https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/andrea-brozova-pravdy-a-myty-o-zalohovem-systemu-ii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Andrea Brožová: Pravdy a mýty o zálohovém systému II.

22.3.2019
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Coca-Cola
Pokračujeme v našem seriálu vyvracejícím mýty a nepravdy, které často zaznívají ve veřejné debatě o možném zavedení záloh na nápojové obaly - PET lahve a plechovky. Výhodnost zálohového systému potvrdily studie zveřejněné pracovní skupinou Zálohujme.cz v lednu 2019.
 

Mýtus č. 4: Zálohový systém údajně nevyřeší problém PET lahví poházených v přírodě a kolem silnic a železnic.

Realita: Přesná data z České republiky o tom, kolik PET lahví skončí v přírodě, neexistují. Nicméně, loňská akce Ukliďme Česko zjistila, že na 3 kg vysbíraných odpadků připadá 1 PET lahev. Analýza materiálových toků odhalila, že v Česku je každý rok pohozeno ve veřejném prostoru zhruba 3046 tun PET lahví. Jen cca 40 procent z nich se podaří vysbírat, a to ještě s dodatečnými náklady (studie INCIEN, 2018).

Studie za zahraničí ukazují, že dobře navržený zálohový systém může snížit počet v přírodě pohozených nápojových obalů o 95 procent (studie Eunomia, 2017).

Závěr: Omezení poházených PETek díky zálohovému systému je v zahraničí prokázáno.

Mýtus č. 5: Zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky by prý rozvrátilo současný systém sběru a třídění plastů.

Realita: Systém barevných kontejnerů, který u nás po dvacet let budovala autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, je výborně zavedený a funkční a bude jej potřeba ještě ve větší míře i nadále. Velice ambiciózní cíle Evropské unie pro třídění a recyklaci se týkají všech druhů odpadů, nejen PET. Česká republika je díky práci, kterou EKO-KOM odvedl, dobře připravena některých cílů dosáhnout, splnění jiných ale vyžaduje ještě hodně práce. Obzvlášť 90 procentní míra třídění PET lahví je na dobrovolné bázi prakticky nedosažitelná, a zálohy se jeví jako jediná cesta.

Závěr: Zálohy na PET lahve a plechovky nám pomohou splnit jeden z plejády náročných cílů.

Mýtus č. 6: Malé prodejny by si pro účely zálohového systému údajně musely pořídit drahé stroje.

Realita: Malé prodejny si automaty na zpětný odběr PETek a plechovek rozhodně nebudou muset pořizovat. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že zálohový systém nebývá pro malé prodejny povinný. Případně mohou prodejny využít i tzv. manuálního sběru do speciálních pytlů. Navíc systém počítá - na rozdíl od současného systému zpětného odběru skleněných lahví - s kompenzací nákladů obchodům prostřednictvím tzv. manipulačních poplatků.

Závěr: Do malých prodejen stačí místo automatů speciální pytle. Obchodníci za to navíc dostanou zaplaceno.

Předchozí díl Pravd a mýtů o zálohovém systému

O zálohovém systému:

Tři rozsáhlé studie vypracované nezávislými experty analyzují možnosti zavedení vratných záloh na PET lahve a plechovky v ČR. Studie počítá s výší zálohy 3 Kč. Po počáteční investici by byl systém plně finančně soběstačný. Vedl by též k zásadnímu omezení množství odhozených lahví v přírodě či okolo dopravních cest. Systém umožní České republice splnit cíle Evropské unie v oblasti třídění a recyklace. Všechny studie jsou k dispozici na www.zalohujme.cz. Skupinu Zálohujme.cz založila společnost Karlovarské minerální vody, a.s. ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky a VŠCHT.


reklama

 
Andrea Brožová
Autorka pracuje jako PR manažerka pro Karlovarské minerální vody.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

22.3.2019 06:05
Pokud není pro malé prodejny (obecně některé prodejny) povinné odebírat zálohované obaly, tak to jednoznačně znamená, že jich část nepůjde vrátit a systém bude tímto způsobem financován. Jak je tomu v Německu.
Já osobně každý zálohovaný obal, za který nedostanu zálohu zpět, vyhodím tam, kde to bude "ekologii" co nejvíc bolet. Nejlépe do nějaké rezervace.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

22.3.2019 08:03
Paní Andreo Brožová, lžete jako když Rudé právo tiskne. Žádné mýty nevyvracíte, oni ani žádné mýty nejsou. Vaše motivy, vaší aktivity mě nejsou zcela jasné, ale určité náznaky tu již jsou a ty nejsou zcela čisté jak se tváříte, že "Zachraňujete svět."
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

27.3.2019 21:51
Pokusím se vytvořit mýtus č. 7: Pet lahve nedokážeme za přijatelnou cenu recyklovat. Použitá pet lahev má proto zhruba jen hodnotu spalného tepla.

Moc bych prosil paní Brožovou o reakci!

Jinak zálohovat petky proto, aby se minimalizovalo znečištění přírody, považuji za správné, jediné účinné řešení.

Jsou tu dva problémy
1. Jak minimalizovat znečišťování životní prostředí.
2. Zda odpad recyklovat (velké nároky na třídění) či energeticky využívat (malé nároky na třídění).

Pokud se recyklace nedaří (to platí u plastů), je vhodnější si to přiznat a raději plasty netřídit a spolu dalším komunálním odpadem je energeticky využívat. Pak jich skončí i méně v přírodě.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.4.2019 07:25 Reaguje na Jiří Svoboda
V tom Německu ty PET láhve nerecyklují, ale hned v prodejně je sešrotují něčím, co funguje jako kancelářská skartovačka, a tuhle drť nějak zpracovávají. Jestli tím topí, nebo z toho něco dělají, nevím. Ale rozhodně PET láhve jako takové nerecyklují.

A pokud chcete vyčistit přírodu od PET lahví, tak dávejte bezďákům po koruně za odevzdaný kus, případně po štamprli "čúča".
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

1.4.2019 20:19
Především by zálohování mělo být spojeno s povinností výrobců používat jen takové lahve, které lze opakovaně použít a tyto zpětně odebírat.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.4.2019 07:26 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Recyklace PET lahví se tu zkoušela na začátku 90. let a výsledky byly takové, že se od toho upustilo.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist