https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-rehounek-ma-mozaikova-sec-vliv-na-vyskyt-klistat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Řehounek: Má mozaiková seč vliv na výskyt klíšťat?

9.10.2024
Smýkání. Kolik klíšťat?
Smýkání. Kolik klíšťat?
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiří Řehounek
V poslední době se opět hodně diskutuje o tom, zda mozaikově sečené trávníky nepodporují výskyt klíšťat. K tomu můžu nabídnout svou letošní zkušenost z monitoringu kvetoucích trávníků v Českých Budějovicích.
 
Ve čtyřech termínech jsme letos dělali monitoring hmyzu. Ke každé ploše, která se seče extenzivně, aby vždy její část kvetla, máme také kontrolní plochu sečenou intenzivně „na golf“. Na plochách děláme vždy padesát smyků síťkou, abychom srovnali výskyt býložravých brouků na obou typech ploch. Celkem to dělalo 1200 mávnutí smýkací síťkou po trávě.

A letos jsem si udělal i soukromou statistiku klíšťat. Celkem jsem ve smýkačce našel čtyři jedince, z toho dva při smýkání na kvetoucích trávnících a dva při smýkání na intenzivně sečených plochách. Za celý rok se na mě ve městě přisálo jedno klíště. Shodou okolností to bylo v den, kdy jsem smýkal pouze intenzivně sečené plochy.

Není to žádná sofistikovaná statistika, ale celkem přesvědčivě dokazuje, že výskyt klíšťat ovlivňují jiné faktory, než je snížení počtu sečí za rok. Třeba početnost procházejících zvířat, která klíšťata přenášejí.

Samozřejmě tedy platí, že klíště můžete chytit kdekoli, klidně na intenzivně sečeném trávníku nebo na vlastní zahradě. Proto je třeba dávat pozor, ať už se v trávě pohybujete kdekoli.

Zajímá vás téma více? Sledujte FB Rozkvetlé trávníky v ČB .


reklama

 
foto - Řehounek Jiří
Jiří Řehounek
Autor je přírodovědec, pracuje pro spolek Calla.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

9.10.2024 08:05
Hlavně aby se dle výskytu klíšťat nerozhodovalo o mazaikovité seči. To je typická metoda přírodovědců- sobecky vidět jen tu svoji oblast.
Pan Vinkler: diverzifikace za každou cenu i kdyby nám naše přesušená step zcela vyschla, hlavně že máme motýly.
Pan Petr (a s ním správce NP): bezzásahový přírodní postup za každou cenu i kdyby nám každých 10 let celý NP sežral kůrovec.
Pan Hanzl: ABDS = antibabiš demokratická strana (místo ODS) za každou cenu i kdyby jsme všichni umřeli hladem
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.10.2024 08:06 Reaguje na Honza Honza
oprava kdybychom
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.10.2024 08:16
Klíště můžete chytit už v únoru, kdy ještě žádná tráva neroste, stačí jen chvíli odpočívat (vsedě, vleže) na suchém místě. V lese můžete klíště chytit i tak, že batoh opakovaně odkládáte na zem, klíště cítí teplo, z batohu potom přeleze na člověka.
Je to prakticky nezničitelný tvor, přežije i pračku na 60°C. Díky pevnému exoskeletu mu sekačka příliš neublíží, nicméně pravděpodobnější přenos je vyšší trávě. Pokud to jde, choďte raději po cestách, příp. po jehličí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist