https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danieln-pitek-kalkulacka-financnich-dopadu-pripraveneho-strategickeho-zemedelskeho-planu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daniel Pitek: Kalkulačka finančních dopadů připraveného strategického zemědělského plánu

7.1.2022
Spor o národní  strategický plán ke společné zemědělské politice EU je založen především na tom, kdo bude profitovat z  přerozdělení finančních prostředků. Ilustrační snímek.
Spor o národní strategický plán ke společné zemědělské politice EU je založen především na tom, kdo bude profitovat z přerozdělení finančních prostředků. Ilustrační snímek.
Agrární komora České republiky varuje před destabilizací českého zemědělství a pokud současná vláda zasáhne do Strategického plánu k nové Společné zemědělské politice EU, připravenému bývalým ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem, tak plánuje na 12. 1. 2022 demonstraci před úřadem vlády.
 

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR neříkají pravdu nejen současným vládním politikům, široké veřejnosti, občanům České republiky, ale především svým řadovým členům ve finančním zájmu několika v těchto organizacích vládnoucích agroholdingů.

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR dělají vše proto, aby Strategický plán pro Společnou zemědělskou politiku 2023+ prošel přes současnou vládu beze změn.

Pokud se to stane, tak současná vláda za něj přebere od vlády Andreje Babiše a exministra zemědělství Tomana plnou odpovědnost, protože mají čas i možnost tento podvod na české zemědělce zastavit. Věřím, že najdou odvahu odolat nátlaku a prosadí potřebnou změnu.

Ministerstvo zemědělství ČR, Zemědělský svaz ČR ani Agrární komora ČR nikde nezveřejnily žádnou kalkulačku, ze které by bylo zřejmé jaké finanční dopady bude mít Tomanův strategický plán na české zemědělce. Nikdo z nich žádná čísla nezveřejnil.

Dovolím si proto zveřejnit pár čísel o tom, jaký bude mít dopad snížení přímých plateb na obhospodařovanou plochu z I. pilíře o 1 000,- Kč/ ha, při redistribuci 10 % na jednotlivé zemědělské podniky podle velikosti.

U hospodářství o velikosti:

100 hektarů to bude +15 000 Kč,

150 hektarů to bude - 10 000 Kč,

500 hektarů to bude - 570 000 Kč,

1 000 hektarů to bude - 1 370 000 Kč,

1 500 hektarů to bude - 2 170 000 Kč.

U všech hospodářství jde finanční výsledek výrazně do minusu, jen farma o stopadesáti hektarech má mírný mínus 10 000.- Kč a farma o velikosti sto hektarů jde do mírného plusu 15 000 Kč.

V době, kdy zdražují výrazně naprosto všechny vstupy pro zemědělskou výrobu, počínaje naftou, elektrickou energií, osivy, hnojivy, náhradními díly a lidskou prací a úrokovými sazbami na úvěry konče, tak všem více jak třiceti tisícům zemědělců mají být podle Tomanova strategického plánu kráceny platby na plochu v prvním pilíři zemědělských dotací a odebrané prostředky se ve druhém pilíři přerozdělí mezi pár českých agrobaronů.

Agrární komora a Zemědělský svaz hájí zájmy svých několika velkých členů a ostatní členská základna se stává užitečným komparsem této chytré a zákeřné hry.

Pokud tento příběh dopadne podle not pana exministra Tomana a přání Agrární komory ČR, Zemědělského svazu ČR a nová vláda nezasáhne, tak budeme moci doopravdy mluvit o destabilizaci českého zemědělství.

Použitá čísla vycházejí z propočtů místopředsedy Asociace soukromého zemědělství ČR pana Jana Štefla a klíč, jak se k nim dospělo najdete na webu ASZ ČR nebo na fb, profilu ASZ ČR.


reklama

 
foto - Pitek Daniel
Daniel Pitek
Autor je lesník a zemědělec.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.1.2022 12:01
A šídlo je z pytle venku , v první řadě jde "jenom" o peníze. Doufejme, že tuhle lumpárnu nový ministr zemědělství protěžovat nebude a půjde směrem podpory skutečným zemědělcům.
Odpovědět
JS

Jiří S

7.1.2022 12:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ono je to stejně jedno AK přerozdělí od hlavně středních (jak vidno) peníze aspoň pro podporu vepřového a drůbeže. Pan Pitek bojuje a holedbá se, že chce pomoct i nám středním, ale ve skutečnosti to pro střední podnik dopadne stejně, akorát místo udržení prasat a drůbeže se ty peníze přelejí malým zemědělcům jako on, ale bez užitku. Jinak v našem okolí na Vysočině vím o hodně podnicích, kteří ty peníze v podstatě dostanou zpět právě na ty zmíněné živočišné komodity.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

7.1.2022 13:54 Reaguje na Jiří S
AK rozhodně nic nepřerozdělí. Netuším, kde se bere to zarputilé přesvědčení, že AK ovládá ministerstvo zemědělství. Ministerští úředníci byli během jednání o SP až obdivuhodně odolní vůči lobistickému tlaku kterékoliv nevládní organizace. Neexistuje žádná nevládka, která by byla spokojená s mírou akceptace jejích návrhů a připomínek.
Chybějící peníze z přímých plateb žádný podnik nedostane v podpoře na živočišné komodity. VCS mají zůstat (podle aktuálního návrhu SP) zhruba stejné, jako nyní, tam žádné navýšení není a národní dotace jsou sice přislíbené, ale dnes není jisté, že budou také od MF poskytnuté. Na wellfare z PRV se nepočítá s navýšením sazeb.
Odpovědět
JS

Jiří S

8.1.2022 12:27 Reaguje na Marcela Jezberová
Paní Jezberová, nikdo netvrdí, že to přerozdělí AK, či ASZ, ale takto se to jen říká, i když rozhodnutí je vždy ne MZe. Musíte trochu více číst mezi řádky.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.1.2022 17:06 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jo, peníze na prvním místě.
Nějaký zemědělci jsou nám u / až tam !
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.1.2022 12:04
O ty peníze jde vždy. To nepřekvapuje.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

7.1.2022 13:43
Jak to, že nikdo nemá kalkulačku? Já mám kalkulačku, seděla jsem nad jejím sestavováním několik hodin.
Výsledky variant návrh Strategického plánu, návrh ASZ v poměru k přímým platbám 2021. Uvažovány jen SAPS a greening u současnosti a BISS a CRISS u budoucí SZP:
Farmy do 150 ha: návrh SP - 13%, návrh ASZ + 34%
Farma 500 ha: návrh SP - 37%, návrh ASZ - 39%
Farma 1000 ha: návrh SP - 42%, návrh ASZ - 60%
Farma 1500 ha: návrh SP - 44%, návrh ASZ - 70%
Z toho je vidět, že návrh SP rozhodně nenadržoval "agroholdingům" a nesnažil se úmyslně poškodit malé farmáře.
Bohužel, pokud dojde k avizovaným změnám v SP, dojde k drastickému snížení
příjmů u zemědělců, kteří provozují živočišnou výrobu, protože zvířata chovají převážně větší farmy (a to i soukromé, které budou poškozené také). Z kalkulačky je vidět, že navýšení příjmů oproti současnosti není tak vysoké, aby pobídlo malé zemědělce k významnému zahájení živočišné výroby nebo je pobídlo k produkci zeleniny. Naopak, větší podniky - a rozhodně nejen "agroholdingy" budou hledat významné úspory v provozu - rychlé zrušení všech aktivit, které nepřinášejí zisk - ŽV bude u mnohých z nich na 1. místě. Dále dojde k útlumu zájmu bank o podporu zemědělského sektoru, protože již nebude platit, že zemědělci jsou solventní klienti. Utlumí se tak investice do rezortu, což je v přímém rozporu s proklamacemi nového ministra, že chce podporovat precizní zemědělství. Pokud k tomu ještě dojde k spolufinancování PRV jen na 35%, nebude se v zemědělství investovat téměř vůbec. Mnozí soukromí zemědělci pro větší podniky dělají služby, např. sklizeň plodin. Dovolím si odhadnout, že nebude mnoho takových, kterým výpadek příjmů ze služeb pro větší podnik, který nebude ochoten za ně zaplatit, plně nahradí zvýšení přímých plateb.
Suma sumárum, návrh ASZ je hřebíček do rakve českého produkčního zemědělství.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.1.2022 17:35 Reaguje na Marcela Jezberová
Hezký příspěvek, ale jste přesvědčena, že to místní tupci pochopí?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.1.2022 19:53 Reaguje na Marcela Jezberová
A jak je to s dotacemi v původních zemích EU ?
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

8.1.2022 00:03 Reaguje na smějící se bestie
SRN bez zastropování (podrazili by podniky na východě), redistribuce 12%.
Zatím kromě Estonska, Valonska a tuším Polska nikdo nezastropoval (info z listopadu), redistribuce 10 - 12%, spolufinancování PRV - staré země kolem 80%, Polsko 68%. Neochotné ke spolufinancování jsou jen Pobaltské země (a nyní ČR).
SP si každá země vytváří podle vlastní situace.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.1.2022 07:29 Reaguje na Marcela Jezberová
1*
Odpovědět
FF

For Fun

8.1.2022 06:46
Celý ten návrh pětikolky je směřován k likvidaci českých středních podniků, a natažení si sem zahraničního kapitálu. To už tu jednou bylo, viz cukrovary a kvóty, co se prodaly Frantíkům, že ano Veleba.
Jednoduše to české podniky neutáhnou, a odkoupí je lépe dotovaní zemědělci ze západu.
A nedělejte si iluze o tom, že něco bude více eko. Stačí si vyjet statistiky ohledně spotřeby postřiků, umělých hnojiv u nás a na západě.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

8.1.2022 12:12
15 tisíc na 100 ha? To je 150 kč na hektar!
tak myslím, že tyhle drobné za to stojí, abychom dokázali více podpořit naše vepřové, kuřata a vejce.
Já tedy živočišnou stravu moc nejím, ale mám pocit, že Vás masorádů je v republice dost.
On je asi největší problém v tom, že neumíme kupovat domácí výrobky. A také proto, že domácí maso je na regále o 10-15% dražší. Jak to, když výkupní cena prasat je v ČR nižší než v Německu? Kdopak má tu marži? A tak je to se vším. Domácí se vyplatí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist