https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/helena-skrdlikova-zelena-dohoda-je-dobrym-planem-pro-obnovu-evropy-po-pandemii-nevzdavejme-se-ji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Helena Škrdlíková: Zelená dohoda je dobrým plánem pro obnovu Evropy po pandemii, nevzdávejme se jí

16.5.2020
Cesta obnovy v zeleném a cirkulárním duchu je cesta ke spravedlivější, udržitelnější a bezpečnostní budoucnosti
Cesta obnovy v zeleném a cirkulárním duchu je cesta ke spravedlivější, udržitelnější a bezpečnostní budoucnosti
Zelená dohoda pro Evropu, plán Evropské komise, který byl schválen na konci minulého roku, se v posledních týdnech dostává pod palbu premiéra Andreje Babiše, ministra Karla Havlíčka a další politiky. Ti už na začátku pandemie prohlašovali, že za současné situace nemá cenu na naplňování dohody trvat. Zelená dohoda je přitom skvělým strategickým nástrojem, který nás může z postpandemické krize vyvést tak, abychom se vzápětí nedostali do krize klimatické.
 

Cílem Evropské zelené dohody je, aby se Evropa stala do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem. K tomu je potřeba snižovat emise, a hlavně restrukturalizovat celou Evropskou ekonomiku tak, aby byla zelenější, udržitelnější a spravedlivější.

Zelená dohoda přitom není v rozporu se snahami o snížení dopadů ekonomické krize, která nás v důsledku pandemie nemine. Nízkouhlíková opatření vytváří nová pracovní místa, která můžou nahradit ta zaniklá v důsledku pandemie. Navíc je do nich potřeba investovat peníze, které můžou pomoci kola ekonomiky roztočit dlouhodobě. Dotovat špinavý průmysl, jako je letectví nebo výroba automobilů, je krátkozraké řešení, které pravděpodobně přinese víc problémů, než jejich vyřeší.

Na videokonferenci představitelů členských států EU, která proběhla ve čtvrtek 23. 4., vznikl dokument – společný plán cesty k oživení, v němž mimo jiné stojí, že „Zelená dohoda pro Evropu bude zásadní strategií pro inkluzivní a udržitelný růst“. Tento dokument podepsal i sám premiér, takže pokud bude nadále prohlašovat, že bychom se jako Česko neměli do naplňování Zelené dohody zapojovat, nemusíme jej brát vážně.

Nejdůležitější je nastartovat ekonomiku, říkají odpůrci Zelené dohody

Není v Babišově veřejné snaze, aby unie zbrzdila své klimatické plány. „Jsem přesvědčený, že Česká republika by měla odstoupit od Zelené dohody pro Evropu co nejdříve. Státy EU si opravdu nemohou dovolit sanovat ekonomické dopady koronavirové pandemie a zároveň naplňovat sny ekologických aktivistů a plnit volební sliby zelených politiků,“ uvedl v rozhovoru pro server Iuhli poslanec Jan Zahradník (ODS).

Proti propojení Zelené dohody s obnovou po pandemii se postavil i Svaz chemického průmyslu ČR. „Z omezených zdrojů, které nám jsou teď dostupné, je nutné podpořit spotřebu/poptávku, aby došlo k nastartování ekonomiky, čímž by se vytvořily zdroje nové pro další rozvoj a investice. Podporu a realizování „zelených investic“ by bylo vhodné třeba odložit o 1–2 roky v kombinaci s přehodnocením některých cílů.

To, co si politici stavějící se proti Zelené dohodě neumí přiznat, je fakt, že pokud se po pandemické krizi budeme snažit navrátit ekonomiku do původních kolejí, nevyhnutelně nás dovede ke krizi další, klimatické. Opravdu se chtějí vrátit k ekonomice, která například stála na dovážení ovoce a zeleniny, které bychom zvládli vypěstovat i tady, ze Španělska a dodávce léků a zdravotnických materiálů z Číny? Vždyť právě pandemie koronaviru ukázala, jak je taková ekonomika křehká, když ji může několikatýdenní zpomalení takto ochromit.

Za zelenou dohodu lobují politici i firmy

V polovině dubna vydalo 13 ministrů životního prostředí členských zemí prohlášení, ve kterém žádají, aby se obnova Evropy vedla v zeleném duchu. K nim se připojilo i 79 europoslanců s vedením Francouze Pascala Canfina, který říká, že „pokud obnovu ekonomiky nasměrujeme špatným směrem, zarazí nás klimatická krize.“ Ke skupině se přidaly i neziskové organizace, think-tanky i zástupci byznysu. Mezi signatáři jsou i generální ředitelé velkých společností, jako je například Ikea, H&M, Unilever, Danone, Volvo či E.ON.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen ve svém videoprohlášení říká, že zelená dohoda je skvělým průvodcem pro nastartování ekonomiky po pandemii. „Využitím zelené dohody jako kompasu můžeme obrátit tuto pandemii jako příležitost přestavět naše ekonomiky na resilientnější.“

Z českých politiků se za dodržování Zelené dohody staví europoslanci z Pirátské strany. „Česko zažívá nejhorší sucho za posledních 500 let, usychají lesy, znehodnocuje se zemědělská půda a nesnesitelná vedra v létě cítíme doslova všichni, po celé planetě vymírají živočišné druhy a v důsledku oteplování se zvedají hladiny oceánů. V tomto kontextu mi přijde odmítání klimaticky vyvážené politiky jako diletantství,“ uvedl europoslanec František Kopřiva.

Ty, které nepřesvědčí svědomí, může zviklat finanční motivace. Do obnovy EU půjdou miliardy eur a se zelenou dohodou stále na stole to znamená, že peníze budou směřovat i do opatření na snižování emisí. To si uvědomilo například Polsko, které ze začátku krize sdílelo podobný názor jako premiér Babiš, rétoriku ale brzy změnilo, protože peníze na zelenou obnovu se jim budou hodit.

Pro jsou i neziskové organizace

„Aktuální krize a její řešení nesmí znamenat odklad řešení krizí dlouhodobých. Změna klimatu již dnes trápí Česko suchem a vedrem a příchod koronaviru na tom nic nemění. Nestojíme tedy před otázkou buď a nebo, řešit musíme jak krize aktuální, tak ty dlouhodobé, a pokud možno hledat při jejich řešení synergie,” říká tiskový mluvčí organizace Greenpeace Lukáš Hrábek. Organizace vyzývá skrze petici Zdravá budoucnost politiky, aby v řešení pandemie nezapomínali na klima. Petici zatím podepsalo přes 7 500 lidí.

Hnutí Extintion Rebellion uspořádalo kampaň Haló, tady klima!, ve které vyzývala české občany, aby telefonovali a psali poslancům s požadavky na podporu dohody. Za dva týdny kampaně proběhlo podle hnutí 241 telefonátů.

Cirkulární ekonomika je významnou součástí Zelené dohody

Jakou roli hraje v zelené obnově cirkulární ekonomika? Při ustanovení plánů Zelené dohody se počítalo s tím, že přechod naší ekonomiky na ekonomiku cirkulární by mohl pomoci ušetřit až polovinu emisí. To se s pandemií nijak nemění. Dokonce to vypadá, že mnohé cirkulární nápady popostrčila pandemie tím správným směrem.

Cirkulární ekonomika se taky snaží uzavřít toky materiálů a zdrojů tak, aby neustále kolovaly a neztrácely se na skládkách. Uzavírání cyklů často vyžaduje větší lokalizaci, ke které pravděpodobně budeme kvůli viru, který ukázal, jak je náš globálně propojený systém křehký, směřovat.

Cesta obnovy v zeleném a cirkulárním duchu je cesta ke spravedlivější, udržitelnější a bezpečnostní budoucnosti. Apelujme na politiky, aby to pochopili a nesnažili se za každou cenu zachovat staré nefunkční pořádky.


reklama

 
Další informace |
Text je převzatý z webu Zajimej.se.
foto - Škrdlíková Helena
Helena Škrdlíková
Autorka je redaktorka serveru Zajímej.se.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (33)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

16.5.2020 05:39
Celý Dreen Deal je nesmysl, který vede ke zvýšeným nárokům na plochu. Pro současný vysoký počet obyvatel potřebujeme koncentrované zdroje energie a získávání potravy (vysoce produktivní zemědělství, chovatelství, aquakultury). Pak můžeme ponechat větší část ploch přírodě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.5.2020 07:59 Reaguje na Richard Vacek
Počet obyvatel u nás je dlohodobě stejný asi na stavu za první republiky. V Evropě je sice vyšší, ale nijak dramaticky.
Nepotřebujeme nic koncentrovat, my potřebujeme snížit externality a to všechny.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

16.5.2020 10:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Je jedno, jestli vrátíme divočině hektar v Česku, nebo někde na druhé straně zeměkoule. Samozřejmě lepší by bylo, kdyby počet lidí v některých oblastech poklesl, ale takto svět nikdo zachraňovat nechce. A s omezováním externalit začněte u sebe. S celou historií lidstva je svázáno vyšší využívání zdrojů, ovládání většího množství energie a rozvoj. Což samozřejmě nebrání poustevníkům odebrat se do jeskyně a živit se sběrem kořínků.
Odpovědět
ig

16.5.2020 11:29 Reaguje na Richard Vacek
Není dost jeskyň :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.5.2020 11:42 Reaguje na Richard Vacek
Hluboký omyl. Na fosilní paliva sáhl člověk až v době průmyslové revoluce, což máme řádově 200 let. Celý ten snad milión let vývoje sapiens sapiens se jelo čistě na OZE.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.5.2020 18:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Proto byla naše krajina v době před třicetiletou válkou téměř totálně odlesněna.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.5.2020 06:13
Ekonomika se nastartuje hned, jen si trochu odpočinula. Jak pravil prezident, továrny nejsou rozbité, stačí naskočit. A kovídek byl takový test pro budoucnost, jak jsme nepřipravení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.5.2020 07:56 Reaguje na Karel Zvářal
Naskočí. A budou dál fučet jedy do atmosféry. Lidé budou nadávat, jaké je sucho (v první fázi), ve druhé budou mít problém už i s jídlem i pitnou vodou a budou nadávat na "Bursíkovo šumavské bezlesí".
Odpovědět
RV

Richard Vacek

16.5.2020 12:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Jedy do atmosféry? Od doby, co člověk objevil oheň, trávil spoustu času v dýmu z ohně. I dnes "přírodní" lidé používají živý oheň na vaření a jsou obklopeni zplodinami. Teprve moderní člověk přesunul tato ohniště někam do tepláren/továren a tyto vybavil účinnými filtry. Proto už dnes nezažijeme pověstné londýnské mlhy. Pro znečištěné životní prostředí musíme jít do chudých zemí, v bohatých zemích to naši předkové téměř vyřešili a zasloužili by si poděkování, v jakém stavu nám zemi předávají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.5.2020 21:20 Reaguje na Richard Vacek
proč si nepřečtete aspoň příspěvek, na který reagujete?
Já nepíšu o čmoudu v jeskyni, ale o biliónů tun CO2, které způsobuje pyramidový skleníkový efekt.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.5.2020 09:41 Reaguje na Pavel Hanzl
To jako že z toho rostou pyramidy?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.5.2020 11:48 Reaguje na Jan Šimůnek
Hloubka vašich neznalostí mě nepřestává překvapovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.5.2020 11:47 Reaguje na Richard Vacek
Pálením dřeva se neporušuje přirozený uhlíkový koloběh.
Dřevo je naakumulovaný uhlík z CO2 jako produkt fofosyntézy, pokud shnije nebo se spálí, opět se produkuje CO2 a teplo. Je to prakticky stejný proces, jen pálení je rychlejší a produkuje prachové částice (kouř).
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.5.2020 13:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže při pálení dřeva, zejména v primitivních podmínkách vznikají značně škodlivé látky. V asijských zemích mají ženy běžně nádory dýchacích cest z kouře při vaření. V polozemnicích, v jakých bydleli u nás zemědělci ještě v 17. a někde i 18. století, byl obsah dioxinů v atmosféře vyšší než v továrnách, kde vzniká průmyslovými procesy. A pro jiné škodliviny to platí také.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

17.5.2020 19:21 Reaguje na Jan Šimůnek
Při průmyslovém pálení dřeva je to stejné, jako spalování uhlí. To byste viděl, jak ty spaliny dokáží za 3 měsíce rozežrat vzduchový ohřívač z nerezové oceli :)
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.5.2020 08:39 Reaguje na Daniel Višňovský
Jenže při těch primitivních podmínkách vzniká daleko větší podíl produktů nedokonalého spalování, které jsou toxické a karcinogenní. V průmyslové peci většina toho shoří.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

17.5.2020 19:20 Reaguje na Pavel Hanzl
A uhlí podle váws není naakumulovaný CO2 jako produkt syntézy? jakpodle Vás vzniklo uhláí? Adalší, já myslel, že ekozmrdi už od ideologie hodného a zlého CO2 upustili. A mimochodem, ubezpečuji Vás, že spalováním dřeva vzniká pěknej bordel, zkuste na Youtube najít Kronospan Mielec, a uvidíte :) Nyní už je to v poho, já tam naprojektoval UTWS systém, a tím je to vyřešené.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.5.2020 08:03
Přesně tak, vývoj se nezastaví a vede k bezemisní ekonomice, což je naprosto nutné. Oživovat po krizi zastaralé čadící uhelny a dýzláky je prostě smrtící postup, už dnes nám Evropa zase utíká, jak po roce 48.
V lidské historii vždy vedly nové postupy taky k ekonomické prosperitě.
Naše paravláda mi připomíná bedákání formanů, když se začala zavádět železnice.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.5.2020 13:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Kde je jaký přírodní zákon, že ekonomika musí směřovat k "bezemisnosti"?
Odpovědět
ig

16.5.2020 08:58
Co se myslí tím, že by měla být ekonomika spravedlivější? Zrušení dotací?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.5.2020 09:13 Reaguje na
To nevím. Pojem "spravedlivá" může být vykládáno stylem anarchokapitalismu, což je trochu sociální Darwinismus stylem "kdo nepracuje ať nejí" a produkce a tím byznys je zákon nejvyšší, ale to asi myšleno není.
Spíš to znamená přesně opačný postup, kdy benefity těží všichni, i ti, kteří se na produkci nijak nepodílejí.
Je zajímavé a dost paradoxní, že tento zcela nelogický druhý postup je ve skutečně produktivnější, než ten první.
Odpovědět
ig

16.5.2020 09:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, to jsme si vyzkoušeli za socialismu, tu vyšší produktivitu systému založeného na nárocích a ne zásluhách :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.5.2020 21:13 Reaguje na
Omyl. Socialismus sovětského typu byl jen obarvený feudalismum a je v dupě, já hovořím o sociálním státu západoevropského typu, který je vlastně oblast nejpříhodnější pro život normálního člověka s progresí na špičce světového vývoje.
Odpovědět
ig

16.5.2020 21:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Na tu špičku vývoje se každý vykašle, když se bude mít dobře i když nic vyvíjet nebude :-) Jak říkám, za socíku jsme si to užili a k jinému modelu tohle uspořádání vést nemůže.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.5.2020 12:44 Reaguje na
Zkuste jmenovat jiný kontinent světa, kde se i obyčejnému štunéblovi daří tak dobře, jako v Evropě. Proč se asi všichni chudáci do Evropy tlačí?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

17.5.2020 19:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Zkuste se zeptat opačně.....proč všichni, kdo něco nadstandardně umějí, z té Evropy prchají? Evropská socialismus má problém, že je v téhle podobě neudržitelný.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.5.2020 10:34
Green Deal je neomarxistická šílenost s nacistickými a fašistickými prvky. V demokratických zemích nemá co dělat.

Koronakrize je dobrá příležitost pro donucení EUrovůdců k tomu, aby z toho beze ztráty tváře vycouvali. V opačném případě bude nutné EU rozbít nebo z ní odejít.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

16.5.2020 20:39 Reaguje na Jan Šimůnek
JJ, pokud se Green Deal zrealizuje v plné šíři, vyjde pro naše občany ekonomicky ekonomicky mnohem lépe vystoupit z EU nebo ji rozbít. A být bez jednotného evropského ekonomického prostoru. Než v EU a s Green Dealem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.5.2020 21:16 Reaguje na Jan Šimůnek
Já si budu muset fakt stěžovat v Petrohradu, vám se ta "deska " zasekla asi nafurt. Blbšího bota tam snad ani nemají, vždyť vy jim děláte jen ostudu!!
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.5.2020 09:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Pouvažujte, komu děláte ostudu vy. Asi proekologicky orientovaným osobám obecně.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

16.5.2020 11:08
Zelená dohoda ekomomiku nenastartuje, ale pohřbí.
Klíčový přínos jakýchkoliv opatření týkajících se ekonomiky totiž nespočívá v počtu pracovních míst, které příslušné opatření přináší, ale v množství produkce, v poměru k nákladům, jaké příslušné opatření umožní vyrobit. Počet pracovních sil nutných k té výrobě pak není přínos tohoto opatření, i když těm lidem přináší živobytí, ale náklady na tu produkci.
Například před nějakou dobou jsem četl, že německá Energiewende přinesla v německé energetice navíc asi 70 tisíc pracovních míst. Dnes už to může být možná 100 tisíc pracovních míst. Co to znamená? Množství vyprodukované elektřiny je před začátkem Energiwende relativně stejné jako dnes, to jest tolik, kolik Němci spotřebují. O něco vzrostla, to ale není důležité. Němci tehdy jako nyní dostávají totéž, nyní ale musí v zaplacených cenách za elektřinu platit navíc 100 tisíc lidí. Neboli kdyby energetika zůstala klasická, němci by nemuseli platit mzdy 100 tisícům lidí. O to víc by mohli investovat do sebe, do svého bydlení, do svého vzdělání atd. Těch 100 tisíc lidí by nenašlo práci v OZE energetice, ale mohli by dělat něco jiného. Mohli by třeba vynalézat, objevovat nové věci, pracovat na výrobách s vysokou přidanou hodnotou, posunout technický rozvoj o kousek dál. Jenže to neudělají, protože díky Energiwende pracují jako nějakcí provozní elektrikáři, opraváři a podobní v energetice.
A tak to bude se vším, čeho se zelená dohoda dotkne. Vyprodukuje se méně, se stejnými zdroji, počty pracovních sil, výrobními linkami a všichni za ty produkty budou muset zaplatit znatelně víc a obecně se uskromnit. Od občanů až po státní instituce.¨
A to ještě není všechno, nazývat dnešní zdroje a produkty bezuhlíkatými je jen pokrytecké lhaní do kapsy. Suroviny pro výrobu fotovoltaiky, větrníků,a dalších OZE zdrojů, pro elektromobily a další zelené výrobky, to je ocel, hliník, beton, plasty, měď atd, to se všechno vyrábí technologiemi emitujícími CO2. Kdybychom je měli vyrábět bezuhlíkatými technologiemi, vyrobíme s existujícími vstupy, to jest počty pracovních sil, rozměrově podobně velkými výrobnami jako využíváme nyní a dostupnými finančními prostředky destkrát až stokrát méně oceli, betonu a dalšího. Například elekromobil Tesla postavený z materiálů vyráběných bezuhlíkatými technologiemi s takovou nebude stát 2 milióny Kč, ale 100 - 200 miliónů Kč. A tak by to bylo s každým výrobkem .
Odpovědět
JO

Jaroslav Olšanský

16.5.2020 12:56
Zelení pomatenci a ekoteroristi, ke kterým autorka zjevně tíhne, si ve své zaslepenosti nepřipustí, že ten jejich blábol, povýšený na náboženství nemůže fungovat jinak než celosvětově. Evropa sama může být stokrát neutrální, jen pobídne USA nebo Čínu, aby si dovolily vypouštět do vzduchu toho svinčíku násobně více. A za tu cenu se v Evropě rozevřou více nůžky mezi boháči a chudými.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.5.2020 21:29
Pokud jsem si všiml pouze jediný diskutující je pro EGD .
Ostatní používají vlastní rozum a různými cestami přicházejí k jednomu a témuž. EGD nic nevyřeší , naopak naše problémy výrazně prohloubí. Dekarbonizace společnosti je postavena na pouhé domněnce, že omezením emisí CO2 všechny problémy s klimatickou změnou zmizí.
Nezmizí, ještě se výrazněji prohloubí. Toto falešné náboženství je nejen nutno odmítnout , ale co nejrychleji pohřbít hluboko do země , jak jen možno.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist