Jakub Mráček: První těžba lithia v Evropě? Možná druhá nebo třetí. Anebo taky nikdy žádná
Evropská ložiska
Lithium si samozřejmě nevybralo jen kus Krušných hor: Geologie a geochemie ho roznesla po mnoha zemích kontinentu:Proč nikdo v Evropě lithium netěží? Je to dražší, než v Jižní Americe nebo v Austrálii, a to z mnoha důvodů: chemických (zdejší minerály se zpracovávají hůř), legislativních (nároky jsou vyšší) i kvůli dražší pracovní síle. Vedle vyšších nákladů jsou tu ale také environmentální aspekty.
Jako příklad si uveďme Srbsko, kde byl v roce 2004 objeven a o dva roky později (tedy o cca 80 let později, než v Krušných horách) prvně popsán nový minerál jadarit (vtipně o něm například na stránkách Národního muzea) - NaLi[B3SiO7(OH)], sodno-lithný borosilikát. Ten by mohl být skvělým zdrojem nejen lithia, ale také boru (ten má skvělé uplatnění třeba ve sklářství).
Věc se rozjela relativně rychle: Britsko-australská společnost Rio Tinto investovala do průzkumu asi 20 milionů dolarů, v roce 2017 podepsala se srbskou vládou memorandum, ekonomicky věc dávala smysl. Těžit se mělo začít v roce 2020, pak 2027. A pak vláda licenci těžařům odebrala. Pravděpodobným důvodem tak příkrého kroku jsou obavy z negativních ekologických dopadů.
Počátkem listopadu 2023 rezignoval portugalský premiér, protože je vyšetřován pro korupci v několika "zelených" projektech, mj. i lithiového dolu (prvního v Evropě, samozřejmě). Projekt Barroso čelil - stejně jako v Srbsku i jinde - odporu místních.
Kromě Česka, Německa, Portugalska a Srbska je připravena těžba také v Rakousku (i tady do ní částečně investuje australská firma); kopnout do země se mělo v roce 2017, pak 2022, pak 2023. Pořád se netěží.
Jak je vidět, v Evropě je podobných projektů několik, žádný ale ještě nezačal.
Kde se těží - a proč
Většina světově produkovaných baterií obsahuje lithium vytěžené v západní Austrálii (australská produkce v roce 2022 činila 61 tisíc tun) a zpracované v Číně (60 %). Na jihozápadě Austrálie nežije moc lidí, konkrétně v městečku Greenbushes je to pouhých 361 lidí. Austrálie je velká, řídce a nerovnoměrně osídlená země. To všechno je v příkrém protikladu s vnitrozemskou Evropou.
Nejenže je málo výhodné v Evropě lithné rudy těžit, ale ještě ke všemu prakticky všude narazíte na lidi, kteří tu dlouhodobě žijí a těžba jim zhorší kvalitu bydlení. Nejde totiž jen o těžbu.
Investoři (a nezřídka i politici) se krušení snaží prodat jako prostor pro rozvoj a inovace, jako perspektivní produkt s vysokou přidanou hodnotou. Na rozdíl od Australanů tak evropské firmy vždy vymýšlejí v místě také zpracování, ideálně až do podoby baterií.
Zpracování rudy na uhličitan lithný je ale těžký chemický provoz náročný na vodu, minerální kyseliny a elektřinu - a to málokdo chce mít za domem.
reklama
Další informace |
Text původně vyšel na blogu České lithium.
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Zan K.
24.12.2023 16:02Víte co to znamená, pokud k tomu dojde? Celá elektronika, ono EKO i moderní zbrojní průmysl v čudu. V USA a Americe ještě něco bude,ale Evropa bude na mizině. A pokud se přidá Rusko s oněmi těžkými kovy???
Domyslete sami.