https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-tuma-tohle-ilustruje-velky-problem-ktery-cr-ma
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Tůma: Čerpání Inovačního fondu ilustruje velký problém, který ČR má

21.12.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Peníze, které státy vybírají za emisní povolenky, se musí použít na ochranu klimatu, výstavbu OZE, podporu dekarbonizace průmyslu, adaptace a podporu zranitelných domácností. Část povolenek financuje Inovační fond – z něj se platí podpora na hledání průlomových technologií pro dekarbonizaci sektorů, kde je to zatím těžké. Ocel, chemie, cement, keramika, sklo – to všechno je průmysl s hojným zastoupením v ČR. Takže je to fond jako stvořený pro nás a máme v něm hodně projektů, že? Akorát že vůbec.
 

V Inovačním fondu máme jen tři projekty, z toho dva z iniciativy zahraničních matek. Co se týče souhrnné výše grantů, tak v tom je ČR na úplném chvostu EU (červená šipka na obrázku). Před námi jsou i takoví technologičtí giganti jako Island, Chorvatsko nebo Bulharsko.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Evropská komise

Čím to je? Lidi z průmyslu mi často říkají, že je Inovační fond moc složitý. To je sice možné, ale zbytek EU má stejné podmínky a v Inovačním fondu jsou mnohem aktivnější.

Další možné vysvětlení je, že se firmy soustředí na čerpání Modernizačního fondu (rovněž financovaný z povolenek) a na Inovační fond nezbývá kapacita.

Tohle opět neobstojí, Modernizační fond čerpají i Polsko, Bulharsko, Řecko, Estonsko... A i oni čerpají z Inovačního fondu víc než my.

Evidentně je tedy problém v nás, žádné výmluvy.

Důvody vidím tyto:

• Průmyslové podniky jsou u nás často vlastněné investorem ze zahraničí. Investor nemá na ČR žádnou vazbu a nezajímá ho nic než zisk – ten by měl ideálně jít celý do dividend (nebo jiných „inovativních“ způsobů čerpání peněz ze svých investic). Výzkum, vývoj a inovace jsou plýtvání penězi. Však v ČR nikdo inovacemi nezbohatl. (Řečnická: čím se v ČR bohatne?)

• Inovativní projekty jsou z definice rizikové, přičemž Evropa má ve srovnání s USA nebo Čínou velkou averzi k riziku. ČR je v tom úplný konzervativní extrém – máme rádi věci tak, jak fungovaly v minulosti, a ke změnám jsme nedůvěřiví. Nemáme je rádi. To není zrovna inovativní prostředí. Stačí se podívat na debatu o modernizaci energetiky, dopravy, digitalizace nebo důchodového systému.

Důsledky jsou ale dost nepříjemné. Pokud nemáme firmy, které by přicházely s inovacemi, tak moderní technologie budeme draze nakupovat od těch, kdo toho schopní jsou.

A budeme je tady jen levně montovat, nebo hůř, vyrábět jen základní materiály, ze kterých budou naši sousedi vyrábět něco s vysokou přidanou hodnotou a know-how.

Když se tedy v souvislosti se Zelenou dohodou varuje před ztrátou konkurenceschopnosti českého průmyslu, tak by mě zajímalo, čím vlastně ten náš průmysl hodlá být konkurenceschopný? A proč český průmysl nevyužívá ochranné a podpůrné nástroje, které jsou v Zelené dohodě obsaženy?


reklama

foto - Tůma Jan
Jan Tůma
Autor je ekonom a odborník na systém obchodování s emisními povolenkami.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

21.12.2024 08:15
to, že nemáme rádi rizika na rozdíl od USA a Číny je to, že jiné lidi ten sociální systém podpor nevychovává.
V tomto ohledu " pohodlnosti" zahníváme.
Stačí se podívat na to, kolik lidí jsou ochotny jít na výcvik do armády.

Co je pro někoho konzervatismus je pro jiné obezřetnost neb liberálové se lehce nadchnout, ale ty následky.
Schopnost kritické úvahy je něco, co chrání od ještě větších problémů.
To, že volíme lidi, kteří jsou přetíženi ve svých funkcích by nevadilo, kdyby nějakou dobu přijímali 50 zákonů za rok a ne přes 200.


Stačí se podívat na vzdělanostní skladbu, kdy lidi, kteří jsou schopni něco smysluplného rukama udělat nejsou a tím, že vysoké školy vytváří hromadu administrativních pracovníků, jenž pozice jsou uklízecí, tedy hlavně se někde dobře upíchnout a za co největší balík.


Máme asi silnější dojem, že to za nás někdo vyřeší a ono Trump nás občas popíchne.



Odpovědět
RP

Radim Polášek

21.12.2024 11:38
No nevím. Skoro všechny zelené projekty, takzvané projekty na ochranu klimatu vycházejí tak, že se musí dotovat investice do nich a současně se neustále musí dotovat i provozní náklady, aby vůbec ten provoz nezkrachoval. A na jiné skutečně rentabilní projekty se ty peníze použít nedají.
Asi nejsme v ČR dostatečně drzí a oprsklí, abychom s penězi, které jsou zeleně drze a pokrytecky ukradené lidem, kteří kvůli těm krádežím kolikrát třou doslova bídu s nouzí, rozjeli takové v podstatě zbytečné projekty. Které slouží pouze k tomu, aby ty peníze z evropské společnosti zmizely a evropská společnost, dříve bohatá a oplývající financemi, byla nyní chudá a lidi ožebračení.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.12.2024 12:03 Reaguje na Radim Polášek
no a právě proto je důležitá kritická úvaha neb liberálům stačí věřit v navoněný " hov.o" a člověk kriticky uvažující jim řekne, že i když je " hov.o" navoněný, je to pořád hov.o a ještě se u toho liberálové rozčilují a tak jsme dostali Brusel do ČR.
Odpovědět
sv

s v

21.12.2024 13:29 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Pleteš si liberály s levičáky.
Odpovědět

Viktor Šedivý

22.12.2024 09:37
Problém v ČR je, že nejsme dostatečně obratní paraziti a neumíme využít všechny chvaty v papírových bojích.

Dokonalá ilustrace představy o "úspěšné ekonomice" v dnešní EU.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist