https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-palacky-coze-vy-opravdu-sekate-travu-i-ted-v-lete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Palacký: Cože? Vy opravdu sekáte trávu i teď, v létě?

28.7.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Cože? Vy opravdu sekáte trávu i teď, v létě? Takovou otázku jsem jako radní pro životní prostředí na Praze 6 v posledních dnech dostal mnohokrát. Rychlá odpověď je, že od pondělí (24. 7.) už sekat nebudeme.
 
Podrobnější odpověď je složitější.

Asi víte, že to, co označujeme (ve městě) jako „trávník“, nejsou z botanického hlediska pouze trávy, ale i mnohé další jedno- nebo dvouděložné rostliny. Z hlediska údržby se trávy a „netrávy“ chovají odlišně.

Trávy jsou stepní byliny, které dokážou růst bez výraznějších omezení. Sekání jim většinou nevadí, v ideálním případě by však měly být sečeny vždy pouze o třetinu délky, tedy např. z 12 cm na 8. Bývá doporučováno nesekat při teplotách vyšších než 26 °C.

V případě vysokých teplot a sucha upadnou traviny do stavu letní dormance. Soustředí vodu do kořenů a nadzemní části zežloutnou. Tento stav trvá jenom do doby, než teploty mírně poklesnou a než rostliny nezískají opětovný dostatek vláhy.

Některé jiné jedno- a dvouděložné rostliny („netrávy“) se chovají v zásadě jinak. Pokud nejsou posekány, vykvetou a vysemení se. Pokud vysemení a odkvetou, ukončí svůj vegetační cyklus. Zežloutnou, na rozdíl od trav je už ale toto zežloutnutí nevratné.

Některé „netrávy“ a stejně tak některé plevelné trávy jsou v případě, že se nechají vysemenit, značně expanzivní. Typickým případem je ječmen myší, jehož plody zanechávají nepříjemně ostré osiny.

Když to teď trochu zjednoduším, jsou dva druhy názorů na ideální stav městské zeleně. Jedni by měli nejradši všechny trávníky jako golfový pažit, druzí jako květnaté louky.

Asi to nikoho moc nepřekvapí, že já patřím k té druhé skupině. Biodiverzitu považuji za důležitější než estetiku (i u ní to přitom není až tak jednoznačné).

Aby z trávníku vznikl anglický pažit, musela by se mu věnovat intenzivní péče. Časté sekání, kombinované s dalšími úkony, jako je třeba mulčování. A v létě a v suchu intenzivní zálivka.

Aby z trávníku vznikla květnatá louka, je o něj potřeba rovněž pečovat. Květnatou louku v městském prostředí zkrátka nevytvoříte tím způsobem, že jenom přestanete sekat.

Není to o naprosté absenci sečí, ale především o tom, zda se seče „správně“, tedy ne přespříliš a pouze tehdy, kdy je to opravdu potřeba, tedy když je nutné zabránit rozšíření agresivních plevelů.

V podmínkách městských trávníků je zároveň třeba věnovat pozornost rekultivaci ploch anebo dosevu „správných“ travinných druhů.

Tohle všechno ovšem naráží na další limity. Naše městská část se stará o více než dva miliony metrů čtverečních zelených ploch. Mnohem větší komplikaci než samotný rozsah dělá roztříštěnost udržovaných ploch. Je to celkem 250 území (v některých případech přitom jako jednu plochu evidujeme území, které ani tak není souvislé). Roztříštěnost ploch znamená nutnost převážet sekačky z místa na místo, zkrátka organizační i finanční komplikace.

Jsme tedy limitováni na jedné straně počasím (kromě přílišného sucha není možné sekat v případě, že je půda příliš podmáčená, protože by ji sekačky akorát poškodily), na straně druhé kapacitami dodavatele a obecně finančním rámcem.

Aktuálně máme plochy v Praze 6 rozděleny do dvou hlavních kategorií. Ty první necháváme sekat v zásadě pětkrát ročně, ty druhé sečeme se sníženou intenzitou, třikrát ročně (ještě v jiném režimu jsou plochy dětských hřišť a místa okolo květinových záhonů, ale tím to teď nechci komplikovat).

To, kdy přesně jsou seče prováděny, přitom nezávisí na libovůli dodavatele, ale dochází k tomu na náš pokyn. Ovšem s vědomím všech výše uvedených limitů.

Během června se na některých částech území Prahy 6 (zvláště Červený vrch a Petřiny) nestihlo dokončit třetí kolo sečí a museli jsme přistoupit k dokončování těchto sečí i v červenci. Na některých místech mohly seče probíhat především lokálně (sekala se vyvýšená místa plevelných jedno- a dvouděložných rostlin), v jiných případech bylo nutné posekat plochy vcelku.

Seče probíhaly pouze ráno (měly skončit do 10 hodin) tak, aby neprobíhaly za přílišného vedra, výška seče byla nastavena na 8–10 centimetrů.

Aktuálně už seče skončily a dokud nezačne tráva znovu masivněji růst, obnovovat je nebudeme.

Šlo by to všechno dělat jinak? Snažíme se najít prostor ke zlepšování, budeme se inspirovat praxí jinde. V Praze 12 mají například úspěšné zkušenosti s dosevem jetele, jitrocele a štírovníku. V příští rámcové smlouvě s dodavateli se budeme snažit optimalizovat úkony takovým způsobem, abychom mohli dosáhnout lepších výsledků bez nutnosti výrazného navyšování finančních prostředků.

Prostor pro zlepšování je vždycky. Ale není to nic tak jednoduchého, jak by se někdy od stolu zdálo.

P.S.: Text občas mírně zjednodušuje. Vím to, jinak by musel být ještě mnohem delší.
P.S.2: Zajímá vás, jak často které místo sekáme? Vše je zveřejněno na našem geoportálu.

Text původně vyšel na facebooku Petra Palackého.


reklama

 
foto - Palacký Petr
Petr Palacký
Autor je radní pro životní prostředí a klima na Praze 6, je členem Strany zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

28.7.2023 08:29
Nevím, jaké léto kde je, ale ve městě, kde žiju, je léto u konce. Teploty do 24 stupňů a dešťové přeháňky to jistí.
Sekat trávník je možné kdykoliv, ale jestliže má mít nějakou biologickou hodnotu a udržitelnost květenství je nutné chvíli s tím posečkat a určitě nepreferovat Anglický pažit.
Nicméně co je zásadní je, aby po sečení trávy přišla zálivka. Sečení trávy je pro rostlinstvo šokem ( někdy ty " drny" jsou spíš ožvejkané ) a když se k tomu přidá sucho, odumírá (vypálený zahnědlý trávníky) odhaduju to, že déšť po sečení trávy by měl přijít po 12-24 hodinách nejpozději.

Obecně se však domnívám, že první sečení trávníku by měl přijít nejpozději v první polovině Června, kvůli zabránění šíření invazních rostlin jako je třeba Lupina mnoholistá apod.
Odpovědět
KM

Karel Marel

28.7.2023 12:33 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Hmmm...kecy v kleci, seču na holozem mnohokrát za rok (podle růstu) a každý rok je to zelené úplně stejně, pořád to roste....
Odpovědět
RP

Radim Polášek

28.7.2023 09:20
JJ, je třeba ty věci znát neboli mít určitou kvalifikaci, aby to člověk dělal dobře. je to dobře napsaný článek.
Nebýt v tom hloupý aktivista myslící a jednající černobílé.
Jako když jedni papouškují:
Nesekat dobré, béé, sekat špatné, béé.
A druzí po dojmem jiných infomací nebo jiných našeptávačů kontrují:
Sekat dobré, béé, nesekat špatné, béé.
Odpovědět
va

vaber

29.7.2023 08:59
když je normální rok, sekám trávník každých 14 dní,
letos je tráva spálená a nesekám, 2mm srážek co na zahradu spadlo nestačí ani pro trávu
samozřejmě vyrostou nějaké rostliny a trávník nevypadá tak dobře,
jinak ,,anglický pažit,, je z pohledu života v přírodě ,skoro jako poušť, ba ještě horší ,protože aby mohl růst, musí se chemicky podporovat,
prostě ekologický hnus

Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.7.2023 14:07 Reaguje na vaber
Ani se nijak chemicky podporovat nemusí. Stačí se jenom řídit přírodními zákonitostmi. A ty ty říkají, že za prvé tráva roste či roste rychle jen v určitém období v roce. A za druhé že stabilní trávní porost je od asi 5 - 10 centimetrů výšky travin.
Takže když se tráva mezi sečením nechá vyrůst aspoň na těch 5 - 10 centimetrů, začne už prosperovat a ukládat nadbytečné živiny do zásobních orgánů, takže i na desetiletí nehnojené půdě porost nemizí a nekolabuje, i když se občas poseká hned u země a mnohem lépe přežije i zimu i kratší období sucha.
Odpovědět
va

vaber

30.7.2023 09:06 Reaguje na Radim Polášek
tak se zeptejte na fotbalovém hřišti jak se udržuje,
přirozený trávník a anglický pažit je trochu rozdíl,
Odpovědět
kk

karel krasensky

29.7.2023 20:38
Postříkat roundupem a netřeba kosit
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.7.2023 10:46
Diskuse zastánců častého kosení a zastánců téměř žádného nekosení je o ničem, protože každá travnatá plocha má specifické podmínky k růstu a daný účel.
Určitě nebudu nikomu vytýkat časté kosení hřišť a pochozích ploch. I já
kosím častěji "chodníčky" v kvetoucím trávníku obklopené kvetoucím trávníkem. Tam, kde nikdo nechodí, tak není marné traviny kosit až po
odkvětu, když nemám trávu kým zkrmit. Na seno zase kosit sice trávu
zralou, ale nikoliv přestárlou, kdy ztrácí nutriční hodnotu. Takže
spor kdy kosit a jak často je pouze o účelu travnaté plochy a nelze
to univerzálně nařídit všude a všem. Problém je ale i v pohledu na
travnaté plochy z estetického hlediska. Mi se jako včelaři líbí
kvetoucí trávník a soused alergik ho kosí každý týden až na hlínu.
Je to jeho zahrada a dělá si to po svém, aby se vyhnul šlápnutí na
květ se včelou, po jejímž bodnutí otéká a kolabuje. Univerzálnost
je tudíž utopie a někoho nepřesvědčíte o opaku žádnými argumenty.
Pouze se přimlouvám, sekejte kvetoucí trávu až večer po odletu hmyzu
a nemelte rotačkami s trávou i hmyz. No a vysokou trávu nemelte
tupými mulčovači, ale pokoste bubnovými, či lištovými sekačkami a
trávu kompostujte. Naši předci nenechávali na loukách žádný mulč
a proto to byly ty pestré kvetoucí louky. Po zkompostování vám nic
nebrání ty plochy kompostem pohnojit tam, kde živiny schází a
naopak na jiných místech nehnojit vůbec. Plošným mulčováním pouze
vracíte živiny i tam, kde je jich přespříliš a naopak nevylepšíte
jalovinu na které není ani co mulčovat. Například mulčováním
kopřiv nedosáhnete jejich vyhubení, ale naopak jejich bujný růst.
Pokud je ale zkompostujete, tak jim časem dojdou potřebné živiny
a vymizí. Takto se dá zbavit i křídlatky, když ji budete x krát
do roka kosit a hmotu odstraňovat. Bez fotosyntézy nadzemní částí
slábne kořenový systém a bez živin se časem vytratí i bez chemie.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

2.8.2023 09:37
No, v zimě ji sekat nebudu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist