https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-blaha-mlzeni-kolem-zaloh-za-pet-lahve
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Bláha: Mlžení kolem záloh za PET lahve

4.4.2019
Systém sběru PET lahví spolu s dalšími plasty funguje, tak proč jej ničit? Ilustrační snímek.
Systém sběru PET lahví spolu s dalšími plasty funguje, tak proč jej ničit? Ilustrační snímek.
Společnost Karlovarské minerální vody (KMV) nedávno na tomto serveru publikovala článek na téma zálohování PET lahví v České republice (zde a zde). Je smutné, že v těchto textech nenajdeme „jen“ pouhé omyly, ale přímo „argumentační fauly“.
 

Zaujal mě zejména jeden z nich. KMV tvrdí, že podle odhadů ze zahraničí (například z nám tak ekonomicky a kulturně „blízkých“ zemí jako ze Skotska či Norska) prý skončí ročně 5 % PET lahví uvedených na trh volně pohozených v přírodě. V případě ČR jde tedy podle KMV o více než 100 milionů PET lahví každý rok, které by se po zavedení záloh jako mávnutím kouzelného proutku ocitly na recyklačních linkách.

Jde o argument zcela vytržený z kontextu. Předně – nebylo by lepší určovat politiku životního prostředí v ČR na základě kvalitně zpracovaných studií, které budou reflektovat tuzemskou realitu a ne odhady ze Skotska a Norska? A dále – kde je napsáno, že pokud se naučíme jeden z nejtypičtějších tříděných plastových odpadů v domácnosti, tedy PET lahve, nově nosit zpátky do obchodů, budeme stejně pečlivě jako teď (v třídění plastů jsou Češi na evropské špičce!) separovat i ostatní plasty? A neskončí tam nakonec i zálohované PET lahve? „300 miliónů korun jen tak někdo do lesa nezahodí,“ říkají často zastánci zálohování. 300 miliónů asi těžko, ale u 3 korun za jednu láhev to bude dost odlišné.

Tím se dostávám k jedné perličce - 300 miliónů korun totiž podle logiky zastánců návrhu skupiny Zálohujme prý nikdo do lesa nezahodí, ale 200 miliónů klidně ano. Přesně tolik peněz totiž podle návrhu Zálohujme zůstane k dispozici provozovateli záloh za neodevzdané PET lahve. Zálohujme a KMV tak propagují systém, který má bránit pohozeným PET lahvím a bude financován – z pohozených PET lahví…

Abychom vysvětlili ještě jeden argumentační faul KMV - nikdo netvrdí, že zálohový systém v zahraničí nemůže fungovat. Jde ale o to, že my ho máme zavádět u nás, v podmínkách, které jsou od méně recyklujících zemí v mnohém odlišné. Vytrhnout nějakou věc z jednoho systému a uměle ji přesadit do jiného (který přitom už skvěle funguje!) může být velmi drahý a neúspěšný experiment. Napadá mě jeden příměr ze sportu – ani sebevětší zahraniční hvězda nepomůže, pokud nezapadne dobře do týmu.


reklama

 
Jan Bláha
Autor je nezávislý odpadový expert.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist