Jan Zeman: Co se ušetří sloučením MŽP a MZe? Plat ministra a dvou sekretářek
Naopak přibyly náklady na nemalou přepravu lidí i listin z jedné budovy do druhé. Obě byly plné úředníků a dost daleko od sebe. Po volbách došlo k opětnému rozdělení na ministerstvo púdohospodárstva a MŽP, protože potřebovali vysoký post pro vysokého politika. Dopadlo to na Slovensku poměrně dobře, nějak moc se to v praxi neprojevilo. Podotýkám, že šlo o krátkou praxi, byť podstatně delší než tři týdny obdobného sloučení v ČR na jaře 2010 po demisi ministra životního prostředí Jana Dusíka.
Z hlediska teorie je situace jasná. Ministrem zemědělství je pochopitelně zemědělec, byť ne vždy má předpoklady tuto vysokou funkci zastávat. Otázka potravinové soběstačnosti je v normální zemi klíčová. Lesní a vodní hospodářství tvoří na Ministerstvu zemědělství náměstkovské úseky. Hrají druhé housle, resp. samostatné ministerstvo vodního hospodářství mají jen státy s enormním nedostatkem vody. V případě sloučení MZE a MŽP by ministrem sloučených ministerstev byl jistě zemědělec. A to přesto, že se u nás nepochopitelně už 27 let kašle na potravinovou soběstačnost. Jak už to bývá, ministr zemědělec obvykle preferuje krátkodobé zájmy zemědělství před dlouhodobými zájmy ochrany životního prostředí.
Nevím, zda největším ničitelem životního prostředí je zrovna zemědělství, respektive ministerstvo zemědělství, jak tvrdí Jiří Hlavenka. Těch adeptů je víc – ministerstvo (silniční) dopravy, ministerstvo průmyslu – energetiky, u nás i překvapivě ministerstvo pro místní rozvoj, zvané ministerstvo výstavby a devastace územních vztahů.
reklama