https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jaroslavn-sebek-85-ceskych-potravin-dobry-cil-ale-zcela-spatne-reseni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaroslav Šebek: 85 % českých potravin? Dobrý cíl, ale zcela špatné řešení

22.5.2020
Ať si každý kupuje, co chce. Ilustrační snímek.
Ať si každý kupuje, co chce. Ilustrační snímek.
Zemědělský výbor poslanecké sněmovny i ministr zemědělství přišli aktuálně s pozměňovacím návrhem k zákonu o potravinách a tabákových výrobcích, na jehož základě by měly mít obchody povinnost prodávat až 85 % českých potravin. Asociace soukromého zemědělství ČR tento návrh zásadně odmítá. Lapidárně řečeno, ať si každý prodává a každý kupuje legální zboží, jak chce.
 

Mít co nejvíce českých výrobců s co největším množstvím potravin dodávaných českých spotřebitelům, je jistě výborný cíl. Jako zástupci českých soukromých zemědělců máme také určitě velký zájem na tom, aby podíl českých potravin v našich obchodech byl co nejvyšší, ale nikoliv za pomoci takových direktivních řešení.

Správná cesta není v nastavování tvrdých a limitujících čísel, které ve výsledku jen omezují spotřebitelskou nabídku, ohrožují konkurenční prostředí a mohou přispět k dalšímu zvyšování cen. Nehledě na to, že takovýto způsob řešení rozhodně nemá místo v rámci otevřené evropské tržní ekonomiky.

Jako sedláci můžeme uvést třeba na sektoru mléka negativní dopady při narušení standardního konkurenčního prostředí. Není to tak dávno, co někteří velcí zpracovatelé mléka dlouhodobě hazardovali s důvěrou svých dodavatelů - českých sedláků, až ti uzavřeli smlouvy s korektními odběrateli v zahraničí. Nebylo výjimkou ani arogantní chování k menším dodavatelům mléka a k těm, kteří se rozhodli část produkce nabídnout hned na statku. Zavádění jakýchkoli limitů toho, co má či nemá být na pultech k prodeji, ke zlepšení těchto obchodních vztahů rozhodně nepřispěje.

Mezi skutečně funkční opatření, jak dlouhodobě změnit podíl dovozových potravin na trhu, řadíme například větší uvolnění a zjednodušení legislativních podmínek, které umožní větší rozvoj výroby potravin přímo od sedláků. Tím zcela přirozeně dojde nejen ke zvýšení podílu českých potravin, ale i zlepšení dostupnosti těchto potravin pro zákazníky zejména na lokálních trzích.


reklama

 
foto - Šebek Jaroslav
Jaroslav Šebek
Autor je předseda Asociace soukromého zemědělství ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

22.5.2020 14:10
Co je to za blbost? Zase se bolševik chce montovat do ekonomiky. Jakoby nestačilo, že to levičáci už jednou totálně pohnojili, budou to zkoušet znova a znova.
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.5.2020 14:48 Reaguje na
On je tak trochu problém v tom, že některé obchodní řetězce místní zemědělce cíleně ignorují. Ale také soudím, že je to špatná cesta. Nicméně nějaká "antidiskriminační" legislativa na tomto poli by být asi měla.
Odpovědět
ig

22.5.2020 15:52 Reaguje na Jan Šimůnek
Tohle není můj obor, tak netuším jak to funguje - jsem jen obecně proti zásahům do ekonomiky. Čím tu ignoranci odůvodňují?
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.5.2020 08:57 Reaguje na
Protože je výhodnější dovézt kamion ze Španělska (třeba) než nakupovat po bednách od místních. Především organizačně a logisticky.
Odpovědět
JS

Jiří S

23.5.2020 13:37 Reaguje na Jan Šimůnek
Na druhou stranu, třeba české pěstování rajčat skončilo kvůli dumpingovým dovozům protlaku z číny, kteří světe div se, poté co zjistili, že se již žádná rajčata na protlak nepěstují tu cenu opětovně zvýšili, takže na tom to Hamé, nebo kdo bodl české zemědělce do zad určitě nevydělalo. Takové případy by se měly kontrolovat. Né přikazovat nějaká procenta, i když přiznávám, že by to pro nás bylo pohodlné.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

22.5.2020 14:11
Osobně by možná stačilo, pokud by všichni českomoravští chalupníci a chalupáři byli schopni si na svých nemovitostech vypěstovat své české ovoce a zeleninu pro svoji spotřebu. Je škoda, že český obchod je snadno manipulovatelným nadúrodou a vypovězením odběrů komodit jako tomu bylo před pár lety, kdy putinovsko odmítlo brambory a zeleninu z EU a čr tuto situaci pro eurofarmáře zachranovalo, na úkor právě těch českomoravských. Kolik čechomoravanů je schopných být soběstačným v sebezásobení se bez návštěvy supermarketů ?? Za Husáka si záhumenkáři pěstovali svoje brambory a zeleninu pro svého vepříka. Dnes to není třeba, supermarkety májí sortient bez práce ale za peníze.
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.5.2020 09:57 Reaguje na Krejcar Stanislav
A zkoušel jste někdy počítat, na kolik ta vlastní produkce vyjde?
Většinou si zasadím těch pár keříků rajčat pro chuť a pro pažitku také nechodím do hypru, ovšem skutečná soběstačnost je příliš náročná.
Odpovědět
FD

František Dvořák

22.5.2020 15:10
Ono to za dob levičáků až tak pohnojený nebylo. K tomu pohnojování krajiny dochází od roku 1989 v daleko větší míře a není vinen jenom Babiš. Ale p. Šebek zase neuvádí nic konkrétního, alespoň já si takového nic pod vyjádřením "větší uvolnění a zjednodušení legislativních podmínek" nepředstavuji.
Odpovědět
JM

Jan Marján

23.5.2020 14:30
To uvolňování a zjednušování už tady bylo po roce 1990. Zrušily se normy na potraviny jen aby sem mohly vlézt západní firmy. Když jsme chtěli před rokem 1990 dát do výkupu zeleninu, musela být testována na ,obsah dusičnanů. To padlo a objevila se na pohled krásná zelenina, z které dusičnany jen kapaly.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

28.5.2020 14:58 Reaguje na Jan Marján
A já myslel, že normy o dusičnanech existují: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=celex%3A32011R1258

No, ono to před rokem 1990 s potravinama zas tak růžové nebylo. Normy sice přísnější byly, ale existovalo tisíce vyjímek a častokrát se normy nedodržovaly.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.5.2020 21:09
Tomuto nerozumím: "Mezi skutečně funkční opatření, jak dlouhodobě změnit podíl dovozových potravin na trhu, řadíme například větší uvolnění a zjednodušení legislativních podmínek, které umožní větší rozvoj výroby potravin přímo od sedláků."

Copak dnes něco sedlákům brání, aby vyráběli potraviny? Prosím uveďte pár ilustračních příkladů. Snad tuším. Sedlák vyrábí prasata, což není potravina = vepřové maso. Sedláku je byrokraticky bráněno mít vlastní malá jatka, protože musí splňovat vyšroubované hygienické předpisy.
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.5.2020 17:08 Reaguje na Jiří Svoboda
Ne, ale brání jim je přímo, bez zprostředkovatele, prodávat.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist