Jan Hollan: Obama konečně jako státník
Jasně popsal důsledky globálního oteplování a nutnost oteplování zbrzdit a zastavit. I nezbytnost chránit se před těmi důsledky, kterým se již nelze vyhnout. A také rozhodnutí, že Spojené státy povedou světové snahy klima ochránit. Posluchače vyzval:
"Budu potřebovat vás všechny, abyste vzdělávali své spolužáky, kolegy, rodiče, přátele.
Říkejte jim, co je v sázce. Mluvte na zastupitelstvech, ve svých farnostech, na setkáních učitelů s rodiči a žáky. Oponujte dezinformacím. Zdůrazňujte fakta. Rozšiřujte okruh těch, kteří se k budoucnosti postaví čelem.
Přesvědčte ty, co mají v rukou moc, aby snížili uhlíkové znečišťování. Tlačte své vlastní obce, aby zavedly chytřejší postupy. Investujte. Divestujte (tj. seberte finance projektům škodlivým, pozn. překl.). Připomínejte lidem, že zdravé prostředí není protikladem silného hospodářského růstu.
A těm, co vás zastupují na všech úrovních samosprávy, zdůrazňujte, že ochrana budoucích pokolení proti zkáze, kterou přináší klimatická změna, je samozřejmou podmínkou toho, abyste je volili. Ať vás dobře slyší."
Prezidentovy nástroje jsou omezené, ale naštěstí vládní Environmental Protection Agency může stanovovat limity pro emise CO2, ježto je to polutant ohrožující zdraví a blahobyt Američanů. Učiní tak pro nově budované i již existující elektrárny.
Přepis projevu najdete například na stránkách thinkprogress.org a na webu Bílého domu je i shrnutí prezidentova plánu, jaká opatření učiní.
Jsou to jen první krůčky na cestě, kterou je potřeba urazit k oproštění se od využívání fosilních paliv. Ale díky i za ně a za to, že hlavním argumentem pro ně přestalo být povídání, jak se to velice vyplatí. (Ona je totiž morální a environmentální motivace mnohem účinnější, viz článek doi:10.1038/nclimate1767.)
Prezident správně konstatoval, že uhlíkové emise USA v posledních letech klesly. Zamlčel ale, co znamená náhrada uhlí metanem (zemním plynem) těženým metodou frakování. Že klimatu ve skutečnosti škodí vinou velkých úniků metanu do ovzduší. A že škodí i tím, že cena uhlí na světovém trhu vinou exportu z USA klesla, čímž vzrostlo jeho využití jinde po světě... Nezmínil ani nezbytný ekonomický nástroj, jak emise razantně snižovat, totiž dostatečně zpoplatnění veškerého těženého fosilního uhlíku. Ani to, že vztaženo na jednoho obyvatele, jsou mezi velkými národy emise USA rekordní.
Ale takové věci možná do prvního projevu ani nepatřily. Šlo především o apel, pokus národ vyburcovat a povzbudit jeho sebedůvěru. Obamův projev lze přirovnat ke Kennedyho prohlášení, že do deseti let přistanou Američané na Měsíci. Vezmou-li nyní ochranu klimatu za svou novou prioritu, realitu si záhy uvědomí. A jelikož jsou Spojené státy dosud pro jiné národy v mnohém vzorem, lze doufat, že Obamova řeč osloví celý svět. Však si ji poslechněte a přečtěte!
reklama