Tůma, Juřík: Jak bude v klimaticky neutrální společnosti vypadat finanční sektor?
Finančníci ale nenakládají se svými penězi, jsou to naše peníze – úspory v bance nebo stavební spoření. Šetříte si na penzi? Možná tím právě financujete kácení amazonských pralesů. Čím dál víc lidí a podniků si ale z nějakého divného důvodu nepřeje, aby jejich peníze financovaly takové lukrativní projekty. Chtějí vědět, jak finanční instituce s jejich majetkem nakládají. Finančníci se tedy začínají překotně holedbat, jak jsou jimi spravovaná investiční portfolia zelená, i když to může v praxi vypadat tak, že ředitel ropné společnosti má na stole v květináči fíkus (tomu se říká „greenwashing“ – klamavé označení).
Vzniklo několik standardů, jak posuzovat etiku podnikání, vznikly různé standardy pro zelené investice a finanční nástroje (např. zelené dluhopisy) a začalo to být velmi nepřehledné. Dnes si totiž může na finančním trhu každý sám určit, co je zelené a co ne, a takto to podávat konečným investorům - Vám. Samotný trh vnímá, že je to problém, protože se špatně konkuruje černým pasažérům a klamavým praktikám.
Proto EU začala pracovat na nástroji, jehož název si dobře zapamatujte: TAXONOMIE pro udržitelné investice, která určí základní EU standard, respektive bude aspirovat na globální standard. Zjednodušeně řečeno se jedná o katalog kritérií, za kterých investice / ekonomická činnost zásadně pozitivně přispívá alespoň jednomu z environmentálních cílů (ochrana klimatu, ochrana vod, prevence znečištění, oběhové hospodářství a ochrana biodiverzity) a zároveň ostatní cíle nepoškozuje.
Při splnění podmínek taxonomie se tak může říct, že jde o udržitelnou investici nebo podnikání. Do budoucna bude taxonomie doplněna o sociální dimenzi (například rovné příležitosti mužů a žen, spravedlivé odměňování a zacházení se zaměstnanci) a Governance (např. protikorupční prostředí), dohromady známé pod zkratkou ESG (environmental, social, governance). Spolu s rozvojem taxonomie se zvyšují požadavky na TRANSPARENCI zejména nadnárodních společností a velkého korporátu včetně finančního sektoru. Proto jsou postupně posilovány povinnosti zveřejňovat dopady podnikání na životní prostředí a celou řadu dat - tzv. nefinančních informací o podnikání.
S tím se pojí environmentální účetnictví a datová základna, což umožňuje vykazovat například kolik obratu má společnost v souladu s taxonomií a tedy jaké % obratu je z činností, které přispívají životnímu prostředí. Aktuálně se projednává směrnice, která dá nefinančnímu reportingu konkrétnější standardy.
Díky taxonomii – jednotným kritériím – si bude každý moci lehce porovnat, nakolik jsou skutečně praktiky bank, fondů a velkých koncernů zelené.
Soulad s taxonomií nebude mít podřadné místo ve stínu finančních reportů. Zejména pojišťovny a centrální banky si dobře uvědomují, že změna klimatu může mít zásadní dopad na ekonomický systém, na hladké fungování dodavatelských řetězců nebo na schopnost lidí a podniků splácet úvěry. Podle EBA až polovina finančního trhu v EU nezohledňuje dostatečně rizika vyplývající ze změny klimatu a přeneseně se tak jedná o rizika pro stabilitu finančního systému.
Zahrnutí environmentálního pohledu do podnikání není žádné dobroserství v batikovaném tričku, je to čirý ekonomický pragmatismus. Nejde taky o okrajový výstřelek - 16 hlavních bank v ČR podepsalo memorandum, kde se hlásí k principům udržitelných financí a odpovědnosti a představují přes 80 % českého trhu. Kombinace taxonomie a nefinančního reportingu bude mít na zelenost investic zásadní vliv. Pokud mám uhelný důl a přiváže se mi aktivista k rypadlu, tak ho vyženu a pokračuji v těžbě. Ale pokud mi to rypadlo žádná pojišťovna nepojistí, tak jsem skončil. Pokud si do fabriky chci koupit nový uhelný kotel, ale žádná banka mi na něj nepůjčí, tak ten kotel prostě nebude a já se musím zamyslet nad zelenější činností, na kterou dostanu úvěr.
Navíc se postupně zavádějí podmínky, na co lze poskytovat veřejnou podporu a dotace – nebudou se financovat projekty poškozující životní prostředí a budou preferovány zelené investice. Bez finančního sektoru není podnikání. A finanční sektor bude zelený. Ergo podnikání bude taky zelené. V klimaticky neutrální společnosti nebude finanční sektor ani pojišťovat auta se spalovacím motorem, financovat neúsporné stavby, nabízet spoření do špinavých produktů atd.
Co může udělat systém
Důležité pro ČR je, aby si systém uvědomil, že svět se mění a zažité věci budou jinak. Nejedná se o konec světa, ale o změnu vnímaní toho, co je podnikání - záleží na tom, zda jste úspěšní a vyděláváte, ale bude taky záležet na tom, jakým způsobem podnikáte a jaké máte dopady na životní prostředí a lidskou společnost.Dnes sice zelené investice představují jen cca 5 % investic v EU, ale obecně je ESG jeden z největších finančních trendů, který ještě zesílil za pandemie, protože ESG investice jsou většinou dlouhodobější, stabilnější, a jsou více odolné vůči rizikům a šokům (ten současný plynový je příklad za všechny).
Hlavní úloha státu bude zejména v osvětě a vysvětlování, že nejde jen o regulaci z Bruselu, že to vychází spíše z tržních praktik, a měl by poskytnout servis, jak se s tím vypořádat. Neměli bychom opakovat historii jako u GDPR, ze kterého se ČR málem mentálně zhroutila, zatímco zbytek Evropy si ťukal na čelo, z čeho tak panikaříme. Podnikatelé by v tom měli vidět příležitost a návod, jak zlepšit své podnikání.
Zásadní je to z pohledu přípravy nových investičních projektů, protože utopit miliardy v něčem, co nemá budoucnost, nedává smysl.
Stát by měl jít příkladem, neposkytovat environmentálně škodlivé dotace (a ušetřit) a zavést zelené rozpočtování (envi účetnictví), aby měl lepší přehled o tom, co vlastně financuje. Obecně by měl stát stejně jako soukromý sektor lépe hodnotit dopady své činnosti na životní prostředí i v rámci státem vlastněných nebo řízených obchodních společností a správě majetku, zvýšit transparentnost a může vydávat např. zelené státní dluhopisy.
Měl by se zabývat více environmentálními riziky a limity možností komerčního pojištění, protože dnes jinak nepojištěné škody prostě přebírá a kompenzuje je. Při kompenzacích by měl vymáhat, aby příjemci prováděli taktéž adaptační opatření a škodám předcházeli.
Co můžete udělat vy
Zkontrolujte si svou pojišťovnu, banku a instituci, kde si nějakým způsobem spoříte, jestli se hlásí k principům společenské odpovědnosti a ESG kritériím. Jestli se výslovně distancují od financování těžby a spalování uhlí a vůbec fosilních paliv. Jestli si stanovili termín pro klimatickou neutralitu. Některé mají tyto informace snadno dohledatelné už dnes, a pokud ne, napište jim a napomeňte je. Nebo přejděte k institucím, které to mají zpracované lépe.Nenechte se opít rohlíkem; finanční instituce tuší, že by se k ESG kritériím hlásit měly, a některé se tak snaží vypadat, aniž by na svém byznysu cokoliv měnily. Jednotná taxonomie bude postupně nabíhat a už od příštího roku budou banky zveřejňovat informace z pohledu změny klimatu, od roku 2023 pak i další environmentální oblasti.
Se spořením přejděte na dlouhodobě udržitelné produkty a fondy. Znovu připomínám, že to není žádná výstřednost – je to naopak konzervativní volba. Pokud si sami vybíráte cenné papíry, do kterých investujete, ověřte si ESG odpovědnost u jejich emitentů. Svěřte své peníze jen těm institucím, které je budou spravovat odpovědně.
Máme možnost ovlivnit, jestli naše peníze financují fosilní paliva, nebo udržitelnou budoucnost – tak ji využijme.
Seriál o změně klimatu
Jak se bude žít v klimaticky neutrální společnosti? Seriál o změně klimatu začíná
Jaké máme nástroje na snižování emisí?
Postoje politických stran k ochraně klimatu
Čeká nás druhá vlna elektrifikace
Čeká nás druhá vlna elektrifikace
Jak by v klimaticky neutrální společnosti mohlo vypadat bydlení a vytápění?
Klimatická neutralita a průmysl. Je načase přestat brzdit patami
Jak bude v klimaticky neutrální společnosti vypadat finanční sektor?
Klimaticky neutrální společnost a osobní spotřeba
reklama
Richard Juřík je analytik a odborník na propojování environmentálních a hospodářských politik.
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (71)
Radim Polášek
4.11.2021 07:51Pokud se do finančnictví zavedou zelená politická kritéria místo ekonomických, tak se rovnou může finančnictví zrušit, banky a pojišťovny znárodnit a fungovat jen jako zástěrka zeleného socialistického přerozdělování. Protože to nic jiného nebude než přerozdělování, kde veškeré logické toky peněz zmizí nebo budou zakryty politickýcm rozhodováním podle toho, kdo zrovna někde "nahoře sedí" a má takovou politickou váhu, že určuje, co je správné a co ne. Například které technologie jsou zelené a tudíž ty správné a které jsou nezelené a tudíž ošklivé. I kdyby první byly tvrdě prodělávající a druhé velmi ziskové.
Veškeré pracovní pozice ve finančnictví, od řadových pojišťováků či pracovníků banky na přepážkách až po generální ředitele bank a pojišťoven se postaví na vodu, protože jejich existence už nebude vyplývat z toho, jestli ta instituce dokáže ekonomicky fungovat a vydělávat si na sebe a přinášet benefity svým zákazníkům a pak se počty pracovních pozic zvětšují nebo jestli to nedokáže a pak se instituce zmenšuje až zaniká a jejich zákazníci nevydělávají nebo rovnou své vklady ztrácí.
Tito pracovníci se pak defakto stanou státními úředníky, jak to bylo za komunistů, počet těch finančních institucí, jejich váha daná množstvím zaměstnanců pak bude určována potřebami systému a ne potřebami trhu, to znamená politickými potřebami a jednotliví zaměstnanci se stanou pouze přenašeči a realizátory jednotné politiky toho systému. Ať už to bude bruselský systém, který se podaří rozšířit do jednotlivých států EU nebo ať už to bude pod hlavičkou vlád jednotlivých států EU, které se rozhodnou s Bruselem kolaborovat a bez vlastní vůle přenášet na občany rozhodnutí učiněná nevolenými úředníky v Bruseli.
Viktor Šedivý
4.11.2021 14:15 Reaguje na Radim PolášekHloupé je, že zbytek světa nepočká ... takže až v bruseli s tímhle experimentem skončí, budeme k ostatnímu světu v podobném vztahu, jako byla východní Evropa k té západní na začátku devadesátých.
Taková trochu lepší kolonie.
Richard Vacek
4.11.2021 09:38Petr
4.11.2021 10:56 Reaguje na Richard VacekZahrajte si na počítači/mobilu nějakou hru, kde budete obdělávat pole, stavět města a budovat civilizaci. Za pár dní vám dojdou suroviny, nebude kde stavět dlší města a jak uživit další lidi. A hra končí.
Richard Vacek
4.11.2021 12:19 Reaguje na PetrA v každé době byli hlasatelé zkázy a konce světa - dokonce byly i výpočty, že velkoměsta zkolabují, protože koňských koblih bude tolik, že zaplní ulice.
Dnes dokonce i víme, že máme k dispozici dostatečné zdroje energie (jaderné elektrárny) - stačí jenom chtít a bude jaderka v každém kraji. A když je dostatek energie, je dostatek všeho, protože s energií si to můžete vytěžit/vyrobit i ze zdrojů, kde to dřív bylo neekonomické.
Pavel Hanzl
4.11.2021 15:36 Reaguje na Richard VacekVy jste fakt komik - eskamotér!!! Tak proč není, a nikdy nebude? Když 80% občanů jádro podporuje!!
Richard Vacek
4.11.2021 15:56 Reaguje na Pavel HanzlHorovat pro OZE zdroje a přitom se hřát na fosilu jde totiž tak snadno.
Pavel Hanzl
4.11.2021 16:03 Reaguje na Richard Vacekkarel krasensky
4.11.2021 18:33 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.11.2021 20:03 Reaguje na karel krasenskyVladimir Mertan
4.11.2021 15:36 Reaguje na PetrPavel Hanzl
4.11.2021 15:47 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
4.11.2021 17:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.11.2021 18:02 Reaguje na Vladimir MertanJe to dobrý nástroj ke zbohatnutí společnosti, ale tím jeho role končí.
Zellosh
4.11.2021 21:54 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
4.11.2021 15:57 Reaguje na PetrPostě jsme zvyklí jen na žvanění potentátů a nejsme schopni pochopit, že někdo po nás bue chtít, abychom to fakt dodržovali.
Richard Vacek
4.11.2021 18:13 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
4.11.2021 18:20 Reaguje na Richard VacekA prudí na ekolistu:-))).
Sauerkirschmann
4.11.2021 19:01 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
4.11.2021 19:03 Reaguje na Richard VacekSauerkirschmann
5.11.2021 11:30 Reaguje na Pavel HanzlJarek Schindler
7.11.2021 02:15 Reaguje na Pavel HanzlMarcela Jezberová
4.11.2021 10:51Radim Polášek
4.11.2021 12:42 Reaguje na Marcela JezberováPak bude záležet, jestli se bude vrchnost těmi požadavky pokoušet stínovat skutečná ekonomická kritéria nebo jestli bude stínovat v první řadě politická neekonomická kritéria.
V druhém případě dojde k velmi rychléu ekonomickému krachu. Viz třeba ekonomické výsledky Kulturní Revoluce v Číně.
Pro první případ máme bližší precedens, komunisté založili svou ideologii na prohlášení, že to všechno dělají pro jedince, pro člověka, aby se ten člověk měl dobře. Pokoušeli se těmi pseudoekonomickými kritérii, stanovovanými nějakým úředníky z centra, stínovat skutečný technickoekonomický vývoj.
U nás jim například trvalo cca 40 let, než z podstatně výhodnější pozice po druhé světové válce, proti například Německu, jsme se na konci socialismu , před Sametem, dostali do naprosto ekonomicky podřadné pozice proti třeba tehdejšímu Západnímu Německu.
Pavel Hanzl
4.11.2021 15:38 Reaguje na Marcela JezberováMarcela Jezberová
5.11.2021 09:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.11.2021 14:52 Reaguje na Marcela JezberováAlena Lyskova
4.11.2021 10:54Pavel Hanzl
4.11.2021 15:46 Reaguje na Alena LyskovaZellosh
4.11.2021 23:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
5.11.2021 14:53 Reaguje na ZelloshSauerkirschmann
6.11.2021 09:30 Reaguje na Pavel HanzlAleš Nebáznivý
4.11.2021 12:43Pavel Hanzl
4.11.2021 15:44 Reaguje na Aleš NebáznivýMiroslav Vinkler
4.11.2021 12:55Spíše se naskýtá paralela k udavačství za nacistů nebo komunistů, obé totalitní režimy, kde se úzká mocenská elita postavila nad právo a spravedlnost.
Toto směřování k výchově stylu Velkého Bratra je zapotřebí odmítat a potlačovat jak to jen jde.
Velmi dobře do toho zapadá záměr posahané EK zdanit občany vlastníky domů a dopravních prostředků za jejich uhlíkovou stopu.
Aby ji mohli ocenit, potřebují také data a informace, které se výlučně týkají občanského soukromí .
Společně s údaji z jiných sektorů tak bude každý doslova před státní mocí svlečen donaha .
Jestli banka vydělává na x obchodních případech, je to pouze v rámci zákona o finančních službách a na dodržování zákonnosti jsou zde orgány státní moci, finanční úřady, policie apod., ale jistě ne zelené partajní výbory nikým a ničím nekontrolované.
O důvod více říct Bruselu "Good bye!".
Pavel Hanzl
4.11.2021 15:43 Reaguje na Miroslav VinklerSám horujete za udržotelný život, za šetření a nedrancování planety, jenže to jsou jen bolševické kecy, od kterých nikdo nečekal, že se budou skutečně realizovat.
Jenže EU chce, aby se to DODRŽOVALO, nikoliv jen žvanilo.
Pavel Hanzl
4.11.2021 15:53 Reaguje na Pavel HanzlSauerkirschmann
5.11.2021 11:36 Reaguje na Pavel HanzlSauerkirschmann
6.11.2021 09:31 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.11.2021 15:51Nevidím v tom zásadní problém, je to jen důkaz, že nastalo to, co Havlíček Borovský chtěl po svých současnících - obrozencích:
"Aby se vám to buditelství z huby do rukou vrazit ráčilo".
Svatá Prostoto
4.11.2021 15:54 Reaguje na Pavel HanzlOtázka proč by se tím měli rušit ti, kteří vám na nějaké obrození prdí.
Pavel Hanzl
4.11.2021 16:01 Reaguje na Svatá ProstotoČlověk žijící ve společnosti lidí, musí dodržovt určitá pravidla. Když se mu to neíbí, tak se může klidně odstěhovat někam za Ural.
Svatá Prostoto
4.11.2021 18:18 Reaguje na Pavel HanzlPřece tu s náma, zaprděnejme čecháčkama a ropákama k tomu nebude marnit poslední léta života:-).
Pavel Hanzl
4.11.2021 19:01 Reaguje na Svatá ProstotoSauerkirschmann
4.11.2021 19:05 Reaguje na Pavel HanzlSauerkirschmann
6.11.2021 09:32 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
4.11.2021 17:57Tak tomu nevěřím, protože základem finančnictví je zisk a jakákoliv
ideologie jde stranou. Příkladem jsou švýcarské banky, které mají
ve svých sejfech dodnes zlato ukradené fašisty po celé Evropě. Nebo
třeba banky, které se neštítí prát špinavé peníze pocházející z drog
a zločinu. Ony tak podle těch mudrců změní svoji strategii a budou
peníze střadatelů půjčovat pouze na zelené projekty, které se ani
nerentují a mnohé jsou pouze tunely na dotace. Do takových bank už
nikdo neuloží ani korunu, když bude vidět, že banka s jeho financemi
hospodaří ideologicky. Už nyní poplatníky vytáčí použití daní na
dotace do zelených nesmyslů a co teprve úspory! Ty už jim nikdo
normální nesvěří, aby se nedočkal ideologického vytunelováni ve
prospěch zeleného šílenství za každou cenu. Pokud se k tomu skutečně
banky odhodlají, tak to pro ně bude konec, protože střadatelé nejsou
tupci, kteří svěří své peníze zeleným magorům.
Pavel Hanzl
4.11.2021 18:08 Reaguje na Břetislav MachačekPrávě Švýcarské banky vydávaly po válce židovské zlato (teda dost pod nátlakem), taky u nich si nic nepřeperete. Kdo nabonzoval a ještě odsoudil do kriminálu Zemanovy kámoše, co vytunelovali MUS?
Dnes to mají tuneláři blbý, seriózní banka chce původ peněz, proto nakradené groše estébák točí přes ofšóry......
Břetislav Machaček
4.11.2021 19:03 Reaguje na Pavel Hanzlneochvějná moudra. Víte jak třeba Německo nakupovalo
suroviny navzdory embargu za války? Platby šly ve
zlatě(marka byla nesměnitelná) přes švýcarské banky do neutrálního fašistického Španělska a to ty suroviny
nakupovalo oficiálně. Odtamtud už šly do Německa.
Podobně přes ty banky fašističtí pohlaváři převáděli
konta do Argentiny a jiných zemí, kam se po válce
uchýlili. To sypání popela na hlavu je pouze část
těch křiváren a neplatí pro všechny. Bankovní
tajemství je svaté a nikdo nezjišťuje původ
peněz, dokud nezažádá o potřebné údaje soud.
Převody peněz z trestné činnosti elektronicky
za minutu obletí zeměkouli a dopátrat se kde
skončily, je nemožné. Ti zmínění tuneláři
jsou výjimkou mezi těmi ostatními vykuky, kteří
přes banky odvádějí peníze do daňových rájů a
i ty vaše "ofšóry" jsou produktem finančnictví,
které umí krýt různé křivárny. Banky se asi náhle
změní Mirky Dušíny a budou v budoucnu konat pouze
dobro. Pane to už není naivita, ale debilita !
Pavel Hanzl
4.11.2021 19:59 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
4.11.2021 20:33 Reaguje na Pavel Hanzlse už dnes nedivím chytání za slovíčka, když
se dennodenně vysílají dokumenty o Hitlerovi,
o jeho pomocnících, o "vítězné" válce a o
rytířském chování německých důstojníků
a vojáků. Je mi na zblití z těch, kteří to
překrucují i s tím chytání za slovíčka, co
sloužily pouze ke zmatení lidí. Národní
socialismus s podporou velkokapitálu je
podobný blud, jako je komunismus v Číně s
tolerancí kapitalistických způsobů podnikání.
V Německu tak šlo a o hru se slovíčky a mimo
názvu mělo zřízení veškeré atributy fašismu.
Můžete to zkusit vyvrátit, ale asi vám to
neuvěří ani teta Wikipedie.
Pavel Hanzl
5.11.2021 08:35 Reaguje na Břetislav MachačekNacismus je vynález Adolfa Hitlera, je to dělnický - levicový systém a komunismus je systém Leninův, deklaruje se jako extrémní levice, ale ve skutečnosti je to feudalismus.
Pavel Hanzl
5.11.2021 08:38 Reaguje na Pavel HanzlJe to nesmysl, oba stojí na stejném břehu. Jejich protipól je demokracie.
Břetislav Machaček
5.11.2021 09:45 Reaguje na Pavel Hanzli manipulátor, jako někteří dnešní historici,
kteří obracejí role historických zřízení
a jejich vůdců. Nerozumíte zhola ničemu, ale
ke všemu máte svá originální vysvětlení.
Hra se slovy v názvech stran a režimů není
možné zaměnit za skutečné činy a ideologie,
které hlásali. Nazvěte si je jak chcete, ale
vám podobným bych to přál zažít, aby to mohli
po vlastních zkušenostech správně pojmenovat.
Pavel Hanzl
5.11.2021 14:48 Reaguje na Břetislav Machačekproč radši nenapíšete nějaký argument?:
Já vím, plácat nesmysly do luftu je takové jednodušší, že?
Sauerkirschmann
6.11.2021 09:34 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
6.11.2021 16:07 Reaguje na Pavel HanzlTerminologií politické ekonomie by se to nazývalo vlastnictví výrobních prostředků:-))).
A jen na okraj, protipólem demokracie je kde co, obecně lze konstatovat, že jakýkoli autoritativní systém. A že by třeba nebožtíci Přemyslovci stáli na stejném břehu jako ÚV KSČ ... fakt jako, jo:-)?
Pavel Hanzl
7.11.2021 10:45 Reaguje na Svatá ProstotoNejvyšší byl Car a bylo úplně fuk, jestli se jmenuje Ivan Hrozný nebo Stalin nebo Brežněv.
Pod ním byla vyšší šlechta (politbyro ÚV KSSS) pod ním nižší šlechta (partijní bafuňáři všude) a lid měl právo pouze držet hubu a krok.
demokracie je systém horizontální, polit. strany soutěží na jedné úrovni, vlády je odpovědná dolu (parlamentu) a ten volí lidé.
Je to prostě celé opačnně.
Demokracie je skutečně protipólem titality a celkem jedno jak si říká.
Pavel Hanzl
7.11.2021 10:49 Reaguje na Svatá ProstotoNáš socialismus byl ekonomický i politický systém zároveň a protože měl fatální chyby už v základu (socialistická ekonomie) tak neměl šanci přežít.
Břetislav Machaček
6.11.2021 18:00 Reaguje na Pavel Hanzlale pouze hodnocení vašich výplodů
a to jak je prezentujete. Nic víc
a nic míň. Nemíním vás slovně
urazit, neboť bych byl smazán,
ale na vás už si každý udělal
úsudek a není to určitě nic
pochvalného, spíše naopak.
Pavel Hanzl
7.11.2021 07:54 Reaguje na Břetislav MachačekTo je už jiný kafe, než poštěkávat zpoza rohu, že?
Anežka M
5.11.2021 12:41Mě jebne.
Anežka M
5.11.2021 12:42 Reaguje na Anežka MOtázky, samé otázky.
Jarka O.
5.11.2021 13:09 Reaguje na Anežka MSvatá Prostoto
6.11.2021 16:11 Reaguje na Anežka MKoho/co jebne ... 4. p. ... mě/mne.
Jak jste to myslela nechám na vás, v té vaší formulaci platí okřídlené "tak móžno i tak móžno":-)
Jarka O.
7.11.2021 19:25V SRN může člověk, co má pár peněz nazbyt, investovat do cenných papírů. Fond se dá vybrat podle zájmu, třeba IT, Sev. Amerika, Vych. Asie, Evropa, těžba, ..., a jsou mezi nimi i "udržitelné" fondy. Ale nejsou to všechny, aspoň před koronou nebyly, jak je to teď, nevím. Nějaké napomínání by na bankéře asi neplatilo.