Jan Čižinský: Lex Dukovany otvírá cestu ke smlouvě, kterou by normální člověk nepodepsal
Zákon, který projednáváme ve druhém čtení, otevírá cestu k největší zakázce v dějinách České republiky, jejíž hodnota se bude pohybovat v řádu stovek miliard korun – přesnou částku nikdo neví.
Přesto jeho projednávání tady ve Sněmovně zatím doprovází zvláštní poklid.
Pan vicepremiér Havlíček při prvním čtení říkal „pojďme všechno prodiskutovat na hospodářském výboru“, ale ani na výboru se žádná velká debata nevedla, ti, kdo měli přijít, asi nepřišli, a diskutovalo se spíš o tom, jak zákon co nejrychleji protlačit Sněmovnou. Poslechl jsem si zvukové záznamy.
Garanční výbor po prvním čtení dostal pouhé dva pozměňovací návrhy, oba od kolegy Lipavského, oba byly výborem zamítnuty.
V posledních dnech k tomuto zákonu všichni dostáváme mnoho e-mailů od občanů, kteří vyjadřují oprávněné obavy o bezpečnostní rizika a o dopady zákona na ceny elektřiny pro odběratele. Přesto byl včera večer v systému nahrán jediný PN – od kolegy Jana Bartoška.
Máte tedy opravdu co do činění se skvělou předlohou, která potřebuje jediné – být co nejrychleji schválena?
K procesu přípravy zákona
Pan vicepremiér Havlíček v prvním čtení mluvil o velkém obratu v přípravě dostavby Dukovan. Řekl, že za posledních 13 nebo 14 měsíců se podařilo vytvořit jízdní řád, model financování, investorský a dodavatelský model, uzavřít klíčové smlouvy mezi ČEZem a státem, zahájit notifikační proces s Evropskou komisí a připravit tento zákon.
Netroufám si hodnotit zbytek tohoto velkého úsilí, koncentrovaného do posledního roku a něco, ale pokud jde o zákon, který právě projednáváme, mám obavu, že platí úsloví „práce kvapná, málo platná“.
Návrh zákona byl projednáván ve zkráceném a zúženém meziresortním připomínkovém řízení! Přitom se tu vymezuje prostor pro uzavření smlouvy, která minimálně na 30 let svým rozsahem ovlivní ceny energií pro domácnosti i podnikatele.
Řadu výhrad k návrhu, které v konečném znění předloženém Sněmovně nebyly reflektovány, vyjádřila ve svém stanovisku i předsedkyně Legislativní rady vlády, paní ministryně Benešová.
Návrh zákona také vyvolává různé otázky související s bezpečností státu. Tento aspekt ale přenechám kolegům a budu se držet ekonomických souvislostí.
K samotnému obsahu zákona
Zákon v podstatě říká, že stát může poskytnout půjčku na výstavbu nového jaderného zdroje a že může s investorem uzavřít smlouvu o odkupu elektřiny, kterou zdroj vyrobí, za takzvanou „realizační cenu“. To je cena, která investorovi zaručí návratnost investic při započtení všech typů nákladů, včetně přiměřeného zisku.
Pokud tato smluvená „realizační cena“, za kterou bude stát vyrobenou elektřinu vykupovat, bude vyšší než tržní cena silové elektřiny v době, kdy ji stát prodá na trhu, bude výsledkem transakce ztráta – tedy ztráta pro stát. K tomu bohužel s velkou pravděpodobností skutečně dojde. V souvislosti s klimatickými závazky evropské státy stále více přecházejí k obnovitelným zdrojům energie a ceny obnovitelné energie jdou prudce dolů. A stát bude v takovém případě chybějící prostředky vybírat od koncových spotřebitelů elektřiny – tedy od lidí připojených k elektřině, konkrétně formou zvýšených poplatků za síťové služby.
K obsahu zákona detailněji
Smlouva o výkupu elektřiny se uzavírá na 30 let a lze ji několikrát prodloužit až ukončení provozu elektrárny. Má to znamenat, že už teď předkladatelé předpokládají, že se nepodaří splatit investorovy prostředky, navzdory regulované výkupní ceně elektřiny, za těch třicet let projektové životnost elektrárny, a bude nutné cenovou regulaci prodloužit až do konce provozu? Téměř jistě ano.
Podmínky předpokládané u půjčky, kterou může investorovi poskytnout Ministerstvo financí na úhradu části investičních nákladů, jsou opravdu zajímavé. Za pozornost zejména stojí, že po doby výstavby, není půjčka úročena. Výstavbu ministerstvo odhaduje na 5 až 10 let, ale všichni asi tušíme, že se to může dost protáhnout. Kladu si otázku, jestli se skutečně jedná o podporu výstavby, nebo spíš o podporu vládou vybraného investora. Důvodová zpráva přitom žádné dopady této půjčky na státní rozpočet nepřipouští. Je mi záhadou, jak toho stát dosáhne, když si ty peníze bude muset sám vypůjčit. On nám je někdo taky půjčí bezúročně?
Výše realizační ceny má být stanovena na základě rozpočtových nákladů. To má nejspíš zaručovat, že riziko navýšení realizačních nákladů nad schválený rozpočet, k čemuž při výstavbě jaderných elektráren zcela standardně dochází, ponese pouze investor. Takže to by bylo fajn. Následně je ale definován mechanismus, podle kterého se tato realizační cena může upravovat každých 5 let, a po dohodě smluvních stran i častěji. A v případě, že se na úpravě investor a ministerstvo dohodnou, je možné cenu upravit i bez toho, že by byla zjištěna její nepřiměřenost. Investor se tak opět dostává do pozoruhodně luxusní situace.
V pravidlech stanovení realizační ceny návrh zákona používá velmi vágní pojmy, jako „ekonomicky oprávněné náklady“ nebo „přiměřený zisk“. To může vyústit ve vleklé spory mezi státem a investorem.
Vláda bude svým nařízením stanovovat nejvyšší přípustnou částku, kterou budou doplácet koneční zákazníci formou poplatků za síťové služby. Nikde ale není stanoven žádný limit, což ohrožuje konečné spotřebitele a vylepšuje pozici investora. Naproti tomu zákon o podporovaných zdrojích energie takovou maximální možnou částku obsahuje.
Z toho, co jsem uvedl, vyplývá tristní závěr. Konstrukce návrhu zákona je taková, že investor neponese prakticky žádné riziko. Veškerá potenciální ekonomická rizika, která plynou z výstavby, provozu a likvidace jaderné elektrárny, jsou v konečném důsledku přenesena na odběratele elektřiny a daňové poplatníky.
Proč? Pokud je výstavba nového jaderného zdroje tak riskantní záležitost, že se do ní investor nebude pouštět bez převzetí rizik státem, nebo lépe řečeno jeho občany, tak je asi na místě položit si otázku, jaký má vůbec smysl se do té výstavby pouštět.
Pan zpravodaj při vystoupení na výboru uvedl, že návrh zákon úmyslně dává budoucí vládě, která bude o zakázce rozhodovat, velkou míru autonomie, protože detailně neřeší, do jaké míry ponese náklady státní rozpočet a do jaké míry finální spotřebitel. Ano, to je pravda – ale pro mě je to zároveň největší slabina předloženého návrhu. Opravdu si nemyslím, že by Sněmovna měla schválením tohoto návrhu rezignovat na svou kontrolní roli vůči vládě a prostě jí vtisknout do ruky bianco šek, na který se vejde dvanáctimístná částka, a nechat ji, ať si s ním dělá, co chce. Zejména když ta široce nastavená pravidla opravdu umožňují vznik situací, které budou velice komfortní pro investora, ale velice nekomfortní pro daňového poplatníka a spotřebitele.
Jsem si vědom, že je tu nějaká dohoda mezi koalicí a částí opozice na tom, že tento zákon má dostat zelenou, mám ale dojem, že si to vláda vyložila jako signál k rezignaci na kvalitu a vyváženost návrhu, který poslala do Sněmovny. Proto v podrobné rozpravě přednesu návrh na zamítnutí návrhu zákona. Přihlásím se také k pozměňovacímu návrhu, který vypouští všechny paragrafy zákona. Vnímám to – a vnímejte to prosím také tak – jako gesto, které má upozornit na ekonomickou nevýhodnost celé akce. Po solárním tunelu nám a našim obyvatelům a podnikatelům hrozí tunel atomový a tento návrh k němu směřuje mílovými kroky.
Nikdo z nás by neměl hlasovat pro návrh, který otvírá cestu ke smlouvě s takovými parametry, že by ji ve svém soukromém životě nikdy neuzavřel. Je to jako podepsat realitnímu makléři bianco smlouvu na třicetiletou hypotéku, s tím že nevím, v čem nakonec budu bydlet a kolik mě to bude stát. Prosím, nedělejme to.
Přečtěte si také |
Rusko může rozestavět Dukovany a pak nás vydírat, varuje Think tank Evropské hodnoty v dnes vydaném dokumentu o bezpečnostních rizicíchreklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (174)
Jaroslav Studnička
20.11.2020 15:52To je 20.11. mezinárodní den protijaderné demagogie?
Pavel Hanzl
20.11.2020 17:40Svatá Prostoto
21.11.2020 00:56 Reaguje na Pavel HanzlModří ptáci se bohužel zjevně rozhodli být již jen pouhou parodií na pravicovou stranu.
Pavel Hanzl
22.11.2020 09:16 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
22.11.2020 16:54 Reaguje na Pavel HanzlTo jak když kdysi hlasovali pro tzv. pastelkovné, a blb Nečas furt mlel něco o tom, že pro to sice hlasovali, ale nenavrhli to (navrhovali to socánci).
Já si vždy říkám, že to zase po létech zkusím té ODS hodit, ale pak mne to díky podobným úletům fofrem přejde. Klaus nebyl ani omylem ideál, ale od něj to jde těžce do kytek. Socánci za Zemana byli pravicovější, než je ODS min posledních 10 let:-/.
Pavel Hanzl
22.11.2020 18:09 Reaguje na Svatá ProstotoJá jsem odsácký volič nikoliv bigotní, teď je šance, že piroši a stan dají bábovi na p.del. To je nejdůležitější, tak je podpořím.
Svatá Prostoto
23.11.2020 17:14 Reaguje na Pavel HanzlTak si to užijte, než těm, tak to snad toho Bábu.
Ale každý ať volí jak chce.
Pavel Hanzl
23.11.2020 22:18 Reaguje na Svatá ProstotoJiří Daneš
25.11.2020 20:10 Reaguje na Pavel HanzlJiří Daneš
25.11.2020 20:10 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
21.11.2020 09:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.11.2020 11:21 Reaguje na Daniel VišňovskýSvatá Prostoto
21.11.2020 00:53A pokud stát takto získané prostředky investorovi poskytne bezúročně, tak to úplně košer není. Jestli to je skutečně pravda, tak se Čižinskému ... jak jej jinak opravdu hodně nemusím ... nedivím, že se mu to nelíbí. Navíc tento "bezúročný" úvěr slušně kurví reálnost ekonomiky celého projektu.
Emil Novák
21.11.2020 07:44 Reaguje na Svatá ProstotoKarel Ploranský
21.11.2020 16:14 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
21.11.2020 16:31 Reaguje na Karel PloranskýJan Šimůnek
22.11.2020 08:14 Reaguje na Karel PloranskýSvatá Prostoto
21.11.2020 17:29 Reaguje na Emil NovákTo neznamená, že jsem proti výstavbě nového bloku, a v budoucnu nejen jeho. A je mi samozřejmě jasné, že holt každá sranda něco stojí. Ale zvolený postup považuji za špatný.
Vždyť to sám píšete ... jistá dotace investorovi/provozovateli bloku, která je motivována snahou zajistit co nejnižší výslednou cenu elektřiny.
V mém okolí se tomu říká vymejšlet rovnáky na vohejbáky.
Milan G
21.11.2020 20:02 Reaguje na Svatá ProstotoAle jsem fakt jediný komu připadá, že celá ta slovní ekvilibristika Čižinského špatně skrývá jeho odpor proti jádru?
Svatá Prostoto
22.11.2020 16:58 Reaguje na Milan GMilan G
22.11.2020 18:56 Reaguje na Svatá ProstotoMirek Bárta
21.11.2020 12:31Docela by mě zajímalo, jak jsou financovány jaderné elektrárny stavěné Rosatomem v Číně.
Emil Novák
21.11.2020 16:40 Reaguje na Mirek Bártahttps://www.neimagazine.com/news/newschina-to-build-four-more-russian-design-reactors-6200967
Miroslav Vinkler
20.11.2020 16:15Pavel Hanzl
20.11.2020 17:38 Reaguje na Miroslav VinklerVaclav Sobr
20.11.2020 17:44 Reaguje na Pavel HanzlSýrii nám pěkně rozvrtalo Turecko a "naše" podpora opozici co měla s demokracií asi tolik společného jako Hitler.
Libyi nám rozvrátili Britové s Francií protože Kaddáfí dal koncesi na těžbu a zpracování ropy číňanům a odstřihl British Petroleum a Shell.
A když britům a francii po týdnu došlo palivo a munice na vymáhání bezletové zóny tak vyžebrali o amíků aby to vzali za ně.
Protože bylo trapné kdyby se veřejně ukázalo že jedny z nevětších armád NATO nejsou ve skutečnosti schopné vést dlouhodobou válečnou operaci ve své režiji (zejména finanční - Jak Britům tak Francii jen prvních 14 dní vyluxovalo armádní rozpočty) a na pozemní intervenci nutnou k nějaké pacifikaci nemá NATO bez američanů dost vojáků.
A Afghánistán - mno jak dlouho tam máme misi NATO? Která se ani náhodou neblíží k úspěšné porážce místních guerill... tamní "vláda" a NATO kontroluje pár velkých měst a mimo ně občas na někoho hodí bomby ale faktickou kontrolu území tam nemá.
Vaclav Sobr
20.11.2020 17:49 Reaguje na Vaclav SobrPlus se též zatím vcelku jasně ukázalo že profesionální armády nejsou schopné - kvůli svým malým velikostem - dosáhnout skutečně efektivní kontroly území... ikdyž jen to jenom Afghánská poušť)
skutečně hlídat okupované území vyžaduje stále především velké množství pěchoty. Primární zisk jde udělat ze vzduchu či drony... ale pak ho uhlídat potřebuje především velké množství lidské síly.
Jan Šimůnek
22.11.2020 08:18 Reaguje na Vaclav SobrJaroslav Studnička
20.11.2020 18:34 Reaguje na Vaclav SobrZdeněk Růžička
20.11.2020 18:52 Reaguje na Vaclav SobrVaclav Sobr
20.11.2020 17:39 Reaguje na Miroslav Vinkler(elektřina a teplo)
A nebo cca 65000 2,5MW větrníků se zálohami a distribucí... (či 800km2 solárních panelů s tím samým)
v zimě potřebujem v teple a elektřině pokrýt pár měsíců 35GW výkonu... (a to počítám s tím že zcela škrtneme jakýkoliv export)
Michal Ukropec
20.11.2020 18:02Zdeněk Růžička
20.11.2020 18:53 Reaguje na Michal UkropecSvatá Prostoto
22.11.2020 17:00 Reaguje na Zdeněk RůžičkaTaky není sporu, že tím je to asi horší.
Jan Šimůnek
20.11.2020 19:40Mirek Bárta
21.11.2020 12:48 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
21.11.2020 08:42Radim Polášek
22.11.2020 11:00 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
22.11.2020 12:23 Reaguje na Radim PolášekMirek Bárta
21.11.2020 12:40Můžete nám prosím sdělit, jakou kvalifikaci máte v jaderné energetice?
Pavel Karel
21.11.2020 14:26Karel Ploranský
21.11.2020 16:28Ale jít cestou zvětšování Molochů, které jsou UŽ I TAK PŘÍLIŠ VELKÉ, je naprosto špatná cesta z mnoha důvodů. I když se zdá být nejschůdnější.
1. U obří elektrárny není naděje, že by se využila tak velká část jejího odpadního tepla, aby to vůbec stálo za řeč - a provozovat zařízení v Carnotově cyklu bez toho, že by někam dodávalo teplo, je v podstatě energetický zločin.
2. Čím je elektrárna větší, tím větší problém je, jak ji uchladit. A v případě Dukovan je to dost velký problém už teď...
To aby vláda místo kanálu DOL začala raději projektovat nějaký kanál, který by přivedl vodu k Dukovanům; jinak tam sice nový blok bude, ale pojede jen občas.
K otázce budování menších jaderných elektráren se vláda staví tak, jako kdyby o něčem takovém nikdy neslyšela. Přitom je to jediná rozumná cesta.
Emil Novák
21.11.2020 16:56 Reaguje na Karel PloranskýV Dukovanech "už teď" žádný problém s chlazením není, nevím jak jste na takovou hloupost vůbec přišel.
Projekt vytápění Brna z Dukovan pořád existuje a klidně bych se vsadil, že pokud se nepodaří různým Čižinským nový blok v Dukovanech zablokovat, budou Dukovany dodávat teplo do Brna dříve než bude ten nový blok stát.
Jan Šimůnek
21.11.2020 18:51 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
21.11.2020 19:04 Reaguje na Jan ŠimůnekRadim Polášek
22.11.2020 11:14 Reaguje na Karel PloranskýA pro města získávat teplo jinak. Malé reaktory budou zralé pro masové a spolehlivé využití nejdřív za 10 - 20 let,takže ještě tuto dobu vydržet. Za 10 - 20 let mohou být ty malé a střední reaktory stavěny i jako sériové prefabrikované stavby, kdy doslova bude stačit jen vybubovat podkladovou betonovou desku, na kterou se nějakým proudovým způsobem jen poskládají dohromady sériové komponenty smontované u výrobce někde v hale.
Jan Šimůnek
23.11.2020 09:30 Reaguje na Radim PolášekJakub Graňák
21.11.2020 18:25Jan Šimůnek
21.11.2020 18:52 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
21.11.2020 19:10 Reaguje na Jan ŠimůnekKarel Tejkal
21.11.2020 20:44 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
22.11.2020 09:15 Reaguje na Karel TejkalNicméně mi jaksi uniká souvislost mezi nějakým rakouským refendem a intelektuální impotencí našich elit.
Karel Tejkal
22.11.2020 10:25 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
22.11.2020 12:05 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
22.11.2020 15:08 Reaguje na Jakub GraňákOsobně mi nedělá problém být příslušníkem českého národa i s jeho možnými chybami. Český národ nevymyslel genderismus, meetoo ani grýndýl, neodmítá jadernou energetiku, nezakazuje auta na benzín... tohle dělají národy, které jsou schopny si sami vládnout?
Jakub Graňák
22.11.2020 18:24 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
22.11.2020 19:34 Reaguje na Jakub GraňákA nepomlouvejte český národ, když kolem nás vidíme spousty příkladů odjinud, kde se způsob vládnutí také příliš nedaří.
Pavel Hanzl
22.11.2020 20:41 Reaguje na Karel TejkalPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Karel Tejkal
22.11.2020 21:42 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2020 08:02 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
23.11.2020 10:16 Reaguje na Pavel HanzlJakub Graňák
23.11.2020 10:53 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
23.11.2020 11:31 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
23.11.2020 08:53 Reaguje na Karel TejkalJe otázkou, k čemu se chceme vztahovat, k těm lepším? Nebo si budeme pořád namlouvat, že jinde je ještě hůř, tak není co řešit? Asi tušíte, kam ta druhá možnost povede, že?
Definice pomluvy je celkem jasná: lež mající poškodit někoho, kdo se nemůže adekvátně bránit - ani v jediném z mých příspěvků se žádná lež nevyskytuje. A co se týče možností obrany, jistě si brzy budete moci v některém z výstupů mediální divize holdingu přečíst, jak vlastně třetinový výdělek z tendru, oproti předpokládanému, je velký úspěch, a že levnější data nikdo nepotřebuje.
Nazývejte věci pravými jmény, ostatně od toho člověk vytvořil a po tisíciletí zdokonaluje jazyk a psaný projev. Nazývat objektivní fakta pomluvou může jen zaslepenec.
Jan Šimůnek
23.11.2020 09:36 Reaguje na Jakub GraňákProstě "elita" států, jako je Rakousko a Německo, vůbec nereflektuje skutečnost, že bez neustálého střídání dodávek nedostatečné a absorpce nadbytečné elektřiny okolními "nezelenými" státy by měli jeden blackout za druhým. Nebo to vědí a chtějí takové situace znásilňováním těchto států k nesmyslným "zeleným" opatřením záměrně vyvolat.
Jakub Graňák
23.11.2020 10:41 Reaguje na Jan ŠimůnekNic nemám proti využívání jaderné energie, nikoli však v situaci, kdy takovou gigantickou zakázku bude připravovat spolek diletantů. Nerad bych se dočkal toho, že zakázka co na papíře bude stát 300 mld a bude hotová za 7 let, bude ve skutečnosti stát bilión a bude hotová za 30let.
A reaktor dodá nějaká firma z holdingu:-)
Jiří Svoboda
23.11.2020 12:49 Reaguje na Jakub GraňákA byl jste stejně předvídavý i při přijímání zákona o OZE?
Jakub Graňák
23.11.2020 13:10 Reaguje na Jiří SvobodaPředstavte si, že byl, i tehdy mi všichni říkali, že vedu kecy, tak si pak na mě vzpomeňte
Milan G
23.11.2020 16:33 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
23.11.2020 16:47 Reaguje na Milan G"Nevím").
A nedělejte se, to, že ty soláry budou tunel, se vědělo už před jejich schvalováním, stačilo číst, tehdy ještě převážně noviny.
Milan G
23.11.2020 21:09 Reaguje na Jakub GraňákOpravdu, ty výherní čísla by nebyly?
Jakub Graňák
23.11.2020 23:15 Reaguje na Milan GZajděte si někam do knihovny, kde mají dobový tisk a přečtěte si co se tehdy, před schvalováním té solární podpory psalo, víc k tomu nemám co dodat.
Kolik se v té sportce tipuje čísel? Klidně vám tam něco nastřílím, beru 10% ze zisku, ztráty nechám vám... Jako Endy:-)
Milan G
24.11.2020 00:57 Reaguje na Jakub GraňákRosatom dostavěl JE v Bělorusku a cenu dodržel, Korejci mají téměř hotovou JE Barakah a cena bude dodržena. Rozdíly v cenách jsou marginální.
Časy se krapítek změnily a stavba JE je pod takovým dozorem, že si nikdo nedovolí nějaký zásadní tunel. Tím dozorem nemám na mysli jen dohled z ČR, v budoucnosti. Neříkám, že se nemůže stát to, že se výsledná cena překročí, ale bilion nebo nehorázně to samozřejmě nebude.
A co se týká těch čísel ve sportce, radši se obrátím na Lóru, tak nějak mi připadne, že má víc rozumu než vy :-)))
Jakub Graňák
24.11.2020 08:20 Reaguje na Milan GHybaj za Lórou, pokud jdete na loterii s rozumem, tak ho budete potřebovat víc, než je ho na světě k dispozici
Milan G
24.11.2020 10:46 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
24.11.2020 11:30 Reaguje na Milan GSpeciálně pro vás: :-)
Jakub Graňák
23.11.2020 19:08 Reaguje na Milan GJakub Graňák
23.11.2020 13:37 Reaguje na Jiří SvobodaJan Šimůnek
23.11.2020 13:45 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
23.11.2020 16:40 Reaguje na Jan ŠimůnekA grýndýl dostaneme od Babiše, jako takový malý dáreček na rozloučenou... nemyslíte si snad, že jak vyjede za hranice, tak v zájmu svého-nesvého holdingu(jako nějaká zvrácená chytrá horákyně) nevleze do každého análu? Grýndýl/negrýndýl hlavně že dotace potečou - to je totiž to, oč v jeho Hamletovi běží
Pavel Hanzl
23.11.2020 08:08 Reaguje na Karel TejkalTato vymyslel mezinárodně známé slovo tunel.
Já mám pocit, že se zase propadáme i mentálně někam do bolševicko - obrozenecké tuposti a zaprděnosti.
Jaroslav Studnička
23.11.2020 08:29 Reaguje na Pavel HanzlJakub Graňák
23.11.2020 19:12 Reaguje na Jaroslav StudničkaJan Šimůnek
23.11.2020 09:38 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
22.11.2020 08:20 Reaguje na Jakub GraňákPavel Hanzl
22.11.2020 09:02 Reaguje na Jan ŠimůnekZvláště v 15. století jsme si vládli tak výborně, že husité zničili a vyrabovali velmi bohatou zemi tak důsledně až na dřeň, že se z toho už nikdy nevzpamatovala. Po století zmatků se stala řadovou zemí koruny Habsburské.
A jak to celé dopadlo?
Koncem 19. stol. až do 1. sv. války bylo období, kdy se českému národu dařilo nejlépe, patřili jsme mezi 10. všeobecně nejvyspělejších zemí světa.
Tohle jsme si udrželi přes 1. republiku a po 2.sv. válce jsme na tom byli ještě lépe.
Ovšem v roce 1989 jsme byli už na pěkném místě asi 93 - 96.
Jan Šimůnek
22.11.2020 12:40 Reaguje na Pavel HanzlFaktem ale je, že od nástupu Jagelonců až do začátku 30leté války jsme byli jediná země v Evropě, kde byla uzákoněna náboženská svoboda a paralelní soužití několika křesťanských konfesí. Tento stav byl v podstatě obnoven až rokem 1918 (protože stav po tolerančním patentu se za něco takového považovat nedá).
Během druhé světové války u nás Němci rozkradli a zlikvidovali, co mohli a na jejím konci v podstatě organizovali metodu spálené země (nebýt série českých povstání, včetně pražského, uplatnili by ji v daleko širším měřítku). I známý výbuch v Ústí nad Labem, krátce po osvobození, do této politiky zapadá.
Komunisté zde vládli podobnými metodami, jako nyní EU. Po roce 1990 jsme se začali "nebezpečně" rozvíjet a tento rozvoj v podstatě zarazila EU po našem vstupu do ní systémem kvót a povinným dotováním nefunkčních či nesmyslných výrob typu OZE. MMCH, kvóty a jiná podobná omezení používala už nebožka RVHP.
Pavel Hanzl
22.11.2020 20:37 Reaguje na Jan ŠimůnekNěmci nechali u nás velmi rozjetý průmysl, žádná "spálená země " se nakonala ani omylem, pouze Rudá armáda ukradla, co nebylo přibitý. Ale stejně jsme byli nejméně poškozená vzemě válkou, proto jsme vyzbrojili Izrael ve válce za nezávislots, taky naše Škoda Popular byla nejlepší auto roku 1947.
Rozvojové prognózy jsme měli nejlepší z celé Evropy spolu se Švýcarskem.
Jan Šimůnek
23.11.2020 09:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2020 15:08 Reaguje na Jan ŠimůnekJakub Graňák
22.11.2020 09:19 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
22.11.2020 12:45 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
22.11.2020 18:17 Reaguje na Jan ŠimůnekCo se týče Přemysla, zjevně si jaksi neuvědomujete, že důvodem jeho "nezvolení" byla především jeho tehdejší obrovská moc a síla, nikoli nějaké "rasové důvody", jak ostatně dokládá i volba Karla IV, po otci francouze, po matce čecha,Lucemburka, ty "Jiráskovské" bláboly o Bušku z Velhartic a podobné nacionalisticko-bolševické propagandistické "legendy" si nechte pro vnoučata
Pavel Hanzl
23.11.2020 08:35 Reaguje na Jakub GraňákJestli se potvrdí teorie, že skoro všechny velké královské rody středověké Evropy (Arpádovci, Romanovci, Anjou, Velfové, Piastovci, Přemyslovci atd.) byli z jedné genetické větve (mají jednoho předka). To by byl skutečný nářez.
Jakub Graňák
23.11.2020 09:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2020 15:10 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
23.11.2020 16:23 Reaguje na Pavel HanzlAle nedá mi to, nebylo to německy znějící mystické místo Valhala? :-)
Pavel Hanzl
23.11.2020 18:17 Reaguje na Jakub GraňákAle u nás se neprokáže ani ťok, to by čecháčci nepřežili.
Mají velký problém pochopit, že Praotec Čech nepřišel na Říp, ale na Pálavu a Kosmas si celého Oráče vymyslel podle fresek ve Znojemské rotundě. Prokazatelně tam cestoval někdy roku 1030 a ty postavy viděl. Byl to asi kníže Sámo a jeho šlechta.
Já vím, je to asi blbost, ale čecháčky to úžasně vytáčí...
Jakub Graňák
23.11.2020 19:52 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
23.11.2020 09:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.11.2020 18:17 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
22.11.2020 18:29 Reaguje na Pavel HanzlNejvětší sranda je, jak tady dští síru na "ekology", že nás chtějí vracet do středověku, přitom se na jeho "zašlou slávu" sám odvolává.
Pavel Hanzl
22.11.2020 20:23 Reaguje na Jakub GraňákVe středověku žádné národy nebyly, tuhle blbost si vymyslel až Napoleon.
Jan Šimůnek
23.11.2020 09:45 Reaguje na Jakub GraňákA ideologický monopol zločinecké římskokatolické církve se do ekonomiky promítl také. Stejně tak jako s vysokou pravděpodobností uměle založený požár zemských desek (umožnil po několika desetiletích v podstatě zlikvidovat nižší šlechtu, která je v jiných národech jejich páteří a přirozenou elitou).
Jakub Graňák
23.11.2020 10:23 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
23.11.2020 13:47 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
23.11.2020 16:18 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
23.11.2020 15:15 Reaguje na Jakub GraňákKaždý, kdo s narodil v Konigreich Bohmen?
Potom by byl Čech jen Zikmund liška ryšavá, nikoliv VáclavIV, který se narodil někde v Bavorsku či kde.
Pavel Hanzl
23.11.2020 15:19 Reaguje na Pavel HanzlVáclaw Hollar si ke jménu psal vždy Bohemicus, i když hovořil jen německy (pak anglicky). A to dělali všichni naši v zahraničí Johann Amos Komenius Moravicus byl kdo? Já vím, Moravák.
Jakub Graňák
23.11.2020 16:13 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2020 18:07 Reaguje na Jakub GraňákPavel Hanzl
22.11.2020 09:11 Reaguje na Jakub GraňákPo plyšákovi to vypadalo, že jsme dál, stali jsme se tygrem střední Evropy a čekal se ekonomický zázrak. Jenže čecháčkovská zaprděnost velmi chytře živená hybridní válkou nás dovedla k tomuto naprosto bizardnímu vedení země a výraznému zaostávání prakticky ve všem, nejen energetice.
Jaroslav Studnička
22.11.2020 10:44 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.11.2020 18:25 Reaguje na Jaroslav StudničkaJan Šimůnek
22.11.2020 12:46 Reaguje na Pavel HanzlJakub Graňák
22.11.2020 18:20 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
22.11.2020 20:26 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
23.11.2020 08:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2020 08:14 Reaguje na Jakub GraňákKdyž se podíváme, co všechno se stihlo do roku 96. tak je to zcela neskutečný!!
Jan Šimůnek
23.11.2020 09:50 Reaguje na Pavel HanzlA růst začaly brzdit různé "harmonizační" akce, kdy jsme začali dodržovat některé škodlivé EUronesmyssly ještě před vstupem do této pochybné organizace.
V oblasti medicíny, nebo i bezpečnosti potravin to znamenalo jednoznačně úpadek a zhoršení stavu oproti první polovině 90. let.
Pavel Hanzl
22.11.2020 20:31 Reaguje na Jan ŠimůnekPříčinou naší stagnace není EU, (důkazem je výrazný rozvoj v sousedních zemích) ale v roce 2006 jsme se nechali zblbnout Rusy a odmítli americký radar v Brdech. Tím jsme si vyloužili pozici nejlépe manipulovatelného národa a proto do nás jede ta ruská hybridní válka. Výsledkem je babišistán a ta ostuda na Hradě.
Jan Šimůnek
23.11.2020 09:52 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2020 15:23 Reaguje na Jan ŠimůnekSamozřejmě to organizoval Tamáš a jeho neziskovka "Ne základnám", finacovaná z Ruska.
Pavel Hanzl
22.11.2020 20:44 Reaguje na Jakub GraňákJan Šimůnek
23.11.2020 09:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2020 19:19 Reaguje na Jan ŠimůnekStředověk byl strukturován po zemích, ne po národech a státech. A v nic žila etnika. Terra Bohemiae i Moraviae (abych použil neutrální názvy) byly obývány Uhry, Slovinci, Chorvaty, Vlachy, Habány, Sasíky, Bavory, Valachy, Židy, Cikány, Čechy, Moravany, Slezany, Prajzáky, Šlonzáky atd. atd. atd. a všichni hovořili vlastním jazykem. Psalo se latinsky, později staročeštinou a německy.
Za Karla IV byla Praha budována jako hlavní město Císařetví Německého, císařské insignie byly uloženy na Karlštejně.
Pavel Hanzl
22.11.2020 21:30"Firma pokračuje v investicích do nynějších dukovanských bloků. V posledních deseti letech už v součtu stály 20 miliard".
https://oenergetice.cz/elektrarny-cr/do-obnovy-zarizeni-dukovan-letos-cez-investuje-dve-miliardy-korun
Karel Tejkal
22.11.2020 22:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2020 07:51 Reaguje na Karel TejkalPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Jaroslav Studnička
23.11.2020 08:32 Reaguje na Pavel HanzlMožná vidět včerejší rozhovor s p. Wagnerem.
Karel Tejkal
23.11.2020 11:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2020 15:26 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
23.11.2020 15:55 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2020 17:57 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
23.11.2020 19:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2020 19:28 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
23.11.2020 19:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2020 08:26 Reaguje na Karel TejkalŠpinavec, který podepíše, že se bude chovat slušně a nebude pálit gumy na dvorku a kálet po ulicích to musí dodržet. Pokud to nezvládá, většinou je "vyřešen" stručně ručně.
Jan Šimůnek
23.11.2020 10:01 Reaguje na Pavel HanzlKarel Tejkal
22.11.2020 22:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2020 07:55 Reaguje na Karel TejkalSpíš bych se díval, kolik stálo Němčoury vybudovat svoje fve tak, že dávají výkon poloviny naší republiky. Tam se máme učit.
Miroslav Vinkler
23.11.2020 08:14 Reaguje na Pavel HanzlDěkuji, nechci.
Pavel Hanzl
23.11.2020 08:21 Reaguje na Miroslav VinklerNěmčouři tak budou mít za chvíli za 8 kč supermoderní, čistou a levnou energetiku, zatímco my máme za 5.50 čadící uhláky, solární tunely a dojíždějící mastodonty JE.
A hlavně vagóny keců, proč to nejde.
Já to vidím jako podstatný rozdíl.
Emil Novák
23.11.2020 10:56 Reaguje na Pavel Hanzl2) Kromě Polska není v Evropě žádná země s později stanoveným odchodem od uhlí než Německo. Tolik k té "čistotě" za chvíli.
3) Za chvíli budou mít i levnou energetiku, zatím ji ale mají ze všech zemí G20 suverénně nejdražší, podle Verivox 16. nejdražší na světě, ve společnosti zemí jako Guatelala, Keňa nebo Uganda.
https://www.spiegel.de/wirtschaft/strompreis-deutsche-zahlen-weltweit-fast-die-hoechsten-preise-a-855acda7-44b8-4995-be8e-5c58e4ae2e84
Pavel Hanzl
23.11.2020 18:01 Reaguje na Emil NovákAle nerozumím tomu, že v Německu je nejdražší elektřina. OZE se dotují na maximálně 60 eur/MWh, přitom každou chvíli jde cena na nulu. Tak kde to berete? Podle toho, kolik se účtuje domácnostem? Průmysl ale těží z té extrémně levné (taky my dovážíme hodně zalevno).
Emil Novák
23.11.2020 23:03 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.11.2020 06:06 Reaguje na Emil Novák"U aukci tak uspělo 75 projektů o výkonu 258 MW. Vysoutěžené ceny se pohybovaly mezi 48 a 53,9 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 52,2 EUR/MWh.
U kombinovaných zdrojů, které tvořily většinu úspěšných projektů, výše vysoutěžené podpory dosahovala od 19,4 do 55,2 EUR/MWh, její vážený průměr dosáhl 45 EUR/MWh. Tyto částky tedy zdroje dostanou jako fixní bonus k tržní ceně, tedy hodnoty nelze přímo srovnávat s výkupními cenami, které jsou soutěžené v běžných aukcích".
https://oenergetice.cz/nemecko/vetrne-elektrarny-si-zari-nemecku-vysoutezily-nejvyssi-moznou-cenu-novinkou-byla-inovativni-aukce/
Jaroslav Studnička
23.11.2020 08:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2020 08:37 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
23.11.2020 09:23 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
23.11.2020 10:06 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
23.11.2020 12:54 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
23.11.2020 09:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2020 18:59 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
23.11.2020 10:58Když si můžeme vybrat z několika normálních seriózních firem?
https://www.forum24.cz/ruska-ambasada-uz-je-rozcilena-a-protestuje-proti-vyrokum-sefa-bis-koudelky/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=CdiTlPqHqpq-202011230952&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Jaroslav Studnička
23.11.2020 11:18 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
23.11.2020 15:41 Reaguje na Jaroslav StudničkaJe zvláštní, že je to celé ale extrémně jednoduché, stačilo být vládu, která ví, že jsme Evropská země.
To by stačilo.
Jaroslav Studnička
23.11.2020 15:48 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
23.11.2020 17:22 Reaguje na Pavel HanzlVy zas dneska máte den:-).
Pavel Hanzl
23.11.2020 17:53 Reaguje na Svatá ProstotoJaroslav Studnička
23.11.2020 19:29 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.11.2020 05:58 Reaguje na Jaroslav StudničkaAle zadavatel určí, koho tam pozve.
Pokud nějakého významného hráče vyloučí, musí to zdůvodnit.
Třeba tím, že je to náš nepřítel a z bezpečnostního hladista s jeho "pomocí" nepočítáme.
Stačí?
Čtěte to tak dlouho furt dokola, až to pochopíte, fakt to není složitý.
Svatá Prostoto
24.11.2020 11:41 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.11.2020 06:01 Reaguje na Svatá ProstotoNěkdo vám nabídne pěkný domek zalevno, ale uprostřed záplavové oblasti.
Budete řešit, že má nové topení a natřená okna?
Martin Mach Ondřej
24.11.2020 16:47letmo jsem diskuzi promazal o příspěvky, které nějak porušovaly pravidla.
Prosím, buďte věcní a slušní. Myslete na mé duševní zdraví.
Děkuji
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz