Jan Činčera: Jaký byl Světový kongres environmentální výchovy?
• Bylo to veliké dobrodružství! A dopadlo to dobře. Budu ještě sbírat data na solidnější evaluaci, ale zatím se zdá, že převládá výborné hodnocení. Myslím, že jsme všechny trochu překvapili, že se nám akci navzdory extrémně složitým podmínkám podařilo udělat.
• Řada účastníků o naší environmentální výchově celkem nic nevěděla. To se teď změnilo – i díky řadě příspěvků českých autorů a skvělé organizaci terénních sekcí a exkurzí. Takže mise "dostat naši environmentální výchovu do světového povědomí" se určitě podařila.
• Chtěli jsme podpořit spolupráci mezi různými skupinami účastníků. Jsem moc rád za setkání několika mezinárodních sítí, které v rámci kongresu proběhly. V Praze tak například proběhlo první setkání pracovní skupiny Evropské komise k vzdělávání pro udržitelnost, setkání sítě k „wild pedagogies“ a další. Snad se nám podařilo zaháčkovat se do všeho, co šlo.
• Kvůli stále ještě hrozícímu covidu byla účast o něco menší, než jsme plánovali (počítali jsme s 800-1000 účastníky, měli jsme zhruba 550, z toho část online, na kongresu mladých bylo asi 150 účastníků). To nám na jedné straně přineslo nemalé potíže s rozpočtem, na druhé to pomohlo udělat akci komornější a příjemnější. I u konferencí platí, že větší není vždy lepší.
• Budoucnost patří hybridním kongresům. K tomu jsem byl dost skeptický, nicméně v realitě to fungovalo velmi dobře. V dalších letech možná už nebude covid, ale řešit uhlíkovou stopu určitě budeme. Klíčem je profesionální zabezpečení a nastavení interaktivní platformy podle potřeb akce. Byli jsme první hybridní WEEC v historii, ale asi ne poslední. Podobný model nyní po nás přebírá například konference Severoamerické asociace environmentální výchovy, pro jednou jsme tedy neobjevili Ameriku, ale Amerika nás.
• Internetová platforma s nahrávkami celého obsahu je svým způsobem "game changer", který protahuje kongres za hranice jeho délky trvání. Otázkou je, jak moc bude v následujících měsících využívána. Trochu jsme nestíhali, bylo by dobré ji spustit v trochu větším předstihu před akcí. Na platformě je nyní zhruba tři sta příspěvků… počítám, že se na konec dostanu někdy před letními prázdninami.
• Kongresy tohoto typu je důležité dělat participativně, se zapojením lidí z široké komunity do organizace. Občas to bylo náročné (bylo třeba koordinovat hodně lidí a někteří měli trochu problém s dodržováním termínů), ale určitě se to vyplatilo z hlediska jejich zájmu o akci a o svoji část na ní. Zapojilo se více než dvacet domácích organizací a celkem nejméně sto lidí z celého světa.
• Chtěli jsme ohlídat kvalitu a celkem se povedlo, všechny příspěvky, které jsem zatím viděl, byly zajímavé. Pomohlo jasné nastavení pokynů pro příspěvky, recenzní řízení a odpovědnost vedoucích tematických sekcí za jejich část kongresu.
• Propojení "velkého" kongresu s kongresem mladých (YEEC) fungovalo velice dobře. V budoucnu bych si uměl představit i vyšší míru propojení obou akcí. Organizátoři YEEC odvedli skvělou práci!
• Propojení "akademické" a "terénní, prakticky orientované" části fungovalo také velmi dobře. Opět bych si uměl představit i vyšší míru prolnutí. "Teoretici" i "praktici" mají svoji jedinečnou perspektivu a je důležité, aby se občas potkávali.
• Vysoká cena WEEC zůstane bariérou, pokud se něco nezmění v organizační struktuře, která k němu vlastní práva. Je ale třeba říct, že ani tak by akce nebyla levná, stojí to prostě dost peněz. Hodně účastníkům z České republiky pomohli Ministerstvo životního prostředí, Magistrát hlavního města Prahy a projekt Erasmus, bez kterých by dopad akce náš region byl o dost menší.
• Podmínky nebyly jednoduché... ale šlo to zvládnout. Hodně nám pomohla podpora ze strany našich partnerů (děkujeme). Díky moc všem, kdo v tom jeli s námi!
reklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (32)
Jan Činčera
29.3.2022 10:27 Reaguje na smějící se bestievaber
28.3.2022 08:2799,99% lidí na planetě netuší a ani nechce slyšet nějaké řeči o ohrožení životního prostředí ,které je zaviněno člověkem a podle toho se chovají a budou do nekonečna opakovat ,že je vše normální
Jaroslav Řezáč
28.3.2022 09:36 Reaguje na vaberJan Činčera
29.3.2022 10:29 Reaguje na vabervaber
31.3.2022 09:37 Reaguje na Jan Činčerane podle toho co se říká na kongresech,proto hodnotím environmentální uvědomění jako bídné,
k čemu je environmentální uvědomění, když se chovám k přírodě jak prase ?
to začíná u vyhazování odpadků do přírody, jednotlivci a pokračije velkými společnostmi a státy v přístupu k zeleným plochám ,třeba zákony a stavby na zelené louce, nebo vvyvážení odpadů do chudých zemí ap.
zdravá příroda a zdravé životní prostředí ,pro mě, jedno a to samé jest,
co to znamená ,,rozvíjet kompetence dětí k pro-environmentálnímu chování,, to celkem nechápu,kompetence dětí jsou jen tak nevyhazovat odpadky na procházce s mámou ,děti by si měly uvědomit ,že zdravou a čistou planetu musíme mít, protože jsme součástí přírody a podle toho se děti musí a musíme my všichni chovat ,
následky mohou být opravdu tragické, pro všechny ,to není strašení, to se stává realitou
Jiří Svoboda
31.3.2022 13:33 Reaguje na vaberČasto se ochrana přírody a klimatu velmi nesprávně zaměňuje a ochránci přírody se považují i za ochránce klimatu.
Jan Činčera
29.3.2022 10:32 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJiří Svoboda
28.3.2022 11:01Jan Činčera
29.3.2022 10:39 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
29.3.2022 15:00 Reaguje na Jan ČinčeraPak je tu ale třeba třídění a recyklace odpadu. Mají být děti vedeni ke třídění odpadu, když si mohou lehce zjistit, že se ten odpad nerecykluje a takové nakládání s odpadem má ekologicky i finančně horší následky než energetické využívání komunálního odpadu?
Má se v dětech zahánět oprávněná klimatická úzkost lhaním o tom, že jsme na dobré cestě klima zvládnout, jen je třeba současné nastartované trendy důsledněji provádět? Nebo je třeba začít dětem říkat, že je nezbytné ochranu klimatu vyvázat z neefektivních politických přístupů a začít klima řešit mnohem efektivněnji na bázi vhodně modifikovaného globálního trhu?
Víte, těch otázek je strašně moc a můžeme o tom dát někdy řeč.
Jan Činčera
29.3.2022 17:34 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
29.3.2022 20:38 Reaguje na Jan ČinčeraTakový přístup klima určitě nevyřeší a v dětech to vytvoří jakési uspokojení, že jsme za vodou. To je okopávání kotníků obra klimatické změny. S tímto obrem je třeba bojovat nástrojem adakvátního kalibru a o tom a takto je třeba s dětmi mluvit. Pokud naučite děti kopat obra klimatické změny do kotníků a děti tím "uspokojíte", opravdu uděláte ochraně klimatu medvědí službu!
V podstatě je se třeba rozhodnout, zda účinně chránit klima a k tomu děti vést, nebo hrát s dětmi divadlo na ochranu klimatu, což je ale kontraproduktivní.
Možná jsem toho napsal naráz moc najednou a je to těžko stravitelné.
Jan Činčera
29.3.2022 21:57 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
30.3.2022 08:36 Reaguje na Jan ČinčeraJan Činčera
30.3.2022 11:26 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
30.3.2022 14:45 Reaguje na Jan ČinčeraNení to manipulace, když děti přece jen k něčemu konkrétnímu vedete (prosím, řekněte mi k čemu) a neřeknete jim (to spekuluji), že současné přístupy k ochraně klimatu nefungují a když se s tím něco velmi rychle neudělá, bude to s planetou za 20-30 let již moc, moc špatné?
Ochrana klimatu je velmi komplexní globální problém. Dítě se v tom není schopno samo zorientovat. A tak začne prostě papouškovat a křičet na demonstracích: zavřete uhelné doly a instalujte FVE. A bude si myslet, jaký se z něho stal ekolog. Ano, je třeba zavřít uhelné doly a stavět FVE, ale to je jen sotva 1/10 celého problému. A do těch mnohem podstatnějších a složitějších 9/10 se nikomu nechce a strká se hlava do písku.
Pořád se Vás snažím navést na velmi vážný problém, který možná stále nevidíte/necítíte.
Píšete "Chceme, aby dokázali sami rozhodnout, co chtějí změnit a jak." Ale k tomu ty děti nutně potřebují znát celou pravdu o ochraně klimatu i tu nejkrutější část. Pokud dětem něco "zatajíte", pak je jejich samostatné rozhodování vlastně zmanipulované. Takový je dnes celý svět. Já se nechci přidávat a věřím, že Vy také ne.
Jan Činčera
30.3.2022 19:20 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
30.3.2022 20:06 Reaguje na Jan ČinčeraMyslím si, že environmentálně zaměřené dítě každý takový dotační program uvítá a již není schopno posoudit, zda existují efektivnější cesty.
Klima je tak strašně náročný úkol, že lidstvo může uspět jen použitím nejúčinnějších nástrojů. Tlak klimaskeptiků a fosilních lobby je obrovský a každé neefektivity využijí k potlačení snah s klimatem něco dělat.
Svatá Prostoto
28.3.2022 11:13Slovo zhodnocení jako není dost in, a cool a světové, či co?
Když už se někdo jmenuje Honza Činčera ...
Kua drát, jak to tak čtu, tak si říkám, co vám ta čeština udělala?
Břetislav Machaček
29.3.2022 10:20 Reaguje na Svatá Prostotosvěta. S jednotným názorem do jednotného srabu je cíl omezenců,
kteří mají tendenci se vždy s někým plně ztotožňovat i tím
przněním rodného jazyka. Národní buditelé se v hrobech otáčejí
jako turbíny, když slyší politiky, moderátory a bohužel i vědce. Takové prznění českého jazyka tu bylo naposledy za protektorátu
a podobně jako nyní patolízalstvím a převýchovou mládeže.
A Z
29.3.2022 14:55 Reaguje na Břetislav MachačekJan Činčera
29.3.2022 10:47 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
29.3.2022 11:09 Reaguje na Jan ČinčeraA význam slov je téměř vždy lehce neurčitý ... zde třeba zhodnotit, vyhodnotit, posoudit a podobně. Všechno lepší než evaluace.
To je jako když drahá choť s oblibou používá výraz layout, neblahý pozůstatek její dřívější profese. To mne taky může šlak trefit.
Holt už jsem asi starej ... ale zase by ze mne paní profesorka Androníková měla radost:-))).
Jan Činčera
29.3.2022 11:30 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
29.3.2022 15:56 Reaguje na Jan ČinčeraStejně tak se jasně ukazuje, že bez uvedeného dovysvětlení může být používání podobných termínů v takto komplexních souvislostech pro čtenáře, kteří nejsou z vaší "sociální bubliny", poněkud zavádějící.
A Z
29.3.2022 14:49 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
29.3.2022 15:59 Reaguje na A ZJak to souvisí s tím, že považuji za žádoucí primárně používat české ekvivalenty sice netuším, ale porozumět toku vašich myšlenek zase až tak nemusím.
A Z
29.3.2022 16:07 Reaguje na Svatá ProstotoLukas B.
29.3.2022 19:25 Reaguje na A ZSvatá Prostoto
30.3.2022 11:26 Reaguje na A ZPokud máte ale dojem, že je to zbytečné a vlastně jedno, brát vám to nebudu a přesvědčovat vás o opaku už vůbec ne.