Andrea Brožová: Pravdy a mýty o zálohovém systému II.
Mýtus č. 4: Zálohový systém údajně nevyřeší problém PET lahví poházených v přírodě a kolem silnic a železnic.
Realita: Přesná data z České republiky o tom, kolik PET lahví skončí v přírodě, neexistují. Nicméně, loňská akce Ukliďme Česko zjistila, že na 3 kg vysbíraných odpadků připadá 1 PET lahev. Analýza materiálových toků odhalila, že v Česku je každý rok pohozeno ve veřejném prostoru zhruba 3046 tun PET lahví. Jen cca 40 procent z nich se podaří vysbírat, a to ještě s dodatečnými náklady (studie INCIEN, 2018).
Studie za zahraničí ukazují, že dobře navržený zálohový systém může snížit počet v přírodě pohozených nápojových obalů o 95 procent (studie Eunomia, 2017).
Závěr: Omezení poházených PETek díky zálohovému systému je v zahraničí prokázáno.
Mýtus č. 5: Zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky by prý rozvrátilo současný systém sběru a třídění plastů.
Realita: Systém barevných kontejnerů, který u nás po dvacet let budovala autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, je výborně zavedený a funkční a bude jej potřeba ještě ve větší míře i nadále. Velice ambiciózní cíle Evropské unie pro třídění a recyklaci se týkají všech druhů odpadů, nejen PET. Česká republika je díky práci, kterou EKO-KOM odvedl, dobře připravena některých cílů dosáhnout, splnění jiných ale vyžaduje ještě hodně práce. Obzvlášť 90 procentní míra třídění PET lahví je na dobrovolné bázi prakticky nedosažitelná, a zálohy se jeví jako jediná cesta.
Závěr: Zálohy na PET lahve a plechovky nám pomohou splnit jeden z plejády náročných cílů.
Mýtus č. 6: Malé prodejny by si pro účely zálohového systému údajně musely pořídit drahé stroje.
Realita: Malé prodejny si automaty na zpětný odběr PETek a plechovek rozhodně nebudou muset pořizovat. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že zálohový systém nebývá pro malé prodejny povinný. Případně mohou prodejny využít i tzv. manuálního sběru do speciálních pytlů. Navíc systém počítá - na rozdíl od současného systému zpětného odběru skleněných lahví - s kompenzací nákladů obchodům prostřednictvím tzv. manipulačních poplatků.
Závěr: Do malých prodejen stačí místo automatů speciální pytle. Obchodníci za to navíc dostanou zaplaceno.
Předchozí díl Pravd a mýtů o zálohovém systému
O zálohovém systému:
Tři rozsáhlé studie vypracované nezávislými experty analyzují možnosti zavedení vratných záloh na PET lahve a plechovky v ČR. Studie počítá s výší zálohy 3 Kč. Po počáteční investici by byl systém plně finančně soběstačný. Vedl by též k zásadnímu omezení množství odhozených lahví v přírodě či okolo dopravních cest. Systém umožní České republice splnit cíle Evropské unie v oblasti třídění a recyklace. Všechny studie jsou k dispozici na www.zalohujme.cz. Skupinu Zálohujme.cz založila společnost Karlovarské minerální vody, a.s. ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky a VŠCHT.
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Jan Šimůnek
22.3.2019 06:05Já osobně každý zálohovaný obal, za který nedostanu zálohu zpět, vyhodím tam, kde to bude "ekologii" co nejvíc bolet. Nejlépe do nějaké rezervace.
Jiří Svoboda
27.3.2019 21:51Moc bych prosil paní Brožovou o reakci!
Jinak zálohovat petky proto, aby se minimalizovalo znečištění přírody, považuji za správné, jediné účinné řešení.
Jsou tu dva problémy
1. Jak minimalizovat znečišťování životní prostředí.
2. Zda odpad recyklovat (velké nároky na třídění) či energeticky využívat (malé nároky na třídění).
Pokud se recyklace nedaří (to platí u plastů), je vhodnější si to přiznat a raději plasty netřídit a spolu dalším komunálním odpadem je energeticky využívat. Pak jich skončí i méně v přírodě.
Jan Šimůnek
9.4.2019 07:25 Reaguje na Jiří SvobodaA pokud chcete vyčistit přírodu od PET lahví, tak dávejte bezďákům po koruně za odevzdaný kus, případně po štamprli "čúča".