Jan Tůma: Jak se bude žít v klimaticky neutrální společnosti? Seriál o změně klimatu začíná
Beru si to částečně za vinu, protože je to můj obor, ale osvětě se moc nevěnuju. Proto zkusím popsat, jak budou vypadat klimatická řešení v různých oblastech a jak bude vypadat náš život. Budete mít alespoň konkrétnější představu a třeba nebudete mít takové obavy z neznámého. Budete se na to moct psychicky připravit a třeba to i rovnou provádět a vyžadovat od svých volených zástupců.
Nejsem klimatolog, ani technik. Jsem ekonom a mám respekt k uvedeným i jiným oborům, které ta řešení vymýšlí a uvádí v život. Při psaní budu vycházet z toho, jaká témata, úkoly a problémy se řeší na MŽP, v evropských institucích a v průmyslových odvětvích. Klidně se mnou nesouhlaste a rozumně diskutujte.
V každém díle seriálu se budu věnovat nějakému tématu, které je pro klima významné – určitě to bude elektřina, průmysl, doprava, vytápění a bydlení, spotřeba obecně, nástroje na snižování emisí, role financí a taxonomie, jídlo, zemědělství, lesy a odpady, klimatická akce v Evropě a ve světě, greenwashing a zodpovědnost firem, adaptace a nakonec programy českých politických stran. Vždy téma krátce uvedu, popíšu možná řešení, co v té oblasti může dělat systém (stát) a co můžete udělat vy sami.
Předesílám, že neexistuje nic jako “jedno řešení” nebo “snadné řešení”. Změna klimatu je složitý problém a složité problémy jednoduchá řešení mít nemůžou. Pokud vám to někdo tvrdí, tak vás vodí za nos. Ale nemusíte mít strach. Řešení existují. Některá se dají provést hned a rychle, jen o nich nevíme nebo se nám jen nechce. Jiná existují, ale jsou relativně drahá. A některá jsou velmi, velmi složitá a vyžadují ještě dost práce. Ale rozhodně má smysl se o všechna ta řešení snažit, protože jinak nadcházejícím generacím dost zkomplikujeme život.
Změna tedy rozhodně přijde – jde o to, jestli to bude náraz do zdi, nebo to bude kontrolované zabrzdění. A ta změna bude dost výrazná, zřetelná úplně v každé lidské činnosti. Neznamená to, že bude všechno dražší nebo že mi někdo něco zakáže. Spoustu věcí prostě budeme jen dělat... jinak. Před třiceti lety jsme taky dělali spoustu věcí jinak a změny se tak nějak děly. Do roku 2050 taky provedeme spoustu změn, akorát přitom budeme vědět, proč je děláme a jak přibližně bude vypadat výsledek. Výsledek bude klimaticky neutrální společnost. Snad.
(A pokud byste chtěli sledovat nějaký zajímavý zdroj informací ke klimatu, doporučuju podcast 2050).
Seriál o změně klimatu
Jak se bude žít v klimaticky neutrální společnosti? Seriál o změně klimatu začíná
Jaké máme nástroje na snižování emisí?
Postoje politických stran k ochraně klimatu
Čeká nás druhá vlna elektrifikace
Čeká nás druhá vlna elektrifikace
Jak by v klimaticky neutrální společnosti mohlo vypadat bydlení a vytápění?
Klimatická neutralita a průmysl. Je načase přestat brzdit patami
Jak bude v klimaticky neutrální společnosti vypadat finanční sektor?
Klimaticky neutrální společnost a osobní spotřeba
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (254)
vaber
1.10.2021 08:52,,optimismus je opium lidstva,,
Va Shek
2.10.2021 08:46 Reaguje na vaberProč?
Pavel Hanzl
2.10.2021 10:12 Reaguje na Va Shekvaber
3.10.2021 08:54 Reaguje na Pavel Hanzlpotom už stačí jen opakovat média a vyklube se vzorný člen nové ideologie
Pavel Hanzl
3.10.2021 20:12 Reaguje na vaberMiloslav Pouzar
1.10.2021 08:54Viktor Šedivý
1.10.2021 09:13 Reaguje na Miloslav PouzarJediné, co by možná mohlo zlevnit, jsou věci, které v chudé imobilní společnosti ztratí smysl, nebudou mít využití - napadají mne třeba hůř dostupné nemovitosti, zejména rekreační objekty, na které nebude jak jezdit a za co je udržovat a provozovat.
Daniel Višňovský
2.10.2021 18:31 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
1.10.2021 09:04Pokud uměle brutálně zdražím energie (mj. emisními povolenkami, na to je autor "odborník"), zvýšení cen se promítne do všeho.
Věci budeme dělat jinak - ne kvůli přirozenému vývoji, ale protože v bruseli se prosadila agresivní zelená ideologie, která nám nalinkuje život podle postulátů své víry.
A to všechno bude mít jediný výsledek. Jestli se mu bude říkat "klimaticky neutrální společnost" je asi fuk, tou dobou to už nikdo nebude vnímat, protože lidé budou mít horší starosti. Dramatické zchudnutí nejen občanů (to je velmi nepříjemné, nikoli však fatální) i EU jako celku a propad do bezvýznamnosti. Naše produkty budou drahé a neschopné konkurence, s pokračujícím ekonomickým propadem přijde i definitivní propad mocenský.
Jiří Svoboda
1.10.2021 09:31Teď jde o to, jak dobrá jsou ta řešení, kdo je zaplatí a kdo na tom bezprecedentně vydělá. Doufám, že se, pane Tůmo, budete důkladně zabývat i tímto aspektem!
Bude mne těšit počíst si a s vámi diskutovat.
Pavel Hanzl
1.10.2021 10:30 Reaguje na Jiří SvobodaSamozřejmě se neptáte, kdo na tom brutálně prodělá. Ropáci.
Jiří Svoboda
1.10.2021 11:18 Reaguje na Pavel HanzlProč si ale lid neprosadí globální uhlíkovou daň z těžby fosilních paliv + 100% dividendu, aby vzniklo prostředí, jak popisujete.
Pavel Hanzl
1.10.2021 11:56 Reaguje na Jiří SvobodaEU to samozřejmě už dávno navrhovala, ale musí to přijmout celý svět, jinak je to na cypa.
Aby někdo platil a někdo ne, je skutečná pitomost.
Karotka Z
1.10.2021 12:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.10.2021 12:26 Reaguje na Karotka ZPlatí se pouze emisní povolenka (což je zlomek skutečných emisí) a ta je příjem státu. Takže si to platíme sami sobě a je potřeba to investovat do OZE, což se u nás ale většinou neděje.
Viktor Šedivý
1.10.2021 15:03 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.10.2021 17:39 Reaguje na Viktor ŠedivýDaniel Višňovský
2.10.2021 18:33 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
2.10.2021 20:52 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.bloomberg.com/news/articles/2021-09-30/europe-asking-russia-for-more-coal-is-set-for-disappointment
Jarka O.
3.10.2021 08:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.10.2021 09:39Ale k realitě: "Změna tedy rozhodně přijde – jde o to, jestli to bude náraz do zdi, nebo to bude kontrolované zabrzdění".
Kontrolované brždění provádí EU, což teda zatím brždění moc není, (HDP jde stále nahoru), ale musí nutně nastat, i když ne nijak dramaticky. Nastane postupné zdražování energií a všeho ostatního, ale s obrovskými možnostmi vývoje a výroby čistých technologií, které přináší zisky.
Náraz do zdi nastane, když se na to lidstvo vymastí a bude čadit pořád a je úplně fuk, jestli v Evropě nebo Číně.
Ten náraz budou milióny připrchlíků ze zemí, kde se už žít nedá, budou to každoroční tornáda, gigantické lokální povodně a obrovské, zcela suché oblasti, pro nás likvidace lesů a postupně i zemědělství. Tj. praktické zničení životního prostředí, v savaně nebo polopoušti žít neumíme.
Ropáčci stále jen počítají groše.
Tak ať napíšou, co bude stát zničená země zaplavená připrchlíky, kteří v takovém prostředí dokážou žít, na rozdíl od nás.
Kamil Krabice
1.10.2021 10:01 Reaguje na Pavel HanzlJak budou? Už jsou tady. Zničili si svoji přírodu a teď usilují o tu naši. Islám totiž mimo jiné má dost negativní ekologické následky. Muslimům říká že mají přírodě vládnout.
Navíc tam EU pomocí neziskovek a církví dlouhodobě podporuje porodnost. Každá žena má 7+ dětí.
¨
Organizace Migration Watch UK informovala, že v roce 2021 zatím přeplulo Lamanšský průliv více než 14 500 migrantů na přibližně 600 malých lodích a člunech, což překonalo 8 713 vyloděných migrantů (na 650 lodích) za celý rok 2020. Podle organizace Migration Watch UK je zřejmě skutečný počet příchozích daleko vyšší, než bylo zaznamenáno v oficiálních statistikách a od začátku roku 2021 nebyl ani jeden migrant deportován zpět do žádné z bezpečných evropských zemí, přes které přicestoval.
"Chtějí jet do Anglie, protože tam mohou očekávat lepší podmínky než kdekoliv jinde v Evropě a kdekoliv na světě. V Anglii nemají žádné průkazy totožnosti a migranti tak mohou snadno najít práci mimo formální ekonomiku, která není ve skutečnosti kontrolována." — Starostka Calais Natacha Bouchart. "Na začátku jich bylo několik, pak stovky a nyní je jich 1 000 za den a Francouzi na ně jen vesele mávají a přejí jim 'Bon Voyage' (Šťastnou cestu!). — Natalie Elphicke, poslankyně Konzervativní strany za Dover.
Pavel Hanzl
1.10.2021 10:16 Reaguje na Kamil KrabiceTeď je problém u Baltiků a Poláků, protože Lukašenko je záměrně zve a tlačí je přes hranice na Západ.
Viktor Šedivý
1.10.2021 10:01 Reaguje na Pavel HanzlMůžete někdy vyzkoušet. Dejte někomu ocelovou tyč, požádejte ho, aby se Vás pokusil udeřit a braňte se příručkou o budování CO2 neutrální společnosti, sepsanou genderově vyrovnaným týmem ;-)
Pavel Hanzl
1.10.2021 10:14 Reaguje na Viktor ŠedivýDnes se bojuje raketami a bojovými drony, Amíci (a hlavně Židi) dokážou zabít chlapa uprostřed davu tak, že nikoho vedle se ani nadotknou.
Vemte na mě železnou tyč a já vám vypálím oči laserem dřív, než ji vůbec zdvihnete.
Vaclav Sobr
2.10.2021 01:23 Reaguje na Pavel Hanzl:D dokonce s všema jeho dětmi.
A nevypálíte. Ani nebudete vědět že vás někdo zezadu vzal tou tyčí přes hlavu. A co je hlavní výhoda - na ten jeden váš laser bude mít někdo snadno těch trubek 100.
OStatně díky tomu vyhrál Taliban nad celou koalicí - měl prostě víc lidí ochotných umírat a měl větší trpělivost se ztrátami a náklady (řádově nižšími...) než celé slavné NATO.
Opět se ukázala stará pravda - žádná technika nedokáže skutečně kontrolovat území - to dokáže skutečně jenom jeho obsazení pěchotou.
Pavel Hanzl
2.10.2021 09:41 Reaguje na Vaclav SobrSmůla pro normální lidi je, že je to feudální a kruté náboženství, ovšem středověká Evropa vypadala podobně. Talibové (a hlavně ISIL) opisovali od Husitů a možná i od sovětských komunistů.
Pavel Hanzl
2.10.2021 09:44 Reaguje na Pavel HanzlProč? Talmud.
Vaclav Sobr
2.10.2021 18:09 Reaguje na Pavel Hanzlto znamená třeba zcela zničit nepříteli jeho ekonomiku. Zničte jim studně, pošlete vojáky do hor kteří dají demoliční nálož na vstup do jeskyně v které se nepřítel schovává.
Víra to nevyhraje, víra je slabost. Ostatně Generál Sherman na filipínách si s partyzánskými guerillami uměl poradit - byli to muslimové - takže co udělal je že je nechal vykopat si hroby, do nich naházeli zbytky z prasat z kuchyně, a pak 90 ze sta odbojářů zastřelili.
a pěkně dali do těch nečistých hrobů. Zbytek 10 pustili aby to pak vykládali dál.
Během 3 let muslimský odboj na Filipínách zkolaboval.
Víra je slabost kterou je vhodné použít proti nepříteli.
Pavel Hanzl
2.10.2021 20:24 Reaguje na Vaclav SobrAle cílem celé akce bylo, aby se Afgán postavi na nohy hlavně ekonomicky (po sovětské invazi byl totálně na dně), aby nemusel dělat zázemí světového terorismu.
Amíci tam investovali gigamega do vybudování infrastruktury. Prostě pomáhali stejně jak Evropě po válce (hlavně Německu) Marshallovým plánem, nebo Japonsku.
Tyhle země se rychle zmátořily a jsou dodnes vzorné demokracie.
V Afgánu se to samé prostě nepovedlo. Afgáni měli skoro 20 let na to, aby se dali dokupy, ale sorry, teď je to už jejich vůle a jejich osud.
Nie sme sami chuji.
Jarka O.
3.10.2021 08:14 Reaguje na Pavel HanzlKarel Tejkal
2.10.2021 14:06 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
2.10.2021 18:36 Reaguje na Pavel HanzlMiloslav Pouzar
1.10.2021 10:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.10.2021 12:04 Reaguje na Miloslav PouzarKdyž se bude skutečně bojovat proti klimatické změně, tak to drahé bude a je dost velká pravděpodobnost (rozhodně ne jistota), že se životní úroveň lidí zhorší.
Ale s nadějí, že se to podaří zvládnout.
Pokud se ale bojovat nebude, to zchudnutí přijde později, ale zato určitě a daleko horší a hlavně bez šance na jakoukoliv pozitivní změnu.
To znamená, že to lidskou civilizaci zničí s ní celý zemský ekosystém.
Co je potom dražší? Když se dívám jenom na groše.
Miloslav Pouzar
1.10.2021 12:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.10.2021 12:58 Reaguje na Miloslav PouzarNormální Evropa nijak nechudne (bídou straší pouze ropáci) a hlavně vždy v historii moderní technologie vedly ke zbohatnutí, nikoliv k bídě.
Stačí se podívat na třeba století dlouhý boj levicových stran za evropský sociální stát.
Jak to dopadlo? Evropa byla ještě nedávno nejvýkonnější ekonomikou světa a hlavně je to prostor, kde se obyčejnému člověku daří nejlépe na světě.
Kdo dokázal na světě něco takového?
Viktor Šedivý
1.10.2021 13:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.10.2021 17:42 Reaguje na Viktor ŠedivýMyslíte si, že kanalizace a vodovody ve velkoměstech se nějak "samy prosadily", že je nemusela lidem "vnucovat vrchnost"??
Vaclav Sobr
2.10.2021 01:26 Reaguje na Pavel HanzlČistě proto že je prakticky nemožné ve městě fungovat tak že si každý vykope studnu - byl by to totiž neustálý závod kdo si vykope hlubší aby se dostal k vodě kterou ještě neberou sousedi.
jediná jiná alternativa byla chodit k městské kašně a brát vodu tam odtud.
Čili - žádné "vnucování vrchnosti" tu skutečně nebylo.
Pavel Hanzl
2.10.2021 09:28 Reaguje na Vaclav SobrA problém byla hygiena, tj. emise (dnes to samé) a kanalizace ve městech zase budovala vrchnost za gigantické dotace. Stejně, jak dnes.
Vaclav Sobr
2.10.2021 01:29 Reaguje na Pavel Hanzltolik surovin se prostě na světě netěží.
Ikdyž formálně zlevní elektřina co je to platné když člověk zaplatí 2x tolik zdražní síťových služeb protože tam se technologie prostě nedaří?
Technologie je něco v co lze doufat, ale absolutně to není něco s čím jde do budoucna počítat.
nikdo kdo chce odpovědně plánovat budoucnoust by neměl počítat s technologií která není k dispozici v komerčním měřítku dneska...
co bude možná zítra může být jen fantazie na které se nedá spoléhat a bylo by bezpečnější hrát na jistotu jen s tím co je dneska.
Pavel Hanzl
2.10.2021 09:36 Reaguje na Vaclav SobrSíťové služby platíte tak, jako tak, pouze diverzifikovaná soustva nemusí být tak mohutná (a tím drahá) jak centrální závislá na jaderném mastodontovi. Taky je daleko bezpečnějš, mastodonta musíte taky zálohovat, což je zase daleko dražší.
Vaclav Sobr
2.10.2021 18:12 Reaguje na Pavel Hanzlvíte kolik staletí strávili alchymisti výrobou zlata z olova?
Jako teda mi to dneska umíme - skutečně příslovečně záleží jak do toho flákne.
akorát se to nevyplatí. Jinak - ta centralizovaná soustava vznikla proto že byla a stále je řádově levnější.
Vaclav Sobr
2.10.2021 18:14 Reaguje na Vaclav Sobrne že bude nějaký servisák z nějaké firmy od nevidím do nevidím přejížedět po celé republice pořád dokola dělat revize.
Na stavbu spousty "decentralizovaných" projetků ani republika nemá dost kvalifikovaných elektrikářů (o jejich provozu nemluvě)
Pavel Hanzl
2.10.2021 20:30 Reaguje na Vaclav SobrPokud budete mít v okolí dost fve, budete mít servisní firmu na obhospodařování svého okolí, jako jsou instalatéři, malíři, zedníci, klempíři atd. atd.
Daniel Višňovský
3.10.2021 22:40 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
2.10.2021 18:42 Reaguje na Vaclav SobrDaniel Višňovský
2.10.2021 18:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.10.2021 12:21 Reaguje na Miloslav PouzarU nás se zdražuje více, než v Západní Evropě, nejen energie. Zároveň jsme nasekali větší dluhy a naše ekonomika utrpěla koronakrizí více, než v normálních zemích. Mezinárodní hodnocení máme asi PÁTÉ nejhorší z asi 155 zemí.
Tohle memá nic společného s Green dealem (který zásadně neplníme) ani s OZE, které taky nestavíme.
Naši důchodci budou tak ohrožení daleko více, než v ostatních zemích. PROČ??
Protože nám vládne absolutně nekompetentní banda "nepolitiků", kterou zvolili především důchodci a dnes je budou volit znovu.
Tento svět prostě není stavěn pro blbý.
Daniel Višňovský
2.10.2021 18:42 Reaguje na Pavel HanzlKarotka Z
1.10.2021 12:18 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.10.2021 12:23 Reaguje na Karotka ZProč se třeba nechytá v Polsku, u Baltiků nebo v Rumunsku a hlavně v normálních zemích na západ od nás??
Daniel Višňovský
2.10.2021 18:44 Reaguje na Pavel HanzlJirka Černý
1.10.2021 12:12Pavel Hanzl
1.10.2021 12:30 Reaguje na Jirka ČernýTo je horší systém, než popisoval George Orwell v "roce 1984".
Ale pokud si dokážeme udržet demokracii, nemusíte se bát.
Pavel Hanzl
1.10.2021 13:23 Reaguje na Karotka ZVaclav Sobr
2.10.2021 01:32 Reaguje na Pavel HanzlKdo se momentálně poroučí na smetiště dějin jsme my. Protože Evropa zapoměla na základní metodu jakou život přežívá v kosmickém měřítku - expanze a zabírání dalších a dalších zdrojů.
Soudruzi z Číny už skoupili většinu surovinových zdrojů v Africe... a prodávají nám ty "zelené technologie" protože my je ani nemáme z čeho postavit.
Pavel Hanzl
2.10.2021 08:45 Reaguje na Vaclav SobrPokud je to čínský tvrdý kapitalista (ekonomicky) a totalitní diktátor (politicky), tak dobře.
Je stále silnější, expanduje a stává se celosvětovou hrozbou. Proto je nesmírně důležité, držet basu s celou Evropu a hlavně Američany, což tvoří dohromady stále nejsilnější uskupení světa.
My se nikam neporoučíme, to se poroučí ropáci, kteří nám to nakecávají.
Evropa rozvíjí nejmoderní, čisté technologie nejen v energetice a hlavně je fyzicky buduje. To na žádné poroučení nevypadá.
Zabírání dalších a dalších zdrojů je feudální postup, dávno překonaný stejně, jak sám feudalismus. Stačí se podívat na Rusko, které má největší surovinové zdroje snad všeho a je kde?
Vaclav Sobr
2.10.2021 18:17 Reaguje na Pavel Hanzldoslova jde říct že Rusko se chytilo do pasti kdy suroviny nespotřebovává pro sebe ale prodává je jiným.
Číńan je na tom řádově lépe - zdroje ovládl a nechá si zaplatit jak za ně tak za jejich úplné zpracování... a v podstatě tak vytváří úplnou závislost na sobě samém.
V Evropě si fakticky už nevyrobíme ani počítačový čip. (ta výroba je drahá a hodně energeticky náročná... jen kvůli povolence za tu energii na rafinaci křemíku se to nevyplatí dělat tady)
Daniel Višňovský
2.10.2021 18:47 Reaguje na Vaclav SobrDaniel Višňovský
2.10.2021 18:48 Reaguje na Vaclav SobrPavel Hanzl
2.10.2021 20:36 Reaguje na Vaclav SobrEvropa si vyrobí úplně všecno, jenže venku je to levnější. to je jen čistý kšeft.
Zvláště čecháček chce mít všechno nejlevnější, klidně z číny nebo taralingapatam.
Daniel Višňovský
2.10.2021 20:58 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
2.10.2021 18:46 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
2.10.2021 20:54 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
2.10.2021 18:43 Reaguje na Pavel HanzlKarotka Z
1.10.2021 12:42Taky je potreba napsat, ze chcete pouzivat technologie, ktere zatim nefunguji a ani nebudou v nasledujicich letech pouzitelne.
Napr. zeleny vodik se prakticky nevyrabi, protoze jeho cena je vysoka a az se bude vyrabet, co s nim budete delat? Do trubek misto plynu ho pustit nemuzete.
Dale vytapeni. Jak chcete plynovy kotel, ktery ma rozmery kufru nahradit za TC. Videli jste nekdy TC? Jak ho chcete nacpat do beznych bytu ve mestech?
IKEA totalni shit. Kdo si koupi nabytek z papiru, na rok? IKEA uz neni davno to co byvala. Diskvalifikovali se sami.
Mam dost pochyby o vasi vizi budoucnosti. Nemate zadne scenare, protoze neexistuji. Budoucnost podle vasi vize neni zadna.
Karotka Z
1.10.2021 13:10 Reaguje na Karotka ZPavel Hanzl
1.10.2021 13:31 Reaguje na Karotka ZSituace je extrémě jednoduchá.
Buď lidstvo půjde naplno do bezuhlíkové civilizace, nebo končí.
Naši vnuci nás pak proklejí do pekel horoucích a budou mít pravdu.
Karotka Z
1.10.2021 13:44 Reaguje na Pavel HanzlJednohoo dne, az se zmeni pocasi tak, ze teplota klesne o 5 stupnu za rok a zamrzne cela Skandinavie vam to co2 jeste bude chybet.
Petr Eliáš
1.10.2021 13:54 Reaguje na Karotka ZJarka O.
1.10.2021 14:23 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
1.10.2021 14:38 Reaguje na Jarka O.1) Rozdíl mezi počasím a klimatem: https://nsidc.org/cryosphere/arctic-meteorology/climate_vs_weather.html
2) Co může ovlivnit klima: https://gml.noaa.gov/education/info_activities/pdfs/TBI_natural_climate_change.pdf
Karotka Z
2.10.2021 08:01 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
2.10.2021 10:15 Reaguje na Karotka ZVelmi hluboký omyl. Proč si nenačtete alespoň úplně základní pojmy z klimatologie?
Tady je dobré a srozumitelné shrnutí:
https://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4
Karotka Z
3.10.2021 08:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.10.2021 08:28 Reaguje na Karotka ZNepovažujete taky astronomii za pavědu a netvrdíte, že země je placatá??
Majka Kletečková
3.10.2021 16:26 Reaguje na Karotka ZPetr Eliáš
2.10.2021 13:25 Reaguje na Karotka ZViktor Šedivý
1.10.2021 14:26 Reaguje na Petr EliášMimoto modely, které mají předpovědět dalších sto let nejsou nijak úspěšné, mají-li vysvětlit vývoj v minulých sto letech.
Petr Eliáš
1.10.2021 14:43 Reaguje na Viktor ŠedivýNo pletete se, vždy bude existovat nějaké nejistota, ale modely jsou celkem úspěšné. ;)
https://skepticalscience.com/climate-models-intermediate.htm
Karotka Z
2.10.2021 08:11 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
1.10.2021 18:06 Reaguje na Viktor ŠedivýNa střeše sedí hejno vrabců a vy nejste schopen předpovědět ani na pár vteřin, co který bude zrovna dělat.
Pokud ale vystřelíte z flobertky, víte celkem dost přesně, co celé hejno udělá.
Karotka Z
2.10.2021 08:13 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.10.2021 08:21 Reaguje na Karotka ZKaždopádně to dokážu předpovědět se prakticky stoprocentní jistotou.
Daniel Višňovský
2.10.2021 18:54 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
2.10.2021 20:12 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.10.2021 18:03 Reaguje na Karotka ZKlimatické modely už ze 60. let velmi dobře předpověděly dnešní stav (ty alarmistické) a od té doby klimatologie velmi výrazně pokročila.
Žádné Slunce nás nepřekvapí, Příroda taky ne.
V 17. století bylo chladněji o -1°C a Švédská vojska táhla přes zamrzlý Balt i s děly.
Dnes máme teplo asi jak ve středověku i starověku, ale další stupeň by byl už dost průšvih a přinášel by gigantické problémy.
Ovšem nejhorší předpověď, když nic dělat nebudeme, hlásí +5.7°C do konce století, což je absolutní konec.
Pavel Hanzl
2.10.2021 08:23 Reaguje na Karotka ZKarotka Z
3.10.2021 08:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.10.2021 08:31 Reaguje na Karotka Z"I proto není překvapením, co nám zpráva IPCC, která je souhrnem více než 14 tisíc vědeckých prací a dílem 234 autorů z 65 zemí, vlastně ukazuje: zabránit......atd."
https://www.respekt.cz/tydenik/2021/33/jako-kladivo?issueId=100524
Pavel Hanzl
3.10.2021 08:35 Reaguje na Karotka ZKde se proboha bere tak omezená tupost a arogance u našich vzdělaných lidí?
Není ten klíč třeba tady?:
"Člověk, který je demoralizovaný, není schopen vyhodnotit pravdivé informace. Fakta mu nic neříkají. I kdybych ho zasypal informacemi, autentickými důkazy, dokumenty či fotografiemi."
Jurij Bezmenov, sovětský propagandista z 80. let
Majka Kletečková
1.10.2021 22:54 Reaguje na Karotka ZKlimatické modely modelují vývoj klimatu (pro různé potenciální scénáře), jejich úkolem není předpovídat počasí. Předpovídat pomocí modelů počasí, jaké bude počasí v konkrétním regionu za 20 nebo 50 let, nemá smysl.
Viktor Šedivý
1.10.2021 13:54 Reaguje na Pavel HanzlDoufám, že nás ještě bude mít kdo proklínat.
Pavel Hanzl
1.10.2021 18:13 Reaguje na Viktor ŠedivýBourání Evropy v zájmu "sociální spravedlnosti" tj. budování komunismu, prováděli Rusi z čistě mocenských zájmů, o žádnou spravedlnost jim přece nikdy nešlo.
Dnes se zase oni snaží zbourat Evropu rozeštváváním a hybridní válkou, kde je právě ropácká demagogie jednou ze součástí hyenizace Západu.
Prostě bojují proti zelenající se Evropě ze dvou důvodů:
A) Aby ji maximálně rozeštvali a tím oslabili
B) aby si udrželi trh s fosilními palivy, na kterém jsou bytostně závislí.
Daniel Višňovský
2.10.2021 18:57 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
2.10.2021 18:51 Reaguje na Pavel HanzlJarka O.
1.10.2021 14:38 Reaguje na Marcela JezberováKatka Pazderů
1.10.2021 17:42Úroky = tvorba peněz. Úrok je přirozené procento nárůstu ceny, když Vám někdo půjčí. Ale zároveň tím, že musím vyrobit více, abych ten větší dluh (anuita + úrok) pokryla, zároveň dávám signál k dalšímu růstu. A jak rosteme, roste i inflace. Kdybychom klesali, inflace by nebyla.
A jsme u kamene poznání. Musíme se naučit nějak jinak měřit náš úspěch, než jen růstem (růst HDP je modlou). Ono by to šlo, jde třeba o kvalitu života, o zachování životního prostředí, o růst komplexity systému lidstvo a Země.
Pavel Hanzl
1.10.2021 18:18 Reaguje na Katka PazderůTj. cirkulární ekonomiku, čisté energie a maximální ochranu Přírody.
Ale jak to udělat? Jediný nástroj, který fungoval ve všech civilizacích, bylo náboženství.
Prostě nějak lidem nabídnout víru Gaia, samozřejmě bez starých excesů křesťanství i současného islámu.
Pavel Hanzl
2.10.2021 08:30 Reaguje naMusela by to být přesná a ve vědeckém konsensu uznávaná teorie.
Třeba jako astronomie jasně říká, že Země je kulatá a obíhá kolem Slunce, tohle nezpochybňuje nikdo příčetný.
Klimatická změna vyvolaná člověkem je prakticky ve stejné pozici. Jediný rozdíl je v tom, že astronomové po lidech nic nechtějí, kdežto klimatologové ano. Aby zásadně změnili nejen energetiku, ale i celý svůj život.
A na to asi dojedeme, odhaduji.
Vaclav Sobr
2.10.2021 01:44 Reaguje na Pavel Hanzldefacto vyhrožuje člověku který má v tomhle vesmíru omezený čas po kterém zcela přestane v jakékoliv formě existovat "Věčnými" tresty pokud se člověk nebude chovat podle ideologické doktríny toho náboženství.
Je to defacto vydírání, hrozba násilím a na člověk nekonečným.
Svobody se člověk dočká jenom tehdy pokud zcela koncept jakékoliv "víry" odmítne.
Ať se jedná o víru náboženskou, politickou či ekonomickou.
Víra je něco co skutečně svobodný člověk musí odmítnout - i v nějakou střelenou "Gaiu".
A mimochodem celá ta slavná "Gaia" - Gaia je naprosto nezajímává malá planetka letící si vesmírem která může snadno dostat po hlavě z kosmického hlediska miniaturním kamínkem a život na ní zcelea zanikne během pěti minut. (kamen který trefil dinousaura byl ještě menší)
Krom toho s jistou na ní za cca jednu miliardu let zanikne veškerý život tak jako tak.
Slunce (ta též velmi miniaturní hvězdička) postupně spaluje svůj vodík a ten jí za nějakou dobu dojde. Ale už teď během toho spaluje i to hélium které si vyrábí - a tím jeho teplota roste.
za cca 1 miliardu let už bude hélia pálit tolik že Země vypadne z jeho "obyvatelné zóny" a slunce na ní všechno spálí.
Veškerý život který nebude expandovat mimo tuhle planetku bude končit i kdyby v tu chvíli nebyl žádný skleníkový efekt.
Gaia, stejně jako my, umírá od první chvíle kdy se zrodila. A její smrt je nevyhnutelná. A její přežití je, stejně jako u každého života jedině v potomstvu které se množí a expanduje dál.
nu a za nějakých 5-6 miliard let, už slunci dojde palivo úplně (možná vyrobí ještě nějaký uhlík... je malé, k železu to nedá) a pak po tom co pohltí expandující Zemi se do sebe zhroutí a vybuchne jako nova.
Odfoukne atmosféru z Jupiteru a saturnu. možná přežijí mněsíce neptunu a uranu. Ale pak to bude chtít být i u jiné, hvězdy.
Život přežívá jen pokud se šíří.
Život který se uzavře v limitovaném systému zemře s tím systémem. (a nebo pokud do toho systému zasáhne tak radikální síla z venčí že ho prostě zfoukne jako bezbranného ptáka Dodo)
Pavel Hanzl
2.10.2021 09:15 Reaguje na Vaclav SobrVaclav Sobr
2.10.2021 10:29 Reaguje na Pavel Hanzlna ní je možné jenom dočasné přežívání a stagnace. (jako v každém omezeném prostředí) expanze lidstva (a zabrání dalších zdrojů mimo tuhle planetu - mimochodem byť jen na Mars nemá cenu solární panel vůbec vozit protože tam je cca 2x míň světla a vítr tam bude ve slabé atmosféře k ničemu)
Pavel Hanzl
2.10.2021 13:18 Reaguje na Vaclav SobrVaclav Sobr
2.10.2021 18:05 Reaguje na Pavel HanzlNic takového ve vesmíru neexistuje. Jediný způsob jak překonat entropii je prostě použít na její potlačení víc a víc energie.
Stagnace a omezování - je jen sebevražda v dlouhodobém měřítku.
ze 100 největších společností na světě jich ještě před 20 lety bylo 45 procent v Evropě, teď je to ubohých 16.
Daniel Višňovský
2.10.2021 19:34 Reaguje na Vaclav SobrPavel Hanzl
2.10.2021 20:43 Reaguje na Vaclav SobrEvropa mohutně překopává celý energetický systém, vymýšlí a buduje průmyl čistých technologií, buduje čistý dopravní systém atd. atd. atd. a ropáci, fedrující už sto let pod kotel tomu říkají stagnaci.
Daniel Višňovský
2.10.2021 21:00 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.bloomberg.com/news/articles/2021-09-30/europe-asking-russia-for-more-coal-is-set-for-disappointment
Daniel Višňovský
2.10.2021 18:59 Reaguje na Katka PazderůKarotka Z
2.10.2021 08:15 Reaguje naMiroslav Vinkler
2.10.2021 08:43Ceny ZP na 500% loňských cen, ve V.B. zkrachovalo 12 dodavatelů energií pro koncové spotřebitele, na Slovensku 3 , zde Bohemia Energy vypovídá sjednané smlouvy a nikdo se netají, že nové ceny všech dodavatelů energií budou řádně "omaštěny".
V ČR bude řev po ukončení topné sezóny, kdy lidé dostanou složenky za úhradu tepla a teplé vody.
Občanská společnost se může bránit buď legálně (volby), zde je ovšem ještě brzy, nebo nelegálně - viz hnutí "žlutých vest " ve Francii= sociální nepokoje.
Se solidní pravděpodobností nás příští rok nemusí minout ani první velký blackout, aby populace konečně seznala, co se stane, když o ryze odborných věcech začali rozhodovat politici, kteří se vymkli veřejné kontrole=
= Evropská komise.
Strašák "upečeme se" , kterým nás bombardují bruselští pomatenci bude lidem posouzen, shledán zbytečným a odhozen tak, kam patří, na smetiště dějin.
Va Shek
2.10.2021 08:55 Reaguje na Miroslav VinklerRealita je, že svět prodělal první globální pandemii a s tím se musí vypořádat. A strašit je o hodně lehčí než hledat souvislosti proč tomu tak je.
To že se to děje na celém globálním světě vám nebrání z toho obvinit EU?
PS: proč jsou naprosto všechny Vaše příspěvky plné strachu a nenávisti k EU? Prakticky už nepíšete o ničem jiném..
Pavel Hanzl
2.10.2021 09:09 Reaguje na Va Shekpatří mezi ty milióy padlých v hybridní válce.
Velmi atypická situace dneska skutečně je v tom, že i tyhle morální mrtvoly půjdou k volbám a mají potenciál pohřbít celou ČR.
"Člověk, který je demoralizovaný, není schopen vyhodnotit pravdivé informace. Fakta mu nic neříkají. I kdybych ho zasypal informacemi, autentickými důkazy, dokumenty či fotografiemi."
Jurij Bezmenov, sovětský propagandista z 80. let
Miroslav Vinkler
2.10.2021 09:11 Reaguje na Va ShekTo, co předvádíte, odběhnout od problému a nastoupit do osobní roviny je stará známá fligna, jak odvést pozornost od předmětu diskuze někam jinam.
Zkuste něco jiného.
Pavel Hanzl
2.10.2021 09:23 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
2.10.2021 09:28 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
2.10.2021 19:02 Reaguje na Pavel HanzlVa Shek
2.10.2021 09:42 Reaguje na Miroslav Vinkler1 - opravdu svět nezažil v roce 2020 a 2021 první globální pandemii která měla hluboké dosahy do ekonomické a výrobní oblasti?
Miroslav Vinkler
2.10.2021 09:53 Reaguje na Va ShekOvěřit si to můžete zde:
https://www.iif.com/Research/Capital-Flows-and-Debt/Global-Debt-Monitor
Pavel Hanzl
2.10.2021 10:07 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
2.10.2021 10:41 Reaguje na Pavel HanzlTen přece napsal, že nám gryndýl ekonomicky vysvětlí jako odborník.
Pavel Hanzl
2.10.2021 13:19 Reaguje na Miroslav VinklerVa Shek
2.10.2021 13:25 Reaguje na Miroslav VinklerProč se tu chováte jako troll? Jde o jednoduchou otázku.
Miroslav Vinkler
2.10.2021 17:07 Reaguje na Va ShekVa Shek
3.10.2021 06:59 Reaguje na Miroslav VinklerZásadní problém je, že globální dopady této pandémie dáváte za vinu EU. Dokážete to vysvětlit?
Karel Tejkal
3.10.2021 11:00 Reaguje na Va ShekMajka Kletečková
3.10.2021 17:06 Reaguje na Karel TejkalPavel Hanzl
2.10.2021 08:59 Reaguje na Miroslav VinklerSamozřejmě tu neuvádíte příčinu těch cenových turbulencí. Tou je pokoronáčová konjunktura a dohánění výroby ve většině evropských firem a vydírání ze strany Ruska.
K tomu se jak na sviňu připojil menší výkon VE, prostě jen méně foukalo.
Tohle celé má ovšem jeden pozitivní dopad: Američani měli zase pravdu, když kritizovali Nordstream II, že Rusku se nedá věřit a kdykoliv bude moci, bude nás vydírat.
Doufám, že to dojde i Němčourům.
Také v Německu výrazně sílí hlasy, že je šílenství dnes vypínat jaderky a já odhaduji, že tam dojde k celkovému přehodnocení JE.
Prostě vypnout je, až bude země bez uhlí.
Miroslav Vinkler
2.10.2021 09:14 Reaguje na Pavel HanzlVaše rusofobní vidění světa je pak skvělým důkazem mého tvrzení.
Pavel Hanzl
2.10.2021 09:21 Reaguje na Miroslav VinklerDoporučoval jsem vám zprávy BIS (skuteční profesionálové) nebo jakékoliv organizace, mapující ruské vměšování do amerických voleb nebo hackerské útoky po celém světě. To je vám málo??
"Sovětský svaz prohrál studenou válku, ale sovětskou propagandu nikdo neporazil a její kontinuální vliv nenarušil".
Pavel Hanzl
2.10.2021 09:22 Reaguje na Miroslav Vinklerhttps://www.respekt.cz/politika/bis-otevrene-varuje-pred-promorenosti-ceska-ruskymi-spiony?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=Feed%3A+respekt-clanky+%28T%C3%BDden%C3%ADk+Respekt+%E2%80%A2+V%C5%A1echny+%C4%8Dl%C3%A1nky%29
Miroslav Vinkler
2.10.2021 09:35 Reaguje na Pavel HanzlMá se jednat o jakousi, téměř náboženskou oběť, aby ostatní prohlédli a následovali jí.
Takhle to ale v byznysu ani v darwinismu ani v reálném světě nechodí, vyhraje ten, kdo slabost svého protějšku využije ve svůj prospěch.
Tu loď bláznů je zapotřebí opustit, nedojde-li k razantnímu směru kurzu.
Pavel Hanzl
2.10.2021 10:00 Reaguje na Miroslav VinklerNikdo neobětuje žádné "zbytky své prosperity".
EU prosperuje velmi dobře, (HDP druhé na světě), ovšem má malé území a jen půl miliardy obyvatel, většina infrastruktury i výrobních kapacit je dávno vybudovaných, životní úroveň má nejvyšší na světě.
Takže logicky nemůže růst tak rychle, (hlavně nemá důvod) jako třeba Čína, která nás stále dohání.
Ovšem je první, kdo pochopil důsledky klimatické změny a něco pro to dělá, jen nežvaní.
V tom je první na světě, tohle je dnes nejvážnější nebezpečí a ohrožení celého lidstva.
Vy jste četl šestou zprávu IPCC, sice jste ji kritizoval v marginálních soustavách (ne)lineárních rovnic, ale nejsem si jist, že jste pochopil její význam.
Miroslav Vinkler
2.10.2021 10:38 Reaguje na Pavel Hanzl1980...........cca 30%
dnes:..............17%
prognóza 2030......10-11%
Dejte si to do grafu a můžete odhadnout, kdy EU bude marginálním hráčem v globální ekonomice. Směrnice této křivky je doslova děsivá, vy Prosperito.
To je skutečně skvělá prosperita, navíc vykoupená neskutečným zadlužením, včetně vašeho miláčka Německa.
Hrubý dluh států EU v % HDP
Německo 70%
Francie 116%
Itálie 156%
Španělsko 120%
Ekonomické zákony nelze "oblafnout", pouze se o nich v propagandě nemluví.
Tam se mele o Rusku, jehož zadlužení je malé a jeho podíl na globálním DPH není tak katastrofický jako u EU.
Va Shek
2.10.2021 13:27 Reaguje na Miroslav VinklerVidím spíš pletení základních pojmů DPH a HDP...
Va Shek
2.10.2021 19:00 Reaguje na Miroslav VinklerZkusil jste tyto data dát do úvahy s početem obyvatel a jeho přírůstkem, s demografickou křivkou, vnitřním zadlužováním v podobě ekologických dopadů, složením HDP atd?
Pak by jste došel možná k uplně k jiným závěrům..
Např v růstu HDP se EU plně vyrovná USA.
Proč tedy nasedáte na populistickou vlnu anti EU?
Miroslav Vinkler
3.10.2021 05:34 Reaguje na Va Sheka) tady je graf tvorby HDP v USA
https://fred.stlouisfed.org/series/GDP
b) tady je graf tvorby HDP v EU
https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG?locations=EU
Pan Hanzl je možná prostý a ovlivnitelný, na rozdíl od vás však úmyslně nelže.
Va Shek
3.10.2021 07:13 Reaguje na Miroslav Vinklerhttps://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.KD.ZG?locations=US
V tom bude asi zakopán pes, práce s daty.
A teď si vemem co všechno má EU za nevýhody proti USA. Nemá zdroje ropy a plynu, nemá jednotný jazyk a legislativu atd.
EU je velice úspěšný projekt bez kterého by evropa nikdy nebyla tam kde je. Jistě není bez chyb, ale ty můžeme, jako její plnohodnotní členové, opravit.
Viktor Šedivý
3.10.2021 11:49 Reaguje na Va ShekZůstat EHS, byla by Evropa úúúplně jinde.
Daniel Višňovský
3.10.2021 22:13 Reaguje na Miroslav VinklerDaniel Višňovský
2.10.2021 19:08 Reaguje na Va ShekPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Pavel Hanzl
2.10.2021 13:29 Reaguje na Miroslav VinklerNechápu, proč se tímhle oháníte?
Indie je třeba desátá na světě, (nevím), Švýcarsko dvacáté. Budete radši žít v Indii, myslíte, že tam mají vyšší životní úroveň??
Jako rádobyekolog byste měl být rád, že se EU nehoní za výrobou plastových krámů a její prosperita jede v hi-tech oborech a čistých technologiích.
Pokud nevíte, komu státy všechno dluží, tak je zbytečné se tím ohánět.
Viktor Šedivý
2.10.2021 14:22 Reaguje na Pavel HanzlA co se těch hi-tech oborů týče - viděl jste někdy srovnání třeba takových přihlášených patentů? Evropa na chvostu.
Nové rostoucí firmy?
Daniel Višňovský
2.10.2021 20:14 Reaguje na Viktor ŠedivýPavel Hanzl
3.10.2021 08:41 Reaguje na Viktor ŠedivýDaniel Višňovský
3.10.2021 22:11 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
2.10.2021 19:09 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
3.10.2021 22:12 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
2.10.2021 19:07 Reaguje na Pavel HanzlViktor Šedivý
2.10.2021 19:38 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
2.10.2021 20:02 Reaguje na Viktor ŠedivýKarotka Z
3.10.2021 08:24 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
2.10.2021 19:05 Reaguje na Miroslav VinklerDaniel Višňovský
2.10.2021 19:04 Reaguje na Pavel HanzlKarotka Z
3.10.2021 08:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.10.2021 20:01 Reaguje na Karotka ZMiroslav Vinkler
2.10.2021 09:45Čína s více než 10 065 miliony tun uvolněného CO2.
Spojené státy s 5 416 miliony tun CO2
Indie s 2 654 miliony tun CO2
Rusko s 1 711 miliony tun CO2
Japonsko, 1 162 milionů tun CO2
Německo, 759 milionů tun CO2
Írán, 720 milionů tun CO2
Jižní Korea, 659 milionů tun CO2
Saúdská Arábie, 621 milionů tun CO2
Indonésie, 615 milionů tun CO2
To je to, pane Hanzle, co vám evidentně nejde. Vidět svět takový jaký je, a nikoli takový jak ho vnímáte vy, evidentně propagačně zmasírovaný.
Pavel Hanzl
2.10.2021 10:06 Reaguje na Miroslav VinklerJenže jsme vývojově nejdál a první chápeme, kam ten šílený závod o maximální HDP vede.
Proto je EU lídrem v čistých technologií a hlavně v jejich praktickém používání.
Skutečně nejedeme v systému, kdy všichni špinavci na sebe ukazují navzájem, kdo je špinavější a kdo se má jít umýt první....(zatímco se infikují žloutenkou), tohle skutečně cením.
Miroslav Vinkler
2.10.2021 10:26 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.10.2021 13:32 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
2.10.2021 18:13 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
2.10.2021 21:09 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Va Shek
2.10.2021 13:31 Reaguje na Miroslav VinklerA druhá logická otázka - myslíte, že pokavaď Eu dokáže rozvinout OZE do podoby která se rýsuje (a nástup chytrých sítí, EV mobility atd je už rozjetý a perspektivní) bude to její nejvetší globálně poptávaný produkt?
Navíc může evropa odstranit svůj největší hendikep - nedostatek ropy.
Pavel Hanzl
2.10.2021 13:44 Reaguje na Va ShekJenže ropák to nevidí, ten je zabejčenej na ropě a uhlí, cokoliv nového je podvod a největší zlobr, dotace.
Přesně tam nás chtěli ti demagogové a špinavci mít.
A příští týden jsou volby a tohle nám může zlomit vaz. Samozřejmě ne jen v ekologii, ale v celkové hyenizaci EU a celého Západu.
Daniel Višňovský
2.10.2021 20:01 Reaguje naDaniel Višňovský
2.10.2021 19:15 Reaguje na Pavel HanzlViktor Šedivý
2.10.2021 14:26 Reaguje na Va ShekJarka O.
3.10.2021 10:00 Reaguje naDaniel Višňovský
2.10.2021 19:17 Reaguje na Viktor ŠedivýMiroslav Vinkler
2.10.2021 16:17 Reaguje na Va ShekTotálně a špatně zvolená metodika !!! Vytrhnout z mozaiky nejlesklejší sklíčko CO2 ,a tomu podřídit celou strategii je naprosto špatný postup. /sice to chtěli napravit zavedením tzv. cirkulární ekonomiky, ale zůstalo jen o proklamace, uhlíková stopa je na tom obdobně apod./
ad 2) koncept chytré sítě je v podstatě strkání kostlivce do skříně, podstatou je , že když bude energie málo, začnou se odpojovat méně důležitá zařízení -- nic jiného to v praxi na straně odběru není --
EV mobilita - další průser, politický tlak na její urychlené a totální nasazení , bohatě dotováno z veřejných rozpočtů doslova na dluh , kriticky poškodí životní prostředí honem za kovy od kobaltu přes mangan až třeba lithium.
A ukažte nám jedinou firmu,která tržně likviduje autobaterie typu Tesla. Není !!! Je levnější zakopat starou a koupit novou než recyklovat. To vám neřekli ?
Největším nedostatkem Evropy je absence skutečně realistického pohledu na problematiku dalšího trvale udržitelného rozvoje společnosti .
Nedostatek ropy je proti tomu doslova banalita.
Pokud zvolíte špatnou strategii hry, nepomůže vám sebelepší taktický fígl , prostě půjdete z kola ven.
Va Shek
2.10.2021 19:10 Reaguje na Miroslav VinklerEV mobilita (opravdu nevím proč používáte sprostá slova..) je budoucnost která nastupuje opravdu brutálním tempem. Důvod dotací je převážně jediný a to udržet se v čele pokroku před konkurencí.
Tržní recyklace zatím neběží ve velkém z jediného důvodu. Zatím není dostatek baterií k recyklaci.
Je zarážející, proč tu tolikrát pakujete tvrzení která mají původ u pochybných webů a o sám se odvolávátě na odstup ode reality
Miroslav Vinkler
2.10.2021 20:12 Reaguje na Va Shek-------------
Tržní recyklace není protože baterek je málo ? To jste mě rozesmál.
FV panely nebo vrtule VE jsou v dostatečném množství , ale nikdo je tržně nerecykluje. Pokud ano- uveďte identifikace firem.
Dalším vtipem je vaše tvrzení "Důvod dotací je převážně jediný a to udržet se v čele pokroku před konkurencí."
Dotace nemají v podnikatelské branži co dělat, doslova ničí tržní prostředí a je to prostředek korupce a klientelismu. (viz dotace solárů, viz korupce v regionálních ROP v ČR apod.)
Bohužel pouze papouškujete jakési vize ,které se při bližším pohledu rozplynou jak pára nad hrncem.
Pochybné weby ? Zatím jsem číselné údaje uvedl pouze sám a kdokoli si je může ověřit.
Z vás , stejně jako z pana Hanzla, nevypadlo nic co by se tomu jen vzdáleně podobalo, mimo obecná tvrzení typu "Máňa od vedle povídala a je to směroplatný".
Va Shek
3.10.2021 07:27 Reaguje na Miroslav VinklerNejedná se o žádnou brutální podporu, ale podporu která dává evropským výrobcům šanci v době kdy její největší konkurent Čína tuto podporu dává na rozvoj EV taky.
FV panelů je také ještě nedostatečné množství na tržní recyklaci a to z důvodu jejich neočekávaně dlouhé životnosti.
VTE jsou z velké části recyklovatelné, lopatky je přiznaný problém, ale již jsou vymyšlené výrobní postupy tak, aby následující generace lopatek šlo plně recyklovat.
Zmíňky o dotacích FVE v ČR s pohledu globálních ekonomik jsou trochu o něčem jiném. Možná jen ukazují, jak nesmyslné je v českém politickém prostředí uvažovat o stavbě za stovky miliard..
Chytré sítě a předpotopní HDO z důvodu nemožnosti regulace velkých zdrojů nic?
Nemám problém vše co tvrdím doložit daty a odkazy.
Vybrat si jedno kritérium "HDP" a podle toho soudit stav EU vůči světu je silně zavádějící. Náměty na zamyšlení jsme vám dal. Proč tyto náměty nechcete dál rozvádět a místo toho utíkáte k populistickým heslům je spíš další otázka co si musíte zodpovědět sám.
Daniel Višňovský
3.10.2021 10:09 Reaguje na Va ShekVa Shek
3.10.2021 11:12 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
3.10.2021 10:07 Reaguje na Va ShekDaniel Višňovský
2.10.2021 19:12 Reaguje na Va ShekMiroslav Vinkler
2.10.2021 11:57Asi takto.
Velkoobchodní ceny elektřiny na pražské energetické burze dál trhají rekordy. Cena na příští rok zakončila poslední zářijový den na rekordní hodnotě 132,93 eura (asi 3365 Kč) za megawatthodinu (MWh), uvedla dnes středoevropská energetická burza Power Exchange Central Europe (PXE) na svém twitteru.
Upozornila, že během čtvrtečního dne se ceny pohybovaly dokonce nad hranicí 135 eur/MWh, což znamená nárůst o více než 150 procent od začátku roku. Ještě výrazněji roste velkoobchodní cena plynu, vyplývá z dat burzy.
Raketový růst velkoobchodních cen plynu je podle analytiků spolu s vysokými cenami emisních povolenek hlavním důvodem rekordních burzovních cen elektřiny.
Podle dat burzy PXE je velkoochodní cena plynu s dodávkou příští rok proti začátku letošního 3,5násobná a činí 57,7 eura/MWh. "Aktuálně se ve čtvrtek cena plynu na další den vyšponovala až k 95 eurům za megawatthodinu. Loni to bylo necelých 13 eur/MWh.
To je nárůst o astronomických 650 procent," upozornil ve čtvrtek večer server Hospodářských novin.
====================================================================
Vinnej, nevinnej, berte to po řadě !
(Jaroslav Hašek, Osudy dobrého vojáka ŠVejka)
Pavel Hanzl
2.10.2021 13:37 Reaguje na Miroslav VinklerFakt si nemyslíte, že tam žádné takové položky už figurovat nebudou?
Miroslav Vinkler
2.10.2021 16:24 Reaguje na Pavel HanzlZoufale neodborný a ani teoreticky neobhajitelný. To je skutečně výplod chorého mozku blouznícího v horečkách.
Daniel Višňovský
2.10.2021 19:56 Reaguje nahttps://vlkovobloguje.wordpress.com/2021/09/17/potrebuje-green-deal-lez/
Daniel Višňovský
2.10.2021 19:57 Reaguje naPavel Hanzl
2.10.2021 20:51 Reaguje na Miroslav VinklerVelmi ilozorního mastodonta JE za 20 let jste už uváděl, ten ale neřeší VŮBEC NIC. A dál? Co zítra, za rok, dva, pět, deset??
Daniel Višňovský
2.10.2021 21:03 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://vlkovobloguje.wordpress.com/2021/09/17/potrebuje-green-deal-lez/
Daniel Višňovský
2.10.2021 19:59 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://vlkovobloguje.wordpress.com/2021/09/17/potrebuje-green-deal-lez/
Karel Tejkal
3.10.2021 11:17 Reaguje na Pavel HanzlRichard Vacek
2.10.2021 18:05Pavel Hanzl
2.10.2021 20:54 Reaguje na Richard VacekVladimir Mertan
2.10.2021 21:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.10.2021 08:49 Reaguje na Vladimir MertanAle dokonalé není nic, zatím měli pravdu spíše klimaalarmisté:
"Někteří vědci popisují, že tyto extrémní povětrnostní události vedou k pochybnostem o rychlosti vzniku extrémních událostí v modelech použitých pro sepsání zprávy IPCC, když se ukazuje, že reálné zkušenosti jsou závažnější než současný vědecký konsensus.[18]"
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0est%C3%A1_hodnot%C3%ADc%C3%AD_zpr%C3%A1va_IPCC#cite_note-16
Daniel Višňovský
2.10.2021 21:05 Reaguje na Pavel HanzlVladimir Mertan
2.10.2021 20:57https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/rok-1921-30.8.2021/
"První tropické teploty dorazily na začátku června a hned je doprovodily silné bouřky. Hned 1. června postihla přívalová povodeň Jeseníky. V oblasti Červené Hory během dvou hodin spadlo při bouřce 136 mm srážek (Štekl et al., 2001). Celkově se potom úhrn za 24 hodin blížil 200 mm. Vodní proud strhl všechny mosty a mnoho domů v oblasti. K tomu přispěly hlavně značné sesuvy půdy ze svahů (koryta řek zahradila sesunutá půda, která následně vyvolala obří záplavovou vlnu). "
"Po řádění bouřek na začátku měsíce se postupně ochladilo a přišlo klidnější počasí. Ve druhé polovině července ovšem přišla vlna veder. Celý týden se teploty dostávaly vysoko nad 30 °C. V Teplicích naměřili dokonce až 37,1 °C. V Praze Klementinu bylo až 34,7 °C (v té době činilo absolutní maximum v Klementinu 37 °C z roku 1793). Dne 29. července byla dokonce na řadě stanic naměřena vůbec nejvyšší průměrná denní teplota vzduchu. Například na Lysé hoře dosáhla průměrná denní teplota vzduchu 26,6 °C, což je rekord, který zde dodnes nebyl překonán (lysahora.cz). Spolu s úmornými vedry byl červenec velmi suchý."
"Jen o pár dnů později zasáhlo Ostravsko od Poruby (Orlové) přes Petřvald po Radvanice silné tornádo. To se vytvořilo na bouřce, která přicházela od severovýchodu. Zpětně lze tornádo hodnotit jako o síle F3 na Fujitově stupnici (tornada-cz.cz). Lidé tu pozorovali černošedý trychtýřovitý sloup, který se snášel z bouřkového nebe. V Porubě, kde podle očitých svědků katastrofa začala, smetlo tornádo střechu 9 stavení. Nejvíce škod způsobilo v oblasti Petřvald, kde silně poškodilo 14 domů. Neodnášelo jen střechy, ale i bořilo zdi horních pater domů."
Va Shek
3.10.2021 07:32 Reaguje na Vladimir Mertan"Nutno podotknout, že co tehdy pozorovatelům přišlo jako velmi teplý rok, my bychom v posledních 30 letech hodnotili naopak jako chladný rok."
Co jste tím chtěl tedy říci?
Vladimir Mertan
3.10.2021 08:14 Reaguje na Va Shek1) Extrémne udalosti v počasí sa vyskytovali aj budú vyskytovať bez ohľadu na priemernú ročnú teplotu.
2)Merania v minulosti neboli zaťažené efektom tepelného ostrova mesta a súčasné merania sú nadhodnotené. Stanice nachádzajúce sa mimo mesta sú predsa len v kultúrnej krajine, ktorá bola tiež veľmi zmenená hlavne vytvorením veľkých polí bez vysokej vegetácie.
3) Zmierňujúci komentár pridali autori iba preto, aby článok neodporoval a neoslaboval súčasné teórie o údajne prebiehajúcich klimatických zmenách.
Petr Eliáš
3.10.2021 08:43 Reaguje na Vladimir MertanMiroslav Vinkler
3.10.2021 05:54Autor tím asi mínil 0vé emise CO2 , avšak jaksi pozapomněl , že antropogenní změny zemského povrchu (souše i moře) přinášejí i změnu fyzikálních parametrů povrchu a také vedou ke změně klimatu.
Navíc představa, že lze násilně vynutit přechod společnosti z fosilu na OZE během deseti let je :
a) nesprávná
b) ve svých důsledcích ještě škodlivější k ŽP než kdyby se nedělalo nic
Slůvkem "násilně" nemyslím fyzické násilí, ale Green Deal a jeho realizaci v praxi.
Žádná dekarbonizace v jeho smyslu se konat nebude, protože bude seznáno, že jde o fikci a nikoli reálnou možnost. Bohužel na nepovedený start doplatí nejvíce evropská občanské populace razantním poklesem životní úrovně.
Va Shek
3.10.2021 07:46 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
3.10.2021 08:20 Reaguje na Va Shek1) morové pandemie ve středověku znamenala v Evropě úmrtnost 1/3 populace , proti tomu je váš covid bezvýznamný
2) G.D. přímo vedl k současné energetické krizi ,bezprecedentní od první ropné krize ve světě.(1973)
Pokud se vám současné 50% navýšení energií jeví jako blahodárné pro kvalitu života občanů EU , potom jste skutečně dosáhli svého.
Svádět současný cenový šok energií na covid je propagandistickým trikem , doslova goebleessovského formátu.
Nutno podotknout , že G.D. kráčí ruku v ruce s EU/USA finanční politikou tzv. kvantitativního uvolňování, t.j. tiskem ničím nekrytých měn v řádech bilionů $,€ .
Současný globální dluh 296 biliónů $ je nesplatitelný , největšími dlužníky jsou USA + EU a představa, že se největší dlužníci dále proinvestují do "klimatické neutrality" je analogická ke středověké fikci , honem za kamenem mudrců, který pouhým dotekem změní jinou látku na zlato.
Va Shek
3.10.2021 08:48 Reaguje na Miroslav VinklerOpravdu chcete tvrdit, že jedno rozhodnutí EU dokázalo mít tak zásadní dopad na globální cenu energií a komodit a dokázalo zastínit vliv světové pandémie? Není to trochu v rozporu s tím co zde jinde tvrdíte o nastávající bezvýznamnosti EU?
Pavel Hanzl
3.10.2021 08:57 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
3.10.2021 09:36 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
3.10.2021 10:03 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
3.10.2021 09:17 Reaguje na Miroslav VinklerOpravdu chci tvrdit, že politické rozhodnutí v této otázce má tento dopad na dnešek. Lze srovnat s bolševickým experimentem na vybudování beztřídní společnosti jehož důsledky vidíme dodnes.
A prosím nestrašte tady pandemií koronaviru, porovnáte-li počet obětí s počtem mrtvých např. u dopravních nehod , zjistíte , že jde o souměřitelné počty ? (1.4 mil.osob/rok, tedy za posledních deset let 14 mil., nebo podvýživy - 1mil. dětí ročně).
A nevkládejte mi do úst, co jsem neřekl - bezvýznamnost EU - to jste sklouzl do rétoriky Rádia Jerevan.
Va Shek
3.10.2021 11:10 Reaguje na Miroslav VinklerPorovnávat stav provázanosti dnešní ekonomiky s časem středověku je zvláštní. Situace byla naprosto jiná, ale jistě se o to můžeme pokusit. Podle dobových zdrojů přišla změna společnosti a vlna inflace po morových ranách také.
Proč jste ve svých argumentacích ochotný dojít k takovým extrémům jako porovnávat dnešní stav ekonomiky se středověkem je jen další dotaz na vás.
Miroslav Vinkler
3.10.2021 13:55 Reaguje na Va ShekV žádném případě však neměla vliv na zdroje energií a jejich distribuci, vzato přísně logicky najednou mělo být energií více neboť poklesly odběry.
Současný nedostatek energií je dán většinově odstavením jaderných a fosilních zdrojů v kombinaci s fluktuacemi OZE ,závislými na počasí a politickým tlakem na banky, aby nefinancovaly "špinavou" energii.
Dokonce si dovolím tvrdit, že G.D. je přímo odpovědný za současný stav.
Nepřímo to lze doložit i tím, že od ropné krize 1973 (opět politické rozhodnutí OPEC) nikdy do současnosti k takovým turbulencím v energetice a jejich cenách nedošlo, není-liž pravda?
Pokud se vzdáme možnosti porovnávat kolapsy ekonomik na základě věrohodných informací (a ty k dispozici jsou) , účelově směřujeme k tomu, aby současnost nemohla být zkoumána . Což není nic jiného než snaha svést odpovědnost za současný stav na "náhodné" a "nepředvídatelné" okolnosti a skutečné viníky postavit mimo podezření.
Va Shek
3.10.2021 14:44 Reaguje na Miroslav VinklerA nebo je to trochu jinak?
Začla růst cena plynu - dopad pandémie a kombinace techniky v Norsku s tlakem Ruska na zprovoznění NS2
Došlo k růstu cen emisních povolenek z důvodu toho, že energetické firmy špatně odhadl vývoj situace na trhu vlivem pandémie.
Pokavaď chcete vycházet z historie opět narážíte na to co říkám celou dobu. Nikdy v historii nezasáhla naprosto dokonale globálně propojenou planetu pandémie globálního rozsahu.
Viktor Šedivý
3.10.2021 17:51 Reaguje na Va ShekA cena plynu roste mj. protože dodavatelé vidí, že jsme v ideologické pasti a že ceny klidně zvýšit můžou, protože my se střílíme do nohou seč to jen jde.
Miroslav Vinkler
3.10.2021 18:01 Reaguje na Viktor ŠedivýVa Shek
3.10.2021 21:49 Reaguje na Miroslav VinklerU růstu HDP EU a USA se vám to snad již podařilo?
Miroslav Vinkler
3.10.2021 17:57 Reaguje na Va ShekMůžete se podívat na relevantní informace--světová pandemie.
A mezi námi -- pokud by nedošlo ke zbrklému odstavování fosilních elektráren, nebylo by zapotřebí jejich náhrady ruským ZP+ kompenzační zdroje pro OZE.
K té burze, Gazprom EU nabízel dlouhodobé kontrakty za pevnou cenu m3 ZP.
EU odmítnuto s tím, že se pojede na swapové ceny ,t.j. okamžité burzovní.
Dokonce kvůli tomu proběhl soud, který Rusové prohráli.
Tak kdo to pohnojil ?
Pavel Hanzl
3.10.2021 08:58 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
3.10.2021 11:26 Reaguje na Pavel HanzlEnergetický regulátor říká, že plynová krize není jeho vina
Tisíce zákazníků energií čelí šokům z vyúčtování
Kolaps energetických firem zasáhl 1,5 milionu zákazníků
---------------------
A tady je jeden z mnoha komentářů ve stejném duchu ,který napsal jakýsi nešťastný Dave :
"Můj účet za plyn a elektřinu vyletěl ze 150 liber za měsíc na 262 liber za měsíc, jak je to vůbec možné? "
Snad si pane Hanzle nemyslíte, že vás to mine ? A pak teprve začne celospolečenská debata o Green Dealu.
Va Shek
3.10.2021 14:36 Reaguje na Miroslav VinklerDaniel Višňovský
3.10.2021 16:20 Reaguje na Va ShekDaniel Višňovský
3.10.2021 16:20 Reaguje na Va ShekMiroslav Vinkler
3.10.2021 17:49 Reaguje na Va ShekNikdo by nejásal a názory Čechů po topné sezóně u zdrojů na zemní plyn G.D. velebit nebudou.
Va Shek
3.10.2021 21:46 Reaguje na Miroslav VinklerTo, že jsou diskuze uměle přiživovány a slouží jako další prostředek pro reklamu a nebo ovlivňování je dnes naprostý základ informační gramotnosti.
Daniel Višňovský
3.10.2021 22:05 Reaguje na Va ShekMiroslav Vinkler
4.10.2021 06:12 Reaguje na Va Shekcena-elektriny-jeste-vyskoci-norum-dochazi-voda-v-baterii-evropy-
dostupné zde :
https://www.seznamzpravy.cz/diskuze/cena-elektriny-jeste-vyskoci-norum-dochazi-voda-v-baterii-evropy-176213
kde je bohatá veřejná diskuze na téma.
Můžete si ji projít a nám nevědomým předložit některé komentáře trolů s vaším konkrétním hodnocením ??
Jsem amatér na poli hybridní války a lekce odborníka by mi otevřela oči.
Pavel Hanzl
3.10.2021 19:54 Reaguje na Miroslav VinklerVy sám píšete, že hlavní podíl na té cenové explozi mají ceny uhlí a plynu. Taky v našem ropákistánu jdou ceny nejvíce nahoru.
Miroslav Vinkler
3.10.2021 20:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.10.2021 21:55 Reaguje na Miroslav VinklerMožná i jinde na světě. Ten grýndýl je fakt sviňa.
Pavel Hanzl
4.10.2021 08:39 Reaguje na Miroslav VinklerMarcela Jezberová
3.10.2021 20:41Pavel Hanzl
3.10.2021 22:00 Reaguje na Marcela JezberováPak se snažit dost vydělávat a s energiemi šetřit, stejně jak s penězi.
Kopírovat vše dobré ze zemí, které jsou dál a bohatší (Západní Evropa).
Daniel Višňovský
3.10.2021 22:07 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
4.10.2021 06:23Asi takto .
Seznam.cz , článek "Elektřina bude ještě dražší..."
z Diskuze:
Vladimír Kříž
Před 11 hodinami
"Zde je jasný příklad toho, jak ekoterorismus rozvrací ceny energií, když se někdo spoléhá jen na vítr, vodu, či slunce. Zcela holý nesmysl tedy vypínat ostatní elektrárny, když tyto nevyzkoušené novinky a systémy neprošly důkladnými testy. A ani to nestačí. Viz. v loňském roce, ve Švédsku zasypal sníh solární panely a přestal foukat vítr. Byli na štíru a prosili, aby lidi neluxovali. Potupa ve 21. století, co? Jako v rozvojových zemích, světlo jen několik hodin denně. Ve vyspělé západní Evropě. Tak to je. A teď v Německu chtějí příští rok vypnout jadernou elektrárnu. Pánbůh s námi se všemi. Nepotřebujeme k ničení nás sebe samých teroristy Islamisty, stačí naši evropští ekoteroristi. Ty to za ně vezmou a budou nás šikanovat."
535 hodnocení, z toho 527 kladných ,8 záporných
Va Shek
4.10.2021 06:49 Reaguje na Miroslav VinklerTak jen znova pro vás, to že do diskuzí na internetu zasahují trollove a roboti je známá věc i pro studenty základních škol.