https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/edvard-n-sequens-otevreny-dopis-ministrovi-prumyslu-kvuli-spechu-pri-vyberu-uloziste-radioaktivnich-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Popelka: Otevřený dopis ministrovi průmyslu kvůli spěchu při výběru úložiště radioaktivních odpadů

24.2.2020 | JISTEBNICE
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | SÚRAO

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás jménem Platformy proti hlubinnému úložišti ve věci aktuální situace při výběru potenciálně vhodných lokalit pro uložení vysoce radioaktivních odpadů. V pondělí vláda schválila Vámi předložený Plán činnosti SÚRAO, ve kterém je zmíněno, že dojde k posunutí časových milníků výběru lokality pro úložiště oproti schválené Koncepci nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem. To je rozumné. Má-li být garantována bezpečnost na statisíce let, nelze práce uspěchat.

 

Jenže se to neděje. Nerozumíme Vašemu rozhodnutí trvat na termínu výběru čtyř lokalit do konce června tohoto roku, když se ukazuje, že poradní expertní tým, kam ředitel SÚRAO přizval i zástupce obcí, by na svou práci potřeboval více času. Teprve v minulém týdnu byla vzata na vědomí metodika výběru. Výhrady společného odborného zástupce obcí jsou popsány ve stanovisku, které Vám připojujeme přílohou.

Je zjevné, že čas je zapotřebí i ke změně věcného záměru zákona o zapojení obcí do procesu výběru a výstavby úložiště, který na vašem úřadě nabírá další zpoždění. Jistě víte, že nejen starostové měst a obcí sdružených v naší Platformě a zástupci občanů aktivních ve spolcích jsou velmi zklamáni podobou věcného záměru, který vznikl na ministerstvu.

Slibované posílení práv obcí při výběru úložiště cestou nového zákona se nekoná. Konzultace s obcemi, jak proběhla v druhé polovině loňského roku, skončila odmítnutím prakticky všech připomínek obcí. A ještě Vám posloužila k tvrzení, že návrh vznikl po komunikaci s obcemi.

Za takové situace, kdy jsou oprávněné požadavky samospráv ignorovány, rostou obavy, že i zapojení obcí do poradního expertního panelu pro výběr lokalit, kde mají jednoho zástupce a dále roli pozorovatelů, má zejména vytvářet dojem otevřeného a férového postupu. A starostové si tak stále více kladou otázku, zda takovou roli chtějí hrát.


reklama

 
Jiří Popelka
Autor je mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti a starosta Jistebnice.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

24.2.2020 12:34
Myslím, že by celé proceduře velmi prospělo, kdyby se začalo pracovat i s variantou, že se žádné trvalé úložiště vůbec stavět nemusí a vzledem k budoucím generacím bude férovější předat jim dobře přístupné vyhořelé palivo bezpečně uložené v meziskladech a tučné konto na jaderném účtu, aby mohli s vyhořelým palivem naložit, jak bude v daný čas nejvhodnější.
Odpovědět
ig

24.2.2020 12:57
Souhlasím, přestože tento návrh vyšel od ekologické organizace. Je na místě bez předsudků zvážit, zda skutečně potřebujeme podzemní úložiště nebo zda by nadzemní sklad nesplnil stejný účel nebo nebyl dokonce lepší.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

24.2.2020 19:27 Reaguje na
Hlavne by byl asi 20x levnejsi. Vybudovat hlubinne uloziste lze klidne az za 100 let, az bude jasne, ze to je ta jedina spravna cesta.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist