https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-stanek-eu-zavedla-na-cinske-elektromobily-cla.bude-to-k-necemu-dobre
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Staněk: EU zavedla na čínské elektromobily cla. Bude to k něčemu dobré?

11.11.2024
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Zavedení cla na automobily vyráběné v Číně je zdůvodňováno několika způsoby. Jedním z těch hlavních je odvolávání se na spravedlivé tržní principy s ohledem na čínské subvence do oblasti elektromobility. Mezi lety 2009 a 2012 jsem v Číně s rodinou žil a pracoval tam pro českou technologickou firmu. Díky tomu vnímám současnou situaci v hlubších souvislostech. V té době jsem se také začal o čisté energie intenzivně zajímat, protože vidět v čínském průmyslovém městě modrou oblohu přes znečištěné ovzduší bylo téměř nemožné.
 

Čína identifikovala v elektromobilitě svou jedinečnou příležitost

Už tehdy, kolem roku 2010, se v Číně elektromobilita masivně prosazovala. Tehdy se týkala především elektrokol a elektroskútrů, kterých se tam prodávaly první miliony. Bateriové technologie, tehdy na bázi olova, byly již dostatečně vyspělé, aby umožnily reálné využití v této oblasti. Ve stejné době si Čína uvědomovala, že na poli automobilů se spalovacími motory nemůže ani přes levnou pracovní sílu dohnat vyspělé evropské a japonské automobilky. Protože prostě v začátcích neměla zvládnutý jejich vývoj ani výrobu.

Zároveň ale identifikovala svou příležitost stát se světovým lídrem klíčového průmyslu. Začala masivně investovat do oblasti fotovoltaiky a ukázala, že má schopnost převzít a rázně ovládnout celé průmyslové odvětví. Výsledkem bohužel je, že v dnešní době se v Evropě nemá do tohoto oboru cenu pouštět. Dalším krokem byla orientace a masivní investice Číny do trhu elektromobilů a baterií – ano, tento segment dotovala. Zkrátka se rozhodla, že tohle bude její strategickou průmyslovou oblastí. Souvisejícím cílem bylo snížení znečištění ovzduší ve městech a snížení závislosti země na importu ropy. Což jsou také důvody, pro které podporuje elektromobilitu Evropská komise. Mimochodem v Česku je aktuálně největším zdrojem znečištění ovzduší ve městech právě doprava.

Propastný rozdíl inovačního cyklu evropských a čínských výrobců

V evropských automobilkách trvá vývoj nového modelu automobilu přibližně pět až sedm let. Je to cyklus, který zde funguje již řekněme od poloviny minulého století a nikdo se tomu nediví. Motoristé i akcionáři automobilek to berou jako standardní postup, jehož výsledkem je nový „dokonalý“ automobil.

Demonstrujme si teď pro změnu inovační cyklus čínského výrobce a použijme konkrétní příklad. Xiaomi je známý elektronický gigant, který se před lety zaměřil na oblast mobilních telefonů a chytré domácnosti. Zhruba před čtyřmi lety se značka rozhodla, že vyrobí také elektromobil. Uběhlo něco přes tři roky, Xiaomi začalo dodávat elektromobily na trh a dnes jich vyrábí každý měsíc asi 20 tisíc. Říkáte si, že ok, vyrábí auta, ale nemůžou konkurovat mnoha desítkám let vývoje samotné platformy, podvozku a jeho optimálního a bezpečného nastavení? Omyl, v říjnu pokořil model Xiaomi SU7 Ultra na Nürburgringu všechny světové výrobce, když zajel historicky nejrychlejší kolo v kategorii čtyřdveřových automobilů. A třešnička na dortu? Tenhle vůz se na čínském trhu prodává podle verze v přepočtu za ceny od 700 tisíc korun za základní zadokolku, do 2,7 milionu korun za ultra výkonnou třímotorovou verzi disponující 1 500 koňmi a 11minutovým nabíjením.

Když jsme zmínili inovační cyklus, je na místě připomenout rozdíl mezi samotnou pohonnou jednotkou auta se spalovacím motorem a elektromobilu - je propastný. Motor elektromobilu je oproti spalováku výrazně jednodušší, skládá se ze statoru, rotoru, jednostupňové převodovky a výkonové elektroniky. Kde je tedy problém? Tkví rozdíl v popsaných inovačních cyklech skutečně jen v čínských subvencích, nebo jsme prostě zaspali podobně, jako kdysi Čína v oblasti automobilů se spalovacími motory?

Víme, co s tím – vyřeší to cla

Dobře, Evropa a další světové trhy mají problém a není malý. V Evropě připadá totiž téměř každé desáté pracovní místo ve výrobním sektoru do oblasti automotive průmyslu. Trh s elektrickými vozy sílí - za prvních 9 měsíců celosvětově meziročně vzrostl o 22 % na 11,5 milionu prodaných elektromobilů. Jen v Česku bylo za toto období vlivem dotací nově registrováno 7 231 automobilů na plně elektrický pohon, což je meziroční růst o 56 %. V Číně vyráběná elektrická auta mají na evropském trhu elektromobilů podíl 15 procent, na českém trhu dokonce přes 29 %. Co budeme dělat? Vyřešme to zavedením dodatečného cla od 7,8 do 35,3 % na elektrická auta dovezená z Číny a dáme evropskému průmyslu pět let na to, aby uvedl cenově atraktivnější elektromobily.

Celá myšlenka ale naráží. V Číně totiž nevyrábí elektromobily jen lokální a pro nás exotické značky. Vyrábí se tam také například elektromobily Tesla Model 3, BMW iX3, MINI Cooper SE, Dacia Spring, Volvo EX30 a řada dalších. To znamená, že výše uvedené clo se dotkne i těchto aut. I na to ale vymyslíme v Evropě řešení. Cla na elektromobily čínských značek typu MG budou vyšší. Výsledkem je detailní určení konkrétní výše cla na jednotlivé značky. Co se ale stane? Například Tesla obratem reaguje a oznamuje, že zdražovat nebude, rozdíl 7,8 % pokryje v rámci své marže. To samo o sobě vypovídá o měnícím se trendu – výrobní ceny elektromobilů jsou v porovnání se spalovacími automobily u velkoobjemových výrobců Tesla nebo BYD nižší, k čemuž výrazně přispívají rychle klesající ceny baterií, které se v Číně letos na úrovni článků propadly pod 70 USD/kWh. To ve výsledku náš problém jen podtrhuje.

Je skutečným cílem donutit Čínu, aby investovala do výroby v Evropě?

Bohužel už víme, že jsme pozadu a čínskému tempu nedokážeme momentálně konkurovat. Ale když ne teď, tak kdy? Zajímavé je v tomto ohledu vyjádření generálního ředitele Fordu Jima Farleyho, který u příležitosti jeho nedávné návštěvy v Číně okomentoval stav zhruba takto: „Nám (na Západě) v elektromobilitě neujel vlak, my stojíme na úplně jiném nádraží.“ Faktem je, že za prvních devět měsíců letošního roku se koncern VW zadlužoval každý měsíc průměrně o více něž miliardu eur na více než 103 mld. eur. 11. října zhoršila ratingová agentura Moody výhled Volkswagenu ze „stabilní“ na „negativní“, což skupině prodraží další financování.

Zavedení cla je vlastně také pobídkou, aby Čína víc investovala do výroby elektromobilů v Evropě a clu se tak vyhnula. To by zároveň vytvořilo nová pracovní místa, která budou patrně v evropském automotive průmyslu ubývat.

Ale…

Zmíněné uvažování má však hned několik háčků. První je ten, že Čína reaguje a zvažuje odvetná opatření, která nesou rysy obchodní války mezi kontinenty. Konkrétně se jedná o zavedení cla na alkohol, maso či mléčné výrobky. Zde je třeba si uvědomit, že pro Evropu je Čína obrovským exportním trhem, a to dokonce stále ještě i v oblasti automobilů. Ještě v roce 2020 měly západní automobilky na zdejším trhu s novými auty cca 60% podíl. S nástupem tamních elektromobilů postupně tuto pozici ztrácíme, vloni to bylo kolem 40 % trhu a na počátku letošního roku prohlásil sebevědomě ředitel BYD, Wang Chuanfu, že do tří let budou mít západní automobilky na tamním trhu podíl pouze 10 %, protože čínští výrobci nabídnou zákazníkům ve všech segmentech elektromobily levněji než spalovací alternativy.

Dalším „ale“ je fakt, že Čína je momentálně největším exportérem aut na světě a má obrovskou výrobní nadkapacitu. Takže pokud omezíme příliv tamních elektromobilů do Evropy, Čína se přizpůsobí, zavalí svými auty trhy Asie, Jižní Ameriky, Izraele a dalších zemí a Evropa už tam téměř nic neprodá. To bude dále snižovat ekonomickou výkonnost a konkurenceschopnost našich automobilek.

Cla navíc ve výsledku zaplatí evropští spotřebitelé v cenách elektromobilů. To bude mít za následek oddálení dosažení cenové parity elektromobilů a aut se spalovacími motory, takže elektromobily budou v nižších kategoriích déle dražší než výrobně i technologicky složitější spalováky, což v Číně už dávno neplatí. Jestli tím vším pomůžeme opravdu k tomu, aby se evropský automotive průmysl postavil na nohy, musíme zvážit sami.

V neposlední řadě nelze predikovat, jaký vliv budou mít cla na chování Číny. Šušká se, že nyní tlačí na své výrobce, aby své dosavadní plány na výrobu v zemích, které hlasovaly pro zavedení cla, pozastavily. Plus nelze vyloučit, že si v oslabených evropských automobilkách budou Číňané kupovat větší podíly a tedy vliv. A jestli něco Číňan umí, tak je to efektivně tlačit a dosáhnout svého.


reklama

 
foto - Staněk Jan
Jan Staněk
Autor je popularizátor elektromobility, fotovoltaiky a autor kanálu Elektro Dad.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

11.11.2024 06:45
Číne nic neidentifikovala, má jen obrovské množství nerostných zdrojů, které jsou potřeba k výrobě elektra, tedy je ta, která utváří trh.

Evropa je za horizontem, nejen že likviduje sama sebe, ale preferuje technologie, jako je elektromobilita, kde tahá za kratší konec.

Jestliže Čína provede to, co provedl západ po 89. s Českem, tak jsou cla k ničemu, totiž skoupí výrobní kapacity a jednoduše je zničí, zničí tím konkurenci a mají vystaráno. Evropské automobilky jsou slaboučký a jak je vidno na Německu, bude první, kde Čína vstoupí.

Evropský Detroit půjde do kopru.

Tím spíš, že Čína vyváží za dumpingové ceny.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.11.2024 06:49 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jediné auto, které se v Evropě kdy vyrábělo "Evropsky" nezávisle byl bakelitový Trabant.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.11.2024 06:54 Reaguje na Jaroslav Řezáč
potřebujeme syntetická paliva, ne technickou závislost na technologiích. Je lživé lživé, považovat elektromobilitu za ekologii, když při ní vynikají vyšší zátěže CO2 než při běžném spalováku. Potřebujeme auto, které bude mít vlastní nádrž jako je např. HVO atd.
Odpovědět
Pe

Petr

11.11.2024 09:25 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Čína má obrovské zdroje, protože má rozlohu celé Evropy. Celá Evropa je má také.
HVO není syntetické palivo, ale rostlinný olej, takže bionafta. Pokud chcete syntetická paliva, tak to bude znamenat technickou závislost na technologiích a produkci CO2. Vyberte si.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

11.11.2024 09:53 Reaguje na Petr
Přicházel by v úvahu syntetický metanol, ale to by opravdu musel být k dispozici dostatek elektřiny téměř zadarmo, protože výroba je velmi náročná na její spotřebu.
Odpovědět
FO

František Orság

11.11.2024 15:18 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Bude potřeba nejenom dostatek energie, který není a už vůbec není bezemisní, ale ve spojení se spalovacím motorem je to velmi neefektivní.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.11.2024 06:58 Reaguje na Jaroslav Řezáč
zaměstnanost půjde do háje taky...tak to je ten slavný Bruselský Green deal.
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.11.2024 19:43 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Když si to voliči přejí, tak holt podle svého přání poletí hezky na dlažbu. Ale bude to evropsky pokrokově, environmentálně šetrně a udržitelně. Jestli je díky tomu ty od nárazu na realitu rozbité huby budou bolet míň, toť otázka.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

11.11.2024 07:33 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nabubřelí EU lídři, co si myslí, že se z evropy každý po .... evropu stále řídí, takže dokud nedojde pád na tvrdé dno, nic se nestane.
VB to pochopila, jen ty lídry taky nemá
Odpovědět
RV

Richard Vacek

11.11.2024 08:25
EU zavedla cla na elektrovozidla. Tím budeme déle používat starší auta se spalovacími motory.
A to taky ukazuje, že EU nejde o záchranu planety regulací klimatu, ale jen o odklonění našich peněz do těch správných kapes. Což ty čínské nejsou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.11.2024 08:34 Reaguje na Richard Vacek
Tyhle spalováky mají vliv nula celá nula, proti víc jak polovině světových emisí CO2 z Číny.
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.11.2024 19:44 Reaguje na Richard Vacek
Nebudeme. Směrnice o zákazu oprav starších vozidel je už připravená.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.11.2024 08:32
Jedeme proti zdi a všichni tleskáme a obdivujeme Čínu, jak úžasně zrychluje. Je to největší producent CO2, za necelý rok spátí víc uhlí, než Británie za celou svoji existenci a odlije víc betonu, než USA za celé 20. století. Klimatická tragédie nám už slušně drtí palce a jediná Evropa to pochopila a skutečně jede do uhlíkové neutrality, jenže evidentně marně. Je to marný, je to marný, je to marný.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.11.2024 09:29 Reaguje na Pavel Hanzl
A co tím Evropa jako získá?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

11.11.2024 09:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Tuším, že vy tleskáte Bruselu, který nás vede tam, kde nám bude drtit palce chudoba. A Čína se nám bude smát.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.11.2024 10:52 Reaguje na Richard Vacek
Chudoba je naprostá pohodička proti klimatické katastrofě.
Odpovědět
FO

František Orság

11.11.2024 15:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Čína má také cíl být uhlíkově neutrální jenom o 10 později než Evropa, tj. v roce 2060. Navíc v Číně nebudou ztrácet čas nesmyslnými diskuzemi, co je více zelenější.
Vzhledem k rozlehlosti Číny a Británie je nesmysl používat absolutní jednotky. Porovnat Čínu s Monakem by mohlo být ještě více bombastické. :-)
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.11.2024 19:46 Reaguje na František Orság
Čína slibuje, aby Evropany utvrdila v sebevražedné cestě. Pokud se dramaticky nezmění evropský postoj, tak si v roce 2060 bude Čína dělat naprosto co bude chtít, my nebudeme mít nárok ani pípnout.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.11.2024 20:54 Reaguje na Viktor Šedivý
Tou dobou už bude mít zbytek lidstva úplně jiné starosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.11.2024 20:57 Reaguje na František Orság
Británie za tu energie vybudovala celosvětový technický pokrok a rozvoj průmyslu úplně ve všem. A co Čína udělá za rok? Megatuny plastových krámů, které se prakticky okamžitě stávají odpadem.
Odpovědět

Radek Čuda

13.11.2024 13:54 Reaguje na Pavel Hanzl
To i celkem vybudovala .... a kde je tomu konec, že:-)))?
Odpovědět

Radek Čuda

13.11.2024 13:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl, vám vyměnili medikaci neb vám někdo čórnul účet?

Protože ještě před pár týdny jste tu Čínu blahořečil, jak šlape do OZE a jak tam zachraňují klima jak o život, zatímco my ropáci se tu držíme uhlu a nafty zuby nehty:-))).

Odpovědět
JV

Jiří Vavřík

12.11.2024 06:49
Co plyne z článku, boj mezi "západem" a "východem" - ovládnutí světa Činským komunismem. Je to ekologické dovést z takové dálky na lodi elektroauta? Zubní párátka, tady to nikdo neumí? Nebo snad už Brusel je v rukou "východu"?
Odpovědět

Radek Čuda

13.11.2024 13:56
Pokud v něčem zaostávám, tak to nějakými cly fakt nedoženu ... hlavně když bez toho, na co ty cla hodlám uvalit nesplním cíle bruselských klimasjezdů ani omylem.

Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist