https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-zeman-co-se-usetri-sloucenim-mzp-a-mze-plat-ministra-a-dvou-sekretarek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Zeman: Co se ušetří sloučením MŽP a MZe? Plat ministra a dvou sekretářek

7.9.2017
Budova Ministerstva životního prostředí ČR ve Vršovicích.
Budova Ministerstva životního prostředí ČR ve Vršovicích.
Případné sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí nic neušetří. K takovému sloučení došlo před lety na Slovensku po té, co první i druhý ministr životního prostředí Slovenska za Slovenskou národní stranu byl premiérem Ficem vyhozen pro podivné nakládání s výnosy obchodu s emisními povolenkami na emise oxidu uhličitého a Fico, údajně v zoufalství, MŽP SR připojil k ministerstvu púdohospodárstva. Uspořil se plat jednoho ministra a dvou sekretářek.
 

Naopak přibyly náklady na nemalou přepravu lidí i listin z jedné budovy do druhé. Obě byly plné úředníků a dost daleko od sebe. Po volbách došlo k opětnému rozdělení na ministerstvo púdohospodárstva a MŽP, protože potřebovali vysoký post pro vysokého politika. Dopadlo to na Slovensku poměrně dobře, nějak moc se to v praxi neprojevilo. Podotýkám, že šlo o krátkou praxi, byť podstatně delší než tři týdny obdobného sloučení v ČR na jaře 2010 po demisi ministra životního prostředí Jana Dusíka.

Z hlediska teorie je situace jasná. Ministrem zemědělství je pochopitelně zemědělec, byť ne vždy má předpoklady tuto vysokou funkci zastávat. Otázka potravinové soběstačnosti je v normální zemi klíčová. Lesní a vodní hospodářství tvoří na Ministerstvu zemědělství náměstkovské úseky. Hrají druhé housle, resp. samostatné ministerstvo vodního hospodářství mají jen státy s enormním nedostatkem vody. V případě sloučení MZE a MŽP by ministrem sloučených ministerstev byl jistě zemědělec. A to přesto, že se u nás nepochopitelně už 27 let kašle na potravinovou soběstačnost. Jak už to bývá, ministr zemědělec obvykle preferuje krátkodobé zájmy zemědělství před dlouhodobými zájmy ochrany životního prostředí.

Nevím, zda největším ničitelem životního prostředí je zrovna zemědělství, respektive ministerstvo zemědělství, jak tvrdí Jiří Hlavenka. Těch adeptů je víc – ministerstvo (silniční) dopravy, ministerstvo průmyslu – energetiky, u nás i překvapivě ministerstvo pro místní rozvoj, zvané ministerstvo výstavby a devastace územních vztahů.


reklama

 
foto - Zeman Jan
Jan Zeman
Autor je ekolog a čtenář Ekolistu.cz

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist