https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-freidinger-kvuli-odlozeni-evropskeho-zakona-proti-odlesnovani-budou-zniceny-miliony-hektaru-lesu-a-pralesu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Freidinger: Kvůli odložení evropského zákona proti odlesňování budou zničeny miliony hektarů lesů a pralesů

3.10.2024
Vykácený tropický prales, Kongo, region Basin.
Vykácený tropický prales, Kongo, region Basin.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes rozhodla, že světové lesy se budou kvůli spotřebě obyvatel Evropy ničit o rok déle, protože navrhla odložit uvedení přelomového nařízení EU o odlesňování (tzv. EUDR) do praxe. Nařízení se nyní bude uplatňovat od 30. prosince 2025 pro velké podniky a od 30. června 2026 pro malé podniky, tedy o dvanáct měsíců později, než bylo pro každou kategorii původně plánováno.
 
Ztráta lesů je největším problémem pro světovou biodiverzitu a po průmyslu druhým největším zdrojem emisí skleníkových plynů. Každoročně se podle OSN vykácí rozloha plocha lesa o rozloze stejné, jako má Portugalsko.

Evropská unie proto přijala přelomové nařízení o odlesňování, ale Evropská komise bohužel selhala při jeho implementaci, a to hned kvůli několika důvodům. Komise nebyla schopná včas doručit potřebné nástroje pro implementaci. Místo toho, aby se Komise řídila vůlí občanů EU a respektovala demokratický proces tvorby legislativy včetně časového rámce pro jejich implementaci, navrhla roční odklad, aniž by bylo zjevné, že je nutný.

Odklad je navíc vysvětlován tlakem dotčených států, jako je Čína, USA, Brazílie a tlakem průmyslu. Ukazuje se, co skutečně vládne Evropě - byznysové zájmy a snaha maximalizovat zisk.

Vůle občanů a řešení zásadních problémů, jako jsou změna klimatu a ztráta biodiverzity, které ohrožují budoucnost lidstva, jsou opět upozaděny ve prospěch těch, které tyto problémy způsobují.


reklama

 
foto - Freidinger Jan
Jan Freidinger
Autor je koordinátor oceánské kampaně Greenpeace ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

3.10.2024 16:21
se domnívám, že je naivní se domnívat, že lesy se kácí jen kvůli EU. Osobně bych se spíš podíval na to, kolik jaký stát má procentuální zalesnění v Evropě... tedy udělat si pořádek především na svém prahu...pak ať si poučují.
společenství které vzniklo mezi Francií a Německem bylo společenství uhlí a oceli, tedy po více jak 70 letech si všimnout, že ten moloch, který se dnes jmenuje EU je akorát a hlavně o byznysu je sice pozoruhodné, ale taky ledačemu nasvědčuje.
Nicméně v tomto pohledu se jeví funkce dnešních dnů EU hospodářsky likvidační, neb se Evropa propadá do bezvýznamnosti tak hluboko, že by jí neviděli ani mikroskopem.
Odpovědět
ig

3.10.2024 17:16
Když to rozčiluje Greenpeace, tak to bude asi správně.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

3.10.2024 18:07 Reaguje na
Taky si myslím.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.10.2024 17:21
No a až se to zavede, tak do Evropy půjde drahé dřevo se spoustou razítek na certifikátech a na levné dřevo bez razítek se budou těšit všude jinde po světě.
Takže jediná změna bude spočívat v tom, že zase poklesne evropská konkurenceschopnost.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

3.10.2024 17:45
Nesmyslné nařízení nemělo být vůbec přijímáno. Už tak je podnikatelské prostředí v EU tak sešněrováno, že ekonomický pokles ohrozí i teplé židle byrokratů v Bruselu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.10.2024 21:05 Reaguje na Richard Vacek
ano, ale je otázka, jestli nejde o nějakou formu pokrytectví, tedy, že státy, kde by jste les hledali stěží odkud berou dřevo...
odlesňování je problém, ale nejde to dělat tak lacině ( regulací a nařízením) jako to dělají.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

3.10.2024 18:07
Autor je zcela zjevně ekologista z Greenpeace. Uršula i s celou komisi si může a nemůže přijmout co chce. Na USA, Brazílii a hlavně Čínu to žádný vliv mít nebude.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.10.2024 18:25
Jen zelené bláboly.
Stane se jenom to, že další rok spousta firem nebude mít úplně zbytečné výdaje v tisících až mnoha miliónech korun a nebudou mít v těch firmách zaměstnání další neproduktivní zelení bruselstí paraziti. A to všechno nebudou občané států EU coby další zelené zdražování spousty věcí další rok úplně zbytečně platit.
Odpovědět

Petr Šrámek

3.10.2024 18:56
A až to bude i zpožděně přijato pro evropské zemědělce to bude jenom papírová válka která na odlesňování nebude mít absolutně vůbec žádný vliv
Odpovědět
MM

Milan Milan

3.10.2024 20:52
Vo co de?? U nás to již za nečinnosti úřadu provedl a odlesnil kůrovec a je klid po pěšině. A hle, to je najednou starost o budoucnost lesů.
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

3.10.2024 22:10
Uvažování aktivistů z Greenpeace počítá s tím, že pokud se sníží poptávka po dříví z rozvojových zemí v Evropě, že to lesům v globálním měřítku pomůže. Je to velmi naivní představa. Velké množství lesů se ničí i tím, že ve zmiňovaných zemích roste lidská populace. Ta potřebuje dříví pro život. Proto rozšiřuje plochy pro výrobu potravin pro vlastní spotřebu a lesy vypaluje. A ti lidé většinou ani netuší, kde Evropa je. Jejich extenzivní hospodaření ničí krajinu, nastupuje degradace půd, přehřívání stále větších ploch, na kterých se tetelí vzduch v půlročním období bez srážek. Co nezničí pálením lesů lidé, dokonají ovce a kozy. Ne všechno zhoubné pramení z principu působení kapitálu. Nebylo by lepší zalesňovat a napravovat vzniklé a stále vznikající škody, než otravovat evropské podniky nesmyslnou administrativou, která stejně ničemu neprospívá? Autor by si měl vyjet do světa, žít chvíli mezi chudáky, poznat jejich problémy. Psát od stolu kritické články (kdy roční zpoždění nějakého byrokratického předpisu stejně nic nepokazí) je práce životem dosud nepoučených mladých lidí pracujících (bohužel) s vysokým zápalem pro "dobrou věc", která ale nedává smysl. Raději shánějte peníze na nápravu, a vychovávejte odborníky, kteří budou umět v terénu dosahovat viditelných pozitivních změn. Vytvořte raději iniciativu, do které se jistě velké množství evropských podniků dobrovolně zapojí, protože v tom i ony budou spatřovat smysluplnou naději.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.10.2024 11:44 Reaguje na Josef Střítecký
Příspěvek k věci, ale aby to zelení aktivisti všeho druhu uznali, museli by skončit se strašákem kapitálu a bohatství a adorací chudých a chudoby a stát se tak z melounovitých politických levičáků až anarchistů skuteční ochranáři přírody a životního prostředí.
Jenže tím by odepsali narativ globálních klimatických změn způsobených bohatými lidmi a bohatými státy a chudých lidí a států coby nevinných mučedníků těch klimatických změn. Což by v podstatě znamenalo krach veškerého zeleného hnutí posledních nejméně 20 - 30 let včetně veškeré zelené ideologie a propagndy narvané do lidí. A velké problémy by byly i s miliardami za tuto dobu ukradenými lidem a buďto přesměrovanými na konta různých zelených baronů nebo zmarněnými v žumpách všelijakých nesmyslných ideologických zelených projektů, například typu německé Energiewende.
Odpovědět
PE

Petr Elias

4.10.2024 08:46
To jsou zase komentáře. To by jeden zvracel a divil se, proč vůbec tahle individua chodí na ekolist. :D
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.10.2024 11:06 Reaguje na Petr Elias
Myslím si, že tento vzorek diskutujících docela dobře odráží převažující nálady ve společnosti. Taky si myslím, že to je důsledek toho, že "zelená" politika se nedělá dobře.

Takže komu je třeba nadávat?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.10.2024 11:47 Reaguje na Jiří Svoboda
Souhlas, asi tak.
Zelení si musí uvědomit, že sahají na peníze všech lidí, nejenom svých "zelených" lidí a že se může stát, že to nakonec nebude beztrestné.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.10.2024 11:14
"Ukazuje se, co skutečně vládne Evropě - byznysové zájmy a snaha maximalizovat zisk."

S tím lze jen souhlasit a platí to pro celý svět. Je třeba připustit, že tento princip dominuje i ve hře na ochranu klimatu. Toto autor nevidí nebo nechce vidět?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

4.10.2024 11:52 Reaguje na Jiří Svoboda
Obecně přiměřené byznysové zájmy a přiměřená maximalizace zisku jsou pro zdravou společnost nezbytné. Komunisti, například u nás za socialismu šli proti těmto zásadám a dopadli nakonec všude ve všech státech špatně. Ani když to poněkud reformovali, viz Gorbačov.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.10.2024 12:08 Reaguje na Radim Polášek
Přiměřený zisk vznikne automaticky v tržním prostředí nedeformovaném dotacemi. Dnes ale byznysmani zjistili, že zisk lze jednodušeji zvýšit "spoluprací" s politiky než úspěchem na trhu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist