https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/hnuti-duha-a-calla-riziko-pro-jaderny-tendr-zkusenosti-jeho-ucastniku-jsou-problematicke-nebo-nedostatecne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické organizace: Riziko pro jaderný tendr – zkušenosti jeho účastníků jsou problematické nebo nedostatečné

28.6.2024
Na ilustračním snímku Jaderná elektrárna Temelín.
Na ilustračním snímku Jaderná elektrárna Temelín.
Účastníci tendru, na jehož základě hodlá Česká republika a ČEZ investovat stovky miliard korun do výstavby jednoho až čtyř nových jaderných bloků, rozhodně nejsou v optimální kondici. Experti, kteří EDF, KHNP a Westinghouse dlouhodobě sledují v jejich domovských zemích, soudí, že firmy dosud nevyřešily zásadní problémy, které zkomplikovaly jejich nedávné projekty.
 
Společnost Westinghouse, která je formálně stále účastníkem tendru, má jako jediná k dispozici plnohodnotné referenční projekty reaktoru AP1000. Zejména ve Spojených státech však do-šlo k razantnímu nárůstu nákladů na výstavbu, který vedl k bankrotu firmy. Francouzská státní společnost EDF nabízí v České republice reaktor EPR1200, který zatím nebyl nikde na světě postaven. Zkušenosti s výstavbou větších reaktorů EPR ve Velké Británii, ve Finsku či v domovské Francii rovněž ukazují na významné prodražení a zpoždění projektů. Prvním své-ho druhu by byl také reaktor APR1000 nabízený společností korejskou KHNP, která navíc ne-má žádnou zkušenost s výstavbou v Evropě ani ve Spojených státech.

Příspěvky expertů byly předneseny na středeční Nuclear Energy Conference 2024 „Rizika české jaderné zakázky století“, kterou pořádaly Hnutí DUHA, Calla a Jihočeské matky.

Z příspěvků přednášejících vybíráme:

„Země plánující výstavbu jaderných reaktorů by měly být velmi opatrné při jednání se společností Westinghouse o reaktoru AP1000. Westinghouse se netají tím, že nemůže převzít odpovědnost za zvyšování nákladů a zpoždění výstavby. Společnosti Westinghouse se nepodařilo vytvořit spolehlivý dodavatelský řetězec pro výrobu klíčových součástí a konstrukčních celků. Závislost na lokálních výrobcích, kteří nemají s reaktorem AP1000 zkušenosti, může vést k podobným výsledkům jako ve Spojených státech, kde byla výstavba dvou reaktorů ukončena, a dva další byly postaveny za cenu o 21 miliard dolarů vyšší, než bylo původně odsouhlaseno,“ říká Tim Judson, ředitel Nuclear Information and Resource Service.

„Francouzský jaderný průmysl připravuje řadu nových projektů ve Francii i v zahraničí, přestože čelí nebývale vážným technickým i finančním problémům. To se týká i reaktorů EPR1200, které EDF nabízí České republice, třebaže zatím nebyly vyzkoušeny. Vzhledem k současným zkušenostem se domnívám, že EDF nedokáže garantovat kvalitu dodávek, časový plán ani náklady na výstavbu,“ konstatoval Yves Marignac, energetický konzultant Institut négaWatt.

„APR1000 není vyzkoušený typ reaktoru, který by splňoval evropské bezpečnostní požadavky. Půjde o odlišný projekt ve srovnání se vším, na čem se firma dosud podílela. KHNP se tak patrně setká s řadou pokusů a omylů a projekt v České republice pro ni bude velkou výzvou. Není jisté, zda firma dokáže potíže překonat,“ říká Jeong Yoon Lee, prezident Nuclear Safety and Future.

Prezentace a videozáznam vystoupení vystupujících budou v následujících dnech dostupné na internetových stránkách konference.


reklama

 
Další informace |
Společné vyjádření Hnutí DUHA, Calla a Jihočeské matky.
Ekologické organizace

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (37)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EN

Emil Novák

28.6.2024 11:02
To je zajímavé, že prý "APR1000 není vyzkoušený typ reaktoru, který by splňoval evropské bezpečnostní požadavky", když jde o výkonově menší variantu APR-1400, která podle amerického jaderného dozoru "fully meets US safety requirements": https://world-nuclear-news.org/Articles/Korean-reactor-design-certified-for-use-in-USA
Navíc splňuje i požadavky evropských utilit, kde se mimo jiné posuzuje i z hlediska bezpečnosti: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/South-Korea-s-APR1000-certified-for-European-use
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

28.6.2024 14:08
Zase, " ekologické organizace". Otázkou je odbornost těch ekologických organizací. Jak velcí to jsou experti na jaderné elektrárny? Řekl bych, že naprostá většina obyvatel, tedy včetně mě, neumí posoudit jejich argumenty. Jsou pravdivé? Já se spíš těchto eko zeptám proč se z dostavbou dalších bloků nezačalo již před 25 lety. Kdo to hlavně blokoval? Nebylo by to tenkrát desetkrát levnější?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.6.2024 15:20 Reaguje na Jarek Schindler
A hlavně to tehdy byl jediný (snad ještě voda) smysluplný bezemisní zdroj.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

4.7.2024 14:52 Reaguje na Jarek Schindler
zeptám proč se z dostavbou dalších bloků nezačalo již před 25 lety. Kdo to hlavně blokoval? .............
Byli to hlavně "zelení" šířící strašící radioaktivitou. No a pak také politici, chtějící se za každou cenu odstřihnout od Ruska, a tvrdící, že máme elektřiny nadbytek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.7.2024 20:45 Reaguje na Jarek Schindler
Tenddr na dostavbu Temelína byl vypsán Nečasovou vládou někdy v roce 2011 - 12 a Sobotkovo - Babišova vláda ho zase zrušila s tím, že vypíše nový a lepší. A dopadlo to jak dycky.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.6.2024 15:55
Je pravda, že optimální by bylo objednat si reaktory od Rosatom jak to dělá téměř celý svět. Ale jednou někam patříme a tak si musíme objednávat z liberálně demokratického tábora míru.
Obdobně jsme se chovali přece i za budování komunismu, stačí si připomenout kubánské pomeranče.
Odpovědět
EN

Emil Novák

28.6.2024 16:08 Reaguje na Richard Vacek
Těměř celý svět to nedělá, dělá to v podstatě jen Asie s pár drobnými výjimkami. Optimální určitě není svěřovat zakázky státním firmám ze zemí, které považují naši zemi za nepřátelskou, které neuznávají mezinárodní právo a porušují uzavřené smlouvy na dodávky energetických komodit.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.6.2024 18:32 Reaguje na Emil Novák
Vymění se vláda a z nepřítele je najednou korektní partner. A nemusí se jednat o vládu v Rusku. Nepřátele nám totiž dělají politici a ti naši nám jich nadělali pěknou kopu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

28.6.2024 18:57 Reaguje na Richard Vacek
To těžko. Dodavatele vybírá ČEZ, kterému jiná ruská státní společnost Gazprom způsobila miliardovou škodu, ČEZ se s ním soudí v arbitráži, přičemž se ruský soud pokusil ČEZu zakázat tuto arbitráž proti Gazpromu vůbec vést. Evidentně je náhrada škody pro ČEZ stejně nevymahatelná, musel by tedy být padlý na hlavu, kdyby za této situace svěřil největší zakázku v historii jiné ruské státní společnosti. Výměna vlády s tím nemá vůbec nic společného a toto porušení smlouvy vůbec s vládou ani politiky nemá nic společného.
Mimochodem: kolik velkých reaktorů si ten "téměř celý svět" u Rosatomu od invaze na Ukrajinu objednal? Řekl bych že ani jeden.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.6.2024 20:19 Reaguje na Emil Novák
Nejsem specialista na Rosatom a jeho aktivity. Obecně pokud západ zkouší všechno možné, aby Rusko poškodil, tak to škodí i obchodu.
Snad se podepsal v roce 2023 kontrakt na další reaktor v Maďarsku, protože Maďarsko si neomezuje výběr z možných dodavatelů. Na druhou stranu pokud si my tento výběr zužujeme, tak nám hrozí, že reaktor zaplatíme, ale jeho provozu se nedočkáme. A je otázkou, jestli kvůli politikům máme jít touto cestou. Protože až přijde na lámání chleba, tak si na nich nic nevezmeme.
Odpovědět
EN

Emil Novák

28.6.2024 21:39 Reaguje na Richard Vacek
1) Rosatom se poškodil sám, už jen tím že ukradl největší jadernou elektrárnu v Evropě, západ se vůbec nemusel o nic snažit.
2) Kontrakt v Maďarsku "se" nepodepsal v roce 2023 ale na konci roku 2014 a dodnes se tam stavět nezačalo, takže pokud to někde hrozí, Maďarsko je toho ukázkovým příkladem. To je zároveň odpověď na otázku "jestli kvůli politikům máme jít touto cestou".
3) Na kom si nic nevezmeme "až přijde na lámání chleba" nejlépe dokládají soudní spory Gazpromu skoro se všemi velkými utilitami v EU včetně ČEZu.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

4.7.2024 14:55 Reaguje na Emil Novák
Kontrakt v Maďarsku "se" nepodepsal v roce 2023 ale na konci roku 2014 a dodnes se tam stavět nezačalo, ................
Stavět se už začalo, ale tyto stavby se opožďují i (hlavně?) kvůli neustále se zpřísňujícím bezpečnostním podmínkám, takže je nutno plány neustále upravovat.
Odpovědět
EN

Emil Novák

4.7.2024 15:10 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Stavět se dosud nezačalo, zatím pořád probíhá příprava staveniště. První betonáž jaderného ostrova, která se považuje za začátek stavby, se očekává na začátku příštího roku.
Plány není nutno neustále upravovat, maďarský jaderný dozor vydal povolení k výstavbě už téměř před dvěma lety a žádná úprava od té doby nutná nebyla.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

4.7.2024 14:59 Reaguje na Emil Novák
nejlépe dokládají soudní spory Gazpromu skoro se všemi velkými utilitami v EU včetně ČEZu. ...................
Kvůli čemu jsou ty soudní spory s Gazpromem? Nejsou kvůli tomu, že státy EU "slavnostně" vyhlásili, že budou trestat Rusko různými sankcemi - a to i zrušením dodávek plynu? No a jejich podniky pak žalují Gazprom, že plyn nedodává. Mimochodem, už bylo vyšetřeno, kdo vyhodil ty plynovody?
Odpovědět
EN

Emil Novák

4.7.2024 15:14 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Ty soudní spory jsou kvůli porušení smluv, které s nimi Gazprom uzavřel, zejména jde o nedodání nasmlouvaného množství zemního plynu. Žádné sankce na dodávky zemního plynu státy EU nevyhlásily, Gazprom přestal dodávat plyn ještě předtím, než byly plynovody vyhozeny. Vyšetřené to není, ale na porušení smluv to nemělo vliv.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.7.2024 20:53 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Totální nesmysl, Gazprom Evropě zavřel kohouty už na Vánoce 21, dávno před válkou se záměrem Evropu rozvrátit. Žádné embargo na plyn není doposud, ty žaloby jsou za nedodržení smluv o dodávkách, Evropu to stálo stamiliardy eur.
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

1.7.2024 09:42 Reaguje na Richard Vacek
Chápu, že pro některé jedince by byl partner i zástupce 3. říše po okupaci Československa. Ale pak to není partnerství, ale kolaborace.
Odpovědět
sv

sv

30.6.2024 19:19 Reaguje na Richard Vacek
Jediné co je pravda, že zase šíříš z prstu vycucané fantasmagorie, vacku. Což dokazuje totální krach rusáků v Maďrasku, Finsku, a dlouholetá zpoždění v jiných zemích.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

4.7.2024 14:50 Reaguje na Richard Vacek
No, kubánské pomeranče pamatuji. Byly velice šťavnaté a sladké. Jen se nedaly oloupat. Spíše tedy byly jen na odšťavňování. Na rozdíl od španělských, které byly výborně loupatelné, ale byly spíše nakyslé.
Pomeranče jsme z Kuby dováželi (hlavně) ze dvou důvodů. Pomáhali jsme tím spřátelenému státu a byly výrazně levnější než ty španělské.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.7.2024 09:41 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Já si pamatuji kubánské pomeranče jako velmi kyselé. Kyselé a trpké, stahovaly ústa, když se jedly. Jíst nešly jinak, než že se velmi ostrým nožem rozkrojily na půlku a dlabaly něčím jako naostřenou lžíci.
Jinak jejich hlavní výhoda byla v tom, že byly k dostání relativně běžně, půl, 3/4 roku. Zatímco ty běžné kapitalistické tak 2 měsíce před vánocemi, jinak prakticky vůbec.
Španělské a obecně dnešní běžné jižní pomeranče byly a jsou "civilizovanější" a "vyšlechtěnější". Neboli výrazně měkčí, loupatelnější a chuťově řidší. Jako tomu bývá u víc vyšlechtěných plodnějších odrůd proti těm divočejším.
Kubánské pomeranče mně připadají jako "moštové" odrůdy spíš nevhodné pro přímý konzum, kterých před Castrem vysadily na Kubě americké firmy celé plantáže, aby z nich lisovali džusy coby komoditu pro USA a další západní státy.
Castro je převzal s dobytím Kuby a jejím včleněním do socialistického bloku a protože zřejmě na těch původních plantážích ty pomerančovníky přežily i bez ošetřování, Castro začaly ty pomeranče vyměňovat se socialistickými státy za nějaké jiné zboží.
Ostatně co my víme, jak pomeranče správně chutnají. I ty španělské. Jestli je mezi pomeranči ze supermarketu a pomeranči, které v optimální zralosti utrne ze stromu ze své zahrady třeba Španěl nebo Řek, stejný rozdíl jako jablky, tak vůbec nevíme, jak pomeranče správně chutnají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.7.2024 20:48 Reaguje na Richard Vacek
A ten Rosatom by něco snad postavil? Staví Paks asi 10 let a pořád nic, z Haikiviki je museli vyhodit s ostudou. Paní Drábová na ně má celkem velmi fundovaný názor.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.6.2024 07:38
Doporučuji těmto potížistům navýšit příspěvek na činnost a bude vše OK.
Proti gigafaktory v D.Lutyni ale nějak záhadně neprotestují. Že by tam
bylo dle nich vše křišťálově čisté? V J. Koreji minulý týden při výbuchu
v továrně na baterie zahynulo 22 zaměstnanců a o znečištění životního
prostředí se u nás mlčí. No co. My na Ostravsku jsme zvyklí na ledacos,
protože jak zpívá J. Nohavica disponujeme zvláštním genem Ostragenem a
ten nás chrání před tím, na co se jinde umírá.
Odpovědět
sv

sv

30.6.2024 19:24 Reaguje na Břetislav Machaček
ANo, jsou známí svou výběrovou morálkou ... stejně jako ty, machačku. Když se tady probíral turow, tak jsi dostával hysterické záchvaty z toho, jak je možné, že se to někomu nelíbí, že má za barákem povrchový důl, a jak je možné, že vláda (po letech burešovského úpadku, konečně kompetentní) dokonce s poláky soudí. A najednou máš problém s pitomou fabrikou. Čím to asi bude. Mimochoem, už si na anonisty z msk podal trestní oznámení, jak jsi sliboval?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.7.2024 10:26 Reaguje na sv
Proč překrucujete anonymní ideologu má slova o Turovu? Já
pouze kritizoval soudní řešení ,které finančně poškodilo
Polsko, ale nám žádné odškodnění a nebo skutečné zastavení
těžby nepřineslo. Odškodnění bylo až výsledkem stažení
žaloby na Polsko podepsané touto vládou a umožňující dál
pokračovat v těžbě. Totéž navrhovala předchozí vláda a ta
nynější ji za to kritizovala. Navíc peníze už jsou dva
roky na účtu a lidí se nedočkali ani provizorního vodovodu, Tomu říkáte úspěch? Jinak já žádné trestní oznámení na
vedení MSK nesliboval, pouze bych ho podpořil i na vládu,
která na vedení MSK vytváří nátlak podobný, jako na obce
v okolí budoucí gigafaktory. Jedním z nich je nabídka
vyšších příjmů do rozpočtů obcí pod podmínkou, že dají
projektu zelenou a pokud ne, tak tomu bude naopak a stát
si bude pamatovat, až budou potřebovat cokoliv navíc.
Prostě praktiky vyděračů na které jsou vládní strany
zvyklé. Nebojte se, ta trestní oznámení už právníci
sepisují a dočkáte se jich stejně jako ti, co za tím
vším stojí. Slušní a moudří lidé se dohodnou, ale na
lumpy platí pouze soudy. V mezinárodních záležitostech
zvláště pak, když máme máslo na hlavě i my, je třeba
být velmi opatrný. Oni Turov a my jim Odrou posíláme
nedočištěné splašky, průmyslové a slané důlní vody.
Stačí, když za to zažalují oni nás a jsem zvědav, jak
na to budete reagovat. Nečiň jinému zlo, pokud nechceš,
aby ho činil on tobě. Se sousedy se jedná a nesoudí
a nebo koná tak, že nebude k ani jednomu důvod!
Odpovědět
sv

sv

3.7.2024 20:34 Reaguje na Břetislav Machaček
Takže máš nejen výběrovou morálku, machačku, ale i fantasmagorické halucinace. Nejspíš z hladu, po té co jsi místo orlů karbofuranem vytrávil všechny svoje slepice. Pro připomenutí tvé také výběrově paměti je realita kolem Turowu následující. K jednání, dohodě odškodnění a zahájení příprav opatření proti fatálním důsledkům na českou přírodu a české občany došlo AŽ POTÉ co k tomu poláky přinutil evropský soud. Do té doby si z ČR a hlavně z bureše dělali poláci dobrý den. Tomu to bylo jedno, ten měl jako obvykle ručičky dozadu, když se to netýkalo jeho dotačního kšeftu. K rozumu a jednacímu stolu poláky přivedla jen a pouze FIALOVA vláda, a to podáním žaloby.
"Nátlak" zažívá jen a pouze tvoje palice, a to od burešových půlek. Realita, machačku, je opět jiná. Vláda jen a pouze obstarala investici, o které se burešovi ani nesnilo. Výběr lokality, změna územního plánu a ano vydírání obcí a dalších subjektů jde JEN a POUZE za anonistickými soudruhy z vedení MSK, konkrétně za krkoškou. Teď v tom pokračuje soudruh belica. To, že na Karvinsku jsou i jiné lokality, které by se daly pro tento účel využít je nezajímalo. Holt by to bylo moc práce, takže to za ně musí řešit někdo jiný. Tedy lumpy, nýmndy a flákače najdeš, soudruhu, u anonistů v msk. Takže znova, kdy na ně podáš trestní oznámení? Nejspíš nikdy. Na to máš moc křivou páteř a morálka je pro tebe sprosté slovo.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.7.2024 09:52 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak z výroby lithiových baterek rozhodně nebudou tak škodlivé emise, když už s dnešními předpisy nějaké větší emise budou, jako třeba byly v uplynulých desítkách let už za komunistů z baterkárky Ferak tady v MS kraji v Raškovicích.
Tam je údajně emisemi kadmia z produkce NiCd akumulátorů dost zamořeno okolí tak do kilometrů od fabriky.
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

1.7.2024 09:43
Proč se řeší navýšení ceny ? Standardní smlouva o dílo má uvedenou cenu a čas plnění. Pokud tedy nevzniknou vícepráce (což u stavby na zelené louce není běžné při kvalitním projektu), je to věcí dodavatele stavby, aby se vešel do rozpočtu a termínu.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

4.7.2024 14:47
Nejsem expert na jádro. Jen jsem si přečetl, že není možné jen tak, nějak jednoduše, reaktor zmenšit. Že se prakticky jedná o úplně nový reaktor, který je nutno odzkoušet.
Odpovědět
EN

Emil Novák

4.7.2024 15:01 Reaguje na Jaroslav Pokorný
V případě reaktoru APR-1000 se o zmenšení ve skutečnosti nejedná, protože vychází z reaktoru OPR-1000 o stejném výkonu, jen je doplněný o bezpečnostní prvky reaktorů III. generace, z nichž některé jsou použity u většího reaktoru APR-1400.
U reaktoru EPR-1200 sice o zmenšení jde, ale jen částečně, dosahuje se ho totiž snížením počtu smyček ze čtyř na tři, což odpovídá poklesu výkonu z 1600 MWe na 1200, tj. výkon na jednu smyčku zůstává stejný. Tím se licenční řízení do značné míry zjednodušuje. Zároveň je samozřejmě jednodušší dokladovat splnění bezpečnostních požadavků u reaktoru s nižším výkonem, než kdyby se výkon naopak zvýšil.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.7.2024 10:07 Reaguje na Emil Novák
Ono by možná ani tak moc nevadilo, kdyby se v Dukovanech postavil větší jaderný reaktor s vyšší potřebou chladicí vody. Pokud by to nebylo příliš dražší.
Potřeba chladicí vody je největší a voda nejvíc chybí zrovna v létě a přitom my tady v EU díky vyššímu rozšíření občasných zdrojů elektřiny budeme mít v létě výrazný nadbytek elektřiny z těchto zdrojů a současně méně hodin či dnů s nedostatkem elektřiny. Nebo možná žádné, ty budou v zimě a na podzim a na jaře.
V létě tak může dukovanská JE být limitována spotřebou chladicí vody a běžet na menší výkon, zatímco od podzimu do jara, kdy je spotřeba chladicí vody menší a obvykle přítok vody bude vyšší, může JE běžet na plný výkon nelimitovaný chladicí vodou
Odpovědět
EN

Emil Novák

5.7.2024 14:34 Reaguje na Radim Polášek
Spotřeba chladicí vody není jediný důvod, proč chce ČEZ postavit reaktor středního výkonu, tj. do 1200 MWe. Dalšími důvody jsou, že do naší soustavy se reaktor o výkonu až 1600 MWe příliš nehodí, zvlášť pokud by byl jen jeden, bylo by nákladné udržovat zálohu pro případ neplánovaného výpadku. Dále je problém s přepravou velkých komponent jako třeba parogenerátory, zvlášť u dvousmyčkového APR-1400 jsou parogenerátory obrovské a do Dukovan téměř nepřepravitelné.
ČEZ určitě neplánuje provozovat reaktory dlouhodobě na snížený výkon, to by nebylo vůbec ekonomické.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

4.7.2024 15:02
Kromě jiného, jsem se už před několika lety dočetl - prý od odborníka - že nepostaví-li ten reaktor Rosatom, že nebude stát nikdy. Tak jsem zvědav. Ale asi se výsledku nedožiju.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.7.2024 09:59 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Tak Rosatom byl ještě před pár lety zřejmě na světové špičce jaderných technologií v energetice. A první na světě v počtu stavěných JE. Ovšem z politických důvodů, protože EU defakto bojuje s Ruskem o Ukrajinu, není možné nechat naši JE stavět Rosatomem. Stejně s úpadkem Ruska kvůli válčení na Ukrajině Rosatom svou první pozici v jaderné energetice ztratí nebo už ztratil ve prospěch Číny. Kde neexistují zelení škoditelé lidské společnosti a Čína tak nerušeně rozvíjí svůj jaderný výzkum a jadernou energetiku.
A kdoví kde se úpadek Ruska zastaví a Rosatom vedle Číny předeženou jiné firmy stavějící JE.
Odpovědět
sv

sv

6.7.2024 12:08 Reaguje na Radim Polášek
Na špičce co se týče korupce a zlodějství, soudruhu. Podbízeli se cenou a pak nestíhali termíny (to je příčena počtu rozestavěných ovšem nikoli dokončených reaktorů). Indové, egypťané a turci by jistě mohli vyprávět o zpožděních a sporech s rusákama. Vzhledem k tomu, že i v tom otrockém Bělorusku, zatkli při stavbě JE rusáka za korupci, se tam musela rozkrást tak polovina rozpočtu. Nemluvě samozřejmě o tom, jak dopadly rusácké projekty ve FInsku a Maďarsku. Roky zpoždění a do země se ještě pořádně nekoplo. I bez rusácké bestiální agrese na Ukrajině, po té co Ukrajina projevila svobodomyslnost a samostatnost, by byla jakákoli spoluráce s rusákama na nové JE zárukou totální ekonomické katastrofy.
Odpovědět
sv

sv

6.7.2024 11:58 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Tak, tak, se soudruhy s ROZkradeného ATOMu nový reaktor nebude stát nikdy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.8.2024 08:51 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Rosatom má jednu zcela zásadní vadu, která ho totálně diskredituje.
Neuznává mezinárodní právo, jako žádný ruský subjekt.
Takže ho něchat stavět cokoliv je čistá sebevražda, stačí se podívat třeba na Gazprom a jeho podraz na celou EU s plynem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.7.2024 20:59
Obávám se, že stavba mastodonta v Dukovanech je jen iluzí se zcela nereálnými požadavky. Nejen cenová a termínová, ale i výkonová. Cesta je silná diverzifikace výroby, jakákoliv nová stavba (a postupně i stará) bude mít vlastní zdroj elektřiny, včetně fabrik. Potom bude stačit pro stabilizě sítě hejno malých SMR.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist