Bc. Adam Gavala: Dokážeme zachránit klima?
Klima nynějšími nástroji nezachráníme, divím se, že se vůbec o něčem bavíme, když se stejně nic neděje, EU může kterékoliv zemi cokoliv diktovat, když je to zbytečné (třeba naši sousedé z Rakouska nebo z Polska, těm se moc emise snižovat nedaří). Když EU nebo kdokoliv jiný sníží emise, tak stejně porostou (Indie, Čína, Brazílie, atd.). Kdyby člověk chtěl klima zachránit, tak musí činit a ne diskutovat.
Měli bychom začít stavět hromadně jaderné elektrárny a nahrazovat jimi uhelné, alespoň ty s mizernou účinností. Všichni se bojí, co s jaderným odpadem, ale to se musí vyřešit časem (a vyřeší), reaktory čtvrté generace nebo termojaderná fúze jsou další etapou jaderné energetiky, která musí přijít. A až přijde, tak bude energie na tisíce let.
Líbí se mi, jak elekologové všechno zavrhují, ale sami nepřijdou s žádnou rozumnou alternativou. A když už něčím argumentují, tak je to většinou názor neznalců. Celosvětově narustá poptávka po energii a nadále bude, jediná šance jak zadržet klimatické změny je začit činit a ne diskutovat.
Jediná šance dle mého názoru je v jaderné energetice, která jako jediná produkuje nejméně emisí skleníkových plynů.
reklama
Online diskuse
Dokážeme zachránit klima? - 5. 2. 2008 - kloppDostatek jaderné energie pomůže vyřešit i jiné zdroje co2,elektrifikace dopravy(elektromobily),vytápění tepelnými čerpadly.Jaderný odpad(správněji dnešními reaktory nevyužitelné palivo) se ve Francii,Velké Británii,Rusku běžně přepracovává a další generace množivých reaktorů transmutuje neštěpitelný uran,ktereho je ve vyhořelém palivu 93% na plutonium použitelné jako další palivo.Tím se využitelnost uranové rudy zvýší řádově o tisíce % a zároveň o tolik ubyde odpadu,bude stačit jedno uložiště pro celou Evropu.Množivý reaktor běží v Rusku už 25 let a vyrobí více energie než všechny německé větrníky.Indie připravuje stavbu pěti množivých reaktorů. |