https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-cizinsky-lex-dukovany-otvira-cestu-ke-smlouve-kterou-by-normalni-clovek-nepodepsal
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Čižinský: Lex Dukovany otvírá cestu ke smlouvě, kterou by normální člověk nepodepsal

20.11.2020
Jaderná elektrárna Dukovany.
Jaderná elektrárna Dukovany.
Proslov Jana Čižinského v Poslanecké sněmovně k vládnímu návrhu zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice a o změně zákona o podporovaných zdrojích energie.
 

Zákon, který projednáváme ve druhém čtení, otevírá cestu k největší zakázce v dějinách České republiky, jejíž hodnota se bude pohybovat v řádu stovek miliard korun – přesnou částku nikdo neví.

Přesto jeho projednávání tady ve Sněmovně zatím doprovází zvláštní poklid.

Pan vicepremiér Havlíček při prvním čtení říkal „pojďme všechno prodiskutovat na hospodářském výboru“, ale ani na výboru se žádná velká debata nevedla, ti, kdo měli přijít, asi nepřišli, a diskutovalo se spíš o tom, jak zákon co nejrychleji protlačit Sněmovnou. Poslechl jsem si zvukové záznamy.

Garanční výbor po prvním čtení dostal pouhé dva pozměňovací návrhy, oba od kolegy Lipavského, oba byly výborem zamítnuty.

V posledních dnech k tomuto zákonu všichni dostáváme mnoho e-mailů od občanů, kteří vyjadřují oprávněné obavy o bezpečnostní rizika a o dopady zákona na ceny elektřiny pro odběratele. Přesto byl včera večer v systému nahrán jediný PN – od kolegy Jana Bartoška.

Máte tedy opravdu co do činění se skvělou předlohou, která potřebuje jediné – být co nejrychleji schválena?

K procesu přípravy zákona

Pan vicepremiér Havlíček v prvním čtení mluvil o velkém obratu v přípravě dostavby Dukovan. Řekl, že za posledních 13 nebo 14 měsíců se podařilo vytvořit jízdní řád, model financování, investorský a dodavatelský model, uzavřít klíčové smlouvy mezi ČEZem a státem, zahájit notifikační proces s Evropskou komisí a připravit tento zákon.

Netroufám si hodnotit zbytek tohoto velkého úsilí, koncentrovaného do posledního roku a něco, ale pokud jde o zákon, který právě projednáváme, mám obavu, že platí úsloví „práce kvapná, málo platná“.

Návrh zákona byl projednáván ve zkráceném a zúženém meziresortním připomínkovém řízení! Přitom se tu vymezuje prostor pro uzavření smlouvy, která minimálně na 30 let svým rozsahem ovlivní ceny energií pro domácnosti i podnikatele.

Řadu výhrad k návrhu, které v konečném znění předloženém Sněmovně nebyly reflektovány, vyjádřila ve svém stanovisku i předsedkyně Legislativní rady vlády, paní ministryně Benešová.

Návrh zákona také vyvolává různé otázky související s bezpečností státu. Tento aspekt ale přenechám kolegům a budu se držet ekonomických souvislostí.

K samotnému obsahu zákona

Zákon v podstatě říká, že stát může poskytnout půjčku na výstavbu nového jaderného zdroje a že může s investorem uzavřít smlouvu o odkupu elektřiny, kterou zdroj vyrobí, za takzvanou „realizační cenu“. To je cena, která investorovi zaručí návratnost investic při započtení všech typů nákladů, včetně přiměřeného zisku.

Pokud tato smluvená „realizační cena“, za kterou bude stát vyrobenou elektřinu vykupovat, bude vyšší než tržní cena silové elektřiny v době, kdy ji stát prodá na trhu, bude výsledkem transakce ztráta – tedy ztráta pro stát. K tomu bohužel s velkou pravděpodobností skutečně dojde. V souvislosti s klimatickými závazky evropské státy stále více přecházejí k obnovitelným zdrojům energie a ceny obnovitelné energie jdou prudce dolů. A stát bude v takovém případě chybějící prostředky vybírat od koncových spotřebitelů elektřiny – tedy od lidí připojených k elektřině, konkrétně formou zvýšených poplatků za síťové služby.

K obsahu zákona detailněji

Smlouva o výkupu elektřiny se uzavírá na 30 let a lze ji několikrát prodloužit až ukončení provozu elektrárny. Má to znamenat, že už teď předkladatelé předpokládají, že se nepodaří splatit investorovy prostředky, navzdory regulované výkupní ceně elektřiny, za těch třicet let projektové životnost elektrárny, a bude nutné cenovou regulaci prodloužit až do konce provozu? Téměř jistě ano.

Podmínky předpokládané u půjčky, kterou může investorovi poskytnout Ministerstvo financí na úhradu části investičních nákladů, jsou opravdu zajímavé. Za pozornost zejména stojí, že po doby výstavby, není půjčka úročena. Výstavbu ministerstvo odhaduje na 5 až 10 let, ale všichni asi tušíme, že se to může dost protáhnout. Kladu si otázku, jestli se skutečně jedná o podporu výstavby, nebo spíš o podporu vládou vybraného investora. Důvodová zpráva přitom žádné dopady této půjčky na státní rozpočet nepřipouští. Je mi záhadou, jak toho stát dosáhne, když si ty peníze bude muset sám vypůjčit. On nám je někdo taky půjčí bezúročně?

Výše realizační ceny má být stanovena na základě rozpočtových nákladů. To má nejspíš zaručovat, že riziko navýšení realizačních nákladů nad schválený rozpočet, k čemuž při výstavbě jaderných elektráren zcela standardně dochází, ponese pouze investor. Takže to by bylo fajn. Následně je ale definován mechanismus, podle kterého se tato realizační cena může upravovat každých 5 let, a po dohodě smluvních stran i častěji. A v případě, že se na úpravě investor a ministerstvo dohodnou, je možné cenu upravit i bez toho, že by byla zjištěna její nepřiměřenost. Investor se tak opět dostává do pozoruhodně luxusní situace.

V pravidlech stanovení realizační ceny návrh zákona používá velmi vágní pojmy, jako „ekonomicky oprávněné náklady“ nebo „přiměřený zisk“. To může vyústit ve vleklé spory mezi státem a investorem.

Vláda bude svým nařízením stanovovat nejvyšší přípustnou částku, kterou budou doplácet koneční zákazníci formou poplatků za síťové služby. Nikde ale není stanoven žádný limit, což ohrožuje konečné spotřebitele a vylepšuje pozici investora. Naproti tomu zákon o podporovaných zdrojích energie takovou maximální možnou částku obsahuje.

Z toho, co jsem uvedl, vyplývá tristní závěr. Konstrukce návrhu zákona je taková, že investor neponese prakticky žádné riziko. Veškerá potenciální ekonomická rizika, která plynou z výstavby, provozu a likvidace jaderné elektrárny, jsou v konečném důsledku přenesena na odběratele elektřiny a daňové poplatníky.

Proč? Pokud je výstavba nového jaderného zdroje tak riskantní záležitost, že se do ní investor nebude pouštět bez převzetí rizik státem, nebo lépe řečeno jeho občany, tak je asi na místě položit si otázku, jaký má vůbec smysl se do té výstavby pouštět.

Pan zpravodaj při vystoupení na výboru uvedl, že návrh zákon úmyslně dává budoucí vládě, která bude o zakázce rozhodovat, velkou míru autonomie, protože detailně neřeší, do jaké míry ponese náklady státní rozpočet a do jaké míry finální spotřebitel. Ano, to je pravda – ale pro mě je to zároveň největší slabina předloženého návrhu. Opravdu si nemyslím, že by Sněmovna měla schválením tohoto návrhu rezignovat na svou kontrolní roli vůči vládě a prostě jí vtisknout do ruky bianco šek, na který se vejde dvanáctimístná částka, a nechat ji, ať si s ním dělá, co chce. Zejména když ta široce nastavená pravidla opravdu umožňují vznik situací, které budou velice komfortní pro investora, ale velice nekomfortní pro daňového poplatníka a spotřebitele.

Jsem si vědom, že je tu nějaká dohoda mezi koalicí a částí opozice na tom, že tento zákon má dostat zelenou, mám ale dojem, že si to vláda vyložila jako signál k rezignaci na kvalitu a vyváženost návrhu, který poslala do Sněmovny. Proto v podrobné rozpravě přednesu návrh na zamítnutí návrhu zákona. Přihlásím se také k pozměňovacímu návrhu, který vypouští všechny paragrafy zákona. Vnímám to – a vnímejte to prosím také tak – jako gesto, které má upozornit na ekonomickou nevýhodnost celé akce. Po solárním tunelu nám a našim obyvatelům a podnikatelům hrozí tunel atomový a tento návrh k němu směřuje mílovými kroky.

Nikdo z nás by neměl hlasovat pro návrh, který otvírá cestu ke smlouvě s takovými parametry, že by ji ve svém soukromém životě nikdy neuzavřel. Je to jako podepsat realitnímu makléři bianco smlouvu na třicetiletou hypotéku, s tím že nevím, v čem nakonec budu bydlet a kolik mě to bude stát. Prosím, nedělejme to.


reklama

 
foto - Čižinský Jan
Jan Čižinský
Autor je poslanec, zastupitel hlavního města Prahy a starosta městské části Praha 7.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (174)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jaroslav Studnička

20.11.2020 15:52
Teda, co se to tu dneska děje?
To je 20.11. mezinárodní den protijaderné demagogie?
Odpovědět
MG

Milan G

20.11.2020 17:17 Reaguje na Jaroslav Studnička
Já jsem vám to říkal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.11.2020 17:40
Náš stát jde do tak gigantických dluhů, že jakékoliv "výhodné podmínky" pusťte z hlavy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.11.2020 00:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Zde je s vámi nutno souhlasit, po tom, co včera v PS i díky vámi milované ODS prošlo, ten rating ČR v nejbližších letech nebude žádná sláva.
Modří ptáci se bohužel zjevně rozhodli být již jen pouhou parodií na pravicovou stranu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 09:16 Reaguje na Svatá Prostoto
ODS měla v programu zrušení superhrubé mzdy dávno a těžko po ní chtít, aby hlasovala proti jen proto,že to navrhnuli tuneláři.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.11.2020 16:54 Reaguje na Pavel Hanzl
To je sice hezké, ale ne formou a za situace, kdy to bude znamenat rozpočtovou sekyru, která nemá v našich (ČR) dějinách obdoby.

To jak když kdysi hlasovali pro tzv. pastelkovné, a blb Nečas furt mlel něco o tom, že pro to sice hlasovali, ale nenavrhli to (navrhovali to socánci).

Já si vždy říkám, že to zase po létech zkusím té ODS hodit, ale pak mne to díky podobným úletům fofrem přejde. Klaus nebyl ani omylem ideál, ale od něj to jde těžce do kytek. Socánci za Zemana byli pravicovější, než je ODS min posledních 10 let:-/.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 18:09 Reaguje na Svatá Prostoto
Pastelkovné bylo za pár šupů a nebylo možno to zablokovat, to by špinaci z nich udělali hyeny tuplované.
Já jsem odsácký volič nikoliv bigotní, teď je šance, že piroši a stan dají bábovi na p.del. To je nejdůležitější, tak je podpořím.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.11.2020 17:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha, tak když nemohu svinstvu zabránit, tak se k němu rovnou připojím?

Tak si to užijte, než těm, tak to snad toho Bábu.

Ale každý ať volí jak chce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 22:18 Reaguje na Svatá Prostoto
Pastelkovné byla nějaká špinavost? Bylo to snad rozdáno rodinám, které posílaly děcka do školy, ne? Nebo to už šéfoval soudruh a celé to zdefraudoval? O tom ale fakt nic nevím.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

25.11.2020 20:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Jestli někdo něco zdefraudoval, tak to byly vlády ODS a s ODSve formě oposmlouvy a jednalo se o účet na kterém byly peníze z odvodů národních podniků dp fondu sociálního zabezpečení. Poslední zbytek prošustrovala,nebo přímo ukradla. Topolánkova vláda.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

25.11.2020 20:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Jestli někdo něco zdefraudoval, tak to byly vlády ODS a s ODSve formě oposmlouvy a jednalo se o účet na kterém byly peníze z odvodů národních podniků do fondu sociálního zabezpečení. Poslední zbytek prošustrovala,nebo přímo ukradla. Topolánkova vláda.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.11.2020 09:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Náš stát jde do gigantických dluhů především proto, protože neustále rozšiřuje množinu příživníků zaměstnaných ve veřejném sektoru Vašeho ražení, a rozhazuje mezi tyto čím dále nesmyslnější peníze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.11.2020 11:21 Reaguje na Daniel Višňovský
V životě (od plyšáka) jsem nepracoval v žádném veřejněm sektoru ani minutu, měl jsem už na jaře 1990 jeden z prvních živnostenských listů v Brně. Taky jsem nepobíral žádné dávky a dotace (kromě přídavků na děcka) atd. atd.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.11.2020 00:53
To co píšete je samozřejmě pravda, nicméně ačkoli stát téměř jistě jako dlužník dosáhne lepších podmínek úvěru než samotný ČEZ, tak to pořád neznamená, že žádný úrok nebude muset platit.

A pokud stát takto získané prostředky investorovi poskytne bezúročně, tak to úplně košer není. Jestli to je skutečně pravda, tak se Čižinskému ... jak jej jinak opravdu hodně nemusím ... nedivím, že se mu to nelíbí. Navíc tento "bezúročný" úvěr slušně kurví reálnost ekonomiky celého projektu.

Odpovědět
EN

Emil Novák

21.11.2020 07:44 Reaguje na Svatá Prostoto
Bezúročný má být úvěr jen po dobu plánované výstavby, tj. zhruba prvních sedm let. Dalších cca 35 let má být úrok 2%. Dá se to považovat za jistou formu dotace ze strany státu, která je ovšem motivována snahou zajistit co nejnižší výslednou cenu elektřiny z tohoto zdroje. Není to tedy žádná podpora investora, protože čím vyšší bude úrok, tím vyšší bude i stanovená výkupní cena elektřiny a naopak. Na zisk investora výše úroku nemá vůbec žádný vliv. To pan Čižinský, mimo jiného, evidentně nechápe.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

21.11.2020 16:14 Reaguje na Emil Novák
Vy opravdu věříte, že výstavba potrvá 7 roků a pak budeme všichni vrnět blahem a počínaje osmým rokem se úvěr bude úročit?
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.11.2020 16:31 Reaguje na Karel Ploranský
Nic takového jsem nenapsal. Naopak očekávám, že se úrok začne např. osmým rokem úročit bez ohledu na to, jestli bude v tu dobu elektrárna v provozu. Pak už bude na investorovi, aby si stavbu ohlídal tak, aby mu osmý rok na splácení úvěru vydělávala. Rozhodně není pravda to, co tvrdí pan Čižinský, tedy že "investor neponese prakticky žádné riziko".
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.11.2020 08:14 Reaguje na Karel Ploranský
Ona je to určitá forma tlaku na to, aby si s tou stavbou pospíšili. Technicky se to asi stihnout dá, jen bude třeba chránit stavbu před protestujícími ekology. Stát má monopol na násilí, takže klidně i střelbou do živého.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.11.2020 17:29 Reaguje na Emil Novák
To samozřejmě vím, ale považuji za nesystémové.

To neznamená, že jsem proti výstavbě nového bloku, a v budoucnu nejen jeho. A je mi samozřejmě jasné, že holt každá sranda něco stojí. Ale zvolený postup považuji za špatný.

Vždyť to sám píšete ... jistá dotace investorovi/provozovateli bloku, která je motivována snahou zajistit co nejnižší výslednou cenu elektřiny.

V mém okolí se tomu říká vymejšlet rovnáky na vohejbáky.
Odpovědět
MG

Milan G

21.11.2020 20:02 Reaguje na Svatá Prostoto
Mno, v mnohém se s vámi dá souhlasit.
Ale jsem fakt jediný komu připadá, že celá ta slovní ekvilibristika Čižinského špatně skrývá jeho odpor proti jádru?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.11.2020 16:58 Reaguje na Milan G
Tak o tom žádná, já bych řekl, že to není ani moc skryté ... spíš jsem měl na mysli něco v tom smyslu, že občas i slepá slepice zrno najde a že zrovna tato výhrada je relevantní.
Odpovědět
MG

Milan G

22.11.2020 18:56 Reaguje na Svatá Prostoto
Takhle to vidim také, ve smyslu kdo chce psa bíti hůl si vždycky najde..
Odpovědět
MB

Mirek Bárta

21.11.2020 12:31
Ano. Třeba Rosatom nabízí tři základní modely financování, včetně úvěru s velmi výhodným úrokem pro investora. Ty modely byly představeny i v našem Parlamentu. Touto cestou jde Maďarsko, Turecko, Finsko, půjde Egypt.

Docela by mě zajímalo, jak jsou financovány jaderné elektrárny stavěné Rosatomem v Číně.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.11.2020 16:40 Reaguje na Mirek Bárta
"China will finance the reactor construction, according to Rosatom director general Alexey Likhachev."
https://www.neimagazine.com/news/newschina-to-build-four-more-russian-design-reactors-6200967
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.11.2020 16:15
Čím dříve se potřebná legislativa schválí, tím lépe. Umožní to ČR splnit své emisní závazky, zajistí strategickou energetickou bezpečnost ČR a zajistí stabilní cenový rámec pro odběratele elektřiny. / jiný než mají občané Německa a Dánska v souvislosti s masívní podporou OZE /
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.11.2020 17:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
Příšerná představa. Oháníte se "emisními závazky" které neuznáváte vůbec a navíc vůbec nevíte, co ten "stabilní cenový rámec" bude znamenat. A pokud to budou rozhodovat Rusi, tak se račte podívat do Severní Koreje, Sýrie ,Libye, Afganistánu a podobných zemích, které taky Rusi "spravují".
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

20.11.2020 17:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Severní Koreu si vyživují Číňani jako nárazníkovou zónu v které za žádných okolností nechtějí američany.


Sýrii nám pěkně rozvrtalo Turecko a "naše" podpora opozici co měla s demokracií asi tolik společného jako Hitler.

Libyi nám rozvrátili Britové s Francií protože Kaddáfí dal koncesi na těžbu a zpracování ropy číňanům a odstřihl British Petroleum a Shell.
A když britům a francii po týdnu došlo palivo a munice na vymáhání bezletové zóny tak vyžebrali o amíků aby to vzali za ně.
Protože bylo trapné kdyby se veřejně ukázalo že jedny z nevětších armád NATO nejsou ve skutečnosti schopné vést dlouhodobou válečnou operaci ve své režiji (zejména finanční - Jak Britům tak Francii jen prvních 14 dní vyluxovalo armádní rozpočty) a na pozemní intervenci nutnou k nějaké pacifikaci nemá NATO bez američanů dost vojáků.

A Afghánistán - mno jak dlouho tam máme misi NATO? Která se ani náhodou neblíží k úspěšné porážce místních guerill... tamní "vláda" a NATO kontroluje pár velkých měst a mimo ně občas na někoho hodí bomby ale faktickou kontrolu území tam nemá.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

20.11.2020 17:49 Reaguje na Vaclav Sobr
(Skutečně vést válku, zejména pomocí "profesionální" armády je neskutečně drahé...

Plus se též zatím vcelku jasně ukázalo že profesionální armády nejsou schopné - kvůli svým malým velikostem - dosáhnout skutečně efektivní kontroly území... ikdyž jen to jenom Afghánská poušť)

skutečně hlídat okupované území vyžaduje stále především velké množství pěchoty. Primární zisk jde udělat ze vzduchu či drony... ale pak ho uhlídat potřebuje především velké množství lidské síly.
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.11.2020 08:18 Reaguje na Vaclav Sobr
Ono jde spíš o to, že ti vojáci mají protichůdná, a tudíž nesplnitelná, zadání od politiků. Opravdu by nebyl problém teroristy a ty, co je podporují, zlikvidovat nějakým chemickým postřikem nebo rozprášením nějakého "zajímavého" patogenu. I použití jaderných zbraní vůči vybraným lokalitám by udělalo své. A faktem je, že teroristům stejného druhu v jiných částech světa by to docela pěkně srazilo hřebínek.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

20.11.2020 18:34 Reaguje na Vaclav Sobr
Alespoň se mohl natočit dobrý film 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi :-)
Odpovědět
ZR

Zdeněk Růžička

20.11.2020 18:52 Reaguje na Vaclav Sobr
Lépe jsi to tomu neználkovi napsat nemohl. To pochopí i blb, ale on tam bude stejně vidět ruské rozvědčíky.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

20.11.2020 17:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Bohužel ne... na to by jsme těch reaktorů potřebovali 35...
(elektřina a teplo)
A nebo cca 65000 2,5MW větrníků se zálohami a distribucí... (či 800km2 solárních panelů s tím samým)

v zimě potřebujem v teple a elektřině pokrýt pár měsíců 35GW výkonu... (a to počítám s tím že zcela škrtneme jakýkoliv export)
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

20.11.2020 18:02
Pan Čižinský jede zjevně ve všem. Takže jsem zásadně proti legalizaci čehokoliv, co užívá pan Čižinský. Na jadernou energetiku bych se ho zeptal až bude čistý.
Odpovědět
ZR

Zdeněk Růžička

20.11.2020 18:53 Reaguje na Michal Ukropec
Pan čižinský je pouhý blb a kariérista.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.11.2020 17:00 Reaguje na Zdeněk Růžička
Blb není, kariérista taky ne ... že je to fanatik který je ochoten ostatním nacpat silou tu svoji pravdu bez ohledu na to, zda o ni stojí, o tom není sporu.

Taky není sporu, že tím je to asi horší.
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.11.2020 19:40
Čižinský, Hilšer, Sequens. Palaščák, Gabal. Bohužel, když tito pánové zavelí jít určitým směrem, tak by nás už jen živočišný pud sebezáchovy měl dirigovat směrem přesně opačným.
Odpovědět
MG

Milan G

20.11.2020 20:18 Reaguje na Jan Šimůnek
Tak jest!
Odpovědět
MB

Mirek Bárta

21.11.2020 12:48 Reaguje na Jan Šimůnek
Mám seznam asi patnácti takových "expertů", kteří chtějí kecat do jaderné energetiky, ale ničemu nerozumí. Někteří z nich prezentují své směšné neobhajitelné názory jako např. Šnobr (minoritní akcionář ČEZu), protože hájí jen své partikulární sobecké zájmy.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.11.2020 08:42
Jsem toho názoru, že boj proti JE je řízen z EU. A je to proto, že OZE energetika nutně povede ... (kam slunce nesvítí), což bude mít za následek blackouty i s lidskými oběťmi. A, pochopitelně, dojde k obrovským ekonomickým škodám. Pokud to postihne celou EU, tak se z toho soudruzi nějak vykroutí. Pokud si bývalé východní státy nastavějí jaderky a tuto krizi zvládnou, tak se nevykroutí a mohou se dočkat mnohaletého vězení, i konopného límce (pokud ne oficiálně, tak při nějakém lynči). Proto ten zuřivý boj a aktivace všech agentů, které mají. Možná cítí, že jim jde o kejhák.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

22.11.2020 11:00 Reaguje na Jan Šimůnek
To mně připadá dost pravděpodobné. S výjimkou toho, že jsem ochoten věřit, že většina bruselských "soudruhů" tomu nerozumí a jsou spíš užiteční idioti bez skutečných technických znalostí, kteří se budou pořádně divit, až to skutečně dopadne.
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.11.2020 12:23 Reaguje na Radim Polášek
Tak blbá by snad nebyla ani paní, co dochodila devítiletku "s bříškem" a od té doby je v domácnosti se stále narůstajícím počtem dětí. Protože i ta musí pochopit, že spotřebovaná elektřina se musí někde vyrobit. A že tudíž každý odstavený uhelný zdroj musí být nahrazený jiným (a nic jiného než jádro reálně není u nás k dispozici).
Odpovědět
MB

Mirek Bárta

21.11.2020 12:40
Pane Čižinský, dokazujete, že patříte mezi ty naprosto negramotné poslance, kteří kecají do všeho, i když ničemu nerozumí.
Můžete nám prosím sdělit, jakou kvalifikaci máte v jaderné energetice?
Odpovědět
PK

Pavel Karel

21.11.2020 14:26
S jídlem roste chuť - fotovoltaický podvod v podání FVE polí provozovaných poslanci přes anonymní akcie lze po 15 letech považovat za úspěšný, tak proč teď nezopakovat temelínský tunel z 90.let...zrušit ČEZ, rozbourat Tykačovy a Křetínského generátory exhalací a případný nedostatek el. energie vykrývat dovozem od sousedů. Stát-občané zbohatnou a zvýší se tlak na úspory a pasivně energetické stavby. Zchudnou pouze hochstapleři co nás chtějí v lepším případě navždy zadlužit (a to bez volebního mandátu, prltože stavbu JE eměl nikdo v programu), v horším případě nám z České kotliny udělat Černobyl...
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

21.11.2020 16:28
Jsem velký a přesvědčený fanda jaderné energetiky.
Ale jít cestou zvětšování Molochů, které jsou UŽ I TAK PŘÍLIŠ VELKÉ, je naprosto špatná cesta z mnoha důvodů. I když se zdá být nejschůdnější.
1. U obří elektrárny není naděje, že by se využila tak velká část jejího odpadního tepla, aby to vůbec stálo za řeč - a provozovat zařízení v Carnotově cyklu bez toho, že by někam dodávalo teplo, je v podstatě energetický zločin.
2. Čím je elektrárna větší, tím větší problém je, jak ji uchladit. A v případě Dukovan je to dost velký problém už teď...
To aby vláda místo kanálu DOL začala raději projektovat nějaký kanál, který by přivedl vodu k Dukovanům; jinak tam sice nový blok bude, ale pojede jen občas.

K otázce budování menších jaderných elektráren se vláda staví tak, jako kdyby o něčem takovém nikdy neslyšela. Přitom je to jediná rozumná cesta.

Odpovědět
EN

Emil Novák

21.11.2020 16:56 Reaguje na Karel Ploranský
Žádné malé modulární reaktory zatím na trhu nejsou, navíc povolovací proces malého modulárního reaktoru je stejně komplikovaný a zdlouhavý jako u velkého reaktoru. Tedy ve skutečnosti ještě složitější, protože v Evropě zatím žádný licencovaný není, na rozdíl od velkých reaktorů. Byl by naprostý nerozum pouštět se do výstavby nějakého nevyzkoušeného prototypu, nebo dokonce rezignovat na rozvoj energetiky kvůli čekání na jakoukoliv budoucí technologii.
V Dukovanech "už teď" žádný problém s chlazením není, nevím jak jste na takovou hloupost vůbec přišel.
Projekt vytápění Brna z Dukovan pořád existuje a klidně bych se vsadil, že pokud se nepodaří různým Čižinským nový blok v Dukovanech zablokovat, budou Dukovany dodávat teplo do Brna dříve než bude ten nový blok stát.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.11.2020 18:51 Reaguje na Emil Novák
Ten nedostatek vody v Dukovanech je oblíbená lež ekologů.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.11.2020 19:04 Reaguje na Jan Šimůnek
Poslední slovo mělo být v uvozovkách :-)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

22.11.2020 11:14 Reaguje na Karel Ploranský
No, mně se jedí dálkové teplovody a horkovody z našich současných JE jako poněkud ošemetná záležitost. Je to svým způsobem technicky náročný podnik, který sežere spoustu financí jen na svůj provoz na údržbu. Docela by se mně tak jevilo jako smysluplnější využívat odpadní teplo z Dukovan a Temelína přímo na místě pro různé technologie. Například pro skleníky pro pěstování zeleniny, pro akvakultury pro produkci zase zeleniny a bílkovin z ryb nebo korýšů, pro sušení zelených sečí, například jetelovin, které jsou schopny za určitých podmínek nahradit jako krmiva sóju dováženou z Jižní Ameriky (úspory emise CO2 na dopravu) atd.
A pro města získávat teplo jinak. Malé reaktory budou zralé pro masové a spolehlivé využití nejdřív za 10 - 20 let,takže ještě tuto dobu vydržet. Za 10 - 20 let mohou být ty malé a střední reaktory stavěny i jako sériové prefabrikované stavby, kdy doslova bude stačit jen vybubovat podkladovou betonovou desku, na kterou se nějakým proudovým způsobem jen poskládají dohromady sériové komponenty smontované u výrobce někde v hale.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.11.2020 09:30 Reaguje na Radim Polášek
Asi máte pravdu. Navíc likvidace takového teplovodu v zimě by měla dost vysoký vydírací potenciál. Zejména pokud by byly náhradní zdroje na místě odstaveny, jak to chtějí ekologové, a ne drženy v pohotovosti pro případ podobné situace, jak by to bylo racionální.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

21.11.2020 18:25
Příjde mi naprosto komické, nicméně pro českou mentalitu typické, jak se tu všichni štěkáte o tom kdo bude stavět, jaké jsou rusáci riziko, jaké jsou číňani riziko, jaké jsou američani riziko... nicméně nikdo z vás si není schopen připustit, že největší riziko je naše vlastní totálně nekompetentní vláda. V současné konstelaci si s nima totiž vytřou řiť všichni potenciální dodavatelé. Jak už jsem uváděl jinde, podívejte se jakým způsobem dopadl tendr na frekvence pro nového mobilního operátora, Babiš se tu rok bil v prsa, jak všem zlevní volání, z předpokládaného zisku 3,5 mld je 1,25 mld, takže jenom další díra do rozpočtu a ceny zůstanou jedněmi z nejvyšších na světě. Nehledě k tomu jak dopadlo teď hlasování o "daňovém balíčku", další díra, teď ta machna Schillerová bude žádat "zbytečný, parazitický..." senát, aby tu hrůzu zařízl. A to je jen kratičký výčet z celé řady lapsů současné vlády. Uvědomte si, že současná vláda nemá z důvodu zjevné intelektuální, "profesní" a morální nedostatečnosti sebemenší právo rozhodovat o čemkoli, měli by se spíš sebrat a táhnout ke všem čertům.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.11.2020 18:52 Reaguje na Jakub Graňák
Můžeme je tam poslat cca za rok volbami. Jenže koho místo nich?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

21.11.2020 19:10 Reaguje na Jan Šimůnek
Je třeba polknout pýchu, sebrat odvahu a vyrazit odprosit do Vídně. Těch sto let řekl bych bohatě stačilo. Jak říkával náš obecní písmák a jeden z nejmoudřejších lidí, které jsem v životě poznal: "Tenhle národ si nikdy nedokázal vládnout sám, celá naše historie to dokazuje"
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

21.11.2020 20:44 Reaguje na Jakub Graňák
Nebyli to ausgerechnet Rakušáci, kteří si referendem zařízli atomovou elektrárnu?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

22.11.2020 09:15 Reaguje na Karel Tejkal
A myslíte, že by k tomu došlo, kdyby jsme byli stále součástí monarchie?
Nicméně mi jaksi uniká souvislost mezi nějakým rakouským refendem a intelektuální impotencí našich elit.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

22.11.2020 10:25 Reaguje na Jakub Graňák
Odprosit ve Vídni má lid prostřednictvím referenda nebo stačí když to udělají naše impotentní elity?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

22.11.2020 12:05 Reaguje na Karel Tejkal
Myslíte, že těmito malichernými poznámkami změníte racio mého sdělení, tedy že tento národ si není schopen vládnout sám, a že si neomylně demokraticky do svého čela zvolil toho největšího parchanta?
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

22.11.2020 15:08 Reaguje na Jakub Graňák
Nejsem volič Andreje Babiše, přesto ve vašich slovech (odprosit Vídeň) příliš mnoho racia neshledávám.
Osobně mi nedělá problém být příslušníkem českého národa i s jeho možnými chybami. Český národ nevymyslel genderismus, meetoo ani grýndýl, neodmítá jadernou energetiku, nezakazuje auta na benzín... tohle dělají národy, které jsou schopny si sami vládnout?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

22.11.2020 18:24 Reaguje na Karel Tejkal
A rakušáci něco z toho vymysleli? Pokud mě paměť neklame, tak jsou to jedni z nejkonzervativnějších národů v Evropě. Na JE se vykvákli právě kvůli svému konzervativismu.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

22.11.2020 19:34 Reaguje na Jakub Graňák
Dle mého názoru se Rakušáci ve věci JE nechali zmasírovat zelenou propagandou a jejich rozhodnutí bylo proto iracionální.
A nepomlouvejte český národ, když kolem nás vidíme spousty příkladů odjinud, kde se způsob vládnutí také příliš nedaří.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 20:41 Reaguje na Karel Tejkal

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
KT

Karel Tejkal

22.11.2020 21:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Používáte velmi silná slova. Zemana moc nemusím, ale v některých věcech měl pravdu a šel proti proudu. Ovšem nazvat jej totální duševní i tělesnou troskou? Jste velmi hloupý.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 08:02 Reaguje na Karel Tejkal
Kdy měl pravdu? Nevzpomínám si. Jít proti proudu je velmi jednoduché, stačí dostat noty z Kremlu a proložit svoje bláboly sprostotami a urážkami a jste králem alkoholiků a debilů, jak častuje svoje voliče.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

23.11.2020 10:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Zeman například vetoval zákon o Šumavě, proti kterému protestovaly dotčené kraje i obce.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 10:53 Reaguje na Karel Tejkal
To je všechno? Nebo si nemůžete vzpomenout? Myslíte, že to vyváží byť jen oposmlouvu? Výčet dalších afér a křiváren radši jmenovat nebudu, nerad bych tu vyjmenovával do večera.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

23.11.2020 11:31 Reaguje na Jakub Graňák
Pan Hanzl chtěl příklad, dostal příklad.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 08:53 Reaguje na Karel Tejkal
Vidíte, a evidentně jim JE nechybí, že? Nebo někde pozorujete neustálé rakouské blackouty?

Je otázkou, k čemu se chceme vztahovat, k těm lepším? Nebo si budeme pořád namlouvat, že jinde je ještě hůř, tak není co řešit? Asi tušíte, kam ta druhá možnost povede, že?

Definice pomluvy je celkem jasná: lež mající poškodit někoho, kdo se nemůže adekvátně bránit - ani v jediném z mých příspěvků se žádná lež nevyskytuje. A co se týče možností obrany, jistě si brzy budete moci v některém z výstupů mediální divize holdingu přečíst, jak vlastně třetinový výdělek z tendru, oproti předpokládanému, je velký úspěch, a že levnější data nikdo nepotřebuje.
Nazývejte věci pravými jmény, ostatně od toho člověk vytvořil a po tisíciletí zdokonaluje jazyk a psaný projev. Nazývat objektivní fakta pomluvou může jen zaslepenec.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.11.2020 09:36 Reaguje na Jakub Graňák
Bez naší a francouzské jaderné energie a bez energie z uhlí (opět importované) by byli v háji zeleném.

Prostě "elita" států, jako je Rakousko a Německo, vůbec nereflektuje skutečnost, že bez neustálého střídání dodávek nedostatečné a absorpce nadbytečné elektřiny okolními "nezelenými" státy by měli jeden blackout za druhým. Nebo to vědí a chtějí takové situace znásilňováním těchto států k nesmyslným "zeleným" opatřením záměrně vyvolat.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 10:41 Reaguje na Jan Šimůnek
No jo, tak si koupí to co nemají (nebo mají, ale šetří si to pro sebe viz rakouské nákupy českého dřeva), vidíte v tom snad něco špatného?

Nic nemám proti využívání jaderné energie, nikoli však v situaci, kdy takovou gigantickou zakázku bude připravovat spolek diletantů. Nerad bych se dočkal toho, že zakázka co na papíře bude stát 300 mld a bude hotová za 7 let, bude ve skutečnosti stát bilión a bude hotová za 30let.

A reaktor dodá nějaká firma z holdingu:-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.11.2020 12:49 Reaguje na Jakub Graňák
A proč nenapíšete, že na papíře bude stát 600 miliard a nakonec bude za 60 let postavena za 2 biliony? K čemu vedete takové kecy?

A byl jste stejně předvídavý i při přijímání zákona o OZE?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 13:10 Reaguje na Jiří Svoboda
Že by to bylo ze zkušenosti se současnou garniturou?

Představte si, že byl, i tehdy mi všichni říkali, že vedu kecy, tak si pak na mě vzpomeňte
Odpovědět
MG

Milan G

23.11.2020 16:33 Reaguje na Jakub Graňák
Teda já úplně žasnu co všechno nevíte. Nemáte taky v zásobě výherní čísla středeční sportky?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 16:47 Reaguje na Milan G
Nesázím, ale jinak rád pomůžu. A narozdíl od našich vlád jsem schopný i přiznat, že něco nevím (tchýni to zpravidla rozpálí do běla: "Příjdete v neděli na oběd?"
"Nevím").
A nedělejte se, to, že ty soláry budou tunel, se vědělo už před jejich schvalováním, stačilo číst, tehdy ještě převážně noviny.
Odpovědět
MG

Milan G

23.11.2020 17:45 Reaguje na Jakub Graňák
Soláry se nedají srovnávat s JE.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 18:58 Reaguje na Milan G
A to v jakém směru, smím-li se zeptat.
Odpovědět
MG

Milan G

23.11.2020 21:09 Reaguje na Jakub Graňák
Nedělejte ze sebe hlupáka. Bavíme se o tunelování a o tom, že i Sybila před vámi vypadá jako nevědoucí člověk. Vy jste věděl, že dojde k solárnímu tunelu a dokonce víte, že dojde k jadernému tunelu tzn. že znáte budoucnost. Jasně žijeme v česku, ale tvrdit, že to bude stát bilion a výstavba bude trvat 30 let, to už víte teď.

Opravdu, ty výherní čísla by nebyly?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 23:15 Reaguje na Milan G
Proč bych ze sebe měl dělat hlupáka? Vy jste si ještě nevšiml, že průtahy a neskonalé předražování jsou atributem všech státních zakázek v této zemi, ať už byl u vesla kdokoli? Z čeho usuzujete, že by to tentokrát mělo být jinak? To numero jsem střelil od boku, proto že jeho výše je úplně irelevantní, na skutečnosti, že se to nehorázně prodraží a natáhne, totiž nic nemění.

Zajděte si někam do knihovny, kde mají dobový tisk a přečtěte si co se tehdy, před schvalováním té solární podpory psalo, víc k tomu nemám co dodat.

Kolik se v té sportce tipuje čísel? Klidně vám tam něco nastřílím, beru 10% ze zisku, ztráty nechám vám... Jako Endy:-)
Odpovědět
MG

Milan G

24.11.2020 00:57 Reaguje na Jakub Graňák
Komu není rady tomu není pomoci.
Rosatom dostavěl JE v Bělorusku a cenu dodržel, Korejci mají téměř hotovou JE Barakah a cena bude dodržena. Rozdíly v cenách jsou marginální.

Časy se krapítek změnily a stavba JE je pod takovým dozorem, že si nikdo nedovolí nějaký zásadní tunel. Tím dozorem nemám na mysli jen dohled z ČR, v budoucnosti. Neříkám, že se nemůže stát to, že se výsledná cena překročí, ale bilion nebo nehorázně to samozřejmě nebude.

A co se týká těch čísel ve sportce, radši se obrátím na Lóru, tak nějak mi připadne, že má víc rozumu než vy :-)))
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

24.11.2020 08:20 Reaguje na Milan G
Tak určitě... jako třeba Olkiluoto, to taky "jede bomby" a to jsou na tom finové co se týče kvality státní správy diamtrálně jinde. Myslete si co chcete, úvahy o tom kdo měl víc rozumu si nechte na dobu, až bude ten nový blok stát a dodávat proud... pokud se toho vůbec dožijete.

Hybaj za Lórou, pokud jdete na loterii s rozumem, tak ho budete potřebovat víc, než je ho na světě k dispozici
Odpovědět
MG

Milan G

24.11.2020 10:46 Reaguje na Jakub Graňák
A co ten nabroušený tón? Že by jste ve skrytu duše tušil, že ten pták má opravdu víc rozumu než vy?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

24.11.2020 11:30 Reaguje na Milan G
Ale jakýpak tón? Myslíte, že když jsem to neukončil smajlíkem, tak jsem nějaký vsteklý? Ze které pasáže mého příspěvku tak usuzujete? Já tu nikoho z keců, a to ačkoli s ním nesouhlasím, neosočuju.

Speciálně pro vás: :-)
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 19:08 Reaguje na Milan G
Myslíte v tom, že obě "dělají elektriku"? nebo v tom, že obě stojí setaskramentsky víc, než nám politici před jejich výstavbou nalhávají? :-)
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 13:37 Reaguje na Jiří Svoboda
A co ten nabroušený tón? Že by jste ve skrytu duše tušil, že to takhle v tomto Kocourkově dopadne?
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.11.2020 13:45 Reaguje na Jakub Graňák
Problém je, že pokud "elity" nasadí Green Deal, tak prostě nebude odkud tu elektřinu nakoupit.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 16:40 Reaguje na Jan Šimůnek
To ovšem bude problém pro němce, nikoli pro nás, že ano. S trochou štěstí Babiš za rok vyfičí dřív než natropí ještě víc škod a s trochou dalšího štěstí(nebude ho potřeba až tak moc) příjde po něm někdo kompetentnější.

A grýndýl dostaneme od Babiše, jako takový malý dáreček na rozloučenou... nemyslíte si snad, že jak vyjede za hranice, tak v zájmu svého-nesvého holdingu(jako nějaká zvrácená chytrá horákyně) nevleze do každého análu? Grýndýl/negrýndýl hlavně že dotace potečou - to je totiž to, oč v jeho Hamletovi běží
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 08:08 Reaguje na Karel Tejkal
Český národ nevymyslel genderismus, meetoo ani grýndýl, protože vůbec neví, co ty slova znamenají.
Tato vymyslel mezinárodně známé slovo tunel.
Já mám pocit, že se zase propadáme i mentálně někam do bolševicko - obrozenecké tuposti a zaprděnosti.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.11.2020 08:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Zajeďte si do Černovic pro prášky a nebo emigrujte na západ, tam vás jistě čekají s otevřenou náručí....
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 19:12 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jo tam je moc hezká pískovna, dají se tam sbírat rudické koule, nebo např. epidozity
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.11.2020 09:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Český národ to dobře ví, proto si z těchto nesmyslů dělá srandu. A na hovada (většinou neČechy), která tyhle věci prosazují, hází bobek.
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.11.2020 08:20 Reaguje na Jakub Graňák
Vládli jsme si sami až do nástupu Habsburků na trůn. A dobře.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 09:02 Reaguje na Jan Šimůnek
Klasická pitomoct jak dycky.
Zvláště v 15. století jsme si vládli tak výborně, že husité zničili a vyrabovali velmi bohatou zemi tak důsledně až na dřeň, že se z toho už nikdy nevzpamatovala. Po století zmatků se stala řadovou zemí koruny Habsburské.
A jak to celé dopadlo?
Koncem 19. stol. až do 1. sv. války bylo období, kdy se českému národu dařilo nejlépe, patřili jsme mezi 10. všeobecně nejvyspělejších zemí světa.
Tohle jsme si udrželi přes 1. republiku a po 2.sv. válce jsme na tom byli ještě lépe.
Ovšem v roce 1989 jsme byli už na pěkném místě asi 93 - 96.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

22.11.2020 09:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak tak, není co dodat
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.11.2020 12:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Revoluce v 15. století poněkud předběhla vystoupení Martina Luthera v Německu, které (selská válka) také nebylo procházkou růžovým sadem. To předběhnutí bylo patrně způsobeno tím, že po Karlovi IV. (a v důsledku neschopnosti jeho staršího syna) nastal hospodářský úpadek, který u nás vývoj urychlil.
Faktem ale je, že od nástupu Jagelonců až do začátku 30leté války jsme byli jediná země v Evropě, kde byla uzákoněna náboženská svoboda a paralelní soužití několika křesťanských konfesí. Tento stav byl v podstatě obnoven až rokem 1918 (protože stav po tolerančním patentu se za něco takového považovat nedá).

Během druhé světové války u nás Němci rozkradli a zlikvidovali, co mohli a na jejím konci v podstatě organizovali metodu spálené země (nebýt série českých povstání, včetně pražského, uplatnili by ji v daleko širším měřítku). I známý výbuch v Ústí nad Labem, krátce po osvobození, do této politiky zapadá.

Komunisté zde vládli podobnými metodami, jako nyní EU. Po roce 1990 jsme se začali "nebezpečně" rozvíjet a tento rozvoj v podstatě zarazila EU po našem vstupu do ní systémem kvót a povinným dotováním nefunkčních či nesmyslných výrob typu OZE. MMCH, kvóty a jiná podobná omezení používala už nebožka RVHP.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 20:37 Reaguje na Jan Šimůnek
To se fakt nedá, to jsou je kremelské lži.
Němci nechali u nás velmi rozjetý průmysl, žádná "spálená země " se nakonala ani omylem, pouze Rudá armáda ukradla, co nebylo přibitý. Ale stejně jsme byli nejméně poškozená vzemě válkou, proto jsme vyzbrojili Izrael ve válce za nezávislots, taky naše Škoda Popular byla nejlepší auto roku 1947.
Rozvojové prognózy jsme měli nejlepší z celé Evropy spolu se Švýcarskem.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.11.2020 09:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Rozvojové prognózy, nereflektující, že jsme spadli do sovětské sféry, byly naprosto pitomé.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 15:08 Reaguje na Jan Šimůnek
Ty prognózy byly z doby před Vítězným Únorem a skutečně nepočítaly s tím, že jsme takoví kreténi, abychom se sami doplazili pod ruský bič.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

22.11.2020 09:19 Reaguje na Jan Šimůnek
Nebuďte komický, této zemi se dařilo vždy nejlépe pod něčí nadvládou, ať už to byli Lucemburkové, král holec, nebo Habsburkové. Nějaké kratičké epizody jako byla za Přemysla Otakara (kterého mimochodem podrazili jeho vlastní podřízení, jak jinak češi) na tom nic nezmění
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.11.2020 12:45 Reaguje na Jakub Graňák
Z Lucemburků akorát Karel IV, který se ovšem považoval za Čecha. Habsburkové, a zejména po 30leté válce, tu vládli v podstatě jako v kolonii nebo dobyté a okupované zemi. Přemysl Otakar doplatil hlavně na německý rasismus, na jehož základě Němci nechtěli císaře neNěmce.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

22.11.2020 18:17 Reaguje na Jan Šimůnek
No jo, co jim taky zbylo, když museli platit dluhy státu co zbyly po Jagelloncích. Nějak podobně to bude zjevně i po Babišovi, taky ten, co ten bordel příjde sanovat bude nenáviděn, pokud se vůbec někdo takový najde. To bude muset být totiž státník, nikoli nějaká podlá prolhaná kreatura typu současného prezidenta.
Co se týče Přemysla, zjevně si jaksi neuvědomujete, že důvodem jeho "nezvolení" byla především jeho tehdejší obrovská moc a síla, nikoli nějaké "rasové důvody", jak ostatně dokládá i volba Karla IV, po otci francouze, po matce čecha,Lucemburka, ty "Jiráskovské" bláboly o Bušku z Velhartic a podobné nacionalisticko-bolševické propagandistické "legendy" si nechte pro vnoučata
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 08:35 Reaguje na Jakub Graňák
Už před dost lety dostali naši vědátoři výrazný grant na výzkum genetiky Přemyslovců. Jejich kostí se dochovalo dost a já jsem zvědavý, co z nich vypadne.
Jestli se potvrdí teorie, že skoro všechny velké královské rody středověké Evropy (Arpádovci, Romanovci, Anjou, Velfové, Piastovci, Přemyslovci atd.) byli z jedné genetické větve (mají jednoho předka). To by byl skutečný nářez.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 09:00 Reaguje na Pavel Hanzl
S trochou nadsázky lze říci, že určitě mají, Homo sapiens, i bez výzkumu:-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 15:10 Reaguje na Jakub Graňák
Ále blbost, z jediného rodu z místa s nějakým německým názvem, nic přesnějšího nevím, ale působilo to na mě trochu až mysticky.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 16:23 Reaguje na Pavel Hanzl
To měl být pokus o humor... odpusťte.
Ale nedá mi to, nebylo to německy znějící mystické místo Valhala? :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 18:17 Reaguje na Jakub Graňák
To ale nebyla čurina, já to zaregistroval jen koutkem oka. Prostě řešili, jak je možné, že právě Romanovci i Velfové byli z jednoho rodu a ostatní možná taky, ale prokázat to může až genetika.
Ale u nás se neprokáže ani ťok, to by čecháčci nepřežili.
Mají velký problém pochopit, že Praotec Čech nepřišel na Říp, ale na Pálavu a Kosmas si celého Oráče vymyslel podle fresek ve Znojemské rotundě. Prokazatelně tam cestoval někdy roku 1030 a ty postavy viděl. Byl to asi kníže Sámo a jeho šlechta.
Já vím, je to asi blbost, ale čecháčky to úžasně vytáčí...
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 19:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Věřím vám, nicméně dělat si ze všeho poněkud podvratnou zábavu podobně jako můj skeptismus, je nedílnou součástí mé "psyché", ani lidi, kteří mě znají celý život někdy nepoznají, kdy si dělám srandu
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.11.2020 09:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Mitochondriální Evu a Ypsilonového Adama.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 18:17 Reaguje na Jakub Graňák
Za Přemyslovců byla země vybudována do pozice jednoho z nejbohatšího království Evropy, ovšem oni sami nějací Češi nebyli ani omylem. Vymysleli si pověst o Oráčovi, ale jejich manželky byly většinou germánky, takže po pár generacích českou krev neměli skoro žádnou. A hlavně to byla Říšská šlechta...
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

22.11.2020 18:29 Reaguje na Pavel Hanzl
V tom není sporu, nicméně páně Šimůnkovy teorie o tom jak si tento národ dokázal někdy před sedmi staletími vládnout sám, je z důvodu toho, co poté následovalo totální nonsens.
Největší sranda je, jak tady dští síru na "ekology", že nás chtějí vracet do středověku, přitom se na jeho "zašlou slávu" sám odvolává.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 20:23 Reaguje na Jakub Graňák
Pan Šimůnek je asi jen ruský bot a stále melduje dokola kremelskou propagandu...
Ve středověku žádné národy nebyly, tuhle blbost si vymyslel až Napoleon.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.11.2020 09:45 Reaguje na Jakub Graňák
Faktem je, že v 16. století jsme byli sociálně nejvyspělejší stát v Evropě a ekonomicky jsme perosperovali. Podělalo se to až za Habsburků a zejména po 30leté válce. Zcela záměrnými kroky, mezi které patřilo i státem posvěcené penězokazectví (Lichtensteini s podporou Leopolda I).
A ideologický monopol zločinecké římskokatolické církve se do ekonomiky promítl také. Stejně tak jako s vysokou pravděpodobností uměle založený požár zemských desek (umožnil po několika desetiletích v podstatě zlikvidovat nižší šlechtu, která je v jiných národech jejich páteří a přirozenou elitou).
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 10:23 Reaguje na Jan Šimůnek
Od roku 1310 až do vzniku ČSR jsme měli jediného krále českého původu, Jiřího z Poděbrad, který vládl 12 let, to jsou fakta, můžete se v tom mazat jak chcete, jádro mého sdělení nemůžete popřít
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.11.2020 13:47 Reaguje na Jakub Graňák
Karel IV se ve své autobiografii jednoznačně prohlásil za Čecha. I jeho synové byli vychováváni českojazyčně a česky uměli.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 16:18 Reaguje na Jan Šimůnek
Ačkoli mám k tomu výhrady, tak si k těm 12 rokům přičtěte ještě těch cca 50, a voilá... za 600 let nám to dělá 65 let plus mínus rok, o čem že to tu mluvíte? Jak jsme si dovedli v historii dobře vládnout?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 15:15 Reaguje na Jakub Graňák
Co je to "český původ"??
Každý, kdo s narodil v Konigreich Bohmen?
Potom by byl Čech jen Zikmund liška ryšavá, nikoliv VáclavIV, který se narodil někde v Bavorsku či kde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 15:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Co znamenalo v té době pojem Čech?
Václaw Hollar si ke jménu psal vždy Bohemicus, i když hovořil jen německy (pak anglicky). A to dělali všichni naši v zahraničí Johann Amos Komenius Moravicus byl kdo? Já vím, Moravák.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 16:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Ani on, oba se narodili v Norimberku, jak bytostně češské... :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 18:07 Reaguje na Jakub Graňák
Jistě, mě se líbilo, že čeští stavové v bitvě na Bílé Hoře byli vedeni Anhaldtem a Thunem, před tím ovšem vyhodili z okna rakušáky Mertinice a Slavatu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 09:11 Reaguje na Jakub Graňák
Bohužel, je to pravda. Za 1. republiky se stále řešilo, jestli jsme schopni si vůbec vládnout, Masaryk hovořil o potřebě 50. let nerušeného vývoje, které jsme ale nedostali.
Po plyšákovi to vypadalo, že jsme dál, stali jsme se tygrem střední Evropy a čekal se ekonomický zázrak. Jenže čecháčkovská zaprděnost velmi chytře živená hybridní válkou nás dovedla k tomuto naprosto bizardnímu vedení země a výraznému zaostávání prakticky ve všem, nejen energetice.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

22.11.2020 10:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Po plyšáku jsme byli tygři v privatizaci a korupci...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 18:25 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ovšem HDP do konce století šlo na dvojnásobek a do EU jsme vstupovali jednoznačně z první pozice. Dnes jsem v tunelování a korupci jedničky z celé EU a místo tygra jsme lenochodem kříženém s blbounem nejapným.
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.11.2020 12:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Ten ekonomický zázrak jednoznačně zlikvidovala EU, protože prosperita států bývalého východního bloku byla v rozporu s její politikou i ekonomickými zájmy.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

22.11.2020 18:20 Reaguje na Jan Šimůnek
Ten ekonomický zázrak jednoznačně zlikvidovala česká mentalita, nejdřív to tu rozkradli komanči a po revoluci to jednou rozkradené podruhé rozkradli jejich potomci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 20:26 Reaguje na Jakub Graňák
Nesmysl, v 90. letech jsme byli nejrychle ji se rozvíjející ekonomikou Evropy především proto, že sem přišly asi 3 bilióny investic, které postavily na nohy náš zbankrotovaný průmysl.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.11.2020 08:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak možná do 97, pak se to prudce zlomilo, v našem kraji přišla s velkou vodou i bída
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 08:14 Reaguje na Jakub Graňák
S žádnou vodou to nemá nic společného, spíš s naší národní povahou. Pan Klaus rozjel neskutečně rychlou a progresivní transformaci celé společnosti a bylo mu jasné, že takové tempo změn čecháček nezvládá a neudrží, věděl, že se to zabrzdí. Proto tlačil, aby se stihlo co nejvíce.
Když se podíváme, co všechno se stihlo do roku 96. tak je to zcela neskutečný!!
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.11.2020 09:50 Reaguje na Pavel Hanzl
To jsme ovšem nebyli v EU, což byl hlavní příčinný faktor toho rychlého růstu. Kdybychom do EU nevstoupili, tak bychom dnes měli životní úroveň srovnatelnou s Německem nebo i vyšší.

A růst začaly brzdit různé "harmonizační" akce, kdy jsme začali dodržovat některé škodlivé EUronesmyssly ještě před vstupem do této pochybné organizace.
V oblasti medicíny, nebo i bezpečnosti potravin to znamenalo jednoznačně úpadek a zhoršení stavu oproti první polovině 90. let.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 20:31 Reaguje na Jan Šimůnek
Vy zcela neomylně uvádíte vždy jiné příčiny, což je typický rys ruských demagogií.
Příčinou naší stagnace není EU, (důkazem je výrazný rozvoj v sousedních zemích) ale v roce 2006 jsme se nechali zblbnout Rusy a odmítli americký radar v Brdech. Tím jsme si vyloužili pozici nejlépe manipulovatelného národa a proto do nás jede ta ruská hybridní válka. Výsledkem je babišistán a ta ostuda na Hradě.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.11.2020 09:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže proti radaru, až na výjimky, bojovaly právě "proevropské" strany a organizace (včetně neziskovek). To si dobře pamatuji. On ten radar by nás ochránil hlavně proti teroristickým útokům ze strany islámských zemí. V případě masového raketojaderného útoku z Ruska by byl v podstatě k ničemu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 15:23 Reaguje na Jan Šimůnek
Ten radar byl test našeho hlupství a ten jsme prokaučovali. Poláci s tím neměli žádný problém a naši část s radostí postavili Rumuni.
Samozřejmě to organizoval Tamáš a jeho neziskovka "Ne základnám", finacovaná z Ruska.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 20:44 Reaguje na Jakub Graňák
Tenhle národ vznikl v 19. století odštěpením z multikulti společnosti obývající Bomische Konigreich.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.11.2020 09:57 Reaguje na Pavel Hanzl
To není pravda. Český národ najdete jasně definován (mj. jazykem) už v Dalimilově kronice. V 19. století se rozjel německý nacionalismus a nacionalismy dalších národů (nejen Čechů) byly logickou odpovědí. Důležité ovšem bylo, že se Rakousko-Uhersko v důsledku intelektuální impotence Habsburků dostalo do vleku právě německých nacionalistů. MMCH od Marie Terezie včetně zdegenerovaní (četnými příbuzenskými sňatky po dobu mnoha generací) Habsburkové nedokázali posadit na trůn jediného intelektuálně kompetentního vladaře. Což nutně vedlo k rozkladu a zániku monarchie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 19:19 Reaguje na Jan Šimůnek
Samozřejmě je to zase nesmysl, národ není dán jen jazykem, to by pak Brňáci z Olteca hovořící hantecem byli taky národ.
Středověk byl strukturován po zemích, ne po národech a státech. A v nic žila etnika. Terra Bohemiae i Moraviae (abych použil neutrální názvy) byly obývány Uhry, Slovinci, Chorvaty, Vlachy, Habány, Sasíky, Bavory, Valachy, Židy, Cikány, Čechy, Moravany, Slezany, Prajzáky, Šlonzáky atd. atd. atd. a všichni hovořili vlastním jazykem. Psalo se latinsky, později staročeštinou a německy.
Za Karla IV byla Praha budována jako hlavní město Císařetví Německého, císařské insignie byly uloženy na Karlštejně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.11.2020 21:30
Já se obávám, že se nám ďábelsky prodraží jádro už stávající a to nemusíme budovat ani nový blok. A to se ještě nezačaly odstavovat uhláky.

"Firma pokračuje v investicích do nynějších dukovanských bloků. V posledních deseti letech už v součtu stály 20 miliard".
https://oenergetice.cz/elektrarny-cr/do-obnovy-zarizeni-dukovan-letos-cez-investuje-dve-miliardy-korun

Odpovědět
KT

Karel Tejkal

22.11.2020 22:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Uhláky se budou odstavovat až za ně bude náhrada. Plyn anebo jádro.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 07:51 Reaguje na Karel Tejkal

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.11.2020 08:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Pan Tejkal rozezná realitu narozdíl od vás.
Možná vidět včerejší rozhovor s p. Wagnerem.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

23.11.2020 11:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže zrušíme uhláky a voliče necháme v zimě mrznout, v létě jim občas na pár dní vypneme mrazáky a klimatizaci, zato jim budeme tlouct do hlavy, jak se báječně snížila jejich uhlíková stopa?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 15:26 Reaguje na Karel Tejkal
Uhláky řachnou samy nebo budou zrušeny z "vyšší moci".
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

23.11.2020 15:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Tou vyšší mocí patrně myslíte nějakou osvícenou zelenou diktaturu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 17:57 Reaguje na Karel Tejkal
Pokud se v dědině domluví občané, že nebudou dělat bordel a všichni to podepíšou, tak logicky dají po rypáku tomu, kdo páli gumy na dvorku a vyměšuje po ulicích.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

23.11.2020 19:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže elektrické energie se člověk demokraticky nevzdá. A OZE spalování uhlí nenahradí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 19:28 Reaguje na Karel Tejkal
Británie, jako uhelná velmoc, už uhlí zrušila prakticky úplně.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

23.11.2020 19:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Mimo jiné za cenu likvidace kanadských lesů. To je ekologický zločin.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 08:26 Reaguje na Karel Tejkal
Uhláky zbankrotují kvůli ceně elektřiny, pokud by ale byly brutálně dotované státem (což bych se nedivil) budou zavřeny z "vyšší vůle".
Špinavec, který podepíše, že se bude chovat slušně a nebude pálit gumy na dvorku a kálet po ulicích to musí dodržet. Pokud to nezvládá, většinou je "vyřešen" stručně ručně.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.11.2020 10:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Uhláky dávají elektřinu levněji než OZE a, na rozdíl od nich, ji dávají spolehlivě po celý den. A bez ohledu na aktuální počasí. OZE jsou pro svou nespolehlivost prakticky bezcenné.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

22.11.2020 22:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Kolik stál za posledních deset let daňové poplatníky fotovoltaický OZE tunel?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 07:55 Reaguje na Karel Tejkal
Solární tunel byla čistě čecháčkovská sviňárna a s ekologií nebo energetikou to nic společného nemá.
Spíš bych se díval, kolik stálo Němčoury vybudovat svoje fve tak, že dávají výkon poloviny naší republiky. Tam se máme učit.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.11.2020 08:14 Reaguje na Pavel Hanzl
A tento německý postup vedl k výsledným cenám 1kWh atakující cenu 8Kč/kWh pro občany.
Děkuji, nechci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 08:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ta cena ale není dána cenou elektřiny, ale různými regulacemi, daněmi a hlavně přenosovou soustavou, která se přebudovává na úplně jiný standard.

Němčouři tak budou mít za chvíli za 8 kč supermoderní, čistou a levnou energetiku, zatímco my máme za 5.50 čadící uhláky, solární tunely a dojíždějící mastodonty JE.
A hlavně vagóny keců, proč to nejde.
Já to vidím jako podstatný rozdíl.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.11.2020 10:56 Reaguje na Pavel Hanzl
1) "Různými regulacemi, daněmi", ze kterých financují tu svou "supermoderní" energetiku, a přesto to nestačí a musí ji dotovat ještě ze státního rozpočtu.
2) Kromě Polska není v Evropě žádná země s později stanoveným odchodem od uhlí než Německo. Tolik k té "čistotě" za chvíli.
3) Za chvíli budou mít i levnou energetiku, zatím ji ale mají ze všech zemí G20 suverénně nejdražší, podle Verivox 16. nejdražší na světě, ve společnosti zemí jako Guatelala, Keňa nebo Uganda.
https://www.spiegel.de/wirtschaft/strompreis-deutsche-zahlen-weltweit-fast-die-hoechsten-preise-a-855acda7-44b8-4995-be8e-5c58e4ae2e84
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 18:01 Reaguje na Emil Novák
Němčouři si vytvořili fatální problém zrušením jádra. To je fakt, s jádrem by byli už bez uhlí úplně, jako Británie.
Ale nerozumím tomu, že v Německu je nejdražší elektřina. OZE se dotují na maximálně 60 eur/MWh, přitom každou chvíli jde cena na nulu. Tak kde to berete? Podle toho, kolik se účtuje domácnostem? Průmysl ale těží z té extrémně levné (taky my dovážíme hodně zalevno).
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.11.2020 23:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, nerozumíte tomu. To je jediné, na čem se shodneme. Jinak opakujete stále stejnou lež, OZE se nedotují na maximálně 60 Eur/MWh, OZE se v Německu dotují průměrně 117,5 Eur/MWh. Už si to konečně zapamatujte a přestaňte neustále lhát.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2020 06:06 Reaguje na Emil Novák
Lžete zase jen vy a stále dokola:
"U aukci tak uspělo 75 projektů o výkonu 258 MW. Vysoutěžené ceny se pohybovaly mezi 48 a 53,9 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 52,2 EUR/MWh.
U kombinovaných zdrojů, které tvořily většinu úspěšných projektů, výše vysoutěžené podpory dosahovala od 19,4 do 55,2 EUR/MWh, její vážený průměr dosáhl 45 EUR/MWh. Tyto částky tedy zdroje dostanou jako fixní bonus k tržní ceně, tedy hodnoty nelze přímo srovnávat s výkupními cenami, které jsou soutěžené v běžných aukcích".
https://oenergetice.cz/nemecko/vetrne-elektrarny-si-zari-nemecku-vysoutezily-nejvyssi-moznou-cenu-novinkou-byla-inovativni-aukce/
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.11.2020 08:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Pan Novák vám tu několikrát tu cenu uváděl, zase jste si z reality nic nevzal a uvádíte demagogii.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 08:37 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nečetl jsem to, nenarazil jsem na to, sorry jako.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.11.2020 09:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak příště doporučuji více číst a méně psát. Bude to ku prospěchu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 19:00 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nápodobně.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.11.2020 19:26 Reaguje na Pavel Hanzl
To máte krátkou paměť.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.11.2020 10:06 Reaguje na Pavel Hanzl
"Solární tunel" je jen zviditelněná podpora OZE, která se jinde provádí pokoutními způsoby. Dělá se ale všude, protože při výkupu elektřiny za tržní cenu si na sebe tato zdroje nedokáží vydělat. Buď produkují hodně a mimo dobu velké spotřeby, a pak je tržní cena elektřiny nízká, nebo dokonce záporná (takže žádný příjem, nebo dokonce ztráty) nebo produkují málo či nic, a pak si nevydělají taky (a v některých případech by naopak jejich provozovatelé měli platit smluvní pokuty, jak je to běžné u normálních zdrojů elektřiny). OZE jsou bez "ochrany" před trhem neprovozovatelné.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.11.2020 12:54 Reaguje na Jan Šimůnek
A chytrá síť, která by toto cenově zohledňovala, na tu se provozovatelé OZE asi moc těší!
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.11.2020 09:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Zatím se nám "ďábelsky prodražují" akorát OZE, které si vyžadují desítky miliard ročně jen na svůj chod. A ještě nemají vyřešenu likvidaci až skončí (na rozdíl od JE).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 18:59 Reaguje na Jan Šimůnek
To nejsou OZE, to jsou tunely soudruha nejvyššího. Kdy to konečně pochopíte?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 10:58
Je zcela neskutečný, že naše zkorumpovaná paravláda chce někomu takovému dát do ruky klíče k naší energetice. PROČ?
Když si můžeme vybrat z několika normálních seriózních firem?

https://www.forum24.cz/ruska-ambasada-uz-je-rozcilena-a-protestuje-proti-vyrokum-sefa-bis-koudelky/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=CdiTlPqHqpq-202011230952&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.11.2020 11:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Nemělo by k tomuto sloužit veřejné výběrové řízení?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 15:41 Reaguje na Jaroslav Studnička
To těžko. To je výrazně technická a hlavně čistě politická záležitost, občané tomu nerozumí a špinavci by to zase celé zmanipulovali. Právě proto se vymyslela demokracie, aby za občana rozhodoval jeho politik, který na to má odborníky a čas a peníze.
Je zvláštní, že je to celé ale extrémně jednoduché, stačilo být vládu, která ví, že jsme Evropská země.
To by stačilo.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.11.2020 15:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Oháníte se tu západem a demokracií a přitom tu chcete zavádět totalitní praktiky...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 18:58 Reaguje na Jaroslav Studnička
proboha jaký praktiky?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.11.2020 17:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Ehm ... VVŘ není referendum, takže občané tomu rozumět fakt nemusí, bo o ničem rozhodovat nemusí.

Vy zas dneska máte den:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2020 17:53 Reaguje na Svatá Prostoto
Sorry jako, já jsem četl nepozorně a myslel jsem referendum. Výběrový řízení mají být VŠECHNA veřejná, kde jde o veřejné peníze.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

23.11.2020 19:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Veřejná a transparentní, což vyloučením některých potenciálních uchazečů nebude.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2020 05:58 Reaguje na Jaroslav Studnička
Výběrové řízení MUSÍ být otevřené a čisté.
Ale zadavatel určí, koho tam pozve.
Pokud nějakého významného hráče vyloučí, musí to zdůvodnit.
Třeba tím, že je to náš nepřítel a z bezpečnostního hladista s jeho "pomocí" nepočítáme.
Stačí?
Čtěte to tak dlouho furt dokola, až to pochopíte, fakt to není složitý.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.11.2020 11:41 Reaguje na Pavel Hanzl
V zásadě máte pravdu, byť existují výjimky ... jde o záležitosti bezpečnosti a obrany státu. Tam to lze se skřípěním zubů asi akceptovat, i když se mi to nelíbí ani tak.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2020 06:01 Reaguje na Svatá Prostoto
To není žádná vyjímka a nikdo nemusí skřípat zuby.

Někdo vám nabídne pěkný domek zalevno, ale uprostřed záplavové oblasti.

Budete řešit, že má nové topení a natřená okna?
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

24.11.2020 16:47
Dobrý den,
letmo jsem diskuzi promazal o příspěvky, které nějak porušovaly pravidla.
Prosím, buďte věcní a slušní. Myslete na mé duševní zdraví.
Děkuji
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
ES

Emanuel Svoboda

17.3.2024 21:41
Takže po zhruba třech a půl roce po vyjití článku na Ekolistu se dosud v polovině března 2024 nedospělo k žádné prospěšné energetické koncepci pro ČR. Vedení s vedením EU se vláda ČR dohodla na tom, že do roku 2035 budou v ČR odstaveny všechny uhelné elektrárny, které v současné době vyrábí zhruba 42% elektrické energie. V roce 2036 budou první 2 bloky v jaderné elektrárně Dukovany v provozu zhruba 50 let a tedy budou již na hranici své životnosti provozu. V roce 2040 budou na hranici životnosti provozu i zbývající dva jaderné bloky této elektrárny. Po roce 2040 budou v provozu dva jaderné bloky o elektrickém výkonu 2000 MW v Temelíně a dá se předpokládat, že po zvýšení počtů obnovitelných zdrojů v ČR na zhruba třicet procent z celkového současného elektrického výkonu bude i tak v ČR scházet v roce 2040 zhruba 50% elektrické energie, protože solární elektrické panely instalované hlavně ve své většině do konce roku 2010, budou již také v roce 2040 životnostně provozně nefunkční. Odkud se bude po roce 2040 do ČR dovážet potřebná elektrická energie?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist