Jan Freidinger: Ropný průmysl slaví. Plastovou úmluvu zatím zablokovaly Rusko a Saúdská Arábie
2.12.2024
Bez omezení výroby plastů není možné omezit plastový odpad, protože všechny plasty se stávají dříve nebo později odpadem. Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Páté zasedání Mezivládního vyjednávacího výboru OSN, který řeší uzavření Globální smlouvy o plastech, skončilo v jihokorejském Busanu včera odpoledne, aniž by se podařilo finální dohodu vyjednat. Globální plastová dohoda se vyjednává téměř tři roky a jejím hlavním smyslem je omezit plastové znečištění. Přestože měla silná úmluva podporu naprosté většiny světových vlád, ropný průmysl a státy produkující ropu a zemní plyn - konkrétně Rusko, Saudská Arabíe, Kuvajt či Irán - přispěly ke krachu jednání. Delegáti se dohodli na dalším kole jednání v příštím roce.
Globální plastová úmluva se vyjednává již přes tisíc dní. Proběhlo pět kol jednání a mezitím bylo do životního prostředí vypuštěno dalších 30 milionů tun plastů. Každý další odklad znamená zamoření naší planety dalšími miliony tun plastů, které v prostředí zůstanou stovky let. Bez omezení výroby plastů není možné omezit plastový odpad, protože všechny plasty se stávají dříve nebo později odpadem. Použití nebezpečných chemikálií v plastech zase omezuje možnosti jejich recyklace a ohrožuje zavedení cirkularity v celém odvětví.
Na omezení plastového odpadu se státy bez problému shodly, nicméně pokud jde o omezení produkce plastů a omezení nebezpečných chemikálií, které se při výrobě plastů používají, dostala se většina států do ostrého sporu s některými producenty ropy.
Ropný průmysl a na něj navázané státy tvrdě hájí své zájmy. Naprostá většina zemí, které chtějí účinné omezení plastového znečištění, musí začít stejně tvrdě hájit zájmy naší planety a budoucích generací. Není možné obětovat zdravé životní prostředí kvůli profitu několika málo států a korporací. Pro příští zasedání je úkol jasný: většina států musí prolomit vliv fosilního průmyslu a obstrukce několika málo států, aby mohla předložit účinnou dohodu se závaznými globálními cíli a opatřeními ke snížení produkce plastů. Musí usilovat o omezení nebezpečných chemikálií a zákaz jednorázových plastů a podpořit opětovné používání plastů.
Postoj dvou klíčových producentů plastů - USA a Číny - během jednání je zatím nejasný. Spojené státy před časem zmírnily svůj postoj k omezování výroby plastů a lze předpokládat, že nová administrativa bude v tomto trendu pokračovat, což může ohrozit plastovou úmluvu jako takovou. Zatím není jasné, do jaké míry se zvolení prezidenta Donalda Trumpa promítlo už do postoje americké delegace v Busanu.
reklama
Jan FreidingerAutor je koordinátor oceánské kampaně Greenpeace ČR a kampaně Zachraňme přírodu.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Naštěstí váme, že stačí, když lidé přestanou plasty používat. K tomu dokonce není potřeba ani žádné úmluvy. Prostě kdo chce, tak si bude vybírat produkty bez plastů a bude jedno, jestli Rusko, Írán nebo Severní Korea něco zablokují, nebo ne.
Odpovědět
A taky víme, že je to blbost, protože tak lidi nefungujou. Většina lidí vždycky zachází s tím, co je k dispozici, bez ohledu na důsledky.
Proto se problém musí řešit zeshora. To je smutnej fakt.
Odpovědět
Bohužel, seschora nic nevyřešíte. To je diktatura.
Odpovědět
To je přece totální nesmyl. Zkuste si psát, kolik sám spotřebujete plastů za pár dní, i když se jim vyhýbáte. Tudy cesta skutečně nevede.
Odpovědět
To, že lidi nakupujou už i pivo v PETkách, nemá se Saudskou Arábií nic společného, sorry jako.
Odpovědět
Petka je ekologicky daleko čistší, než skleněná láhev.
Odpovědět
Za plasty není rozumná náhrada. Zrušit plasty je stejně kontraproduktivní, jako zavádět EE jen z OZE. Je nutný intenzivní sběr a likvidace zejména v ZEVO. Rozhodně je naprosto nepřijatelný vývoz jakéhokoli!!! odpadu do třetích zemí.
Odpovědět
A jakpak to bylo za socializmu, když plasty byly hodně omezené, ev. vůbec nebyly? Bylo třeba hodně emisí z uhlí a z těžby surovin, ale zrádné plasty to nebyly.
Podobná katastrofa může přijít i s našimi jader. elektrárnami: definit úložiště nemáme a co když bude válka? Prý už začala!
Mnohem méně je nebezpečné spalování dřeva a spalov. motory.
Odpovědět
Prosím vás, Jogurty ve skle, Máslo krájené, Mléko do konvičky, ...
Pokud bude válka, tak radioaktivitu neřešte, kupte si snímač a jodové tablety.
Spalování dřeva je obrovská chyba.
Odpovědět
není, je to podpora zalesnění, přirozené sukcese, záchrany přírody zalesněním, což je základ pro naši přírodu. Diverzifikace a rozmanitost také, máte pravdu, je třeba se o ni usilovně snažit, ale pro přírodu není životně důležitá.
Vaše spory s Petrem: je tady tento paradox : o diverzifikaci, která není tak důležitá, musíme bojovat, usilovat o ni. O zalesnění, které je přirozené, ani nijak bojovat nemusíme, přitom zalesnění je důležitější. Kdo má větší pravdu, vy nebo Petr?
Odpovědět
Proč by byla chyba pálit dřevo? Strom do sebe váže vzdušný CO2, z uhlíku si udělá dřevo a kyslík vypustí. Na to potřebuje energii, tj. slunce. Když se dřevo rozpadá, uvolní se sodovkáč a teplo. Stejný proces probíhá, když je spáleno. Jenom tu energii může člověk využít.
Odpovědět
Předně je třeba udělat takové odpadové/recyklační hospodářství, aby se plasty nedostávaly do životního prostředí. A to je víceméně lokální záležitost každého státu.
Mám obavu, že i kdyby byla nějaká úmluva všemi státy podepsána, situaci to nevyřeší a bude to jen stoh podepsaných papírů. Docela mne překvapuje naivita autora, když píše:
"Pro příští zasedání je úkol jasný: většina států musí prolomit vliv fosilního průmyslu a obstrukce několika málo států, aby mohla předložit účinnou dohodu se závaznými globálními cíli a opatřeními ke snížení produkce plastů. Musí usilovat o omezení nebezpečných chemikálií a zákaz jednorázových plastů a podpořit opětovné používání plastů."
Copak autor neví, jak to na tomto světě funguje?
Odpovědět
Jasně, hliník do kovů (Humpolce?), pet do čistých plastů a co nejde rozumně zpracovat, tak do ZEVO.
Odpovědět
Áno.
Já osobně nic proti zálohování hliníkových plechovek nemám. Petky jsou v recyklaci nedořešeny a tudíž je jejich zálohování sporné.
Odpovědět
Jako první bod je nutno si uvědomit, proč se tolik plastů používá. Jsou velmi praktické, pevné, hygienické a extrémně levné. Takže je nesmysl je zakazovat.
Ale řešení?
Výkup, jak se vykupují kovy. Celosvětově zavést vykupování plastů, financovaného ze spotřební daně. Pokud by byla klidně 50%, pořád budou velmi levné a chudí lidé celého světa by jejich sběrem získali nějaké peníze. A právě v chudých zemí je to plastové znečištění nejhorší.
Odpovědět
Co to je za blábol? Co má producent ropy společného se znečišťováním životního prostředí plasty? Producent ropy přece plasty nevyrábí. Producent ropy, tím méně stát, ve kterém se ta ropa těží, nezodpovídá za úroveň odpadového hospodářství, ani případný nepořádek, v zemích spotřeby ropy. Tím méně za poddimenzovanou, nebo chybějící infrastrukturu na sběr a další využití plastového odpadu v každé zemi. Co chce kdo na příští konferenci prolamovat? Snad ne, donutit producenty ropy, k omezení těžby, nebo k dobrovolným finančními darům? Nebo k příspěvkům na rozvoj a provoz odpadového hospodářství v zemích spotřeby ropy, či na likvidaci plastů, léta cíleně vyhazovaných do moří a oceánů?
Odpovědět
|
|