Jan Činčera: Rok 2020 z pohledu environmentální výchovy a vzdělávání pro udržitelnost
· Proběhl velký průzkum environmentální gramotnosti českých žáků a výuky environmentální výchovy na druhých stupních základních škol. Čeští žáci jsou v naprosté většině přesvědčeni o nutnosti řešit změny klimatu a zaujímají velmi silně pro-environmentální postoje. Méně než 2 % žáků si nemyslí, že se klima mění, jen 4 % si nemyslí, že je existence klimatické změny dostatečně dokázána a zhruba stejný počet žáků nesouhlasí s tím, že by změny klimatu byly z velké části ovlivněny lidskou činností. Na druhé straně, mezi postoji a chováním zůstává “schod”. Ten ukazuje na důležitost rozvoje kompetencí žáků k řešení problémů a posilování jejich přesvědčení, že něco dokážou změnit.
· Největšími slabinami domácí environmentální a udržitelné výchovy je malé rozšíření participativního přístupu k žákům a zejména pak propojování škol s místními problémy životního prostředí.
· Výchova o změnách klimatu se u nás stala velkým tématem, námětem pro expertní týmy i online semináře.
· Uzavření hranic motivovalo k obrovskému růstu zájmu veřejnosti o českou přírodu, která na některých lokalitách praská ve švech. Ochránci přírody hledají způsob, jak masu návštěvníků regulovat. Ukazuje to, že lidé mají o přírodu pořád zájem a nejsou od ní tak odcizeni, jak se mnozí autoři obávali; současně to pro obor otevírá nové téma.
· Zkušenost s pandemiím nám ukázala, jakou sílu mají ve společnosti konspirační teorie, jak málo důvěřujeme vědcům, jak málo jsme ochotni se přizpůsobit horším podmínkám, pokud trvají delší dobu a jsou doprovázeny chaotickými kroky vlády. Ukázala také potenciál občanské společnosti zapojit se, když cítíme, že to je potřeba, a schopnost vědecké komunity přijít v relativně krátké době s řešením. To je zkušenost, kterou bychom neměli ve vztahu ke zhoršujícím se dopadům klimatickým změnám zapomenout.
· Zavření škol zamávalo plány i rozpočtem pobytových center. Začali jsme diskutovat o tom, co jde a co nejde v EV dělat online.
· Rok webinářů a virtuálních konferencí. Online proběhla národní konference EVVO, konference o spolupráci vysokých škol v oblasti ESE, v zahraničí také (s rekordní účastí) pravidelná konference NAAEE. Budoucnost asi směřuje k hybridním konferencím, kombinujících přímou účast s online přístupem.
· V roce 2020 vyšlo českým akademickým pracovníkům devět článků v impaktovaných časopisech, z toho 5 týmu FSS MU-UJEP, 1 PdF MU, 1 UK, 1 JČU a 1 týmu VŠ mezinárodních a veřejných vztahů – VŠ Polytechnická Jihlava. Ve stejném období vyšly čtyři články v impaktovaných časopisech slovenským a maďarským kolegům, šest článků rakouským, devět polským a 63 německým akademickým pracovníkům. Až na Německo, které nám ujíždí se spolehlivostí jejich železnic, v tomto ohledu tedy v regionu nijak nezaostáváme. Je skvělé, že akademických pracovišť publikujících v našem oboru přibývá, ke slušnému výsledku blahopřeji i našim slovenským kolegům!
Text byl publikován ve facebookové skupině Environmentální výchova a vzdělávání pro udržitelný rozvoj.reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (161)
Jan Šimůnek
13.1.2021 10:11Prostě, celé je to jen o vymývání mozků, nejlépe už od nižších tříd základních škol, kdy manipulovaní jedinci nemají psychické předpoklady tu záplavu lží a nesmyslů zvládnout.
Petr Eliáš
13.1.2021 14:19 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Daneš
14.1.2021 00:12 Reaguje na Petr EliášKrejcar Stanislav
14.1.2021 10:36 Reaguje na Jiří DanešJan Šimůnek
14.1.2021 10:17 Reaguje na Petr EliášNicméně Němci byli skutečně o některých věcech nacistickou propagandou přesvědčeni, protože Goebbels sice byl totálně amorální zločinec, ale na techniku propagandy byl génius (a nestyděl se učit od sovětů, včetně Židů). Důležitý byl i informační monopol nacistů, který naštěstí ekologové nemají.
Pavel Hanzl
14.1.2021 14:12 Reaguje na Jan ŠimůnekDřív šla propaganda přes média, která kontrolovala totalitní vláda. Takže se mimo hranice daného státu většinou neprosadila.
Proto nacistická i komunistická masírka jela jen v daných zemích.
Dnes může kdokoliv nakdákat cokoliv a dokonale provedená a přesně cílená ruská propaganda může pomoci vyhrát volby v USA a s hlupších národů udělat až neskutečné tutany.
Stačí si vyrobit web, kde se "píše pravda, kterou se v mainsteamu nedočtete", "utajené skutečnosti", nasadit konspirační teorie atd. atd. atd.
Výsledky jsou zcela ohromující, dokonce i v USA.
Karel Ploranský
14.1.2021 16:04 Reaguje na Pavel Hanzl"Dnes může kdokoliv nakdákat cokoliv"...
Ano, může; a vůbec přitom nevadí dokonce ani to, že někdo kdáká něco, co popírá fyziku ze základní školy; o popírání jiných zřejmých faktů nemluvě. Hlavně že kdáká slogany, které kdosi kdesi povýšil na nové evangelium.
Problém je v tom, že některým kdákalům média staví před zobáky mikrofony, zatímco jiným se snaží zobáky zavřít. A čí kdákání je PRAVDIVÉ, to média neřeší. Mají přece své pokyny.
Pavel Hanzl
14.1.2021 17:00 Reaguje na Karel PloranskýMédia přinášejí názory a nemůžete po nich chtít, aby soudili "jedinou pravdu", to skutečně neřeší a není to jejich poslání.
Někdy, když si dají záležet, tak dají dvě zprávy vedle sebe.
Příklad v pondělí? na ČT:
Babiš přímo do kamery tvrdil, že nemůže víc očkovat, protože nemáme vakcíny.
Střih: člověk odpovědný za vakcíny říká: "u nás máme dnes asi 98.000 dávek vakcíny, vyočkovali jsme doposud nedelých 30.000".
Tohle je celkem jasné.
Ale máme tu další, chytřejší demagogie:
Blatný prohlásil včera: "chtějí po nás, abychom očkovali 100.000 lidí týdenně (si).
To nemůžeme, protože na to nemáme vakcínu."
Takže chuj s tym, nemůžeme, i když je to čistá lež. Než bychom vyočkovali to, co máme, tak nám dodají vše potřebné.
Prostě demagogie (lež) přímá a chytřejší. Jedou do nás obě naplno.
Jan Šimůnek
14.1.2021 17:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.1.2021 18:15 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
15.1.2021 10:26 Reaguje na Pavel HanzlTedy, chápu, je to pro vás příliš složité, stejně jako pro úředníky z ministerstva zdravotnictví. Třeba byste se na nějakém takovém postu uplatnil.
Pavel Hanzl
15.1.2021 15:32 Reaguje na Jan ŠimůnekNaše firmy vyrábí gigantické množství jehel a stříkaček a vědělo se asi tak před rokem, že se bude očkovat polovina populace. Jenže já příjdu do práce a někdo něco chce vědět.
Jan Šimůnek
15.1.2021 16:55 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.1.2021 19:53 Reaguje na Jan ŠimůnekKarel Ploranský
14.1.2021 18:09 Reaguje na Pavel HanzlOpakuji, že problém je v tom, že média tu "jedinou pravdu" v praxi bohužel SOUDÍ. Přestože to rozhodně jejich posláním není, naopak, svému poslání se tím zpronevěřují.
Média zcela viditelně třídí informace na žádoucí a nežádoucí, a to podle politického zadání. Žádoucí zdůrazňují, nežádoucí potlačují nebo úplně zamlčují. Zkuste poslat do nějaké redakce článek, ve kterém budete zpochybňovat např. elektromobilitu. O co se vsadíte, že ho nezveřejní, i kdybyste své názory měl velmi důkladně podepřené neprůstřelnými fakty?
Nikdo se nebude snažit oponovat a ta fakta vyvracet. Prostě to hodí do koše, protože o některých věcech se prostě už nediskutuje, diskutovat NESMÍ - a basta.
Aby nebyl omyl, je třeba si říci, co jsou média. Není to například toto diskusní fórum; to co kdo píše tady, si totiž přečte jen zcela zanedbatelný počet občanů. Vlastně tam neřadím ani odborné časopisy vycházející v malém nákladu pro úzký okruh zájemců.
Pavel Hanzl
15.1.2021 20:04 Reaguje na Karel PloranskýSvoboda slova ještě u nás prakticky je, sice jsme se propadli asi o 20 pozic za 3 roky, ale ještě se novináři nevraždí. Máme média politicky jasně manipulativní až vylhané (proruské weby) i média kvalitní (Respekt).
Pokud ale pošlete někam článek o škodlivosti elektromobility, tak vám ho skutečně neotisknout. Jednak jich bylo nedávno všude plno, za druhé je to dávno vyřešené a výpočty i všechny argumenty jsou dávno probrány a nemá cenu se tím zabývat. Článek o placatosti země vám taky neotisknou nikde.
Pavel Hanzl
14.1.2021 16:46 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
14.1.2021 18:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.1.2021 18:32 Reaguje na Jan ŠimůnekO všem se hlasuje, všechno trvá sto let a všichni mají řečí jak vopica blech. V Kremlu nikoliv.
Když chce někdo odejít z EU, odhlasuje si brexit.
Když chce někdo odejít ze SNS (Ukrajina, Gruzie, Bělorusko) dotane válku a teror.
Když někdo plije na EU, má prostor v médiích a jezdí po konferencích.
Kdo plije na Kreml, dostenne kulku (Němcov, Politkovská a dalších asi 200 novinářů, případně novičok jako Navalnyj, nebo Skripal).
Nedovedu si představit, že by Merkelová nechala zavraždit někoho, kdo proti ní kandiduje ve volbách.
Já to vidím jako podstatný rozdíl.
Jan Šimůnek
15.1.2021 10:43 Reaguje na Pavel HanzlEU nemá oddělenou moc zákonodárnou, moc výkonnou a exekutivu. EUroparlament je v podstatě páté kolo u vozu. O výnosech EK může hlasovat jen tehdy, je-li k tomu vyzván a nemůže ani dodatečně nějaký befél soudruhů z EK napadnout a odhlasovat jeho zrušení.
Je i docela problematická jeho demokratická legitimita, protože neexistuje žádný evropský politický národ a administrativa EU dělá všechno proto, aby ani v budoucnu nic takového nevzniklo. Z tohoto důvodu volby do EP nejsou svobodné a váha hlasu obyvatelů jednotlivých zemí se velice liší. Takže nejsou ani rovné. Čili dva ze tří atributů demokratických voleb zde nejsou.
Brexit proběhl za opravdu mimořádné shody pro něj šťastných okolností a EU dělala proti tomu všechno možné, včetně snah o zfalšování britských voleb i podpory lokálních nacionalistů (Skotsko, Severní Irsko), aby demokratické rozhodnutí britských obyvatel znemožnila či zvrátila.
EU zavádí tuhou cenzuru sociálních sítí a dalších podobných médií, jaká v Rusku naprosto nemá obdobu. Proto také všem doporučuji, aby z fašistoidně cenzurované ksichtoknihy přešli na v kontaktě.
V sousedním Rakousku jsme byli svědky zmanipulovaných korespondenčních voleb a diskreditace nepohodlného politika počítačem vygenerovaným videem. Putin tyhle prostředky nemá (či z nějakého důvodu nepoužívá), tak používá novičok. Pokud ovšem tuto látku neaplikují lidé z tajných služeb v rámci EU za účelem jeho diskreditace.
Pavel Hanzl
16.1.2021 06:51 Reaguje na Jan ŠimůnekJeště si pletete pojmy, protože exekutiva je moc výkonná, asi jste myslel moc soudní.
EU nemůže mít tyhle moci oddělené, protože je vůbec nemá, není to stát.
Pro nás by bylo ideální, kdyby měla EU vlastní justici nadřazenou naší. To by megakorupčníky zatkla nějaká federální EU FBI a postvila před soud k Haagu, kam nedosáhne ruka naší mafie a dnes bychom se mohli pasovat s Rakušáky. A dál je to jen kdákalismus...žádné volby nejsou falšované, žádná cenzura soc. sítí se nekoná atd. atd. atd. prostě jak dycky.
Jan Šimůnek
16.1.2021 10:45 Reaguje na Pavel Hanzl2. Za ten překlep, opravdu má být moc zákonodárná, soudní a výkonná, se omlouvám.
3. EU se zuřivě dere na jakousi pozici "superstátu" a pro spoustu lidí, zdaleka ne jen u nás, je to nepřípustné právě proto, že nemá atributy demokratického státu (a zcela jistě by je mohla mít i v současné "polostátní" podobě. To, že je cíleně mít nechce, je velmi vážné varování.
4. Justice nadřazená nad jednotlivými státy zatím havaruje na tom, že justiční systémy v jednotlivých státech se natolik liší (v pojetí naprosto základních pojmů), že je to, svým způsobem naštěstí, nemožné.
5. Socanská, fašistoidní či obecně levičácká EU je přímo živným prostředím pro korupci a většina EUrokomisí se totálně zdiskreditovala aférami, ve srovnání s nimiž je Agrofert (i kdyby všechna dosud nijak neprokázaná podezření byla pravdivá) jen naprosto bezvýznamná prkotina.
Vzpomeňte, jak Andropov se snažil v podobném monstru, SSSR, vymýtit korupci a nepomohlo ani střílení ministrů.
Pavel Hanzl
16.1.2021 20:32 Reaguje na Jan ŠimůnekAd 2) Díky, beru.
Ad3) Protimluv až děsivý: "EU se zuřivě dere na jakousi pozici "superstátu"."To, že je cíleně mít nechce". Tak jak, dere se na pozici státu nebo nedere, když odmítá atributy státu?
Skutečnost? Pitomost je to celý jak dycky.
Ad4) nic nehavaruje na rozdílech, podstatné věci jsou zcela sladěné (dotační politika) a jsou prakticky v celé EU jednotné. Detaily jsou vždycky rozdílné.
Ad5)Přesně naopak, doporučoval jsem vám, abyste si našel definici fašismu. EU jde cestou přímo opačnoou (podpora malých firem a šikana korporátů), dotační politika je z jejich pohledu skutečnou pomocí, protože tam s korupcí nepočítají. Zkuste zase jmenovat nějakou korupční aféru na úrovni Agrofertu. A neberu kecy "ve všech dokumentech EU to najdete". Konkrétně prosím.
Zkuste doložit, který jiný vysoký politik země z EU byl řešen přímo EP kvůli korupci.
Jan Šimůnek
17.1.2021 09:33 Reaguje na Pavel Hanzl3. Dere se na pozici nedemokratického superstátu, tj. takového, který tyto atributy demokracie naprosto nepotřebuje, naopak by mu vadily.
4. Před cca deseti lety zavedla EU trestný čin "padělání veřejné listiny". Zásadní problém spočívá v tom, že existují velké rozdíly v právních systémech jednotlivých států v tom, co je a co není "veřejná listina" (např. v našem právním řádu je veřejnou listinou i školní vysvědčení, v řadě států nikoli) a co je to "padělání" (v některých státech to může být i pořízení xerokopie pro vlastní potřebu). A takových rozdílů je spousta. Zaplaťte si pár tisíc nějakému právníkovi specializovanému na evropské právo, a on vám to za hodinku vysvětlí - já jen reflektuji konkrétní stesky právníků na internetových diskusích v době, kdy se to zavádělo.
5. To, že se něco říká, neznamená, že se tak i děje (a mnohdy se děje pravý opak). Soudruh Gottwald se před posledními demokratickými volbami také zaklínal, jak nebude združstevňovat rolníky a znárodňovat řemeslníky. Jak to bylo dál, všichni víme.
A v komunistických koncentrácích byli jen "kriminální zločinci", žádné politické vězně jsme oficiálně nevykazovali.
Ve skutečnosti vše, co EU dělá, směřuje k likvidaci drobných podnikatelů a podpoře těch velkých. V podstatě všechny (či alespoň valná většina) EUronormy různými cestami zvyšují fixní náklady na výrobu i služby, což je právě pro menší podniky zcela likvidační, prostě nevydělají na to, co podmiňuje výrobu vůbec spustit.
Santérova EUrokomise byla zatížena obrovskými korupčními skandály, vůči kterým je čapák nebo cokoli jiného, co se Babišovi vyčítá (případně všechno dohromady) jen bezvýznamná prkotina. Při té příležitosti se zjistilo, že EU nemá naprosto žádné možnosti kriminalitu jejích úředníků trestat, protože proti postihu na úrovni států mají imunitu a na úrovni EU žádný mechanismus k jejich postihu neexistuje. Jediný dopad to tehdy mělo v tom, že byla vygenerována formální cesta k odvolání EUrokomise EUroparlamentem (protože do té doby neexistovalo ani to), ale ta je tak složitá, že je mizivá pravděpodobnost jejího uplatnění v praxi.
S trochou nadsázky jsem už párkrát použil sentenci, že kdyby známý "pedofilní" únosce a vrah Dutroux získal post vysokého EUroúředníka či dokonce EUrokomisaře, byl by za vodou a cajti by mohli před jeho barák akorát chodit slintat, jak psi před výklad uzenářství. A soudci by jim k tomu mohli v pozadí smutně výt.
Pavel Hanzl
17.1.2021 17:42 Reaguje na Jan Šimůnekad 3) zkuste to nějak vysvětlit, tohle je tvzení typu výstřel do tmy.
ad 3)zcela marginální záležitost jak dycky. Vše podstatné je dávno sladěno.
ad 5) zcela nesmyslné tvrzení, EU velmi podporuje malé střední podniky, především živnostníky. A EU byrokracie je daleko jednodušší, než naše. Nějakého Gottwalda sem netahejte, to byl taky produkt čecháčkistánu.
Dál jsou to jen bláboly a cílené demagogie, jak dycky.
Jan Šimůnek
18.1.2021 08:59 Reaguje na Pavel Hanzl3 Uvedené oddělení mocí je jedním z atributů demokratického státu. To, že je EU nemá a přitom se snaží být superstátem (ústava, která se jmenuje zavádějícím způsobem, "hymna", "vlajka", stále narůstající pravomoci nikým nevolených úředníků atd.) znamená jen to, že nechce být superstátem demokratickým.
4 Není to marginální záležitost, ale je to naprosto zásadní problém. Alespoň odborníci na právo to tak vidí.
5 Ta podpora je ryze formální a je znepřístupněna značnou byrokracií (žádost o peníze z EU vám musí napsat specializovaná firma, většinou jsou tam "uklizeni" exkomisaři a exúředníci, jinak nemá šanci na úspěch; firma si z těch vám přidělených peněz vezme nezanedbatelný podíl).
Ale, jak jsem uvedl, problémem je narůstající počet EUroregulací, které znamenají zvýšení fixních nákladů a pro menší podnikatele je to likvidační.
Až nám soudruzi z REACH zavedou to, co je plánováno, totiž že ke každému čistícímu prostředku a podobnému výrobku vám obchodník bude muset dodat "bezpečnostní list", kde bude psáno, že ten JAR nemáte pít a podobné "důležitosti" a bude za to muset zaplatit licenci (autorská práva), tak to spíš postihne malého obchodníka na rohu ulice než velký řetězec. A zaplatí to vše, pochopitelně, obyvatel EU ve vyšších cenách zboží, jednak zvýšených touto idiotštinou, jednak snížením počtu prodávajících, a tudíž schopných (ten zbytek) nasadit vyšší ceny.
To, že neexistuje možnost (legální) potrestat vysoké úřednictvo EU za kriminální aktivity, je dobře známý fakt a odpůrci vstupu do EU ho opakovaně v diskusích před ním používali jako argument. Nicméně sám předvádíte, že lidé jsou v podstatě hloupí a nepoučitelní a sotva vylezli z jedné totality, už se horem pádem hrnou do další.
Jiří Svoboda
13.1.2021 10:31Chtěl bych s vámi rozebrat tuto část vašeho článku:
"Na druhé straně, mezi postoji a chováním zůstává “schod”. Ten ukazuje na důležitost rozvoje kompetencí žáků k řešení problémů a posilování jejich přesvědčení, že něco dokážou změnit."
Zde mám obavu, zda si učitelé uvědomují drastický rozdíl mezi environmentalismem (ochranou přírody) a ochranou klimatu, který byl poškozen hlavně průmyslovým rozvojem lidstva a právě tam musí nastat drtivá většina změn. Průnik mezi environmentalismem a ochranou klimatu je opravdu minimální. Navíc je třeba otevřeně přiznat, že lidstvo zatím nezvládlo efektivní řešení klimatického problému a čas zoufale rychle běží. Nelze se zdržovat a uspokojovat natíráním tohoto problému na růžovo a tudíž jeho neřešením efektivními radikálními nástroji.
Citovanou větu vztahujete k ochraně klimatu, ale tam nemohou žáci prakticky nic udělat (kromě nepříliš smysluplného stávkování po boku Gréty). Myslím si, že by bylo správné mluvit o ochraně klimatu včetně bezmocnosti globální společnosti s tím něco kloudného udělat mnohem otevřeněji a s žáky se pak soustředit hlavně na zkvalitnění jejich chování vůči ochraně přírody. Nevydávat ochranu přírody za ochranu klimatu! Hlavním argumentem pro žáky by tu mělo být, že dobře chráněná příroda (tam mohou žáci jistě kvalitně přispět) poskytne lidstvu lepší útočiště před klimatickou změnou. Na řešení klimatické změny je ale třeba jít s nástroji úplně jiného kalibru (na to jsou žáci zatím moc malí).
Jan Šimůnek
13.1.2021 12:29 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
13.1.2021 14:20 Reaguje na Jan ŠimůnekVaclav Sobr
13.1.2021 16:43 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
13.1.2021 17:06 Reaguje na Vaclav SobrMajka Kletečková
14.1.2021 00:12 Reaguje na Jiří SvobodaPřed ne moc dlouhou dobou jsem četla o projektu jihočeského biologa a hydrologa doc. Jana Pokorného, který nabízí pomůcky a asi i další metodickou pomoc na téma „O efektu stromů na klima se lze snadno přesvědčit měřením intenzity slunečního záření a měřením povrchových teplot.“ (Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/stromy-mohou-vratit-do-krajiny-vodu-a-tlumit-klimaticke-zmeny.A200722_095437_ln-zajimavosti_ape). Motivem nabídky je zvýšit na školách povědomí o důležitosti vegetace a vodních ploch pro zlepšení klimatu v souvislosti s globálním oteplováním. Školy by mohly získat přístroje na měření za dostupné ceny několika tisíc korun.
Jiří Svoboda
14.1.2021 09:06 Reaguje na Majka KletečkováAle pořád nevíme, co je to ta ochrana přírody v základoškolském pojetí. Možná je to jen jakási poutavá zelená nálepka. Ale od toho je tu snad pan Činčera, aby nám to vysvětlil. Jistě ví, čím se živí.
Pavel Hanzl
14.1.2021 17:16 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Daneš
14.1.2021 18:35 Reaguje na Pavel HanzlMám na mysli třeba chování řidičů a silniční policie, při postihování nedodržování předepsané rychlosti a ostatních dopravních přestupků. Vím to z pobytu v USA, kdy když kolem nás někdo přejel rychlostí větší než předepsanou, tak po pár mílích už stál u kraje pod dohledem policisty.
Pavel Hanzl
14.1.2021 19:06 Reaguje na Jiří DanešU nás by museli i policajti pracovat, což je problém.
Jiří Svoboda
14.1.2021 19:54 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
15.1.2021 10:45 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.1.2021 20:12 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
16.1.2021 10:46 Reaguje na Pavel HanzlJá byl v té době v TISu a v Muzejní a vlastivědné společnosti.
Jan Šimůnek
14.1.2021 10:19 Reaguje na Jiří SvobodaJan Šimůnek
14.1.2021 10:18 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
14.1.2021 17:05 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
14.1.2021 18:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.1.2021 18:33 Reaguje na Jan ŠimůnekJá vím, ropák má klapky na očích a nikdy nic takového ani nečte, natož aby se to pokoušel pochopit.
Jan Šimůnek
15.1.2021 10:54 Reaguje na Pavel Hanzl"Ropáctví" je založeno na rozumovém hodnocení tvrdých faktů, s odmítnutím veškerých ideologických blábolů, na nichž je založena ekologie.
Jestliže někdo ze "zlých ropáků" tvrdí, že OZE (cestou paroplynových záloh s kompletním hodnocením těžby tohoto plynu) vycházejí co do emisí CO2 srovnatelně s uhelnými elektrárnami, tak je to prostě tvrdě spočteno nad jednoznačně danými daty. Jestliže "ropák" tvrdí, že náklady na jednu vyrobenou kWh z uhlí nebo jádra jsou asi desetinové oproti nákladů, na jednu kWh z OZE (FVE, větrníky), tak je to spočítáno také. Jestliže "ropák" uvádí, o kolik víc, dnes docela nedostatkové a neekologicky těžené, mědi by spotřebovalo převedení energetické soustavy na rozptýlené malé a kolísající zdroje (typu OZE), tak to má také spočteno. A má spočteno i to, o kolik elektronických prvků, na které má světový monopol Čína, by to sežralo víc než stávající soustava.
Atd.
Oproti tomu to, co tvrdí ekologové, jsou vesměs jen žvásty, které jsou v rozporu jak se základními údaji výše uvedeného typu, tak i jejich vzájemnými vztahy.
Pavel Hanzl
15.1.2021 20:42 Reaguje na Jan ŠimůnekBaštou popáctví je Rusko a to lže zcela ojediněle a i v historii neznám precedens. Ani Hitler nebo Stalin nelhal tak děsivě, jak Putin. Říká se tomu bullshit. A celé ropáctví je na tom založené.
Jan Šimůnek
16.1.2021 10:57 Reaguje na Pavel HanzlRopák si taky dovede spočítat, že aby se nahradil výkon jaderné elektrárny pomocí OZE, tak by se musel v těch OZE (vzhledem k časovému využití) postavit cca 8 násobnou kapacitu a ještě by nebyl za vodou, protože akumulace takového množství energie "brzy bude" již desítky let, podobně jako jaderná fúze. A dovede si spočítat, kolikanásobně by to stálo víc než stavba JE a kolikanásobne větší území by se tím totálně zdevastovalo. Ekolog staví OZE a provozně je dotuje, na čemž pár bezcenných zločinců vydělává a zbytek společnosti tím leda štve proti ekologii obecně, aniž by měl spočteno (nebo dokázal pochopit výsledky takových výpočtů), že jeho činnost je zcela kontraproduktivní.
atd.
Pavel Hanzl
16.1.2021 20:44 Reaguje na Jan ŠimůnekTím, že nechápe větší věci, nechá si nakukat nesmysly těmi, kteří ho dobře znají a tlačí mu do hlavy to správné moudro. Ropák tvrdá data miluje,jen když se mu hodí. Až diamatově tvrdé oteplování planety neráčí registrovat vůbec.
Jan Šimůnek
17.1.2021 09:44 Reaguje na Pavel HanzlPrávě ekologové prosazují tunelové vidění bez chápání širších souvislostí.
Jinak platí ono známé rčení "ďábel se skrývá v detailech", protože jsou to právě ony detaily a vzdálenější souvislosti, které z řady ekologických projektů (buďme si upřímní, prakticky ze všech) jen bezcenné či škodlivé nesmysly.
A spor se vede o podílu přírodních a antropogenních faktorů na teplých letech v minulosti. V současnosti to vypadá na opětovné ochlazování, což odpovídá spíše klimaskeptickým modelům. IPCC ještě před rokem autoritativně tvrdil, že horko a sucho budou dramaticky narůstat. Dnes skuteční vědci předpovídají, že letošek bude ještě studenější než loňštěk. Takže ty kokosové palmy zase nevypěstuji.
Pavel Hanzl
16.1.2021 20:50 Reaguje na Jan ŠimůnekA zločinnost těžící z OZE je především české "špecifikum". Prostě Východ zdevastovaný komunismem nestíhá vývoj a propadá se zase zpátky. Především ČR a Maďarsko, Slováci jsou už dost před námi.
Jan Šimůnek
17.1.2021 10:00 Reaguje na Pavel Hanzl2. Akumulace není "problém", akumulace na úrovni desítek TWh prostě není a v dohledné době (obávám se, že za horizontem dožití nyní stavěných JE nebude). Pakliže by byla, pak úložiště s kapacitou 1TWh bude mít vyšší destruktivní potenciál než jaderná bomba střední ráže. Bude se muset pro jeho umístění vyklidit daleko větší prostor než pro JE, která vyrobí (nikoli jen naakumuluje) podstatně víc (o jaderném úložišti a jeho nebezpečnosti ani nemluvě).
Nehledě k tomu, že nemalé náklady na takovou akumulaci (odhadem víc, než kolik stojí nová JE), musíte připočíst k nákladům na OZE.
3. Ve všech státech se FVE (a další OZE) masívně dotují na provoz i výstavbu. A provádějí se i další ekonomické prasečiny, poškozující jejich konkurenty. U nás jsou ty dotace přehledné, protože je každý spotřebitel elektřiny má viditelně na účtu. V jiných státech ty dotace jdou jinými cestami, které zajišťují, že se o tom dotování běžný občan (tj. méně vzdělaný a méně inteligentní, tedy typický fanda "ekologie") ani nedozví. Možná by vašemu duševnímu klidu prospělo přestěhování do Německa. Budete tam sice platit na OZE mnohonásobek toho, co platíte zde, ale nebudete to mít na účtence černé na bílém, takže bude "duša v péřu".
Miroslav Vinkler
13.1.2021 10:55Třeba tahle věta je dost podobná agitkám v bývalém socialistickém tisku -Tribuna se to myslím jmenovalo.
" Největšími slabinami domácí environmentální a udržitelné výchovy je malé rozšíření participativního přístupu k žákům a zejména pak propojování škol s místními problémy životního prostředí. "
Jiří Svoboda
14.1.2021 09:24 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
14.1.2021 17:08 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
15.1.2021 10:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.1.2021 15:39 Reaguje na Jan ŠimůnekV rodinách se běžně pěstuje totalitní myšlení a ruské názory (vy jste typický příklad), šlompáctví a vyčůranost všeho druhu. Proto naše politika vypadá jak vypadá a troska na Hradě není žádný úlet ale TYPICKÝ PROJEV čecháčkovství.
Jan Šimůnek
15.1.2021 16:58 Reaguje na Pavel HanzlJenže ono, bohužel, je pořád, čemu se smát a čemu (i komu) se natvrdo posmívat. Zejména v té čtvrté říši.
Pavel Hanzl
15.1.2021 20:17 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
16.1.2021 10:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.1.2021 20:53 Reaguje na Jan ŠimůnekJenže od té doby jsme ještě asi dost zdegenerovali.
Jan Šimůnek
17.1.2021 10:02 Reaguje na Pavel HanzlMMCH Přečtěte si "Hlava XXII" a "Jak jsem vyhrál válku" a zjistíte, že poměry v britské a americké armádě za WW2 byly srovnatelné.
Pavel Hanzl
17.1.2021 17:52 Reaguje na Jan ŠimůnekJe o čecháčkovské zaprděnosti, jejíž obzor končí tam, kde se dá něco sežrat vychlastat.
Cokoliv složitějšího Švejk sabotuje a dělá si z toho čurinu. Dnes by byl Švejk typický ropák - kobliha a volič parapresidenta čučkaře.
Proto je to kniha geniální, i když pochybuji, že to Hašek takhle myslel. Sám byl Švejk jak poleno.
Jan Šimůnek
18.1.2021 09:02 Reaguje na Pavel HanzlNicméně byste si měl nechat vrátit školný za češtinu.
Jirka Černý
13.1.2021 18:26Jiří Svoboda
14.1.2021 09:13 Reaguje na Jirka ČernýPavel Hanzl
14.1.2021 16:44 Reaguje na Jirka ČernýBřetislav Machaček
13.1.2021 19:10a seznámit se i s opačnými názory? Já si myslím, že je dobré vyslyšet vše
a pak nechat mládež samostatně myslet. Papoušků a servilních hlupáků je
dost, ale skutečně myslících ubývá. Je to vidět na různých demonstracích,
když mnozí ani neví za co demonstrují a jakou mají alternativu. Nechci
JE, nechci energii z uhlí, ale chci ji mít dostatek a stabilní dodávku.
Jestlipak se studenty autor diskutuje i o tom, že například biopaliva
ničí půdu a produkují CO2 už při pěstováni, sklizni, zpracováni a i
při samotném použití? Jestlipak s nimi diskutuje o FVE jako o zdroji,
při jehož výrobě se používají materiály nešetrně těžené často dětmi
a mizerně placenými horníky, která je v našich podmínkách nestabilním
a málo efektivním zdrojem? Jestlipak s nimi diskutuje o mrtvých ptácích
a hmyzu v okolí větrníků? Jestlipak s nimi probírá možnou závislost na
dovozovém plynu pro vyrovnání výpadků z OZE? A to jsem pouze u energetiky
a to nehovořím o jiných dopadech zelené politiky na ekonomiku a životní
úroveň samotné mládeže. Budou si ochotni odpustit část lidských potřeb
proto, abychom neprodukovali to CO2 a všemožný odpad? Vše se vším souvisí
a vždy je to za něco. Jednodušší je přednášet pouze jednoduchá klišé bez
hlubších souvislostí a zamlčet, že i oni se budou muset uskrovnit. Pak
jsem zvědav na reakce a nadšení při demonstracích a stávkách (ulití z
vyučování). Každý režim nebo i revoluce vždy cílily na mládež, která
věřila učitelům a celebritám. Z dospělými to tak jednoduché nebylo,
neboť už uměli posoudit, zda je to reálné a nebo utopické. Taky si
uměli představit ty dopady na sebe sama a tak snadno nepropukali
nadšení. Demagogické vnucování byť pravdy, je deformace myšlení na
pouhé papouškování bez vlastního názoru. Bohužel je to opět cílené
právě na ty mladé i s tím, že jim školy omlouvají i účast na těch
stávkách a demonstracích místo výuky. Školství tak selhává v tom
že neučí myslet, ale pouze opakovat jedinou a neochvějnou pravdu.
Jirka Černý
13.1.2021 20:42 Reaguje na Břetislav MachačekKarel Ploranský
14.1.2021 15:46 Reaguje na Jirka ČernýJe zázrak, že vůbec o tom prosáklo alespoň něco.
Jen Vás maličko opravím: Ty naše (+ francouzské) jaderné elektrárny nezachránily NÁS - my jsme byli díky nim v pohodě. Zachránily Rakušáky (a tím i Němce)! Zachránily ty, kteří oproti nim nejvíc brojí. A je to ŠKODA! Ti naši "úžasně ekologičtí" sousedé by pár hezkých blackoutů tuze potřebovali....
Alespoň by už dál nemohli lhát, že si se svými FVE a fofrníky vystačí sami a od nás, tedy z jádra, že žádnou energii neberou.
Je srandovní, že titíž lidé, kteří z plna hrdel řvou, jak jsou naši sousedé díky OZE ve výrobě elektřiny úžasně a dokonale soběstační, zároveň a úplně stejně hlasitě kritizují, že nemalou část elektřiny vyrábíme na vývoz.
Kam ji tedy vyvážíme?
Ale vlastně - kdo by u nich hledal logiku?
Pavel Hanzl
14.1.2021 16:30 Reaguje na Karel PloranskýJe zcela normální, že se elektřinou obchoduje jako s čímkoliv jiným, je zcela normální, že když nefučí a nesvítí, kupují Němci od nás i Poláků, když svítí a fučí, kupujeme od nich zase my.
Co je na tom proboha tak děsivého?
Problém je v tom, že Němci budují mohutné kapacity v OZE a rozjíždí ve velkém akumulace, takže časem naše uhláky skutečně potřebovat nebudou. Pokryjí vše vlastními špičkovými paroplyny, na zimu budou mít nějaké studené zálohy v uhlí a hlavně pojedou do zeleného vodíku, což bude asi akumulátor budoucnosti.
Jan Šimůnek
14.1.2021 18:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.1.2021 18:42 Reaguje na Jan ŠimůnekSamozřejmě se s našimi uhláky počítá, samozřejmě jsou dodávky smlouvané dopředu atd. atd. Důkazem snad úplně jasným je, že žádný blackout nenastal.
Je to dost divné, protože tak gigantická přestavba celé energetiky Evropy se nemůže bez problémů obejít!! Jak je možný, že ještě nic takového nenastalo, to dělají géniové?
Zkuste si vzpomenout na běžné blackouty za komára, úžasné byly i uhelné prázdniny, jednou přímo 14 dní!!!
Dovedete si to představit dnes?
Jan Šimůnek
15.1.2021 11:03 Reaguje na Pavel HanzlJe to situace blížící se tomu, jak byli za WW2 pod podobnou kuratelou nevzdělaných blbů generálové Wermachtu a byli nuceni "naplňovat" zcela nesmyslná a z odborně vojenského pohledu i škodlivá rozhodnutí nacistických ideologů, což dost výrazně přispělo k německé porážce.
Podobné to bylo v některých ohledech i za komunistického režimu, kdy existovala "usnesení" pologramotných blbů z výborů KSČ a přes ně nejel vlak, byť to byla zjevná pitomost. MMCH takovéto rozhodnutí komunistických "kádrů" vedlo ke známému výbuchu v brněnské teplárně. Přestože odborníci opakovaně před něčím podobným varovali a doporučovali dočasné odstavení a generální opravu.
Pavel Hanzl
15.1.2021 20:18 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
16.1.2021 11:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.1.2021 21:05 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
17.1.2021 10:09 Reaguje na Pavel HanzlA ideově má velice blízko k totalitě především proto, že ty hovadiny, které ekologové (tedy takoví ti, co topí v kamnech mrkví) prosazují, jsou v demokratických poměrech neprosaditelné. Ekologové před asi dvěma lety dokonce prolomili institut domovní svobody (jeden z atributů demokracie), což si oficiálně (aby na to vyrobili paragraf) nedovolili ani komunisté, ani nacisté. Prostě ukázkový příklad zvrhlé a zločinné totality.
Pavel Hanzl
14.1.2021 16:22 Reaguje na Jirka ČernýEvropa je víceméně jeden energetický okruh a samozřejmě státní soustavy spolupracují. My ve velkém kupujeme levné přetoky OZE z Německa a Rakouska, samozřejmě prodáváme dražší energii z uhláků i jádra, když nefučí a nesvítí.
Takže řeči o tom, že naše uhláky někoho "zachránily" jsou zcela nesmyslné, prostě jen prodávaly elektřinu tak, jak to dělají každou zimu.
Jan Šimůnek
14.1.2021 18:07 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.1.2021 18:43 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
15.1.2021 11:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
15.1.2021 20:20 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
16.1.2021 11:04 Reaguje na Pavel HanzlNicméně ta stavba Datteln 2 jasně ukázala, že emise CO2 mají u koncové části trávicího ústrojí, a že když jde o jejich zájmy, tak na ně sebeméně nehledí. To samé říká i Nord Stream 2, protože zemní plyn má průmět do skleníku zhruba stejný, jako uhlí.
Jiří Daneš
14.1.2021 00:27 Reaguje na Břetislav MachačekJiří Daneš
14.1.2021 00:28 Reaguje na Břetislav MachačekA to je ten demokratický totalitarismus, nebo chcete-li demokratura místo demokracie. Jeden správný názor pro všechny a žádně všetečné otázky jestli to není náhodou jinak. Kdysi se tomu říkalo "Maul halten und weiter dienen!", Česky pak stručně "Držet hubu a krok". To se teď po nás chce a Babiš-Bureš s tím nemá nic společného, za to jeho opozice nezmešká ani jedinou příležitost nám to sdělit a požadovat to po nás.
Pavel Hanzl
14.1.2021 16:34 Reaguje na Jiří DanešUhlí ropa, to je naše NEJ, komu se to nelíbí je totalitní eurohujer a je doblblý klimaalarmismem atd. atd. atd. atd. prostě jen bod A) ruské demgogie.
Pavel Hanzl
15.1.2021 20:45 Reaguje na Jan ŠimůnekJe to ověřený bod A) Ruské demagogie: z vlastních špinavostí obviníš nepřítele.
Jan Šimůnek
16.1.2021 11:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.1.2021 07:43 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
17.1.2021 10:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.1.2021 16:16 Reaguje na Břetislav MachačekSvatá Prostoto
14.1.2021 14:07Jako hrdý:-))) otec dvou ratolestí ... ZŠ a gympl ... se fakt nestačím divit, jak je to čím dál víc jak to bylo.
Majka Kletečková
14.1.2021 15:53 Reaguje na Svatá ProstotoBřetislav Machaček
14.1.2021 16:11 Reaguje na Majka Kletečkováto, že je to vždy pouze vzorek vybraných respondentů podle nějakého klíče. Ten musel někdo nastavit a respondenty
vybrat. Pak ví co odpovídali a jak za úplatu poskytne
výsledky zadavateli, tak je schopen je jinak zneužít.
Ve svém okolí neznám žádného respondenta všemožných
agentur mimo telefonických průzkůmů trhu. Nikdy jsem ani
takového nepotkal a tak asi nejsem ten "vybraný vzorek".
Studenti možná odpovídali i podle nynějšího přesvědčení,
pokud jim nikdo nenabídl i jiné alternativy. Pouze hrstka
má zájem se seznámit i s opačnými názory a vystačí jim
teorie přednášená vyučujícím. Ostatní se zabývají tím,
co zpívá ten, či ten a kdo to s kým peče. Tak samo 90%
lidí nějaká ekologie zajímá pouze tehdy, když zjistí,
že nemohou bruslit na ledovcovém jezeru.
Pavel Hanzl
14.1.2021 16:39 Reaguje na Břetislav MachačekJedinec, která zfalšuje vše a nechá se jakkoliv zkorumpovat a stačí mu jedna ideologie, musí být dost smutný.
Majka Kletečková
14.1.2021 18:50 Reaguje na Břetislav MachačekJiří Svoboda
15.1.2021 09:52 Reaguje na Majka KletečkováCo nám tedy takové (byť objektivní) výzkumy vlastně užitečného říkají?
Majka Kletečková
15.1.2021 18:13 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
16.1.2021 09:08 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
16.1.2021 21:34 Reaguje na Jiří SvobodaVýzkumy veřejného mínění mne vždy zajímaly a sama jsem pár let pracovala jako tazatelka v terénu. Mimochodem - před sametovou revolucí měl na tato celostátní šetření v ČR monopol Ústav pro výzkum veřejného mínění, který podléhal přímo KSČ, a strana si výsledky většinou nechávala pro sebe. Takže je otázkou, do jaké míry měli vrcholní papaláši KSČ tehdy zájem na tom, aby tyto utajované výsledky byly zmanipulované.
Jiří Svoboda
17.1.2021 10:00 Reaguje na Majka KletečkováJan Šimůnek
16.1.2021 16:05 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
16.1.2021 21:36 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
17.1.2021 07:46 Reaguje na Majka KletečkováJan Šimůnek
17.1.2021 10:14 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
17.1.2021 10:12 Reaguje na Majka KletečkováBřetislav Machaček
16.1.2021 10:43 Reaguje na Majka Kletečkovájste měla v té době jiné priority než nyní.
Pokud se nemusím starat o cenu energie, protože
se o to starají rodiče, tak budu horovat za tu
dotovanou čistou energii. Pokud jsem úspěšný
a nadstandartně placen, tak rovněž, ale pak je
tu skupina lidí u kterých hraje roli každá
koruna. Ti budou v průzkumu odpovídat asi jinak.
No a pak tu jsou ti, co pochopili zcestnost
mnoha technologií a považují za vhodné jít
schůdnější cestou. No a samotná demokracie by
neměla být v mnoha rozhodnutích pouze zastupitelská, ale občanská formou referenda.
Zastupitelská demokracie ztratila jen u nás
skoro 40% aktivních voličů pouze proto, že se
z ní stal podvod na voličích vznikem účelových
povolebních koalic. Být tu pouze dvě velké
strany s rozdílnými prioritami, tak bude lehké
posoudit sliby a skutky, neboť jim nic nebude
bránit sliby splnit. Bohužel se do toho motá
už i EU, která brání svobodnému rozhodnutí
jednotlivých vlád. Výsledkem je frustrace z
politiky jako celku a naivní představy, jak
to vše změnit.
Pavel Hanzl
17.1.2021 07:52 Reaguje na Břetislav MachačekJe to jednak tím, že uhláky se už propadly celosvětově mezi nejdražší zdroje, za druhé zcela nesmyslnou "podporou OZEů, což je u nás pouze gigantický solární a především biopalivový tunel.
Důkazem je, že rozvoj OZE je u nás prakticky nulový (na úrovni bídných 12%) a staví se pouze malé střešní fve pro rodinné domky, což nás nevytrhne.
Jan Šimůnek
17.1.2021 13:33 Reaguje na Pavel Hanzl2. Nevím, jak zdražuje podpora OZE energii z uhlí, nicméně podpora chodu OZE znamená citelné zdražení elektřiny, a proto jsem rád, že máme jen těch 12 procent, takže těm parazitům, co OZE provozují, neplatíme víc. A je jasné, že můj hlas ve volbách nedostane nikdo, kdo by nevyloučil povolování dalších OZE. Leda až po stoprocentním zrušení jakéhokoli dotování, ať už přímého nebo nepřímého. Pak je mi totiž jejich provozování u koncové části trávicího ústrojí. A takových, jako jsem já, je naštěstí tolik, že mimo pár extrémistů to nikdo neplánuje.
Břetislav Machaček
14.1.2021 15:54 Reaguje na Svatá Prostototomu nevěří a myslí si něco jiného. To by taky nemusel dostudovat.
To vtloukání nových mouder je otřesné i pro soudného kritika minulosti. Když vidím dnes ty zástupy bývalých disidentů z řad umělců a politiků, tak se divím, že tu bolševik vůbec přežil tak dlouho. Všichni bojovali proti režimu i tím, že přijímali tituly zasloužilých umělců a přijímali funkce ve státní správě, soudili jiné a nebo učili mládež politickou propagandu. Všichni ale neradi
a pod nátlakem. Kladu si otázku, kdo je pak tlačil, když byli tlačeni všichni ? On to byl uzavřený kruh tlačených navzájem.
Dnes jsme k jediné pravdě zase tlačeni, ale proboha proč nemít
jiný názor, když se mohou oficiálně vyjádřit svobodně! Nebo NE?
Pavel Hanzl
14.1.2021 17:49 Reaguje na Břetislav MachačekJá bych tak viděl pan Šimůnka, ze kterého mají všichni čurinu.
Břetislav Machaček
14.1.2021 18:16 Reaguje na Pavel HanzlBIOMASA a vy jste zase pan FVE, VODÍK, AKUMULÁTOR
a Německo náš vzor. Oba stejní mudrlanti, kteří
získali odbornost na Wikipedii.
Pavel Hanzl
14.1.2021 18:57 Reaguje na Břetislav MachačekJan Šimůnek
15.1.2021 11:08 Reaguje na Břetislav MachačekJiří Svoboda
15.1.2021 14:09 Reaguje na Břetislav MachačekPodobně je to u klimaskeptiků. Ti se drží "oddůvodnění", že současná změna klimatu je přírodní proces, jako výkal košile a jakékoliv často i triviální argumenty, které to vyvracejí, nechtějí slyšet.
Prostě taková je lidská povaha!
Karel Ploranský
14.1.2021 15:53a) Globální emise CO2 loni klesly o 7 %, na úroveň jako před 10 lety
b) Copernicus: Minulý rok byl dosud nejteplejší v Rvropě i ve světě
Tak se ptám: Co tu Zemi vloni ohřívalo, když proklínaného CO2 bylo málo??
Majka Kletečková
14.1.2021 15:59 Reaguje na Karel PloranskýKarel Ploranský
14.1.2021 17:03 Reaguje na Majka KletečkováTak se zamyslete, jak se chová voda v hrnci. Případně si udělejte i pokus:
Hrnec plný vody má dost velkou tepelnou setrvačnost. Proto opravdu může zůstat teplý ještě dlouho potom, co pod ním vypnete plotýnku nebo hořák.
Ale zcela jistě se Vám nepovede, aby svou teplotu DÁL ZVYŠOVAL i potom, co přestalo působit to, co zvyšování jeho teploty vyvolávalo. Prostě když se netopí, tak hrnec chladne a jen chladne! Že by se ještě víc ohřál nepřipadá v úvahu.
Zvyšování teploty Země způsobuje to, že vrstva CO2 je jako izolační obal, který brání ochlazování Země. Brzdí předávání tepla do okolního kosmu, které je nezbytné - Země se potřebuje zbavovat části tepla, které na ni vysílá Slunce.
To, co se jak píšete "oficiálně tvrdí", by znamenalo, že když uberu část izolace, dům v zimě nebude vychládat, přestože topit budu pořád stejně. Naopak, v obýváku bude dokonce větší teplíčko. Díky jakési zázračné setrvačnosti.
Nebo když si v mrazu sundám kabát, začne mi mi v tom zbylém oděvu být čím dál větší teplo. Bude mi tepleji, než když jsem ten kabát měl na sobě.
Prostě - je to zřejmý nesmysl. Setrvačnost může způsobit, že teplota klesá jen pomalu. Ale nemůže způsobit, aby stoupala.
Takže když se emise CO2 snížily, ale teplota kupodivu dál roste, je namístě se ptát, co tedy ten další nárůst způsobuje? Je oxid uhličitý opravdu tím hlavním, nebo dokonce jediným viníkem oteplování?
A pokud by se ukázalo, že není, tak se potom naskýtá ještě závažnější otázka: Nebudou všechny ty triliony Eur, dolarů, korun atd, které se část lidstva (pozor: nikoliv celé lidstvo!!) rozhodla obětovat na omezení emisí CO2 (navíc pomocí opatření, z nichž přinejmenším některá jsou zcela šílená, diletantská a bez naděje na očekávaný účinek) prostě vyhozeny oknem?
Opravdu jimi to oteplování zastavíme?
Pavel Hanzl
14.1.2021 17:31 Reaguje na Karel PloranskýPavel Hanzl
14.1.2021 17:46 Reaguje na Pavel HanzlKdyž jeden rok nepřidáme 3% ale jen 2.95% navíc, má se ochlazovat?
Ochlazovat by se mohlo až tehdy, kdyby celý svět byl A) uhlíkově neurální, (tj. vrátili bychom ten hořák na pětku) a za B) bychom musel začít odbourávat CO2 z atmosféry (tlumili ten hořák).
Pořád by se ještě oteplovalo, ale ne tak rchle, hořák stále hoří.
Až bychom stáhli CO2 z atmosféry na POLOVINU stávající koncentrace, pak bychom hořák skutečně vypnuli, tím by se mohlo začít ochlazovat.
Setrvačnost oceánů by to silně brzdilo stejně, jako dnes oteplování.
Jiří Svoboda
16.1.2021 09:12 Reaguje na Pavel HanzlMajka Kletečková
14.1.2021 18:11 Reaguje na Karel PloranskýPavel Hanzl
14.1.2021 16:07 Reaguje na Karel PloranskýLidstvo emituje ROČNĚ do ovzduší 40 miliard tun CO2, pokud vyfučí JEN 37 miliard, tak je problém vyřešen a začne se ochlazovat?
"Současnost tak s vysokou pravděpodobností představuje období s nejvyššími koncentracemi oxidu uhličitého za posledních 23 miliónů let."
Václav Cílek Vesmír 9/2020
Karel Ploranský
14.1.2021 17:10 Reaguje na Pavel HanzlAle místo invektiv mi ukažte jednu jedinou logickou a fyzikálně zdůvodnitelnou příčinu, proč se i po snížení těch emisí dál otepluje.
Pavel Hanzl
14.1.2021 17:26 Reaguje na Karel PloranskýZa 10 let to máte 30% a to prostě s klimatem Země řádsky zamává. viz citát pana Cílka.
Petr Eliáš
14.1.2021 19:18 Reaguje na Karel PloranskýBřetislav Machaček
14.1.2021 19:40 Reaguje na Petr Eliášdají uvedené hodnoty přesně změřit. Pochopím,
že to lze pomocí přístrojů sledujících ze
satelitů atmosféru a jak dlouho se to sleduje
se stejnou přesností, aby to bylo směrodatné.
Jaká je procentuální odchylka a zda jsou
výkyvy v určitých oblastech zaviněné jinými
vlivy. Jak se třeba projeví požáry lesů
a tání permafrostu v danou roční dobu a zda
se projeví třeba i pokles letecké dopravy na
CO2 ve velkých výškách. Děkuji za odborné
vysvětlení.
Petr Eliáš
15.1.2021 04:00 Reaguje na Břetislav MachačekPetr Eliáš
15.1.2021 11:41 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
16.1.2021 10:45 Reaguje na Petr Eliášale odborně oponovat neumíte.
Vaše příspěvky jsou toho
dokladem.
Jan Šimůnek
16.1.2021 12:25 Reaguje na Břetislav MachačekPetr Eliáš
18.1.2021 09:23 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
18.1.2021 13:51 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
18.1.2021 16:39 Reaguje na Jan ŠimůnekPetr Eliáš
18.1.2021 09:22 Reaguje na Břetislav MachačekJiří Svoboda
15.1.2021 09:57 Reaguje na Břetislav Machačekhttps://faktaoklimatu.cz/assets/files/atlas-klimaticke-zmeny.pdf
Břetislav Machaček
15.1.2021 11:26 Reaguje na Jiří Svobodateploty na severní polokouli, neboť
pouze zde byly poměrně přesně měřeny.
Vše ostatní je pouze odvozeno od těchto měření. Nezpochybňuji vliv člověka, ale tu "přesnost" s jakou se tu žongluje.
90% obyvatel planety to má u zádele
a topí, vaří klidně i na ohni z plastů,
aby přežili a uživili své děti. Fanatici
šílí a přitom jsou většinou ze zemí,
které své zničily a nyní poučují jiné.
Sami se sebemrskačsky snaží zruinovat
za cenu alibismu za své dřívější činy.
Vlak se už rozjel, jede z kopce a brzdy
to už neubrzdí. Záleží na délce kolejí
a rychlosti jízdy, která se i bez EU
stále zvětšuje. EU ale jede v tom vlaku
taky a Svět nebrzdí a dále přikládá pod kotel.Ta brzda 10% vagónů vlak nezastaví, ale zastaví pouze ekonomiku EU.
Jiří Svoboda
15.1.2021 14:25 Reaguje na Břetislav MachačekS vaším druhým odstavcem plně souhlasím. Jde o globální problém řešitelný jen efektivními globálními nástroji. Opravdu nemá význam brzdit zrychlující se vlak jedním vagónem (navíc s velmi neefektivními brzdami) z jedenácti. Ale významně a efektivně ten vlak alespoň přibrzdit rozhodně význam má. Na to nelze rezignovat!
Břetislav Machaček
16.1.2021 10:52 Reaguje na Jiří Svobodato samé, že být tu dnes ty
plánované 4 JE, tak nás CO2
nezajímá, protože bychom
byli vzorem pro celý svět. Naši bratři Slováci budou mít brzo přes 7O% elektřiny z jádra a nemusejí si krajinu zaneřádit větrníky a solárními parky.
Pole s OZE mohou osázet jako
kdysi v dolním Pováží zeleninou a zásobit i nás, kteří pole osadíme biopalivy. Nezdá se vám, že je to moudřejší? A
to měření si pak mohou všichni
strčit za klobouk.
Pavel Hanzl
16.1.2021 21:30 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
15.1.2021 20:35 Reaguje na Břetislav MachačekA to je posun za rok 2020!!
Před tím to nějak pořád nejelo, ale rok 19 mě připadá jako jakési prozření a v roce 20 se začalo celosvětově dost obracet.
Jiří Svoboda
16.1.2021 16:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.1.2021 21:11 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
17.1.2021 10:09 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
17.1.2021 10:18 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.1.2021 21:28 Reaguje na Břetislav MachačekA právě investice do OZE mají vytáhnout Evropu z koronakrize.
Ropáci mají úžasnou vlastnost stále kritizovat, negovat a špinit, zdůvodňovat proč to nejde. Je to nová ideologie Ruská, založená čistě na rozeštvávání a negaci.
Když to teda natřel všem fanatikům a vysvětlil jste, jak se to dělat nemá, zkuste napsat JAK SE TO DĚLAT MÁ.
Jan Šimůnek
17.1.2021 10:32 Reaguje na Pavel HanzlJen za peníze, které jsme byli nuceni od vstupu do EU nacpat do solárního tunelu, by už stál nový blok v Dukovanech a připravovala by se dostavba Temelína podle původního projektu.
Uvědomte si, že i když spláchnete miliardu (nebo jakýkoli jiný obnos) do WC, tak tím ekonomice nijak nepomůžete. A vše, co EU na poli ekologie (a nejen tam), prosazuje, je jakousi analogií onoho splachování peněz.
Respektive, aby mě někdo nevzal za slovo: Pokud ty peníze skutečně zničím, tak vyrobím deflaci, která pomůže střádalům a poškodí rozhazovačné.
Pavel Hanzl
16.1.2021 07:09 Reaguje na Jiří SvobodaTo je dobrý článek a hlavně velmi názorný graf.
Jiří Svoboda
16.1.2021 16:32 Reaguje na Pavel HanzlKatka Pazderů
15.1.2021 18:14Některým rodičům se to třeba i nelíbí, ale když pak vidí, že to dítě pozná více stromů a kytek než oni sami, tak nakonec roztají.