Jan Vašák: Pět podstatných poznámek k chovu bílých tygrů v liberecké zoo
Za prvé - bílí tygři se objevili na konci 50. let 20. století. Tehdy bylo nalezené bílé kotě, které matka pravděpodobně opustila. Jednalo se o kocoura, který byl dochován ve zvěřinci máharadži z Rewy. Tam byl posléze spojen s normálně zbarvenou kočkou a s ní měl několik koťat. Protože máharadža evidentně znal princip Mendelových zákonů, tak následně spojil kocoura s jednou z jeho dcer a po tomto spojení už se narodila první bílá koťata. Jedna z dcer/vnuček z tohoto spojení pak byla opět pářená stejným samcem a pak už se rodila pouze bílá koťata. Dalším faktem v genotypu tygrů bílých je problém s křížením očních nervů, který je evidentně genetický a pleiotropně vázaný na bílou barvu. To byl patrně důvod toho, že zakládající bílý kocour byl odvržen matkou a také to, že by bílí tygři v přírodě neobstáli. Byl by to problém jednak de facto neexistujícího ochranného zbarvení a jednak také problém s viděním, kdy by pravděpodobně vůbec nebyli schopni lovit kvůli zrakovému handicapu.
Z uvedeného je evidentní, že sám původ byl provázen úzkým inbreedingem. Zvířata dovezená do Evropy a Severní Ameriky ale nedala žádná životaschopná mláďata (není také divu, že?), nicméně tito tygři byli spojováni s tygry normálně zbarvenými, a tak se v chovech udrželi. Bílí tygři prakticky v chovech zoologických zahrad fungovali jako rarita. Asi bych je nenazval vyšlechtěným zmetkem, byla to prostě mutační hříčka přírody, která by byla odsouzená k zániku a která se dostala do rukou lidí. Vím, že třeba v chovech ptáků se vyskytují ve velké míře barevné mutace. Já je rád nemám, ale chov jako takový to činí zajímavější, zejména u lidí, kteří mají neobvyklé zbarvení rádi.
Za druhé - bílí tygři v zoologických zahradách. Ze začátku se prostě jednalo o raritu, která se často prezentovala vedle normálních tygrů, navíc i třeba determinovaného poddruhu. V zoologických zahradách ale zvířat ubývá. Dělají se jim větší chovná zařízení a obrovské výběhy. Tam, kde původně bylo deset druhů, je dnes na stejné ploše jeden. Zvířatům se tak vede lépe (někdy opravdu a někdy je to hlavně iluze pro návštěvníka a úlitba tlaku takzvaných ochránců zvířat), ale ztrácíme prostor pro další druhy, které jsme měli a které nám mizí z chovů. Čím dál tím víc tak vyvstává otázka, který druh upřednostnit, protože se občas skutečně jedná o alternativu přežití. Zde rozuměno tak, že pokud budeme mít v Liberci sumaterské tygry, tak bude jejich aktivní populace větší, bude menší efekt tzv. "bottleneck" pro celou řízenou populaci. Pokud tam bude bílý tygr, tak ten bude opravdu dobrý leda tak pro cirkus, protože toho určitě do přírody vracet nebudeme. Tohle je posun oproti situaci před cca 20 lety, ačkoli progresivní chovatelé v zoo tímto směrem přemýšleli už předtím.
Za třetí - úloha zoologických zahrad. Ta se také vyvíjela a současný stav si nedovoluji považovat za konečný. Nicméně já mám priority nastavené tak, že tou primární je pořád chov a odchov zvířat, a to především těch, kterým v přírodě hrozí vyhubení. Tím pomáháme získat případný čas pro populace, které jsou v přírodě ohrožené, případně po nezbytnou dobu poskytujeme alternativu pro přežití. Dále o tom musíme informovat a vzdělávat širokou laickou veřejnost. A to uděláme i tak, že se u nás prostě budou cítit dobře.
Za čtvrté - liberecká zoo a její perspektivy. Upřímně bych se nikdy neucházel o post ředitele této zoo, ačkoli si myslím, že je celkově dobrá. Je to stará zoo ve městě s nemožností se dále rozvíjet do plochy. Předcházející ředitel dovezl do zoo bílé tygry a udělal z nich marketingovou značku. Z pohledu záchranného chovu je to zvíře bezcenné. Ale zkuste (a vidíte to na reakcích) prosadit, že vyhodíte ze zahrady bílé tygry, ač je třeba nahradíte jinými tygry. Seberete zoo její značku. Sloni - starý pavilon k držení (nikoli chovu) dvou sloních samic. Už když jsem byl dítě, tak argumentace zoologických zahrad, že jsou drženy pouze samice kvůli agresivitě sloních samců, pro mě byla zcela nepřijatelná. Za těchto okolností podle mého názoru nemá smysl druh držet. Naštěstí se dnes slony daří množit, což přináší jiné problémy, ale to na jinou diskuzi.
Nicméně při prostorách, které v Liberci jsou, máte jako ředitel málo možností. Zrušit slony a jejich prostor předat jiným zvířatům (uměl bych si představit v největší možné míře třeba i chov nosorožců indických na stávajícím území plus další plocha), tím ale dáváte ze zoo jedno z nejatraktivnějších zvířat. Pokud budete chtít slony dále chovat, pak musíte udělat skutečně rozsáhlý pavilon s velkým výběhem (spíše velkými výběhy), ale nemáte peníze na investice, nemáte ani elementární prostor, kam se rozvíjet. Pokud tímto směrem půjdete, pak pohřbíte mnoho zajímavých a chovatelsky cenných druhů zvířat, protože je prostě nebudete mít kam dát. Nosorožec indický - jeden starý samec, který byl držen ve zcela neadekvátních podmínkách, naštěstí už tam není. Na druhou stranu máte v Liberci množství velmi zajímavých a cenných zvířat, které jsou pro mě v této zoo typické - modré ovce, dagestánští kozorožci, draví ptáci, řada druhů antilop...
Za páté - můj postoj jako postoj koordinátora pro chov velkých koček v rámci bývalého Československa. Ten je jasný, bílé tygry nechovat, pokud možno je nahradit chovem čistých tygrů sumaterských, případně malajských. Samozřejmě, pokud to je možné z pohledu tváře zoo (o čemž ze všech zmíněných důvodů v Liberci poněkud pochybuji, ačkoli si myslím, že je to špatně).
Zmínil jsem na začátku, že odpověď na vaší otázku není jednoduchá, protože ani svět jednoduchý není. Na mnoha věcech se neshodneme ani v rámci komunity zoologických zahrad, když pak jde diskuze i napříč laickou veřejností, je to ještě složitější.
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Silvie Ucová
27.9.2018 10:25Jan Vašák
30.9.2018 16:19 Reaguje na Silvie UcováLuboš Melichar
27.9.2018 13:27Jan Vašák
27.9.2018 17:05 Reaguje na Luboš MelicharJosef Mozek
28.9.2018 19:04K poznámce druhé - představa, že pár koťat sumaterských tygrů přispěje k záchraně tohoto poddruhu, je k smíchu. Jednak je není kam navracet - divočiny ubývá, i ti narození v přírodě jsou zabiti při hledání nového teritoria. Pokud tak budou uvažovat i jiné ZOO, brzy se nebudou dát udat ani tam, a zase zbyde k řešení injekční stříkačka.
K poznámce třetí - ZOO vznikly jako místo zábavy, osvěty, vedení dětí k lásce ke zvířatům. Tato úloha je pořád stejná, lidé ji tak stále berou. Proto do ZOO chodí. Pokusit se zachránit živočišný druh je jistě chvályhodné, ale místo drahých nesmyslných programů by stačilo jen přírodě neškodit, nezmenšovat zvířatům životní prostor. Ředitel každé ZOO by ji měl co nejekonomičtěji řídit, zajistit pestrou druhovou skladbu a ne létat po celém světě po konferencích, kde se bude chvástat odchovem malajských tygrů, mládětem zoborožce a nějaké želvy.
K poznámce čtvrté, chov slonů - v Africe jsou někde sloni přemnoženi, stavy se redukovaly odstřelem, jestli se to dělá dál, těžko říci, možná se to jen tají. Jinde slonů ubývá. Co na této situaci řeší odchov pár mláďat v Evropě? Myslím , že nic, akorát se v tom utopí stovky milionů. Co budou dělat se sloními samci, až budou postupně dospívat? Pokud se dobře pamatuji, v Praze zachránili při povodni samice, samce prý nebylo možno. Podobný osud by nejspíš čekal i na většinu samců, narozených v evropských ZOO, nějaké zdravotní důvody by se vždy našly.
Pokud bude ZOO soukromým subjektem, financovaným svými majiteli, jejich sponzory a vstupným, ať si dělá a chová co chce, můžou se tam shromáždit všichni ti pokrokoví zoologové a "zachraňovat" , ZOO podporovaná ze státního rozpočtu by měla plnit výše popsaný účel ke spokojenosti veřejnosti, jediným řídícím orgánem by měl být zřizovatel a současně zákaz vstupu do EAZA a podobných, co by chtěli rozhodovat o tom, co jim nepatří.
Jan Vašák
30.9.2018 16:13 Reaguje na Josef MozekTedy k poznámce druhé - pokud budu takto uvažovat, nebude mít smysl nic. A je jisté, že nejzásadnější problém je úbytek prostředí spolu s využitím zmíněných zvířat na produkty tradiční asijské medicíny. Nicméně pokud bychom takto uvažovali vždycky, tak bylo asi stejně směšné se pokoušet takto bláhově chovat koně Převalského, bernešky havajské, holuby Meyerovy, kaloně rodriguezské. Těch příkladů by se našlo dost. Pokud budeme brát velkou kočku, tak se vyvíjí poměrně úspěšně reintrodukce levharta perského na ruské části Kavkazu. Ačkoli máte pravdu, že tak či tak bude náš prostor limitován.
K poznámce třetí - jistě máte pravdu. Bylo to ale v době, kdy na Zemi žila asi miliarda lidí, možná méně. Proto se i úloha zoologických zahrad vyvíjí. A moje preference k této práci nijak neubírá na tom, že se u nás lidé mají cítit dobře a mají mít kladný vztah ke zvířatů a přírodě. To co máme rádi, nemáme potřebu ničit. Tím ale na nás padá i úloha informovat lidi o tom, jak se to dá ovlivnit z naší strany. Zcela souhlasím, že by stačilo přírodě neškodit, ale jak jsem zmínil výše, tak ta miliarda lidí kdysi chodila pěšky, těch sedm miliard dnes jezdí auty a létá v letadlech. Tedy spotřeba zdrojů akceleruje. Máme-li navíc zajistit pestrou druhovou kolekci (a ano, i tohle je naše práce), pak ta zvířata musíme někde brát a asi nebude přijatelné je chytat neustále v přírodě, v níž se jim zmenšuje prostor... Budeme-li saturováni odchovy vlastními nebo odchovy dalších zoologických zahrad, nelze to dělat bez spolupráce (tedy zvířata musí být zdravá, geneticky co nejrozmanitější, což neuděláme sami v rámci jedné instituce). To je asi hlavní důvod, proč se sdružujeme do organizací, jako je EAZA.
K poznámce čtvrté - se nemohu za sebe vyjádřit. Slony jsme u nás nikdy nechovali, prostor nám to neumožňuje. Chtěl jsem jenom poukázat, co čeká ředitele v příštích letech. Slon je zvíře velké, sociálně žijící a stará stavba umožňující přežívání dvou slonic je špatně. A nechci tady ze své pozice komentovat, jakou by to mělo jít cestou, protože tou cestou jde někdo jiný než já. K pražskému případu jen poznámku. Sloní samec, navíc v situaci paniky a strachu, je nesmírně nebezpečné zvíře. V situaci, která nastala, bych se nezachoval jinak. Nejhorší variantou by bylo, že slon, by se dostal zcela mimo kontrolu a mohl by zabít pár lidí. Popravdě bych pak nechtěl číst ty komentáře a už vůbec vysvětlovat pozůstalým důvody mého rozhodnutí. Pokud byste to zvládnul lépe (a nejenom v komentáři, ale také na místě, kdy počítáte sekundy a musíte se rozhodovat velmi rychle a pod silným tlakem), aniž byste tím ztratil drahocenný čas a energii, pak vám vyseknu poklonu, já bych to určitě lépe nezvládl.
Na vašem posledním odstavci vidím, jak těžká je cesta, kterou se vedení liberecké zoo vydalo. Liberecká zoo má limitovaný prostor a řadu starých staveb, které už nesplňují nároky na chov některých druhů zvířat. Proto otázka bílých tygrů je jen jednou z mnoha. Nezlobte se, ale váš názor se mi jeví poněkud demagogický. Do zoologické zahrady zcela pod kontrolou zřizovatele (navíc se zákazem vstupu do zmíněných struktur), bych asi brzo neměl důvod chodit. Zejména i proto, že bych v ní (nadneseně řečeno) za krátkou dobu snad krom kamerunských koz a andulek neviděl zvíře. A to se nepovažuju za dogmatického stoupence těchto struktur (EAZA apod.), protože mám k řadě detailů nemalé výhrady.
Josef Mozek
3.10.2018 09:07 Reaguje na Jan VašákDále myslím, že organizaci chovu není třeba žádná nadřízená organizace, která ještě dokonce chce určovat, co kdo má chovat nebo vlastnit. Jednak existují koordinátoři, kteří, předpokládám, dostávají informace z jednotlivých ZOO a pak DOPORUČUJÍ vhodná spojení a výměny. V dnešní době i toto prakticky by nebylo nutné, stačí udělat web s poptávkou a nabídkou každé ZOO s podrobnými informacemi zejména o genetickém profilu zvířat. Dosud takto ZOO spolupracovaly a žádné nadřízené organizace s postranními zájmy neživily.
I když jsem pro to, aby ZOO byla atraktivní hlavně pro návštěvníky, tak je jedna výjimka - a to odchov mláďat za každou cenu, myšleno u druhů, kterých je v ZOO obecně dost a mláďata se těžko udávají. Nedávno byly případy utracených žiraf, lvů a nejspíš pro klid nezveřejněných případů bude více. Ideální situace by byla možnost dočasného rozdělení pohlaví dle potřeby, což samozřejmě je u velkých zvířat problematické.
Jan Vašák
3.10.2018 11:17 Reaguje na Josef MozekAle to je na delší debatu, řekl bych včetně těch "odchovů za každou cenu". Váš návrh se také uplatňuje, ale ne všude funguje. Skutečnost je opravdu složitější, než se na první pohled zdá. Klidně mi napiště na e-mail, najdete ho na webu Zoo Jihlava https://zoojihlava.cz/kontakty/.