Jan Tůma: Klimaticky neutrální společnost, Evropská unie a svět
Vypadá to zjednodušeně nějak takhle:
NL: Navrhujeme, aby EU zpřísnila své klimatické cíle. Jo?
SE: Souhlas. O 70 % oproti roku 2005?
PL: Tyve to ne tohle, vždyť to bude hrozně přísný.
CZ: Přesně, bude to drahý (nastavuje ruku) pro náš průmysl.
DE: (povzdech) OK, tak východní státy dostanou nějaký prachy na investice. Ale 70 % je moc i pro nás. 60 %?
RO: I to je moc. Jestli zpřísnit, tak 50 % max.
AT: Hele, jestli chcete prachy navíc, tak se za ně aspoň koukejte snažit. 55 %.
BG: 55 % ok, ale ne každej, že ne? EU jako celek?
FI: Dobře, ale napíšem tam „alespoň“ o 55 %. Všichni jsou s tím v pohodě?
27: Souhlas. Snížíme teda emise „alespoň o 55 %“ a prosíme Evropskou komisi (EK), aby napsala návrh legislativy, která nás ke splnění toho cíle dovede.
EK nemůže navrhnout a už vůbec ne nařídit žádný Green Deal. EK dělá to, co jí Evropská rada (včetně ČR) řekne. A EK tedy splnila to, o co jsme ji požádali. A jak se bude blížit rok 2030, tak se bude situace opakovat, akorát ty cíle budou zase o něco přísnější. A to jsem z toho zjednodušeného příkladu vynechal Evropský parlament, který je ještě mnohem zelenější než členské státy nebo EK.
Pěkně vás prosím, neříkejte „Zelený úděl“ jako Okamura nebo Moravec – European Green Deal se oficiálně překládá jako „Zelená dohoda pro Evropu“.
V rámci EU jsou klimaticky velmi ambiciózní zejména severské země a Benelux. Ostatní „západní“ státy (DE, FR) mají taky velké cíle, ale už mají podmínky, na které musí brát ohled (např. Německo je průmyslová země a musí tedy klimatickou politiku razit opatrně. Pořád je ale o tři ligy nad námi.). Jižní státy bývaly opatrné z ekonomických důvodů a protože jsou to uzly mezinárodního obchodu a turistického ruchu, ale v posledních letech se i ony výrazně opřely do dekarbonizačních politik. Pobaltské země si stále nesou historickou uhlíkovou náročnost, ale chtějí být pokrokové. RO a BG jsou velmi závislé na uhlí a těžkém průmyslu, zatímco mají méně vyspělé ekonomiky – jejich klimatická politika je tedy trochu rozpačitá a vždy si vyjednávají různé rozvojové výjimky a peníze navíc. Visegrádská čtyřka (PL, CZ, SK a HU) je v otázce klimatu nesourodá – SK tam vůbec nepatří, protože mají energetický mix téměř čistý a s klidem schvalují ambiciózní návrhy. PL a HU dělají problémy a nad každým návrhem na zvýšení klimatických ambicí hořekují, že by se kámen ustrnul, ale nakonec se spokojí s posílenou solidaritou a nic nevetují, maximálně se zdrží hlasování. No a pak tu máme nás.
Jak nás popsat, když jsem všechny ostatní regiony tak hrubě zjednodušil (omlouvám se jim za to)?
Představte si teenagera v Evropské rodině, který rychle vyrostl a neumí ještě kontrolovat svou sílu. Je šikovný a statný, ale strašně s ním cloumají hormony, takže je trochu labilní a zmatený. Je mu 17 a chce být rocková hvězda, ale neví, co by chtěl jít studovat. Dožaduje se výsad dospělých, ale zodpovědnost má dětskou. Tím dospělé příbuzné trochu štve, ale blahosklonně přistupují na jeho hru, však jsme byli všichni mladý, že jo. Však je náš. Je v pohodě. A až si to trochu srovná v hlavě, bude z něj šampion a chlouba rodu. Ten kluk jednou dokáže velký věci.
Jinými slovy, ČR má stejnou ekonomickou strukturu jako Německo, ale žádný plán zelené transformace. Vyjednáváme si spoustu finančních výhod a fondů jako východ Evropy (protože máme fantasticky schopné diplomatické zastoupení), které doma horko těžko umíme využít (protože nemáme ten plán). Na evropské úrovni jsme spolehlivý a konstruktivní partner, umíme analyzovat situaci a vyjednat si, co jen chceme – jenže si neumíme udělat jasno ve vlastní hlavě; nevíme, co chceme, protože nemáme plán (jen chceme být rocková hvězda). Blíží se nám dospělost, protože naše ekonomická výkonnost nás brzy zařadí mezi státy, které by měly víc dávat než brát. V hospodě si už budeme platit sami za sebe, a občas pozveme mladšího bráchu na pivo. Jsme ucha, trochu to víme a trochu se za to stydíme, ale pozor, nikdo nám to nedává sežrat. Naopak s námi jednají důstojně a tahle role se nám líbí. CHCEME být spolehlivý a konstruktivní partner. Bratranci Matziej s Arpádem nás sice tahají ven za rošťárnama, ale to nás už moc neláká. Dospíváme. Chceme být součástí řešení a ne problému, jen trochu nevíme, co a jak. Chceme přispět. Rozhlížíme se a váháme, nemáme sebevědomí. To je ČR.
Svět
Ad SVĚT – všichni si vytváříme mentální zkratky, které nám pomáhají orientovat se ve světě. Amerika třeba znamená velký auta, velký města, bohatý lidi. Afrika znamená savanu, žirafy a hladový děti. Asie znamená misku rýže a hůlky a bosého chlápka s placatou čepicí, jak se svou rikšou kličkuje mezi pagodami. Všechny tyhle zkratky jsou hrubě zjednodušené a občas hraničí s rasismem, ale mají jednu pozoruhodnou vlastnost – jsou statické. Kulturní vlivy, které v nás tyto zkratky formují, jsou třeba desítky let staré a pokud není člověk konfrontován s realitou, nemá proč svoje představy aktualizovat. Totéž platí pro představy o velkých světových emitentech skleníkových plynů, kterým roste HDP a získávají mocenský vrch. Jsou zastaralé.Jasně, že má Čína vedle ČR vysoké emise (přes 13 miliard tun oproti 120 milionům t CO2), však má taky 1,4 miliardy obyvatel. Tedy nějakých 9 tun CO2/os. ČR má vedle toho cca 11 tun CO2/os. Na druhou stranu má ale Čína v kapacitě obnovitelných zdrojů 700 W/os, což je dvojnásobek toho, co má ČR, a investuje do OZE masivní částky každý rok. A to má ČR více jak dvojnásobný HDP na obyvatele, než Čína.
Jiný velký emitent, Indie, si stanovil ambiciózní cíle elektromobility - do roku 2030 bude 80 % nových skútrů a 30 % nových osobních aut elektrických. Nová vládní vozidla budou výhradně bezemisní. Srovnejte tuto vizi s ČR, kde se politici předbíhají v tom, kdo víc nemá rád elektromobily (a chtějí vyrábět spalovací motory, pro které brzy nebude odbyt).
Je to tedy relativně bohatá ČR, která v ochraně klimatu zaostává za rozvojovými zeměmi. Argumentovat “špinavou” Čínou a Indií už nedává žádný smysl a je to jen emotivní argument pro někoho, kdo se chce ze snižování emisí vymluvit. I USA, které mají emise na hlavu vyšší, chystají pod Bidenem velké plány elektromobility a na snižování emisí metanu.
A i kdyby nikdo nic z toho nedělal, tak to není omluva pro naši nečinnost. Pokud se chceme považovat za zodpovědný, sebevědomý a respektovaný stát, nemůžeme používat argumenty typu “on si začal!”, “nejdřív ať sníží emise oni a pak teprv já!” nebo “moje emise jsou jen plivnutí do rybníka, moje drahá dekarbonizace klima nezachrání!”. Je úplně jedno, jaký podíl na světových emisích máme. Na nulu se musí dostat zemička s 1 % stejně jako velmoc s 50 %.
Tou zodpovědnou, sebevědomou a respektovanou entitou je EU, jíž jsme naštěstí součástí a která udává globálnímu úsilí o ochranu klimatu tón a takt. Na konferencích nabádá k vyšším ambicím, navrhuje řešení, hledá kompromisy, hlásí se k odpovědnosti a sama jde příkladem. Podstatně razantnější a efektivnější je pak EU v prosazování různých hodnot hospodářskou silou, kterou má velmi velkou, ať už jde o ochranu spotřebitele, antimonopolní zákony nebo právě ochranu životního prostředí (říká se tomu “Bruselský efekt”). Tím, že EU tyto hodnoty vyžaduje v obchodních vztazích, se postupně šíří do zbytku světa.
V roce 2012 EU například zahrnula sektor letectví do obchodování s emisními povolenkami a po drobných tenzích prosadila, že se systém rozšíří (byť ne tak robustní) na globální úroveň. Podobná opatření si teď v rámci Green Dealu EU prosadí i v námořní dopravě a hlavně navrhuje zavést něco jako uhlíkové clo (CBAM) - zpoplatnění emisí v dovážených produktech ze zemí, které nemají tak přísnou klimatickou regulaci. CBAM povede k tomu, že všechny země, které vyváží do EU, si začnou zavádět domácí zpoplatnění emisí (někdo upřímně, někdo jen naoko - EU si bude muset nastavit důslednou kontrolu).
EU ale není v klimatických ambicích zdaleka sama, shoda na nutné akci je všeobecná a jen tu a tam ji naruší nějaký stát vyvážející ropu. Ve veřejné debatě občas zaznívají argumenty, které by na konferencích vzbudily (a občas vzbuzují) velké emoce, třeba že OECD státy už mají průmyslovou revoluci s fosilními palivy za sebou a chudší země na ni mají taky právo, nebo jestli nesou větší zodpovědnost za koncentraci skleníkových plynů historičtí nebo aktuální emitenti atd. Jop, jsou to peprné úvahy. Lidi a národy jsou schopné se nad nimi hrozně seštěkat. Jsou schopné strhnout lavinu emocí a zazdít konstruktivní debatu. Klidně nad nimi můžete filozofovat, ale nemá smysl s nimi ztrácet čas v diskusi o tom, jak dosáhnout klimatické neutrality. KDO nebo KDO DŘÍV, to jsou špatné otázky. Všichni potřebujeme řešit, JAK; Evropa, Čína, Honduras, já, vy, systém.
Seriál o změně klimatu
Jak se bude žít v klimaticky neutrální společnosti? Seriál o změně klimatu začíná
Jaké máme nástroje na snižování emisí?
Postoje politických stran k ochraně klimatu
Čeká nás druhá vlna elektrifikace
Čeká nás druhá vlna elektrifikace
Jak by v klimaticky neutrální společnosti mohlo vypadat bydlení a vytápění?
Klimatická neutralita a průmysl. Je načase přestat brzdit patami
Jak bude v klimaticky neutrální společnosti vypadat finanční sektor?
Klimaticky neutrální společnost a osobní spotřeba
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (160)
Pavel Hanzl
8.12.2021 08:42Dnes je šance, že převží ten dospělý postoj, ovšem je tu výrazný tlak na to, abychom se stali nablblým potížistou a trvale nedospělým pitomečkem.
smějící se bestie
8.12.2021 10:52 Reaguje na Pavel HanzlZatím to spolu s aktívisty vůbec nedělají - viz Glasgow !
Pavel Hanzl
8.12.2021 17:05 Reaguje na smějící se bestieVaclav Sobr
9.12.2021 13:36 Reaguje na Pavel Hanzlstejně tak prakticky absolutní český despekt k "autoritě" v jakékoliv formě dávno přesahuje historickou dobu kdy vůbec o nějakém mužikovi někdo věděl.
Pavel Hanzl
9.12.2021 15:24 Reaguje na Vaclav SobrRadek Čuda
10.12.2021 11:56 Reaguje na Pavel HanzlSoudržná ... suděťáci k Říši, Slováci s Tisem a te dálný zakarpatský východ ani pořádně nevěděl, kde nějaké Čechy jsou.
Pavel Hanzl
11.12.2021 09:34 Reaguje na Radek ČudaDV
11.12.2021 12:09 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
8.12.2021 09:13Proč asi se pan Tůma nezapojí do diskuse, aby své pozice racionálně obhájil?
Pavel Hanzl
8.12.2021 09:26 Reaguje na Jiří SvobodaPan Tůma si přečte pár ropáckých příspěvků a je mu jasné, že tady diskutovat je marné a ztrácel by jen čas.
Milan Dostál
8.12.2021 12:41 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_generation/05.12.2021/08.12.2021/today/
Miroslav Vinkler
8.12.2021 09:19Němci v prosinci odstaví tři a následující rok poslední tři plně funkční jaderné reaktory. Těch osm gigawatt stabilního výkonu za jakéhokoli počasí logicky nemůže nahradit zdroje z větru a slunce, jichž má Německo spolu s biomasou instalováno kolem 125 gigawatt. Do roku 2045 chtějí Němci mít v obnovitelných zdrojích 606 gigawatt, z toho 348 má být ve fotovoltaice.
Počínaje příštím rokem by měli Němci každý rok postavit FVE se 17 GW výkonu, to je nějakých 38 milionů nových fotovoltaických panelů každý rok po dobu příštích 23 let.
Problém je, že když nefouká vítr či nesvítí slunce, tak nefunguje ani jeden megawatt, ani 100 gigawattů v OZE a instalovaný výkon tak ani zdaleka neznamená odpovídající množství dodané elektřiny.
Už teď mají Němci nejvyšší cenu elektřiny v EU a kvůli středoevropské burze v Lipsku nás do této cenové hlubiny strhávají s sebou. Nebudeme si vykládat, že pády desítek společností v EU dodávajících domácnostem elektřinu a plyn, přišly "samy od sebe". V ČR Bohemia Energy.
Nedávno podnikatel Pavel Tykač zveřejnil, že produkuje jednu kilowatthodinu z uhlí za 0,15 Kč, vědec z ČVUT pak spočítal cenu jedné kilowatthodiny elektřiny z jádra za 0,25 Kč.
Výsledky vidíme na našich fakturách. I babička z Horní Dolní platí za OZE solárním baronům z každé kilowatthodiny 0,60 Kč, výše emisního poplatku bude ještě vyšší, zapojeních stále více nestabilních a přerušovaných zdrojů znamená obrovský růst nákladů na správu a zajištění sítě. Dále také poplatky za instalovaný příkon, marže a samozřejmě DPH.
Podstatné pro českou cenotvorbu bude německá Energiewende , a ta skutečně v peněženkách Čechů udělá vítr.
Evropská komise už počítá s tím, že 120 milionů lidí spadne do energetické chudoby a bude muset dostávat finanční dávky.
V Senátu ČR v diskusi o balíčku Fit for 55 zazněla informace, že pro očekávaných dva miliony Čechů postižených drahými energiemi bude z EU poskytnuto příštích sedm let na osobu a měsíc 10 eur.
Tedy asi ekvivalent dvou piv v bavorské hospodě.
A potrhlý místopředseda EK Frans Timmermans už mluví asi třetina ze 450 mil. unijních občanů bude potřebovat energetické žebračenky.
Násilná ideologicky prosazovaná revoluce jménem Green Deal připomíná řešení, kdy problémy vesnice vyřešíme jejím vypálením.
Myslím si, že by vám ne kecy , ale fakta měla otevřít oči a "dobráky" typu pana Tůmy odkázat tam , kam skutečně patří . Tedy do ústavní péče o choromyslné.
-------------------------------------------------------------------------
/pozn. údaje čerpány ze zdrojů spolku Realistická energetika a ekologie/
vaber
8.12.2021 09:56 Reaguje na Miroslav Vinklermají se stále pálit a čekat až dojdou bez postupné náhrady?
pokud bude energie nedostatek, její cena tomu bude odpovídat a když dojde na krizi bude tak extrémní ,že mnozí na ni nebudou mít peníze ,
zdroje energie na Zemi jsou omezené,jen nevím jak to jde dohromady s udržitelností,
někdo může věřit ,že se objeví nějaký zázračný zdroj třeba volná energie,
lidé stále jezdí auty bez ohledu na cenu paliva,stále vytápí veké byty a chalupy, které jsou většinou prázdné a cena energií to neovlivnila
Pavel Hanzl
8.12.2021 10:08 Reaguje na vaberTo je ta udržitelnost.
Pokud by se rozložily permafrosty, koncentrace CO2 by šla na dvojnásobek, což je zase už mimo možnost přežití.
Ten zlom optimisté mají na asi +2°C oteplení (zatím jsme na asi +1,2°C), takže času je skutečně minimum a pokud není za pět minut dvanáxt, tak je spíš už po dvanácté.
Jarka O.
8.12.2021 19:00 Reaguje na vaberMilan Dostál
8.12.2021 09:28Pavel Hanzl
8.12.2021 10:00 Reaguje na Milan DostálEu na rozdíl od nás celkem dost dobře ví, co dělá a proč. otázka, jestli se jí to podaří, je otevřená.
Pokud to bude puberťák, který ne e ne dospět, stále sabotovat a podrážet, bude bečet jak umře hladem aniž pohne prdelí, tak to bude skutečný problém.
Milan Dostál
8.12.2021 14:33 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.12.2021 17:11 Reaguje na Milan DostálCo kdbychom poslali na olympiádu družstvo krpatých a nablblých kopálistů, kteří neuhrají vůbec nic a pokud aspoň něco, tak si dají vlastní branku?
Dost bizardní představa, že?
A vedení státu je méně důležité, než kopálisti??
Pavel Hanzl
9.12.2021 08:36 Reaguje na DVMilan Dostál
9.12.2021 12:31 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.12.2021 13:12 Reaguje na Milan DostálAle poškození státu se nedá právně postihnout, žádný právní systém s tím nepočítá.
Museli by ho žalovat za velezradu, což se už velmi chystalo, jenže hrabišovi pohůnci to zablokovali.
Zkuste mi vysvětlit, proč neodstoupí, když na to nemá!!
Milan Dostál
9.12.2021 19:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.12.2021 10:02 Reaguje na Milan DostálAle Zeman skutečně článek s názvem "Hitler je gentleman" viděl vlevo dole. Ale nebylo to v Přítomnosti, ale ve stranickém tisku, který používali komáři při školeních VUMLu. Samozřejmě to bylo celý vylhaný.
A tak je to s ním dycky.
Milan Dostál
10.12.2021 10:17 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://ceska-polemika.webnode.cz/l/ferdinand-peroutka-dynamicky-zivot/
Pavel Hanzl
10.12.2021 17:10 Reaguje na Milan DostálPeroutka tam popisuje úspěchy Adolfa Hitlera, které ale skutečně před válkou byly velmi výrazné, skutečně tam jezdili premiéři Evropských mocností, země se ekonomicky velmi zvedla atd. atd.
Taky se tehdy velmi diskutovalo, jestli není lepší pro zemi osvícený diktátor, než potácivá demokracie (George Orwell).
To bylo prostě před válkou.
Milan Dostál
10.12.2021 18:41 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.12.2021 20:58 Reaguje na Milan DostálTo jsou jen Zemanovy podraznické a rozeštvávací kecy, jeho "pražská kavárna" (výraz nacistů proti židovské inteligenci), je taky na to, aby lidi nasíral. Nic jiného za celé období taky nedělal. Zkuste jmenovat jeho jediný pozitivní čin, pro tuhle republiku.
Milan Dostál
10.12.2021 21:13 Reaguje na Pavel HanzlPetr Eliáš
11.12.2021 07:54 Reaguje na Milan DostálPetr Eliáš
11.12.2021 08:13 Reaguje na Milan DostálPetr Eliáš
11.12.2021 07:48 Reaguje na Milan DostálPavel Hanzl
11.12.2021 09:39 Reaguje na Petr EliášA Hitler měl velmi výrazné úspěchy, za nějakých 8 let vytvořil z totálně propadlé a hlubkou krizí zmítané země nejsilnější stát, který vymetl s celou Evropou.
Milan Dostál
11.12.2021 19:06 Reaguje na Pavel HanzlMilan Dostál
11.12.2021 15:10 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
12.12.2021 10:13 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
12.12.2021 12:28 Reaguje na Petr EliášMilan Dostál
8.12.2021 17:55 Reaguje na Pavel HanzlJarka O.
8.12.2021 18:50 Reaguje na Pavel HanzlDV
8.12.2021 19:27 Reaguje na Jarka O.Pavel Hanzl
10.12.2021 10:06 Reaguje na Jarka O.Ve své funklci státu zcela záměrně a trvale škodí.
Dnes se snaží zase zdržováním a obstrukcemi zablokovat jmenování nové vlády.
PROČ?
Protože země je v hluboké krizi koronáčové, finanční i energetické. A krize politická ji zase více poškodí.
Karel Ploranský
9.12.2021 00:47 Reaguje na Pavel HanzlAle je nutno říci, že je invalidní jen TĚLESNĚ.
V těchto diskusích se ale vyskytují jedinci, kteří jsou možná tělesně zcela zdrávi, ale jinak...
Pavel Hanzl
9.12.2021 08:44 Reaguje na Karel PloranskýVždycky byl agentem nepřítele, chtěl sem dotáhnout Sputnik, tvrdil, že my vyrábíme novičok, zpochybňoval práci tajných služeb a dělal z nich čučkaře, plazil se v komunistické Číně, prostě šel vždycky proti našemu státu.
A dnes? Předvádí neskutečně trapné a podřadné vystoupení v akváriu, ze kterého si dělá čurinu celý svět a PROČ??
Jen abychom byli za totální debily, aby maximálně zdržel jmkenování nové vlády, protože země je skutečně na hranici. Nemá rozpočet, má koronavirovou i energetickou krizi a ten šulda zdržuje jakékoukoliv možnost řešení.
Milan Dostál
9.12.2021 12:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.12.2021 13:13 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
9.12.2021 14:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.12.2021 15:35 Reaguje na Milan DostálV Ústavě stojí" President JMENUJE ministry na návrh premiéraů.
A šlus. Tak má jmenovat a neprudit. Čemu proboha pomůže, když se vše zdrží a ještě se budeme soudit s ........ půl roku kvůli Lipavským?
NA CO TO CELÝ JE??
Pavel Hanzl
10.12.2021 17:17 Reaguje na Milan DostálZeman vidí ČR v Ruském bloku, lidé, kteří volili tuhle vládu, ji vidí v Evropě.
A právě proto, abychom nespadli zase pod Rusko, volili strany, které jasně deklarují naši příslušnost k Západu.
A právě Lipavský je představitel tohoto směru, ministerstvo zahraničí je nejdůležitější.
A proč teda Zeman nechce jen právě Lipavského??
PRÁVĚ PROTO!!!
Pokud by Fiala změkl a nechal si nadiktovat někoho jiného, je to zrada voličů, protože ti ho volili právě proto, aby ruským švábům neuhýbal.
Jarka O.
10.12.2021 18:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.12.2021 20:48 Reaguje na Jarka O.Dost dlouho jsme balancovali na hraně, parapresident nás táhl na Východ, opozice na Západ (premiérovi to bylo absolutně egál).
A teď se to musí rozseknout.
Pavel Hanzl
10.12.2021 21:01 Reaguje na Milan DostálDV
11.12.2021 19:42 Reaguje na Pavel HanzlMilan Dostál
10.12.2021 22:53 Reaguje na Jarka O.Petr Eliáš
11.12.2021 08:17 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
11.12.2021 08:57 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
11.12.2021 09:46 Reaguje na Milan DostálV Ústavě je to napsáno zcela jednoznačně: JMENUJE.
Pokud nejmenuje, jedná proti Ústavě, takže je jasné, že musí.
Ovšem skutečný komik je Rychetský, který tvrdil, že tento zcela jasný výrok by Ústavní soud mohl řešit klidně 5 (slovy PĚT!!!) měsíců!!!
Tohle je už zcela mimo normální realitu a opět přistáváme na Paroubkově Marsu.
Svatá Prostoto
11.12.2021 21:36 Reaguje na Pavel HanzlNe že by se mi ty tanečky líbily, ale realita je prostě taková, že to tenkrát chdák nebožtík Cepl (a spol) trochu nedomysleli, resp, si tu budoucnost trochu malovali a Ústava je v některých případech opravdu nešťastně a nejednoznačně formulována. A bude jedině dobře, pokud k tomu ÚS vydá nějaké jednoznačné stanovisko.
A vím, že teď po vás budu chtít téměř nemožné, ale zkuste si sám odpovědět, zda opravdu chcete, aby prezident ... jakýkoli, ne Zeman!!! ... byl fakticky jen podepisující paňáca, který musí. Taková cvičená opice. A zkuste si k tomu přimyslet, že za pár let se to může otočit, na Hradě bude sedět někdo rozumný a premiérem bude nějaký mamlas ... fakt chcete, aby i v tom případě prezident musel skákat jak premiér píská?
On ten problém je podstatně složitější, než je vaše makovička schopna pochopit a domyslet. Vy prostě v sobě máte toho kovaného soudruha, to je marný. Ti taky věděli prd, ale ve všem měli hned jasno.
Petr Eliáš
12.12.2021 15:41 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
12.12.2021 17:13 Reaguje na Petr EliášTakže dostatečně inteligentní šílenec s tím dokáže celkem slušně zamávat. Zemanem s Babišem nejsou přece první případy v dějinách.
Milan Dostál
12.12.2021 20:08 Reaguje na Pavel HanzlMilan Dostál
12.12.2021 20:08 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.12.2021 17:00 Reaguje na Svatá ProstotoV Ústavě je napsáno JMENUJE.
Pokud nejmenuje, jedná proti Ústavě.
Ani takovou banalitu nejste schopen pochopit?
vaber
13.12.2021 10:08 Reaguje na Pavel Hanzldá se vynucovat jen gangstery v gangsterské společnosti,
pokud někdo nechce aby prezident mohl zasahovat do jmenování, musí se upravit ústava a prezidentovi vzít právo jmenování,
takovou banalitu nikdy nepochopíte a kdákáte pitomosti
Zellosh
9.12.2021 03:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.12.2021 08:53 Reaguje na ZelloshProsperita státu se pozná tako podle toho, jaké postavení má v zahraničí.
Za Václava Havla i Klause k nám jezdili Amerčtí presidenti, byl tu Putin, dalajláma, Britská královna, jezdili sem presideti i premiéři evropských mocností, Obama jel na první zahraniční - evropskou cestu po prvním zvolení do Prahy.
A dnes? NIKDO, ani poslední ouředník z Taralingapatam sem nepáchne!! Jen z povinnosti Čaputová. To je sešup, co??
Když se Obama loučil s Evropou, zastavil se snad v KAŽDÉ zemi EU, jen u nás ne. Von Layenová jezdila nedávno taky po Evropě (to byla ta ostuda v Bratislavě) a stavila se vůbec u nás? Ani omylem.
Vaclav Sobr
9.12.2021 13:40 Reaguje na Pavel HanzlKdyby se politikům zcela zakázalo létat na nějaké summity a všechno měli povinnost řešit elektronickou komunikací ze svého bydliště bez možnosti se někdy fyzicky setkat (a při tom mít zbytečné náklady na ochranku a rauty na těch setkáních)
udělali by pro klima víc než jakýmkoliv jednáním a jakoukoliv návštěvou kdekoliv.
A ještě by mohli jít příkladem střídmosti, uměřenosti a skromonosti kdy nebudou sami nikam zbytečně cestovat...
a když už někam budou muset jet, ať si pěkně jako každý smrtelník koupí lístek do druhé třídy vlaku a jedou zcela bez ochranky klidně přes celou Evropu.
Pavel Hanzl
9.12.2021 15:37 Reaguje na Vaclav Sobrvaber
8.12.2021 10:09 Reaguje na Milan Dostálale nikdo nám JE nezarazil, kdo může za to, že když v jedné zemi přestanou s JE, hned se všichni opičí, aby byli in
Milan Dostál
8.12.2021 13:06 Reaguje na vaberPavel Hanzl
8.12.2021 17:15 Reaguje na Milan DostálCož je třeba u nás skutečně zatím zcela neřešitelný problém.
DV
8.12.2021 17:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.12.2021 08:55 Reaguje na DVParlament je volen přímo občany všech zemí EU, Komise je volena těmito poslanci.
Stejně, jak u nás vedení Parlamentu i Senátu.
Jaroslav Pobeha
10.12.2021 19:49 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.12.2021 20:45 Reaguje na Jaroslav PobehaNa to ty odborníky mají, ale tohle je už politické rozhodnutí, protože na to potřebujete správné zákony. A ty energetici nedělají.
Milan Dostál
9.12.2021 14:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.12.2021 15:38 Reaguje na Milan DostálSvatá Prostoto
8.12.2021 09:50Jinak tedy zbytečnější sérii článků na ekolistu tu snad nikdo nemá. Nemusím se vším souhlasit, a už vůbec ne všemu rozumět:-), ale z drtivé většiny článků se něco zajímavého dozvím nebo mi poskytnou podnět k zamyšlení se.
Ale tady? Prostě nic ... informace žádné a zbytek jsou furt ty samé x-krát přezvějkané fráze. Rudé právo po 32 letech:-))).
Pavel Hanzl
8.12.2021 10:03 Reaguje na Svatá ProstotoMy nejsme hloupí a neschpní, jen jsme doblblí a taky víme čím. teda, jak kdo, že? Vy třebu nikoliv.
Svatá Prostoto
10.12.2021 14:54 Reaguje na Pavel HanzlV tom případě to beru jako kompliment;-P.
Miroslav Vinkler
8.12.2021 10:22Hitparáda vypadá takto :
Praha 27%
Brno 25%
Česká Lípa, Děčín, Louny, Opava, Vsetín, Studénka 40 až 60 %
Hradec Králové, Pardubice, Chrudim 8 až 10 %
Jablonec nad Nisou 17%
Písek 17%
Šumperk, Jeseník 50%
Valašské Meziříčí 60%
Litoměřice, Uherské Hradiště 12 až 20%
Příčiny ? Green Deal a jeho dopady na trh s energiemi.
Teď tady může pan Tůma a pan Hanzl mudrovat o té úžasně levné a dostupné energie z OZE a dekarbonizaci společnosti, vše kvůli chimérickému sodovkáči.
Pavel Hanzl
8.12.2021 17:17 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
8.12.2021 17:20 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
8.12.2021 18:03 Reaguje na Pavel HanzlDobrá rada, čtěte objektivní zpravodajství , tady třeba Reuter a nemusíte potom plácat nesmysly.
Pavel Hanzl
9.12.2021 09:34 Reaguje na Miroslav VinklerA udělali asi tak co?
Začátek nebyl úplně špatný, ale vytvořili z toho solární tunel, pak šli do nesmyslných biopaliv (která EU dávno zrušila) a za celou dobu babišovy vlády nebyli schopní udělat VŮBEC NIC, ani vypsat tendr na dostavbu Dukovan.
Tak čemu se čemu?? Velmi silně nám ujíždí vlak a ropáctví se nám krutě mstí, což se taky vědělo předem.
Jaroslav Pobeha
10.12.2021 19:56 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Pobeha
10.12.2021 19:58 Reaguje na Jaroslav PobehaPavel Hanzl
10.12.2021 20:42 Reaguje na Jaroslav PobehaTo nás tak nenávidíte, že jste nám poslali něco tak příšerného??
DV
12.12.2021 21:58 Reaguje na Pavel HanzlDV
12.12.2021 21:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.12.2021 09:40 Reaguje na Miroslav VinklerMinistři chodí potupně ke zpovědi před nešťastníka v akváriu a ten zdržuje, co může. Vsadím gatě, že se to ještě zasekne na Lipavském a nastane dlouhá soudní tahanice, mezitím se země zase o kus propadne.
Bohužel, to je taky demokracie, národ má právo si zvolit zcela bizardní a nekompetentní figury do vedení státu a pak to ale krutě odskáče.
To by nebylo to nejhorší, to se může stát všude.
Náš problém je, že svoji historii ale neznáme a tyhlety chyby děláme stále dokola.
Svatá Prostoto
10.12.2021 14:55 Reaguje na Pavel HanzlDV
11.12.2021 19:44 Reaguje na Pavel HanzlDV
11.12.2021 19:46 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
8.12.2021 10:49Ukrajině pro Rusobijce i možná vymodlený konflikt a sankce proti Rusku
směřované na jeho ekonomiku a NORG STREAM II. Co z toho všeho plyne?
Plynové zásobníky na nule, konec dodávek přes Ukrajinu, nezprovoznění
Nord Streamu, odstavené doly a uhláky. Ona i ta ruská ropa může chybět
a co Evropu čeká? To si každý průměrně chytrý člověk domyslí a blbi si
to musejí zažít na vlastní kůži. Rus se bez zboží z EU obejde a blokovat
mu valuty na účtech bude znamenat zavření kohoutů. Neplatíš? Nemáš plyn
a ani ropu. My se ale bez nich neobejdeme a na burze nic nekoupíme,
pokud bude potrubí prázdné. To jen pro ty mudrlanty spoléhající se na
obchody přes burzu, která stojí za vším zdražováním energií a nejen
ona, ale i politika konfrontace a neuváženého urychlení "gryndýlu".
Kdo má tak asi zájem na nedostatku levnějšího plynu, než je ten plyn
z břidlic, zkapalněný a znovu zplyněný za obrovských vícenákladů?
Kdo má zájem se zbavit konkurence při převisu zboží na solventních
trzích? Když opustíme solventní ruský trh, tak kolik prodáme třeba
škodovek do Burkiny Faso a za kolik? A prodáme je ještě vůbec někam,
když stojí půl roku bez čipů na bývalých letištích? Kdo má zájem
soupeřit s Čínou a přitom škemrat o hořčík a ocel od těch ropáků?
Povím vám kdo! Z části finanční spekulanti a velkokapitál a z části
užiteční hlupáci, kteří uvěřili na zástupný problém jménem "gryndýl".
Realita je za dveřmi a procitnutí taky, ale pouze ten šok přežít.
smějící se bestie
8.12.2021 10:58 Reaguje na Břetislav MachačekTak minimálně na 14dní.
Jaroslav Pobeha
10.12.2021 20:01 Reaguje na smějící se bestieDAG
8.12.2021 12:02 Reaguje na Břetislav MachačekMilan Dostál
8.12.2021 12:52 Reaguje na DAGBřetislav Machaček
8.12.2021 16:59 Reaguje na DAGbez plynu a kdo bez peněz. Kdo asi tak vyhraje? Jinak
na celou ruskou produkci plynu už se třese Čína a Indie,
takže jakpak asi ta válka plyn versus sankce dopadne?
Doteď nás Rusko plynem nevydíralo, spíše my ho sankcemi.
DAG
8.12.2021 23:57 Reaguje na Břetislav MachačekEvropa bere od Ruska 40% svojí spotřeby plynu a Putin teď Evropu vydírá tím, že prisunuje k Ukrajině armádu. Je jasný, že ji nechce napadnout, ale chce zprovoznit NS2 a další politické věci. Takže se dostává na úroveň severokorejského vládce, který když chce, aby se s ním někdo bavil, tak vystřelí pár raket. Rusko by taky mohlo dodávat plyn nad plán a bylo by to pro něj obchodně zajímavé a navíc by podpořil svého největšího obchodního partnera. Ale nedělá to. Proč?
Čína by možná chtěla, ale jak ho tam dostat? To není jako natáhnout pár trubek pod mořem do Evropy. Navíc Čína může být zajímavý obchodní partner, ale pro Rusko i obrovská hrozba.
No a z toho plyne výhoda OZE pro Evropu. Pro Rusko je to velký problém. S transformací ekonomiky ještě nezačali a jen tak nezačnou. Takže jim ujel vlak.
Pavel Hanzl
9.12.2021 09:16 Reaguje na DAGProto se Putin tak snaží rozeštvat a ovládnout aspoň zase soc. satelity, někdo Rusa živit přece musí.
Pavel Hanzl
9.12.2021 15:40 Reaguje na Vaclav SobrDost čurinovní představa, navíc Čína je desetkrát silnější než Rusko, takže je to ložený.
Vaclav Sobr
9.12.2021 17:17 Reaguje na Pavel HanzlTakze - hodit jich par na Sibir? Zadny problem... zejmena ne na Sibiri.
Krom toho to je presne pointa atomovych bomb - aby bylo zcela irelelvantni jak velkou ma nepritel konvencni armadu... tim ze ji proste odparite a je jedno jak je nepritel silny.
Ostatne proc myslite ze SSSR venoval tolik prostredku a energie podpore ruznych posahanych zelenych hnuti v zapadni Evrope...
cilem bylo denuklearizovat NATO aby v Evrope proste vyhrala drtiva konvencni presila SSSR a atomovky tento stav nemohli zvratit.
Co je hlavni problem soucasnosti je ze vetsina soucasneho vedeni EU a zapadni Evropy fakticky v techto sovety organizovanych podvratnych skupinach zacinala svou politickou karieru jako progresivni aktivisti.
Lenin tomu rikal "uzitecny idiot"
a co se toho tyka ani Putinovi ti lidi tak moc nevadi... chteji po nem totiz zemni plyn misto jadra :D
Pavel Hanzl
9.12.2021 18:21 Reaguje na Vaclav SobrDugin, poradce Putina
Je zcela iluzornípředstava, že by mohlo Rusko vyhrát jakoukoliv válku s Čínou.
NATO se žádná denuklerizace netýká, ví dávno, že žádné smlouvy Rusko nedoržuje (kdyxž se mu nechce).
Jaroslav Pobeha
10.12.2021 20:04 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.12.2021 20:40 Reaguje na Jaroslav PobehaBřetislav Machaček
9.12.2021 11:03 Reaguje na DAGna budovatele (švýcarská společnost vlastnící
lodě k pokládání plynovodu) Nord Streamu měla za
následek zpoždění a přesunutí ruských lodí z
Dálného východu. Plynovod dostavěly, ten naplnili
a další problém! Nesmí ho vlastnit ruská firma,
ale firma se sídlem v EU (nevím kdo vlastní třeba
Ford Germany v Německu, ale asi Ford z USA), ale
to jen tak, že hůl si ke zbití psa vždy najdu.
No a nyní nová německá vláda se prý bez ruského
plynu z NS obejde zcela. Oni možná ano, ale co
reverz k nám, když klekne větev přes Ukrajinu?
Na to nemusím být energetický odborník, abych si
to nedal do souvislostí a nechápal o co tu jde.
Kdo to nechápe, tak mu to neberu, protože každý
není obdařen logickým myšlením a vystačí s tím
papouškováním ideologických žvástů.
DAG
9.12.2021 11:23 Reaguje na Břetislav MachačekA s tou ideologií. Víte mě je jedno jestli jsou zastánci bývalí komouši, příznivci nesystémových stran nebo jen nesnáší Evropu a USA. Podle to právě oni jsou ideologové. Mě je Rusko úplně jedno, když si nechají své vojáky na svém území, tak ať si tam dělají třeba kotrmelce. Stejně jako klidně budu kritizovat Usa nebo EU, když si budu myslet, že něco dělají špatně. Jestli vy máte ruské jednostranné brýle si zhodnoťte sám. Mě Vaše argumenty rozhodně nepřesvědčí a myslím, že moje Vás také ne. Takže není třeba v této duševní onanii pokračovat ;)
Richard Vacek
8.12.2021 19:34 Reaguje na DAGhttps://tradingeconomics.com/russia/balance-of-trade
DAG
8.12.2021 23:43 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
9.12.2021 09:17 Reaguje na DAGDAG
9.12.2021 09:29 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.12.2021 09:43 Reaguje na DAGAle něco na tom asi trhnou, ale málo.
DV
8.12.2021 18:01 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
9.12.2021 10:48 Reaguje naplynové zásobníky v ČR spravuje právě ta INOGY(možná,
že dokonce už je i vlastní) a ta bude rozhodovat kam
bude plyn ze zásobníků směřován. Půjde tam, kde lépe
platí a nikoliv tam, pro které byly zásobníky budovány.
Plynovody mají své větve a taky své kohouty a ty se
dají otvírat i zavírat. Plyn je zboží a to kupuje ten,
kdo dá víc, pokud není cena předmětem nevypověditelné smlouvy. Bohužel ona je vypověditelná hlavně ze strany
dodavatele tím, že prostě nedodává a zákazník zmrzne.
Já si iluze o nějakém "vyšťávení" Ruska sankcemi nedělám,
protože adekvátní sortiment zboží z EU je na celém světě
a jistě se i v EU najdou pragmatici, kteří staví obchod
nad ideologický boj. No a pak je tu možnost přeprodeje
přes prostředníky na čemž si namastí ti pragmatici kapsy.
Pavel Hanzl
11.12.2021 09:50 Reaguje na Břetislav MachačekDál to nemá cenu číst....pořád jen to stejné mlácení prázdné slámy...
Richard Vacek
8.12.2021 10:57A tak je to s většinou opatření. Každý ať začne dobrovolně od sebe, nikdo mu nebrání. Dnes máme smart elektroměry a není problém, aby měl někdo proud jen v době, kdy bude svítit slunce a foukat vítr.
Milan Dostál
8.12.2021 14:23 Reaguje na Richard VacekBřetislav Machaček
8.12.2021 18:08 Reaguje na Milan Dostálseno sušilo a obilí kosilo, když byl výhled na slunečné
počasí a když foukalo, tak chlapi seděli ve větřácích
i v noci, aby pomleli zrní na mouku a krmné šroty.
Nedovedu si tak představit ,jak to budou řešit dnes
a hlavně při dlouhodobých výpadcích a nedostatku plynu.
To bude řevu a rvačka o přednostní připojení k síti.
Stanovit priority, kdy průmysl přeplatí stát a třeba
i obyvatele, kleknou školy, úřady, špitály a chudí
lidé budou neschopni si koupit jakoukoliv energii.
To pak vezmou vidle a poženou zelené mimo civilizaci,
aby si vyzkoušeli ty své experimenty v praxi na sobě.
Pavel Hanzl
9.12.2021 09:03 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
9.12.2021 09:25 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
9.12.2021 09:45 Reaguje na Milan DostálKarel Ploranský
9.12.2021 20:30 Reaguje na Pavel HanzlJestli po komančích zůstalo něco, co je lepší než v jiných zemích (včetně těch, které se nad nás povyšují), tak je to rozvodná síť a celý související systém.
Když začalo být možné cestovat na Západ, tak nad stavem, v jakém jsem viděl sítě v Anglii, Francii, Španělsku i jinde mi mohly oči vypadnout z důlků.
Nebýt toho, tak ty výkyvy hop sem - hop tam, které způsobují nevyzpytatelné OZE (zatím hlavně u sousedů, ale projevují se i u nás) vůbec neustojíme.
Břetislav Machaček
10.12.2021 09:26 Reaguje na Karel Ploranskýelektřiny na úrovni počátku elektrifikace u nás.
Viděl jsem trvalé rozvody na úrovni stavebního
provizória a v dokumentárních filmech změti
vodičů a kabelů na sloupech a v ulicích ve
světě, který má být naším vzorem. Je to o
tom, že je potřeba si všímat i tohoto a ne
pouze koukat do výkladů obchodů "lepších"
čtvrtí.
DV
11.12.2021 19:49 Reaguje na Břetislav MachačekDV
12.12.2021 13:07 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
10.12.2021 10:16 Reaguje na Karel PloranskýV Rumunsku šlo vedení VN přes dědinu tak, že ženská v prvním patře mohla přes dráty hodit peřinu, v deltě Dunajské asi padly uhnilé sloupy a dráty 380 Volt se táhla metr nad hladinou.
Karel Ploranský
9.12.2021 20:31 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
10.12.2021 16:55 Reaguje na Karel PloranskýSlavomil Vinkler
10.12.2021 17:44 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.12.2021 20:38 Reaguje na Slavomil VinklerDV
11.12.2021 12:22 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
11.12.2021 21:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.12.2021 09:21 Reaguje na Svatá ProstotoV Améru mívají před fabrikami panely nad parkovišti pro zaměstnance, ideální řešení, navíc se parkuje ve stínu.
Tohle dělalí ve Španělsku před obchodňáky atd. atd.
Pavel Hanzl
12.12.2021 18:33 Reaguje na Břetislav MachačekDV
12.12.2021 22:02 Reaguje na Pavel HanzlDV
12.12.2021 13:10 Reaguje na Pavel HanzlDV
12.12.2021 13:20 Reaguje na Pavel HanzlDV
12.12.2021 13:31 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
13.12.2021 12:24 Reaguje na Pavel HanzlA Tesla je malé auto ... jsem se zase něco dozvěděl:-).
Pavel Hanzl
13.12.2021 19:26 Reaguje na Svatá ProstotoTen výpočet je přece velmi jednoduchý, 1kWp (5m2) vytvoří za průměrný den 3kWh, takže 30 m2 vyrobí 18 kWh. Když odečtu ztráty, malé auto jezdí za 10kWh/100km i s mohutnou rezervou. Kolik žere Tesla nevím, tak přidáte 2 panely.
DV
13.12.2021 22:04 Reaguje na Pavel HanzlDV
13.12.2021 22:15 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
15.12.2021 12:15 Reaguje na Pavel HanzlA naposled jsem tam byl 2019 a nějaká parkoviště s FVE jsem tam teda neviděl.
A překvapivě jsem tam neviděl ani moc těch Tesel, to jsem se až divil. Ok, sice jsem nebyl v CA, ale v Chicagu a W.D.C. jsem jich přeci jen čekal o dost víc.
Ale e-kol a e-kolobrnd tam byly mraky.-))). Akorát se neválely všude po chodnících, jako v tom zdejší pražském bordelu.