https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jirin-hulcr-co-maji-spolecneho-nabozenstvi-a-lesnictvi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Hulcr: Co mají společného náboženství a lesnictví?

10.3.2021
V pondělí budu mít tu čest moderovat online diskuzi s předními představiteli českých církví a českého lesního výzkumu. Zúčastní se představitel Federace židovských obcí Tomáš Kraus, patriarcha Československé církve husitské ThDr. Tomáš Butta, generální vikář Pražského Arcibiskupství Mons. Jan Balík a správce arcibiskupských lesů ing. Milan Mochán. Lesnickou a vědeckou komunitu budou zastupovat děkan Lesnické Fakulty ČZU Dr. Román Marušák a profesor ekologie lesa Dr. Miroslav Svoboda.
 
Česká společnost je navenek téměř homogenně ateistická. Co mohou takové společnosti nabídnou duchovní instituce? Skutečností je, že uvnitř společnosti se naše morální přesvědčení i duchovní priority začínají pluralizovat. Mnoho lidí znovu hledá tradice, duchovní prožitky a morální pilíře, o které se mohou v životě opřít bez ohledu na fakta či logiku. Jsou české instituce vědy, vzdělání a ochrany přírody připraveny uspokojit takovou poptávku?

Ve Švýcarsku je dnes pohřbeno do rakve na hřbitově jen 10 % zesnulých. Ostatky ostatních jsou buď spáleny a rozprášeny v přírodě, nebo jsou pohřbeny v pohřebních lesích. V městě, kde já žiji - Gainesville, Florida -, je také takový Funeral Forest, a je čím dál populárnější. Nabízí spojení zesnulého s přírodou a zároveň nezatěžuje přírodní prostředí.

V západní Evropě narůstá popularita „spirituálních lesů“. Výzkum ve Spojených státech ukazuje, že příroda dokáže poskytnout lidem podobné prožitky jako tradiční víra. Některé analýzy dokonce naznačují, že přírodní vymoženosti (natural amenities: krásné hory, nedotknuté lesy, či moře) lidskou potřebu duchovna uspokojují natolik, že lidé mají menší potřebu pro organizované náboženství (Ferguson and Tamburello 2015, Sociology of Religion).

Nastal čas, abychom začali spravovat lesy také pro duchovní funkci? Jaké názory mají české církve na ochranu lesa? Jsou lesy naše vlastnictví, z kterého můžeme těžit, nebo dědictví, za které zodpovídáme budoucím generacím? Je kůrovcová kalamita trest za nepochopení naší role? Přijďte si udělat vlastní názor v pondělí 15. března v 18:00 na YouTube kanálu Fakulty lesnické a dřevařské na České zemědělské univerzitě.


reklama

 
foto - Hulcr Jiří
Jiří Hulcr
Autor je entomolog na University of Florida.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

10.3.2021 10:16
Například Arcibiskupské lesy Olomouc zatím neukázali větší spiritualitu než zločinci z LČR.... v Jeseníkách je to hezky vidět.... tak aby nezůstalo jen u stejné demagogie, PR kampaní a lží jak je tomu stále u LČR...

Všichni máte plnou hubu keců o lepších zítřcích, a jak jste už prošli osvícením ohledně chování k lesům, ale ve skutečnosti tuto zem pouze posíláte dál a dál do pekla...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

10.3.2021 17:00 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vstup do jejich lesů zatím nezakázali.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.3.2021 09:18 Reaguje na smějící se bestie
To ani nemuseli no... kdo by se na tu jimi zaviněnou zkázu chtěl jít dívat...

Dřív jsem jezdil do Jeseníků každý víkend. Teď tam nejezdím už skoro vůbec. Jedině bych si tam chtěl jet pobrečet nad tím jak hovadsky a bezohledně se lidé k přírodě chovají.... a to je to žeprej "chráněná krajinná oblast"..... hahahaha....
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.3.2021 14:39
Náboženství má s lesnictvím zhruba totéž společného jako má společného třeba s betonářstvím.
Protože stejně jako je v článku kladena otázka propojení lesa s duchovní funkcí, stejně tak může být jinou pseudonáboženskou skupinou propojeny s duchovní funkcí třeba betonové mosty nebo betonové hráze. Protože se po mostech nebo po hrázích dá procházet úplně stejně jako v lese a stejně jako se v lese vyhrazeném pro tento účel může pohřbívat, stejně tak se může pohřbívat v betonových mostech nebo hrázích. Je to jen otázka určité kultury a technického přizpůsobení těch betonových staveb.
Jestli to nakonec nebude pokus oklikou de jure vyvlastnit lesy soukromých majitelů nebo pokus nějakým svázáním a regulací znemožnit soukromým majitelům ekonomické využivání jejich soukromých lesů, což je defakto totéž, jen rafinovanější. Co se komunistům nepovedlo, protože s jejich pádem si lidi své soukromé lesy zase vzali zpátky a hospodaří v nich, tak o to se možná pokusí zelení aktivisté.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist