Eva Tylová: Změna hospodaření na zemědělských pozemcích – jde to
Městská část Praha 12 má ve své správě desítky parcel zemědělské půdy. Celkem se jedná o cca 30 ha, pozemky jsou však rozdrobené od několika m2 po cca 3 ha. Většina byla obhospodařovaná bez pachtovní smlouvy jedním velkým agrodružstvem. Hospodaření bylo konvenční, velkoplošné, za využití chemických postřiků a hnojiv. Opatření na rozvoj biodiverzity či zmírnění důsledků klimatické změny se neprováděla.
Tento neutěšený stav hospodaření na zemědělských pozemcích má nejrůznější negativní dopady. V půdě klesá množství půdních organismů, které napomáhají procesům v půdě jako je přeměna organické hmoty a zpřístupnění živin rostlinám. Činnost těchto organismů má vliv i na půdní strukturu a odolnost vůči negativním jevům jako je eroze či desertifikace. Půda ztrácí schopnost zasakovat vodu a vysychá, k čemuž ještě přispívají i meliorace vybudované v dobách, kdy výrazně více pršelo, pojezd velkých mechanismů, které půdu utužují i opuštění hluboké orby. Když přijde přívalový déšť, voda se do ztvrdlé krusty nezasákne a proudy vody s bahnem tečou do ulic v okolí pole. Souvislé lány neposkytují úkryt pro ptáky a zvěř, škůdci se snadno šíří z pole na pole. Abychom tento stav zlepšili, začali jsme připravovat změnu hospodaření na našich zemědělských pozemcích. Možná řeknete, 30 ha, co to je, ale je třeba ukázat, že to jde. Navíc změna nastává i na okolních polích. Hl. m. Praha již své pozemky také propachtovalo novým pachtýřům k ekologickému hospodaření. Přidávají se k nám i další soukromí vlastníci.
Jak to tedy bylo u nás. Naproti našim snahám o změnu hospodaření šli noví zájemci o pachty. Viděli jsme, že zájem o ekologické zemědělství v Praze je a pozemky nebude problém pronajmout. V současnosti máme již všechny větší pozemky pronajaty novým pachtýřům s podmínkami ekologického hospodaření, pěstování trávy nebo agrolesnictví. Část pozemků jsme si nechali ve své péči. Na našich pozemcích postupně vysazujeme aleje, biokoridory, připravujeme komunitní permakulturní sad, zachránili jsme i památný dub na Točné.
Pozemky jsme rozdělili do několika skupin podle velikosti a dostupnosti a podle toho jsme na nich zorganizovali nové pachty nebo je nechali v naší péči. Pozemky kolem cest jsme osázeli alejemi a keři. Na jednom pozemku v blízkosti Cholupic, který jsme si ponechali ve správě, jsme vysadili komunitní sad. Část malých pozemků, které se nachází uprostřed polí, jsme zatím nechali ve velkém pachtu s možností je vyvázat a obnovit na nich cesty nebo je osázet remízky.
Bez odborníků to nejde
Při péči o pozemky spolupracujeme s odbornými ústavy a vysokými školami. S Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy spolupracujeme na protierozních opatřeních a na záchraně mokřadu v Cholupicích. Odborníci také radí novým pachtýřům se změnou hospodaření na jejich pozemcích. V rámci projektu podporovaného hl. m. Praha RainPRAGUE zpracovali pracovníci Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy (VUMOP) a České zemědělské univerzity (ČZU) „Studii srážkových a odtokových poměrů v oblasti Točné a Cholupic“. Ze studie vyplynul návrh dalších úprav zemědělských pozemků, kterou nyní realizujeme. Příkladem je zatravnění pozemku u cholupického mokřadu, soustava zasakovacích tůní na pozemku pachtýře Davida Ježka, odbahnění Točenského rybníka a další. Máme již navázanou spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby např. pro měření vlhkosti v půdě a zkoušíme využití rostlinných granulí na zadržení vody v půdě. O agrolesnictví se radíme s doc. Bohdanem Lojkou z České zemědělské univerzity. Českým hydrologickým ústavem spolupracujeme v oblasti monitoringu podmínek v půdě. Bez odborného přístupu to dnes v zemědělství již nejde.
Noví pachtýři
Pro větší pozemky o velikosti od 1 do 3 ha jsme se rozhodli najít nové pachtýře, kteří svým hospodařením podpoří funkce tradiční krajiny, tj. např. retenci vody a biodiverzitu volně žijících druhů živočichů. Ve smyslu těchto požadavků byl zpracován záměr na obhospodaření pozemků a byl zveřejněn. Na každý pozemek se přihlásilo několik pachtýřů, při splnění podmínek záměru rozhodovalo nabízené nájemné. S pachtýři máme uzavřené pachtovní smlouvy, které zaručí, že pachtýř splní podmínky vyhlášené v záměru. V současnosti již pachtýři pozemky obhospodařují.
Ježkovo pole U dubu
První pozemek (č. 568 k. ú. Cholupice) získal nového pachtýře již loni v září. David Ježek patří k těm nadšencům, kteří přecházejí z trochu virtuální profese IT na reálné obdělávání půdy vlastníma rukama. Jak se dále ukáže, tak z tohoto druhu nadšenců návratu ke kořenům jsou i další pachtýři. Pachtýř David Ježek na části pole již na podzim 2019 zasel květnatou louku, kterou podpořil místní biodiverzitu. Na poli vybudoval včelnici a vysázel kolem ní na tři desítky kvetoucích keřů pro pastvu včel. Letos na podzim, v rámci projektu agrolesnictví, podporovaného dotací z hl. m. Prahy, vysadil na poli prvních 21 ovocných stromů. Namísto chemického hubení hrabošů instaloval berličky pro dravce. Ze studie srážkoodtokových poměrů vyplynul návrh na kaskádu zasakovacích tůní, pro jejich realizaci hledá pachtýř David Ježek finanční podporu. Další informace o projektu najdete na jeho webu zde.
Agrolesnictví nad Točnou
Na dalších dvou pozemcích v katastru Točná (866/2 a 1016), budou realizovány prvky agrolesnictví, jejich výsadba se zdržela kvůli koronavirové krizi. Mají být nejen ohraničeny mezí od okolních pozemků, ale členěny do pásů šíře 20 m, kdy každý z pásů bude oddělen výsadbou zejména ovocných stromů se sponem 10 – 15 m. Na konci každého pásu bude ponechán prostor pro přejezd techniky do dalšího pásu. Prostor mezi stromy (meze) bude oset trávou (2/3 plochy) a osazen keři (1/3 plochy). Jednotlivé meze a pásy budou vytvořeny po celé délce (šířce) pozemku kolmo na svah tak, aby nedocházelo k erozi půdy a jejímu splachu. Tímto opatřením bude zamezeno také odtoku vody z plochy pozemku, dojde k jejímu částečnému zadržení a k odvodu zbytkové srážkové vody do zelených ploch. Takže navržený způsob výsadby do mezí bude sloužit i jako protipovodňová ochrana, aby při přívalovém dešti nestékala zemina z pole do ulice Branišovská v Točné. Jednotlivé pásy budou zatravněny, budou na nich založeny luční společenstva a některé budou ponechány k pěstování zeleniny či léčivých rostlin, to vše bez použití chemického ošetření. Část pozemku bude sloužit základní škole Montessori pro praktickou výuku.
Biokoridor u Cholupic
Další pozemek č. 358/9 (k. ú. Cholupice) byl propachtován na pěstování sena či pícnin. Pacht získala místní farma, která chová také koně, pro které jsou tráva a seno určeny. Hnůj používá na hnojení svých pozemků. Po obvodu pozemku byl vysazen biokoridor dlouhý 300 m a široký 8 m. Výsadbu biokoridoru zorganizoval Pavel Jeřábek z Hnutí Brontosaurus - organizace Mníšek pod Brdy www.brontosarus.cz z dotace hl. m. Prahy. Při výsadbě mu pomáhali žáci ze zahradnického učiliště pro děti s více vadami v Komořanech v rámci praktické výuky i místní občané.
Komunitní sad u Cholupic
Pozemek 390/1 + 392/2 (k. ú. Cholupice) v těsné blízkosti Cholupic si městská část nechala ve své péči a bude komunitně využíván všemi občany. Na pozemku postupně vzniká permakulturní sad, ve kterém Spolek „Sázíme stromy“ již vysázel 60 různorodých ovocných stromů a 67 ovocných keřů z prostředků sponzorů. Oplocenka ubrání sad před mlsnými jazýčky srnek a zajíců, ale lidem bude volně přístupná, budou si zde moci také pěstovat zeleninu a bylinky.
Mokřad jako zásobárna vody
Pozemky 402/1 + 402/4 + 402/6 + 369/17 + 370/428 + 370/429 + 370/430 - tvoří jeden celek. Na části plochy nyní hospodaří chovatel koní, pro které tu suší seno. Ve středu parcel (402/1), vznikl mokřad, jehož revitalizace probíhá za odborné podpory odboru péče o přírodu hl. města Prahy. Mokřady i v době sucha zadržují dešťové srážky. Na území mokřadu vede odvodňovací strouha, na které byly provedeny úpravy, díky kterým mokřad nezanikl a nyní představuje v době sucha zásobárnu vody. Meliorační zařízení (trubky) jsou pod povrchem i v okolních polích a pro další revitalizaci je třeba zjistit jejich polohu. Předpoklady, získané z podkladů bývalé Zemědělské vodohospodářské správy i z projektové dokumentace o umístění a rozsahu podpovrchových melioračních zařízení, je třeba ověřit v terénu. Proto pracovníci Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy nechali snímkovat terén z dronů, což je jedna z možností jak drenáže identifikovat. Na snímcích z dronů či historických leteckých snímků se přítomnost melioračních zařízení může ukázat podle různého projevu půdní vlhkosti či stavu vegetace nad či mimo drenážní rýhu.
Na části mokřadní louky Spolek Ekocentrum Koniklec již letos sekal trávu s dobrovolníky. Pozemek městské části bude výhledově využíván tak, aby podpořil rozšíření mokřadu. Připravujeme záměr, jak pozemek zatravnit a osázet keři a případně nízkými vrbami.
Aleje u cest poskytují ovoce i stín
Stromy zvyšují komfort krajiny pro člověka, poskytují stín a ochranu před větrem i pro volně žijící živočichy (hnízdiště, stanoviště pro dravce, zdroj potravy, úkryt). Vysadit alej není finančně náročné, pokud jsou vhodně využity dotační programy, sázet chtějí firmy i lidé. Předpokladem pro zdárné založení alejí je, aby kolem cest byl dostatečně široký pruh pozemku ve vlastnictví městské části, aby nedocházelo k poškození kořenů stromů orbou. Vysadili jsme v loňském roce aleje kolem hlavních cest, tam kde jsou kolem cesty pozemky naše.
V roce 2019 jsme vysadili tyto aleje:
1. 376/24 + 401/1 + 374/1 (Cholupice) - ovocná alej tradičních odrůd kolem ulice K Dýmači.
2. 361/16 + 363/1 (Cholupice) - cholupický větrolam podél cesty k letišti Točná.
3. 1080 (Točná) - ovocná alej podél cyklostezky z Točné do Břežan.
4. 1027 (Točná) - dubová alej v polích u Točné.
Letošní výsadby se přesunuly na příští rok z důvodů koronakrize:
5. 343/21 + 343/26 + 343/14 (Cholupice) - stromořadí u cholupického hřbitova a na protilehlé straně silnice.
6. Stromořadí 16 vysokokmenných třešní na cestě z Točné.
Dobré příklady táhnou
K záměru hospodařit ekologicky se přidávají i další vlastníci zemědělských pozemků v okolí Cholupic a Točné, jejichž pozemky zemědělci obhospodařovali konvenčně za použití velkých dávek pesticidů. Teď to chtějí změnit. Dle jejich slov už mají dost hospodaření s oblaky jedovatých pesticidů, které podle místních občanů likvidují všechno živé (nejen ptáky a včely, ale i zvěř).
V článku jsem využila odborné podklady vytvořené bioložkou Veronikou Ouškovou. Na organizaci a odborné podpoře se podílely Karin Tvrdá a Jana Soukupová. Velice jim děkuji za spolupráci.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (147)
Petr Blažek
12.12.2020 08:56Zemědělství se vyznačuje tím, že produkuje potraviny, které jsou nejen zdravé, ale dostupné pro všechny vrstvy obyvatel za normální (tržní) cenu.
Potraviny nerostou v supermarketech jak se asi paní Tylové zdá. A když se nevyprodukují u nás, protože přeměníme pole na parky a cyklostezky tak se dovezou například z Brazílie, kde kvůli tomu rádi vypálí pár milionů hektarů pralesa. Bohužel další příklad evropského zeleného alibismu. A ještě se za to paní pochválí.
Břetislav Machaček
12.12.2020 10:56 Reaguje na Petr Blažekdo mínusu, protože to zalepí z dotací. Toto není dlouhodobě
udržitelné hospodaření. Ono je pouze dočasné do vyčerpání dotací.
Možná ještě dříve dojde nakonec k zástavbě NAFUKUJÍCÍ se Prahy
a bude veta po celé krajině. Je to údělem velkoměst rostoucích
do nekonečna a do nebe.
Radim Polášek
12.12.2020 16:22 Reaguje na Břetislav MachačekJe fakt, že pokud budou ty plochy dohromady v nějaké větší souvislé ploše, asi se tam dost rychle obnoví stavy drobné zvěře, hlavně zajíců a bažantů. Ale to bude asi jediné plus. Pokud je naopak nezlikvidují přemnožení invazivní i chránění predátoři.
Majka Kletečková
12.12.2020 16:36 Reaguje na Radim PolášekPavel Jeřábek
12.12.2020 18:28 Reaguje na Petr BlažekTakže tohle myšlení je cesta do pekel - stav zemědělské půdy je dezolátní.
Ať se nám líbí či ne, pokud chceme zdravější krajinu, postoj na zemědělství musíme dostat na stejnou rovinu jako pohled na lesy. Takže ne jen produkce zemědělských produktů, ale i udržování vodního režimu v krajině, ochrana povrchových a podzemních vod, zdravotně hygienické funkce, prostor pro původně volně žijící bezobratlé i obratlovce atd.
V Praze ke všemu ještě přidejte rekreační funkce zemědělské krajiny, které mají větší význam, než na venkově.
Od zemědělských ploch v Praze nemůžete čekat nějaké super výrobu potravin, ale je potřeba tu volnou krajinu udržovat a chránit před zástavbou. Od Prahy nemůžete čekat metráky špičkového obilí, hektolitry mléka, či tuny masa - to jsme zrušili hned po roce 1990, stejně jako značnou část naší potravinářské výroby s vidinou, že v zahraničí je kvalitnější.
pavel peregrin
12.12.2020 18:40 Reaguje na Pavel JeřábekPavel Jeřábek
12.12.2020 19:07 Reaguje na pavel peregrinBylo to v době, kdy v televizi si stále stěžovali vězni a další, jak se mají špatně.
pavel peregrin
12.12.2020 19:56 Reaguje na Pavel JeřábekPavel Jeřábek
13.12.2020 22:54 Reaguje na pavel peregrinAle pravdu máte, že laici se na zemědělství dívají podivně, nicméně zy mnohé si mohou samy velkofarmy, které se k pronajatému majetku chovají neuctivě.
Na druhou stranu - když si lidi nechají zničit majetek, tak co na to říci. Je zajímavé, že když někdo pronajímá byt, objekt na podnikání apod., ošetří si i poškození objektu nad míru běžného opotřebení. U zemědělsky obhospodařovaných pozemků je jim to jedno, a to i v obcích, kdy jejich majetek (ornice) ničí jejich domovy (přívalové přívaly z polí do obce).
pavel peregrin
14.12.2020 07:13 Reaguje na Pavel JeřábekAlouš Pekelník
14.12.2020 19:34 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
15.12.2020 12:16 Reaguje na Alouš PekelníkŠílený sadař
12.12.2020 18:28 Reaguje na Petr Blažek1,Ano zemědělství produkuje potraviny. Produkuje (budou produkovat) ten to způsob hospodaření potraviny/zemědělské produkty ? Ano (třeba med,ovoce, píci...). Cituji "dostupné pro všechny vrstvy obyvatel za normální (tržní) cenu". Jednak je to jen asi vaše definice zemědělství a za druhé to vaše tržní zemědělství v Evropě je tak tržní jako komunistický manifest, celé evropské zemědělství jede na dotacích,subvencích a celních a legislativních bariérách bez niž by zemědělství vypadalo dosti jinak a asi by tady nešaškoval agrobaron Babiš nebo velice "konstruktivní" Peregrin.
2.Jo, hned jak někde uděláme přírodně bližší extensivní hospodaření tak budem muset drancovat amazonii protože jinak tady nebudem mít co jíst ! Jo a nesmíme zapomenout na biopalivovou řepku, kukuřici, vylité mléko do kanálu díky subvencím (to je ta vaše tržní cena?), a samozřejmě pak postavíme několik přehrad když to vaše správné "tržní" zemědělství neudrží ornici na poli natož pak vodu.
pavel peregrin
12.12.2020 18:44 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
12.12.2020 18:52 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
12.12.2020 20:01 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
12.12.2020 20:53 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
12.12.2020 21:32 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
12.12.2020 21:55 Reaguje na pavel peregrin.... S tím druhým se neshodneme, pokud tu nedáme svoje věděcké zdroje tak to bude mlácení prázdné slámy :)
pavel peregrin
13.12.2020 12:09 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
13.12.2020 12:50 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
13.12.2020 20:09 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
13.12.2020 20:40 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
14.12.2020 07:03 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
14.12.2020 12:00 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
14.12.2020 12:39 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
14.12.2020 19:04 Reaguje na pavel peregrinAlouš Pekelník
14.12.2020 19:39 Reaguje na Šílený sadařSpíš přibude utužených souvratí z otáčení mechanizace....
Na žížaly a další mršky má vliv způsob hospodaření na půdě než velikost pole....
Petr Blažek
14.12.2020 20:36 Reaguje na Alouš PekelníkKdyby opravdu pracoval v zemědělství tak by věděl, že dnes neseženete ani traktoristu natož nějaké zástupy zemědělců kteří by chtěli odejít od pohodlného městského života a dřít od nevidim do nevidim na nějakých hektarových políčkách. To bohužel svědčí jen o jeho naivitě.
Zemědělci v Evropě nejsou jenom Babiš a spol.
A jestli se opravdu někdo dívá i v okolních státech tak vidí, že všude se pole s každou další generací zvětšují. Mladí jdou za snažší a lépe placenou prací a pole po svých předcích pronajímají a nebo se na nich staví fotovoltaika.
To co tady prezentuje paní Tylová nemá se zemědělstvím vůbec nic společného. Je to stejné jako když s nimi porovnáte zahrádkáře.
Ať si samozřejmě dělají parky, ale nazývejme to správnými jmény.
A co se týká stavu půdy, tak jak tady předestřel pan pekelník, tak podstatně větší vliv má jak na té půdě hospodaříte než jakou velikost má půdní blok. Nikdo nebude půdu zpracovávat motykou s tím se smiřme a z hlediska utužení, potažmo prokypření půdy je rozhodně lepší mít ten půdní blok větší.
Z hlediska eroze je skoro jedno jestli má pole 5 nebo 30hektarů. Důležité je jak máte zpracovanou(/prokypřenou) půdu , jakou plodinu a v jakém růstovém období přijdou přívalové srážky a je úplně jedno jestli jste eko nebo neeko.
Šílený sadař
14.12.2020 22:28 Reaguje na Petr Blažek........................
To že se dnes lidé všeobecně do zemědělství nehrnou je mi jasné, ono ne každého láká jezdit 16x ročně na pole s něčím o čem pochybují že to na něho patří, spoustu času trávit administrativou a nakonec to zakončit obhajováním před veřejností (ikdyž ví že způsob jakým to vedou není úplně košer). Proto to řeší postupná automatizace - traktorista už nebude tolik potřeba takže ten to bod máme vyřešený :)......................
Protierozní opatření jsou soubor ne jako nějaká jednotlivost, tak jako meze vám proti erozi nepomůže jen dobrá skladba plodin (Tak jak dobře poznamenal pan Peregrin musíte taky pěstovat to co se vám vyplatí) a dobře zpracovaná půda. Jak tak zpětně koukám na vaše komentáře tak vše vidíte velice jednoduše, a na vše máte jedno nebo dvě "matrixové" pilulky :(
Šílený sadař
14.12.2020 22:53 Reaguje na Petr Blažekpavel peregrin
15.12.2020 11:04 Reaguje na Šílený sadařAlouš Pekelník
15.12.2020 11:18 Reaguje na Šílený sadařTakže podle mě je zásadní využívání meziplodin a tvorba organické hmoty a mulče na povrchu.Ta brání erozi a přehřívání půdy a krajiny. A taky prý ve velkém tvorba humusu váže CO2.
Dají se vygůglit vynikající přednášky na téma půda má pan docent Záhora, je skvělý , doporučuji vygůglit, velmi zajímavé.A na téma zadržení vody v krajině má skvělé videa pan Štefan Valo. Doporučuji zhlédnout, zajímavé.
Šílený sadař
15.12.2020 18:18 Reaguje na Alouš PekelníkAlouš Pekelník
15.12.2020 23:00 Reaguje na Šílený sadařPo orbě je půda na erozi velmi náchylná.
Petr Blažek
16.12.2020 12:51 Reaguje na Alouš PekelníkOrba po vrstevnici otočným pluhem jako jediná technologie dokáže půdu stěhovat spět na kopec. Setí meziplodin není špatné, ale hodí se jen v některých letech, když včas sklidíte a když je dost vláhy. V sušších letech se o vláhu pro kulturní rostliny připravíte a stejně vám toho moc nevyroste . Takže promrháte naftu a pole pouze ještě více utužíte. Důležité je nepodlehnout energetické loby a neprodávat žádnou slámu a poctivě ji zapracovat. To že se v létě na podmítce půda ohřívá nepovažuji za problém, to svědčí o tom že podmítka byla udělaná správně a z půdy se neodpařuje voda, kterou si jako zemědělec šetříte na podzimní setí. Toto jsou postupy prověřené po více než 100 let. To že jsou roky suché a mokré to není žádná novinka. A jestli se tady mění klima, to znamená vyšší teploty a prudší srážky tak se učme od těch co to znají, například zemědělci v Itálii, a ne od teoretiků z různých fakult. A zrovna v té Itálii je hlavní metoda na zadržení srážek hluboká a velmi hluboká orba, Kde to jen trochu dovoluje půdní profil tak se orá 40-60cm hluboko. Tím vznikne velká vrstva, která je schopná pohlcovat vodu. A na konci pole u posledního odvoru ještě vyfrézují odtokový kanál aby voda, která postupně projde půdou mohla pomalu odtékat do vodotečí.
Šílený sadař
14.12.2020 22:32 Reaguje na Alouš Pekelníkpavel peregrin
15.12.2020 11:02 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
15.12.2020 18:21 Reaguje na pavel peregrinŠílený sadař
15.12.2020 20:18 Reaguje na Petr ŠrámekPetr Šrámek
15.12.2020 18:24 Reaguje na pavel peregrinPetr Šrámek
15.12.2020 18:23 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
15.12.2020 20:17 Reaguje na Petr ŠrámekK5 V5
17.12.2020 21:06 Reaguje na Šílený sadařhttps://www.europarl.europa.eu/news/cs/headlines/economy/20150328STO38905/konec-mlecnych-kvot-prilezitost-vybudovat-sebejiste-a-silne-mlekarenske-odvetvi
Majka Kletečková
12.12.2020 10:38pavel peregrin
12.12.2020 11:28 Reaguje na Majka KletečkováŠílený sadař
12.12.2020 18:32 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
12.12.2020 18:46 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
12.12.2020 18:53 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
12.12.2020 20:06 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
12.12.2020 20:58 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
12.12.2020 21:41 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
12.12.2020 21:49 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
13.12.2020 09:54 Reaguje na Šílený sadařJiří Daneš
12.12.2020 19:28 Reaguje na pavel peregrinJsem už dost starý zažil jsem všechny přůšvihy co se tady staly, od likvidace 1. republiky, přes Protektorát a vládu komunistů, ale musím bohužel konstatovat, že nikdy nebylo tolik alergických dětí, nepamatuji že by některý ze spolužáků byl trpěl nějakou alergií, že by téměř v každé rodině někdo zemřel na rakovinu atd., atd.
Co se týká nedostatečného množství zemědělských produtů, vyrobených ekologicky, myslím že by stačilo vyhazovat ne třetinu prodaných potravin, ale jen třeba 10% a hned by stačily i ty nižší výnosy z polí bez chemie. Já jsem přesvědčen a statistiky to naznačují, že my staří, co jsme v dětství konzumovali více méně jen to, čemu se dnes říká biopotraviny, tak jsme relativně zdravější, než mnohá mladší generace.
Podotýkám, že můj otec byl zemědělec, já chemik, ale moje děti byly zase zemědělci, ovšem po zániku JZD se dnes živí jinak (protože byli zootechnici).
Jiří Daneš
12.12.2020 19:35 Reaguje na Jiří DanešJiří Daneš
12.12.2020 19:33 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
12.12.2020 20:14 Reaguje na Jiří DanešJiří Daneš
13.12.2020 17:32 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
13.12.2020 20:11 Reaguje na Jiří DanešMajka Kletečková
12.12.2020 14:09Zaměřují se na agrolesnictví, květnaté louky, revitalizace mokřadů, komunitní permakulturní sad, aleje a keře kolem cest, včelnice, berličky pro dravce, pásy k pěstování zeleniny či léčivých rostlin (bez použití chemického ošetření), louky na seno pro koně ...
Zapojují se do toho místní občané, žáci, lidé z Hnutí Brontosaurus ... Většina z těch pozemků bude lidem volně přístupná. Ve velkých městech jako je Praha není takových míst nikdy dost.
Nevidím nic špatného na tom, že jim záleží na tom, aby se na jejich zemědělských pozemcích hospodařilo šetrně a že si to dokáží i smluvně s pachtýři zajistit. Co je špatného na tom, že spolupracují s odbornými ústavy a vysokými školami?
Karel Zvářal
12.12.2020 14:25 Reaguje na Majka KletečkováGrácie Sluncová
12.12.2020 15:32Pavel Jeřábek
12.12.2020 18:55 Reaguje na Grácie SluncováVeřejnost si může sbírat, trhat, ale neničit. Má tušení, že do některých třešňových sadu Praha dováží i žebříky, aby si lidi mohli ovoce natrhat.
Nicméně - pořád je "veselejší" si nakoupit v marketu jihoevropské ovoce, než lézt po žebříku.
Majka Kletečková
12.12.2020 19:24 Reaguje na Pavel JeřábekJiří Daneš
13.12.2020 18:07 Reaguje na Majka KletečkováPavel Jeřábek
13.12.2020 23:08 Reaguje na Majka KletečkováPostoj k ovocným stromům je ale podivný. U nás, když jsme chtěli novou ulici osázet třešněmi, jako vstoupení okolní krajiny do obce, tak "naplavenina" se vzbouřila, že tam bude hmyz, prasata a lidi, kteří budou trhat ovoce. Prý sakury - tak tam jsou myslím babyky - sakury na venkov nepatří.
Předpokládám, že i v ČB máte programy na zlepšení prostředí obce, tak pokud tam máte partu lidí, koukněte i po zanedbaném sadu ve vlastnictví obce, a zkuste pokud je sad malý a málo zarostlý ho jen vyčistit za náklady.
Pokud je velký a zarostlý, a jste tam šikovní, tak zkuste aby vám dali zakázku.
Ono to bývá náročnější, než se na první pohled jeví.
Radim Polášek
12.12.2020 16:16Jsem rád, že mně tento článek a ty fotografie připomněly moje dětská léta v době tuhého socialismu.
pavel peregrin
12.12.2020 16:34 Reaguje na Radim Polášekpavel peregrin
15.12.2020 12:24 Reaguje na Radim PolášekDaniel Fiala
12.12.2020 17:37A kéž bychom se zase vespolek za rok ve zdraví sejíti mohli a třeba si za vzájemné služby poděkovati ráčili.
P.S. Nevím, zda-li budeme mít kdy příležitost Vám to zadostiučinění patřičně oplatiti.
pavel peregrin
12.12.2020 20:44 Reaguje na Daniel FialaSvatá Prostoto
12.12.2020 17:38S produkčním zemědělstvím to ale samozřejmě nemá nic společného.
Problém mám trochu s vyzněním článku, které mi přijde jako něco ve smyslu ... podívejte se, jak se to zemědělství dá dělat jinak a lépe. Ve skutečnosti jde ale o něco zcela jiného, co by se dalo vyjádřit slovy ... neblbněme ve městech s produkčním zemědělstvím, ale soustřeďme se místo toho na páči o krajinu tak, aby byl život v těchto aglomeracích lepší a příjemnější.
Radim Polášek
15.12.2020 08:13 Reaguje na Svatá ProstotoHunter
12.12.2020 17:50Pavel Jeřábek
12.12.2020 18:35 Reaguje na HunterPo roce 1990 prakticky zemědělská výroba, kde byla propojena rostlinná se živočišnou, skončila.
Dnes jsou to jen pole pro pěstování obilí, řepky, nepamatuji se, že by za těch xy let někdo na pole dovezl organické hnojení, co nevypěstuje postřikovač za traktorem, to se nesklidí.
Když u nás vidíme zajíce či bažanta tak je to zázrak. Ale hodně vysoké a divokých prasat.
Takže možná to hraní na malém záhonku má větší smysl, než ta devastace krajiny nájemci polí.
Petr Blažek
12.12.2020 18:45 Reaguje na Pavel JeřábekTo že ubývá drobné zvěře to nesvádějte na zemědělce, ale na právě vysoké stavy prasat, které když táhnou krajinou tak zlikvidují všechno živé co se v podrostu schovává.
Pavel Jeřábek
12.12.2020 18:59 Reaguje na Petr BlažekTakže pokud flákají odstřely, tak potom nemají ani zajíce na černé omáčce, a bažanta tak jedině pod postelí.
Šílený sadař
12.12.2020 19:03 Reaguje na Petr BlažekRadim Polášek
15.12.2020 08:25 Reaguje na Petr BlažekStavy drobné zvěře u nás rapidně poklesly v letech 1975 - 80, i když u nás tehdy o prasatech téměř nikde nebylo vidu ani slechu. V té době ale taky došlo k dovršení přerodu našeho zemědělství, zcelování lánů i v méně úrodných oblastech, vzniku živočisných velkoprovozů a rozšíření velkých zemědělských strojů. A hlavně k prvnímu nástupu systematické chemizace zemědělství. (vedle drobné lovné zvěře to odnesly třeba naše sovy, kvůli plošnému trávení myší byla tehdy většina našich druhů sov doslova zdecimována a stala se často až dodnes z běžných druhů vzácným druhem)(Sova Pálená, Kalous Ušatý ...
Hunter
12.12.2020 20:37 Reaguje na Pavel JeřábekŠílený sadař
12.12.2020 22:04 Reaguje na HunterPavel Jeřábek
13.12.2020 23:11 Reaguje na Šílený sadařA přestože se vám to nemusí líbit, tak je to základ pokračování života vašich potomků.
Radim Polášek
15.12.2020 08:29 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
15.12.2020 10:57 Reaguje na Radim PolášekSvatá Prostoto
16.12.2020 18:47 Reaguje na Šílený sadařNic proti těm bukolickým představám o sepětí človeka s půdou a ekologickém farmaření a tak ...
Jen je tady jeden drobný problém.
Skoro nikdo na tom poli nechce hákovat a už vůbec ne nějakým pracným způsobem, který se mu nevyplatí.
pavel peregrin
12.12.2020 20:35V současné době se konstatuje, že půda je vymrskaná, bez života, vše se dělá špatně. Odhlédnu-li od toho, že jsou to v podstatě pusté fráze a situace není zdaleka taková, dobře- kdo ale za současný stav může? Zemědělci pouze reagují na šílenou zemědělskou politiku zprvu havlovských neumětelů, poté klausovských a dál není již třeba pokračovat, protože to úplně stačilo.Smrkáči se sotva zaschlým diplomem obsadili místa na ministerstvu zemědělství a ještě by měli tu drzost radit lidem, kteří na tom poli prožili život.Zánik živočišné výroby neumožňuje pěstovat víceleté pícniny, alespoň ne zdaleka v tom rozsahu, co by pole potřebovala, u luskovin je situace podobná, ničemné výkupní ceny odrazují od jejich pěstování, a tudíž zbývá pouze obilí, řepka a kukuřice, někde cukrovka. Přitom cukrovka to má nahnuté, kukuřice je plodina ničící pole a řepka má svoje nejlepší roky dávno za sebou.
Tak jak všichni chcete to zemědělství zachraňovat, když nejsou splněny především základní podstatné věci? Divíte se, že zemědělci se vrhají především na plodiny, které zaručují alespoň nějaký zisk? Ono musíte také z něčeho žít, platit nájmy, energie, lidi, techniku etc. a hlavně mi zde neargumentujte dotacemi, protože ty slavné dotace padnou již dnes na nájmy, které se zvyšují, protože převážná většina měšťáků si myslí, jak ti zemědělci nejsou v balíku a jak pole pohádkově vynášejí. Jenže ony ty nové traktory a technika a i to hnojení jdou v dost podstatné míře i z úvěrů, které si zemědělci jsou nuceni brát, aby si díky tomu udrželi alespoň ty lidi, kteří jsou ochotni v zemědělství ještě dělat.
Hunter
12.12.2020 20:40 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
12.12.2020 20:52 Reaguje na HunterŠílený sadař
12.12.2020 21:26 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
12.12.2020 21:47 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
12.12.2020 22:00 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
13.12.2020 10:01 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
13.12.2020 11:02 Reaguje na pavel peregrinŠílený sadař
13.12.2020 11:28 Reaguje na Šílený sadařDokážeme se shodnout na nějakých premisách, nebo stojíme úplně na jiné straně barikády ? Moje první premisa - zrušení pěstování biopaliv 1 generace. Druhá premisa - Nahradit ty to plochy agrolosnickými, více extensivními technikami, pícnařstvím s ohledem na opylovače a zdraví půdy (jeteloviny), větší rovnoměrné zastoupení živočišné výroby.
Jen doplním že ten to způsob produkci potravin nesníží ale naopak zvýší, tak i ekosystémové služby a naopak použití agrochemie sníží. Vedlejší pozitivní efekty to bude mít i v intenzivně využívaných systémech. Nebo to vidíte úplně jinak? Z toho co jsem pochopil by jste rád zpátky něco na způsob zemědělství za komunistů,nebo se mýlím ?
pavel peregrin
13.12.2020 12:17 Reaguje na Šílený sadařCo se zrušení biopaliv týká, v pořádku, ale uvolněné plochy musíte nahradit něčím, co subjektům přinese trochu zisku, a jsme tam, kde jsme byli.
Nevolám po typu zemědělství za komunistů, ale již mám plné zuby nýmandů, kteří tuto zem a zemědělství zvláště přivedli tam, kde je.
Ještě k tomu P- právě pícniny jako vojtěška, jetel, úročník apod. dokáží vrátit P z nepřístupných forem na přístupné, tudíž jejich zařazování je nutné i z tohoto důvodu.
Šílený sadař
13.12.2020 12:53 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
13.12.2020 16:42 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
13.12.2020 18:30 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
13.12.2020 20:12 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
13.12.2020 20:41 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
14.12.2020 07:20 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
14.12.2020 12:03 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
14.12.2020 12:44 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
14.12.2020 19:11 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
15.12.2020 07:23 Reaguje na Šílený sadařRadim Polášek
15.12.2020 08:42 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
15.12.2020 11:01 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
15.12.2020 08:40 Reaguje na Šílený sadařJiří Daneš
13.12.2020 18:25 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
13.12.2020 20:17 Reaguje na Jiří DanešRadim Polášek
15.12.2020 08:35 Reaguje na pavel peregrinPo palmě olejové je to rostlina, vzhledem k výrobě oleje, s nejmenší ekologickou stopou (přepočteno na produkci oleje z plochy) a její šlechtitelský potenciál není evidentně ještě vyčerpaný. Ať už co se týká novošlechtění čistě jen řepky nebo případně možnosti křížení s jinými druhy brukvovitých, kterých je velmi velké množství.
Nejde taky opomíjet produkci bílkovin z řepky.
Šílený sadař
15.12.2020 11:04 Reaguje na Radim Polášekpavel peregrin
15.12.2020 13:13 Reaguje na Šílený sadařŠílený sadař
15.12.2020 18:24 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
15.12.2020 18:32 Reaguje na Šílený sadařK5 V5
17.12.2020 21:32 Reaguje na Šílený sadařpavel peregrin
15.12.2020 13:12 Reaguje na Radim PolášekDnešní situace- díky nesmyslnému zákazu moření 2-3 postřiky na podzim-mšice, dřepčíci, na jaře krytonosci, dále blýskáček, šešuloví krytonosci, z hub verticillium, hlízenka. Náklady prudce stoupají, spektrum účinných látek se podstatně snižuje, z tohoto důvodu mnoho podniků řepku o dost ponížilo, což z hlediska osevních postupů je dobře. Vyvstává ale otázka, co místo ní.
K5 V5
17.12.2020 21:23 Reaguje na pavel peregrinDaniel Fiala
13.12.2020 17:27 Reaguje naHunter
14.12.2020 08:20 Reaguje naLukas B.
12.12.2020 21:02 Reaguje nana orné půdě mezi panelákovými čtvrtěmi je rozhodně příjemnější udělat krajinu volně průchozí a piknikovou, takovou nějakou savanu, rozvolněný les nebo pastvinu se solitéry, ideálně ovocnými, než konvenční lán. už proto, že v té panelákové čtvrti je stejně obyvatel, jako v krajském městě.
pavel peregrin
12.12.2020 21:51 Reaguje na Lukas B.Jiří Svoboda
13.12.2020 12:49 Reaguje na pavel peregrinProstě berme tyto snahy jako vylepšení veřejného prostoru hustě osídlené oblasti, což něco stojí. Ostatní se mohou a nemusejí dle tohoto mustru připojit. Mně se třeba myšlenka ovocných parků moc líbí. Jednou jsem se ve Vídni u Belvedéru pěkně přecpal fíků, když zralé padaly na zem, a jindy odtud domů donesl pár jedlých kaštanů.
pavel peregrin
13.12.2020 16:43 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
13.12.2020 18:31 Reaguje na pavel peregrinJosef Valenta
12.12.2020 21:59pavel peregrin
13.12.2020 20:22 Reaguje na Josef ValentaKatka Pazderů
13.12.2020 07:34Je to super, že za domy k bydlení vzniká zóna bez zemědělství.
Zemědělství se ale vyznačuje tím, že nás živí. Jeden zemědělec v ČR uživí 100 dalších lidí. V tom příměstském způsobu hospodaření to budou tak 2-3. A další chodí do supermarketů, kde si kupují potraviny, bezpečné potraviny z české pšenice a mléka, zpracované v Německu a přivežené zpět do ČR.
A k té ploše 30 ha, tolik orné půdy zmizí v ČR za 2 dny. Je převedeno na stavební či jiné pozemky s jiným účelem užití.
Jiří Daneš
13.12.2020 18:40 Reaguje na Katka PazderůRadim Polášek
15.12.2020 08:57 Reaguje na Jiří DanešA potom tím, že evropské banky tisknou obrovské množství peněz do ekonomik, což se okamžitě projevuje ve stoupajících cenách bytů a nájmů, ale ve mzdách, zvláště v průmyslu se u většiny lidí projevuje se zpožděním, u některých firem až s 5 - 10 letým. To zpoždění se projevuje v tom, že spousta pracujících nemá na běžné byty a bydlení peníze a proto musí hledat velmi levné byty a velmi nízké nájmy. Proto je hodně bytů volných , ale současně je nedostatek bytů a tak se staví stále nové.
K5 V5
17.12.2020 21:39 Reaguje na Katka PazderůKamil Krabice
13.12.2020 10:12A proto začali papat potraviny z Nizozemí a ze zámoří, kde jsou ty dávky ještě mnohem větší.
Josef Valenta
13.12.2020 16:55 Reaguje na Kamil KrabiceLukáš Kašpárek
14.12.2020 06:52Díky za vaše ušlechtilé snahy!
Nic na tom nezmění ani totální nepochopení těchto snah ze strany některých pomalejších a méně vnímavých diskutujících na ekolistu...