https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-krcmar-reakce-solarni-asociace-na-kulaty-stul-v-economii-k-projednavane-novele-zakona-o-obnovitelnych-zdrojich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Krčmář: Reakce Solární asociace na kulatý stůl v Economii k projednávané novele zákona o obnovitelných zdrojích

21.2.2021
Tisíce majitelů fotovoltaických elektráren již osmkrát zažili retroaktivní změny, včetně zavedení a prodloužení solární daně.
Tisíce majitelů fotovoltaických elektráren již osmkrát zažili retroaktivní změny, včetně zavedení a prodloužení solární daně.
Touto cestou bych se rád vyjádřil jakožto šéf Solární asociace a zástupce stovek subjektů operujících v oblasti fotovoltaiky k tomu, co zaznělo na kulatém stolu uspořádaném mediálním domem Economia, jehož tématem byly obnovitelné zdroje energie a aktuálně projednávaná novela zákona o POZE.
 

S ohledem na budoucnost české fotovoltaiky nás potěšilo, že v odborné veřejnosti panuje obecná shoda v nastavení rovných a nediskriminačních podmínek pro sektor FVE ve srovnání se všemi ostatními obnovitelnými zdroji.

Těší nás to o to více, jelikož diskutovaná vládní novela zákona o podporovaných zdrojích energie, která prošla prvním čtením a nyní ji projednává hospodářský výbor, má za cíl velmi brzy začít kontrolovat průměrnou výnosnost jednotlivých sektorů OZE, a na základě toho pak případně upravovat jejich další podporu. Za tímto účelem stanovuje tzv. vnitřní výnosové procento (dále jen IRR), zjednodušeně výnosnost investice, a my považujeme za důležité, aby právě podmínky těchto kontrol byly pro všechny zdroje rovné.

Nastavení povoleného IRR v současné verzi novely je totiž zatím bohužel zcela diskriminační. Novela stanovuje pro každý sektor obnovitelných zdrojů odlišnou hodnotu IRR. Pro ilustraci - například u bioplynových stanic je tato hodnota na 10,6 %, zatímco vítr a voda má 7 %, a fotovoltaika pouze 6,3 %. Přitom Evropská komise při schvalování návrhu potvrdila, že výnosnost na úrovni 10,6 % je obecně přijatelná pro všechny zdroje, takže je zjevné, že takovýto rámec je pro fotovoltaiku silně diskriminační. To ostatně potvrdilo ve svých vyjádřeních vícero institucí, od Legislativní rady vlády ČR až po Energetický regulační úřad.

Schválení novely v této podobě by znamenalo, že mnohým investorům do solární energetiky by výnos z jejich provozu nestačil ani na splácení úroků bankám a ohroženy by tak byly tisíce domácností, firem a obcí, které do fotovoltaiky investovaly. Aby taková situace nenastala a podmínky byly rovné pro všechny obnovitelné zdroje, měla by novela dle našeho názoru sjednotit IRR na 10,6 % pro všechny typy obnovitelných zdrojů, k čemuž se v rámci kulatého stolu klonili i pozvaní odborníci.

V rámci kulatého stolu opět zazněla myšlenka zvýšené solární daně. Za Solární asociaci opakuji, že tisíce majitelů fotovoltaických elektráren již osmkrát zažili retroaktivní změny, včetně zavedení a prodloužení solární daně. S navýšením solární daně proto nesouhlasíme.

Na závěr ještě k rozvoji nových obnovitelných zdrojů. Český stát se zatím v případě fotovoltaiky zcela nelogicky brání efektivnímu a celosvětově využívanému mechanismu na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů prostřednictvím energetických aukcí. Souhlasíme s většinou panelistů, že nezařazení FVE do aukcí je promrhaná šance, jelikož je velká pravděpodobnost, že by stát právě na nich mohl v budoucnu vydělávat. Tím, že novela nepočítá s aukcemi pro fotovoltaiku, si Česko zužuje spektrum možností, jak v budoucnu vyrábět levnější energii. Právě systém aukcí je totiž v mnohých evropských státech instrumentem, který dokáže zajistit spotřebitelům tržní ceny elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů. Provozní podpora formou aukcí také poskytuje mnohem stabilnější ekonomické prostředí a motivuje investory k vybudování dalších zdrojů energie. Bez nich Česko totiž nebude schopno plnit plány, které si v oblasti transformace energetiky dalo.


reklama

 
foto - Krčmář Jan
Jan Krčmář
Autor je předsedou představenstva Solární asociace.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (48)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

21.2.2021 09:18
Dobrý den pane Krčmáři

Co se týče nových POZE, koukněte na nejnovější dokument ERÚ https://www.eru.cz/documents/10540/6295193/N%C3%A1vrh+technicko-ekonomick%C3%BDch+parametr%C5%AF.pdf/241e59df-aa56-44ca-a096-e3c09ef6ab1b, kde žádné POZE nejsou upřednostňovány.

Co se týče podpory OZE vybudovaných v letech 2006-2012 jejich podpora byla nastavena protiústavně mnohem výše, než stanovuje zákon, viz např. https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jirin-svoboda-uvedme-podporu-oze-do-souladu-s-ustavou-a-zakonem-obnovme-pravni-stat-a-usetreme-300-miliard-kc. Jak se stavíte k otázce: má být výše této podpory zachována a bezbranní občané mají zaplatit o 300 miliard Kč více, nebo má dojít k nápravě a za podporu OZE se má zaplatit právě tolik, kolik stanovuje zákon? Nepovažujete dosavadní praktiky podpory OZE za mafiánský postup?
Odpovědět
ČM

Čech M.

21.2.2021 23:58 Reaguje na Jiří Svoboda
Snad nevěříte, že Vám odpoví? :)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.2.2021 11:00 Reaguje na Čech M.
Neodpovědět je také způsob reakce.
Odpovědět
MG

Milan G

22.2.2021 22:53 Reaguje na Jiří Svoboda
Jako, že mlčení je souhlas?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.2.2021 08:51 Reaguje na Milan G
Můžeme si to tak vysvětlovat. Pokud někdo nemá protiargument a nemusí to přiznat, prostě mlčí. Není to velmi obvyklý způsob reakce?
Odpovědět
MG

Milan G

23.2.2021 10:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Dalo by se to tak také říct, i když ne stoprocentně ve všech případech.

V případě Krčmáře bych se však spíš přiklonil asi ke dvěma variantám, první nečte Ekolist, druhá z jeho pohledu jsme obtížný hmyz, který nestojí ani za tu odpověď.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.2.2021 12:29 Reaguje na Milan G
To je jistě možné.

Myslím si ale, že lidem, kteří nejsou ochotni v diskusi své články obhajovat, by Ekolist neměl nic publikovat. Ekolist by měl autora k odpovědím (tam kde je explicitně osloven) po týdnu vyzvat a pokud rozumně nezareaguje, příště nic.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.2.2021 12:22
ČR patří první místo v EU ve výši podpory OZE na jednotku energie. Důsledek solárního megapodvodu z minulosti. Do doby než se dostaneme alespoň na průměr EU bych na další podporu nedal ani korunu.
Odpovědět
Petr Vojvo

Petr Vojvo

21.2.2021 13:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
Správně pane Vinkler. Já byl ten šrot na polích uvedl do jejich ostrovního provozu. Ať si udávají ee třeba na Měsíci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2021 18:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ten solární tunel je strašák, ale je potřeba ho nějak rozumně nechat dojet. Úvěry jsou většinou splacené a podpora byla stanovena v roce 05 na max 20 let (myslím). To už nějak doklepeme.
Ale současné instalace už musí jet podle úplně jiných podmínek a to jsou ty aukce.
Samozřejmě by bylo ideální kompletně vyhodit tunel biopalivový, který skutečně ničí ŽP a ještě zvyšuje spotřebu nafty.

Pro jakoukoliv změnu je potřeba vyměnit politickou reprezentaci, s tou stávající nebude nikdy ani ťok.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.2.2021 18:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Ten solární tunel bude dojíždět a končit kolem roku 2030.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.2.2021 19:09 Reaguje na Jaroslav Studnička
A ten dojezd vyjde spotřebitele a stát ještě na cca 350 mld. Kč
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.2.2021 19:15 Reaguje na Jaroslav Studnička
Toto už bylo panu Hanzlovi sdělováno několikrát. Furt si bude mlet tu svoji.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.2.2021 19:41 Reaguje na Jiří Svoboda
To máte pravdu :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2021 20:01 Reaguje na Jaroslav Studnička
Soudruh estébák o tom mele asi 8 let, že to vyřeší. Napište, co vyřešil.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2021 20:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Rozjel ještě biopalivový tunel, který je výrazně horší.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.2.2021 20:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Nevím proč do toho pletete Babiše?
Já pouze opravuji vaše chybné informace.

Když už jsme tedy u této vláda, tak ta navrhla úpravy v IRR. To bylo hned humbuku...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2021 20:11 Reaguje na Jaroslav Studnička
A proč se mají dotovat daleko více nesmyslná biopalive, proti perspektivní fve.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.2.2021 21:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenom upozorním, že diskutuji a taktéž článek je o OZE, nikoliv o biopalivech.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

22.2.2021 11:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Dotovat se z principu nemá NIC.
Co je perspektivní a co ne, a do čeho budou své peníze investovat a do čeho je investovat pitomost, o tom ať si rozhodnou INVESTOŘI v rovných podmínkách. Rovných nejen pro OZE, nýbrž pro COKOLIV.

A kdybych snad připustil, že se má něčím podpořit fotovoltaika, tak jedině panely na střechách a nikde jinde.
Mimo jiné pouze tam jakási záruka, že po skončení životnosti si je vlastník stavby z té střechy odstraní na své náklady. Protože z těch solárních parků na polích je nakonec bude odstraňovat stát a platit to z našich daní. Firmy které shrábly zisk najednou nebudou existovat, budou insolventní, majitelé neznámí nebo na Bahamách...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2021 20:07 Reaguje na Miroslav Vinkler
Přesně tak, zařezal bych především biopaliva. Ostatní OZE do aukcí, jak to dělají v normálních zemích.

Proč to u nás nejde? Dotační mafie už ovládá celý stát. Víte proč, že?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

22.2.2021 11:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
Kdyby na každém domě v každé vesnici i každé samotě bylo pár panelů jedoucích jen v ostrovním provozu, naší energetice by to v souhrnu prospělo víc než velké solární parky. Které k té elektrice, kterou dodajído sítě jako bonus k výrobě z klasických zdrojů, přidají také malusy - a nemalé! Potíže s regulací soustavy, nevyzpytatelnost dodávky i ve dne, nutnost tak jako tak udržovat v pohotovosti klasické zdroje, enormní nároky na kapacity akumulace atd.

Proto pokud podpora, tak VÝHRADNĚ malým zařízením, u kterých se všechna vyrobená elektřina (nebo alespoň převážná většina) spotřebuje přímo v místě a pokud se akumuluje, tak do vlastních zařízení investora a ne do mamutích objektů, které by na to musel stavět stát z našich daní.
Ono totiž mimo jiné platí: Čím větší zařízení, čím větší investice, tím více příležitostí ke zlodějně...
Odpovědět
MG

Milan G

21.2.2021 16:46
Pane Krčmáři, já naprosto chápu, že se vám IRR pro fve nelíbí. Mně se ten systém PODPOR také nelíbí. Bioplyn 10,6% to je už taškařice.

Když tedy voláte pro jednoduchost, průzračnost a férovost, tak by bylo nejlepší veškerou, opakuji veškerou podporu zastavit. Co vy na to?

Prostě pokud budete chtít podnikat ve fotovoltaice samozřejmě můžete, ale za své, ano? Za své pane Krčmáři a bez všech těch podpor včetně přednostního výkupu a pak se ukáže jestli je FVE konkurence schopná. Samozřejmě s povinností dodávat ee i v noci nebo i tehdy kdy slunce nesvítí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2021 18:20 Reaguje na Milan G
To by řachly prvně uhláky.
Odpovědět
MG

Milan G

22.2.2021 16:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Kecy jako dycky, jestli by něco řachlo tak ty FVE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2021 18:22 Reaguje na Milan G
Když spravedlivě, tak spravedlivě. Nasadit na uhláky SKUTEČNÉ škody, které páchají. Koncovka, do roku svítíme svíčkama.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

21.2.2021 18:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Není spravedlivé takhle posuzovat vliv spalování uhlí. Spalování plynu nepředstavuje z hlediska produkce CO2 žádný zásadní pokrok.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.2.2021 18:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Když spravedlivě tak ovšem na všechny zdroje a zrušit dotace všem zdrojům, takhle to doufám myslíte?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2021 19:56 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jistě, ale napařit jim ekologické škody.
Pokud někdo dělá mejdan a brutálně na tom vydělá, musí po něm taky někdo uklidit.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

22.2.2021 11:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Až někdo někomu "napaří ekologické škody" páchané těžbou surovin pro FVE a pak likvidací jejich pozůstatků (případně jejich nelikvidací, tj. ponecháním tam kde jsou) - budete stejně nekompromisní jako teď?

Odpovědět
KP

Karel Ploranský

22.2.2021 11:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Zkuste si, pane Hanzle, zjistit, proč už není největším výrobcem FV panelů Kanada, jako když se s nimi začínalo. Proč už je nevyrábí VŮBEC.
A proč je dnes v tomto odvětví hegemonem Čína.
Odpověď je jednoduchá.
Čína si nejméně ze všech vyspělých zemí láme hlavu tím, jestli je nějaká výroba "špinavá" a jak hodně.

Jestli si myslíte, že svinstvo ležící na nějakých skládkách v Číně nás nemusí zajímat...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2021 18:27
"ČEZ dnes sdělil, že kromě německého trhu sleduje vhodné příležitosti v oblasti obnovitelných zdrojů také v ostatních evropských zemích. Pleskač již v březnu uvedl, že ČEZ plánuje do roku 2020 do takzvané nové energetiky investovat celkem 50 až 60 miliard korun".
https://oenergetice.cz/elektrarny-evropa/cez-vstoupil-na-nemecky-trh-s-oze-prevzal-vetrne-elektrarny

Tohle mi připadá naprosto příšerné, když i ČEZ radši investuje v zahraničí a ne u nás! Tak příšerně neschonou vládu jsme neměli ani za komára.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

21.2.2021 18:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Možná to dělají chytře. V zahraničí se napakují na dotacích a zisk investují v ČR do jádra :-)
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.2.2021 19:14 Reaguje na Karel Tejkal
Taky bych raději investoval do offshore VtE např ve Velké Británii než do onshore v ČR :-).

Pokud by se tím vydělalo na novou JE, tak směle do toho :-)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.2.2021 19:43 Reaguje na Jaroslav Studnička
ČEZ prodělal na balkánském dobrodružství několik mld Kč . A ze vrozeného studu se nám nepochlubil.
Je vidět, že se hoši oklepali a místo na jih směřují na západ.
Zase špatně! Měli upéct dohodu s Rusy o spolupráci v oblasti nových reaktorů na vyhořelé palivo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2021 19:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
S Rusy kšeftovat je sebevražda, hydroelektrárnu na jihu něco na Sibiři jsme investovali, miliardy jen zahučely. Cálovala o státní Rozvojová banka, tj.občané. babišistán.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.2.2021 15:48 Reaguje na Pavel Hanzl
A pak jste se Hanzl probudil s rukou v nočníku plném Vaší vlahé moči.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

21.2.2021 20:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
No, to měl být dovětek. Nesmí to dopadnout jako na Balkáně :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2021 20:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
Dohodu s Rusy upekl Beneš i Gottwald.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2021 19:56 Reaguje na Karel Tejkal
Muhehehehhe pán je asi naivní jak 3 dny starý pes.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2021 20:05 Reaguje na Karel Tejkal
V normálních zemích se nikdo na dotacích nenapakuje, nebojte se. Aukce jsou právě od toho, aby stlačily ceny dolů, každý uspět nemusí. Proto se tam dotuje daleko méně, než u nás.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.2.2021 15:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak můžete chtít, aby ČEZ ivestoval tam, kde mu řekne vládavládou? ČEZ je ze zákona soukromá akciová společnost zřízená za účelem tvorby zisku. O tom,kde ten zisk má vytvořit, není v zákoně ani jedno slovo, dokonce ani náznak.
Stát je jen jedním z akcionářů ČEZu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.2.2021 17:22 Reaguje na Jiří Daneš
Stát prostřednictvím MF drží 69% akcií a na valné hromadě může dělat téměř vše.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.2.2021 12:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ano, takže skoro třetina akcionářů pošle představenstvo fofrem před soud. A to si půjde sednout. A dobře to ví.

Odpovědět

Viktor Šedivý

21.2.2021 22:15
Lobbistická skupina zastupující parazity v energetice vřeští.
To je mimořádně dobré znamení.
Odpovědět

Jirka Černý

22.2.2021 06:55
Zákazník kupující FV elektriku je v situaci kdy nemůže ovlivnit v jakém množství a kdy dostane produkt který platí, takže se to vždy bude muset uměle dělat konkurence schopné a ti jde jedině oklikou opět z našich peněz.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

22.2.2021 12:00 Reaguje na Jirka Černý
Podtrhuji slovo UMĚLE.

Jinak - jako perlička:
Už i u nás se vynořili prodejci elektřiny, kteří podobně jako v Německu nabízejí zákazníkům elektřinu neposkvrněné čistoty, pocházející prý výhradně a zaručeně z obnovitelných zdrojů.

Pojďme se jich všichni naráz zeptat, jestli tedy k nám přivedou své vlastní dráty? A pokud nám tu sněhobílou elektřinu budou dodávat po normální síti, tak jestli nám dají do sklepa nějaký filtr na oddělení zářivě čistých fotovoltaických a větrných elektronů od hnusných elektronů z uhelných elektráren a ještě hnusnějších z elektráren jaderných?

Znám několik individuí, která jsou tou nabídkou nadšena a považují prodej té čistočisté elektřiny za velký pokrok v boji za šťastnou budoucnost.
Lidi holt dokážou být až neuvěřitelně naivní.
Je snadné je zblbnout...
Odpovědět

Jirka Černý

22.2.2021 14:02 Reaguje na Karel Ploranský
Oni si nechají od Gréty posvětit kabely a po tomto rituálu jiná než ekoelektrika neprojde. Jasně že je to hloupost ale většina z lidí co na to přistoupí má školy nějakého, eko, gender, sociologického apod. směru a tím pádem jim v reálném světě lze nalhat vpodstatě cokoliv. Navíc to bude docela slušný kšeft a pro takový je v marketingu vše dovoleno.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist