Bc. Adam Gavala: Dokážeme zachránit klima?
Klima nynějšími nástroji nezachráníme, divím se, že se vůbec o něčem bavíme, když se stejně nic neděje, EU může kterékoliv zemi cokoliv diktovat, když je to zbytečné (třeba naši sousedé z Rakouska nebo z Polska, těm se moc emise snižovat nedaří). Když EU nebo kdokoliv jiný sníží emise, tak stejně porostou (Indie, Čína, Brazílie, atd.). Kdyby člověk chtěl klima zachránit, tak musí činit a ne diskutovat.
Měli bychom začít stavět hromadně jaderné elektrárny a nahrazovat jimi uhelné, alespoň ty s mizernou účinností. Všichni se bojí, co s jaderným odpadem, ale to se musí vyřešit časem (a vyřeší), reaktory čtvrté generace nebo termojaderná fúze jsou další etapou jaderné energetiky, která musí přijít. A až přijde, tak bude energie na tisíce let.
Líbí se mi, jak elekologové všechno zavrhují, ale sami nepřijdou s žádnou rozumnou alternativou. A když už něčím argumentují, tak je to většinou názor neznalců. Celosvětově narustá poptávka po energii a nadále bude, jediná šance jak zadržet klimatické změny je začit činit a ne diskutovat.
Jediná šance dle mého názoru je v jaderné energetice, která jako jediná produkuje nejméně emisí skleníkových plynů.
reklama
Online diskuse
a dokážeme zachránit vodu - pralesy... - 5. 2. 2008 - Jan SmolaJistě, jistě, vše je zřejmě tak, jak říkáte, kloppe, ale zkuste pochopit Kateřinu, o co jí vlastně jde. Víte, když jsem před léty začínal ve státní správě, děsily mě všechny ty informace o tom, kolik litru paliva bylo při rekultivacích území postižených hlubinnou těžbou uhlí spotřebováno, kolik mil. tun hlušiny bylo převezeno, ale ani zmínka o tom, zda ony rekultivace přinesly do krajiny více života. Mohu Vás ujistit, že nepřinesly. Stále se tu hovoří o nutnosti výstavby jaderných elektráren. Jasně, energie bude potřeba stále, ale vůbec se nezamýšlíme nad tím, co je vlastně zdrojem spokojenosti a štěstí lidí. Jsou to další a další jaderné elektrárny? Jsou to další a další hektary vykácených pralesů? Jsou to další a další kilometry zregulovaných a odpřírodněných toků? Cílem není výstavba jaderných elektráren, je to pouze prostředek k dosažení cíle. Zdá se však, že v mnoha směrech lidského počínání cíle a prostředky byly zaměněny a o to zřejmě Kateřině šlo. |