Iva Peklová: Jak se zachraňují škeble? Pěkně ručně
S běžnými fluktuacemi vody v řekách si mlži většinou dokáží poradit, buď se sami přesunou zpět do vody, anebo se zavrtají hluboko do bahna, kde nějakou dobu mohou přečkat. U rychlého opadu hladiny je však nutno škeblím pomoci, jinak jim hrozí, že uhynou, vadit jim může jak přílišné sucho, tak mráz. Pak přichází na řadu transfer.
Povodí Vltavy transfer škeblí domluvilo s Pražskou zvířecí záchrankou Českého svazu ochránců přírody, ti zase s žádostí o pomoc oslovili širokou veřejnost. „Kontaktovali jsme především zástupce středních škol, hned čtyři z nich souhlasili s pomocí,“ říká David Zítek z Pražské zvířecí záchranky. Studenti z gymnázií Elišky Krásnohorské, Budějovická, Jana Keplera a základní Bratrské školy měli šanci se seznámit hned s několika běžnými, ale i vzácnějšími druhy mlžů (například velevrub malířský). Jinak byl z vodních bezobratlých běžně k vidění například rak americký. „Jeho záchranu nedoporučujeme,“ říká Petr Stýblo ředitel pražské kanceláře ČSOP, „je to nepůvodní druh, který vytlačuje už tak ohroženého raka říčního.“ Jinak je to s vrankou, tu do vody vrací. „Jak se dostala sem?“ kroutí hlavou nad rybou patřící do červeného seznamu IUCN.
Akce nabízí srovnání s podobnou situací před pěti lety, kdy se také opravoval jez. „Tehdy bylo celkově více škeblí, mladších jedinců ovšem přibylo,“ hodnotí Stýblo. „Situaci asi ovlivnily povodně, jinak strukturované je i koryto řeky,“ uvažuje. David Zítek si pochvaluje vyšší účast dobrovolníků z veřejnosti. „Práce bylo i tentokrát dost, řešily se i břehy slepých ramen u Libeňského mostu, i když na některé jsme se kvůli hloubce bahna vůbec nedostali,“ dodává.
„Těžký terén byl i na soutoku Vltavy s Rokytkou, právě zde bylo asi nejvíce škeblí,“ popisuje Zítek. Pro něj je taková záchranná akce spíše výjimkou, běžně je totiž podzim spíše obdobím, kdy pomáhá ježkům. „Na telefonní číslo 774 155 185 ale mohou Pražané volat při nálezu jakéhokoli divokého zvířete v nouzi.“ Za pět let existence jich pracovníci zvířecí záchranky zachránili již více než 2000.
Pokles hladiny odhalil kromě škeblí i spoustu odpadků. Kancelář ČSOP, která v České republice koordinuje kampaň Ukliďme svět!, uvažuje o další vyzvání veřejnosti k pomoci v úklidu odhalených břehů. Dobrovolníci mohou sledovat stránky www.uklidmesvet.cz. Uklizené břehy by ocenily určitě i škeble.
reklama