https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-dolezal-menici-se-klima-si-zada-zmenu-mysleni?ids%5Bx0cdeb51fc3d86374c4bf504016022a61%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Doležal: Měnící se klima si žádá změnu myšlení

8.12.2011
Návštěvníka klimatické konference OSN v jihoafrickém Durbanu na první pohled upoutá silný důraz na sociální aspekty změny klimatu, důsledky tohoto globálního problému zejména pro ty nejchudších a respekt k lidským právům při hledání odpovídajících řešení. Afrika představuje nejohroženější kontinent: chronická chudoba a hlad, hrozba častějších povodní, či dlouhých období sucha, nedostatečné kapacity se účinně přizpůsobit negativním dopadům změny klimatu.
 


Přesto je místní občanská společnost naplněna nadějí a vnímá tento „africký“ summit Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) především jako příležitost. Přístup africké občanské společnosti k problematice změny klimatu je do značné míry inspirativní. Téma není vnímáno jako čistě expertní nebo technologický problém. Evropského pozorovatele zaujme široké povědomí o této hrozbě jak mezi delegáty, akademiky a profesionály z nevládních organizací, tak mezi farmáři (v Africe spíše farmářkami), odboráři, horníky, ale například i představiteli církví a věřícími.

Změna klimatu nemůže být chápana pouze jako environmentální problém, neboť podobně úzké zarámování k řešení takto komplexního problému příliš nepřispívá. V českém prostoru mnoho lidí sází na vědecké, či ekonomické uchopení problematiky, přestože současně zpochybňuje aktuální vědecký konsensus a zdráhá se vnímat snižování emisí jako příležitost pro ekonomický blahobyt. Možná existují i jiná uchopení, která mohou k řešení tohoto problému přispět. Drobní afričtí farmáři nepotřebují číst nejnovější Nature, či Science, jehož předplatné by si podobně jako mnozí obyvatelé ve vyspělých zemích ani nemohli dovolit. Déšť nepřichází v obvyklý čas, roční období ztrácejí svůj pravidelný rytmus, dobytek nedává mléko. Pro rozpoznání těchto faktů není třeba vysokoškolský diplom.

Někteří s ohledem na místo konání summitu přirovnávají změnu klimatu ke globálnímu apartheidu, ovšem s tím rozdílem, že nejde o problém jedné konkrétní země, ale týká se celé planety. Apartheid byl o rozdělení bílých a jinak barevných. Kde můžeme rozpoznat dnešní dělicí čáry? V Durbanu se lze na mnoha místech setkat s pohledem, že nejen mezi „bohatými“ a „chudými“ zeměmi, ale především mezi touto planetou, jejím přírodním bohatstvím, a lidskou společností. Ponechme stranou, že Afrika je ve skutečnosti nejbohatší kontinent na této planetě.

Afričané se nebojí brát si na pomoc metafory například i z náboženského slovníku. Při vzpomínkovém večeru na zakladatelku hnutí Green Belt a nositelku Nobelovy ceny Wangari Mathaai (zemřela před pár měsíci a plánovala navštívit Durban) zazněla následující slova: „Skutečně je Bůh tak krutý, že skryl uhlí a ropu hluboko pod zem a pod dno moře, aby je lidé museli s velkými těžkostmi dobývat a zdevastovat tak planetu? Nebo se jen díváme špatným směrem a dáváme přednost temnotám země před Sluncem a větrem?“
reklama

 
Jan Doležal
Autor pracuje v analytickém centru Glopolis, zabývá se rozvojovou a klimatickou politikou
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Paneboze! - 9. 12. 2011 - František Marčík

Tím myslíte mne? Pokud ano, vy čtete moje myšlenky? Anebo jste snad mým samozvaným tiskovým mluvčím? Já jsem se s panem Brezinou bavil tolik o časopisu Nature, k ničemu dalšímu jsem se - pokud jste si neráčil všimnou - nevyjadřoval.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist