách. To je jednoduchá logika.
Lukas B.
7.2.2020 18:31 Reaguje na Miloš VečeřaMiloš Večeřa
7.2.2020 19:43 Reaguje na Lukas B.Miloš Večeřa
7.2.2020 19:49 Reaguje na Lukas B.Pavel Hanzl
7.2.2020 21:57 Reaguje na Miloš VečeřaRichard Vacek
8.2.2020 01:56 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
8.2.2020 09:33 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
9.2.2020 18:02 Reaguje na Richard Vacekto je fakt perpetuum mobile?
Jan Šimůnek
9.2.2020 14:13 Reaguje na Miloš VečeřaPrávě totalitní EU, která je řízena nikomu neodpovědnými a nikým nevolenými aktivisty a úředníky, vytváří skvělé prostředí pro násilné zavádění věcí, s nimiž nesouhlasí naprostá většina populace. Soudruzi si to navíc už vyzkoušeli na zrůdnostech typu zákazu normálních žárovek.
Takže přesně zde může vzniknout nějaká ekologická obdoba toho únorového komunistického puče z roku 1948.
Čech M.
8.2.2020 00:18Ale který dobrodruh bude investovat mld eur v takových státech jako je Alžírsko, nebo Libye?
Pavel Hanzl
8.2.2020 12:24 Reaguje na Čech M.Pavel Hanzl
8.2.2020 17:35 Reaguje naAle spočítejte si 25.000,- kč za instalovaný 1kWp na svoji spotřebu a hlavně strukturu spotřeby (jestli jste třeba přes den v práci a autem jezdíte jen na chytu) protože někdy vám to fakt nevyjde.
Fve má obrovské výhody i nevýhody a to vám tu melduju pořád dokola.
Karel Ploranský
9.2.2020 20:30 Reaguje na Pavel HanzlPokud znáte dodavatele, který mi FVE za takových podmínek dodá a namontuje (a bude u něho i reálná naděje, že ta firma vůbec bude po celou dobu záruky existovat, aby bylo ty garance u koho vymáhat), SEM S NÍM !!!
Víte - já totiž FVE na svůj dům už půl roku poptávám. Mám už i nějaké ty nabídky pro srovnání. A věřte, ono to není tak růžové, jak si myslíte…
Máte alespoň minimální potuchu o tom, jaká je podle zkušeností z reálné praxe poruchovost solární elektrárny, zejména jejích elektronických prvků, a s ní související nároky na údržbu? A co vás může potkat, když udeří blesk (stačí v blízkosti)?
Čech M.
8.2.2020 21:37 Reaguje naČech M.
8.2.2020 21:26 Reaguje na Pavel HanzlJenže Nevada je v USA a tam žijí normální lidé.
Pavel Hanzl
9.2.2020 08:41 Reaguje na Čech M.https://www.euro.cz/byznys/zastarala-solarni-elektrarna-zbankrotovala-penize-dal-obama-1479201
Dole je poznámka, že z klasické fve už Amíci umí udělat 1MWh za 30 doláčů, což v Německu je na 57 eurech.
Jan Šimůnek
8.2.2020 13:20 Reaguje na Čech M.Jinak FV elektrárna na Sahaře je naprostý nesmysl. Tam by se uživila elektrárna, soustřeďující světlo zrcadly na kotel. Ta by navíc mohla teplo kumulovat (hnát ho do nějakých tepelných zásobníků) a tím by mohla fungovat i v noci (obrovská výhoda oproti FV elektrárně).
Čech M.
8.2.2020 21:12 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
9.2.2020 18:04 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
11.2.2020 09:14 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
8.2.2020 13:26Což by jistě na jedné straně bylo dobré (skončila by EU jak se etablovala po Maastrichtu a ještě víc po Lisabonu), na straně druhé by se snadno mohlo stát, že by z té krize vylezl vítězně a s politickou mocí v rukou nějaký neoHitler, proti kterému by ten klasický, z historie známý, mohl být jen slabý čajíček. Čehož se děsím, a proto ND zrovna nevítám.
Nicméně pokud to má přijít, ať to přijde co nejdřív, dokud ten dědek, co se na mě dívá ze zrcadla, ještě udrží v rukách kvér.
Richard Vacek
9.2.2020 08:23 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
9.2.2020 08:46 Reaguje na Richard VacekDalo by se to srovnávat pouze v tom případě, až budou občané EU mít povinnost alobalovými plachtami nahánět fotony na panely, to snad. Dejte mi vědět, až se to uzákoní.
Jan Šimůnek
9.2.2020 09:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.2.2020 09:12 Reaguje na Richard VacekJan Šimůnek
9.2.2020 09:29 Reaguje na Pavel HanzlRichard Vacek
9.2.2020 13:26 Reaguje na Pavel Hanzlpracuje v JE 5x méně lidí a ti vyrobí 7x více elektřiny, než ti ve fotovoltaice. Tedy produktivita FV je 5x7=35x nižší. Výsledek je asi lepší, protože ve FV je více částečných zaměstnání, ale i tak je zřejmé, proč bude celá vesnice opečovávat OZE.
Pavel Hanzl
10.2.2020 11:18 Reaguje na Richard VacekKarel Ploranský
9.2.2020 21:00 Reaguje na Pavel HanzlMazničky potřebovat nebudou, točit klikou taky ne. Ale budou muset získat velmi hluboké znalosti z oboru elektroniky. Nebo platit za servis odborníkům. Kterých je ale (zatím asi jen v Německu) už dnes kritický nedostatek.
Jestli si fakt myslíte, že FVE nevyžadují údržbu, tak o nich nic, ale opravdu NIC nevíte.
Pavel Hanzl
10.2.2020 11:22 Reaguje na Karel PloranskýJan Šimůnek
9.2.2020 09:30 Reaguje na Richard VacekPetr Eliáš
10.2.2020 19:59 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
11.2.2020 09:16 Reaguje na Petr EliášKatka Pazderů
9.2.2020 11:52Cituji: "A to jsme my. Jsme fosilní civilizace a ještě dlouho jí zůstaneme, rychlé zastavení nebo radikální změna tohoto současného koloběhu jsou nemožné, vše je globálně provázané."
Máte pravdu, při současné výši kořistění člověka na planetě, je to opravdu nemožné. Ale pracujeme na snížení populace. Tím, že pokračujeme v našem růstu.
Je škoda, že se neumíme omezit sami. Bude nás muset omezit planeta.
Richard Vacek
9.2.2020 13:45 Reaguje na Katka PazderůJan Šimůnek
9.2.2020 14:17 Reaguje na Katka PazderůVnímání této skutečnosti ovšem vyžaduje gramotnou populaci, která zná historii a umí se z ní poučit, což pro ekoaktivisty a blbečky, co jim zobou z ruky, rozhodně neplatí.
Petr Eliáš
10.2.2020 20:19 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
11.2.2020 09:17 Reaguje na Petr EliášMiloš Večeřa
9.2.2020 14:52 Reaguje na Katka Pazderůvaber
9.2.2020 15:20 Reaguje na Miloš VečeřaMiloš Večeřa
9.2.2020 15:39 Reaguje na vabervaber
10.2.2020 09:26 Reaguje na Miloš VečeřaMiloš Večeřa
10.2.2020 17:51 Reaguje na vaberMiloš Večeřa
10.2.2020 18:03 Reaguje na vaberPavel Hanzl
10.2.2020 11:15 Reaguje na Miloš VečeřaVáš pes pochopí, že ve skříni jsou granule a taky třeba pochopí, že pro ně chodíte do obchodu, ale nikdy nemůže pochopit, co děláte třeba u počítače.
Miloš Večeřa
10.2.2020 18:00 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
12.2.2020 14:59 Reaguje na Pavel HanzlMMCH, vznik života z neživého je natolik dobře prozkoumán (a existuje i více možností, zcela schůdných), že nějakého stvořitele opravdu není třeba.
Tak to bylo, tak to je.
Jiří Svoboda
9.2.2020 17:22 Reaguje naRostlinsvo si za statisíciletí zvyklo na jistý příděl potravy a pití. Teď je mu náhle díky pléměti dáváno mnohem více jídla a méně napít. Nevím, jestli je spokojeno?
Vladimir Mertan
10.2.2020 21:47 Reaguje na Jiří SvobodaAle když se posuzují naše znalosti o historii podílu oxidu uhličitého v globální atmosféře během posledních 500 milionů let, tam skoro neexistují reálná čísla, ale my máme proxys a sedimenty, které podávají informace o koncentracích CO2 v atmosféře a které sahají půl miliardy let nazpět. Co lze z toho vyvodit, je sice nepravidelný, ale stoupající úbytek CO2 z minimálně 5 000 ppm nebo 0,5 % před 500 milony let až po nejnižší úroveň někdy během posledního zalednění před 20 000 lety, když podíl CO2 činil pohých 180 ppm. Tento podíl leží pouhých 30 ppm nad úrovní, pod kterou většina rostlin uhyne.
Rostliny nepotřebují oxid uhličitý pouze k přežití, ony ho potřebují i na určité úrovni, zrovna tak jako my k přežití potřebujeme kyslík. Ale pětiprocentní podíl kyslíku v atmosféře by nestačil k našemu přežití, my potřebujeme současnou úroveň, tedy něco kolem 20 %. U rostlin a CO2 je to to samé a CO2 se vždy přibližoval úrovni, pod kterou rostliny zhynou. Tím si Země prošla doby ledovými pleistocénu, jedním zaledněním za druhým – minimálně 22 z toho během tohoto časového úseku 2,5 milionů let.
Pavel Hanzl
9.2.2020 18:12 Reaguje naCelou tu dobu nikdo nechřadl, na Zeměkouli žily tisíce druhů živočichů a rostlin, které jsme už zničili. Pouště byly daleko menší a moře bylo plné ryb i korálů v pralesích žili tvorové, které jsme už vyhubili. Gaia zjistila, že se jí tento tah nepovedl, tak zahřála Zemi tak, že to plémě zase vyhubila a zkusila další pokus.
Richard Vacek
9.2.2020 18:17 Reaguje naPavel Hanzl
10.2.2020 11:10 Reaguje na Richard VacekJiří Svoboda
9.2.2020 18:26 Reaguje na Katka PazderůKarel Ploranský
9.2.2020 20:54 Reaguje na Katka PazderůProdukce CO2 ze spalování fosilních paliv je úplně marginální problém vedle důsledků, které (nejen na klima) vyvolává populační exploze.
Naprostá většina jedinců druhu Homo sapiens sapiens na nějaké problémy s klimatem zvysoka kálí. Evropan není typický obyvatel planety! Tím je člověk, který je vcelku v pohodě, když se DNES nají, DNES si to jídlo na něčem uvaří a DNES si zatopí - a pak si spokojeně zašuká (samozřejmě bez kondomu či jiné formy antikoncepce).
Pocit odpovědnosti za klima mají jen obyvatelé civilizovaných zemí (výrazně menšinoví!) v čele s Evropou, ale jejich snahy jsou marné, až skoro směšné, protože na ně jsou a zůstanou SAMI...
V naivní víře, že sebeobětování nás Evropanů stačí, aby svět spasilo, nám naši bruselští věrozvěstové vnucují ekonomickou sebevraždu, aniž by jakkoliv řešili tu ZÁKLADNÍ A HLAVNÍ příčinu průšvihu. A tou je, že v podstatě jen my Evropané se při plození potomstva řídíme pocitem odpovědnosti, tj. plodíme jen tolik dětí, o kolik se dokážeme dobře postarat.
Navíc nám zacpali hubu "politickou korektností", která brání o tomhle problému dokonce i jen mluvit nahlas.
vaber
10.2.2020 09:45 Reaguje na Karel PloranskýMiroslav Vinkler
11.2.2020 10:30 Reaguje na vaberKarel Ploranský
9.2.2020 21:35Píšete v nich pravdu.
Jenže pravdu dnes nikdo nechce slyšet, dokonce už je (skoro) zakázaná, protože není politicky korektní.
Proto jsou Vaše články nežádoucí. A protože jsou nežádoucí, dostanou se jen k velmi malému okruhu čtenářů.
Ale moc Vás prosím, nenechte se odradit.
Miroslav Vinkler
11.2.2020 10:30 Reaguje na Karel PloranskýFilip Kondapaneni
10.2.2020 00:35Tady jsou důvody, proč jsem ohledně energetiky založené na obrovském množství decentralnich zdrojů pesimista, .
Poruchovost invertoru
https://pv-magazine-usa.com/2019/05/16/pvel-looks-at-the-risky-business-of-inverters/
Výkon a spolehlivost střídačů :role vstupního kapacitoru
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://energy.sandia.gov/wp-content/gallery/uploads/Flicker-PVSC-Cap-Paper-Final.pdf&ved=2ahUKEwiM5JbM2KnnAhVL5eAKHb9kDkQQFjAHegQIBhAD&usg=AOvVaw0WEaStnp7nb5EFJiAUXtrZ&cshid=158033752707
6
Tady velmi velmi optimisticky pohled
https://thosesolarguys.com/how-long-do-solar-inverters-last/
Velmi pěkný a optimistický průvodce o plánování, budování a provozování velkých FVE. Doporučuji jak pro příznivce tak odpůrce FVE
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.ifc.org/wps/wcm/connect/a1b3dbd3-983e-4ee3-a67b-cdc29ef900cb/IFC%2BSolar%2BReport_Web%2B_08%2B05.pdf%3FMOD%3DAJPERES%26CVID%3DkZePDPG&ved=2ahUKEwiE4NCw96nnAhUBYVAKHQqoD2w4HhAWMAl6BAgEEAI&usg=AOvVaw3LlRKZDUsZaP_kfpa2yHej
Vliv závad FVE na ztráty výroby
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&u
Pavel Hanzl
10.2.2020 11:26 Reaguje na Filip KondapaneniTo se jmenuje vývoj a my jsme dnes ve fázi Aerovky Cililink.
Pavel Hanzl
11.2.2020 12:52 Reaguje naPodobně lithiové baterie. Jednoho krásného dne nám začne klepat na rameno Faradayova konstanta (26.8 Ah/mol). Už teď používáme nejlehčí kov, další lehčí už není a teoretický limit začíná být na dohled, nehledě na čistě chemické problémy s příliš velkou objemovou hustotou (hořlavost).
Co se týká těch měničů, které "jednou budou dokonalé", tohle jsem slyšel už v 80. letech od vývojáře tyristorových střídačů v ČKD Elektrotechnika v Praze na Pankráci, když si stěžoval, jak to sice krásně funguje, ale jednou do roka lup - a odejde výkonový prvek :-) Od té doby taky uplynulo dost času, máme FETy o jakých se nám nesnilo, nicméně čas od času lup - a střídač je v elektronickém nebi :-)
Filip Kondapaneni
11.2.2020 22:10 Reaguje naFilip Kondapaneni
10.2.2020 22:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.2.2020 12:51 Reaguje na Filip KondapaneniFilip Kondapaneni
11.2.2020 21:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.2.2020 10:28 Reaguje na Filip KondapaneniEgypťan Sinuhet - Vatari
Jan Šimůnek
12.2.2020 11:58Je třeba si uvědomit, že Evropa se stala ekonomickým a vojenským dominantem světa nikoli kvůli nějakému rasismu nebo něčemu podobnému. Stala se tak proto, že zde byla mozaika států a státečků, které mezi sebou velmi nevybíravými způsoby soupeřily a jakákoli inovace, která přinášela výhodu, znamenala úspěch na tomto poli (a často to bylo pole válečné). Snahy to nějak regulovat nikdy neměly úspěch, protože ten, kdo tuto regulaci obešel nebo se na ni vykálel z vysoka, prakticky vždy uspěl nad těmi, kteří se jí podřídili.
O tom byl i papežský zákaz trojnožky pro lučištníky (protože lučištník s podepřenou rukou, v níž držel luk, střílel přesněji) nebo zákazy kuší (které dokázaly probít všechny tehdy dostupná brnění; "kuševzdorná" brnění vznikla v době, kdy už byly k dispozici zbraně na střelný prach a paradoxně vedla k jejich širšímu zavedení do vojenské praxe, tedy k poměrně rychlé likvidaci brnění jako součásti vojenské výstroje) apod. Kdo tyhle zbraně nasadil v bitvě proti "pravověrným", ten vyhrál a soudruh papež se s tím musel smířit.
Mimo Evropu vznikaly naopak megaříše, kde podobné zákazy byly v reálu prosaditelné na velkém území. A výsledkem bylo, že když Evropané připluli do Číny, tak si vojáky země, která střelný prach vynalezla (byť některé prameny naznačují, že ho Evropané mohli vynalézt nezávisle, nebo jen na základě zpráv o existenci něčeho takového) namazali svými podstatně pokročilejšími palnými zbraněmi na chleba a Čínu nakonec deklasovali na megatrh s opiem.
To samé se stalo i při pronikání Portugalců kolem Afriky, kdy proti nim vypluly koráby, reflektující předislámského Sindibáda námořníka, protože islám prakticky stoprocentně zastavil veškerý technický rozvoj na územích, která ovládal. Výsledkem byla jatka, po nichž se místní s desetitisícovými armádami museli podřídit pár stovkám vojáků a námořníků, jejichž výstroj a výzbroj tu jejich převyšovala o několik generací (míněny generace technického vývoje).
V podstatě k tomu samému došlo i v Novém světě, kde např. Inkové zrušili a zakázali písmo (místo něho zavedli quipu, umožňující ukládat alespoň číselné informace), aby zastavili pokrok. A dokonce více tamních civilizací zakázalo kolo (asi by se to líbilo Voskovcovi a Werichovi s jejich písničkou o zlu jménem vynález kola), ačkoli je archeologicky doloženo na dětských hračkách, takže jeho princip znali.
Tedy poslání toho předchozího:
Pokud dojde k zavedení něčeho, jako uhlíková daň, bude představovat obrovskou komparativní výhodu to obcházet nebo nedodržovat, nebo dokonce nezavést. A s touto komparativní výhodou se poté svět rozštěpí na země, které to budou dodržovat a půjdou ekonomicky i politicky do kopru, a země, které na to budou kálet z vysoka a budou ekonomicky prosperovat (z čehož plyne i politická a vojenská moc, tedy i možnost se ubránit silou snahám je nějak "umravnit"). Čili dojde ke stejné situaci, jaká byla opakovaně v dějinách (na něž odkazuji výše), kdy státy inovující převálcovaly ty, které inovace a rozvoj technologií omezovaly. A někdy dokonce s katastrofálním dopadem na jejich populaci.