https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jakub-mracek-lithiove-baterie-jako-surovina-zmeni-recyklace-zavislost-evropy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakub Mráček: Lithiové baterie jako surovina: Změní recyklace závislost Evropy?

14.2.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Trváme-li na elektromobilitě jako cestě k dekarbonizaci dopravy, bez lithia se nepohneme. Opakovaně jsem na blogu České lithium zdůraznil, že není nutné (ani racionální) těžit lithium z jeho velmi komplikovaného zdroje, např. zinnwalditu. Jednou z možností, o níž je relevantní v Evropě přemýšlet, je jeho recyklace.
 

Proč recyklace?

Těžit lithné minerály v Evropě (nejen zinnwaldit, ale i jiné lithné slídy nebo třeba také boritany) je - a pravděpodobně i dlouhodobě bude - ekonomicky a energeticky nevýhodné (více ve starším článku). Ekonomické bilanci ani podpoře obyvatel nepřidají ani přísná environmentální nařízení a taky nízká vstřícnost obyvatel hustě osídleného kontinentu.

Zbývá tedy poslední argument: Surovinová soběstačnost, energetická bezpečnost, geopolitika - to všechno pracuje jak s faktem, že řadu strategických materiálů těží nebo zpracovává Čína, případně jiný, k zemím globálního severu (nebo Západu) nepříliš vstřícný stát, tak i s pocitem ohrožení plynoucím z nedaleko probíhajících válečných konfliktů.

Čím dál víc omílaným slovem je proto cirkularita: Pracujme s odpadem jako se surovinou. Dává to smysl nejen proto, že jsme do Evropy už velké množství dovezli, ale taky proto, že tím potenciálně snižujeme energetickou/uhlíkovou náročnost. Dobře to ukazuje graf ze studie konzultační firmy McKinsey & Company:

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Kolik lithia jezdí po světě

Nejprve se podívejme na tržní potenciál: Je v Evropě vůbec tolik baterií, aby se recyklace vyplatila?

Graf z Wikipedie ukazuje, že prodej elektroaut dosahuje cca 2 milionů kusů ročně (před rokem 2020 je prodej zanedbatelný).

Obsah lithných iontů v baterii je cca 160 g na 1 kWh; na trhu jsou auta s bateriemi řádově od 20 do 200 kWh. Budeme-li počítat se střední hodnotou asi 20 kg lithia na jednu baterii, každý rok se v elektroautech prodá v Evropě asi 40 milionů kg, tj. 40 000 tun lithia. Jejich životnost se pohybuje mezi 8 a 20 lety, počítejme 10.

V kombinaci s výše uvedeným grafem můžeme krátce po roce 2030 (10 let po 2020) očekávat výrazné množství lithiových baterií z elektroaut k recyklaci.

Úvahu nezávisle potvrzuje již zmíněná predikce McKinsey & Company:

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Nejbližších pět až deset let tedy nelze čekat velký boom recyklačního byznysu, jednoduše proto, že nebude co recyklovat. Respektive, nevyplatí se budovat velké kapacity, protože by neměly co zpracovávat. Až ten boom ale do deseti let začne, bylo by skvělé, kdyby na to Evropa byla připravena.

Dosavadní zkušenosti a smělé plány

Prakticky všichni velcí hráči na poli elektromobility (anebo obecněji: výroby a akumulace energie) si nechtějí nechat ujet vlak a už nyní, často jen experimentálně, do recyklace investují. Podívejme se na konkrétní příklady.

Švédský výrobce baterií pro elektroauta Northvolt (o kterém už jsme se zmiňovali taky jako o prvním výrobci sodík-iontové baterie v Evropě) spustil recyklační projekt Revolt.

Finská státní elektrárenská společnost („finský ČEZ“) Fortum udělal totéž.

Největší evropská automobilka Volkswagen spustila na počátku roku 2021 v německém Salzgitteru recyklační linku.

V Česku se o pouhý rok později přidaly také Kovohutě Příbram. Své plány má (stejně jako ve Finsku) i polostátní ČEZ: Na veřejných prezentacích (odkud pochází i následující schéma) zástupci Geometu mluví v souvislosti s recyklací o joint venture, tedy společném podniku či partnerství. Kdo konkrétně by měl samotné zpracování zajistit, ČEZ zatím neříká.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČEZ

Problémy

Obecně se dá říct, že ve velkém lithiové baterie zatím nikdo nerecykluje, a to jednak proto (jak jsem už popsal), že jich zatím není dost, ale také proto, že to je technologicky náročná činnost.

Je běžně známým faktem, že Li-iontové baterie mohou vzplanout, nejčastěji vinou mechanického poškození (to je důvod, proč řada dopravců nechce přepravovat elektrokola nebo posílat baterie do nich; pokud už vám někdo baterii posílá poštou, pak obvykle v obřím balíku, z něhož většinu objemu tvoří ochrana před poškozením). Když se elektrody dostanou blízké k sobě, hrozí požár (detailněji o tom třeba na webu Popular Science).

Na rozdíl od zpracování jiných surovin, jak je třeba železný šrot, je recyklace lithiových baterií výrazně jemnější práce: Než baterii rozdrtíte, je třeba ji důkladně vybít a částečně rozebrat. Teprve pak může přijít na řadu těžké strojírenství a nakonec chemie: hydrometalurgické procesy velice podobné zpracování vytěženého minerálu.

Recyklační provoz tak je komplikovanou továrnou s několika velmi odlišnými způsoby práce, v prvních etapách zpracování s vysokým rizikem požáru a s velkými energetickými a surovinovými nároky (vody, reaktanty, jako jsou minerální kyseliny ad.). Proces - snad až příliš zjednodušeně - ilustruje fotografie z webu Northvoltu: Na začátku vidíme baterie, pak drť, nakonec dva produkty: oxid manganičitý a v baňce nějakou nikelnatou sůl.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Northvolt

Stejně jako zpracování lithné slídy ani recyklační linku nebude chtít moc Evropanů mít hned za domem. Výhodou ovšem je, že narozdíl od závodu na zpracování zinnwalditu není nutné, aby recyklační závod v takové těsné blízkosti obytných domů byl.

Pět let na přípravu

Obecně ovšem můžeme říct, že metalurgie elektroodpadu je perspektivní odvětví (více třeba v tomto přehledu). Za pět až deset let budou vysloužilé baterie (některé ještě čeká tzv. „druhý život“) velkým problémem, ale taky příležitostí: Příležitostí si splnit vizi o alespoň částečné surovinové soběstačnosti, ale bez ekonomicky i energeticky problematické snahy o těžbu lithných minerálů. Velké evropské firmy a některé státy na tom pracují už dnes.


reklama

 
Další informace |

Text původně vyšel na blogu České lithium.

foto - Mráček Jakub
Jakub Mráček
Autor je vystudovaný makromolekulární chemik, pedagog a politik, lídr hnutí Volba pro! Teplice.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

14.2.2024 09:18
Takzvané sodík-iontové baterie jsou konstrukčně podobné jako jejich lithiové sestřenice, samotný sodík se ale na světě vyskytuje až tisíckrát častěji než lithium.

A je díky tomu také levnější než lithium, podle některých odhadů by cena sodík-iontových baterií mohla být klidně jen třetinová.

Na trhu se tak stále více prosazují i levnější a dostupnější sodíkové baterie.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.2.2024 09:35
Zatím známý poměr , koupit novou baterii nebo zrecyklovat , má poměr 5:1.

Jinými slovy je pětkrát levnější koupit novou Li baterii než baterii postavenou z již využitého materiálu.

Obdobné je to u nákladovosti zeleného a hnědého vodíku.
Tam je poměr dokonce více než 10:1.

Shrnuto v obecné rovině - zatím s radostí zamořujeme prostředí odpady, protože recyklace je drahá a stále levnější je vzít si potřebné suroviny z přírodních nalezišť , než využít odpadní materiál.
Typicky plasty.

Tam jsme to dopracovali s primitivním materialistickýcm pojetím světa , na jehož vrcholu jsme nechali jediného, a to agresivního zástupce života, homo sapiens.

P.S. Veselá historka z natáčení - nepálské úřady nařídily, aby si horolezci své exkrementy z Mt. Everestu nosili zpátky do základního tábora.
Pokrok nezastavíš!
Odpovědět

Viktor Šedivý

14.2.2024 22:09 Reaguje na Miroslav Vinkler
Špatný poměr? No tak z brusele soudruzi poměr změní.
Třeba dodatečnou daní na baterie. Nebo povinností výrobců baterií použít aspoň x % materiálu z recyklovaných článků.

Že je to neefektivní? Ale kdež, ideologie přeci praví, že recyklovat je správné. A po pár letech dotací, sankcí, limitů už nikdo nebude schopen spočítat, jaký postup je vlastně účelnější.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

15.2.2024 13:33 Reaguje na Viktor Šedivý
1*
Odpovědět
Pe

Petr

15.2.2024 14:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
Na svém vlastním příspěvku a svém vlastním uvěžování nárzorně vidíte proč tak radostně zaplavujeme svět odpady- protože každý vidí jen prachy a zisky.
A z toho také vyplývá, že dokud bude lidtvo používat váš myšlenkový model (tedy co je levnější a z čeho je větší zisk),tak nejen že se odpadu nezbavíme, ale bude stále růst, stejně jako drancování přírody.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.2.2024 11:36
No já nevím, to budeme vozit stará auta ze světa abychom je recyklovali? Neb svých tady moc nemáme.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

15.2.2024 14:11 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ale hrozí nám, že jich tady budeme mít víc.
Akorát že nebudou stará - protože staré elektroauto se zatím nevyskytuje vůbec.
Ono totiž elektroauto začne být zralé do šrotu dávno předtím, než je staré. Alespoň než je staré v tom smyslu, jak to chápeme dosud. Auto se spalovacím motorem totiž nemusí být staré ani po mnoha letech, protože je pořád schopné dobře sloužit. Já mám Volvo z roku 2003 a nevidím důvod, proč bych se ho měl zbavovat. Veterán ze 30. let je provozuschopný i dnes.
Že to tak bude i s elektroauty, o tom silně pochybuji. Přinejmenším teď se rozhodně nikomu nevyplatí baterie měnit a ojeté elektroauto je prakticky bezcenné. Aby bylo provozuschopné po 20, 30, nebo třebas 50 letech, to je nemyslitelné bez NĚKOLIKERÉ výměny baterií. Auťo se spalovacím motorem mi může stát ve stodole deset let a pokud je na špalkách a občas protočím motor, je pořád OK. U elektroauta bych musel pořád hlídat baterky, pravidelně nabíjet - a po 10 letech stejně budou k ničemu. NEJPOZDĚJI po 10 letech.

Ale oni si s tím bruselští zelení poradí- co nechtějí, na to napálí neúnosnou daň, na to co prosazují, dají štědrou dotaci... Ekonomika a prosperita pro ně nejsou důležité, ti se řídí jen svými vlhkými sny o bezuhlíkové budoucnosti.

Odpovědět
pk

pepa knotek

14.2.2024 17:19
Skládku starejch pneumatik ještě uhasit umíme, ale sklad vysloužilejch Li-baterií - to půjde hasit dost těžko. Mít tento potenciální ohňostroj za humny, o to budou mít obce určitě zájem.
Odpovědět

Viktor Šedivý

14.2.2024 22:13 Reaguje na pepa knotek
Až začne zavírat provozy Boleslav (a subdodavatelé půjdou do kopru), ještě rádi přijmou takovýhle provoz.
Odpovědět
HH

Honza Honza

15.2.2024 07:33
Na takovouto povinnou recyklaci bych si uměl představit uhlíkovou daň dle p. Svobody i když to prodražuje a ještě více komplikuje celý předražený program OZE. Ale asi nic jiného nezbývá. Stejná věc je recyklace levných plastů. Když pak se dá dohromady ekologická výroba, ekologické zpracování, ekologická recyklace, škody mikroplastů na lidském zdraví, zátěž přírody, tak se může přijít na to, že nejlevnější plasty jsou nakonec nejdražší ze všeho. Stejný problém se stejným závěrem mohou být i ekologická elektroauta. Proto nutno podporovat výzkum, intenzivně hledat správnou cestu - nejdříve s rozmyslem důkladná příprava, pak teprve povolenky, daně, bezhlavá výroba a dotace.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

15.2.2024 14:35 Reaguje na Honza Honza
Použil jste termín ekologická elektroauta.
To je totéž, jako kdybyste napsal nealko slivovice.
Na elektroautu není nic ekologického! Přesněji ono MŮŽE být ekologické, ale jen pokud je provozováno za podmínek, které jsou výjimečné a v běžné praxi nedosažitelné. Tj. pokud se nabíjí opravdu a výlučně jen energií z čistého zdroje. A skutečně čistým zdrojem je pouze vodní elektrárna. S výhradami jaderná. S velkými výhradami fotovoltaika (jen když je v ostrovním režimu).

Bohužel, nabíjet auto výlučně jen čistou energií je čirá utopie. Při způsobu, jakým my lidé auta používáme, tj. když s nimi nejezdíme jen a pouze v okolí vodní elektrárny či jiného skutečně čistého zdroje, nýbrž všude kam jet potřebujeme, připadá v úvahu jen nabíjení elektřinou ze sítě - a ta čistá není a nikdy nebude.
Aby elektroauta byla ekologická i v běžném provozu, tj. aby se nabíjela jen čistou elektřinou, musely by do nabíjecích stanic vést speciální dráty, od normální sítě oddělené a připojené jen na čisté zdroje.

Odpovědět
ZK

Zan K.

16.2.2024 12:57
A jakpak je ona recyklace nákladná na vše? Ví to někdo?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist