Jan Tůma: Normální bude auto nemít
14.10.2021
Nemusíte ho vlastnit, potřebujete ho mít dostupný.
Debata o budoucnosti dopravy se smrskla na politické dilema „elektromobily ANO/NE“. Jak to bývá, realita je mnohem pestřejší. Dnes je běžné, že v každém stroji je spalovací motor na fosilní paliva. Tenhle univerzální pohon vystřídá celá plejáda pohonů podle toho, na co ten který dopravní prostředek budeme chtít používat. Na každý účel se totiž hodí něco jiného, podle požadavku na hmotnost, velikost, účinnost, dojezd a práci stroje.
Ano, velmi časté budou bateriové elektromobily (BEV), dále vozidla s menší baterií dobíjenou z vodíkového článku (FCEV), vozidla na spalování vodíku a klasické spalovací stroje na syntetická paliva.
Na přerušovanou jízdu v malé rychlosti (ve městě) pro osobní dopravu jsou ideální BEV – není třeba tak těžká baterka a má nejlepší účinnost (spalovací motory mají nejvyšší účinnost kolem rychlosti 80 km/h).
Autobusy, vlaky, lodě a kamiony přepravující náklad jsou pro baterky moc těžké, ale mají dost místa pro nádrže s vodíkem, takže FCEV.
Bagry, traktory a podobné těžké stroje, které pracují ve vibracích a nárazech, nemusí být vhodné pro elektrický pohon, tak se tam asi bude něco bezemisního spalovat, byť výroba syntetických paliv jde na úkor účinnosti. Neexistuje univerzální řešení pro všechno, ale to nevadí – naopak nám pestrá nabídka pohonů umožní využít jejich silné stránky tam, kde to dává smysl. A jestli vás napadá námitka, že jsou taková vozidla moc drahá, tak můžete být klidní – nebudou totiž vaše.
Častá námitka proti elektromobilům je, že při jeho výrobě se spotřebuje spousta surovin a že má „výfuk v elektrárně“. Obojí je pravda. Elektřina ale bude brzy bezemisní, takže výfuk v elektrárně nevadí.
Každé auto, včetně spalovacích, je ale strašně komplexní výrobek, jehož výroba představuje ohromnou ekologickou zátěž. Klimaticky neutrální společnost proto nebude sekat auta jak Baťa cvičky, aby si ho každý mohl koupit a mít. Beztak auto průměrně 97 % času jen stojí zaparkované. Nepotřebujeme auto VLASTNIT jako nějaký statutární totem, potřebujeme se přepravit z bodu A do bodu B a mít tuhle možnost DOSTUPNOU. To obnáší rozšíření spojů a zvýšení frekvence hromadné dopravy a rozšíření systému sdílených vozidel (kol, skútrů, aut), které si člověk najde v appce na mapě a appkou si je odemkne.
Sdílení aut politici často rámují tak, jako by někdo cizí měl jezdit VAŠÍM autem. Je to ale naopak – to my budeme jezdit cizím autem. A to auto je vždy čisté, vyluxované, dezinfikované a nabité. V Praze je takové auto vždy maximálně za rohem a bude se to rozšiřovat všude.
Koukněte se na ulici a představte si, že je tam jen třetina aut. Každé z nich si můžete odemknout mobilem a odjet s ním, kam potřebujete. Převažovat budou malá městská auta, ale v nabídce budou i větší auta na delší cesty (třeba na dovolenou) a užitkové vozy. V trochu vzdálenější budoucnosti si v appce objednáte autonomní auto a přijede k vám samo, díky čemuž bude těch aut potřeba ještě méně.
Slýchám názory, že vlastní auto je symbolem svobody. Chápu, co tím lidi myslí, ale auto je taky velká zodpovědnost, včetně zodpovědnosti za znečištění, které jeho výroba a provoz způsobí. „Vlastnictví zavazuje“. Sdílení aut nás navíc „osvobodí“ od jednoho jediného auta a zpřístupní nám všechna auta v ulici.
Kdo máte auto, tak určitě cítíte, kolik peněz spotřebuje – kromě pořizovací ceny jsou to neustálé náklady na pojištění, technické kontroly, opravy, pohonné hmoty, parkování atd. Tohle všechno u sdílených aut odpadá, máte to v ceně za pronájem, kdy platíte skutečně jen za užití auta. A to nemluvím o pořizovací ceně. Teď navíc neplatí ani za dálniční známky, a můžou vjet do center měst a zaparkovat kdekoliv, i na modrých zónách. Není nedostatek parkování jedním z politických leitmotivů?
Sám mám zkušenost s Green Go, které pronajímá malé elektromobily, a je to velmi pohodlná záležitost. Využívám to ale jen zřídka, bydlím ve městě a jezdit autem tady nemá vůbec smysl, zdejší MHD je úplně skvělá. Jezdit autem nebo MHD je jen otázka zvyku, naprostá většina lidí je na auto prostě jen zvyklá a časem přejde na MHD nebo na sdílená auta. Tenhle systém bude v menších obcích trochu větší výzvou, ale to bude úkol pro starosty a kraje, jak systém nastavit, aby měl každý možnost se přepravit tam, kam chce.
Pokud někdo vyloženě bude chtít auto mít, tak klidně může, ale bude to velmi drahé, normální bude auto nemít. Auta budou podstatně robustnější oproti dnešním modelům, které připomínají spotřební zboží. Dovolené v dalekých exotických zemích budou… exotické.
Časté jsou i obavy, co si počít s dosloužilou baterií z elektromobilu. Baterie doslouží, protože jim klesne kapacita po 10 letech cca na 80 %, takže jsou zbytečně těžké pro mobilní provoz, ale stále dobře funkční. Tyhle baterie se tedy můžou použít pro akumulaci elektřiny v domácnostech, podnicích nebo pohromadě v energetických komunitách. Když skončí i tento druhý život baterie, bude se recyklovat – i recyklace výrazně pokročila a ještě pokročí.
Co může udělat systém?
Dekarbonizovat elektřinu, aby elektromobilita byla skutečně úplně bezemisní. Investovat do infrastruktury – nabíječky a čerpací stanice na vodík. Rozšířit spoje a zvýšit frekvenci spojů hromadné dopravy. Bohužel se ale poslední dobou děje opak, když kraje přišly o peníze kvůli zrušení superhrubé mzdy. Začít budovat systém sdílených aut.
Co můžu udělat já?
Pokud máte spalovací auto, klidně jím jezděte dál. Ale zkuste se mezitím poohlédnout, jestli u vás není dostupná carsharingová služba, a zkuste si spočítat, jak často a jak daleko jezdíte. Spočítejte si, kolik měsíčně za auto zaplatíte včetně ceny auta. Pokud nejezdíte profesně nebo velmi často, je dost možné, že vám vyjde carsharing výhodnější. Sesumírujte si podmínky, za kterých nebudete auto potřebovat – děti budou moct jezdit do školy, vy do práce, o víkendu za babičkou, občas na dovolenou atd. A s touhle jasnou představou se rozhlédněte, co vám systém nabízí a co pro to dělají místní politici. Pokud vám jen slibují dostatek parkovacích míst a výstavbu parkovišť, je to od nich velmi laciné.
Odolejte reklamám na nová auta, která se vám snaží zalíbit a vnuknout představu, že mít nové auto by bylo krásné (rozesmátá rodina, auto jedoucí krajinou v zapadajícím slunci…). Odolejte představě, že vlastnictví auta vyjadřuje společenský status (úspěšný muž v obleku). Je to trik, jak prodat co nejvíc aut a vydělat co nejvíc peněz. Pokud vaše auto funguje, tak nepotřebujete nové. Pokud máte v blízkosti dostupnou hromadnou dopravu, třeba nepotřebujete auto vůbec.
Pokud můžete, choďte pěšky a jezděte na kole. Zvykněme si, že místo cesty z bodu A do bodu B povedou naše trasy do bodu C, ze kterého do cíle dojdeme pěšky nebo dojedeme hromadnou dopravou. Nebuďme líní – nejvíc se klimaticky neutrální společnosti můžeme přiblížit tak, že zapojíme tři mozkové buňky a dvě svalová vlákna.
reklama
Jan TůmaAutor je ekonom a odborník na systém obchodování s emisními povolenkami.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (358)
Je fajn občas si připomenout komunistické myšlenky, kdy nový člověk bude sdílet všechno možné. A se i zamyslet, jak to s jejich vizemi dopadlo:
http://cesky-dialog.net/clanek/1368-z-casopisu-abc-rok-1960/
Odpovědět
Já bych si v některých případech dokázal představit sdílení manželek :)
Viděl jste film Demolition Man se Stellonem? Pak, že američani točí blbý filmy. Oni jsou tak dobří vizionáři, že mi ty myšlenky pochopíme až teprve po dvaceti letech :)))
Odpovědět
nebo Smrtonosná past 11.9.2001, jen zapomněli na toho Bruce Willise :-)
Odpovědět
nejsou jen vizionáři ,oni tam svět cíleně směřují a celý svět neumí nic jiného než opakovat to co dělají v Americe
Odpovědět
Já ne. Potřeboval bych třeba doma vyprat nebo vyluxovat a jak na potvoru bych musel manželku přepustit někomu jinému.
Odpovědět
Tak budete sdílet na ten úklid jinou (určitě bude držkovat jako na oficiální, tak zjistíte, že sdílení je k ničemu)
Je to jen otázka včasné objednávky.
Odpovědět
Sdílení manželek je zajímavý nápad. Asi by to doma neprošlo, nebo možná horší varianta s nadšením prošlo.
Odpovědět
P. Černý, prý se někdy před naším narozením říkalo, že manželka je taková soudružka, no tak zase bude, zase bude. Nemyslete, že Vám bude prát ponožky. Budete prát sám, ve studené vodě. A co takhle sdílení manželů? :-)
Odpovědět
Myslím že sdílení jak manželů tak manželek už je neoficiálně rozjeté od počátku existence manželství, jen se tomu samozřejmě nedělá reklama. Vlastně oficiálně lze sdílet manžela ve formě služby hodinový manžel, ale to jste asi úplně neměla na mysli.
Odpovědět
Nó, vlastně ani nevím, co jsem měla na mysli. Hodinový manžel, to je ten, co sem tam opraví, namaže, klepne kladívkem, poradí a tak? Jo, to je fajn. Za chvíli bude potřeba i jako skupinový řidič. P. Tůma sice vypadá ok, asi má sem tam svaly, ale na služby toho hodináře ho asi neužije, co.
Odpovědět
Obojí se provádí, mnozí se v tom vyžívají, stačí se jen podívat na některé servery...
Odpovědět
Přesně na ten film jsem v poslední době několikrát vzpomínal. Jen místo Wesleyho Snipse máme Gretu.
Odpovědět
No tak oni to mnozí i u nás praktikují. Jelikož mám chatu tak používám auto od jara do podzimu téměř každý den a to přináší i jeho znečistění. Proto si nedovedu představit, že bych si půjčil autona den a pak jej hodinu čistil. Tak jej mám týden zasviněné a po týdnu jej vyčistím, ale je za oár dní zase špinavé....
Odpovědět
Zasvinite, zaplatíte čištění, podruhé, zvednou vám sazbu, potřetí - už vám nepůjčí.
Jak jednoduché.
Osvěžující je ale vaše naivita, jak předpokládáte, že udržíte další nemovitost.
Odpovědět
Zasvinite, zaplatíte čištění, podruhé, zvednou vám sazbu, potřetí - už vám nepůjčí.
Jak jednoduché.
Osvěžující je ale vaše naivita, jak předpokládáte, že udržíte další nemovitost.
Odpovědět
Vy si opravdu myslíte, že pokaždé když budete chtít na chatu, bude to auto za tím "rohem" stát? Myslíte si, že si ho přes víkend jen tak necháte na té své chatě? Nemyslím si, že by to takto fungovalo.
Odpovědět
Marxismus není mrtvý, jak dokládá pan Tůma svými příspěvky, jež ho mají jen zatraktivnit jako spekulanta s emisními povolenkami.
Odpovědět
Takže pro řekněme 5 milionů lidí kteří se každé ráno vypravují do práce bude k dispozici 5 milionů aut které je tam odvezou a pak večer je zas odvezou zpátky?
pokrytí takové služby bude ze zákona celá republika s tím že pro člověka dopravujícího se do zaměstnání tato službu bude muset být poskytnuta jinak dopravce bude zodpovědný za Ačko v zaměstnání? :D
s tím že musí dojet do naprosto každé jedné vesnice v zemi? :D a dopravu z místa A do místa B to nesmí výrazně prodložit, či dvojnásobit čekáním na to auto...
Odpovědět
Pamatuji dobu, kdy lidé dojížděli většinou z vesnic a do velkých fabrik autobusy. Pozůstatky autobusových nádraží jsou toho svědkem. Fabrik bude stále méně, stejně jako aktivních lidí na vesnici. To zvládneme.
Odpovědět
Takže vylidníte vesnice? Necháte tam jen dožívající ekonomicky neaktivní.
Ostatní do slumů v okolí velkých měst?
Odpovědět
Taky to bylo v době kdy všechny fabriky měli zákonem nařízenou pracovní domu směn (aby právě bylo efektivní tam svážet lidi co nejméně autobusy s co nejméně řidiči) nemluvě o tom že povětšinou celá vesnice jezdila jedním směrem do jedné a té samé fabriky.
dneska většinou všichni jezdí všemi směry. a počet linek výrazně klesl.
Odpovědět
Podíl stálých obyvatel se na většině vesnic snižuje a zvyšuje se podíl chalupářů – chatařů. Díky internetu může přibývat i na vesnici zastoupení lidí pracujících z domova. I tak by asi leckde bodlo, kdyby mezi některými vesnicemi začal častěji pendlovat nějaký miniautobus směřující do spádových měst. Chce to občas zmapovat konkrétní terén pomocí anket a veřejných diskusí, protože potřeby jednotlivců se v čase mění. Nevím ale, jestli to takto funguje.
Odpovědět
Nebojte, se zhoršující se mobilitou zase chatařů bude ubývat. Přece jenom, když cesta bude znamenat místo hodinky, půldruhé autem dvojnásobnou dobu hromadnou dopravou a pak ještě hodinku pěšky, dlouho to vydrží málokdo.
Odpovědět
Kdysi to byl naprosto běžný způsob cestování. Možná se k tomu lidi vrátí, což díky větší porci pohybu ozdraví populaci.
Odpovědět
Spíš bych řekl, že chatu za pár šupů prodají, poplatí z toho dluhy za energie a budou sedět doma.
Odpovědět
Budou sedět doma, nudit se a vymyslí návrat socialismu.
Odpovědět
Chaty budou taky sdílené , pokaždé uklizené , vyvoněné a s lednicí plnou Plzně
Odpovědět
Jaké práce, kromě administrativy, můžete dělat přes internet z domova?Miniautobus je neefektivní(plat řidiče).Řešení je sjednocení začatků pracovní doby v "pracovních aglomeracích".Vlastní auto znamená svobodu a možnost šetřit a disponovat efektivně s osobním časem. Bydlíme 15km od Mladé Boleslavi na vesnici, bez 2 aut ,kterými denně dojíždíme do práce,ztrácíme denně min 3hodiny, nemluvě o dnech kdy potřebujeme nakoupit nebo něco zařídit na úřadech.Poté co auto koupíte, jsou provozní náklady srovnatelné s veřejnou dopravou.Veřejnou dopravou jsem jezdil cca 10let, v té době běžné potraviny byly v Jednotě a půl obce pracovalo v JZD, dnes pracuje cela vesnice mimo a nákupy jsou nemožné.
Odpovědět
To co píšete si ale ti plánovači co bude neuvědomují.
Jsou obrovské regiony, kde práce není a dojíždí do práce desítky kilometrů.
Stačí se podívat jen na Prahu.
Bez lidí, kteří do ní denně dojíždí a pracují ve službách - tedy obchody, ubytování, řidiči MHD, zdravotnictví, údržba infrastruktury atd., Praha prakticky zkolabuje.
Dojíždění hromadnou dopravou ale je pro mnoho lidí problematické. Buď se nestačí vrátit domu včas, aby vyzvedli děti ze školek, škol, družin, nebo pracují do doby, kdy hromadná doprava má velké časové rozestupy atd.
Takže plánujme co chceme, ale připravme se raději na obrovský sociální kolaps současné euroamerické kultury.
PS: jdu se podívat na kulomet, třeba bude za čas ještě k užitku.
Odpovědět
Zatímco když budou trčet s gumokolem v zácpě, tak to stihnou, že? Blahoslavení, chudí duchem.
Odpovědět
Můžete konstruzovat, programovat, projektovat, ale také třeba koordinovat servis, atd.
Odpovědět
Od pana Tůmy další ekologický blábol.Elektroauta budou jezdit na bezemisní el.proud.To jako všechno na co dneska potřebujeme el.proud tak budeme získávat z čeho?Mnichov stahuje Ebusy.Stuttgart 30.9.shořelo 25 Ebusů,Düsseldorf 38 Ebusů,Hannover 6 Ebusů.To je tak,když zelená stupidita vítězí nad zdravým rozumem.
Odpovědět
Jinak jedna drobnost - navýšení spojů hromadné dopravy vyžaduje jednu věc která momentálně chybí prakticky v celé Evropě... a to jsou ŘIDIČI...
už mne se nyní ve Vraném (těsně vedle Prahy) stává že spoj prostě nepřijede - dopravní podnik totiž prakticky vždy obětuje "příměstské linky" jenom aby obsadil to co je v Praze.
Stížnosti nemají cenu.
a představa že automatický autobus zvládne ty serpentinky, popraskanou silnici tady kde nejsou bílé pruhy na krajích. listy zakrývají upadávající krajnice a cyklisty sebevrahy co tu jezdí na Zvoli je mírně úsměvná.
i tak MHD zabíjí denně 2 hodiny mého života... auto jen 20 minut.
Odpovědět
Přejde čas, změní se místo bydlení a práce, bude dobře
Odpovědět
Tůmovi z toho kápne dost, takže doufá, že bude patřit mezi ty privilegované, co budou mít vlastní auto.
(A ostatní budou makat, aby mu to zadotovali a nebudou překážet na silnicích.)
Odpovědět
Chápu, že Tůma má rozjetý kšeft a chce ho podporovat. To ale opravdu nedá dohromady nic než tyhle bláboly?
Odpovědět
K tomu ale svět směřuje. S elektrifikací osobní dopravy nastane situace, kdy si auto bude moci dovolit jenom malá skupinka nejbohatších a parkoviště na sídlištích budou prázdná.
Odpovědět
A vy si myslíte, že budou i nějaká sídliště? Bez energií asi těžko
a bez peněz vydělaných ve zrušených podnicích taky. Tento scénář
je už napsán a přebírají ho režiséři. Nebude to ale žádná komedie,
ale horor v přímém přenosu. Bez dopravy do práce nebude práce, bez práce nebude na zaplacení nájmů a jiných nákladů a výsledkem bude změna myšlení lidí v tom, že košile je bližší než kabát a raději čmoudící komín a auto, než boj proti změnám klimatu.
Odpovědět
Zhruba 55% lidí v naší republice bydlí v bytových domech. Ty hned tak někde nepřestěhujete i kdyby přišli o práci a neměli na zaplacení nájmu. Takže tady bude vznikat početná skupina squaterů, kteří budou bydlet v bytech bez placení a nebude je kam vystěhovat. Nebude se platit nájem, nebude se topit a svítit, ale to nevadí. Když to tak fungovalo dlouhodobě na Chánově, proč by se ten model nemohl aplikovat i jinde?
Odpovědět
I v rodinných domech jste bez šance. jakmile ztratíte práci, respektive jakmile se naruší obchodní kolotoč, jdeme do historie všichni skoro najednou.
Karanténa a zavřené továrny a služby ve spojení s covidem 19, je vážným varováním, že sranda už končí.
Odpovědět
Macháčku, zkuste nám napsat, jak se docílí toho, aby se čmoudilo z komína, když uhlí ani ropné produkty nebudou komerčně dostupné :)
Odpovědět
Uhlí a ropa možná, ale budou tu i odpady, dříví
a cokoliv co hoří. Myslíte, že budou lidé mrznout,
když nebudou mít na topení? Myslíte, že budou
stále držet ústa a mít ruce v kapsách. Košile
bližší než kabát a teplo dnes je bližší než
chiméra bezuhlíkové budoucnosti. Lidé nebudou
myslet na budoucnost dětí, když jim budou děti
plakat, že je jim zima. Bude jim jedno, že ten
fosil vyčerpají za pár let, než mrznout týden
bez něho nyní. Ideály jsou pro snílky a bohaté,
ale ti ostatní žijí každý podle svých možností.
Žít zdravě a čistě jde v nouzi stranou a tak
už tomu bylo v historii mnohokrát. Naposledy za
války v Jugoslávii, kdy měli lidé kamna v panelácích a s rourou z okna topili dřívím z městských parků. Nikdo se nepozastavoval nad tím, že soused čadí
sousedovi a čím. Dokud bude na světě něco, co
bude dávat lidem teplo i při bezvětří a po západu
slunce, tak to v nouzi použijí. Pouze tu nouzi
mají lidé nastavenou různě.
Odpovědět
Macháčku, já jenom, že na fosilu komplet visí zemědělství, a pokud si spálíte všechen zemní plyn a ropu, tak hektarové výnosy klesnou na čtvrtinu, a 3/4 těch děcek pochcípá hlady. To jenom abyste věděl, do čeho jdete, a čemu se EU snaží zabránit.
Odpovědět
EU se tváří že chce něčemu zabránit, ale je otázka nakolik je to efektivní a schůdné.Plýtvání fosilem je cesta vedoucí do záhuby a určitě je třeba spotřebu fosilu utlumovat.Myslím, že plýtvání je způsobené zejména organizací práce a organizací výroby.Výrobky se většinou vyrábějí centralizovaně a suroviny se dovážejí z velkých vzdáleností a na velké vzdálenosti se i výrobky rozváží.Je to zapotřebí u potravin?Kolik se zlikvidovalo mlékáren,cukrovarů, kravínů.Odkud se vozí ovoce ,zelenina -to jsou výsledky dotační politiky EU, které jdou proti snižování spotřeby fosilu.Díky dotační politice nejsou statková hnojiva(chov dobytka nemá jasnou perspektivu) a pole se hnojí umělými hnojivy vyráběnými z fosilu -to je v souladu se snahou fosily omezovat?Do cca 50-tých let se zemědělství obešlo prakticky bez fosilů a potravinově jsme byli více než soběstační(za cenu cca 30% pracujících v zemědělství a potravinářství)
Výsledkem snižování uhlíkové stopy aut je, že Škoda přestala vyrábět nejmenší auto Citigo a Fabii combi - velká a žíznivější auta ale vyrábí - není tedy na metodice vycházející z EU něco špatně?
EU se tváří, že omezíme fosily a jádro(v Evropě a co nejrychleji) a zachováme plýtvání energiemi tak jak to vyhovuje nadnárodním společnostem a na které jsme si jako spotřebitelé zvykli.
89 ve Východní Evropě nebyl kvůli nesvobodě ale kvůli tomu, že naše spotřeba byla ve srovnání se západem tristní, vědomí že se budeme mít lépe materiálně vytáhlo lidi do ulic.Sebrat lidem tyto materiální "vymoženosti" se neobejde bez protestů.
Férové je říci, že růst spotřeby a současně počtu obyvatel je nesmysl a snažit se efektivně využívat stávající zdroje energie, současně s tím hledat a ověřovat alternativní náhrady a ty prosazovat až po provozním ověření.
Do orgánů EU volit v daleko větší míře technicky vzdělané odborniky a ne humanitně vzdělané ideology.
Odpovědět
Tak není to tak úplně pravda, že se zemědělství obešlo do 50. let bez fosilů, kdybyste napsal do 20. let, tak snad, a zkusme si také popsat, že do té doby byla Evropa často na pokraji hladomoru. Umělá hnojiva se používala už před druhou světovou, stejně jako mechanizace v zemědělství. A také je potřeba si říci, jak tak "potravinová soběstačnost" vypadala, a jak třeba vypadal měsíční jídelníček spodních 3/4 populace. Další věc je, že v té době žilo méně lidí, zemědělské půdy bylo více, a nebyla tak vyčerpaná. Ano, přesně jste to popsal, aby se snížila uhlíková stopa, tak se přestalo vyrábět Citigo a Fabia Combi. Ať totiž chcete nebo ne, tak jeden Enyaq vydělá automobilce více, jak 4 Citigo, ale spotřebu proti 4 Citigo čtyřnásobnou nemá. Totéž jsou 4 Fabia Combi proti jednomu Kodiaqu. Úkolem automobilky není vyrábět auta, ale tvořit zisk. Fakt věřte tomu, že luxusní auta mají nižšíé spotřebu, než auta nižší střední třídy. 50 golfů sežere určitě více, než jedno Porsche Panaera.
Odpovědět
Podle metodiky měření mají na kWh práce menší uhlikovou stopu než auta menší což souhlasí ale pokud by se měřila uhlíková stopa na přepravu 1 člověka tak uhliková stopa bude větší.Výsledkem by mělo být minimalizování uhlikové stopy(minimální spotřeby fosilu) na přepravu, což metodika EU úplně neřeší.
Ano, to je mi jasné, ale pak přicházíme na fakt, že o tu uhlíkovou stopu tak úplně nejde, pokud bude ohrožena výše zisku silných firem.
Počet obyvatel před válkou byl prakticky stejný jako dnes, nezapomente na odsun sudetských němců.Mechanizace přímo na polích byla minimální, parní oračky s palivem dřevo nebo uhlí, traktory cca 10kW 2-3 na vesnici.Hlavně koně a krávy nebo voli.Ano, jídelníček byl dost monotonní a chudší,ale zato populace netrpěla obezitou.
Odpovědět
Co furt máte s tím uhlíkem? Uhlík v atmosféře vůbec nevadí - kdo vám tenhle nesmysl nakukal? Problém civilizace je ten, že se začíná rapidně ztenčovat to, z čeho se dá ten uhlík do atmosféry vypouštět. To ovšem velké prospektorské a ropné společnosti nemohou přiznat, a tak finacují ekoteroristy a podplácejí pseudovědce, kterých modus operandi je, že tvrdí, že nefunguje zákon zachování hmoty.
Odpovědět
Jo, koně. Strčíme pár koní do počítače, naprogramujeme cyklus, a během zlomku sekundy máme stádo :) A dále.....no, když tedy odečítáte sudetské Němce, tak naopak připočtěte veškerou verbež, která tu před válkou nebyla, a druhák, ona měla ČSR skutečně asi 13,5 milionu obyvatel, ale také s docela pěkným kusem Ukrajiny. Dnes má ČR + Slovensko skoro 16 milionů.
Odpovědět
Ještě jednou.....když máte xy lithia k dispozici, tak je výhodnější z toho udělat jednu baterku do Enyaqa, než dvě do Citigo. Řeč chechtáků hovoří celkem jasně. Automobilky vyrábějí auta kvůli zisku, rovná se kvůli důchodům proletářů, a vejplatám zúčastněných, abyste do toho zase nenamíchal nějaký velkokomunál nebo velkosociál :) A zkuste se popídit po tom, kolik stojí třeba kilo toho Citigo, a porovnejte s tím, kolik stojí kilo Tesly. Ta Tesla je možná 2x tak těžká, ale je 6x tak drahá. Z toho jaksi vyplývá, že výhodnější je vyrábět Teslu, než Citigo. Pokud si myslíte opak, tak s chutí do výroby toho Citigo, máte squělý business plan :)
Odpovědět
Mám obavu zté elektrifikace.Jako člen vyšší střední třídy mám dva automobily se spalovacímí motory tak nevím co snimi budu pak dělat.Moskviče a oltcita
Odpovědět
Jsem zklaman liknavým,pomalým přístupem EU ke klimatickým změnam a globálnímu oteplování.Evropská komise a europoslanci by si měli vzít příklad z čínské kulturní revoluce,která probíhala v šedesatých letech.Musí se zahajít mohutná kampan proti starému myšlení stejně jako v číně zacílená na mladé lidí.Osoby nevhodného starého myšlení musí být eliminovany a izolovany od pokrokové společnosti.Taky by se měly vytvořit Zelené liberalně.demokratické gardy z členu neziskových a ekologických organizaci,které budou převýchovavat duchodce,voliče SPD a další podivné existence a to i za cenu fyzických trestu
Odpovědět
Asi máme klika, že EU předáci se nezajímají o dějiny komunistických a postkomunistických zemí. Tak jim nenapovídejte.
Odpovědět
Já bych spíše řekl,že je pomalu salámovou metodou a Overtonovym oknem uvadějí do praxe a každodenního života
Odpovědět
EU předáci se o dějiny postkomunistických zemí nezajímají. Ale Marxe a komunismus používají výborně.
Odpovědět
Pokud bych chtěl být jizlivý, tak bych prohlásil, že obchodování s emisními povolenkami :
a) leze na mozek
b) je pro životní prostředí škodlivější než používání spalovacích motorů
Seriál p. Tůmy mě zklamal, myslel jsem , že autor nadhodí zajímavá témata k diskuzi, ale místo toho jsme seznamováni s názory typu "tak to bude, protože jsem to řekl."
Prostě místo dialogu monolog poplatný bruselským dekarbonizačním deklaracím.
Odpovědět
Je to proto, že jste věčný rýpal a ještě jste si nezvykl, že sdělení z Brusele jsou dogmata, o kterých se prostě nediskutuje. A pokud byste měl i nadále tyhle tendence, tak si vzpomeňte na Mistra Jana z Husi, který chtěl taky reformovat církev. A ujišťuji Vás, že ani argument, že hořící hranice je neekologická, by neobstál. Když se mohou veřejně pálit nosorožčí rohy a sloní kly, tak by tentokrát mohlo hořet něco jiného.
P.S. Původně jsem v první větě chtěl napsat pojení "myšlenky z Brusele", ale rozhodl jsem se, že lhát nebudu.
Odpovědět
V tom je právě ten zakopaný pes, izolace Bruselu od běžného života občanů EU , kterým se potom předhodí nějaká "pravda" o které se nediskutuje a národní vlády buď nemohou anebo nechtějí téma probrat na národní úrovni.
Budu konkrétní, matka pěti potomků, povoláním lékařka Ursula von der Leyen je vybrána jako kandidát na post předsedy EK.
Během několika týdnů je na světě její prohlášení o Zelených zítřcích, které nemohla sama vymyslet-prostě někdo jí to strčil do ruky. Uplyne půlrok a v podstatě to samé je prohlášeno za Evropský zelený úděl, podle kterého tady budeme cvičit.
Stejný styl jako měly politbyra komančů svého času.
To není demokracie, to je autokracie. Tedy mechanismus moci založený na mocenské dominanci jednoho člověka nebo výrazně vymezené skupiny osob, ve kterých je legitimita ostatních státních orgánů závislá na jeho/její vůli.
Je to obrovský průšvih, který připomíná kostlivce ve skříni, kolem které všichni chodí, vědí to, ale nikdo nenalezne odvahu skříň otevřít.
Odpovědět
Lejnová položila německý Bundeswehr. Tak proč by nepostoupila o úroveň výše a neudělala to v kontinentálním měřítku?
Odpovědět
Nic nepoložila,je to fáma. Bundeswehr je v Evropě nejsilnější.
Odpovědět
Omyl, prošel jsem si pár německých webů a o Leyenové se skutečně tvrdí, že bundeswehr položila a je hodnocena jako absolutně nejhorší ministr obrany v Německu od vzniku bundeswehru.
Odpovědět
Nepopírám,ale co bylo, bylo. Už není ministryně a armáda funguje. Proč jen nezůstala ministryní déle.
Odpovědět
Armáda nefunguje. Ze šesti německých ponorek není v provozu ani jedna a zhruba polovina německých tanků a vojenských letadel není bojeschopná, protože na to nejsou prachy. Místo aby Lejnová zajistila peníze na náhradní díly, rabovaly se tyto díly ze strojů. Za jejího účinkování byl na tom Bundeswehr tak, že i důstojníci si kupovali oblečení ze svého.
Odpovědět
nejefektivnější armádu v Evropě má Finsko a Švýcarsko (obě především díky branné povinosti)
I Polská armáda v případě konfliktu s Ruskem odepsala polovinu území než vůbec dorazí nějaké posily.
(plus další problém je v tom že východ od železné opony nemá mosty na to aby unesli tanky NATO... ale jen lehké sovětské tanky...)
tzn v tomhle má značnou logistickou výhodu ruská lehká kvantita nad těžkou kvalitou NATO
Odpovědět
ČR má armádu na úrovni armády USA. Obě tyto armády dokáží dorazit do Prahy za tři dny.
Odpovědět
Tak si říkám, jestli mám obavy z vpádu finské nebo švýcarské armády do čech a nemám. Na Finy by stačila vodka a byli by poraženi na hlavu. U švýcarů nevím. Oni válčí jen mezi 8.00 a 16.00 a jen tam, kde je uklizeno?:-)
Odpovědět
A to Vám nestačí, jak se Finové postavili SSSR v Zimní a Pokračovací válce, a donutili tu smradlavou nemytou agresivní sovětskou verbež se s těžkými ztrátami stáhnout?
Odpovědět
Proto taky postaví v případě obrany předem na každý most zátěž a pak to ani sovětský tank nedá. A v době míru budou zátěže sloužit jako gravitační baterie
Odpovědět
A rytířská obrněná jízda NATO bude bezradná proti šavlím saracénů.
Vy čekáte, že se bude bojovat s klacky nebo se supr moderní technikou jako u Kurska??
Odpovědět
Důležitá je především ochota bojovat.
V dnešní (západní) Evropě, kde není ani ochota bránit hranice by stačily i ty šavle.
Odpovědět
Proč tady diskutujeme o Bundewehru?
Odpovědět
Začalo to Lejnovou a výčtem jejích úspěchů :-)
Odpovědět
Nebudte takový pesimista.Napíšu vám něco ze života.Kdysi dávno za totáče jsem seděl v nadražní restauraci ve Frýdku což byla těžka žumpa.Přisedl si ke mě ožralý sveraz,který se se mnou dál do řeči.Říkal mi,že jde z frydecko-místeckého soudu a pujde sedět.Pak mi dal přečíst rozsudek kde jsem se dost nasmal.Cituji.Obžalovaný před vojenskou posadkou v obci Čeladna prohlasil,že souidruh Husák je cyp a ukradl mu kabát.Za tenhle pravděpodobně ožralý výrok-osm měsícu nepodmíněně
Odpovědět
Za totáče se v kinech před hlavním filmem promítal týdeník, kde byly prezentovány úspěchy našeho socialistického zřízení. V jednom díle byly záběry z husí farmy, kde zrovna odchytávali ty opeřence, údajně pro tuzemský trh. Někdo v hledišti zařval:" Gusto, nedej se" a to byl konec promítání. Dojeli Velcí Blázni a vyšetřovalo se a vyšetřovalo se.
Odpovědět
Zářné zelené zítřky! "Zvykněme si, že místo cesty z bodu A do bodu B povedou naše trasy do bodu C, ze kterého do cíle dojdeme pěšky nebo dojedeme hromadnou dopravou." Vzpomínám si velmi dobře, že tyto zítřky už jsme už prožívali "včera". To se ale tenkrát ( jen před 30 lety, to není zase tak dávno) pracovalo kousek od místa bydliště, málokdo dojížděl do práce 50 a více kilometrů. Na vesnici byl největším zaměstnavatelem zemědělský podnik a jeho přidružená výroba a služby, takže lidi prostě sedli na kolo a ty 2 km do sousední vesnice došlapali, děcka to doběhla po svých. Autobusů jezdilo podstatně více, než dnes, protože bylo potřeba lidi dostat z vesnic i do dolů a textilek, vlaky také jezdily a stavěly v každém zapadákově, aby se vesničané bez auta dostali do práce a děti do škol.
Dnes dojíždí každý rodič jinam do práce, děti, pokud jsou a 1. a 2. stupni základky každé také jinam. Pokud chcete dětem dopřát kroužek, musejí do města, takže další doprava. Plus to všechno večer dostat domů, plus nákupy, občas úřad. Už vidím, jak tohle organizujete bez auta jen s nějakou výpůjčkou nějakého přibližovadla, které bude parkovat v nejbližším městě, protože tam je nabíjecí stojan - omluvte moje děti z vyučování, minulý týden jsme nesehnali žádné volné auto z carsharingu, protože na naší vesnici a v okolí 20 km tuto službu poskytuje jediný subjekt a autobusy od minulého roku nejezdí, protože poslední sloužící řidič bohužel zemřel.
Ať se snažím sebevíc, nevidím v těch revolučních myšlenkách pana Tůmy žádné východisko pro rodiny žijící na venkově. Ovšem už jsem pochopila, že pro pana Tůmu je venkov naprosto zbytečný prostor, o který není třeba se zajímat, Vždyť tam budou žít jen neperspektivní důchodci a takový ten zvláštní druh lidí, kterým se říká zemědělci (možná mají tykadla a šest končetin, vždyť je vlastně nikdo nikdy neviděl).
Odpovědět
Plánujou nám naše životy pěkně, co? Já bych Vám řekla, kam jsme se za těch 30 let od zářných zítřků dostali, ale je tu hodně pánu, tak se nesluší mluvit neslušně. Chtěla jste od p. prodavače praktické rady, tak je vybalil. A at mi nikdo neříká, že tohle není p. Hanzl, používá stejné věty. Je a 66 let mu není. Kecal.
Odpovědět
Dej mi jen jednu generaci mladých a změním svět-V.I.Lenin.Zdravím na vysočinu
Odpovědět
Už ji mají, to je ten průšvih. Zdravím na sever.
Odpovědět
Tady máte pohled na budoucnost jednoho wkologického ráje:
https://www.autoforum.cz/predstaveni/norsky-sen-o-elektrickem-raji-ziskava-horkou-prichut-zacina-kruty-navrat-k-ekonomicke-realite/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.context&dop_req_id=pn19E6EOlSY-202110121606&dop_id=13806620
Odpovědět
Pane Tůmo, vy jste se asi ráno probudil s rukou v nočníku. Eletrické energie začíná být velký nedostatek a my budeme podle Vás jezdit na bezemisní elektřinu. Bylo by dobré si s hlavou zatřepat a neprovokovat normálnílidi.
Odpovědět
Pan Tůma ale nepíše, že VY budete jezdit na elektřinu, ale že budou auta místo na ropné produkty jezdit na elektřinu. To je docela rozdíl. asi moc normální nejste, pokud si myslíte, že uvnitř Země je ještě jedna, ta je 5x tak velká, neustále se zvětšuje, a je plná ropy.
Odpovědět
Pane Němec pan Višňovský tomu porozuměl a pojal to určitě správně. Auto budou jezdit na elektriku ale Vy budete chodit pěšky. A ano, je to docela rozdíl. Utěchou vám snad může být, že nebudete sám. Země se opravdu nezvětšuje a tak třeba budete šlapat vedle pana Višňovského. Ten si bude do kroku notovat: "Kupředu levá, kupředu levá, spátky ani krok." Přeji šťastnou cestu.
Odpovědět
Je úplně jedno, jaké mám politické smýšlení - a fakt nejsem levičák. Já milánku nějakou dobu i na projektech těžby ropy participoval. A zeptám se Vás.....proč myslíte, že lidé z téhle branže si pořizují ekologické farmy na docela odlehlých místech téhle planety? Geologickofyzikální realita není ani pravicová, ani levicová. To akorát vy si myslíte, že nějakým házením obálek, nebo zaujímáním politických postojů můžete produkovat energetické suroviny.
Odpovědět
Dobrý den pane Tůmo, vy jste se asi probudil dnes ráno s rukou v nočníku. Elektrické energie začíná být na trhu nedostatek a podle Vás budeme jezdit na bezemisní elektřinu. Zatřepte si hlavou a přestaňte provokovat normální lidi.
Odpovědět
Pane Tůmo, neprovokujte lidi, ceny elekrické energie rostou a je jí nedostatek právě kvůli takovým jako jste vy.
Odpovědět
No, já bych řek, že nedostatek energie je díky lidem, jako jste vy. Elektrickou energii spotřebováváte, ale nevyrábíte. Nebo jo???
Odpovědět
A můžete mi prozradit co vyrábíte Vy pane Višňovský? Elektřinu snad nespotřebováváte? A pan Tůma ji také vyrábí? Myslíte, že ty emisní povolenky rosvítí žárovky? Řekl bych, že mezi energošmejdem a člověkem podnikajícím v oboru emisních povolenek velký rozdíl nebude. Šmejd jako šmejd.
Odpovědět
Mohu, naprojektoval jsem například technologický soubor, který obsahuje 100 MW tepelný zdroj nezávislý na fosilu a počasí. O žádný povolenky tady nejde, truhlíku. Jde o to, že ty fosilní zdroje začaly docházet, ale klidně swe můžete pokusit místo toho fosilu nalít do nádrží třeba krev vašich spratečků. Bylo by vám to podobné.
Odpovědět
Projekty magorů co vymyslely perpetum mobile? Toho je plný svět. Kde stojí ten váš technologický soubor? Kolik MW toho tepla již vyrobil? Dál váš "výtvor" komentovat nebudu. Ono se vám trochu slušně vlastně odpovědět ani nedá. Podle toho co píšete a jak se vyjadřujete budete takový malý zneuznalý internetový ubožáček.
Odpovědět
Jo zapomněl jsem napsat, že to spaluje odpadní materiál, který vzniká při výrobě těc hdesek, a to generuje těch 100 MW tepelného výkonu. Dřevěný prach je jasně obnovitelný zdroj, Schnidlíku.
Odpovědět
Jo, a je to největší, a nejvýkonější zařízení tohoto druhu NA SVĚTĚ, stojí v polském městě Mielec. Další z mé myši je ve Strzelce Opolskie, tam ale je to napojené na jinou výrobu - ne DTD, ale OSB desky. A pak další, na kterých jsem se podílel, jsou v Riga, Sebeš, a částečně i Jihlava. Všechny jsou ale menší, než to v Mielci.
Odpovědět
Takže to člověk najde v seznamu patentů a užitných vzorů. Můžu vědět rok?
Jinak předtím to byly obráběcí linky a vrtné plošiny. Ten váš Deepwater je taky dobrý. Určitě to byl Horizont, že?
Odpovědět
Když tak Horizon, ale ne, Millenium :) zkuste se alespoň naučit Copy - paste. A ano, smlouvu s TRANSOCEAN jsem podepisoval ve Vernier (Ch) kvůli daním. A sladké tajemství....2. určitě ano, hledejte zkratku UTWS u rakušáků - 2006. Já psal, že to je patentově chráněné, ne, že jsem ten patent přihlašoval já. Ten odkaz dokazoval, že jsem psal pravdu, tak jste jej naprášil, že? No, dělal jsem toho v životě povícero....třeba jsem projektoval lehké obvodové pláště některých docela významných budov, je dobře možné, že okolo některých chodíte. Pak jsem se odkýbloval do offshore, a uváděl jsem do provozu dost velkou ropnou plošinu - respektive....ona má jako energetický zdroj 4 plynové turbíny General Electric LM-2500- no, a protože mám mimo jiné kvalifikaci v oblasti lopatkových točivých strojů, pak se mi to náramně hodilo :) Ta platforma je v oblasti geologické anomálie Jeanne d'Arc Basin. No, a protože to byl jednorázový kontrakt - úkolem bylo docílit plateau produkce, tak jsem se vrátil do ČR, koupil si první noru, tedy za hotové, a pak ještě nějaký ten gumokolek, že. Napovím, že má sklolaminátovou karoserii, prostorový rám, a motor 350 kubických palců. A vodšroubovávací střešní panel, který šel hodit do kufru. No, ale to se psal rok 1998, ne 2021. Tak jsem - protože to bylo poblíž, tak jsem vyvíjel ty obráběcí stroje, no. Chcete vidět výkresy s mý jménem?
Odpovědět
Jo, až přijedete "vyjednávat", tak je vemte sebou. Vezmem to z jedné vody načisto.
Odpovědět
A když Vám p. Tůma neprodá emisní povolenku , tak jste v řiti :-)
Odpovědět
Nějak mi tyto představy (ač jejich ideu chápu) nejdou dohromady s kapitalismem založeným na nadprodukci, nadnakupování a nadspotřebě.
Pokud se toto sníží (spotřebovávání je cesta do pekla), tak zdrojem zisků a peněz nebudou primárně suroviny a výrobky, ale lidé. Vše jako služba, platby za cokoliv a za všechno. Jen nevím kde se ty peníze budou brát.
Už se tu zmínily ideály o budoucnosti z doby před desítkami let. Pracovní doba jen pár hodin denně, na všechno stroje a spousta volného času. Někde se musela stát chyba. Dnes se jede na tři směny a nikdo nic nestíhá. A vypadá to, že brzy den s 24 hodinami nebude stačit.
Odpovědět
Myslím si, že nejde pracovat kapitalisticky a žít ekologicky. To si prostě odporuje, každé směřuje opačným směrem.
Odpovědět
Máte pravdu. Proto dekarbonizaci jako ekologické snažení kapoušům dost lidí nevěří. Je to jen ekonomika a někdo se tím může ekonomicky zruinovat.
Odpovědět
Myslím, že bychom se měli podívat na galerie obrázků sovětských měst, která zažila zhroucení socialistické ekonomiky. Obraz místa, kde nic není, není za co žít ani za co a kam odejít.
Mám obavy, že něco podobného budeme brzy mít doma.
Odpovědět
Ale to víte, že jde - lze si otevřít hospodu, a nabízet Amirdstandského beránka....surovin okolo každé školy běhá dost.
Odpovědět
Jsem z vesnice a pracuji ve vedlejší vesnici. Spoje nám zrušili, co zbylo jezdí tak blbje, že bych každý den přišla do práce pozdě, takže do práce jezdím autem. Sharing aut není nic nového, kdo může, jede do práce s kolegou, ale není to touhou být "in-green elektromargarín" ale ekonomika, spousta lidí žije od výplaty k výplatě a rádi ušetří čas a peníze za společné dojíždění v jednom autě. K tomu aby jezdili společně do práce jedním autem, elekroauta nepotřebujeme. Kdyby to šlo, jezdí většina mých kolegů i já MHD, ale nejde to, spoje nejsou.
Podle mého názoru je článek od člověka, který nevylezl z města několik let (možná nikdy) a netuší jak se žije mimo vysoké baráky, na divných místech kde nejezdí metro a od nejbližší zastávky musíte dojít domů pár kiláčků a bez auta to znamená že domů pošlapete hodinu, místo 10min autem.
Odpovědět
A mimochodem, to sdílení aut je starší než bychom si mysleli. Když jsem za totáče dělal na šachtě, řada horníků takhle jezdila. Domluvili se čtyři, poskládali se na benzín a bylo to.
Odpovědět
Pan Tůma ale myslel , že každý bude mít k dispozici to čisté vyvoněné elektřinou sršící auto. A vy hned k němu cpete další tři znečišťovatele
Odpovědět
Ženy které se dobře vdaly jezdí do práce autem.Vozí je muži,kteří se špatně oženili
Odpovědět
Já už se nemůžu dočkat až odolám všem těm svodům, zahodím svou ojetinu a s hrdostí ve své ekoduši NEkoupím novou. A naklapu do MHD s motorovkou, několika pytli hnoje, rancem popela, s pár metráky dřeva, rolí pletiva typ "daněk" a s pár balíkama dílů na opravu oplocenky. Jo a ještě i s vidlema, hráběma, krumpáčem, kanystrem benzínu a lahví oleje. Sem tam s nějakým tím stromkem nebo keřem s kořenama namočenýma v blátíčku.
Případně až si půjčím nějakou carsharingovou Teslu a todleto tam všechno nahážu. To bude radosti na Starém bělidle!
Odpovědět
Nač na to potřebujete auto?Vy nemáte doma internet, tohle vše včetně sázení, kácení, řezání a rytí snadno vykonáte na židli doma u počítače.
Odpovědět
Tak normální je takovéto šílence isolovat. Je to ale obyčejný vychytralec, na jedné straně obchodník s novodobými odpustky (emisní povolenky)a na druhé straně doporučuje komunismus. Bohužel toto šílenství je nakažlivé.
Odpovědět
Autor je úředník MŽP, takže není povoláním ekonom, jak uvádí, o tom zda je odborníkem na systém obchodování lze pochybovat. Byznys z tohoto obchodování nemá, názory jsou odtržené od reality, prostě úředník s "vizemi".
Odpovědět
Já auto chápu jako symbol toho že se dostanu do práce, děti odvezu do školy, na kroužky a i rozumně nakoupím vše potřebné. Ano, ve městech je aut hodně. Ale ani v té Praze s rodinou bylo dost míst bez auta nedostupných. Natož teď v městě s 6000 obyvatel.
Trochu mi chybí čas single, kdy jsem měl hodiny denně času na knihy po cestě MHD.
Rodina je ale víc.
Odpovědět
A je opravdu nezbytně životně nutné, aby bylo z jakéhokoli místa dostupné jakékoli místo jen tak z plezíru? Děti neají nohy? Do práce nelze jet MHD?
Odpovědět
„Vlastní auto je symbolem svobody.“ Bohužel těchto „symbolů svobody“ je v městských ulicích příliš a budu ráda, když se jejich počet ve městech v budoucnu sníží. Zvlášť, když to bude vykompenzováno dostupností jiných způsobů dopravy, které umožní většině lidí dostat se na pracoviště, do škol a školek, do nemocnic atd. Systém sdílených aut k tomu určitě významně přispěje.
Obrovský provoz motorových vozidel na mnoha silnicích i mimo městské prostředí se mi také nezamlouvá, hlavně kvůli tomu, že kvůli těmhle frekventovaným vozovkám je skoro po celé republice neprostupná krajina pro zvířata. Kam se na tyhle zábrany hrabou elektrické ohradníky chránící ovce před vlky.
Odpovědět
No zbavit se auta ve městě je celkem snadné. Dokud jsem ve městech (u nás i v zahraničí) bydlela, auto jsem neměla a nechybělo mi. I dnes do práce v Brně, nemám-li HO, dojíždím vlakem+MHD a nenapadlo by mě to dělat jinak, kdo se někdy ve špičce nabližoval ze severu zacpanou Kuřimí po E43, ten ví.
Jenomže problém je když tahle městům na míru šitá řešení začnou cpát venkovu. Jednak to působí přezíravě a arogantně, jednak to prostě nebude fungovat, protože lidé na venkově se přepravují jinak, silnice jsou horší, lidé častěji převážejí rozměrné nebo znečištěné náklady apod. Čímž neříkám, že by se na venkově nemělo nic změnit, akorát by to chtělo samostanou analýzu a plán šitý na míru tamním lidem a jejich potřebám. A ne jim blahosklonně házet z městských hradeb knížecí rady.
Množství zabitých zvířat u silnic mě taky trápí, ale popravdě řečeno tomu ježkovi bude úplně jedno jestli ho přejel elektromobil nebo normální auto. V tomhle ohledu (snížení množství aut na silnicích) mi připadá, že větší naděje kyne ze skokového rozšíření HO v důsledku pandemie než z ekologických apelů.
Odpovědět
Jo, ve městě to bez auta jde. Jen s pomocí rodičům v sousedním okrese bude trochu problém, nesmíte mít chatu na úžasném místě na samotě, na dovolenou ve stylu "budu se courat po městečkách v Umbrii" nemůžete ani pomyslet, ...
A když si děti vymyslí, že by třeba do sportovního oddílu, vyzvedávat z tréninku, občas v sobotu někam na soutěž, jste s hromadnou dopravou v háji takřka každý den.
Odpovědět
Upřímně, většina z vámi popisovaných "autoaktivit" jsou jen vrtochy z nudy a tolik rozšířené jsou ne z potřeby, ale jen proto, že auto je levně k dispozici.
Vozit děti denně autem kilometr do školy a na trénink jsou prostě nesmysly.
Odpovědět
A denně 25km tam a 25 zpět už to vrtoch není? Místa co máme do 20 minut pěšky chodíme (když není déšť) a asi to tak dělá každý normální člověk.
Upřímně, většina jako vy neví co je to mít rodinu. A tím nemyslím jen přeci o děti, matku bez auta taky nikam nedostanu( bezbariérový spojení stále není všude ani v Praze) , a volat si sanitku kuli kontrole u doktora každý týden taky nejde.
Odpovědět
Je to vrtoch, já jsem jezdil i podstatně větší vzdálenosti MHD - i jezdím v současné době, i když dočasně.
Odpovědět
Je to tak, jak píšete. Proto jsem dal auto pryč, a užívám si to :) Peněz mám tak na tři fungl nové Superby Sportline, nebo jedno Porsche Panamera :)
Odpovědět
A co takhle založit sportovní oddíl třeba v tom vidlákově by nešlo?
Odpovědět
A co kdyby venkov zase začal fungovat jako venkov, a ne periferie města, co? Jaké si to tam vidláci udělají, takové to tam bude.
Odpovědět
A jak byste si takový venkov představoval? Všichni obyvatelé by v potu tváře okopávali svá políčka, ženy by dojily kravky a uvázané u plotny opečovávaly rodinu, muži by od kuropění do slunka západu dřeli na poli? Děti bychom do školy neposílali, protože škola je daleko, děcka to už pěšky nedoběhnou a stejně je potřeba, aby kmitala doma, tak na co vlastně škola? Vystačíme si se smíšenkou, hospodou a televizí? A vznešení, vzdělaní a "kvalitní" lidé z města budou nad venkovany ohrnovat nos jakožto nad nevzdělanými, zabedněnými vidláky? Jsem přesvědčená, že tahle vize venkova se možná líbí "kvalitním" obyvatelům měst, ale obyvatelé venkova s ní souhlasit nebudou.
Odpovědět
Například tak ,že čeští vidléři stejně jako němečtí, by mohli třeba založit na venkově nějakou globálně úspěšnou firmu, jako třeba Erwin Junker v Nordrachu, a hned o dvě vesnice vedle je světová hodinářská firma Junghans. Furt tqady kvičíte, že nemáte německý mzdy, ale německy fungovat se Vám nechce. Když to jde v Německu nebo Švýcarsku, proč to nejde v ČR???
Odpovědět
Ale, ale pane Višňovský. Řekl bych, že fůra nás vidláků je na tom venkově spokojeno. Tedy až na jednu maličkost. Krásně by se tu žilo kdyby nám sem lidi jako vy či pan Tůma nestrkaly ty své rypáky.
Odpovědět
Tak si na tom venkově zůstaňte, a nevystrkujte z něj ty smradlavé špinavé vidlácké rypáky - proč máte imrvére potřebu s těmy smradlavejma kraksnama s vytlučenými DPF filtry jezdot každé ráno do měst, když jste tam tak spokojení? Vidláci jezdí mnohem více do měst, než městští obyvatelé do vidlákovů. Mimochodem, já coby městský obyvatel jsem partiocipoval na offhore i deepwater projektech, jejichž cílem byla těžba ropy v mezinárodních vodách, i hlubokomořské ropy. To ale je moc na Vaši dutou kotrbu, vy si myslíte, že benzín vzniká v tom stojanu na čerpací stanici. Holt hloupý vidlák.
Odpovědět
Tak například já se do města zrovna nehrnu a nebýt některých úřadů , tak ho ke štěstí ani nepotřebuji. Kdy už vám podobní pochopí, že na příjezdových tazích do měst by měly být všude velká záchytná parkoviště a navazující MHD. Až konečně pochopíte, že není zájmem "vidláka" účastnit se městského provozu a smradit vám pod okny, to bude rána. Naopak , vám podobní lufťáci na venkov strkají ten svůj rypák čím dál častěji. No a jinak, benzín neřeším tupče a myslím si něco o nafouklém idiotovi. Vy ale nafouklý nebudete, že?
Odpovědět
JJ, vidlák přeci není socka, aby jezdil sockou, že. A aby se domluvil s ostatními vidláky, tak na to je moc sebestředný a neschopný komunikace. A druhák, NA CO nějaká odstavná parkoviště, vy jste napsal, že města nepotřebujete, a že si s vidlákovy vystačíte. Mimochodem, vy máte v těch vidlákovech nějaká odstavná parkoviště pro lidi z měst? Tak proč by měli lidé z měst se okrást třeba o par, nebo stavební pozemek, jenom proto, aby nevděčná vidlácká verbež měla kam píchnout tu svoji smradlavou kraksnu? Nesrkejte nám sem ty rapáky vůbec, zřidte si za své vlastní úřady, nebo jejich pobočky, a nestrkejte nám rypáky do měst, pokud Vám vadí to, že my údajně strkáme rypáky do vidlákovů. My do katastru vidlákovů vůbec nemusíme jezdit, a ani tam nejezdíme. Akorát, že vidlácká zlodějaká verbež si myslí, že vše, co je mimo katastr měst, je automaticky majetek vidláků.
Odpovědět
Vždyť vy ani nevíte co čtete a o čem následně kecáte. No a když už kecáte tak prosím kecejte alespoń stejně.
Odpovědět
Na rozdíl od Vás vím. Vy jste tvrdil, stejně jako Pol Pot, že města jsou zkažená, a lidé z měst Vám na venkov strkají rypáky. To já jsem opáčil, že mnohem více strkáte rypáky k nám do měst vy vidláci, a to mnohem invazivněji. Zkuste mi napsat, proč by měla města budovat odstavná parkoviště, když sami obyvatelé měst tyto nepotřebují, a akorát je to bude stát další prostor. Vy říkáte, že obyvatelé měst mají coby čichový orgán rypák, a zároveň žebráte, aby se obyvatelé mest uskromnili, a postavili za peníze obcí ve kterých žijí odstavná parkoviště pro něpřátelsky naladěné vidláky, kteří jsou navíc i potravními konkurenty. Nepřišlo by vám to jako pitomost? To mi přijde lepší zcela jednoduché opatření, zakázat vidlákům vjezd do měst s výjimkou zásobování. To lze řešit například speciální SPZ. Vyjde to mnohem levněji, a úřel to splní mnohem efektivněji.
Odpovědět
Vždyť vy si ani nepamatujete co jste četl. Tak o zkažených městech jsem nenapsal nic. Nemluvil jsem o lidech z měst obecně ale o lidech jako jste vy a pan autor. Tedy o lidech s knížecími radami co by nejraději poučovali místní jak co mají dělat. Nechcete čichat smrad, nemáte kde v centrech parkovat, tak budujte ty parkoviště. V návaznosti na MHD se to projeví na hustotě dopravy. Klesne, protože fůra lidí opravdu nemusí bloudit ulicemi a hledat kde zaparkovat. Pokud vy vesničany mínite nazývat vidláky máte prostě rypák. Další vaše asociace o potravních konkurentech atd nechám bez odezvy. Je to pouze váš nesmyslný dojem. No a co naopak zakázat vám a vám podobným rypákům ty města opustit a ten váš rypák opravdu na vesnici nepustit. Sežerte se tam, prospějete tím přírodě.
Odpovědět
Jistě, vidlákovy a prdelákovy jsou odjakživa centra vzdělanosti, a vidláci určují svými dovednostmi technologické trndy :) Kam na tyhle pitomosti chodíte? Já se Vás znovu zeptám....proč by měla města budovat nějaká záchytná parkoviště, když městští lidé tyto nepotřebují? Já to položím opačně.....když vidláci tolik potřebují záchatná parkoviště na okrajích měst, tak ať si v těch městech koupí pozemky, a výstavbu těch parkovišť zafinacují. Je to jednoduché. Nevím, proč by měla města budovat cosi, co jejich obyvatelů, vůbec není k užitku.
Odpovědět
Tak si potom nestěžujte, že čucháte smrad.
"Vidlákovy a prdelákovy jsou odjakživa centra vzdělanosti, a vidláci určují svými dovednostmi technologické trndy". On to snad někdo tady napsal, tedy kromě vás? Vypadá to, že asi vářně nebusete duševně zdráv.
Odpovědět
Napište si za své smradlavé vidlácké zlodějhské slechy, že příroda vám vidlákům nepatří. Vy vydlácká zlodějslá verbež máte tendenci si myslet, že my patříme do měst, a vy vidláci máte nárok na ten zbatek. Omyl, vážený, vidláci patří do katastru těch visdlákovů. Vůbec by neškodilo je zavřít za elektrický ohradník.
Odpovědět
Tak přemýšlím z jakého "sanatoria" jste utekl?
Jinak nějaký ten překlep je normální. No u vás Všeználka ty vidláci s Y a další překlepy asi nebudou pouhou náhodou.
Odpovědět
Vy asi bydlíte na okraji města s výbornou MHD, do práce to máte kousek, neděláte "na píchačky", že?
Situace člověka na venkově je podstatně jiná a z "vnitřní periferie" už úplně neporovnatelná.
Odpovědět
A proč ten člověk nepracuje na venkově, co? V Praze jsou stovky, možná tisíce firmiček, které by mohly být i na venkově.
Odpovědět
V Praze Žádná firma ČKD snad už není, nelžete.
Odpovědět
HM, tak poslední ČKD subjekt skončil v insolvenčním řízení v roce 2016. A byla to inženýrská divize, kde bude lumpenproletářů na šichty naprosté minimum. Možná ostraha. Co tam máte dál, zoufalče?
Odpovědět
Prošel jsem si příspěvky a konstatuji, že 100% jde proti názorům pana Tůmy.
Protože lze tvrdit, že stránky Ekolistu navštěvují lidé se zájmem o životní prostředí napříč různými profesemi, lze je označit za "vox populi", hlas lidu.
Někde se musela stát chyba, protože lidé se zájmem o ekologii by jednoznačně měli stát na straně zelené politiky.
Z čehož vyvozuji, že to , co se nám pod nástřikem zelené propaguje ,
ve skutečnosti zelené není a jenom je to tak označeno, aby to veřejnost vstřebala.
Odpovědět
Proto je třeba takové lidi jako p. Tůma označovat přívlastkem "pseudozelení", kteří parazitují na oprávněném úsilí o naše dobré životní prostředí a abychom neuráželi tolik potřebné skuteční zelené bojující za udržitelné zemědělství, udržení vody v krajině, obnovu lesů a pestrou biodiverzitu.
Odpovědět
Na Ekolist chodí z 90% ropáci. Jen si spočítejte příspěvky.
Odpovědět
Jak dlouho ještě budeme snášet tyto novodobé pseudozelené bolševiky? Toto už není normální, kam tato škodná anticivilizační je schopná zajít. Ti dole z blbosti a aktivismu, ti nahoře za penízky...
Odpovědět
Ano, normalni bude nemit auto, normální bude mit v bytě 16 st. C., normální bude i bydlet v zemljance, normální bude mit hlad, normální bude nemit nic, normalni bude necestovat a normální bude středověk. Ach bože jak hluboko musime klesnout, abychom vzali věci své opět do svých rukou?
Odpovědět
Máte pocit, že taková perspektiva někomu vadí? Ne, protože si to málokdo dokáže představit. Netuší, jak je naše společnost křehká a jak rychlá může být cesta do něčeho, co bude nepříjemně připomínat postapo příběhy.
Odpovědět
Pokud vládnete dobře němčinou, doporučuji knihu Andrease Eschbacha - Ausgebrannt. https://de.wikipedia.org/wiki/Ausgebrannt
Odpovědět
Jistěže to bude notmální, když jste drogově závisláí na fosiních zdrojích, které Evropy nemá, ty globální začaly docházet, a EU nemá mocenský nástroj, jak si k těmto vynutit přístup. Nebo snad půjdete do konfrontačního střetu s USA, nebo Čínou?
Odpovědět
No, lidé, kteří zažili socialismus a nepatřili zrovna do vyšší třídy si umějí dobře představit, co nás všechny čeká. Právě proto se zuby nehty brání, i když to pro ně nebude takový šok, jen se vrátí ke starým návykům. Mladá generace ale bude trpět, protože je zvyklá na pohodlí a přebytek všeho. A to už velmi brzy skončí.
Odpovědět
Musím pochvalit autora článku pána Tumu.Povedlo se mu napsát provokativní článek,ktrý zaujal a v době kdy píšu má necelých 70 příspěvku v diskusi což je na Ekolist hodně nadpruměr.Jinak to zas až tak neprožívejte za týden si na tento článek ani nevzpomenete a nebudete vědět co jste tady napsali.Budete se zavzdušnovat nad jinými a vypisovat příspěvky k ním
Odpovědět
Autor je odborník vydělávání peněz na parazitním systému. To je vskutku morální opora společnosti. Měl by lozit kanálama. Čím dražší povolenka, tím vyšší marže, že.
Odpovědět
A ještě má tu slušnost radit, abych si zapl své dvě mozkové buňky a šel pěšky. Maximálně bych pěšky došel hodit mu cihlu do jeho pasivního okna.
Odpovědět
Na otázku proč jsou ceny energií tak vysoké, bylo sděleno :
"Jsou zcela ignorovány připomínky a názory odborníků, fyzikální zákony i přírodní podmínky jednotlivých zemí."
JAROSLAV MÍL, EXŠÉF ČEZ, 14.10.2021
Celou dobu netvrdím nic jiného, i když exšéfem ČEZu nejsem a nebudu.
Odpovědět
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/moskva-brusel-ne-vinici-drahe-elektriny-a-plynu-sedi-v-praze-177882#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=3jfr8TTelil-202110141747&dop_id=177882&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
možná jsou ceny energie vysoké taky proto ,že někdo rozhodl ,že energie se může prodávat jak brambory a dnes s ní může kšeftovat každý Lojza,
to se prý dělá pro vytvoření konkurence, která prý sníží ceny
Odpovědět
Systémy pro obchodování s emisemi má být tržním mechanismem, který je založen na principu, že znečišťovatelé by za poškozování životního prostředí měli platit. Takře kdo to nakonec zaplatí? Znečišťovatel? Ne, bohuřel jako vždy konečný spotřebitel.
A emisní povolenky? To je jen další prostředek ke spekulacím. Pro pár lidí prostředek jak zbohatnout na zeleném šílenství.
Odpovědět
Znečišťovatel, a konečný spotřebitel jedno jest. Ti výrobci enerfií klidně místo produkce energií, mohou obchodova s blondýnkami, je po nich poptávka, a v zemích, které produkují ropu, nerostou. Doufám, že máte blondatou dcerušku, arabáčský kozel za tuto zaplatí nejdením barelem ropy :)
Odpovědět
Jejda. To je mi novinka. Tak vy jste vlastně jako spotřebitel, podle té vaší teorie, také takovým ropáckým, svět znečišťujícím šmejdem. Dále zase špatně. Výrobci té vaší "enerfie" s těmi blondýnkami těžko mohou obchodovat. Ti by je mohli , tedy pokud to svedou, pouze vyrábět. Obchodují obchodnící. Nebo snad ne? A máte pravdu, mnohým těmto šmejdům bude asi jedno s čím to vlastně obchodují. Hlavně že to sype, že.
Odpovědět
Já nejsem spotřebitel, já gumokol nemám. Klidně bych si mohl koupit tři Superby Sportline, najednou, nebo třeba Porsche Panamera. Takže já znečištovatel nejsem :)
Odpovědět
Samozřejmě, že spotřebitel, tak jako krerákoliv jiná osoba, jste. Co si můžete a nemůžete koupit mě ani zbla nezajímá. A poplašné výkřiky jak naše děti, kvůli dnešnímu motorismu nebudou mít co jíst? Něco si o tom alespoň přečtěte: Třeba " Bludy o vyčerpání fosilních paliv" tam se například dočtete, že: do konce 90. let 20. století bylo celosvětově vyprodukováno zhruba 710 Gb ropy a zůstalo kolem 890 Gb zbývajících známých rezerv; téměř 690 Gb by mělo být v budoucnu přidáno z přehodnocení rezerv v současnosti známých polí; a zhruba 730 Gb ještě čeká na objevení, čímž se dostáváme k EUR kolem 3,020 Tb. (I to bude stěží konečná cifra.)
a
první mez spolehlivosti (téměř jistota) stanovuje výši neobjevených rezerv konvenční ropy v hodnotě 400 Gb, tedy na téměř trojnásobek odhadu obvykle předkládaného těmi, kdo straší bezprostředně hrozícím vrcholem globální těžby ropy.
No a znečišťovatelem tedy jako každý jiný člověk také jste. Ve vakuu prostě nežijete.
Odpovědět
A můžete uvést zdroj??? Já Vám s dovolením napíši, že jsem členem Society of petroleum Engineers, a troufám si říci, že mám do problematiky větší vhled než vy, i než ten citovaný zdroj. Od poloviny 90. let prakticky k novým objevům nedochází, a VŠE co se od té doby našlo, je právě výsledek té metodiky zpětného započítávání, kterou uvádíte. Například poslední velké ropné pole v Saudské Arábii - Shejbah - to je to, co je celé pod vodou, bylo objeveno v roce 1967, a myslím, že těžba na tomto byla již dávno zahájena - a zrovna ta KSA, která těží v průměru 10 MB/d, už přes 30 let uvádí stále tentýž údaj o ověřených zásobách - 262-264 Gb. A to když se odpoutám od toho, že tento údaj zázračně navýšila někdy v polovině 80. let o 100 Gb, aniž nějaké další ložisko našla.. A další, země OPEC nepřipouští jakýkoli nezávislý audit svých ověřených zásob, a lžou o svých zásobách jedna přes druhou. A otázečna......zkluste reálně odpovědět na následující....vy tvrdíte, že 730 GB ještě ˇčeká na objevení" No, tak to zkuste popsat kde. Všechny velké sedimentální pánve jsme už prozkoumali, s výjimkou kontinentálního šelfu Severního ledového oceánu. Tam jsou 3 perspektivní oblasti - Karsko-Jamallská pánev- Odhad - 100 miliard barelů, Taminsko-pečorská pánev - 30 miliard barelů, a detailní prozkoumání Aljašského šelfu okolo North Slope- 10 miliard barelů. Pokud se chcete dobrat reality, nesmíte se řídit stupidními články v ekonomických plátcích, ale řídit se sekundárními informacemi, ale na to jste trošku moc hloupý, abyste tyto dokázal vyhodnotit. Ano, sciencemag - populární časopis na úrovni abc, je relevatní zdroj :) A určitě je relevatní, když popírá elementární fyzikální zákony, například fungování logistické křivky, a její derivace podle času. Je komické, jak se ten článek pokouší vyvrátit Hubbertovu teorii, která byla mnohokrát potvrzena, i na samotných USA - Zpětně lze říci, že to USA trefil ten Hubbert docela přesně. A ještě další věc.....tím, že se zavádějí sekundární a teciální metody těžby, tak se ta Hubbertova křivka má tendenci se stávat asymetrickou, což bylo opět mnohokrát potvrzeno, z velkých ropných polí to třeba bylo pozorováno na Cantarellu - tam pře docela zdivočelé stimulační technologie docházelo k poklesům 15-20 procent ročně, a to přes takové aplikace, jako byly injektáže dusíku. Ten časový diagram produkce Cantarellu nebyla zvonová křivka, ale měla tvar žraločí ploutve. Opravdu, tohle je článek pro někoho, kdo je na duševní úrovni Vašich mentálně retardovaných dětiček. Představte si, že například Hirschova zpráva z roku 2005 tvrdí zcela něco jiného, a zkuste se popídit púo tom, co třeba prezentoval Matthew Simmons, což byl docela renomovaný investiční bankéř v oblasti investic do těžby ropy - za záhadných okolností zemřel před cca 10 lety.
Odpovědět
Morris Adelman: „Abychom znali definitivní rezervy, musíme mít nejprve definitivní znalosti. Neví to nikdo a nikdo by to, že ví, neměl předstírat.“
Také ze Science.
Odpovědět
No, já jsem žádného Morris Adelman mezi členy Society of petroleum Engineers nenašel. Pokud vím, tak tento přednáší nějaké účetnictví, nebo něco takového. Kromě toho, tímhle pitomým příspěvkem jste navíc sám vyvrátil ten zvratek, kteráý jhste napsal výše.....cituji z tohoto.....a zhruba 730 Gb ještě čeká na objevení - aha, takže Nějaký účetní, který teoretizuje na MIT, píše, že nezná definitivní rezervy, a vy se lípnete, že 730 Gb čeká na objevení :) Já se na to ptám KDE čeká? Vy nejenom, že jste si nachcal na nohavici, vy nejenom, že jste si sám nafackoval, vy jste si i sám dokázal rozkopat čenich, a to se hned tak nevidí. To, že Adelman se neumí orientovat v ropné prostředí, jaksi neznamená, že nelze podle sekundárních příznaků zkistit skutečný stav věci. NAPŘIÍKLAD......souhlasíte s tvrzením, že aby mohla být ropa objevena, tak se tato musí hledat? A co když Vám napíši, že je poměrně snadné dohledat skutečnost, že ropné společnosti budou v budoucnu vyvíjet čím dál méně úsilí k tomu,k aby tu ropu vůbec hledali :) Ono se to tedy děje už nyní, a ujištuji Vás, že ony budou tvrdit opak. Schválně, zkuste vy hloupý gůůůglere popsat, co například byste hledal, pokud byste chtěl ověřit to, zda náhodou ty ropné společnosti které mimochode občas řídí hordy zločinců, proti kterým je třeba Escobarův drogový kartel presbytariánským pěveckým kostelním sborem.
Odpovědět
pokračování...zda ty společnosti nelžou.
Odpovědět
Tak všechny velké sedimentální pánve jste již prozkoumal? HMMMM. Od devadesátých let se nic neobjevilo? A aby mohla být ropa objevena, tak se tato musí hledat. No tak s tím jediným souhlasím. Samozřejmě levná ropa nezavdává příčinu ji hledat. No až bude drahá tak se najdou i zdroje na průzkum. Jinak kdy se stala Venezuela zemí s největší doložitelnou zásobou ropy. Kdy to vlastně v doložitelných zásobách předběhla Kanada kromě Venezuely a Saudské Arábie všechny další země? Sice je to nekonvenční ropa ale je to ropa.
No a něco z mého oblíbeného tisku: " Když bylo v roce 1899 ropné pole Kern River
objeveno, analytici se domnívali, že bude možné
z něj vytěžit pouze asi 10 procent značně viskózní surové ropy, která se pod zemí nacházela. V roce 1942, po téměř čtyřech desetiletích skromné produkce, se odhadovalo, že ropné pole stále ještě obsahuje nějakých 54 miliónů barelů vytěžitelné ropy, zlomek z téměř 278 miliónů barelů již vy-
těžených zásob. „V následujících 44 letech pole
vyprodukovalo ne 54, ale 736 miliónů barelů,
a stále ještě v něm zbývá dalších 970 miliónů barelů, , poznamenal energetický guru Morris Adelman v roce 1995. Ale dokonce i jeho odhady se ukázaly jako příliš podhodnocené. V listopadu 2007
ropný gigant Chevron, tehdejší provozovatel pole,
oznámil, že úhrnná produkce dosáhla dvou miliard
barelů. Dnes Kern River stále ještě produkuje téměř
80 000 barelů denně a stát Kalifornie odhaduje jeho
zbývající zásoby na přibližně 627 miliónů barelů. Kde se to tam najednou vzalo? Asi se stala malinká chybička v odhadu . Kolik podobných chybiček ještě bude? No a tak podobně je to i z jinými zdroji. To co dříve mohlo být už nerentabilní nebo technicky příliš náročné se prostě a jasně se stoupající cenou zase rentabilním stane. No a svět i ten hlubokomořský máte údajně prozkoumaný a přitom , mám takový dojem, že v roce 2017 objevily MND ložisko mezi Kyjovem a Brnem. Tři miliony barelů je sice pouhá kapka v moři ale kapka ke kapce a je potok. Jasné?
Odpovědět
No, tak jelikož jsem se toho průzkumu i účastnil, tak napíši prozkoumávali jsme - dělali jsme například pro Petrobras, bylo to pole Tupi, a je to jedna z mála významných nalezišť, které bylo objeveno po roce 1990 - no, ono je otázka, co je významné. Tupi má kapacitu tak s velkým přimhouřením očí a nějakým budoucím zpětným dopočtem 10 miliard barelů, globální roční spotřeba je cca 33 miliard barelů. Fakt bych poprosil, abyste vyjmenoval za prvé ty významné objevy po roce 1990, včetně ověřených a pravděpodobných zásob, u možných zásob byste psal zvratky, a také mi napište, která velká sedimentální pánev na téhle planetě nebyla doposud alespoň částečně prozkoumána s výjimkou těch, které jsem uvedl. 627 milionů barelů je víte jaké číslo???? Je to globální spotřeba NA TÝDEN - stačí??? To abyste věděl, v jakých relacích se pohybujete. A když píšete o tom chevronu, tak když ti kluci od Chevronu dělali vrt Mukluk II, tak před tím navršili umělý ostrov za 320 milionů USD, a když to navrtali, tak zjistili, že ty uhlovodíky odmigrovaly neznámo kam - takže dějí se i opačné případy. A těch Vašich 80 000 barelů denně je méně, než 1 promile globální spotřeby - ta je aktuálně okolo 89 milionů barelů denně. A další.....vy prostě neumíte číst, a nechápete psaný text - já Vám psal o sekundárních a terciálních metodách těžby, a a vy aniž to chápete, tak jste to akorát jinými slovy pitomě přepapouškoval. Ano, těch 10 procnet jsou primární metody těžby. Sekundárními a terciálními metodami lze docílit i přes 40 procent, a používají se již od druhé světové, psal jsem Vá o těch kejklích, co se dělaly na Cantarellu. ale přes 50 ne. Je to dáno fyzikálními vlastnostmi ropy, a ono tedy LZE teoreticky docílit i přes 50 procent, ale za cenu velkého snížení ERoEI (ještě tak vědět, co to je, že - mysliteli) a od určitého okamžiku taková ropy přestane být primárním energetickým zdrojem. Vy sem lípáte informace, které ví i mentálně retardovaný sprateček v prenatálním stádiu, a myslíte si, že tím někoho ohromíte. A k té Venezuele......tak tou přesně budou mávat problematiky neznalí hlupáci Vašeho kalibru. Za prvé, tohle není záležitost nějakého seriozního průzkumu, tohle je Madurovo tvrzení, a vzniklo to proto, aby Maduro dosáhl na mezinárodní půjčky, a zvýšil rating země. Za prvé, Maduro lže, jako každý obdobný darebák, za druhé, ty jejich zásoby zázračně narostly za jeho vlády, a pak ještě za vlády toho fiškuse, který byl před ním, a Venezuela do toho průzkumu nedala ani cent!!!! Z toho jaksi vyplývá, že je to celé lež. A druhák, nejedná se v žádném případě o klasickou ropu, ale ropné písky, a energetická návratnost těchto je MAX 1:3, (konvenční ropa primární těžbou až 1:100) ale také klidně menší, než 1. Ano, tři miliony barelů......HAHAHAHA!!!!!!!!! To je spotřeba české republiky na o něco málo více, než DVA TYDNY!!!!! Takže bych poprosil, od toho roku 2017 je bratru asi 50 týdnů, tak prosím uvedte alespon 25 dalších obdobných kapiček, aby bylo lze říci, že tu ropu stejně rychle objevujeme, jako spotřebováváme. A ještě k tomu dalšímu......vy jste přeci jenom hloupý.....to jako opravdu myslíte, že ropa se hledá tak, že se virgulí zatočí nad zemí, a je to záležitost na pár hodin??? Milánku, od první prospekce po detailní průzkum je to obvykle záležitost na několik let, a ten interval se stále prodlužuje, jak se hledá ve větších hloubkách, v odlehlejších oblastech, a stále hůře ohraničených ložiscích. Pak počítejte pár dalších let, než se to připraví k těžbě, a další dobu, než se dostanete na nějaké plateau produkce.
Odpovědět
Pardon, nikoli 50 týdnů ale 200 týdnů, takže 100 dalších kapiček :)
Odpovědět
Jen mě napadá, že pokud, jak tvrdíte, do výzkumu nedala Venezuela ani cent, tak o čem má ten Maduro lhát? Ty naleziště někdo zkoumal a platil a pokud to neplatila Venezuela tak udaje o výzkumu bude mít hlavně ten zkoumající co to platil. No a objev na jižní Moravě neuvádím kvůli objemu ale lokalitě. Vy , sebestředný pitomec tvrdite, že skoro vše je prozkoumáno a přitom nemáme, jak je viděl prozkoumánu ani vlastní republiku. I na "starém kontinentě" se nachází nové, byť malé naleziště.
Odpovědět
VY jste opravdu ignorant.....zkuste si pod sebe 50x napsat větu...Tar Sands neobsahují ani kapičku konvenční ropy. Člověče, to, co je v Kanadě, a ve Venezuele, není klasická ropa, jsou to Tar Sands, a vypadá to obdobně, jako rozmlácená asfaltová vozovka!!!!! A samozřejmě, že objeveno to bylo už strašně dávno, navíc Venetuela si tohoto vydatně přilhala, a jediné, k čemu došlo, že se ty tar sands začaly mezi tu ropu započítávat, a začalo se to prezentovat jako nové objevy!!!!!!!!!!! A představte si, že jedna moje sestřenka z tátovy pracuje pro Halliburton, je v Albertě, a na těžbě těch Tar Sands se podílí :) Já se Vás zeptám....máte představu, jak je to energeticky náročné???? Jednou z metod je SAGD, což v podstě znamená, že uděláte dva horizontální vrty, do toho horního pustíte páru, ta rozehřeje ten asfalt, který potom tou spodní rourou dostanete na povrch. A druhák....jedte se do té Alberty podívat, abyste viděl, co je to za spoušť. Jiná metoda je ta, že se to těží obdobněj jako hnědé uhlí z povrchu ve velkolomech.
Odpovědět
Napíši Vám to docela přesně....ty Tar Sand se začaly započítávat mezi ropné zásoby v roce 2012, ještě v roce 2011 Kanada měla 32 miliard barelů ověřených záísob, a v roce 2012 už 180 miliard - zároven z těch statistik zmilel v roce 2012 údaj, který statistiky uváděly ještě v roce 2011, tedy Canadian Sands 143,3 - mimochodem, v roce 1999 byl stav těch Canadian Sands 163,3. Ale vy budete tvrdit, že Canada zázračně našla 160 miliard barelů po roce 2010 :) Takže bobečku, tady přesně vidíte, že patříte mezi tu masu kavek, kteří ničemu nerozumí, vygooglují kravinu, a mlátí tím okolůo sebe jako Ajatolláh Koránem.
Odpovědět
Tak ignorant jste vy. O tom že se v případě ropy z písků, břidlic atd. jedná o nekonvenční ropu jsem uvedl ihned při zmíňce o Venezuele a Kanadě. Stačí si to přečíst a nemusel byste blbě žvanit. No a rozhodnutím o její těžbě se tyto zásoby přidaly mezi doložitelné zásoby. Co je na tom divného? Divné je naopak vaše tvrzení, že v roce 1999 byly tyto zásoby 163,3 , v roce 2011 jen 32 . Řekl bych, že o ropných píscích se v roce 1999 zatím k těžbě jaksi reálně neuvažovalo.
Pokud jsem uvedl pole Kern River tak jako příklad nesmyslného podhodnocení zásob. Těch 10 % je údaj z konce předminulého století. Nyní se již píše rok 2021.
Uvádí se, že mezi rokem 2000 a 2010 byla nově nalezena ropa o objemu 90-100 miliard b. Guinejský záliv,velké naleziště na Aljašce kde je zajímavé, že se nachází v oblasti která měla být dávno vytěžena.Norsko a největší ropné pole v Severním moři Johan Sverdrup. Ověřené zásoby ropy Ázerbájdžánu se díky přílivu zahraničních investic zvýšily během uplynulých 20 let z 1,2 mld. barelů na přibližně sedm miliard barelů. V případě Kazachstánu z 5,3 miliardy na 30 miliard barelů. Atd. Chcete po mě odpově´d na otázku : která velká sedimentální pánev na téhle planetě nebyla doposud alespoň částečně prozkoumána ? O je zajímavé že ještě nedávno jste tvrdil že kromě Arktidy bylo již vše detailně prozkoumáno. No a částečně může být z 40 % ale také jen z 5 %.
No a až si zase budete mít potřebu leštit své ego tak ENERGETICKÁ NÁVRATNOST. Energie získaná v energie vložená. No a to je to číslo 1:3 kdy je těžba ještě rentabilní. To je u těch písků. Jinak jejich zásoby (zatím nerentabilní) se odhadují co vím asi desetkrát větší. Ale to je jedno. Zásadní je, že o ropu dalších minimálně 60 let a s ropnými písky 90 let nemusíme mít strach. Dětičky do pluhu nikdo zaprahat nebude muset a hlady taky neumřov. Tedy né kvůli nedostatku ropy. Tento svět má podstatně větší problém a tím je nekontrolovatelný nárůst populace. No a tento problém se bude bohuželn řešit podstatně dříve než ropa.
Odpovědět
Smrdutě lžete. Je to doložitelné. Tar Sands se těžil už docela dlouho před tím, než bylo rozhodnuto o tom, že se ropa z písků bude započítávat do konvenční ropy. A k tomu dalšímu.....Naučte se chápat psaný text, vy hlupáku, a 50 x si pod sebe napište větu "ropné písky nejsou ropa" Já jsem psal, že v roce 1999 měla Kanada 163,3 miliard barelů v ropných píscích, a v roce 2011 32 miliard ověřených zásob, tedy pokud není uvedeno čeho, tak je zcela zřejmé, že ropy, tedy konvenční ropy, hlupáku. A další, já bych řekl, že v Kanadě se to těží tak zhruba od konce ropné krize v 70. letech. Aha, tak ONO se uvádí :) Milý zlatý, toto je jednočlenná věta, která nemá podmět. Takže KDO toto uvádí, a kde podle Vás ta ropa je??? Ano, azerbajdžan je jedna jediná lokalita, kde se něco málo našlo, s tím Kazachstanem lžete jako když tiskne, v roce 1999 uváděl Kazachstan 25 miliard barelů ověřených zásob, nyní 30 miliard - podotýkám, že těch 5 miliard je opět v ropných píscích. A k tomu dalšímu.....víte, geologii a fyziku neuplatíte. Prostě ropa se těží proto, protože je to energetický zdroj, a pokud něco nemá energetickou návratnost, tak ji nemůže mít ani finanční. Takže ten Váš posldní odstavec je totální blábol, a ukázka toho, jak problematice vůbec nerozumíte. Ano, to tedy tvrdím....já jsem psal, že všecdhny VELKÉ sedimentální pánve s výjimkou kontinentálního šelfu severního ledového oceánu byly prozkoumány, a žádné VÝZNAMNÉ množství ropy nebylo nově objeveno, a na tomto trvám, hlupáku. Pokud svět spotřebovává 90 milionů barelů ropy denně, což je 33 miliard ročně, pak asi nemá cenu rajtovat na tom, jestli na Kaschaganu, což je největší kazachstanské pole bylo objeveno dalších 5 miliard barelů, a v Azerbajdžanu 7 miliard. A k tomu dalšímu...k ropnému zlomu došlo v roce 2018 uprostřed konjunktury, a 2019 už byl pokles. A další....vy pořád vycházíte z toho, že ty statistiky jsou pravdivé. Tak zkuste popsat, jak je možné, že specielně u KSA uváděla v roce 1987 - ověřené zásoby 169,6, a o rok později už 255 miliard barelů, aniž nějaké dalšíé ložisko bylo objeveno? A jak je podle Vás možné, když tento stav s novými objevy trvá dodnes, tak přestože těží asi 3,3 miliardy barelů ročně, tak ty ověřené zásoby nejenomže neklesají, ale v roce 2020 má najednou o dalších 30 miliard více? Já vím, budete uvádět zase nějaký dementní příklad z počátku XX, století. Jenomže v roce 1987 už byly ty technologier někde jinde, a moc se od té doby nevyvíjejí. A perlička.....ty země OPEC samozřejmě nechtějí připustit jaqkýkoli nezáviuslý audit, co se těch zásob týče. A víte co je perlička? To, jak píšete, že ropné pole je jaklo cisterna, ze které lze ta ropa čwerpat libivolnou rychlostí. On totiž není relevantní okamžikl, kdy se vytěží poslední barel ropy, ale okamžik, kdy přes veškeré úsilí nebude možné tu těžbu dále navyšovat, nebo alespon udržet - a tento okamžik nastal v roce 2018 - ten Covid tu situaci zamaskoval, takže přestože v roce 2020 se vytěžilo o 6 miliard barelů méně, tak ta cena se nezvýšila, protože ty lockdowny snížily poptávku. A dávejte bacha, co se bude dít do 5 let. A dále....zkuste se popídit, co je ELM model, tedy model země vyvážející ropu - pokud dojde k poklesu těžby, tak exporty klesají nohem rychleji - viz třeba Indonézie. Ano, zatím nerentabilní :) Ona v budoucnosti bude platit jiná fyzika :) To jste pobavil.
Odpovědět
Jo, ještě perlička, to Norsko.....Norsko mělo v roce 2000 - proved reserves - 11,4 miliard barelů, na konci 2019 - 8,4 - to moc na nějaké gigantické objevy nevypapdá, že? A pokud si uvědomíme, že těži asi 1,8 mil barelů ropy denně, pak má té ropy na 13 roku současné těžby :) No nic, naučte se trojčlenku, truhlíku.
Odpovědět
Tak vidím, že rozumné odpovědi na otázku se nedočkám. Tak jinak . Ropný vrchol či zlom a Hubbertova křivka. V USA předpovídal tento zlom, mám takový dojem, v roce 1970. Udajně se trefil a od roku 1971 se produkce ropy v USA snižovala. Jak je možné,že v roce 2018 se zvýšila a byla nakonec větší než v tom roce 1971. Nějaký, po pomalu padesáti letech nový ropný zlom? Jak je to možné. No a světově měl být ten ropný zlom někdy v devadesátých letech minulého století. Potom v roce 2008 kdy raketově vystřelila cena až na nějakých 140 USD. No jenomže potom ta cena zase spadla a dnes je kolem 70 USD. Vy uvádíte že ropný zlom byl v roce 2018. Podle jiných se další ropný zlom má udajně odehrát někdy mezi roky 2026-2030. Dobře. Ono se stačí podívat na tu Hubblerovu zvonovou symetrickou křivku a musí být jasné, že lžete vy. A vysvětlení: POkud tedy ropu ve velkém těžíme od roku 1900, což je stodvacet let tak útlum do úplného vyčerpání má probíhat dalších 120 let. Samozřejmě s postupným zdražováním. Bohužel vy tvrdíte, že již dnešní děti budou díky ropě hladovět. Já říkám, že pokud by měli hladovět tak z úplnš jiných důvodů. Za stodvacet let by tedy byla planeta bez ropy. No a ona bez ropy nebude.
Ono je to asi podobné jako s uhlím. Nějaký uhelný vrchol a potom snižování těžby. No problém je v tom, že zatím není vytěženo ani dvacet procent známých nalezišť a uhlí je minimálně na několik století. Prostě a jasně nastal ekologicky a politicky motivovaný odklon od uhlí. No a nyní se někdo snaží nastartovat odklon od ropy.
No a pak tu máme ještě Kudrjavcevovu teorii. Ta je také zajímavá a zatím, mám takový dojem ani vyvrácená.
Odpovědět
Ježíšmarjá, právě vám vysvětluiji, že ty sekundární a terciální metody těžby tu symetrii zvonové křivky deformují, je to zhroba obdobné, jako když bude mísit dvě látky, a necháte to na přirozené difusi, pak tato buee porbíhat podle té zvonové křivky, a zcela k jiné situaci dojde, pokud tím zamícháte, což je nasazení těch sekundárních metod těžby. Ano, a k tomu dalšímu....ano, 120 let to možná bude probíhat, ale asi tak po 30 letech se ta produkce dostane tak na polovinu současného stavu, a pokud vezmete v ůvahu ELM model, který zohlednuje, že s postupujícím časem ta těžba spotřebovává stále více ropy, kterou potřebujete napříkald na pohon těch těžebních zařízení, v důsledku čehož klesá ERoEI, pak ty exporty nebudou na polovině, ale s bídou 40 procentech, a ani to není celý obraz reality, finta je ta, že ty zem+ě, které byly dříve rozvojové, si z toho ztenčujícího se koláče ukousnou mnohem větší díl, než v současné době, neřkuli v minulosti. Takže za 30 let můžete klidně očekávat, že ČR bude mít v tom lepším případě nikoli 185 000 bd k dispozici, ale mezi 50-60 tisíci, a to v tom lepším případě- protože celá EU, kteréhož je Čr součástí, má již nyní k té ropě mizerný přístup, a postupem času se to bude ještě díky marginalizaci EU coby globálního hgráče ještě ztenčovat. Nebudete mne přesvědčovat, že EU má patrony na to vynutit si přístup k ropě například v konfrontaci s USA nebo Čínou, že ne?
Odpovědět
V první řadě se bude zvyšovat cena. Kde na to ty dříve rozvojové země vezmou?
Odpovědět
Kudrjacevova teorie - výborně, pán do toho nacpal pavědu a alchynii - Polyanin scénář - ropa je abiotického původu, a vzniká rychleji, než tuto lidstvo čerpá :) To tu ještě fakr nebylo :) Pan Jarek Schindler právě napsal, že je ve hře teorie o fungujícím perpetuu mobile :) :) HAHAHAHA!!!!!
Odpovědět
Vyvrátil to někdo? Zatím, co vím tak nikdo.
Odpovědět
To je asi totéž, jako kdybyste tvrdil, že transmutaci stříbra ve zlato Magiostra Kellyho také nikdo nevyvrátil. Nikdo nebude plýtvat energií, aby se zabýval zjevnou debilitou.
Odpovědět
Tady máte důkaz, že ta Hubbertova křivka nemusdí být vždy symetrická, a je to odstrašující příklad toho, jak to dopadá s ropnými nalezišti, kde jsou uplatnovány ty nejpokročilejší metody těžby. To je panečku symetrie po dosažení vrcholu, že??? Podotýkám, že ten Cantarell je jedno z největších a nejproduktivnějších polí na západní polokouli. Takže tak, vy hloupý lháři. http://www.scielo.org.mx/img/revistas/prode/v46n183//0301-7036-prode-46-183-00141-gf6.jpg
Odpovědět
JJ, tak mi ukažte, kde v Evropě se nachází ten 80 procentní zbytek uhlí. Mimochodem, jedny z největších zásob má čína, a těžařské společnosti uvádějí u Číny R/P ratio okolo 30 - což tedy znamená, že čína má uhlí na 30 let současné produkce. A copak tam máte pro ČR? Kde se podleš Vás nachází těch 80 procent nevytěžených zásob? Já tu okolo vidím jenom vytěžené, nebo skoro vytěžené díry.
Odpovědět
A proč bych vám měl ukazovat něco , nebo reagovat na něco co jste si právě vymyslel. Jestli jste přesvědčen, že jsem mluvil v souvislosti s uhlím o Evropě či dokonce Česku, tak ten text prosím doslovně uveďte kecale. Pokud to neuvedete budete za pořádného blbečka.
Ale i v Evropě je pořád uhlí dost. V roce 2017 byly v první desítce světových producentů uhlí Německo a Polsko.
Odpovědět
Jarečku, a co proboha bude platné, že to uhlí bude někde v tramtárii, když to energetické uhlí má mizernou hustotu energie, a doprava tohoto velkopu část té energie spotřebuje? Uhlí na rozdíl od ropy nelze použít jako globálně transportovatelný zdroj - takže co asi tak pomůže pokud mají USA ohroné zásoba uhlí, a co pomůže, když Rusko má také slušné zásoba, ale na Sibiři, co? Za pořádného blbečka, který tvrdí, že uhlí lze dopravit jako informaci po datové síti, jste tu vy. V Evropě, že je uhlí dost? Uveďte kde!!!! Možná, že Ukrajina má nějaké slušné zásoby, a co se týče toho Německa a Polska, tak obě tato země mají toho ughlí dost tak pro sebe, ne pro celou Evropu, hlupáku. A navíc, obě tyto země mají ty zásoby v kategorii Sub bituminous and lignite, takže z hlediska energetické hustoty žádná sláva. A zcela konkrétně: Německo - černé uhlí 152 mil tun, hnědé 6556 mil tun, zásoba na 37 let, Polsko 6012 mil tun černé, 1490 mil tun hnědé, zásoby na 37 let. To, jak rychle se to drancuje nehovoří nic o tom, na jak dlouho toho uhlí je. Ty roky jsou uvedené s přihlédnutím k aktuální těžbě. To abyste vy trdlo zase neargumentoval tím, že jiný údaj uvádí, že toho uhlí je na stovky let. Ano, je, možná i na miliony let, pokud se ročně vytěží jeden kbelík.
Odpovědět
Tak uhlí ( černé)již dnes vyváží například Austrálie do Japonska, Číny, Indie a jak je vidět vyplatí se jim to. Takže blbečkem titulujte sebe. Vaše příměry, nyní třeba o přepravě uhlíj ako informaci, si nechte pro sebe a nepodsouvejte mi vlastní nesmysly.
Odpovědět
Zapište si 50x pod sebe větu černé uhlí není hnědé. Výřevnost hnědého uhlí je čtvrtinová. A Vše dementníé lži, že Čína, Indie a Japonsko jsou vnitrozemské státy bez přístupu k moři, snad ani nemá cenu komentovat. Ano, nepjste blbeček, opravují, bylo to nemístné. Mimořádně prolhaný blbečku.
Odpovědět
Já snad někde tvrdil , že Čína Japonsko nebo Indie jsou vnitrozemské státy?????????????
Já snad někde tvrdil , že černé uhlí je hnědé nebo lignit???????????
Jo 50x nohu napsat pouze jediné Daniel Vyšňovský je dement a lhář.
Daniel Vyšňovský je dement a lhář.
Daniel Vyšňovský je dement a lhář.
Daniel Vyšňovský je dement a lhář.
Daniel Vyšňovský je dement a lhář.
Pětkrát , k tomu abyste to pochopil to snad stačí i vám.
Odpovědět
A ještě k tomu, jak těžební společnosti parcelují svět ve svých statistikách.....Ony uvádějí jako jeden celek Europe + Eurasia, takže do toho společného celku se EU řadí i země, jako je Rusko, Ukrajina, Kazachstan, či Turecko....ano, potom Europe + Eurasia má toho uhlí relativně dost - jenom zkusit domyslet, jak se to uhlí dopraví z Kazachstanu nebo východního ruska do Evropy v nějakém rozumném, a pro potřeby evropské Energetiky významném množství :) A také se pomylu zamýšlejte, čím za to zaplatíte, protože dekadentní Evropy, která vykazuje silné příznaky úpadku, bude za 20-30 v pozici zestárlého klauna, jehož vtipům se už nikdo nezasměje.
Odpovědět
Víte, to, že něco USA vytěží neznamená, že se to těží v USA. To prudké navýšení po roce 2015 je výsledkem těžby ropy z břidlic, a hlavně toho, co USA vytěžilo v mezinárodních vodách v oblastech, které považovaly samotné USA za železnou rezervu. Takže jak sám vidíte, Hubbertova teorie nebyla vyvrácena. HLUPÁKU. Vrchol produkce konvenční ropy v USA skutečně nastal na počátku 70. let.
Odpovědět
A opravdu si myslíte, že lidi zajímá jestli jezdí na naftu z konvenční či nekonvenční ropy? Ano vrchol v Americe nastal v sedmdesátých letech minulého století ale ropy se v posledních letech těží víc. No jo to budou ty nové technologie co umožńují lépe zhodnotit ložiska. No a před tím vrcholem asi těžko někoho zajímalo kde ta Amerika ropu těží.
Odpovědět
No, když to lidem není jedno, tak on nekonvenční zdroj ropy podobný, jako jsou ty tar Sands je normální asfaltová vozovka. Ta navíc má tu skvělopu vlastnost, že je přímo na povrchu. Takže mi zkuste vysvětlit, proč lidé nenacpou do nádrží těch svých naftáků to, co vylámou z nějaké staré silnice? A k tom udalšímu.....v Americe se netěží více konvenční ropy. Realita je taková, že USA těží více konvenční ropy, což je prostě rozdíl - ten velký přírůstek je to, co se vytěží v mezinárodních vodách. A z nekonvenční ropy nelze naftu do gumokolu jednoduše vyrobit destilací, je to energeticky dost náročné, a zjistěte si, kolik je k otmu potřeba zeního plynu. Já jen, že USA má spotřebu plynu oproti celé EU prakticky dvojnásobnou - a z toho velká část je použitá právě na to, aby z té břidličné ropy šly udělat pohonné hmoty. Opravdu si myslíte, že USA postaví flotilu stovky bulkcarrierů, kterými bude do Evropy dopravovat bitumeny, a stovky CNG tankerů, kterými bude dopravovat břidličný plyn v nějakém význaném množství :) Já jenom zaregistroval to, že v USA se položila v Texasu výroba čipů, protože texas, jeden ze států, kde se toho plynu těží nejvíce, neměl dost plynu :) TVL, netěží se v USA více ropy, nekecejte do něčeho, čemu nerozumíte.
Odpovědět
Váš komentář je pouze další ukázkou, že nejste schopen racionálně uvažovat a nevíte co pišete. Nejdřív napíšete, že? "v Americe se netěží více konvenční ropy." V další větě potom: " Realita je taková, že USA těží více konvenční ropy, což je prostě rozdíl - ten velký přírůstek je to, co se vytěží v mezinárodních vodách"
Pokud vím tak Amerika v pobřežních vodách těží už dlouhou dobu. No a dohadovat se jestli jsou to jejich vody ???
Odpovědět
Co je podle Vás "dlouhou dobu"??? A další......"pobřežní páso" je zcela specifická lokalita, kde se produkčně těží tuším od roku 2012, zkuiste si 50x pod sebe napsat větu Pobřežní pásmo" s velkým P nerovná se podřežní vody, HLUPÁKU.
Odpovědět
Tvl.....žádné nové technologie, kteé umožnujkí lépe zhodnotit ložiska, ale prostě se začalo za Obamy těžit to, co se do té doby považovalo za instanci poslední záchrany - říká se tomu pobřežní pásmo, bylo to už dávno objeveno, a ponecháno pro budoucnost- tedy do t=é doby tomu tak bylo, poslední, kdo se tomu ubránil, byl G.W. Busch. Když tvrdíte, že v USA došlo k nějakému zásadnímu technologickému průlomu, tak popište detailně ty technologie, a také napište, jak tyto zvedly výtěžnost v těch kontinentálních lokalitách, a ve výsostných USA vodách, zejména v Mexickém zálivu......Když tedy jsou k dispozici - tedy dle Vás tak úžasné technologie, tak proč Tyto Pemex nenasadil na Nejroduktivnějším ložisku západní polokoule, na Cantarellu, a jen bezmocně přihlížel tomu, jak produkce na tomto klesá o desítky procent ročně, jak můžete videt na grafu.
Odpovědět
Kde prosím tvrdím, že by mělo dojít k zásadnímu technologickému prulomu? To je zase pouze vaše blbost a neschopnost. Že diky novým technologiím se zvyšuje výtěžnost je fakt, který vám nevyvracím.
Na druhou stranu, když napíši, že z ložiska se dlouhodobě těží víc než byl odhad, tak jste to vy kdo poukáže na nové technologie. Tak co si zase vymýšlíte demente.
No a v předchozím vašem příspěvku těží USA v mezinárodních vodách. V tomto potom ve vlastních výsostných vodách. Tvrdím to již nějaký čas. Jste sebestředný hňup.
Odpovědět
Všemi svými příspěvky, ve který ch tvrdíte, že v budoucnosti očekáváte díky technologickému průlomu výtěžnost převyšující 100 procent. Z kdy byl ten odhad, anonymní pitomečku? Z roku 1900. že? A četl jstr ten anglický originál? Není to náhodou správně tak, že ta Standard Oil předpokládala, že vytěží xy, a pak to opustí? Máte předstzavu, jak probíhal geologický průzkuma na přelomu století? NIJAK, DEBILE!!!!!!! Těžilo se v místě průsaků, a když to prostě přestalo dávat, tak se přešlo k jinéu průsaku, kde to byl sichr!!!! DEBILE!!!! Tudíž, v roce 1900 ty ložiska vůbec nebyla zmapovaná, k prvním skutečným průzkumům došlo tak spíše v meziválečném období, a týkalo se to daleko větších polí ve výcjodním Texasu.
Odpovědět
Zase, můžete mi citovat kde bych měl tvrdit, že očekávám "díky technologickému průlomu výtěžnost převyšující sto procent"? Vy jste tedy ukázkový magor. Nejdříve si znovu přečtěte co jsem napsal a potom teprve žvaňte ty své výmysly.
Odpovědět
S tím uhlím, to jako fakt??? On nastal ekologicky a politicky motivovaný odklon od uhlí, a v důsledku tohoto klesá těžba, jo??? Já jsenom, že ČR, nevbo spíše ČSSR prošel vrcholem produkce za hlubokého totáče v roce 1984, a to v době, kdy soudruzi za jeden z hlavních ukazatelů hospodářřství měli množství vytěženého uhlí. Německo, Vewlká Británie, Rusko, nebo třeba i Ukrajina prošla vrcholem produkce uhlí v hlubokých 80. letech v dobe, kdy po nějakém CO2 nebylo ani vidu ani slechu. Naproti tomu USA prošlo vrcholem produkce v roce 2008 a v Austrálii ta těžba je nyní na vrcholu. Pokud vezmu EU jako celek, pak vrchol produkce - rok 1986. To docela vyvrací ty Vaše lži o nějakém politicky a ekologicky motivovaném odklonu - spíše ot hovoří o tom, že se vytvořil zástupný problém, který má zamaskovat, že je Evroipa na huntě s energetickými surovinami, a k dalším nemá přístup. Že je celý green deal lež, je patrné z tohoto článku, pro který jsem dodával ta grafy. https://vlkovobloguje.wordpress.com/2021/09/17/potrebuje-green-deal-lez/
Odpovědět
Takže tvrdíte, že v současnosti známé a těžitelné zásoby uhlí, pokud by se neomezila těžba toho uhlí, by byly v dohledné době vyčerpány?
Odpovědět
Záleží na tom, čemu říkáte "dohledná doba", druhák, uvědomte si, že to uhlí má ještě mizernější ERoEI než ropa, takže abyste měl z toho uhlí konstatní energetický tok, musíte jej těžít stále více, a do třetice, záleží na tom, jak kde, protože uhlí není na rozdíl od ropy nebo plynu globálně transportovatelné. Takže popořádku, například Velká Británie je s uhlí prakticky na suchu, to co zbylo není ekonomicky (beru z hlediska ERoEI, nikoli bankovek, které je možné natisknout) těžitelné, a Z CELÉ EU má nějaké významné zásoby pouze Německo a Polsko - tedy lokálně významné - z hlediska energetického hladu EU to opravdu není nic moc - rozhodně bych nesázel na to, že i kdyby ten Greendeal nebyl, že by třeba Polsko nebo Německo dodávalo do ČR elektřinu z uhlí v nějaké rozumné ceně, o budoucí ochotě Poláků vyvážet uhlí do ČR ani nepíši. Země, které mají opravdu globálně významné zásoby uhlí jsou USA, Austrálie čína a Rusko, přičemž Čína má toho uhlí obrovskou, stále se zvyšující spotřebu, a ani v ostatních případech není nějak myslitelné, že by z tohoto Evropa měla mít nějaký užitek z toho hlediska, že by to řešilo EU energetický hlad. Něco málo lze dovézt, ale to je spíše černé uhlí pro potřeby metalurgie, ale rozhodně je vyloučené vozit uhlí pro energetické účely nebo vytápění domácností. Navíc ČR má tu nevýhodu, že je vnitrozemský stát. Jo, zapomněl jsem na Ukrajinu....tak tam je to uhlí na potovru v nejvíc v oblastech, která je těžce politicky nestabilní, ta těžba tam poklesla na zlomek stavu z minulosti, a rozhodně to není nic, na co by se dalo spolehnout.
Odpovědět
Pokud uvažujeme "dohlednou dobu" řekněme 2/3 průměrného věku dožití, tedy řekněme 52 let, pak ano, v pro EU dostupných lokalitách, a navíc v Číně, budou zbývající zásoba uhlí vyčerpány.
Odpovědět
Velice mě mrzí, že se toho , vámi předpokládaného konce ropy a uhlí nedožijete a nebudete moci říci, "Já to tvrdil."
Odpovědět
Ke zlomu produkce uhlí v Evropě došlo, když jste se nejspíše houpal ještě tátovi v pytlíku. A je úplně jedno, kdy se vytěží poslední barel ropy, podstatný bude okamžik, kdy Vám producenti čeknopu, že na Vaše bezcenné bankovky serou, a že další platby budou požadovat v blondýnkách. Mimochodem, s plynem jak račte vidět, jsou problémy už nyní. Co Vám bude platné, když Ruskol bude těžit plyn, když jej 3/4 spotřebuje, to je současná realita, a z toho zbytku si stále větší podíl ukousne Čína. Skoro bych řekl, že vaši spratečkové si budou dělat řidičák docela zbytečně :)
Odpovědět
Tak Science je podle vás Abičko a nějaký blog vlkovobloguje má byt seriozní či dokonce prestižní? Ha,ha,ha.
Odpovědět
Vaše hloupé tvrzení, že nyní je rok řekněme 1960 ani nemá cenu komentovat. Argumentujete roky 1899 a 1942. Tím ze sebe děláte asi obdobného hlupáka, který je přesvědčený, že pokud se účinnost spalovacího motoru dokázala za 100 let zvednout o řekněme 20 procent, že těch dalších 50-65 vlastně nebude problém :) No, a stejně to máte s výtěžností těch ložisek. Ta první procenta šla jednoduše, a pak se těžce bojuje o každé propcento, a spostupem času to jde číám dál hůře, a dnes jsem asi tak na maximu, stejně tak jaklo jsou již na vrcholu vývoje třeba ty spalovací motory - oboje je zhruba 120 letý vývoj.
Odpovědět
To bude asi dobrý matroš a nebo spíš , už nechlastej.
Odpovědět
Tykejte si té prostiotutce, které jste vylezl mezi nohama, anonymní vidlácká špíno.
Odpovědět
No a proč anonymní. Já vystupuji pod svým jmenem. Takže vaše tvrzení : anonymní vidlácká špíno" je jen dálším důkazem vašeho "hňupismu" demente. A jinak bacha, ať vám náhodou nepraskne žilka. Kdo by mě potom bavil?
Odpovědět
Jarek není jednoznačné, Jarek může znamenat hned dvě jména, Jaroslav a Jaromír. Takže tak, anonymní vidlácká špíno.
Odpovědět
Ale nepovídejte. Když jste sem kopíroval z "archívu" lidí s jménem Jaroslav , navíc nyní ve věku osmdesát a více let, tak vám to, že to není jednoznáčné nějak a nijak nevadilo. Trochu divné, že? Alespoň to vypovídá o tom co jste to za kreatůru co si údajně má říkat člověk.
Odpovědět
Raději než žvásty o ničem mi vysvětlete proč byly zásoby na tom poli Kern River tak příšerně podhodnoceny? Jak je to možné a jak moc je tento podhodnocující jev obecný? To možná vysvětluje i to co se vám nelíbí, že jsou doložitelné zásoby upravovány směrem nahoru.
Odpovědět
To ze sebe děláte pitomce??? Ty zásoby nebyly podhodnoceny, byly určeny na základě toho, jaké byly v tom roce 1900 dostupné technologie. Napsal jsem Vám jasně, že každý rok dochází k revizi, a zbylá ropa se vždy přepočítává s přihlédnutím k dostupné technologii. Jenomže v posledních minimálně 20 letech už k žádnému prudkému rozvoji technologií nedochází, a druhák, a to je podstatné, at chcete nebo ne, tak klesá ENERGETICKÁ výtěžnost, jinými slovy, na to, abyste tu energii z ropy mohl získávat, tak do toho musíte vrážet čím dál větší energetické vstupy.... úplnej extrém jsou ty Tar Sand, to bez ohroých vstupů z energie ze zemního plynu vůbe není možné těžit. VY sám jste napsal, že odhad těch zásob je fakticky konstatní, a co se mění, je výtěžnost. No, a každý oiler Vám potvrdí, že 50 procent je tak maximum, které lze získat, zbytek prostě zůstane v zemi - u těch hlubokomořských ložisek ještě více...tam je snaha to po uvedení do produkčního stavu dostat rychle na maximum, a pak po sestupu z plateau to rychle opustit - a pokud se to jednou opustí, tak je prakticky vyloučené, to znovu uvést do produkčního stavu.
Odpovědět
Vite co je to historie? Já netvrdím, že je nyní rok 1960 ani žádný jiný. Já pouze poukazuji na rok 1960 či jiné. V tom je pro normálního člověka trochu rozdíl. Jak je vidět, pro hňupa vašeho formátu asi ne. Já jsem nikde nenapsal, že odhad zásob je konstantní. To je zase pouze vaše teorie kterou se snažíte podpořit své katastrofické scénáře. Takže pokud v roce 1942 byl odhad vytěžitelné ropy 54 milionů barelů a přitom se do roku 1986 vytěžilo 736 milionů barelů s novým odhadem (Adlman) 970 milionů barelů, tak ten Adelman to podle vás odhadoval v tom roce 1998 podle technologie z roku 1900? No alespoň tak to tvrdíte. Pokud neumíte počítat tak si vezměte kalkulačku, demente.
Takže v roce 1942 vyteženo 278 milionů a zásoba 54 milionů. V roce 1986 vytěženo 736 milionů a zásoba odhadovaná na dalších 970 milionů. V roce 2007 vytěženo 2 miliardy a stále má zbývat 627 milionů. No a to má být podle vás zapřičiněno pouze technologickými důvody. Ten Adelman to odhadoval v roce 1998 podle technologie z roku 1900 paráda.
Odpovědět
Ještě jednou LHÁŘI, psal jste, že je rok 1960, ne úplně doslova, ale tím, že jste argumentoval rokem 1900 a následně nějakým poválečným rokem - ano, opravdu jste nepoukázal na rok 1960, ale na rok 1900, protože ani nevíte, jaký je rok nyní. Vy nevíte, nebo spíše nechcete vědět, že ty ověřené zásoby se každý rok revidují, a tzv zpětným dopočtem se ta v minulosti objevená pole přepočítávají na aktuální stav technologií. Proč sem rvete rok 1942, vy hlupáku? Jak rychle mezi lety 1942 a 1986 probíhal technologický pokrok? V roce 1942 létala řadová stíhačka Spitfire cca 650 km v hodině, a v roce 1986 létal F-15 - 2600 km v hodině. Jenomže od roku 1986 do současnosti se už rychlost bojových letounů nezvedala, a obdobně je to i s těmi těžebními technologiemi!!!!! Pokud to zcela marginální políčko s jednou miliardou barelů bylo těženo primárními metodami mezi 1900-1942, a pak se tam začala tlačit voda, tak rázem narostla ta výtěžnost na trojnásobek, a pokud se někdy v 80. letech použily další, sofistikovanější metody, pak je zřejmé, že ta výtěžnost vzrostla ještě více!!! Jediné, co trošku pomáhá je výkonější výpočetní technika, která pomáhá při modelování migrace fluid skrz horniny, takže pomocí této je možné optimálně určit rychlost a způsob stimulace ložisek - což jso uty terciální metody - a to dá tak nízké jednotky procent. Adlman, Adlman - to je ten učitel kramářství a účetnictví? Jo, to bude relevatní autorita, pokud vím, takl ty odvady a zpetný dopočet dělají instituce jako IEA, EIA, USGS, a některé velké ropné společnosti, třeba BP. A druhák, a to je podstatné, vy zcela ignorujete fakt, že od té doby, jak šly ty technologie dopředu, tak se prostě zpřesňují ty odhady!!!! Vaše hloupé tvrzení, že v roce 1900 měly ty prospektorské společnosti k dispozici Superpočítač CRAY-2, měli k dispozici seismický průzkum a možnost počítačového vyhodnocení, jsou pohádky ovčí babičky.
Odpovědět
Za prvé Adlman nemá co odhadovat, to dělají zcela jiné instituce, a druhák, já psal jasně, že ten dopočet se dělá vždy k tomu aktuálnímu roku - tědy pokud to bylo v roce 1998, tak se uvažují technologie roku 1998. Co na tom nechápete?
Odpovědět
Tak to tomu Adelmanovi běžte říci.
No a jinak to chápu. Jen nechápu a na to se také pořád ptám, jak je možné, že jsou zásoby (a to i s přihlédnutím na , v té době dostupné technologie) tak podhodnoceny. No a pokud jsou výrazně podhodnoceny u jednoho naleziště, proč by nemohly být výrazně podhodnoceny celkově. Nic víc.
Odpovědět
Takže vy tvrdíte, že účinnost současných technologi je podhodnocená, že v budoucnu lze očekávat nějaký zásadní technologický průlom? A vaše hloupé tvrzení, že rok 1900 je totéž, jako rok 1970 nebo dokonce 2000 či 2021 ani nemá cenu komentovat. Vy hovádko blbé, i na tom poli co jste uváděl. Ono nám jaksi bobečku ten zpětný dopočet minimálně posledních 25 roků toho moc nepřidává, což jaksi znamená, že ty technologie se už moc nemění, a stejně tak i ten dodatečný průzkum toho moc nepřidává. Zkuste se popídit po tom, jak klesají ty ověřené zásoby u normálních zemí, jako je USA, Norsko, Mexiko nabo Kanada ale třeba i bývalý velký producent a exportér - dnes nepokrývající svou spotřebu - Indonézie a zkuste to porovnat s tím, co uvádějí ty darebácké režimy, které jsou závislé pouze na ropě, jako je ta Venezuela, Nigerie, Angola, Libye, Saudská Arábie, Irán, a další. Ty technologie NEJSOU podhodnoceny u ŽÁDNÉHO naleziště, nelžete tady!!!!!!!!! Lžete tak smrdutě, že ten puch je cítit až sem!!!!!!! To naleziště, které jste uvedl, je součástí Proved Reserves za USA, u kterého se ten zpětný dopočet udeělal od toho roku 1945 více než 50x, a výsledek je ten, že USA má R/P ratio za rok 2020 - 11,4, tedy že za 11,4 roku, pokud bude těžba probíhat současným tempem, je USA s ropou na suchu!!!!!! A to dotoho je započítáno i to, co je v mezinárodních vodách, na co ropné společnosti získaly koncesi.
Odpovědět
Ne já tvrdím, že jsou mnohde podhodnoceny zásoby o technologiích jsem nemluvil. Prosím poukazujte pouze na to co jsem dkutečně napsal a vlastní fantastmagorie si nechte pro sebe. Také to, že jsem měl tvrdit, že je rok 1900 či nějaký jiný je nesmysl. Prosím citujte kde jsem to tvrdil. Ano poukázal jsem na rok 1900. No a co???? Je běžné používat odkaz na různé roky a historické události. Jen idiot jako jste vy to nechápe.
Odpovědět
KDE jsou podhopdnocené zásoby???? Vy jsta zatím pokukázal, že před 80 lety byly podhodnocené zásoby!!!!!!! Nic víc, a nic méně. A já Vám naopakl tvrdím, že řada zemí OPEC o svých zásobách lže jedna přes druhou, nebo máte nějaké spešl vysvětlení, proč v těch zemích, kde se dají ty ověřené zásoby auditovat, tak tyto klesají, a jsou konstatní, nebo se zvyšují v darebáckých zemích, které žádný nezávislý audit nepřipustí? Ano, Rusko bylo důvěryhodnou zemí naposledy za Černomyrdina, kterej tam ty zahraniční investory přitáhnul, ti udělali revizi ověřených zásob, a došli k hodnotě 80 miliard barelů. Dnes má Rusko 130. A víte proč? Protože jedna rusácká ponorkazabodla vlajku do severního polu, a aniž se cokoli objevilo, aniž by nějaký seriozní průzkum vůbec začal, tak někdo prohlásil, že v tom kontinentálním šelfu od hranice mezinárodních vod k polu je 50 miliard :)
Odpovědět
No a ono tam může být klidně 100 miliard, že. No a až vytěžíme poslední kapku tak již ropa na zemi nebude, že? To je také vaše tvrzení. Já jenom ještě dodám, že tu máme ložiska opuštěná v průběhu více než sta let, z kterých podle soudobé technologie bylo vytěženo 10,20,30,40% ropy. Logicky v nich musí tedy zbývat 60,70,80,90 % ropy nevytěžené. Pokud napíšete že v současnosti jsou technologie schopné vytěžit až 50% obsahu ložiska tak je jasné, že dalších 50% tam ještě je. Proč tedy lžete o poslední kapce. Pořád můžeme pouze spekulovat o poslední kapce podle současné technologie. Jak jste sám napsal, technologie se v průběhu let vyvíjejí a těžko může nyní odhadnout co bude vymyšleno za 40 let. Závěr, pod zemským povrchem i kdyby se již nic nenašlo, leží pořád ještě ropa v množství 60-70 % z množství které bylo do dnešní doby vytěženo.
Odpovědět
Aldeman vůbec neuvažoval v relacích nějakých dostupnách technologií. Je to technologický a technický analfabet, jako každý ekonom.
Odpovědět
Vyjadřujte se relevatně, pokud se chcete bavit seriozně - Zásoby ropy jsou ověřené, pravděpodobné, a možné. Žádný termín doložitelné neexistuje, a opravdu by mne zajímalo, kdo Vám co doloží v případě SAudů, Iránu, Venezuely, a dalších darebáckých režimů, které o svých ověřených zásobách lžou jedni přes druhé.
Odpovědět
Tak promiňte a mezi doložitelné a ověřené si dejte =. Stačí.
Odpovědět
Jasně, a nyní zkuste relevanci těch dokladatelů :) Když to vezmu postupně, jsou ti "dokladatelé" Maduro, Ajatolláhové, Saudové, různí obskurní diktátoři, a orientální despotové, což je případ třeba toho Azerbajdžánu, Kazachstánu, Nigerie, Angoly, v lepším případě Putinuška - tomu lze alespoň trošku věřit :)
Odpovědět
No mě zase zajímá jak to v připadě těch Saudů, Iránu a dalších ověřujete?
Odpovědět
A co chcete ověřovat? Poslední velké ropné pole v Saudské Arábii - Shejbah bylo objeveno v roce 1967. Od té doby jaksi nic podstatného. Největší ropné pole planety Ghawar, který je rozlohou srovnatelné s několika kraji v ČR, bylo objevené tuším 1949. Peak discovery nastal v roce 1965. A k tomu dalšímu.....když nevíte, co je Aramco, a že ta zkratka znamená Arabian American Co., a že tedy poměrně dlouhý čas měli Američané kontrolu nad těmi Saudskými zásobami, a znali pravý stav věci, asi nemá cenu vysvětlovat. Jenomže zhruba počátku 70. let, kdy saudskoarabský král Fajsal "tasil ropný meč" už je nemožné ty audity provádět.
Odpovědět
Jo, doporučím Vám jednu věc.....víte, kdo je Šéf geologického ústavu ČSAV? To jméno asi znáte, jenom nevíte, že dělá šéfa geologického ústavu. Tak se s ním o tomto pobavte, můžete jej navštívit o weekend na chalupě ve Lhotce u Dubé na Českolipsku. Opravdu vřele doporučuji, on Vám na to svůj názor poví.
Odpovědět
Tak zpět, už je v penzi :) Ale do té Lhotky za ním zajeďte, určitě si na Vás čas udělá :)
Odpovědět
Nedá se dostat do práce o víkendu ráno třeba do Nemocnice z města 17 tisíc obyvatel do ještě většího města u nás ve Zlínském kraji a z mnoha vesnic je to problém ještě větší ve více případech. Spousta lidí se bez auta neobejde. Situace s hromadou dopravou se spíše zhoršuje a spojů ubývá. Jsou rodiny co potřebují dvě i více aut. Sdílené auta to nevyřeší, protože by jich muselo být skoro stejně jak aut v rodinách.
Odpovědět
Většina lidí o weekendu nepracuje. Proč proboha zrovna vidláci mají mánii dělat na šichty? Já to má do práce 70 km, tedy jenom v průběhu zaučení, pak to bude 7 km, a obojí dělám MHD. A to jsem to měl podle cestáku dp práce i 284 km - Litoměřice - Lutín.
Odpovědět
Mluvil jsem o nemocnici a ta musí fungovat non-stop všude. To samé hasiči, policie...
Odpovědět
.....a všichni hasáci, bachaři, benga a felčaři musí žít na venkově? Který zákon to nařizuje? Prosím zákon a paragraf. Mimochodem, jezdí se mnou paní, je z Horního Týnce, a jezdí denně asi 75 km na Bulovku. Takže to JDE.
Odpovědět
Je to divné, zvláště když byty ve městech v posledních letech výrazně zlevnily.
Odpovědět
Zatímco dojíždění individuální dopravou v posledním měsíci výrazně zlevnilo, že? A Vaše hloupé lři, že nemovitosti na venkově zlevnily, snad ani nemá cenu komentovat.
Odpovědět
A platy hasáků, bachařů, fízlů bengů, školometů, a ouřadů municipalit nahoru nešly, že ne?
Odpovědět
Že zrovna ten kapitalista koupil do fabriky nové výrobní linky a chce , aby mu na nich lidi dělali na 3 směny min. 6 dnů v týdnu. Vždyť na nich mohou dělat i z domova , žejo ?
Odpovědět
A proč proboha všichni vidláci musí dělat nekvalifikovanou obsluhu výrobních linek? Proč nemohou ty výrobní linky vyrábět, jako třeba Jakub Krofian v Dobranově, nebo Technik Partner v Bořanovicích?
Odpovědět
Potvrzuji, že automatizované výrobní linky lze navrhovat z domova :) Kapitalistovi to nevadí, a vím, že ostatní kapitalisté v této branži to mají obdobné. Pekaříci si myslí, že ty výrobní linky narostly na stromech, nebo že jsou produktem lumpenproletářů, kteří na šichty mávají srpy a kladivy.
Odpovědět
Jaké si to v té Vaší západotatarské gubernii uděláte, tkaové to budete mít. Ústecký kraj má veřejnou dopravu dost dobrou.
Odpovědět
Samozřejmě že auto a vše s tím související je neuvěřitelně komplexní věc která s ekologií nemá nic společného. A je jedno jestli to je BEV nebo ICE, to je marginalita. Ale je vidět že autor se nikdy nemusel živit rukama, jinak by pochopil že pracovní, užitkové auto nemůže být z principu sdíleno. Je to prostě nesmysl. Samozřejmě že kancelářská myšička, mezi které patří asi i autor, žádný automobil nepotřebuje a ani by ho neměl vlastnit, pracuje převážně za stolem, občas nějaký nákup, výlet a tak, a to v tu chvíli je vlastnictví auta jen prostá rozežranost. Pro řemeslníka je auto občas i pojízdná dílna, skládek, prostor k odpočinku, pracovna a podobně. Zde jaksi prostor pro sdílení není. Ale kancelářské myšičky, klidně, beze všeho, sdílejte dle libosti. Ale jestli budete do toho samého tlačit i řemeslníky a podobně tak vám přeji věčně ucpaný záchod, nedostupnost služeb prostě takové pěkné bolševické peklo (trocha nadsázky)
Odpovědět
Řemeslníci tu existovali stovky, množná tisíce let, a auta neměli. Takže tu nelžete, nekvalifikovaná solvínečko.
Odpovědět
Solvínečko, do roku 1945 postavili řemeslníci hlavní residenční zony většiny měst, a drtivou většinu staveb v intravilánech obcí. BEZ AUT. Vytáhnětwe si solvínečko hlavu ze zadku, a jedte se podívat do Dubaje, co postavili skuteční řemeslníci z Filipín, Pákistánu a dalších zemí, a porovnejte s tím, co jswte vy solvínečky dokázali v ČR. Proste si solvínečko naložíte dvouklolák, a pěkně poštafírujete k zákazníkovi, v opačném případě si můžete chcípnout hlady, protože nikdo Vám nic nedá - solvínečko.
Odpovědět
Proč se zastavovat v roce 1945? Podívejte co postavili staří Egypťané. A také bez aut. No a nyní auta máme a tak je využíváme a to ku prospěchu svému.
Odpovědět
Já jsem Vás citoval, to vy jste napsal, že naložíte své špinavé spratky do gumokolou, a odvezete je tůůůůtůůůůt t babicééééé, a že na to, že to, co dnes proženete výfuky, jim jednou bude chybět, pokud si budou chtít vypěstovat potraviny. Jinak vy jste mne nahlásil, že??? No, co také čekat od estébácké krysy, kreré jsou plné svazky. Jméno Pohlaví Datum narození Místo narození Státní příslušnost 1 Státní příslušnost 2 Datum zavedení
JAROSLAV SCHINDLER M 09.11.1941 BYSTRICE P HOST CESKOSLOVENSKO 15.03.1986
Jméno Pohlaví Datum narození Místo narození Státní příslušnost 1 Státní příslušnost 2 Datum zavedení
JAROSLAV SCHINDLER M 11.02.1939 SEMILY NEMECKA SPOLK.REPUBLIKA 14.11.1984
Archivy
Archivní číslo Archivující útvar Problematika
O-5149 S STB USTI NAD LABEM
Svazky
Registrační číslo Útvar Důvod evidence
58419 III. S SNB BLOKOVANA OSOBA
Jméno Pohlaví Datum narození Místo narození Státní příslušnost 1 Státní příslušnost 2 Datum zavedení
JAROSLAV SCHINDLER M 15.09.1934 PROSTEJOV CESKOSLOVENSKO 04.04.1975
Odpovědět
Tak za prvé vy demente, umíte vůbec počítat? Podle toho co jste nyní předvedl tak asi těžko. No a nebo, druhá možnost, jste blbej "až na půdu".
Za druhé, kde jsem měl napsat to co jste údajně citoval?
Za třetí. Nikoho nehlásím. Naopak, již několikrát jsem vyzýval admina ať příspěvky nemaže. Je na nich, když už nic jiného, alespoň krásně vidět co za kreatůru je psala.
No a za čtvrté. Vy si myslíte, že vaše jméno v těch STB svazcích chybí?
Protokol registrace svazků agenturního a kontrarozvědného rozpracování.
Zaveden dne: 01.08.1977
Registrující útvar:SEO KS SNB Ústí nad Labem
Registrační číslo:18362
Krycí jméno: Daniel
Příjmení (název): VIŠŇOVSKÝ
Jméno: Daniel
Tak co demente. Ústí nad Labem, to je tam u vás, že.
Takže zrovna vy , použiji vaše slova, "estebácká kryso" někoho obviňujte.
Odpovědět
Lžete, jako každý estébák, viz níže. Ten svazek byl založen 14.7.1983 na otce, ten datum jste padělal, a pak jste to sem podstrčil. Otec zemřel 11.7.1980. A demntem si titulujte tu opici, co se vycákala do té prostitutky, které jste vylezl mezi nohama. Tady je odkaz, který tu Vaši lež vyvrací. http://svazky.cz/test/svazkyMT.php?jmeno=Daniel&prijm=Vi%C5%A1%C5%88ovsk%C3%BD&dnar=&mnar=&archivsvazek=&hledej=Hledat
Odpovědět
Svazek byl založen 1.8.1977. Dohledatelná informace. Tak hledej šmudlo,hledej. No a jinak. Jablko nepadá daleko od stromu a jaký otec (důvěrník) takový syn .
Odpovědět
Ok, jak chcete. Dal jsem sem odkaz, který jasně dokazuje, že lžete. Takže chci se ujistit, že na svém tvrzení trváte, napište to ještě jednou plnou větou, a já s tím, a tím výpisem z registru svazků dojdu za státním zástupcem, a podám na Vás trestní oznámení pro pomluvu podle §184, kteréhožto se dopouštíte obzvláště účinným způsobem. A nejbžundoznější bude na celém tom to, že i když to státní zástupce odloží, tak já budu znát Vaši plnou identitu, což bude zajisté dobrá pozice pro vyjednávání alternativními prostředky :)
Odpovědět
www.abscr.cz/jmenne-evidence/ Tady máte odkaz, že lžete vy. Stačí zadat jméno.
A jinak si jděte kam chcete. Třeba do p....
Tak vy chcete vyjednávat a navíc alternatívními prostředka. Tak to budete takový ten internetový svalovec, že. Ve skutečnosti ubožák kterému za klávesnicí rostou svaly.
Odpovědět
Závodil jsem v silovém trojboji v polotěžké váze, tedy mimo jiné. A pokud se po dědečkovi jmnuje memoriál v Boxu, tak je pravděpodobné, že jsem tento zájem zdědil, ne?
Odpovědět
A kde tam máte krycí jméno? Pokud vidím, je tam druh svazku. Ano, vy estébáci jste sledovali kde koho.
Odpovědět
Vy opravdu asi neumíte asi číst. Daniel. Čekal bych více fantazie.
Odpovědět
Jo a důvěrník je důvěrník . Ten se asi zas tak moc nesledoval. To tam ale máte také.
Odpovědět
Jj, důvěrník, ale SNB. Ti třeba pomáhali odhalovat hospodářskou kriminalitu. To víte, když vy vidláci, co nebylo přikované a přivařené, jste ukradli, tak bylo potřeba Vám v tom zabránit, že. Napiště si pod sebe 50x vetu SNB není, a nebylo STB. Hlupáku.
Odpovědět
Sice je to blbost ale nakonec je to ještě lepší. Tak ti pomocníci určitě neodhalovali žádnou kriminalitu . Spíš se pouze dělali důležitějšími než byli a buzerovali okolí. To jim šlo. Jinak je houšť. Jsem zvědavý co z vás při tom kličkování ještě vyleze, zajíci.
Odpovědět
Na rozdíl od Vašich zasraných špinavých spratků, které vrhla na svět prostitutka, já nebudu sloužit jako potažná síla v zemědělství, a skončí tak proto, protože arogantní sebestředný dement, který se do té prostitutky vycákal, spotřeboval zcela sobecky a z plezíru všechny zdroje, které by v budoucnu mohly pohánět alespoň zemědělství. Nevím, co je na vaší rodině normálního - už vidím, jak předstupujete před své spratečky, a informujete je o tom, že pokud budou v budoucnosti chtít žrát, tak se budou muset zapřáhnout do pluhů, protože štávičku do traktroru jste vyplácal na to, abyste je tůůůtůůůůt odvezl t babicéééééé.
Odpovědět
No a co tam máte dále. Ujíždějí vám nervičky? Vypadá to tak.
Odpovědět
Jakýkoli automobil, tedy i elektromobil, musí být poháněn vysokoenergetickou kapalinou, kterou lze snadno tankovat a distribuovat. Plyn je slepá cesta. Takže já si počkám na elektrohybrid s malou baterkou a metanolovým palivovým článkem. Do pěti let bude stát nanejvýš 600 tisíc v nějaké lepší výbavě. Baterku si dobiju sám z mojí fve. Metanol dotankuju, jakmile pojedu někam dál. Do té doby mi bude/musí stačit benziňák.
Odpovědět
Metanol dolejete z lahve , někde s nápisem vodka a jinde rum. A až to ochutnáte , nepoznáte denní nabíjení od nočního.
Odpovědět
Popřejme panu Tůmovi hodně úspěchů při obchodu s emisními povolenkami, aby se napakoval a zmizel rychle z ČR někam na Bahamy a neobtěžoval soudné lidi v Česku svými fantasmagoriemi o "světlých zelených zítřcích". Pokud ne, doporučuji zásah MUDr. Chocholouška. Ostatně si myslím, že všechny články pana Tůmy jsou je hloupě skrytým pokusem o sebepropagaci služeb "poradce".
Odpovědět
Pan Tůma má pravdu, také to tak vidím.
Muj syn už auto sdílí, do prace jezdi MHD, na výlety vlakem.
Odpovědět
To je možné v městských aglomeracích , teď nám ještě vyložte jak to praktikovat na venkově a v příměstských oblastech ,kde MHD není.
Odpovědět
Pane Vinklere popište, KDE není v příměstských oblastech MHD. Realita je taková, že suburbální obyvatelé, kteří se rekrurtovali z měst, nejsou zvyklí se přizpůsobit jízdnímu řádu, a když do toho jejich zapadákova něco jede 3x za hodinu, a oni nejsou s to přijít na zastávku před odjezdem, ale náhodně, tak pak piští, že nic nejezdí.
Odpovědět
Baterie budete brát kde? A životnost baterií nebude 20 let, kde budete brát další? Jako že ekologicky rozkopete kopec abyste vytěžili lithium? A kam dáte stávající auta? Do moře aby nebyly vidět? Co takhle se zaměřit na čištění vzduchu? A nebo přidávání adblue do paliva? Jako sdílení je fajn, třeba auto po fetákovi.
Odpovědět
Zkuste načíst pojem "cirkulární ekonomika".
Odpovědět
To, co popisuje šulin Tůma, to může fungovat někde v Práglu. Ne na venkově.
Odpovědět
Ukážu budoucnost ještě o kousíček dál než Tůma.
Kvůli nedostatku energií (plyn a elektřina) dojde k blackoutu (několika po sobě). Přestane fungovat zásobování. Lidi z měst se budou snažit přesunout na venkov, kde budou místní mít co k jídlu a topí si emisními kamny na dřevo. Místní se o zdroje odmítnou dělit (městskáči celou dobu srali na nás, tak ať klidně pochcípaj). Prostě budou tlupy z měst střílet. A tak skončí i Tůma. S prostřelenou palicí, zahrabanej v hnojišti.
Odpovědět
k takové situaci logicky musí dojít ,až dojde ke kolapsu společnosti ,
budou platit pravidla divokého západu a přežijí jen ti nejsilnější ,bohužel ne ti nejmoudřejší a pan Tůma to nezaviní ,prostě společnost k tomu směřuje
Odpovědět
Ono už je na Orlíku plno nebo došlo pletivo?
Odpovědět
Jsem velice skeptický k systémům sdílení věcí. Bohužel 90% mentalita je, co není moje k tomu se chovám jak hovado. Už dnes je to vidět na sdílených kolech, elektrokolech, koloběžkách - životnost je běžně několik málo měsíců.
Nechápu, jak si autor představuje realizaci myšlenky:
"A to auto je vždy čisté, vyluxované, dezinfikované a nabité." - to by ke každému auto musel být zaměstaný jeden pikolík, který je bude neustále dávat do pořádku. Tolik pracovních sil u nás ani není.
Na druhou stranu souhlasím se základní myšlenkou článku, že aktuální stav silniční dopravy je absurdní - přehuštěné silnice, nemožnost parkování kdekoliv. A přiznejme si, že lepší už to nikdy nebude. Nemyslím si, že je problém v tom, že skoro každý má auto, ale v myšlení - když mám auto, tak budu přece jezdit, i když je to úplný nesmysl. Nějak si třeba nepamatuju za celou svoji školní docházku od základky po VŠ, že by někdo někdy byl do školy dovezen rodiči autem. Dneska kolem půl osme je u každé školy dopravní katastrofa, proč???
Odpovědět
S tou školou vám snadno odpovím.
Jsou dvě příčiny ... jedna je ta, že rodiče jsou občas pitomci a líní k tomu. Když jsem viděl odkud někteří ty špunty vozí, tak jsem fakt nechápal.
Druhé je ale složitější, a souvisí ze zrušením tehdejší direktivní spádovosti. Takže když dcera chodila na ZŠ, tak řada dětí bydlela někdy i pár desítek km daleko. Na jednu stranu mi to přijde na hlavu, na druhou ale beru, že když rodič je přesvědčen, že nějaká škola je pro jeho dítě fakt lepší, tak ...
Pak je tu ještě třetí důvod, a to je v Praze nedostatek míst zejména ve školkách. Už jsem tu kdysi psal, že známá z Liboce nafasovala místo pro kluka v Nebušicích. A jiné nebylo. Pokud to neznáte, koukněte do mapy ...
Odpovědět
Jen dodám, co mám zkušenost, tak jde o problém primárně ZŠ/školka, a i u té ZŠ spíše I. stupeň. Děti už chodí na střední, a co vím, tak tam někoho vezou rodiče fakt výjimečně a nárazově. Pokud tedy třeba nepracují v Praze, kam chodí dítě do školy a všichni bydlí někde ve Stč kraji ... a i v těchto případech už to je tak, že je většinou někde vyhodí na MHD a ať si dojedou.
Odpovědět
Ano, ale zkuste říci B, že ty dnešní středoškoláky také nikdo nevozil autem do první třídy. To je moda poslední dekády.
Odpovědět
Tak poslední dekády ani smykem, je to od té doby, co byla zrušena v podstatě povinná spádovost ZŠ.
Pokud mám ZŠ více méně za rohem, tak si dojdu, pokud ji mám 10 km daleko, tak už sotva.
Odpovědět
Pozoruji to tady, tedy v Praze, tak od půlky/konce devadesátek.
Nemyslím, že by to bylo ok, ale holt to tak je a i tomu rozumím. Protože kvalita škol se opravdu nezřídka citelně liší a chápu, že řada rodičů považuje kvalitní školu za základ a chtějí pro své děti to nejlepší. Řešením není jejich stigmatizace, ale dosažení stav, kdy všechny ZŠ budou kvalitní.
U těch MŠ by často stačilo aby vůbec byly ...
Odpovědět
Nevím, jestli chtějí rodiče pro děti to nejlepší, jinak by jim tím, že je všude tahají jako kočka kotata, a pálí cenné fosilní zdroje, jim spíše připravují budoucnost takovou, že ty dětičky budou potažná síla v zemědělství. Traktor když nedostane napítr, tak holt budou muset nastoupit ty dětičky :) Jinak já tedy mám školu obyčejné kvality, a ve vlastivědě páté třídy jsem se učili, že ropa, plyn a uhlí jsou neobnovitelné zdroje, a zásoby těchto jou konečné. Kvalitní škola je zřejmě ta, která to těm dětem zatají. Možná, že ty nekvalitní školy, které naučí děti pěstovat ředkvičky, připravují děti na budoucnost mnohem kvalitněji, než ty, které je učí cizí jazyky, protože jakmile dojde k sestupu z plateau těžby ropy, a ten iokamžik je spíše jednotky let před námi, pak doprava prudce zdraží, stane se výsadou nejbohatších, a doprava zboží se stane drahou na neefektivní, což způsobí rozpad globálních trhů. Současné ne děti, ale spíše i o půl generace starší, se dožilí okamžiku, kdy něco jako naše současná civilizace prostě nebude existovat. Elektřina z většiny domácností zmizí nejspíše tak mezi lety 2050-2065, dostupná doprava spíše ještě dříve. A pak bude mít daleko větší význam umět si vypěstovat potraviny, než umět anglicky.
Odpovědět
No, možná v Praze, a možná někteří rodiče. Řekl bych, že hromadným se tento jev stal po té ekonomické krizi 2009-2010.
Odpovědět
Za rudých bolševiků sice auto nebylo tak úplně snadno dostupné, hlavně když člověk neměl známé a neuměl si sám opravit kde co, ale aspoň je nezakazovali. Prostě více či méně přiznávali, že to ekonomika nedává a že až jednou ... ;-).
Zelení bolševici to berou z gruntu. Nejprve nám sdělí, že jsme sobečtí lumpové, pak nám sdělí, že žádná auta vlastně nepotřebujeme a pak nám je zakážou.
Fakt je s podivem, že bandě extrémních úchylů co ve volbách nedostala ani to pitomé 1% je vůbec ve veřejném prostoru dopřáván takový prostor.
Odpovědět
No, s regulovčíky jako jste vy nepůjde koukám brzy ani jedno.
Nicméně je slušná šance, že vaše snaha zlstane omezena na psaní na ekolist, a to nějak unesu:-).
Odpovědět
Regulovčík byla vojenská kategorie:-))).
Zásoby fosilních zdrojů jsou. A ještě nějakou dobu budou. Až jich bude málo, zdraží. A až nebudou, tak se něco vymyslí. A nebo taky ne. Nicméně o to tady vůbec nejde, jde o to, že přirozený vývoj se nahrazuje administrativním pruzením, buzerací a zákazy.
Odpovědět
No, ony jaksi zdražují průběžně :) Akorát, že v jednom okamžiku dojde k tomu, že jejich cena poroste mnohem rychleji, než Ekonomika, rovná se, drahé energie primárně způsobí ekonomickou krizi. A zkuste tu jednočlenou větu "tak se něco vymyslí" trošku rozvinout. Za prvé.....kdo vymyslí, proč, za co, a další, to, že někde něco bude fungovat ve zkumavce neznamená, že to bude dostupné všeobecně, tak jako uhlí v kamnech dnes. Takže ještě jednou, zkuste situaci, kdy máme vymyšleno, sice nemáme, ale nevadí, je ekonomická krize v důsledku prudce klesající produkce energetických surovin, obyvatelstvo brutálně chudne, a vy před ně předstoupíte s tím, že máte funkční řešení, ale by se dostalo do všeobecného použití, tak na to bude potřeba řekněme ještě mimo všech daní ještě další 1/3 jejich stále se ztenčujících příjmů. Toto milý pane EU už dávno ví, možná víte, že nástroj, kterým se tyto situace simulují, se nazývá průlomová analýza. To Vaše "administrativní pruzení" je jaksi možná že zoufalý, ale přeci jenom pokus, aby se lidé v předstihu připravili na složitější a chudší časy, které přijdou s pravděpodobností rovnou jedné. Ono je lépe si zvyknout se bez auta obejít, než v určitý okamžik řešit to, že cisterny nepřivezly na pumpy benzín, a další už nebude :) Je rozdíl, pokud z 10. patra dojdete po schodech, než pokud spadnete z balkonu. Za prvé, nic vymyšleného není, a i kdyby bylo, řekněme TJF, a měl ste už dnes projektovou dokumentaci na TJF elektrárnu, a ode dneška jste na této planetě uváděl jeden 1 GW zdroj každý den, tak fosilní zdroje dojdou dříve, než by se Vám podařilo nahradit byt 1/3 toho co ty fosilní zdroje dávají nymí. A v EU tohle vědí, velmi dobře to vědí. Já se tedy přiznám, že s jediným českým premiérem, který měl do energetiky nějaký jakýs takýs hhled, jsem o tomto problému mluvil, a to dokonce mezi čtyřma ořina - no tedy když nepočítám Helenu Zetovou a Hejtmana Šulce, kteří byli asi 5 metrů od nás :)
Odpovědět
Jsou dvě možnosti, buď vám napíšu nějakou kokotinu, která mne zrovna napadne a můžeme se o ni hádat ... bo já ji dnes neprokážu a vy nevyvrátíte.
Nebo se na to můžu vykašlat:-).
Třetí možnost je, že bych byl schopen na vaše dotazy opravdu přesně a správně odpovědět ... ale pak jsem někde na Bahamách s harémem krásných koček a Bezos mi otevírá dveře:-).
Nicméně ta snaha EU o centrálně plánovanou ekonomiku tu už byla, si pamatuji a mám z toho i pár zkoušek:-), a ať to soudruzi nejen z NR dělali jak dělali, vždy tam někde udělali chybu:-). Fakt to nechci zažívat znovu.
Odpovědět
Jasně, necháte to natržním principu.....mimochodem, bakterie v Petriho misce fungují výhradně na aplikaci tržních principů. A v opkamžiku, kdy spotřebují polovinu zdrojů, následuje pouze jedna generace těchto, před konečným kolapsem. A víte, co ty bakterie dělají v samém závěru? Požírají se navzájem....zcela v souladu s tržními principy.
Odpovědět
Mimochodem, na téhle planetě byly desítky civilizací, které zanikly potém co vyčerpaly všechny dostupné zdroje. Holt se řídili tržními principy :) Pouze jedna známá civilizace rozpoznala včas přicházející úpadek v důsledku vyčerpání přírodních zdrojů, a zareagovala včas, a přežila - Beduíni východní pouště. Zkuste se příště do podobné disluse příště pouštět lépe připraven, takto jste za rohaté zvíře.
Odpovědět
No pane Tumo, trosku opet zkreslujete pojmy, sdileni aut je proste blbost, tento nazev je nesmysl. Nejedna se o sdileni aut ale o pujcovnu, ty auta opet nekdo vlastni a za uplatu pujcuje a je jedno jestli si to v appce vyhledate nebo jakym zpusobem si to vypujcite. Stale plati, ze auta vlastni soukromy subjekt, ktery na tom vydelava pro sebe a vsechny ty doplnky, jako je pojisteni, opravy, porizovaci cena, apod. platite v tom pronajmu. Navic nevim proc by vlastnictvi vozu nemelo byt i nadale, kdyz je dokazany ze znecisteni z osobni dopravy se podili na celkovem znecisteni planety skutecne minimalne.
Odpovědět
Díky za krásnou myšlenku. Ale obávám se, že většina lidí si právo "svobodně čoudit" nedá vzít.
Nicméně je pravda, že většina jízd autem je do 7 km vzdálenosti. A ve městech má auto smysl možná pro živnostníky, co něco vozí, pro většinu lidí už ne. Ale zase se to symbol. Právo! To bude ještě dlouhý pochod.
Odpovědět
A jak si myslíte , že se protestující banda ekofanatiků dostane k takovému rypadlu v dole nebo do lůna přírody se přivázat ke stromkům? Ta výbava taky něco váží a docela se pronese. :-)
Jo , k té 7 u mě přidejte 00 . To může být denní nájezd +-
Odpovědět
No jo, ale Vašich 700 km nic nemění na tom, že průměrná jizda autem je do 7 km vzdálenosti. Já nepopírám, jsou lidé, jejichž práce spočívá v tom, jezdit autem. Ale ve skutečnosti jste vychýleným extrémem.
Odpovědět
To je sice hezké, ale většina lidí jezdí těch 7 km jízd řetězenách v počtu tak 4-8 denně. Krom toho si ,yslím, že s těmi 7 km lžete.
Odpovědět
Nesmysl, auto je statusový symbol pro lidi 50+, plusmínus pro generaci která byla v době sametu na počátku produktivního věku.
Pro generaci mladší (čtyřicátníci) už auto fakt statusovým symbolem není, byť teda uznávám, že hodnoty se do jisté míry dědí, ale teorie "lidé jezdí autem, neb je to status" patří fakt do devadesátek až nultých let. Ale to jen tak na okraj, skutečný problém je jinde.
Já do práce dojíždím vlakem, ale upřímně - dělám to hlavně proto, že nemám nervy trčet v zácpách. Spokojená rozhodně nejsem. Osobák co u nás jezdí je rozhrkaný, permantně přecpaný, vinou podvozku, okolí tratě nebo čert ví čeho je v něm takový kravál, že neslyšíte vlastního slova. Schválně se projeďte někdy po trati Žďár nS - Brno. A nezapomeňte si přibalit špunty do uší. Nastoupit se do něj po vysokých a úzkých schodech dá jen stěží, s taškou s nákupem, s bolavým kolenem, dítětem nebo kočárem jde o slušný výkon. Polovina dveří permanentně nefunkční a přelepená žlutým papírem "dveře nepoužitelné", o stavu záchodů nemluvě. Nepoužitelný je celý ten vlak, popravdě.
Co se dojíždění týká, jsem docela matador, od 3. třídy jsem jezdila autobusem do vedlejšího města, pak už se to jenom prodlužovalo, na střední jsem dojížděla každý den v součtu 3 h do školy, ve vlacích, tramvajích, na kole jsem si fakt odjezdila své. Za těch 25 let, co můžu hodnotit z vlastní zkušenosti, se kvalita vlaků (osobních) nezměnila, pořád jsou stejně přecpané, špinavé, hlučné a nepohodlné. Tak se nedivte, že část společnosti nad nimi zlomila hůl a na hromadnou dopravu, hlavně tedy vlaky, zanevřela. MHD ve městech je na tom relativně dobře, jenomže my řešíme problém dojíždění DO měst.
Srovnejte si to s příměstskými vlaky ve Vídni, Helsinkách nebo Stockholmu.
Ten recept je fakt jednoduchý - až začnou být příměstské vlaky pohodlné, tiché, čisté, až se tam člověk posadí, nebo prostě až zkrátka ty vlaky budou, tak do nich lidi přesednou sami. Dobrovolně.
Odpovědět
Zkuste se zeptat svých krajských politiků, co s tou kvalitou toho vlaku budou dělat? Kraj objednává spoje a může mít i podmínky, čím se má po té trati jezdit.
Odpovědět
Bingo, trefila jste to. ČR do šrotu!!!!
Odpovědět
Co by měli dělat, pomalovat je růžovými slony?
Myslíte že se o tom problému neví? Pardon, ale pochybná kvalita souprav, časté výluky, zpoždění atd atd jsou věci notoricky známé. Asi jako fakt, že Brno už sto let přesouvá hlavní nádraží. Dva nebo tři roky zpátky dokonce v Brně hlavní nádraží zkrátka NEEXISTOVALO! Prostě ho zrušili, čárymáryfuk. To pak člověk docela těžko sbírá víru, že má smysl se snažit o nějaké zlepšení.
Jo, teď si vzpomínám, pár let zpátky jsem projevila politický aktivismus ve věci "univerzálních jízdenek" - to jsou takové papírové choboty s políčky oddělených jemným děrováním, na kterých odpočítáte patřičný počet zón, orazíte v označovači a jedete. Taková flexibilní jízdenka. No a ta perforace se v těch označovaších trhala, jízdenky se po dvou přeloženích rozpadaly na jednotlivá políčka. Tak jsem poslala stížnost na IDS JMK. Odpovědi se mi nedostalo.
Odpovědět
Do Králova pole ty vlaky jezdily, a to už je také Brno, a je to v dosahgu MHD - nelžete tady. A "pochybnou kvalitu souprav" mají pouze České dráhy, a to ještě ne všech. To, že vaše krajské zastupitelstvo je nejspíše od ČD podplacené, je Váš problém, v jiných regionech ČD definitovně ztratily půdu pod nohama, a celá řada alternativních dopravců jezdí s mnohem lepším jak vozový tak trakčním parkem.
Odpovědět
Vy jste to trefila přesně. Cesta není v tom protlačovat silou omezení a pochybný elektromobilismus, ale nabídnout kvalitní alternativy. Špičková hromadná doprava je jistě řešení, ale vlak asi není tak "sexy" jako Tesla.
A pokud většina cest je do 7 km, pak další způsob je cyklodprava spojená s rozvojem elektrokol. Na elektrokole může 7 km každý ujet v pohodě do 20 minut. Jak často se vám to podaří ve městě autem?
Odpovědět
To jistě, ale i těch 7 měsíců v roce (duben-říjen), by byla velká úleva.
Odpovědět
No, když ten vlak jede kam chci ... a bez 3 přestupů ... a jede na čas a ne 2x denně, tak si v něm mohu třeba číst nebo se koukat po ženských:-).
V T ani jedno ... Musk se tedy tváří, že číst už skoro jo, ale než ten jeho automní vergl, to tedy zlatej mašinfíra:-).
Pro vámi popsaný účel je e-kolo blbost, za podobné peníze už máte e-skůtr, což pro primární dopravní účely je lepší varianta. E-kolo je reálně spíš pro fandy a rekreační sportovce.
Odpovědět
Lžete docela koncentrovaně. Ždár nad Sázavou - Brno za prvé jezdí i rychlíky - Praha - HB - Brno, jmenují se Vysočina, a jezdí tuším každou půlhodku po sudě, a často i po liché. Jezdí to ČD, a ačkoli ty vygony (je jich 6) patří spíše k tomu horšímu, co u ČD a potažmo na ČR tratích jezdí, zdaleka to není taková katastrofa, jak píšete. A zkuste porovnat porovnatelné, tedy třeba WC v tom vlaku, s WC které máte v tom guokolu. Většina těch vozů je kupéčkových po 6, nebo napůl velkoprostor - kupé po 6 s výjimkou prvního, to je ten s modrým slonem - dětský, který je z části 6 místné kupé, z části velkoprostor, a jedno kupé pro pazgřivce - na toho tam je i zvedací plošina. Pouze ten poslední vůz (když jeden směr Praha, jinak první) je kupé pro 8. A ano, pokud jste zvyklá na Maybach, nebo Mercedes S Classe, tak tam je více místa, jinak ani náhodou, tedy o pohodlí v gumokolu nemůže být ani řeči. A špinavé jsou proto, protože cestující jsou špinavci, a v botech hamtají po sedačkách.
Odpovědět
Milý pane, ony ty rychlíky nestaví v každé vesnici, víte? Nevím jestli Vám to někdo prozradil, ale existují i osobní vlaky. Primárně o těch mluvím.
Ano, s četností těch spojů na trati S3 problém není, to byl spíš tak všeobecný výkřik, ale je to tak jediné, o čem jsem ochotná připustit, že je v pořádku. Na zbytku ale trvám, soupravy jsou (až na občas nasazený Regio Shark) staré, hlučné, přeplněné, bez funkčních toalet, špatně se do nich nastupuje atd atp. Nevím jak chcete dokazovat zda "lžu" v tomhle ohledu, protože je to věc názoru. Možná ho máte jiný, prosím, možná vám úroveň těch vlaků připadá dostatečná, já Vám to nevymlouvám. Ale při pohledu na zacpanou R43 mi připadá, že většina lidí souhlasí spíš se mnou než s Vámi ;)
Odpovědět
A bombardovali jste kvůli tomu kraj? Shark je tedy s výjimkou Desiro kterým jezdí na některých spojích DB, je z pohledu cestujícího to nejlepší, s čím se lze na spojích ČD setkat - tedy co se týče motorové trakce. Co Vám na tom Sharku vadí? A co tam tedy u Vás na té R43 jezdí? Další.....vyzvala jste vlakvedoucího, aby dal do závad ty nefunkční toalety? Využila jste stížnostní formulář ČD? Lze po internetu. Já si třeba opakovaně stěžoval, že na trati Ustí Kolín do vagonů ve většině rychlíků táhne, a bác, od nového grafikonu to bude jezdit Regiojet UK.
Odpovědět
" ...soupravy jsou (až na občas nasazený Regio Shark) staré, hlučné ..."
A vy reagujete dotazem, co Anežce na Žralokovi vadí? To si děláte srandu, ne?
Jinak tedy když čtu vaše návody, to si nechte na k-report, ať se vám vysmějí tam. Jak vaše stížnost souvisí s popisovanou změnou fakt netuším ... resp. tuším ... lautr nijak.
Odpovědět
Představy o rychlíku Vysočina, jak vypadají vagóny a jak často jezdí, máte z hodně zkresleného informačního portálu. Který kraj chcete stížnostmi bombardovat, ten rychlík s vagóny starými 40 let, novějsí lokomotivou, jezdí min. přes 5 regionů. Dráhy jsou ve stejném rozkladu jako Lesy a vsechno směřuje k privatizaci cizinci.
Odpovědět
Pardon, ne 4000 kilometrů, ale 45 tisíc kilometrů :)
Odpovědět
Nechcete nechat toho zbabělého okopávání kotníků, představit se celým jménem? Jinak já Vás ubezpečuji, že Svazky jsou plné estébaček, které se jenují Jarka, ap řijmení začíná na O. Tímto přiznáváte, že jedna z nich jste vy.
Odpovědět
Zrovna vy pane Višňovský někoho obviňujte na základě jména ze spolupráce s STB. To bude také asi charakteristická vlastnost estébáků. Všechny okolo obviňovat. No a vy :
Protokol registrace svazků agenturního a kontrarozvědného rozpracování.
Zaveden dne: 01.08.1977
Registrující útvar:SEO KS SNB Ústí nad Labem
Registrační číslo:18362
Krycí jméno: Daniel
Příjmení (název): VIŠŇOVSKÝ
Jméno: Daniel
Přeji hezký den.
Odpovědět
Výborně, to je symptomatické, vy estébáci jste vedli svazky na jedenáctileté děti :) Jsem ročník 1966. A jako klasický estébák lžete, protože pokud to zkopíruji, je tam toto....Jméno Pohlaví Datum narození Místo narození Státní příslušnost 1 Státní příslušnost 2 Datum zavedení
DANIEL VISNOVSKY M 29.01.1942 ZVOLEN CESKOSLOVENSKO 14.07.1983
Archivy
Archivní číslo Archivující útvar Problematika
13564 S STB USTI NAD LABEM
1.......A víte, co je na vás estébácích směšného???? Že vy jste ten svazek založili 3 roky poté, co otec zemřel......11.7.1980.
Odpovědět
Ale,ale. Víte Vy co je směšného na vaší osobě pane Višňovský. Nejprve vám nevadí nařknout paní Jarku O jen na základě neúplného jména. Úvádět tady pány Jaroslavy Schindlery coby estebáky a přitom nemoci uvést ani jejich krycí jméno. Navíc jste se snažil , úplně nesmyslně mě s nimi spojit. Nejmladšímu by nyní bylo 80 let. Opravdu si myslíte, že je mi osmdesát a více let? Jo tyto fakty vám ve snaze dehonestovat druhé, nevadí. No jen se ve svazcích, které jste sem vytáhl vy sám, objeví vaše jméno ( včetně toho krycího) a hned všichni lžou či jsou směšní. To znám již od Babiše. Jste stejná sorta. Jo důvěrník STB a agent, ti se nezapřou.. A rok 1977 (založení spisu) je dohledatelný, takže se zase zbytečně pokoušíte kalit vodu. Jinak vy a jedenáctileté dítě? Najednou je řeč o dítěti. Děti druhých jsou u vás zasraní , špinaví spratci a vy jste byl dítětem? Jak se říká, jablko nepadá daleko od stromu a jaký otec takový syn. Vyber si malý pitomoučký estebáčku.
Odpovědět
Paní Jarka O se tady neustále chlubí, že se přiživovala udáváním u STB, a to tak, že nahlašuje mé příspěvky, které jsou pravdivé, a ona je nedokáže vyargumentovat. Co se v mládí naučila, to nyní využívá. Obdobně vy. Naučil jste se v mládí udávat oponenty STB, a dodnes to využíváte. To, že jste bývalý estébák jste sem nakliukal vy, nikolůi já, je to doložitelné. Když nejste schopen vyvrátit m=é argumenty, využijete svých estébáckých modusů operandi, které jste si zafixoval v mládí, a dnes to praktikujete. Ano, chápu Vaši připomínku, takže nyní jaksi máme důkaz, že estébákoidnost je dědičná, a je dobré tuto hledat v chromozomální výbavě. Samozřejmě, já byl dítě, a psal jsem op spratcích. Dítě po tisíc generací chodilo pěšky, spratek se vozí gumokolem. To ovšem dědičné není.....Mimochodem, víte, co říkají Arabové? Dědeček jezdil na velbloudu, já jsem jezdil autem, syn létá letadlem, a vnuk bude jezdit na velbloudu. Jak vidíte, i arabští šejci pochopili neúprosnost logistické křivky, a její první derivace, která jest v podstatě tou Hubberovou křivkou.
Odpovědět
Jediné co je tady asi doložitelné je že jste hňup, který pravděpodobně ani neví co kde píše.
Odpovědět
Mně by fakt zajímalo co za symbol je stát v koloně na Vypichu. Max tak symbol tuposti infrastruktury, kdy propojení PO a MO stáhnu do jednoho pruhu.
Odpovědět
Jelikož je celý vyspělý svět zasviněný odborníky typu pana Jana Tůmy s neomezeným prostorem k vymýšlení obdobných nesmyslů,mohu si dovolit rozvinout teorii,že chlapce nosí čáp a děvčata vrána.Ještě by mě zajímalo,jestli i miliardáři budou sdílet bez emisní rakety při vesmírné turistice,nebo letadla při cestách eurohujerů z Bruselu.
Odpovědět
Miliardáři spotřebují mnohem méně zdrojů, než proletáři.
Odpovědět
Citace z z názorů pana Tůmy:"Na přerušovanou jízdu v malé rychlosti (ve městě) pro osobní dopravu jsou ideální BEV – není třeba tak těžká baterka a má nejlepší účinnost (spalovací motory mají nejvyšší účinnost kolem rychlosti 80 km/h).
Autobusy, vlaky, lodě a kamiony přepravující náklad jsou pro baterky moc těžké, ale mají dost místa pro nádrže s vodíkem, takže FCEV."
Spalovací motor má nejlepší účinnost při určitých otáčkách a určitém zatížení.Energie potřebná k pohybu auta je energie potřebná na zrychlení na danou rychlost(úměrná hmotnosti),energie na překonání valivého odporu(pro zjednodušení konstantní) a energie na překonání odporu vzduchu(úměrná čelní ploše a kvadrátu rychlosti).Auto se navrhuje tak, aby pro návrhovou rychlost motor pracoval v oblasti největší účinnosti.Věta tak jak ji pan Tůma napsal je nesmyslná.
Adorování vodíku dnes zatím nedává smysl, výroba je energeticky náročná(smysl by dávala při masívních přebytcích zelené elektřiny) a i tak je celková účinnost nízká (35%?) ale hlavně není vyřešeno skladování, vodík díky malé molekule proniká materiály, které tak ztrácí své vlastnosti a degradují(malá životnost nádrží) a váhově a objemově je mnohem chudší než fosilní paliva.Myšlenka o vlacích na vodík je úplně mimo - nad kolejemi jdou snadno natáhnout troleje.
To co tady presentuje je zatím sci-fi a snění.Bezesporu masívní spotreba fosilu je špatně a musíme hledat cesty jak se bez nich obejít.Pro začátek by třeba stačilo prosté šetření(800kg těžké auto spotřebuje méně než 2500kg auto),jablka není třeba vozit Nového Zélandu, spotřební zboží se nemusí dovážet z Číny.Třetina vyprodukovaných potravin nemusí končit na skládkách nebo spalovnách.Malý elektromobil na cestu do práce nebo k pojíždkám po městě davá smysl(při odpovídající ceně), kde je nabídka? Vedení EU to ve skutečnosti nemyslí tak jak to presentuje.
Odpovědět
To byste chtěl po Evropské komisi i panu Tůmovi moc !
Ti už jsou jednou nohou v zelené budoucnosti a tu druhou si opírají o naše záda.
Odpovědět
Pravda, pravda, vodík má mizerný poměr výhřevnost vůči hmotnosti :) Co má podle Vás lepší? Antihmota? Spotřební zboží že se nemusí dovážet z Číny? No, nemusí, lidé se bez něl mohou obejít. Tak zkuste popsat, odkud se tedy to spotřební zboží doveze, to bude zajímavé :) Já bych totiž skoro řekl, že EU už nemumí vyrobit téměř nic, ty auta byla poslední věc.Malý elektromobil nedává smysl vůbec, je to neprodejné. Nejelvnější elektromobil prodatelný bez dotací je tak Ioniq.
Odpovědět
Spotřební zboží se v Evropě vyrábělo, může se zde vyrábět znova, dovážení je nesmysl, i když ekonomicky pro firmy které z Číny dováží to smysl dává.Samozřejmě je to běh na delší trať,ale zelený úděl také.
Malý elektromobil se prodává https://www.elblesk.cz/city-s/ ,sám jsem o něm minulý rok uvažoval na dojíždění do práce(15km), ovšem po zvážení užitných vlastností/cena zvítězila benzínová fabie.Výroba je Čína, kolik je cena v Číně a kolik přiráží dovozce je otázka. U motocyklů Jawa dovážených z Indie je navýšení víc než 100%.
V EU pořád jede vývoj, vyvinuté výrobky a řešení se předávají do výroby do Asie i echt evropské značky Bosch,Hilti,Philips.V evropě zůstává vývoj a administrativa.Zájem o práci rukama(i kvalifikovanou) není vidím to ve svém oboru -montáže slaboproudých zařízení.Zájemci by byli ochotní zařízení programovat, ale 90% zakázky je instalace kabelů a hardware.Přistehovalci jsou ochotní pracovat manuálně jen v první generaci, další generace už má minimálně maturitu a chce dělat v kanceláři.Takže ano souhlasím s Vámi.
Nevím co má lepší obsah energie aby to zároven splnovalo zelené podmínky.Dokud to provozně neuschopním aby to dávalo smysl tak bych to masově nerozjížděl z ideologických důvodů.
Nejlepší využití vložené el. energie (celková účinnost) má přečerpávácí vodní elektrárna(Dlouhé stráně cca 75%), zatím ekologicky neprůchodné.Nevím jak by vycházelo porovnání náklady/množství akumulované energie s bateriovým úložištěm, účinnost je zhruba stejná, náběh u úložiště lepší.
Odpovědět
Pardon, já se Vás jenom zeptám.....co umíte vyrobit VY OSOBNĚ, tak aby to bylo schopné uspět na trzích? Pokud vezmu Vás za veličinu I, tak matematickou indukcí dojdu k důkazu, že v Evropě neumí vyrobit nikdo nic.Myslíte, že v Evropě jede vývoj? Nebyl bych si tak jistý. Vy něco vyvíjíte? A pokud ano, napište co. Co já třeba vím, tak Continental má vývoj v Singapuru - například. Ano, v Evropě zůstává administrativa, tedy v té západní. A to je asi tak vše. A skoro bych řekl, že o práci ve vývoji je ještě menší práci, než o tu manuální - proto je také ČR montovna. S těmi Dlouhými Stráněmi jste mne dostal :) Takže kdybychom vzali jako spodní hladinu Labe, tak už zbývá pouze ustřelit atomovkou vrček Milešovky, a můžeme to zopakovat :) Jinak řekl bych, že kapalný vodík má naopak zdaleka největší hustotu energie, která se využívá oxidací. Na zelené podmínky se můžete vykašlat, vůbec o to nejde. Jde o to, že Evropa si své fosilní zdroje vydrancovala, další už nemá, a nemá mocenské nástroje, jak si v konfrontačním prostředí blízké budoucnosti vynutí přístup k tomu zbytku - protože místo do zbraní investovala do výzkumu genderu, kojení, 53 pohlaví, a dalšímu sociálu a komunálu.
Odpovědět
O práci ve vývoji je ještě menší zájem, než o tu manuální.
Odpovědět
Jablotron, Lites -mají vývoj v ČR.Já pracuju s hotovými komponenty ze kterých v budově vytvořím elektronický systém který monitoruje prostředí(kouř, CO2,CO,pohyb osob,teplotu) a nasledně dává výstrahu nebo řídí aktivní členy.Je to aplikace vyvinutého, omezená možnostmi HW i SW komponentů.Jsem OSVČ a v pohodě se tím uživím.A co Vy?
Na přečerpávačku jsou potřeba nádrže 2, jedna nahoře a jedna dole, vodní tok by měl s rezervou doplnovat ztráty odparem + nutný průtok, je to hrubý zásah do krajiny.
Používám sice výraz"uhlíková stopa" ale CO2 jako hrozbu nevnímám, jako nebezpečí vidím pokračující drancování fosilu a s Vaší poslední větou bezezbytku souhlasím.
Odpovědět
Ad ta ustřelená Milešovka......Spodní nádrž nepotřebujete, ta tam je......vzdutí od Masarykových zdymadel :) Koukněte třeba na tohle.....je to největší zařízení tohoto druhu NA SVĚTĚ, a je to patentově chráněné. https://www.youtube.com/watch?v=GokefEx4iEY - a je to s dovolením z mé myši - byl jsem hlavní inženýr projektu a hlavní projektant. Nebo zkuste do vyhledávače EJ-10, EJ-11, Tapomat 3000, Drillmat S - všechno je opět z mé myši. Ty druhé dvě jsem vyvinul a nakonstruoval já, a vyrábí se to v Německu.
Odpovědět
O možnosti nemít auto bylo snad možné za socialismu, kdy přes naši ves projížděl autobus do města každou půlhodinu. Dnes dva do a dva z města. Obchod zde žádný, jen ve městě hypermarkety, dostupný stomatolog desítky kilometrů, dostupný praktik 10 kilometrů, pošta 5 kilometrů a mohl bych pokračovat dále. Roky přibývají, síly ubývají. Zdá se vám varianta bez auta za těchto podmínek možná? Kdo z nás si bude moci koupit elektroauto? Takže na koho se tady při těchto opatřeních vůbec myslí? Odpovězte si sami.
Odpovědět
Je tady jen jeden drobný problém, v EU se ropa a plyn těží významě jen v Severním moři, drtivé množství se dováží.Pokud je EU přestane dovážet, zabrání to těžbě a nákupu z Asie?
Ano, přechod na alternativní pohony a energie je nutnost, dlouhodobou soběstačnost je opravdu třeba dosáhnout.Kvůli sobě i budoucím generacím.
Odpovědět
No, ono se občas počítá k Evropě i Rusko, přestože je větší část tohoto v Asii. I když pravda, ropné statistiky uvádějí země CIS nebo Former Soviet Union jako samostatnou kategorii, ale to stejně tak třeba Asia Pacific, a Middle East. Mne minimálně přijde vhodné se bez auta obejít, už jenom kvůli příkladu.
Odpovědět
Již vydím, jak pan Tůma, nebo ještě lépe jeho manželka, nese na zádech dvě 20 Kg autosedačky pro děti do sdíleného auta, k tomu tlačí kočárek, nese spoustu věcí, montuje je tam, a pak to samé, ale třeba ještě s nákupem.
Ne každý je svobodný, zdravý, a může si všude dojít, donést, atd.
Ano, sdílení aut může snížit počet stojících aut na ulicích, ale rozhodně to není náhrada vlastního auta. Měla by to být dostupná alternativa, k dostupnému vlastnictví. Obojí má svoje místo, a nemělo by vlastnictví auta být privilegium bohatých.
Odpovědět
Pardon za vidím, nevím, jak mi to mohlo utéct :)
Odpovědět
Nevím co na elektromobilech vidíte za ekologii leda že nevidíte moc daleko 😀 ta elektřina se musí vyrobit (převážně uhlí), výroba baterií je nákladná a ekologicky náročná (velmi reaktivní kovy které v kontaktu s vodou se vznítí a mohou explodovat) životnost baterie maximálně 4 roky, nová stojí cca 400 tisíc. Tak to jsou každý 4 roky cca 0,5 tun hodně nebezpečného odpadu. Představte si s takovým autem zasahovat při povodních 👌😅. Hlavně že už Nikola Tesla má patent na auto s generátorem vodíku na principu elektrolýzy (učivo ZŠ) k tomu už před desítkami let byl doložen patent od jiného vynálezce který vyřešil otázku spotřeby elektřiny k dostatečné výrobě vodíku a kyslíku na pohon motoru. Prakticky stačí namontovat zesilovač napětí 12v 75A. No a na galon vody ( cca 4,3 litrů) s trochou obyčejné jedlé sody se dá ujet okolo 1400 mil (2 253,08 km). Názor si udělejte každý sám o falešné ekologii obrovské loby aby se lidstvo bylo stále závislé na korporacích ropného průmyslu. Samozřejmě ropa by se těžila dál ale ne na pohonné hmoty emise o víc jak polovinu dole a tak drahá doprava a cestování by bylo za hubičku a technologii na to máme už dávno, jenže to není žádoucí protože systém je nastaven na potřebu Tureckého světa a Ruska. Ano přesně tak špatně nastavený systém aby ropný průmysl ovládal automobilový průmysl a dopravu jen nechápu proč automobilky které mají možnost toto změnit proč to nezmění, je jasné že je to provázané mnohem víc a komplikovaněji, ale plyne z toho pouze to že nikdo nechce dát možnost jezdit za pakatel a opravdu ekologicky.. Neměli by zisky to je celý problém. Jmění si nikdo do hrobu nevezme ano může zajistit mnoho generaci po sobě ale to je v tom případě sobectví ve srovnání s tím co by mohlo být pokrokem pro celou společnost.
Odpovědět
Akorát, že na rozložení té vody na vodík a kyslík potřebujete více energie, než vám to spálení vodíku dá. Dmuchavka Julese Vernea z Pěti neděl v Balonu opravdu nefunguje :) A že západotatarský zloděj myšlenek Tesla tuhle myšlenku Julese Verna někdy z poloviny 19. století nechal patentovat, svědčí o tom, co je zač. Tu elektřinu na elektrolýzu vody Vám bude dodávat Perpetuum mobile, že? A další.....jenom Vás upozorňuju, že ropné společnosti jsou největšími investory výzkumu alternativních zdrojů. Doprava za hubičku je dnes, když jsou k dispozici fosilní zdroje. Vy jste pregantní ukázkou fyzikálně technického analfabeta, který má ovšem úžasnou kvalifikaci k zaujímání postojů, a tvorbě konspiračních teorií. A pokud něco nechápete, pak věřte tomu, že chyba je na Vaší straně, nikolli na steaně tech automobilek. Víte, kdo nejvíc vydělává na ropě? Nikoli ropné společnosti, ale důchodci a zaměstnaci ve spotřebitelských zemích. Ceny pohonných hmot jsou totiž z více, než 60 procent tvořeny daněmi, které stát s minimálními náklady vybírá.
Odpovědět
Lidi, diskutujete kolem toho článku, jako by bylo o čem diskutovat. Vždyť je to blábol, takové jsem četl v časopise "Věda a technika mládeži" už před rokem 1960. Komunističtí pisálci tomu tehdy věřili, a i dnes tomu někteří věří, a kdyby byla tato zářivá budoucnost ohrožena, jsou ochotni k velkým obětem. Za tu vizi jsou ochotni obětovat všechny naše peníze i všechny naše životy.
Odpovědět
Ano, je to blábol. Ale z brusele ho tlačí vší silou a není na obzoru nikdo, kdo by to dokázal zastavit.
Odpovědět
Já má dojem, že tihle zelení vizionáři nejsou vůbec schopní vnímat lidský život v souvislostech. Vždyť tyhle zelené plány znamenají úplné překopání infrastruktury, a teď nemám na mysli jen vybudování nabíjecích stojanů pro elektroauta. Znamená to zavedení tisíců spojů hromadné dopravy, znovuzavedení husté sítě maloobchodních prodejen a provozoven služeb, aby si lidi nakoupili/zařídili potřeby bez nutnosti dovozu autem (to platí pro městské čtvrtě i pro venkov), založení nových školek a jeslí, aby bylo kam dát děti bez potřeby vozit je spoustu kilometrů do a ze školního zařízení, podporovat zakládání a provoz menších zaměstnavatelů, aby lidé nemuseli za prací cestovat desítky kilometrů a také aby měl kdo vybudovat a opravovat ty mraky FVE a rekuperačních jednotek a tepelných čerpadel a zateplení tisíců rodinných domů. Mě připadá, že zeleným budovatelům vůbec nedochází, co všechno ta jejich zelená revoluce obnáší, a proto jsou tak v klidu a happy, jakože ono se to udělá - asi samo.
Odpovědět
Milá paní, ač je to k nevíře, tak přesně o tohle ti, kterým říkáte vizionáři usilují. Oni v podstatě usilují o to, aby společnost přešla na nižší level - což není výsledek jejich zbožného přání, ani ekofanatismu, ale geologickofyzikální realita, které se nějak snaží čelit. A k té poslední větě......vy VUBEC nemáte ani tušení, co se jednoho krásného dne stane, až země EU budou čelit důkladným výpadkům dodávek ropy a plynu, a troufnu si říci, že ten okamžik je mnohem blíže, než si připouštíte.
Odpovědět
Tak zastavení dodávek ropy a plynu může kterákoliv země čelit ihned ve chvíli, kdy jí zahraniční dodavatel zavře kohoutky. To nemá nic společného s klimatickou změnou. A nevšimla jsem si, že by zrovna tuhle variantu někdo nějak zásadně řešil. Úplně stejně, jako zelení vizionáři neřeší budoucnost EU po zavedení té jejich zelené revoluce. My totiž moc dobře víme, kam vede sociální inženýrství, takže strašíte nesprávnou věkovou kategorii.
Odpovědět
No.....má a nemá, ale to je na delší vyprávění. Je to na delší vyprávění, a nevím, zda by se mi podařilo Vám to vysvětlit. Zkusím zkráceně......hrozba klimatickou změnou má za účel odvrátit pozornost od toho, že globální civilizaci začaly docházet fosilní energetické zdroje. Pokud budete mít zájem, pokusím se to vysvětlit podrobněji.
Odpovědět
Fosilní energetické zdroje docházejí už minimálně 50 let, nás na to upozorňovali učitelé už na základní škole (a proto jsme měli zhasínat a sbírat druhotné suroviny). Vzhledem k tomu, že se arabští šejkové ani Norové nějak zásadně nezajišťují ve smyslu náhrady příjmů za příjmy z ropy, o které by podle vás měli co nevidět přijít, to nevidím až tak tragicky. Jak sám tvrdíte - technologie se vyvíjejí. Ve skutečnosti na nás netlačí ani tak docházející fosilní zdroje, jako zastánce zelených ideologií a s nimi výrobci energií z jiných než fosilních zdrojů, kteří se také potřebují dostat k lizu. EU si své zelené šílenství prosadí, rozseká si ekonomiku i společnost, dvacet let se v tom bude plácat, než si to všechno dohromady nějak sedne a pak do toho další generace hodí vidle. Nás se nikdo ptát nebude, my to musíme prostě přežít.
Odpovědět
Paní Jezberová, ta první věta je obdobná, jako když argumentujete stylem....žiji již 50 let, ještě se mi nestalo, abych zemřela, z toho vyplývá, že jsem nesmrtelná. To jenom, aby byla vidět stupidita Vašeho uvažování. Ano, v okamžiku, kdy Erwin Drake vytěžil v roce tuším 1861 první barel ropy, nastoupila globální civilizace na křivku spotřeby ropy, a tato začala docházet - možná, že Vám pan učitel nezamlčel, že fosilní zdroje jsou zdroje neobnovitelné. K druhé větě :) To nevím, jestli jste opravdu tak hloupá, jestli se snažíte lhát, nebo jenom dělat, že jste hloupá. Takže Arabové dle Vás nepostavili ten disneyland v Dubaji, Emirate Airlines nejsou největší aerolinky na světě, a Norové nemají z výnosů ropy investiční fond v objemu několikanásobku HDP české republiky, že ne. Norsko, je jestli jste si neráčila všimnout země, kde produkce ropy docela prudce klesá, v roce 2001 vytěžlili Norové průměrně denně 3,403 milionů barelů ropy denně, v roce 2019 - 1,737 milionu barelů ropy denně. To je o něco málo více, než polovina, než necelých 2 let před tím. Ti "zastánci blablabla" jsou akorát užiteční idioti v čele s Greenpeace, kterou si zřídila ropná společnost BP, a financuje tuto 10 mil USD ročně. Užiteční zelení idioti vyrábějí překážung, a BP pakl může říkat následující: My bychom rádi těžili, ale to víte, životní prostředí, ekoteroristé, EU úředníci nám v tom brání, takže jak vidíte, vše je v pohodě, a hlavně AKCIONÁŘI NEPRODÁVEJ. Co myslíte, že by se asi stalo, kdyby na ty ropné společnosti prasklo to, že oni nemohou více těžit nikoli z důvodu, že překážejí ekoteroristé a úředníci, ale proto, protože více už nemohou? Noi správně, došlo by k úprku investorů, a ten sektor by se zroutil rovnou. Totéž automobilní Průmysl. VŠICHNI zúčastnění vědí, že elektromobil není stvořený proto, aby byl dopravním prostředkem, ale proto, aby byl tento prostředek na uklidnění akciových trhů. A k tomu dalšímu.....vy si opravdu myslíte, že nějací "solární baroni s čínskými panely" mají nějakou vyjednávací pozici oproti kartelu OPEC, nebo byť jen společnostem které kdysi patřily ke Standard Oil, a do současné doby mají stále tak trošičku charakter kartelu? Opravdu si myslíte, že nějaký český poslaneček s 10 MWp panely má nějakou vyjednávací pozici proti Exxon Mobil, Shell, nebo BP? A další.....všimla jste si někdy změny strategie ropných společností? Exxon Mobil dává na výzkum OZE asi 500 000 000 USD ročně, a BP řádově srovnatelnou částku - a všimla jste si například změny loga BP? SLUNEČNICE!!!! Proč????? Víte, kdo je největší globální vlastník zemědělské půdy???? SHELL!!!!! Nebudete mne přesvědčovat, že to jsou firmy zlobované ekoteroristy, že ne??? Já bych spíše řekl, že jsou to firmy, které hledají alternativní ekonomické aktivity. EU dělá to, co chtějí její občané, a místo do toho, aby investovala do prostředků, kterým si v docela blízké budoucnosti vynutila přístup k tenčícím se rtopným zdrojům, k čemuž se mimochodem docela krásně hodí tewrmojaderná fůze v podobě krásných špuntovek třeba na ponorkách, tak investuje do sociálu, komunálu, výzkumů gender, 57 pohlaví, politické a rasové korektnosti, a podobných kravin. Ano, další generace do toho hodí vidle :) Tak ještě napište, co jí to bude platné, protože ona je už dnes EU těžce v úpadku, produkce chipů v EU je srovnatelná s tou africkou, a EU se do té doby stane takovou jednou velkou západní Ukrajinou. Pravda, je alternativa, když na ten Green deal nepřistoupí, pak se stane severním Somálskem :) Víte, mne by opravdu zajímalo, jak si asi myslíte, že bude ta následující generace fungovat, když bude celému světu akorát tak pro řehot. Ona už je EU světu pro řehot už nyní, neřkuli za 30 let. Čímpa asi ten svět oslní co? Tíám, že bude do krabic balit a exportovat rozličné humanoidnosti, politickou korektnost, zaujímání postoků, jazykový kosmopolitismus, či nějaké další kraviny? Mohla by zemím produkujícím ropu třeba exportovat blondýnky, ty tam obvykle nerostou :) A to je asi tak vše. EU ekonomika je rozdekaná už nyní, akorát, že si to EU občané ještě neráčili uvědomit. EU ujíždí vlak do druhé technologické ligy, neumí nic vyrobit, a co umí, je brutálně drahé a nekonkurenceschopné, a v podstatě pouze spoléhá na dobré jméno značek které bylo vytvořeno v minulosti. Vaše kuriozní věta, že do toho mlůadší generace hodí visdle, mne tedy opravdu zaujala......to jako bude dělat co? Stavět JE???? A kdo to z těch mladých bude dělat, co? Těžit uhlí? To by mne zajímalo čím, a druhák, ono i když bude mít, tak 10-15 let bude trvat, než sek tomu uhlí vůbec dohrabe, tedy spíše k těm zbytkům, které tu zbudou, a které jsou třeba v ČR vázány UEL - je toho tam asi tak na 10-12 let současné těžkby, tak to je určo spasí do konce života :)
Odpovědět
Stejně je to sranda. Všiml si někdo že je to klasická salámová metoda? Nejdříve ekologům vadila existence nafťáků, pak i benzíňáky a teď už vlastně i elektroauta s tím že normální je vlastně nemít žádné. Salámová metoda a ty odkrajovaná kolečka jsou pořádná sousta.
Odpovědět
Já se taky snažím jezdit co nejmíň autem, ale když máte práci 20 km od domova, tak to se vám na kole jezdit nechce a autobusem, který tu projede 3x za den, to taky není úplně ideální. Jízdu v autě si docela užívám. Koupil jsem si nové autorádio tady https://www.2din.cz/ , tak poslouchám svoji oblíbenou hudbu a snažím se zapomenout na všední starosti.
Odpovědět
|
|